SlideShare a Scribd company logo
1 of 26
L´ART D´ORGANITZAR LES EXPERIENCIES
D´APRENENTATGE A L´AULA DE PRIMÀRIA:

COHERÈNCIA ENTRE OBJECTIUS DIDÀCTICS,
       CONTINGUTS i ACTIVITATS
ESTRUCTURA
L'ART D'ENCAIXAR
                       U. D
                                 ÀREES
  ALGUNES PECES
   D'UN PUZZLE
                    COHERÈNCIA
                                 TEMPS
L'ART D'ENCAIXAR
  ALGUNES PECES
   D'UN PUZZLE
                   COHERÈNCIA
0. TITOL DE LA UNITAT DIDÀCTICA
               1. JUSTIFICACIÓ
               2. OBJECTIUS DIDÀCTICS
               3. CONTINGUTS
ELEMENTS QUE   4. ACTIVITATS
PROPOSEM PER
     FER        5. MATERIALS
  LA UNITAT     6. METODOLOGIA.
  DIDÀCTICA     (espais, temps, materials)
               1. EDUCACIÓ EN VALORS/
                   TEMES TRANVERSALS
               8. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT
               9. AVALUACIÓ
ESTRUCTURA BÀSICA D´UNA UNITAT DIDÀCTICA
                    TIPUS         QUINES TASQUES
QUÈ PRETENS ?                                      COM SABRÀS ?
                D´EXPERIENCIA ?      FARAN ?




 OBJECTIUS       CONTINGUTS        ACTIVITATS       AVALUACIÓ




                           METODOLOGIA
TITOL           OBJECTIUS
 UNITAT           DIDÀCTICS
DIDÀCTICA     D´AQUESTA UNITAT

              OBJECTIU DIDÀCTIC “A”

               OBJECTIU DIDÀCTIC “B”

 MITJANS DE    OBJECTIU DIDÀCTIC “C”
 TRANSPORT

               OBJECTIU DIDÀCTIC “D”

               OBJECTIU DIDÀCTIC “E”
ÀREES POTENCIALS PER TREBALLAR LA UNITAT: MITJANS DE TRANSPORT
                            A PRIMÀRIA
    CONEIXEMENT
  DEL MEDI NATURAL,                             EDUCACIÓ
       SOCIAL I                                 ARTÍSTICA
      CULTURAL




                                                            EDUCACIÓ
  LLENGUA                  MITJANS                            FÍSICA
EXTRANGERA
                             DE
                          TRANSPORT



       VALENCIÀ                                         CASTELLÀ



                            MATEMÀTIQUES
SELECCIONE LES ÀREES IMPLICADES: MITJANS DE TRANSPORT
                         A PRIMÀRIA
                           CONEIXEMENT
                         DEL MEDI NATURAL,
                              SOCIAL I
                             CULTURAL




                          MITJANS
                                                       EDUCACIÓ
VALENCIÀ                    DE                         ARTÍSTICA
                         TRANSPORT




                          MATEMÀTIQUES
2. OBJECTIUS DIDÀCTICS

  MITJANS DE TRANSPORTS
1. SER CONSCIENT d´un ús responsable dels mitjans de transport per
    tindre cura del medi ambient

  2. FORMULAR preguntes per obtenir Informacions necessaries
      per desenvolupar un actitud responsable del consum

  3. EXPRESSAR-SE mitjançant tècniques plàstiques
  en l´elaboraciò de murals a classe i fent ús de materials reciclats

  4. LLEGIR I ESTABLIR relacions entre textos i fotografies per
     inferir diferents nocions al voltant del mitjans de transport
   5. RESUMIR lectures fetes en classe al voltant dels
      mitjans de transport
2. OBJECTIUS DIDÀCTICS

MITJANS DE TRANSPORTS

6. FER CÀLCUL MENTAL amb sumes, restes, multiplicacions i
   divisions senzilles a partir de l´enunciat d´un problema.

7. CONSTRUIR diagrames de barres
CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIA
 ÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL
 INTRODUCCIÓ
CONTRIBUCIÓ A LES COMPETÈNCIES
OBJECTIUS GENERALS D´ÀREA: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

1º CICLE: CONTINGUTS

Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astres
Bloc 2: Ciències. La diversitat dels sers vius
Bloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personal
Bloc 4: Persones, cultures i organització social
Bloc 5: Història El canvi en el temps
Bloc 6: Matèria i energia
Bloc 7: Objectes i màquines

CRITERIS D´AVALUACIÓ
CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIA
 ÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL


2º CICLE:

Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astres
Bloc 2: Ciències. La diversitat dels sers vius
Bloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personal
Bloc 4: Persones, cultures i organització social
Bloc 5: Història El canvi en el temps
Bloc 6: Matèria i energia
Bloc 7: Objectes i màquines



CRITERIS D´AVALUACIÓ
CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIA
 ÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL


3º CICLE:

Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astres
Bloc 2: Ciències. La diversitat dels sers vius
Bloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personal
Bloc 4: Persones, cultures i organització social
Bloc 5: Història El canvi en el temps
Bloc 6: Matèria i energia
Bloc 7: Objectes i màquines



CRITERIS D´AVALUACIÓ
CORRESPONDÈNCIA ENTRE OBJECTIUS I CONTINGUTS
           CONTINGUTS   CONTINGUTS   CONTINGUTS   CONTINGUTS
               DE           DE           DE           DE
             AREA 1       AREA 2       AREA 3       AREA 4


OBJECTIU
   1           X                     X
                                                  X

OBJECTIU
   2           X            X            X

OBJETIU
   3
               X            X                         X
1. JUSTIFICACIÓ                     UNITAT DIDÀCTICA
2. OBJETIUS DIDÀCTICS
                                     3. CONTINGUTS
3. CONTINGUTS

4. ACTIVITATS                 Què EXPERIENCIES vull que tinga per arribar
5. MATERIALS                   a aconseguir aquests OBJECTIUS ?
6. METODOLOGIA.
(espais, temps)               (aquestes EXPERIENCIES no són
 7. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT    ,encara, activitats )
 8. COMPETÈNCIES
     EDUC. EN VALORS

 9. AVALUACIÓ


                   a. Els CONTINGUTS es formulen com substantius
                   b. SÍ ESTAN en el curriculum, per tant
                       has de CERCAR- LOS tu (l’equip)
                   d. Se solen distribuir o classificar en CONCEPTUALS,
                       PROCEDIMENTALS , I ACTITUDINALS
PROCEDIMENTAL                                    CONCEPTUAL
                        ADOPCIÓ D´ACTITUDS
                         CRITIQUES CAP A LES
 US D´ESTRÀTEGIES    PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUES
 PER COMPRENDRE:          QUE TRANSMETEN         PRODUCCIÓ DE TEXTOS
    DICCIONARIS                Bloc 3               ESCRITS PROPIS:
     RELECTURA                                     NORMES, CARTES
      RESUM…                                         SOL.LICITUDS…
       Bloc 3
                        ACTIDUDINAL
                                                        Bloc 3



                                                 OBJECTIU DIDÀCTIC.
                    CONTINGUTS DE L´ÀREA:
                                                 RESUMIR LECTURES
                          VALENCIÀ
                                                     FETES EN CLASSE
                           BLOC 1                    AL VOLTANT DELS
                           BLOC 2                    MITJANS DE
                                                     TRANSPORT
                           BLOC 3
                           BLOC 4
                           BLOC 5
                           BLOC 6
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR
                         DELS CONTINGUTS QUE
                     HAS SELECCIONAT PREVIAMENT

PROCEDIMENTAL

                                                  X                   OBJECTIU



                                                                  =
                                                                           DIDÀCTIC.
       X                                                  X
                    +                   +
                                                                      RESUMIR

 X                        X       X                                        LECTURES
                                                                           FETES EN

           X                                                               CLASSE AL
                                                                           VOLTANT
                                                                           DELS
                                                                           MITJANS DE
                                                                           TRANSPORT

 US D´ESTRÀTEGIES
 PER COMPRENDRE:             Llegir un texte sobre el primer
    DICCIONARIS          automovil fet a EEUU per resumir-lo
     RELECTURA          Utilitzant el diccionari per comprendre
      RESUM…
       Bloc 3
                                 alguns dels seus termes
DELS CONTINGUTS PODEN EIXIR MOLTES ACTIVITATS.
                          SELECCIONA LES MÉS ADIENTS


PROCEDIMENTAL                              Debat sobre les senyals de tràfic:
                                                 Per a què serveixen
                                                   Qué signifiquen
                                          Dibuixa tres d´ellles i escriu el seu
       X                                               significat
 X
           X                             Retalla de periòdics tres fotografies de
                                          mitjans de transports, i posa-li un peu
                                              de pàgina a cadascuna d´elles
 US D´ESTRÀTEGIES
 PER COMPRENDRE:
    DICCIONARIS                Llig un texte sobre el primer automovil
     RELECTURA                          fet a EEUU per resumir-lo
      RESUM…                     Utilitza el diccionari per comprendre
       Bloc 3
                                         alguns dels seus termes
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUE
                              HAS SELECCIONAT PREVIAMENT



PROCEDIMENTAL CONCEPTUAL

                              Fes una carta
  Llig un texte            als teus pares per           X                  OBJECTIU



                                                                     =
   sobre el 1                  convidar-los                                     DIDÀCTIC.
                                                                X
                      +                         +
   automovil                                                               RESUMIR
                                          X
                               a contar un                                      LECTURES
 X                                viatge
                                  X
                                                                                FETES EN

            X                                                                   CLASSE AL
                                                                                VOLTANT
                                                                                DELS
                                                                                MITJANS DE
                                                                                TRANSPORT


                  PRODUCCIÓ DE TEXTOS
                     ESCRITS PROPIS:            Fes una carta als teus pares
                    NORMES, CARTES                  per a que ens conten
                      SOL.LICITUDS                  un viatge fet amb un
                        POEMES
                                                     mitjà de transport
                         Bloc 3
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUE
                             HAS SELECCIONAT PREVIAMENT



PROCEDIMENTAL CONCEPTUAL
                                                Fes un còmic de quatre vinyetes
                                              per contar una història on apareguen
                                                  tres mitjans de comunicació i
 PRODUCCIÓ DE                 X X            Un texte que acompanye a cada vinyeta
     TEXTOS
 ESCRITS PROPIS:                 X              Escriure un parell de rodolins
 CÓMIC, CARTES
    POEMES
                          X                Per descriure tres mitjàns de transport:
                                              Exemple: “Amb aquesta bicicleta
     Bloc 3                                          Puje la carrasqueta”


                                        Fes una carta als pares
                                    Per a que vinguen i ens conten
                                         Un viatge fet amb un
                                          mitjà de transport
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUE
                             HAS SELECCIONAT PREVIAMENT



PROCEDIMENTAL           CONCEPTUAL               ACTIDUDINAL

                                                                                OBJECTIU
                          Fes una carta                                              DIDÀCTIC.
  Llig un texte           Als pares per                 X                       RESUMIR



                                                                          =
                           Convidar-los                                              LECTURES


                  +                        +
   Sobre el 1                                        Interpreta                      FETES EN

                                                               X
   automovil               A contar un
 X                            viatge
                                    X
                                                    tres Anuncis
                                                    publicitaris
                                                                                     CLASSE AL
                                                                                     VOLTANT

           X              X                                                          DELS
                                                                                     MITJANS DE
                                                                                     TRANSPORT




                                                                    Observa tres anuncis
                                    ADOPCIÓ D´ACTITUDS                 publicitaris de
                                     CRITIQUES CAP A LES           Cotxes i interpreta què
                                 PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUES
                                      QUE TRANSMETEN
                                                                   valoren els anunciants
                                           Bloc 3                         Potència
                                                                           Estètica
                                                                             luxe
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUE
                       HAS SELECCIONAT PREVIAMENT


Debat: Els cotxes electrics
    Són necessaris,
                                               ACTIDUDINAL
        Per què?
 Altres miltjans que no
necessiten de la gasolina.
                                                      X            ADOPCIÓ D´ACTITUDS
                                                                    CRITIQUES CAP A LES
                                                                PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUES
                                             X                       QUE TRANSMETEN

   Debat sobre les bicicletes i                       X                   Bloc 3

       Sobre la possibilitat
    D´utilitzar-les en la ciutat
  Carta de sol.licitud a l´alcalde
         D´un carril-bici


                                     Observa aquests anuncis
                                         publicitaris de
                                     Cotxes i interpretar què
                                     Valoren els anunciants:
                                             Potència
                                             Estètica
                                               luxe
PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUE
                              HAS SELECCIONAT PREVIAMENT

        A                     B                          C
   CONTINGUTS            CONTINGUTS                CONTINGUTS
 PROCEDIMENTALS          CONCEPTUALS               ACTITUDINALS
                                                                              OBJECTIU
                                                                                   DIDÀCTIC.
                                                        X                     RESUMIR



                                                                          =
                                                                                   LECTURES

                                                                  X
                   +                       +
                                                                                   FETES EN

  X                          X        X                                            CLASSE AL
                                                                                   VOLTANT

            X                                                                      DELS
                                                                                   MITJANS DE
                                                                                   TRANSPORT



US D´ESTRÀTEGIES
PER COMPRENDRE:     PRODUCCIÓ DE TEXTOS          ADOPCIÓ D´ACTITUDS
                       ESCRITS PROPIS:            CRITIQUES CAP A LES
   DICCIONARIS
                      NORMES, CARTES          PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUES
    RELECTURA                                      QUE TRANSMETEN
     RESUM…             SOL.LICITUDS…
                                                        Bloc 3
      Bloc 3
                            Bloc 3
CONTINGUTS
   D´UN ÀREA:
                        ACTIVITAT 1
CONTINGUTS DE L´ÀREA:
      VALENCIÀ
                        ACTIVITAT 2
      BLOC 1
      BLOC 2
      BLOC 3
      BLOC 4            ACTIVITAT 3
      BLOC 5
      BLOC 6
                        ACTIVITAT 4

                        ACTIVITAT …
4. ACTIVITATS                          UNITAT DIDÀCTICA

       TEMPORALITZACIÓ: MITJANS DE TRANSPORT
          DILLUNS        DIMARTS         DIMECRES      DIJOUS         DIVENDRES


9-10:30   ASSEMBLEA      Activitat 2     ASSEMBLEA     ASSEMBLEA      ASSEMBLEA

          Activitat 1
                         VALENCIÀ        Activitat 2   Activitat 3    Activitat 4
          MEDI NATURAL                   MEDI          MEDI NATURAL   MEDI NATURAL
                                         NATURAL

                                       PATI
11h-12
                         Activitat 2                   Activitat 3
h         Activitat 1    MATEMÀTIQUES
                                         Activitat 3   MATEMÀTIQUES
          MATEMÀTIQUES                   VALENCIÀ
                                   DINAR
15h       Activitat 1                                  Activitat
-16h      VALENCIÀ                                     VALENCIÀ

16h-17                   Activitat 2                   Activitat 2
h                        ARTÍSTICA                     ARTÍSTICA
Coherencia continguts i activitats primaria

More Related Content

Similar to Coherencia continguts i activitats primaria

2013 2014 portes oberte sv2
2013 2014 portes oberte sv22013 2014 portes oberte sv2
2013 2014 portes oberte sv2Pep Ribalta
 
Recull tasca individual claustre
Recull tasca individual claustreRecull tasca individual claustre
Recull tasca individual claustreJordiSilvestre
 
Elements Programació
Elements ProgramacióElements Programació
Elements ProgramacióRamon Grau
 
ABP a les Ciències: Estudis de Cas
ABP a les Ciències: Estudis de CasABP a les Ciències: Estudis de Cas
ABP a les Ciències: Estudis de Casjdomen44
 
4.4. Transposició Didàctica_FiQ, IES Núm. 1, Xàbia
4.4. Transposició Didàctica_FiQ, IES Núm. 1, Xàbia4.4. Transposició Didàctica_FiQ, IES Núm. 1, Xàbia
4.4. Transposició Didàctica_FiQ, IES Núm. 1, XàbiaRaquel Gómez Paredes
 
4.4. Transposició Didàctica_ACTV 2_TECNO, IES Núm. 1, Xàbia
4.4. Transposició Didàctica_ACTV 2_TECNO,  IES Núm. 1, Xàbia4.4. Transposició Didàctica_ACTV 2_TECNO,  IES Núm. 1, Xàbia
4.4. Transposició Didàctica_ACTV 2_TECNO, IES Núm. 1, XàbiaRaquel Gómez Paredes
 

Similar to Coherencia continguts i activitats primaria (8)

Model Did 2
Model Did 2Model Did 2
Model Did 2
 
2013 2014 portes oberte sv2
2013 2014 portes oberte sv22013 2014 portes oberte sv2
2013 2014 portes oberte sv2
 
temari_3_medi.pdf
temari_3_medi.pdftemari_3_medi.pdf
temari_3_medi.pdf
 
Recull tasca individual claustre
Recull tasca individual claustreRecull tasca individual claustre
Recull tasca individual claustre
 
Elements Programació
Elements ProgramacióElements Programació
Elements Programació
 
ABP a les Ciències: Estudis de Cas
ABP a les Ciències: Estudis de CasABP a les Ciències: Estudis de Cas
ABP a les Ciències: Estudis de Cas
 
4.4. Transposició Didàctica_FiQ, IES Núm. 1, Xàbia
4.4. Transposició Didàctica_FiQ, IES Núm. 1, Xàbia4.4. Transposició Didàctica_FiQ, IES Núm. 1, Xàbia
4.4. Transposició Didàctica_FiQ, IES Núm. 1, Xàbia
 
4.4. Transposició Didàctica_ACTV 2_TECNO, IES Núm. 1, Xàbia
4.4. Transposició Didàctica_ACTV 2_TECNO,  IES Núm. 1, Xàbia4.4. Transposició Didàctica_ACTV 2_TECNO,  IES Núm. 1, Xàbia
4.4. Transposició Didàctica_ACTV 2_TECNO, IES Núm. 1, Xàbia
 

Coherencia continguts i activitats primaria

  • 1. L´ART D´ORGANITZAR LES EXPERIENCIES D´APRENENTATGE A L´AULA DE PRIMÀRIA: COHERÈNCIA ENTRE OBJECTIUS DIDÀCTICS, CONTINGUTS i ACTIVITATS
  • 2. ESTRUCTURA L'ART D'ENCAIXAR U. D ÀREES ALGUNES PECES D'UN PUZZLE COHERÈNCIA TEMPS
  • 3. L'ART D'ENCAIXAR ALGUNES PECES D'UN PUZZLE COHERÈNCIA
  • 4. 0. TITOL DE LA UNITAT DIDÀCTICA 1. JUSTIFICACIÓ 2. OBJECTIUS DIDÀCTICS 3. CONTINGUTS ELEMENTS QUE 4. ACTIVITATS PROPOSEM PER FER 5. MATERIALS LA UNITAT 6. METODOLOGIA. DIDÀCTICA (espais, temps, materials) 1. EDUCACIÓ EN VALORS/ TEMES TRANVERSALS 8. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT 9. AVALUACIÓ
  • 5. ESTRUCTURA BÀSICA D´UNA UNITAT DIDÀCTICA TIPUS QUINES TASQUES QUÈ PRETENS ? COM SABRÀS ? D´EXPERIENCIA ? FARAN ? OBJECTIUS CONTINGUTS ACTIVITATS AVALUACIÓ METODOLOGIA
  • 6. TITOL OBJECTIUS UNITAT DIDÀCTICS DIDÀCTICA D´AQUESTA UNITAT OBJECTIU DIDÀCTIC “A” OBJECTIU DIDÀCTIC “B” MITJANS DE OBJECTIU DIDÀCTIC “C” TRANSPORT OBJECTIU DIDÀCTIC “D” OBJECTIU DIDÀCTIC “E”
  • 7. ÀREES POTENCIALS PER TREBALLAR LA UNITAT: MITJANS DE TRANSPORT A PRIMÀRIA CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, EDUCACIÓ SOCIAL I ARTÍSTICA CULTURAL EDUCACIÓ LLENGUA MITJANS FÍSICA EXTRANGERA DE TRANSPORT VALENCIÀ CASTELLÀ MATEMÀTIQUES
  • 8. SELECCIONE LES ÀREES IMPLICADES: MITJANS DE TRANSPORT A PRIMÀRIA CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL MITJANS EDUCACIÓ VALENCIÀ DE ARTÍSTICA TRANSPORT MATEMÀTIQUES
  • 9. 2. OBJECTIUS DIDÀCTICS MITJANS DE TRANSPORTS 1. SER CONSCIENT d´un ús responsable dels mitjans de transport per tindre cura del medi ambient 2. FORMULAR preguntes per obtenir Informacions necessaries per desenvolupar un actitud responsable del consum 3. EXPRESSAR-SE mitjançant tècniques plàstiques en l´elaboraciò de murals a classe i fent ús de materials reciclats 4. LLEGIR I ESTABLIR relacions entre textos i fotografies per inferir diferents nocions al voltant del mitjans de transport 5. RESUMIR lectures fetes en classe al voltant dels mitjans de transport
  • 10. 2. OBJECTIUS DIDÀCTICS MITJANS DE TRANSPORTS 6. FER CÀLCUL MENTAL amb sumes, restes, multiplicacions i divisions senzilles a partir de l´enunciat d´un problema. 7. CONSTRUIR diagrames de barres
  • 11. CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIA ÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL INTRODUCCIÓ CONTRIBUCIÓ A LES COMPETÈNCIES OBJECTIUS GENERALS D´ÀREA: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 1º CICLE: CONTINGUTS Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astres Bloc 2: Ciències. La diversitat dels sers vius Bloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personal Bloc 4: Persones, cultures i organització social Bloc 5: Història El canvi en el temps Bloc 6: Matèria i energia Bloc 7: Objectes i màquines CRITERIS D´AVALUACIÓ
  • 12. CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIA ÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL 2º CICLE: Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astres Bloc 2: Ciències. La diversitat dels sers vius Bloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personal Bloc 4: Persones, cultures i organització social Bloc 5: Història El canvi en el temps Bloc 6: Matèria i energia Bloc 7: Objectes i màquines CRITERIS D´AVALUACIÓ
  • 13. CONTINGUTS AL CURRICULUM DE PRIMÀRIA ÀREEA: CONEIXEMENT DEL MEDI NATURAL, SOCIAL I CULTURAL 3º CICLE: Bloc 1: Geografia. L´entorn, els astres Bloc 2: Ciències. La diversitat dels sers vius Bloc 3: Ciéncies. La salut i el desenvolupament personal Bloc 4: Persones, cultures i organització social Bloc 5: Història El canvi en el temps Bloc 6: Matèria i energia Bloc 7: Objectes i màquines CRITERIS D´AVALUACIÓ
  • 14. CORRESPONDÈNCIA ENTRE OBJECTIUS I CONTINGUTS CONTINGUTS CONTINGUTS CONTINGUTS CONTINGUTS DE DE DE DE AREA 1 AREA 2 AREA 3 AREA 4 OBJECTIU 1 X X X OBJECTIU 2 X X X OBJETIU 3 X X X
  • 15. 1. JUSTIFICACIÓ UNITAT DIDÀCTICA 2. OBJETIUS DIDÀCTICS 3. CONTINGUTS 3. CONTINGUTS 4. ACTIVITATS Què EXPERIENCIES vull que tinga per arribar 5. MATERIALS a aconseguir aquests OBJECTIUS ? 6. METODOLOGIA. (espais, temps) (aquestes EXPERIENCIES no són 7. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT ,encara, activitats ) 8. COMPETÈNCIES EDUC. EN VALORS 9. AVALUACIÓ a. Els CONTINGUTS es formulen com substantius b. SÍ ESTAN en el curriculum, per tant has de CERCAR- LOS tu (l’equip) d. Se solen distribuir o classificar en CONCEPTUALS, PROCEDIMENTALS , I ACTITUDINALS
  • 16. PROCEDIMENTAL CONCEPTUAL ADOPCIÓ D´ACTITUDS CRITIQUES CAP A LES US D´ESTRÀTEGIES PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUES PER COMPRENDRE: QUE TRANSMETEN PRODUCCIÓ DE TEXTOS DICCIONARIS Bloc 3 ESCRITS PROPIS: RELECTURA NORMES, CARTES RESUM… SOL.LICITUDS… Bloc 3 ACTIDUDINAL Bloc 3 OBJECTIU DIDÀCTIC. CONTINGUTS DE L´ÀREA: RESUMIR LECTURES VALENCIÀ FETES EN CLASSE BLOC 1 AL VOLTANT DELS BLOC 2 MITJANS DE TRANSPORT BLOC 3 BLOC 4 BLOC 5 BLOC 6
  • 17. PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUE HAS SELECCIONAT PREVIAMENT PROCEDIMENTAL X OBJECTIU = DIDÀCTIC. X X + + RESUMIR X X X LECTURES FETES EN X CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT US D´ESTRÀTEGIES PER COMPRENDRE: Llegir un texte sobre el primer DICCIONARIS automovil fet a EEUU per resumir-lo RELECTURA Utilitzant el diccionari per comprendre RESUM… Bloc 3 alguns dels seus termes
  • 18. DELS CONTINGUTS PODEN EIXIR MOLTES ACTIVITATS. SELECCIONA LES MÉS ADIENTS PROCEDIMENTAL Debat sobre les senyals de tràfic: Per a què serveixen Qué signifiquen Dibuixa tres d´ellles i escriu el seu X significat X X Retalla de periòdics tres fotografies de mitjans de transports, i posa-li un peu de pàgina a cadascuna d´elles US D´ESTRÀTEGIES PER COMPRENDRE: DICCIONARIS Llig un texte sobre el primer automovil RELECTURA fet a EEUU per resumir-lo RESUM… Utilitza el diccionari per comprendre Bloc 3 alguns dels seus termes
  • 19. PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUE HAS SELECCIONAT PREVIAMENT PROCEDIMENTAL CONCEPTUAL Fes una carta Llig un texte als teus pares per X OBJECTIU = sobre el 1 convidar-los DIDÀCTIC. X + + automovil RESUMIR X a contar un LECTURES X viatge X FETES EN X CLASSE AL VOLTANT DELS MITJANS DE TRANSPORT PRODUCCIÓ DE TEXTOS ESCRITS PROPIS: Fes una carta als teus pares NORMES, CARTES per a que ens conten SOL.LICITUDS un viatge fet amb un POEMES mitjà de transport Bloc 3
  • 20. PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUE HAS SELECCIONAT PREVIAMENT PROCEDIMENTAL CONCEPTUAL Fes un còmic de quatre vinyetes per contar una història on apareguen tres mitjans de comunicació i PRODUCCIÓ DE X X Un texte que acompanye a cada vinyeta TEXTOS ESCRITS PROPIS: X Escriure un parell de rodolins CÓMIC, CARTES POEMES X Per descriure tres mitjàns de transport: Exemple: “Amb aquesta bicicleta Bloc 3 Puje la carrasqueta” Fes una carta als pares Per a que vinguen i ens conten Un viatge fet amb un mitjà de transport
  • 21. PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUE HAS SELECCIONAT PREVIAMENT PROCEDIMENTAL CONCEPTUAL ACTIDUDINAL OBJECTIU Fes una carta DIDÀCTIC. Llig un texte Als pares per X RESUMIR = Convidar-los LECTURES + + Sobre el 1 Interpreta FETES EN X automovil A contar un X viatge X tres Anuncis publicitaris CLASSE AL VOLTANT X X DELS MITJANS DE TRANSPORT Observa tres anuncis ADOPCIÓ D´ACTITUDS publicitaris de CRITIQUES CAP A LES Cotxes i interpreta què PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUES QUE TRANSMETEN valoren els anunciants Bloc 3 Potència Estètica luxe
  • 22. PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUE HAS SELECCIONAT PREVIAMENT Debat: Els cotxes electrics Són necessaris, ACTIDUDINAL Per què? Altres miltjans que no necessiten de la gasolina. X ADOPCIÓ D´ACTITUDS CRITIQUES CAP A LES PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUES X QUE TRANSMETEN Debat sobre les bicicletes i X Bloc 3 Sobre la possibilitat D´utilitzar-les en la ciutat Carta de sol.licitud a l´alcalde D´un carril-bici Observa aquests anuncis publicitaris de Cotxes i interpretar què Valoren els anunciants: Potència Estètica luxe
  • 23. PENSA QUINES ACTIVITATS, JOCS, EXPERIÈNCIES PODEN SORGIR DELS CONTINGUTS QUE HAS SELECCIONAT PREVIAMENT A B C CONTINGUTS CONTINGUTS CONTINGUTS PROCEDIMENTALS CONCEPTUALS ACTITUDINALS OBJECTIU DIDÀCTIC. X RESUMIR = LECTURES X + + FETES EN X X X CLASSE AL VOLTANT X DELS MITJANS DE TRANSPORT US D´ESTRÀTEGIES PER COMPRENDRE: PRODUCCIÓ DE TEXTOS ADOPCIÓ D´ACTITUDS ESCRITS PROPIS: CRITIQUES CAP A LES DICCIONARIS NORMES, CARTES PERSPECTIVES IDEOLÒGIQUES RELECTURA QUE TRANSMETEN RESUM… SOL.LICITUDS… Bloc 3 Bloc 3 Bloc 3
  • 24. CONTINGUTS D´UN ÀREA: ACTIVITAT 1 CONTINGUTS DE L´ÀREA: VALENCIÀ ACTIVITAT 2 BLOC 1 BLOC 2 BLOC 3 BLOC 4 ACTIVITAT 3 BLOC 5 BLOC 6 ACTIVITAT 4 ACTIVITAT …
  • 25. 4. ACTIVITATS UNITAT DIDÀCTICA TEMPORALITZACIÓ: MITJANS DE TRANSPORT DILLUNS DIMARTS DIMECRES DIJOUS DIVENDRES 9-10:30 ASSEMBLEA Activitat 2 ASSEMBLEA ASSEMBLEA ASSEMBLEA Activitat 1 VALENCIÀ Activitat 2 Activitat 3 Activitat 4 MEDI NATURAL MEDI MEDI NATURAL MEDI NATURAL NATURAL PATI 11h-12 Activitat 2 Activitat 3 h Activitat 1 MATEMÀTIQUES Activitat 3 MATEMÀTIQUES MATEMÀTIQUES VALENCIÀ DINAR 15h Activitat 1 Activitat -16h VALENCIÀ VALENCIÀ 16h-17 Activitat 2 Activitat 2 h ARTÍSTICA ARTÍSTICA