10. 10 Зарубіжна література. 2–4 класи
№
з/п
Тема уроку Дата
18 Сторінками улюблених казок. Підсумок за розділом
«Не стомлюйся робити добро»
Бути порядною людиною
19 Спиридон Вангелі «Проліски». Урок-інтерв’ю
20 Михайло Зощенко «Найголовніше»
21 Аурел Скобіоале «Оповідання»
22 Анні М. Г. Шмідт «Йіп і Янеке разом граються», «Поппінс
хворіє»
Поетична скринька
23 Джанні Родарі «Танок усіх діток», «Місяць над Києвом».
Урок-екскурсія
24 Йован Йованович-Змай «Послухаймо, що нам каже
півень», «Малий велетень»
25 Ясен Разцвєтніков «Загадки»
Зроби канікули цікавими
26 Ієнс Сігсгорд «Палле сам на світі». Едуард Успенський
«Дядя Федір, Пес і Кіт»
Поетична скринька
27 Вільям Роско «У метелика бал»
28 Корній Чуковський «Мийдодір». Урок-подорож
29 Ніколай Антонов «Казка про житнє зеренце»
Лісові казки
30 Георгі Караславов «Горобець-молодець»
31 Едуард Шим «Скільки живе бджола», «Смужки і плямки»
32 Джозеф Редьярд Кіплінг «Слоненя»
33 Юрій Коваль «Метелик», «Чорні вушка»
34 Підсумковий урок. Сторінками улюблених казок
35 Резервний урок
11. Усна мудрість народів світу для дітей
Урок 1
Тема. Прислів’я, приказки, загадки
Мета: збагачувати знання дітей про світовий фольклор та його жанри; навчати групу-
вати матеріал і виділяти в ньому головний зміст; розвивати техніку читання, навички
виразного читання, увагу, кмітливість, спостережливість; виховувати бажання більше
дізнаватися про культурні традиції народів світу.
Обладнання: малюнок скрині; намисто (на одній стороні кожної намистинки —
по 1 букві, що складають слово фольклор, на другій — назви жанрів усної народної
творчості); підручник; робочий зошит.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
— Сьогодні у нас у класі є незвичайний предмет. Що це? (Скриня)
Для чого вона призначена? Ще з давніх часів, з покоління в поко-
ління кожен народ передавав свої скарби. Скриня — символ скарбів.
Цікаво, які ж це можуть бути скарби? (Учитель виставляє намисто
зі словом «фольклор».) Існує й інша назва фольклору — усна народна
творчість. Що ж належить до усної народної творчості?
Вікторина «Що це?»
— Я зачитуватиму текст певного жанру фольклору, а ви назвіть,
що це.
• Христя-мистя. Вуха — з листя!
Ніс — цибулька, зверху — булька! (Дражнилка)
— Народна дражнилка всім своїм ладом орієнтована на те, щоб
поставити на місце кривдника, висловити своє ставлення до непри-
ємних проявів у поведінці, звичках, зовнішньому вигляді. Без драж-
нилки гра і життя дитини втрачають часом гармонійність, а часом —
і справедливість.
• Котилася торба з високого горба,
А в тій торбі хліб, паляниця —
На кого потрапить, той буде жмуриться. (Лічилка)
• Лежить колода серед болота —
Хай яке сонце, та не висохне. (Язик) (Загадка)
12. 12 Зарубіжна література. 2–4 класи
• Ходить котик по горі, носить сон у рукаві,
Усім дітям продає, Максимкові так дає. (Колискова)
• — Гуси, гуси, додому!
— Чого?
— Вовк за горою!
— Що він робить?
— Гуску скубе!
— Яку?
— Сіру, білу, волохату, тікайте, гусоньки, у хату! (Гра)
• Битися — не билися, трохи посварилися,
Потім посміялися, друзями зосталися. (Мирилка)
— Мирилки — невеличкі пісеньки, розраховані на те, щоб за-
бути нещодавню сварку, відновити товариські стосунки.
• Ой ви, дітоньки, козенятоньки,
Відімкнітеся, відчинітеся.
Ваша мати прийшла,
Молочка принесла. (Казка)
• В чаплі чорні черевички.
Чапля чапа до водички. (Скоромовка)
• Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися. (Прислів’я)
• — Ладусі, ладусі, а де були?
— У бабусі.
— А що їли?
— Кашку.
— А що пили?
— Бражку.
Кашку поїли, бражку попили.
Ізнялися, полетіли на головку сіли. Шу! (Забавлянка)
— Все це і є жанри усної народної творчості.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні на уроці ми детальніше ознайомимось із фольклором
народів світу. Будьте уважними, спостережливими, на вас чекає
цікава й творча робота.
IV. Робота над новим матеріалом
1 Розповідь учителя про фольклор (заматеріаломпідручника*)
2 Гра «Шифрувальники»
— Із якими жанрами усної народної творчості ми будемо озна-
йомлюватися, допоможе відгадати гра. Розшифруйте слова!
Казприки сліприв’я кигадза.
* Мовчун А. І., Харсіка Л. І. Зарубіжна література. 2 клас: Навчальний посіб-
ник. — К. : АВДІ, 2010.
13. 2 клас. Усна мудрість народів світу для дітей 13
3 Робота над прислів’ями та приказками
Учитель перевертає намистинки іншим боком і відкриває назви.
— Що таке прислів’я і приказки?
Робота за підручником
1) Самостійне читання учнями тексту.
2) Бесіда за змістом прочитаного.
— Що таке прислів’я, приказки?
— Чим вони різняться?
3) Читання прислів’їв і приказок «ланцюжком», тлумачення їхнього змісту.
— Які найбільше сподобалися? Чим саме?
4) Робота в групах.
— Доберіть до кожної групи прислів’їв відповідну назву і при-
гадайте українські прислів’я та приказки цієї тематики.
5) Робота в парах.
— Запам’ятайте одне прислів’я (за вибором) і поясніть його зна-
чення товаришеві по парті.
4 Робота над загадками
1) Вступна бесіда.
— Що таке загадки? (Це невеликі поетичні твори, в основі яких
є запитання. Для того щоб на них відповісти, потрібно вміти ви-
різняти особливі характерні ознаки того чи іншого предмета чи
явища, вміти порівнювати їх.)
— У давнину вміння розгадувати загадки було мірилом мудрості
й розуму. Загадки слід читати в повільному темпі, із утаємниченою
інтонацією й обов’язково дослухати до кінця.
2) Змагання між командами.
Клас об’єднується у 2 команди. Одна команда читає загадку, інша —
відгадує і навпаки.
— Яка загадка сподобалася найбільше? Чому?
3) Робота в групах. «Хто краще?» (виразне читання загадок).
4) Робота в парах.
Творче завдання: придумайте свої загадки.
Зачитування й відгадування власних загадок.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1 Робота в зошитах*
Відповіді до завдання 1: фольклор; народ; прислів’я; приказки;
загадки; жить.
* ДумськаН.О.,МисловськаВ.М.,СльотаІ.С.Зарубіжналітература.2клас.Робочий
зошит-посібник (за програмою А. І. Мовчун). — Х. : Вид. група «Основа», 2012. — 80 с.
14. 14 Зарубіжна література. 2–4 класи
Відповіді до завдання 5: пісня; загадка; приказка; прислів’я;
скоромовка; гра; чистомовка; дражнилка; небилиця; лічилка;
казка.
2 Гра «Влучний стрілець»
— Доберіть прислів’я чи приказку відповідно до ситуації.
• Вам зустрілася людина, яка не любить працювати;
• як треба ставитися до батьків;
• чи треба вчитися;
• ви зустріли чуйну, добру людину;
• що ви скажете про дружбу;
• як слід ставитися до інших людей;
• що ви скажете про рідну країну.
VI. Підсумок уроку
— Із чим ви ознайомились на уроці?
— Що найбільше сподобалося?
— Що запам’яталося?
15. Ігровий дитячий пісенний фольклор
Урок 2
Тема. Ігрові дитячі пісеньки. Урок-концерт
Мета: збагачувати знання дітей про світовий фольклор — дитячі пісеньки, їх різно-
види; розвивати навички виразного читання, увагу, кмітливість, пам’ять; виховувати
інтерес до усної творчості народів світу.
Обладнання: намисто (на одній стороні кожної намистинки — по 1 букві, що складає
слово «фольклор», на другій — назви жанрів усної народної творчості); підручник;
робочий зошит.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні у нас незвичайний урок, бо ми влаштуємо концерт.
Що означає це слово? (Публічне виконання музичних творів, балет-
них, естрадних та інших номерів за певною програмою) Якими бу-
дуть ваші виступи, зараз ви дізнаєтесь.
ІІІ. Робота над новим матеріалом
1 Робота з намистом «Фольклор»
— Пригадайте, які жанри усної народної творчості вам відомі.
— Сьогодні ми ознайомимось з дитячими пісеньками.
2 Робота над колисковими
1) Вступна бесіда.
— Колисанка — це коштовна перлина, з якої починається наше
духовне життя. Колискові співають мами своїм діткам. Тут не можна
підвищувати голос, мелодія тихоплинна і завжди зачаровує мате-
ринською ніжністю, пестливістю, добротою, простотою.
2) «Заспіваймо колискову».
— Чи пам’ятаєте ви колискові, які співали вам мами? Заспі
вайте нам!
• Ой ходить сон біля вікон,
А дрімота біля плота.
Питається сон дрімоти:
— Де ми будем ночувати?
А-а, люлі, люлі, люлі, люлі.
16. 16 Зарубіжна література. 2–4 класи
• Де хатинка тепленькая,
Де дитинка маленькая,
Там ми будем ночувати,
Мале дитя колисати.
А-а, люлі, люлі, люлі, люлі.
• Ой, люлі, ой, люлі, налетіли гулі.
Сіли на воротях в червоних чоботях.
Сіли та й раденькі, що спить мій маленький,
Що спить і не чує, де гуля ночує.
3) Читання колисанок.
а) Виразне читання вчителем болгарської колискової «Сон», мело-
дійне читання учнями (пошепки).
— Про що йдеться в колисанці?
б) Робота по рядах.
Кожен ряд вчиться мелодійно читати одну колискову (за вибо-
ром) і намагається заспівати.
— Про що йдеться в колисанці?
3 Робота над забавлянками
1) Вступна бесіда.
— Наступна перлина — забавлянки. Це коротесенькі пісеньки
чи віршики гумористично-жартівливого змісту, що супроводжу-
ються відповідними рухами, активізують єдність слова та моторики
дитини, розвивають її мовлення. Незважаючи на свою простоту, за-
бавлянки сприяють жвавому спілкуванню з довкіллям, формують
відчуття прекрасного.
2) Конкурс «Хто знає забавлянки?».
• Гойда, гойда, гойдаша,
Де кобила, там лоша,
А кобилка в лiсi,
А лошатко — в cтpici.
• Печу-печу хлібчик
Дітям на обідчик:
Меншому — менший,
Старшому — більший.
Шусть у піч! Шусть у піч!
3) Читання забавлянок.
а) Самостійне читання (пошепки).
б) Виразне читання.
— Про що йдеться в кожній забавлянці?
— Яка з них сподобалася найбільше?
в) Запам’ятовування забавлянки (за вибором).
17. 2 клас. Ігровий дитячий пісенний фольклор 17
4 Робота над дитячими пісеньками
— Ще одна цікава перлинка з нашого чарівного намиста — ди-
тячі пісеньки.
1) Конкурс «Хто знає дитячі народні пісеньки?».
• Та внадився журавель, журавель
До бабиних конопель, конопель.
Такий, такий журавель,
Такий, такий цибатий,
Такий, такий носатий,
Такий, такий дибле,
Конопельки щипле.
Ой я тому журавлю, журавлю
Києм ноги переб’ю, переб’ю!
• Ой не коси, бузьку, сіна, заросишся по коліна.
Нехай його чапля косить, що високу сукню носить.
• Іди, іди, дощику,
Зварю тобі борщику
В зеленому горщику.
Цебром, відром, дійницею
Над всякою пашницею.
2) Читання дитячих пісеньок.
Робота в групах ( по 4 дитини)
Кожна група готується виразно прочитати одну пісеньку та роз-
повісти, про що у ній ідеться.
5 Робота над небилицями
1) Вступна бесіда.
— Наступна перлина — небилиці. Вони можуть бути віршовані
або прозові, та головне — в них не повинно бути й слова правди.
— Чи відомі вам якісь небилиці? Ось послухайте і доведіть, що
це — небилиця.
Коза занявкала на ґанку,
Замекав котик у дворі.
Пішла корова танцювати,
«Рох-рох», — сказала дітворі.
У будці козлик кукурікнув.
Загавкав у хліві кабан,
Перестрибнув через дверцята
І полетів собі на лан.
2) Читання небилиць (за підручником).
а) Самостійне читання небилиць.
б) Виразне читання й обговорення.
18. 18 Зарубіжна література. 2–4 класи
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1 Робота в зошитах
Відповіді до завдання 1: сон; дитя; дрімота; зайчик.
Відповіді до завдання 5: робив — молотив; ніжками — ріжками;
замів — поносив; походжаю — співаю; «Кеки-меки!».
2 Гра «Впізнай»
— Я читатиму рядки з дитячих пісеньок, а ви впізнайте їх героїв
і скажіть, який народ їх придумав.
V. Підсумок уроку
— Із якими перлинами народної мудрості ви познайомилися?
— Чи вдалося нам заняття-концерт?
— Які пісеньки вам сподобалися найбільше і чому?
— У кого з вас виникло бажання вивчити якусь пісеньку?
Чому?
— Чим цікаві небилиці?
Урок 3
Тема. Лічилки. Ігри. Урок-гра
Мета: активізувати та закріпити знання учнів про усну народну мудрість світу; озна-
йомити з лічилками та іграми народів світу; розвивати уяву, пам’ять, мислення; ви-
ховувати інтерес до усної творчості народів світу.
Обладнання: намисто (на одній стороні кожної намистинки — по 1 букві, що скла-
дають слово «фольклор», на другій — назви жанрів усної народної творчості); під-
ручник; робочий зошит.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Хто хоче бути красивим — грайся,
Хто хоче бути щасливим — грайся,
Хто хоче бути здоровим — грайся!
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Поміркуйте, яку перлину народної мудрості ми сьогодні
з вами відкриємо.
— Отже, починається урок-гра!
III. Актуалізація опорних знань
1 Розповідь учителя
— Ще одним скарбом народної мудрості є дитяча народна гра.
«Як дитина бігає і грається, так їй здоров’я усміхається», — мовить
19. 2 клас. Ігровий дитячий пісенний фольклор 19
народна мудрість. Ох і хитра штука гра! Ви вважаєте, що гра — це
пустощі? Ба, ні, це своєрідне мистецтво. В іграх відтворено характер
народу. Народна гра виховує дружні стосунки, бо кожному в житті
потрібен друг. Народна гра — це коли усі гуртом. У грі змагаються,
пізнають одне одного. Гра дарує людям радість і бадьорість. Гра до-
помагає стати добрим, чуйним, чесним і сміливим.
2 Пригадування українських народних ігор
— Які українські народні ігри ви знаєте? («А ми просо сіяли»,
«Там на горі мак», «Подоляночка»)
3 Повторення лічилок
— Перш ніж гратися, потрібно обрати ведучого чи якогось героя.
Як слід зробити вибір? Для цього існують лічилки.
Лічилки — мініатюрні вірші з чітким ритмом і повною римою;
вони допомагають визначити роль учасників гри чи розміщення
гравців за групами. Виконують лічилки, як правило, речитативом.
Авторами і виконавцями лічилок є самі діти.
— Які ви лічилки знаєте?
В полі — маки, в небі — граки.
Завелися в річці раки.
Стали раки воду пити —
Виходи, тобі водити.
Попіл, попіл, попільниця, а де ж наша зозулиця?
Понад морем літала, синім оком кивала.
А ти, киве, не кивай, а ти з города втікай.
Джміль, оса та бджілка —
Ось і вся лічилка.
— Це ми пригадали українські ігри та лічилки. Кожен народ
може похвалитися своїми скарбами, і зараз ми ознайомимося
з ними.
IV. Робота над новим матеріалом
1 Робота над лічилками
— Розгляньте в підручнику, лічилки якого народу там подані.
— Прочитайте спершу пошепки. Про що вона? Яка вона — ре-
альна чи фантастична?
— Потренуйтеся, прочитайте її по складах. Послухаємо її у ви-
конанні кількох учнів.
Аналогічно проводимо роботу з іншими лічилками (другу читають на-
півголосно, а третю — у парах).
20. 20 Зарубіжна література. 2–4 класи
2 Ознайомлення з іграми
— Розгляньте, скільки ігор описано в підручнику. Яких народів
це ігри?
З першою грою дітей ознайомлює вчитель.
— Хто може розповісти, як грати у цю гру?
Робота по рядах
Кожен ряд має прочитати, підготуватися та пояснити зміст певної гри.
— А тепер настав час пограти у нові ігри (за вибором дітей).
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота в зошитах
VI. Підсумок уроку
— Чи сподобалася вам нова перлина фольклору — ігри?
— Чи потрібно гратися? Чому?
— У які з нових ігор можна гратися на перерві?
— Чи корисним було сьогоднішнє заняття? Чому?
— Підготуйтеся до гри «Автоперегони».
Урок 4
Тема. Підсумок за розділом «Ігровий дитячий пісенний фольклор». Урок-змагання
Мета: активізувати та закріпити знання учнів про усну народну мудрість світу; роз-
вивати увагу, пам’ять, мовлення, збагачувати словниковий запас, уміння гратися;
виховувати інтерес до народної творчості інших народів, товариськість.
Обладнання: матеріал для ігор; робочий зошит.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні останній урок за темою «Усна мудрість народів світу
для дітей». Тому проведемо його у вигляді змагання між трьома ко-
мандами. Ваше завдання — бути уважними, спритними, давати
точні відповіді, підтримувати членів своєї команди. За кожну пра-
вильну відповідь команді буде зараховано бал, а наприкінці уроку
визначимо команду-переможця.
III. Робота в зошитах
Діти виконують завдання самостійно. Після виконання кожного
завдання — перевірка.
21. 2 клас. Ігровий дитячий пісенний фольклор 21
IV. Пограймось!
Кожна команда пропонує провести певну гру і пояснює її умови.
V. Конкурсні змагання
1 Конкурс на кращого відгадувача загадок
2 Пісенний конкурс
3 Конкурс лічилок
VI. Підсумок уроку. Підбиття підсумків змагання
22. Дивовижний світ казок народів Європи
Урок 5
Тема. «Чабанський пес» (молдовська народна казка)
Мета: вчити визначати жанрові особливості народної казки, зачин, основну частину,
кінцівку, персонажів твору; розвивати вміння висловлювати оцінні судження: гар-
ний — поганий, добрий — лихий; виховувати любов до національних особливостей
інших народів Європи, дбайливе ставлення до чотириногих друзів.
Обладнання: мапа Європи; Державний Прапор Молдови; «уявна клавіатура»; таблиця
слів для миттєвого читання; підручник; робочий зошит.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Пролунав для нас дзвінок,
Починаємо урок.
Попрацюємо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти просто молодці.
II. Мотивація навчальної діяльності
1 Вступне слово вчителя
— Діти, ви любите подорожувати?
— Сьогодні ми вирушимо у подорож незвичайною країною. Як
називається ця країна, ви дізнаєтеся, скориставшись уявною кла-
віатурою.
2 Вправа «Набери слова» (роботав зошиті)
— Наберіть слова: казки, Європи, народів.
й ц у к е н г ш щ з х ї
ф і в а п р о л д ж є
я ч с м и т ь б ю .,
III. Повідомлення теми й мети уроку
1 Повідомлення вчителя
— Мабуть, чи не найбільше діти всього світу люблять читати
казки. Так, казка — це той твір, що веде їх у дивовижний світ. В її
основі лежить захоплива розповідь про вигадані події чи явища, які
сприймаються як правдиві, реальні.
23. 2 клас. Дивовижний світ казок народів Європи 23
Казки відомі з найдавніших часів у всіх народів світу. У казках
народів світу є чимало спільного: у них цікавий зміст, сміливий і до-
брий герой, щаслива кінцівка — добро завжди перемагає зло.
Водночас казки кожного народу мають свої національні особли-
вості. Вони відображають спосіб життя, працю й побут того чи ін-
шого народу.
За змістом казки різних народів поділяються на казки про тва-
рин, фантастичні та побутові.
Дуже-дуже давніми вважають казки про тварин. Головними ге-
роями в них є звірі, які думають, розмовляють і діють як люди.
У фантастичних казках відбуваються чарівні перетворення. Герої
фантастичних казок наділені надзвичайною силою та мужністю.
Вони користуються чарівними предметами (шапкою-невидимкою,
цілющою водою та ін.). Про повсякденне життя людей та їх взає-
мини можна дізнатися з побутових казкок.
Казки, які ви зараз читатимете, дивовижні. Вони допоможуть
вам дізнатися про те, як живуть різні народи Європи.
2 Робота за мапою Європи (зошит,с.78–79)
— Сьогодні ми ознайомимося з казкою, яку склав молдавський
народ. Цей народ проживає у Молдові. Молдова — це держава, яка
на північному сході межує з Україною. Її населяє понад 4 млн осіб.
Більшість молдаван розмовляють румунською мовою, оскільки на
заході Молдова межує з Румунією. Тут є багато річок і ярів. Як і ко-
жен народ, молдавани мають національні символи: прапор, гімн та
герб. Ось такий вигляд має Державний Прапор Молдови. (Учитель
прикріплює його на мапі.)
3 Робота в парах (роботав зошиті)
— Ваше завдання — визначити, про що чи про кого йдеться
у прислів’ї, пояснити зміст одного з них.
• Без честі — як пес без хвоста. (Чеське)
• Бійся собаки спереду, коня ззаду, а поганої людини з усіх боків.
(Литовське)
• За три роки і шкільний собака віршами загавкає. (Корейське)
• Всякий песик береже свій хвостик. (Кубинське)
• Тягне роботу, як собака пісню. (Латвійське)
• Як собака на ярмарку: і тут, і там, і всюди. (Англійське)
• Пес гавка на місяць, а тому й байдуже. (Англійське)
• Любий йому, як собаці камінь. (Болгарське)
4 Повідомлення учнів
— Про кого всі ці прислів’я?
— Як ще по-іншому можна називати собаку? (Пес, цуценя, песик)
24. 24 Зарубіжна література. 2–4 класи
— Що ви знаєте про собаку? (Учні виступають з повідомлен-
нями, підготовленими заздалегідь.)
Учні висловлюються по черзі.
1 - й у ч е н ь. Вірним товаришем людини є собака. Цю тварину
люди приручили однією з перших. Тисячу років тому собак вико-
ристовували чабани для захисту своїх отар від диких звірів.
2 - й у ч е н ь. Цікаво, що пастухи віддавали перевагу білим ві-
вчаркам, оскільки їх легко відрізнити від вовків. Адже існувала
небезпека вбити свого собаку, сплутавши його з вовком, який на-
падав на отару. Навіть тепер, коли вовки майже зникли, більшість
мисливських собак, яких виводять у всіх країнах світу, все ще ма-
ють коричнювате або світле, білясте забарвлення.
3 - й у ч е н ь. Собаки — надійні помічники чабанів. Так, напри-
клад, австралійський келпі не оббігає овець, а біжить по їхніх спи-
нах, щоб дістатися голови отари. Добре видресируваний собака цієї
породи може виконувати роботу шести пастухів і за один день до-
лати до 65 км.
IV. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
1 Ситуація успіху «Плутанинка»
— Спробуйте почитати переплутані букви і дізнайтеся, з яким
твором ми працюватимемо на уроці.
— Перша казка у розділі «Казки народів Європи» називається:
А А С К Й Е
Ч Б Н Ь И П С
(Чабанський пес)
2 Підготовка до сприймання тексту. Гра «На одному подиху» (роботав зошиті)
Миттєве читання слів із казки
Вік чабан
рік отара
пес цуценя
він вовк
очі голова
зло добро
гарно погано
3 Читання тексту вчителем і підготовленими учнями
— Слухайте і запам’ятовуйте зміст прочитаного.
Зачин — читає вчитель; основну частину — за особами — учні; кін-
цівку — учні.
4 Фізкультхвилинка
25. 2 клас. Дивовижний світ казок народів Європи 25
5 Аналіз й обговорення прочитаного (роботав зошиті)
• Як служив чабанові його пес?
• З якою метою чабан узяв цуценя?
• Чи сподобалося вам цуценя? Чому? Яка вдача в нього?
• Чому старому псові вдалося перехитрити вовка? Який у вовка
був характер?
• Чи зрозумів чабан, що він дарма образив свого вірного пса?
• Як називають людей, які ніколи не забувають про зроблене їм
добро?
6 Творче завдання «Юні дослідники»
— Поміркуйте і скажіть, на яку українську народну казку схожа
ця. Чим саме. (Казка «Сірко»)
7 Продовження роботи в зошиті
V. Рефлексивно-оцінювальний етап
— Поміркуйте і скажіть, яке з прочитаних прислів’їв підходить
до нашої казки? (Відповіді учнів.)
— Що корисного взяли з уроку?
— Пам’ятайте, що до чотириногих друзів потрібно ставитися
з любов’ю, чуйністю. Піклуйтеся про них, не завдавайте їм прикрощів.
VI. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати казку «Чабанський пес».
Розповідати казку так, ніби це трапилося із вами.
Намалювати головного героя казки в зошиті.
Додаткове читання
• «Лисичка-сестричка і сірий вовк» (російська народна казка);
• «Лисиця і яструб» (шотландська народна казка).
Урок 6
Тема. «Малюк Брауні» (англійська народна казка)
Мета: вчити учнів читати швидко, виразно, усвідомлювати зміст прочитаного, ана-
лізувати та узагальнювати отриману інформацію; розвивати творчу уяву; виховувати
почуття відповідальності, взаємодопомогу, уміння працювати в команді.
Обладнання: мапа Європи; Державний Прапор Великобританії; картки для розчиту-
вання; малюнок домовичка; таблиця «Морський бій»; завдання для роботи в групах;
підручник; робочий зошит.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Всі почули ви дзвінок —
Він покликав на урок.
26. 26 Зарубіжна література. 2–4 класи
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Тож і ми часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо.
II. Мотивація навчальної діяльності
1 Робота за технологією «Незакінчені речення» (продовждумку)
• Я хочу вчитися, щоб... (бути розумною людиною).
• Я багато читаю, щоб... (багато знати).
2 Робота за технологією «Мікрофон»
— Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми продовжимо подорож казками країни Європи.
У яку ж саме країну ми помандруємо, ви дізнаєтесь, погравши в гру
«Морський бій».
— Розшифруйте слово — назву країни:
Б — 10, Г — 3, Ж — 7, А — 9, Е — 5, В — 3 (Англія)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
А Ї О А Б В Ц Н Т Л Щ
Б Ц Е Ш Є З Д Л М І А
В Й Ф Я Ч І Ц У В С М
Г О Г Н Р Т И П Е К А
Д Ь Б Л Ш Щ Д Ю Ж З Х
Е В Ч Я Ч І В П З Є Ї
Є К Е П Р Н С В У Е П
Ж Є Ж З Ю Б Ш Г Н Ь И
З Ї Х З Щ Ш Г Н Е К У
И Р О Л Д Ж Є І Ф Й Ц
— Як називають народ, який проживає у Великобританії? (Анг
лійці)
Учитель прикріплює на мапі Європи Державний Прапор Велико
британії.
— Отже, ми будемо читати англійську народну казку «Малюк
Брауні».
IV. Робота над текстом казки
1 Словникова робота (роботав зошиті)
— Прочитайте стовпчики слів «луною» (за вчителем).
27. 2 клас. Дивовижний світ казок народів Європи 27
Брауні крихітні збиткують
Домовик смішні роботящі
Чоловічок симпатичні відчайдушні
Хазяїн вередливі доброчесний
Дід бешкетник похмурий
Возило витівник насуплений
— Чи зрозуміли ви, хто такі брауні? Як ще їх називають? (До-
мовики)
— Де, на вашу думку, відбуватимуться події?
— Про одного такого домовичка я зараз вам прочитаю.
2 Слухання казки
3 Фізкультхвилинка
4 Перевірка первинного сприймання. Робота в групах
— Дайте усні відповіді на запитання.
1-ша група. Розкажіть, що ви дізналися про брауні.
2-га група. Яким був брауні з Хілтон-Хола? Чи сподобався він вам?
3-тя група. Чи сподобалися вам дівчата-служниці?
4-та група. Чому вони вирішили допомогти брауні?
5-та група. Чи вдалося дівчаткам звільнити брауні?
5 Вибіркове читання казки
— Я читатиму казку, а коли зупинюся, ви продовжите.
• Малюк брауні жив...
• Брауні — так в Англії...
• Якщо їм заманеться,...
• Але брався до роботи лише тоді,...
• А ще один...
• А то, бувало, робив...
6 Робота в парах. Складання плану за допомогою карток
Брауні із Корнуелі
Звільнений брауні
Бешкетник і витівник Робін Гуд
Хто такі брауні?
Дівчата-служниці
Брауні в доброму і поганому гуморі
— Діти, працюючи у парах, розмістіть заголовки частин оповідан-
ня у правильній послідовності.
1) Хто такі брауні?
2) Брауні із Корнуелі.
3) Бешкетник і витівник Робін Гуд.
28. 28 Зарубіжна література. 2–4 класи
4) Брауні в доброму і поганому гуморі.
5) Дівчата-служниці.
6) Звільнений брауні.
— Отже, план допомагає переказувати текст у правильній по-
слідовності.
7 Робота за технологією «Ґронування»
— А тепер запишемо добрі та погані риси характеру, притаманні
нашому брауні, за технологією «Ґронування» (робота в зошиті).
Підмітав
Чистив
Вигортав
Розводив
Прибирав
Чистив
Перетирав
Шкріб
Мив
ДОБРИЙ
БРАУНІ
ПОГАНИЙ
Перець
насипле
У пиво —
сіль
Загорне
вогонь
Виверне
воду
— Отже, яких рис в нього було більше — добрих чи поганих?
V. Підсумок уроку
Гра «Чарівний клубочок»
— Діти, чи справдилися ваші очікування від уроку?
— Мені дуже сподобалося, що на уроці ви були активні й ста-
ранні.
VI. Домашнє завдання (диференційоване)
Виразно читати казку.
Розповідати за планом.
Підготувати малюнки на конкурс «Як ти уявляєш собі брауні».
Додаткове читання
• «Кіт у чоботях» (німецька народна казка);
• «Ялини балакухи» (фінська народна казка).
Урок 7
Тема. «Вчений кіт» (італійська народна казка)
Мета: продовжувати формувати в учнів особливості побудови казки (зачин, кінців-
ка, повтори); вміти визначати головних героїв казки; вчити визначати схожі сюжети
в казках різних народів; розвивати зв’язне мовлення, навички виразного читання;
виховувати правильну поведінку людини у взаєминах з природою, любов до природи.
Обладнання: мапа Європи; Державний Прапор Італії; зашифрований лабіринт;
прислів’я; підручник; робочий зошит.
29. 2 клас. Дивовижний світ казок народів Європи 29
Хід уроку
I. Організаційний момент
Вже урок нам дав сигнал —
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо —
Працювати починаймо.
II. Актуалізація опорних знань
— Сьогодні ми продовжуємо подорож країнами Європи, а країна,
з народом якої ми познайомимося, зашифрована у цьому рядку.
каізкитнааролдівіЄврояпи
— Закресліть фразу« казки народів Європи» — і у вас зали-
шиться ключове слово. (Італія)
1 Робота з деформованим текстом
л і я І т а
ліяІта лабу і зашалисяєть тромцен ннятяжі ритустів зі сьовго
тусві. Це і вечезлина блічез ричістоних паним’ятків, і неторповна
артухітекра, і плете ремо і жіпля.
Діти читають текст про Італію. Хто з учнів перший впорається, читає
повідомлення вголос.
Учитель показує на мапі, де знаходиться країна, і вивішує Державний
Прапор Італії.
2 Гра «Лабіринт» (роботав зошиті)
— Назва нашої казки зашифрована у лабіринті. Прочитайте її.
И
В
Е Ч
Н
Й К
І
Т
(«Вчений кіт»)
— Чи здогадалися ви, яка назва нашої казки?
3 Підготовчі вправи до читання
1) Читання складів-блискавок.
Ша ми на про ба ста тра ву ше за су ча ян фу ві лор тир мил сил
2) Робота над скоромовкою.
Дві лисички біля річки
Умивали свої личка,
30. 30 Зарубіжна література. 2–4 класи
Ці лисички-чепурушки
Мили лапки, мили вушка,
Потім хвостики помили
І на сонечку сушили.
4 Робота над текстом
— Прочитайте назву казки. Як ви гадаєте, про що в ній йти-
меться?
— Перевіримо!
• Читання чотирьох абзаців.
— Чи справдилися наші передбачення?
— Розгляньте малюнок і спробуйте уявити, що трапиться далі.
• Читання казки до кінцівки.
— Які з наших передбачень справдилися?
— Що ж відбудеться, на вашу думку, на пишному столі?
• Читання кінцівки казки.
— Чи справдилися наші передбачення?
5 Робота за технологією «Мікрофон»
— Чи сподобався вам принц? Які риси характеру він мав?
— Чи природною була поведінка кота? Чим він вразив гостей?
— Як кіт осоромив принца?
— У чому сила природи? Чому слід залишатися самим собою?
— Від чого застерігає казка?
6 «Довідкове бюро»
— Наше «Довідкове бюро» підготувало повідомлення про кішок
з рубрики «Цікаво знати».
III. Читання казки учнями
• У парах «Вовки — зайці»;
• «ланцюжком»;
• «Мисливець і зайці».
IV. Продовження роботи в зошиті
V. Підсумок уроку
— Прочитайте прислів’я. Чи відповідає воно змісту казки?
Щ е г к о л ь а д с т
о ш л и т і ш з и о а
б ь а т а, б е н р в
і л д и т о в і а х
31. 2 клас. Дивовижний світ казок народів Європи 31
— Пам’ятайте, що всі тварини керуються законами природи.
Хоч як би ви не старалися з тварини зробити артиста, їй все одно
притаманні повадки тварини. Піклуйтеся про них, дбайте, любіть,
але не знущайтеся з них.
— Що нового ви дізналися на уроці? Що корисного взяли
з уроку?
— До якого міста Європи ви хотіли б поїхати на екскурсію?
VI. Домашнє завдання
Навчитися з інтонацією читати казку «Вчений кіт».
Поміркувати, пригадати історію з участю вашого кота.
Додаткове читання:
• «Загублений гаманець» (португальська казка);
• «Як звірі не вберегли своїх таємниць» (французька казка).
32. Зроби канікули цікавими
Урок 8
Тема. Енн Хогарт «Мафін та його веселі друзі» (повість-казка)
Мета: дати початкове уявлення про автора твору; вчити дітей змістовно відпочивати;
зацікавити читанням даного твору під час канікул; вдосконалювати техніку читання,
вміння переказувати, відтворювати послідовність подій, добирати заголовки, ставити
запитання й давати відповіді; виховувати інтерес до читання.
Обладнання: підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми й мети уроку
— Наближається улюблена пора всіх учнів — канікули. Чим, на
вашу думку, можна зайнятися в цей час?
— Сьогодні я розкрию вам ще один секрет, як цікаво і корисно
провести вільний час. Наприклад, можна прочитати нову захопливу
пригодницьку історію. Про кого? Дізнаєтеся згодом. На уроці ми
розпочнемо читати казку, а про інші пригоди маленьких героїв ви
зможете дізнатися на канікулах, дочитавши повість до кінця.
III. Ознайомлення з творчістю Енн Хогарт
1 Розповідь вчителя про автора (заматеріаломпідручника)
2 Робота в зошитах
Тест «Перевір себе»
1) Енн Хогарт була...:
а) письменницею; б) акторкою; в) музикантом.
2) Мафін — це...:
а) віслюк; б) ведмедик; в) кошеня.
3) Діти полюбили Мафіна і його друзів, бо вони були...
а) задерикуваті; б) дружні; в) співчутливі.
4) Енн Хогарт жила в(у)...:
а) Данії; б) Швеції; в) Англії.
IV. Робота над I розділом твору «Мафін шукає скарб»
1 Читання тексту вголос вчителем, окремими учнями з одночасним тлумаченням
незрозумілих слів
33. 2 клас. Зроби канікули цікавими 33
2 Відповіді на запитання після тексту
3 Продовження роботи в зошитах
V. Робота над II розділом твору «Мафін і чарівний гребінець»
1 Читання вголос ланцюжком (дослів«УвесьденьМафінрозважався»)
2 Самостійне читання учнями (напівголосно)
3 Робота за питаннями після тексту
4 Вибіркове читання
— Які бажання загадував Мафін?
5 Завдання для уважних діток
Гра «Запитання-відповідь»
— Поставте такі запитання, яких ще не було, пригадайте, про
що ми не сказали.
6 Продовження роботи в зошитах
VI. Завдання на канікули
— Чи сподобалися вам пригоди маленького віслючка?
— Кому цікаво, що далі трапилось із Мафіном?
— Подивіться у підручнику, скільки ще розділів містить твір.
— Як вони називаються?
— Отже,новіпригодиМафінанавасчекаютьнаканікулах.Спершу
прочитайтерозділ,потімспробуйтедативідповідіназапитання,якщо
будуть незрозумілі слова — попросіть допомоги у батьків. Спробуйте
виконати цікаві завдання після твору. А ще прочитайте цікаву інфор-
мацію про віслюків. Якщо у когось є енциклопедії, пошукайте там
відомості про цих чудових тварин, щоб розповісти нам.
На першому уроці після канікул ви поділитесь своїми вражен-
нями від прочитаних пригод.
VII. Підсумок уроку
— З яким новим автором ви познайомились сьогодні?
— У якій країні він проживав?
— Який твір написала Енн Хогарт?
— Хто є героями її твору?
— Чи сподобався вам головний герой? Чим саме?
— На канікулах ви, читаючи твір далі, продовжите цікаві при-
годи разом із Мафіном.
Перевірка прочитаного ( на 1-му уроці після канікул)
— Який розділ вам сподобався найбільше? Чому?
34. 34 Зарубіжна література. 2–4 класи
Робота в зошитах
— Як ви зрозуміли вислови: зупинилися як укопані, не повірив
своїм вухам, далі свого носа нічого не побачиш?
— Що цікавого ви дізналися про віслюків?
— Які прислів’я склали люди про цих тварин? Як ви їх розумієте?
— Чи цікаво ви провели час, читаючи про пригоди Мафіна та
його друзів?
Урок 9
Тема. Сторінками улюблених казок
Мета: розвивати вміння відтворювати зміст прочитаного; виховувати інтерес і любов
до казок інших народів; викликати бажання творити добро, бути людяним, сміливим.
Обладнання: виставка книг «Казкове царство»; робочий зошит.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1 Вступна бесіда
— Сьогодні в нас урок непростий, адже ми помандруємо у диво-
вижну країну. Ми з нею нерозлучні в дитинстві, але й дорослими не
забуваємо про неї. Бо мудрість, доброта й краса її невичерпні. Отже,
ми мандруємо до країни Казок.
2 Робота за технологією «Ґронування»
— Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово казка?
Добро перемагає Число три
Звірі говорять КАЗКА Бідні — багаті
Чарівна Алегорія
— Які казки ми читали на попередніх уроках? (Казки народів
Європи)
— Зверніть увагу на виставку книг «Казкове царство». Всі казки
неможливо розмістити на одній виставці, тому деякі з них ви тут не
побачите. Однак ви зможете їх назвати, пригадавши уривки з цих
казок.
3 Повторення вивченого матеріалу (роботав зошиті)
1) ...Цуценя підросло і вже гарчало на старого пса. Зле та нена-
висне, воно боялося залишитись голодним. Якось те цуценя потер-
лось чабанові об ноги, облесливо вигнуло дугою спину та й каже...
(«Чабанський пес», молдавська народна казка)
35. 2 клас. Зроби канікули цікавими 35
2) ...Другого дня всі зібралися в палаці. Там було наготовлено
пишного стола. («Вчений кіт», італійська народна казка)
3) ...Коли ж він бував у доброму гуморі — на щастя, це трапля-
лося частіше, — то поки служниці спали, він підмітав за них у всіх
кімнатах, чистив одяг, вигортав з коминка попіл і розводив вогонь,
прибирав на кухні... («Малюк Брауні», англійська народна казка)
— Отже,мипригадали,казкиякихнародівмичитали,аленетільки
ці народи складали казки. Ми помандруємо і до інших країн Європи.
III. Застосовування знань учнів
1 Робота в групах
— Ваше завдання — відгадати, з якої казки цей фрагмент.
Клас об’єднується у групи по 4–6 дітей. У кожної групи — конверт
з фрагментами казок «Для додаткового читання». Та група, яка швидко
впоралася, показує малюнок і називає казку.
• «Лисичка сестричка і Сірий вовк» (російська народна казка)
• «Лисиця та Яструб» (шотландська народна казка)
• «Кіт у чоботях» (німецька народна казка)
• «Ялини-балакухи» (фінська народна казка)
• «Загублений гаманець» (португальська народна казка)
• «Як звірі не вберегли таємниць» (французька народна казка)
2 Гра «Вилучи зайве». Робота в групах
— Чи цікаво вам дізнатися, які народи склали ці казки? (Відпо-
віді учнів.)
— Народ якої країни склав ту чи іншу казку, ви пригадаєте,
ставши учасниками гри «Вилучи зайве».
Умови гри: вибираємо назву казки і народ, який її склав. За-
шифровуємо це в одну фразу. Групи дітей повинні вилучити назву
казки і прочитати країну, з якої вона прийшла, після чого записати
відповіді на аркуші паперу.
Наприклад:
ФЯКЗВІРРІНЕАВБЕНРЕГЦЛИТІАЄМЯНИЦЬ;
НКІТІУЧОМБОЕЧТЧЯИНХА;
ПЗАГУБОРЛЕТУННІИЛІЙГАЯМАНЕЦЬ;
ШЛИСИОЦЯТЛТААНЯСДІТРУБЯ;
ЛИСИЧРКАСЕСТОРИЧКАСТАСІРИЙІВОВЯК.
3 Бесіда. Робота з мапою Європи
— Ви правильно розшифрували всі слова і знайшли країни. Де
ж вони находяться на мапі Європи? (Демонстрування країн на мапі
Європи, вивішування прапорів держав.)
Франція, Португалія, Фінляндія, Шотландія, Німеччина, Росія.
36. 36 Зарубіжна література. 2–4 класи
4 Фізкультхвилинка
IV. Гра «Добре і погане»
— А зараз ми з вами, граючись у «Добре і погане», з’ясуємо,
якими ж були герої наших казок. Хто сподобався вам найбільше?
А чиї вчинки ви засуджуєте?
Головний герой Добрі та погані вчинки
Лисиця
Хитра, скупа, облесна, хвалькувата, брехлива,
невдаха
Вовк Дурний, безпорадний, співчутливий до слабшого
Яструб Розумний, веселий, завжди дасть собі раду
Кіт Сміливий, хитрий, розумний
Граф Бідний, добрий
Мисливець Добрий, довірливий, але таємницю не зміг вберегти
Гадюка Вдячлива, дотримується свого слова, розумна
Купець Жадібний, скупий, брехливий
Жінка Бідна, чесна, справедлива, добра
Герцог Справедливий, розумний
Старший брат
Немилосердний, брехливий, зажерливий,
заздрісний
Сліпий брат
Немічний, довірливий, щасливий, добрий, людяний,
сердечний
— Отже, що у прочитаних казках засуджено, а що схвалюють?
— Якою, на вашу думку, повинна бути людина?
V. Гра «Коло бажань»
— Продовжте думку:
• якби я була феєю, то...
• якби я була казкою, то...
• з якою твариною я б порівняла себе...
VI. Підсумок уроку
— Отже, дорогі діти, ми дійшли висновку, якими ми повинні
бути, щоб казка жила серед нас, щоб ми жили у казці. І яким буде
ваше життя, залежить саме від вас. Тож намагайтеся вправно все
вивчати, щоб життя ваше було казковим.
VII. Домашнє завдання
Скласти міні-розповідь «Яким я бачу своє майбутнє».
37. Не стомлюйся робити добро
Урок 10
Тема. Ознайомлення з літературною казкою. Шарль Перро «Химерні бажання» (фран-
цузька казка)
Мета: дати уявлення про авторський твір; вчити знаходити у тексті слова, що харак-
теризують певні особливості дійових осіб; формувати вміння диференціювати ознаки
доброго і поганого; збагачувати мовлення дітей новими словами та виразами; ви-
ховувати доброзичливе ставлення до людини, бажання творити добро.
Обладнання: мапа Європи; Державний Прапор Франції; складові таблиці; картки
з опорними словами; підручник; робочий зошит.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Аутотренінг
— Тепер згадаємо наш аутотренінг.
Я — учень,
Я ходжу до школи.
Мене навчають вчителі.
Я все розумію, я хочу все знати.
— Діти, а тепер скажіть, яким має бути наш урок.
Урок має бути:
• цікавим;
• трохи казковим;
• навчальним;
• продуктивним.
Ми будемо на уроці:
• дисциплінованими;
• уважними;
• зібраними;
• активними.
— Отже, якщо ви будете такими, то наш урок буде цікавим, твор-
чим, продуктивним.
II. Розчитування
— Жодна людина не може гарно читати, якщо в неї слабкі легені
та очі. Тому ми й розпочнемо наш урок з розчитування.
38. 38 Зарубіжна література. 2–4 класи
1 Хто швидше надує кульку?
2 Хто довше подує на свічку?
3 Робота за складовою таблицею
а о у е и і
м ма мо му ме ми мі
н на но ну не ни ні
п па по пу пе пи пі
р ра ро ру ре ри рі
т та то ту те ти ті
л ла ло лу ле ли лі
к ка ко ку ке ки кі
в ва во ву ве ви ві
4 Робота над чистомовками
Рі-рі-рі — на деревах снігурі.
Ір-ір-ір — горобців повен двір.
Ар-ар-ар — відкриваєм календар.
Рік-рік-рік — незабаром Новий рік!
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Діти, сьогодні ми розпочинаємо вивчати нову тему — «Літе-
ратурні казки».
— Як ви вважаєте, які казки називаються літературними?
— Так, це ті казки, які мають автора.
— А чим вони відрізняються від народних казок?
— Літературна, або авторська, казка має багато спільного з на-
родною: у ній йдеться про вигадані події та пригоди, діють фантас-
тичні істоти, звірі наділяються людськими рисами, використовують
магічні предмети, зображено боротьбу добра і зла тощо. На відміну
від народних, літературні казки мають авторів. Світова література
багата літературними казками.
До жанру казки зверталося безліч усесвітньовідомих письмен-
ників. Вони створювали казки для дітей і дорослих, намагаючись за
допомогою фантастики звернути увагу читачів на проблеми добра
і зла, правди й справедливості.
Чи знаєте ви, що першою дитячою книгою, яка побачила світ
у Європі, була книга літературних казок Шарля Перро? І від того
часу, мабуть, не було такого дитячого письменника, який би не ство-
рив літературної казки. Ознайомтеся з кращими літературними
казками Європи!
39. 2 клас. Не стомлюйся робити добро 39
IV. Робота за технологією «Створення ситуації успіху»
(випереджальне навчання)
Учні розповідають про Шарля Перро.
— Відомий французький письменник і критик Шарль Перро на-
родився в сім’ї державного чиновника, де шанували літературу.
Шарль здобув юридичну освіту. Троє його братів (архітектор,
учений-теолог, генеральний податковий інспектор), попри свій
престижний фах і посади, були теж літераторами, перекладачами
з латини та італійської мови.
— Заступивши на королівську службу, Шарль Перро зумів по-
єднати державну діяльність із літературною творчістю. Він був чле-
ном Французької академії, а як королівський чиновник відповідав
в уряді за питання літератури. Відстоюючи традиції французької
культури, Шарль Перро звернувся до фольклору. Він захопив своїх
читачів свіжістю й чарівністю казки, її героями — добрими, спра-
ведливими й мудрими.
— 1697 року,незазначаючисвогоімені, ШарльПерро видавзбір-
ку «Казки моєї матінки Гуски, або Історії та казки з повчаннями».
Ця збірка мала такий шалений успіх, що серед письменників
спалахнула мода на написання казок. Так королівський чиновник
започаткував жанр літературної казки.
Учитель на мапі Європи вивішує Державний Прапор Франції.
V. Робота над текстом
1 Передбачення за заголовком
— Казка, яку ми будемо читати, має назву «Химерні бажання».
Як ви вважаєте, про що ми з неї дізнаємося? (Відповіді учнів.)
2 Робота в групах. Читання казки
Текст поділено на п’ять частин, клас об’єднано у п’ять груп,
кожна група і кожна дитина читають свою частину. Потім усі разом
вирушають на пошуки людського скарбу.
3 Словникова робота
— Хто може пояснити значення слів? (Слова вибрані з казки.)
Лаяв одну мить
нарікає потвора
чимдуж завбачлива
Лідер групи визначає, хто може пояснити значення слова. Якщо учні
стикаються з труднощами, пояснює вчитель.
4 Переказ тексту за опорними словами
«Секретарі» за допомогою картки з опорними словами зі своєї частини
переказують казку.
40. 40 Зарубіжна література. 2–4 класи
I частина II частина
• Бідний лісоруб;
• набридло рубати;
• лаяв фей;
• в’язка дрівець;
• нарікає на долю;
• злидарює;
• добро;
• бажання.
• Потемніло;
• звідкілясь;
• завмер;
• сліпучі блискавки;
• від жаху;
• добряче набрид;
• три бажання;
• високості.
III частина IV частина
• Опам’ятавшись;
• кинув на долівку;
• моя Фаншон;
• завбачлива жінка;
• дрова потріскували;
• ковбаска кров’яна;
• звивається;
• усе це товариство.
• негаразд вийшло;
• до носа приклеїлася;
• гульк!;
• пристала;
• в одну мить;
• отетерів;
• он яке чудовисько;
• голосить жінка.
V частина
• Ласкавих;
• досхочу наслухався;
• найбагатшим;
• на троні;
• чорно-червоний ніс;
• головою замахала;
• останнє бажання;
• гірше не стало.
5 Фізкультхвилинка
Буратіно потягнувся,
Раз — нагнувся, два — нагнувся,
Руки в сторони розвів,
Мабуть, ключик загубив.
А щоб ключик цей дістати,
Треба нам навшпиньки стати.
6 Читання тексту
• Уголос «Небо — земля»;
• вибірково (продовжують за вчителем);
• ланцюжком;
• «Вовки — зайці».
7 Обговорення тексту
• Де відбувалися події?
• Чому лісова фея вирішила допомогти лісорубові?