Zebranie z rodzicami 22.01.2014

2,134 views
1,647 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,134
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
613
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Zebranie z rodzicami 22.01.2014

 1. 1. Przedszkole nr 240 im. Polskich Olimpijczyków ZEBRANIE Z RODZICAMI 22.01.2014 r. liczba obecnych rodziców – 52 osoby
 2. 2. PROGRAM 1. Zdrowe odżywianie dzieci w przedszkolu i w domu: spotkanie z dietetykiem, propozycje zmian w żywieniu dzieci, dyskusja. 2. Problem wszawicy w przedszkolu. 3. Choroby pasożytnicze u dzieci – propozycja bezpłatnych badań. 4. Oddział „0” dla sześciolatków – propozycje i wstępne deklaracje rodziców. 5. Sprawy różne.
 3. 3. Kampania na rzecz naturalnej diety Proponowane zmiany w diecie: - ograniczenie słodkich płatków śniadaniowych, - wprowadzenie ciepłych śniadań w okresie zimowym, - zastąpienie herbaty czarnej herbatą owocową, - zwiększenie ilości kasz w jadłospisie, - wprowadzenie różnego rodzaju past: np. marchewkowej, brokułowej z soczewicy, fasoli, ciecierzycy, - ograniczenie wędlin na rzecz mięsa pieczonego w przedszkolu, - wprowadzenie budyniu i kisielu wykonywanych przez kucharki, - ograniczenie mrożonek – zwłaszcza włoszczyzny - wykorzystywanie owoców i warzyw sezonowych, - wprowadzenie cukru trzcinowego, - stały dostęp do wody.
 4. 4. Współpraca z rodzicami       Poznanie opinii rodziców na temat proponowanych zmian – rodzice obecni na zebraniu pragną wprowadzenia zmian. Udostępnienie przepisów na blogu dla rodziców. Zasady zdrowego odżywiania na stronie www.zdrowyprzedszkolak.org Wspólne tworzenie jadłospisów – propozycje rodziców. Zajęcia „ Zdrowy przedszkolak” dla dzieci z udziałem rodziców (wspólne przygotowanie posiłków) Wprowadzenie zmian w żywieniu w domu.
 5. 5. Zmiany w rozkładzie dnia Propozycja zmian - śniadanie 9:00 – 9:15 - drugie danie i kompot 12:00 – 12:30 - zupa 14:20 – 14:35 - podwieczorek 16:00 – 16:15  Uzasadnienie zmian: - późne schodzenie się dzieci i w konsekwencji przedłużające się śniadania i ograniczenie czasu na realizację podstawy programowej, - obiad z dwóch dań – duże straty związane z niezjadaniem całej porcji, - głodne dzieci ok. 16:00 - dokarmianie dzieci ok. godz. 17:00  Planowany termin wprowadzenia zmian - luty 2014 lub wrzesień 2014 - Opinia rodziców na temat zmian w rozkładzie dnia - Rodzice obecni na zebraniu wyrazili chęć wprowadzenia zmian już od lutego 2014 r. 
 6. 6. WSZAWICA – łatwiej zapobiegać niż leczyć Objawy wszawicy: - silny świąd skóry owłosionej części głowy, - widoczne gnidy oraz dorosłe insekty najczęściej za uszami i na potylicy, - zakażenia wtórne na skutek drapania i uszkodzenia naskórka, - powiększone węzły chłonne. 
 7. 7. PRZYCZYNY WSZAWICY  Wszawicę powodują wszy – insekty niewielkich rozmiarów (2-3 mm) żywiące się krwią ludzką. Najczęściej spotykana jest wesz głowowa, która żyje na owłosionej części głowy. Składa ona swoje jajeczka (gnidy) na głowie, najczęściej u nasady włosów, blisko skóry. Po tygodniu wylęgają się z nich larwy, które dojrzewają po kolejnych siedmiu dniach. Larwy przegryzają skórę głowy i wysysają krew, którą się odżywiają. Równocześnie wstrzykują w skórę ślinę, która wywołuje silny świąd. W miejscu ukłucia powstaje niewielka, swędząca grudka. Jeśli strupki zostaną zdrapane może dojść do powikłań, tzw zakażenia wtórnego ropnego zapalenia skóry i węzłów chłonnych.
 8. 8. LECZENIE       Polega na stosowaniu środków owadobójczych na owłosioną skórę głowy. Środki te są dostępne w aptece w postaci: szamponów, lotionów oraz preparatów roślinnych. Zabiegi dezynfekcyjne należy powtórzyć po upływie 7-10 dni, ponieważ preparaty te słabiej działają na gnidy. Gnidy można usunąć z głowy płucząc uprzednio umyte włosy octem 6%. który powoduje ich odklejenie. W przypadku, gdy wszawica występuje u jednego z członków rodziny, kurację preparatem zwalczającym pasożyty należy zastosować u wszystkich domowników. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest trudne, stąd poleca się ich ściąganie lub obcięcie włosów. Grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciwko wszom i moczyć w wodzie około godzinę.
 9. 9. ZAPOBIEGANIE        Przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Częste przeglądy włosów, zwłaszcza u przedszkolaków i dzieci w szkołach podstawowych przeprowadzane przez rodziców w domu oraz w przedszkolu i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również uczciwie poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie - zapobiegnie się nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci. Używanie wyłącznie własnych przedmiotów osobistego użytku (grzebienie, szczotki do włosów, gumki, spinki, ręczniki, nie noszenie cudzych nakryć głów, szalików) Mrożenie/wygotowywanie ww. przedmiotów Ubrania prać w pralce w temperaturze 60° (temperatura powyżej 53,5°C zabija wszy i ich jajka). Prześcieradła, poszewki na poduszki, ręczniki i odzież, należy wyprasować gorącym żelazkiem. Wiązanie długich włosów lub skrócenie włosów.
 10. 10. Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży     Wszawica nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych. Wynika to z faktu, że na terenie Polski od lat nie występują już niebezpieczne choroby zakaźne przenoszone przez wszy. Przypadki wszawicy nie są objęte zakresem działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej i brak jest podstaw do wydania decyzji administracyjnej nakazującej dziecku z wszawicą wstrzymanie się od uczęszczania do placówki oświatowej lub w trybie określonym ustawą. Decyzja o pozostaniu dziecka w domu do czasu usunięcia znajduje się całkowicie w gestii jego rodziców lub opiekunów. Zaleca się, aby działania higieniczne przeciw wszawicy były podjęte przez rodziców lub opiekunów niezwłocznie, a czas nieobecności dziecka w placówce był możliwie najkrótszy. W przypadku uporczywego uchylania się rodziców lub opiekunów dziecka od działań mających na celu ochronę jego zdrowia i dbałości o higienę, dyrektor szkoły/przedszkola zawiadamia pomoc społeczną.
 11. 11. PROCEDURA 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Dyrektor zarządza dokonanie przez pielęgniarkę kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci oraz wszystkich pracowników placówki, z zachowaniem zasady intymności Pielęgniarka zawiadamia dyrektora, a ten rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy. Pielęgniarka monitoruje skuteczność działań; jednocześnie informuje dyrektora placówki o wynikach kontroli i skali zjawiska; Dyrektor lub upoważniona osoba informuje wszystkich rodziców o stwierdzeniu wszawicy w grupie dzieci, z zaleceniem codziennej kontroli czystości głowy dziecka oraz czystości głów domowników; W przypadku, gdy rodzice zgłoszą trudności w przeprowadzeniu kuracji (np. brak środków na zakup preparatu), dyrektor placówki we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, udzielają rodzicom lub opiekunom niezbędnej pomocy; Pielęgniarka po upływie 7 -10 dni kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców; W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań, pielęgniarka zawiadamia o tym dyrektora placówki w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia potrzebnego wsparcia).
 12. 12. DOSTĘPNE ŚRODKI
 13. 13. BADANIE BIELAŃSKICH PRZEDSZKOLAKÓW W KIERUNKU OBECNOŚCI PASOŻYTÓW       Badania prowadzone przez Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej w Gdyni Wojskowego Instytutu Medycznego. Rodzic otrzyma 3 pojemniki na kał z formaliną. Każde dziecko otrzyma numer indentyfikacyjny. Fiolki z kałem odbierać będziemy w przedszkolu w wyznaczonym terminie. Dokładną instrukcję przekażemy pocztą elektroniczną. Wyniki w zamkniętych kopertach przekazane zostaną rodzicom.
 14. 14. „0” W ROKU SZKOLNYM 2014/2015    Możliwość pozostawienia oddziału „0” wraz z kadrą nauczycielską. Deklaracje rodziców dotyczące pozostawienia dzieci w przedszkolu w oddziale „0” – prosimy o wpisywanie się na listę przy sali oddziału III do 14 lutego 2014 r. Ewentualne dopełnienie oddziału dziećmi młodszymi i w konsekwencji przetasowanie dzieci w grupach III i II.
 15. 15. SPRAWY RÓŻNE      Podsumowanie pracy w I semestrze – luty 2014 Ewaluacja wewnętrzna w przedszkolu „Rodzice są partnerami przedszkola” – luty 2014 Udział przedszkola w projekcie „Szkoła współpracy” i debata rodziców na temat „Współpraca w naszym przedszkolu”. „Zielone przedszkole” – zmiana miejsca i firmy (Ośrodek Wypoczynkowy NBP w Rucianem-Nida; firma SPORTIVA) i możliwość wyjazdu większej liczby dzieci z gr. III i IV Uwagi i wnioski rodziców.

×