Skutečně zdravá škola návod pro rodiče a koordinátory

356 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
356
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Skutečně zdravá škola návod pro rodiče a koordinátory

  1. 1. Hledáme rodiče kteří mají chuť vytvářet zdravou kulturu školního stravování Kultura zdravého stravování Kultura zdravého stravování znamená aktivní zájem o to, co jíme. Všude okolo nás můžeme pozorovat známky toho, že jsme se přestali zajímat o původ našich potravin. Některé současné problémy jako dětská obezita, civilizační choroby, negativní vliv průmyslového zemědělství na zvířata, krajinu a naše zdraví velmi úzce souvisí s tím, co máme denně na talíři. Škola zde hraje velmi důležitou roli. Může dětem pomoci porozumět souvislostem a umož- nit jim radovat se z dobrého jídla. Skutečně zdravá škola pomáhá nejen tvořit budoucí uvědomělé spotřebitele, ale také v mladých lidech vytváří očekávání dobrého jídla a pomá- há jim v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému a úspěšnému životu. Pod kulturou zdravého stravování si představujeme školní jídelny nabízející zdravé a chut- né pokrmy připravené z čerstvých a sezónních produktů nakoupených od regionálních zemědělců nebo potravinářů, kteří hospodaří šetrným a udržitelným způsobem, a angažo- vané děti a žáky účastnící se praktického vzdělávání v oblasti jídla. Školní jídelny by se měly stát součástí vzdělávání a dětem zprostředkovat správné návyky při výběru potravin. Stravovací návyky jsou formovány již v dětství, je proto nezbytné vyvinout maximální snahu a zajistit dětem ve škole výběr zdravých potravin. Proč bych se měl zapojit? Jako rodič máte moc – každý měsíc platíte nemalé částky za stravování svého dítěte; místní politici a ředitelé škol musí naslouchat rodičům, kteří se aktivně angažují pro změny. Žádné změny se nestanou samy od sebe – pokud nebudeme aktivně požadovat změny, stávající situace se nezlepší. Máte dovednosti, které škola potřebuje – nabídněte škole nebo sdružení rodičů své zkušenosti a dovednosti v oblasti tvorby zdravé kultury stravování.
  2. 2. Co mohu dělat? Je toho spousta, jak můžete pomoci ve vaší škole pomáhat vytvořit zdravou kulturu stravování. Zde je pár tipů: 1. Zaregistrujte vaši školu do programu Skutečně zdravá škola na www.skutecnezdravaskola.cz 2. Založte Akční skupinu pro zdravé stravování 3. Ujistěte se, že téma zdravého školního stravování je řešeno v rámci práce Školské rady. V ní mají své místo také zástupci zřizovatele školy. 4. Zajděte do školní jídelny a přesvědčte se, jak vaří a jaké pokrmy vašim dětem nabízí. Seznamte se s kuchařkami, ptejte se na způsob přípravy a používané suroviny. Ochutnejte uvařený oběd. Jak postupovat krok za krokem První krok: - Založte Akční skupinu pro zdravé stravování. o Spojte se s dalšími rodiči nebo se Sdružením rodičů na vaší škole a založte Akční skupiny pro zdravé stravování. Tip: Do Akční skupiny zapojte zástupce vedení školy, žáků a pracovníky školní kuchyně. Tip: Pokuste se mezi rodiči nebo v okolí najít výživového poradce nebo lékaře vzdělaného v oblasti výživy dětí a zapojte ho do práce skupiny. Druhý krok: - Definujte jasné role pro všechny členy Akční skupiny. o Dohodněte se na prioritních aktivitách a časovém rozvrhu jejich plnění. o Přemýšlejte, jak zlepšit jídelníček, jak zavést vzdělávací aktivity, návštěvy farem, zajímejte se a o prostředí v jídelně. Tip: Dodržujte komplexní přístup, zahrnující celou školu a všechny zainteresované osoby. Třetí krok: - Vytvořte plán akcí nutných pro změnu. Vypište seznam všech oblastí, na kterých se skupina shodla, že je nutné provést změny, a rozepište jejich reálný časový rozpis. Tip: Změny je potřeba provádět postupně a pamatujte, že je potřeba zahrnout, konzultovat a informovat celou školu, včetně dětí. Tip: I malé změny mohou vést k obrovským rozdílům, proto zkuste najít zlepšení, která se mohou provést hned, aby se projekt dal do pohybu. Například přestaňte v kuchyni používat koření s aditivy, naplánujte školní schůzi na téma stravování, ušijte s dětmi na jídelní stoly ubrusy, shodněte se na zákazu prodeje nezdravých nápojů a svačin, využijte školu jako distribuční místo pro farmářské bedýnky.
  3. 3. Čtvrtý krok: - Najděte místní a regionální dodavatele kvalitních čerstvých sezónních produktů do kuchyně. Tip: Zjistěte, které místní produkty jsou k dostání - jídelníčky založené na sezónních produktech umožní školní kuchyni nakupovat produkty levněji a od místních zemědělců. Tip: Školní kuchyně mohou používat produkty nedokonalých tvarů (příliš velké nebo malé), anebo s malými vadami na povrchu, které nesplňují požadavky supermarketů, ale budou o to levnější. Tip: Spojení nákupu s ostatními školami ve vašem městě přináší výhody úspor Pátý krok: - Upravte stávající jídelníčky o Zjistěte nejoblíbenější jídla mezi dětmi podle ročních období o Upravte receptury tak, aby obsahovaly co největší množstvím předem nezpracovaných, čerstvých surovin. o Zvyšte v pokrmech množství zeleniny, ovoce a luštěnin. o Omezte používání polotovarů, zařaďte sezónní produkty, které jste vybrali o Postupně, jednu po druhé, odstraňujte z jídelníčku nezdravé suroviny o Odstraňte slazené nápoje, nahraďte neslazenými o V počátcích, než si žáci zvyknou jíst zeleninu samotnou, zkuste připravovat jídla, ve kterých můžete čerstvou zeleninu a ovoce skrýt, například v zapečené zelenině s brambory nebo v ovocném nákypu Tip: určitě do tvorby receptů zapojte zaměstnance kuchyně Tip: zorganizujte pro pracovníky školní kuchyně vzdělávací kurz Tip: každý den sledujte, která jídla jsou nejoblíbenější Šestý krok: - Najděte způsob, jak vylepšit vzhled a atmosféru jídelny o najděte všechna možná zlepšení, která promění čas oběda v uvolněnou, příjemnou a společenskou událost o můžete jídelnu vymalovat uklidňujícími barvami o vyvěsit obrázky či vystavit výrobky žáků o používat na stoly ubrusy o maximálně snížit hluk, například rozdělit jídelnu na menší zóny, podlepit nohy židlí apod. o děti můžete zapojit do servírování jídla. Sedmý krok: - Zařaďte téma jídlo a zdravé stravování do učebních osnov. o Vytvořte vzdělávací aktivity, které se budou věnovat vlivu stravy na zdraví, vlivu zemědělství na životní prostředí, krajinu, zdraví zvířat. o Založte školní zahradu, kterou mohou učitelé využívat jako přírodní učebnu
  4. 4. a pěstovat na ni zeleninu, bylinky či ovoce. o Pomozte škole nabízet kurzy vaření pro žáky i rodiče o Najděte rodinné farmy v okolí a domluvte u nich pravidelné návštěvy žáků. o Uspořádejte na vaší škole farmářské trhy či jiné aktivity se vztahem k jídlu a kulinářským tradicím Osmý krok: - Měřte svůj pokrok o Rozhodněte se, jaké informace jsou pro vás důležité, například počet prodaných školních pokrmů, počet vzdělávacích aktivit navštívených žáky, apod. o Zjistěte, jak jsou změny přijímány a adekvátně reagujte. Tip: Kontrolujte také ostatní ukazatele, například: Jaké změny chování u žáků jste zpozorovali? Jaká je zpětná vazba od rodičů, zaměstnanců kuchyně, učitelů? Devátý krok: - Propagujte dosažené změny o Najděte mezi rodiči odborníka na práci s médii nebo žurnalistu. Pomůže vám lépe propagovat vaše úspěchy. o Rozhodněte se, jak uveřejníte provedená a plánovaná vylepšení. o Pořádejte schůze ve škole a pozvěte všechny její příznivce, pište dopisy rodičům, zřizovateli školy a informujte žáky. o Umístěte nové jídelníčky po škole, aby je žáci i rodiče mohli vidět každý den. Tip: Jedním z vašich cílů může být přesvědčení "pochybovačů", kteří se školním jídlům vyhýbaly, aby se ve škole začali opět stravovat. Další nápady a tipy získáte na www.skutecnezdravaskola.cz nebo napište na skutecnezdravaskola@email.cz.

×