1. САБАҚ ЖОСПАРЫ
Күні: Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ №25
Пәні Геометрия Класы 8
Мектеп Ақтөбе облысы Ырғыз ауданы Жарма ауылы
Нарқызыл негізгі мектебі ММ
Мұғалім Қожабекова Бағдагүл Жанғазықызы
Сабақтың
тақырыбы
Пифагор теоремасы
Сілтеме Геометрия 8-класс оқулығы Сабақ жоспары
www. bilimiand.kz
слайд – презентация
Жалпы
мақсаты
Пифагор теоремасын және оған кері теореманы тұжырымдап, мәнін түсіндіру;Пифагор
теоремасын пайдаланып, үшбұрыштың белгісіз қабырғаларын табуды үйрету,
дәлелдеу, есептер шығаруда тиімді қолдану, топпен, ақпаратпен тиімді жұмыс жасау,
есептеу дағдыларын қалыптастыру
Міндеттері Практикалық тұрғыда тақырыпқа сәйкес есептер шығара отырып, жеке тұлғаның пәнге
деген қызығушылығын арттыру. Оқушылардың ойлау қабілеттерін түрлі тапсырмалар
беру арқылы дамыту
Негізгі
идеялар
Тікбұрышты үшбұрыш. Пифагор теоремасы.Тарихи деректер
Мұғалім үшін
оқу
нәтижелері
Оқуға бағыт-бағдар беру; Топта, жеке жұмыс істеу арқылы аталған тақырыпты меңгертіп
шығу;Оқушылардың өзін және достарын бағалау мүмкіндіктерін жасау; АКТ тиімді
қолдана білу
Сабақта
қолданыла-
тын әдіс -
тәсілдер
Сұрақ - жауап, СТО стратегиялары, деңгейлеп оқыту, көрнекілік әдіс, АКТ, «Миға
шабуыл», «Блум таксономиясы», «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі, ой қозғау
сұрақтары, есептер шығару, кері байланыс орнату, оқулықпен, қосымша ақпараттармен
жұмыс, топтық және жеке практикалық тапсырмалар
Күтілетін
Пифагор теоремасын дәлелдеу әдістерін қарастырып, теорема көмегімен есептер
шығаруға дағдыланады, ізденуге үйренеді.
Топтық , жұптық жұмыстарда белсенділік таныта отырып орындай алады, тапсырмаларды
2. нәтиже орындауда ережелерді қолдана білу дағдысы қалыптасады.
Тақырыпты түсіндіруде математикалық терминдерді белсенді қолданады.
Сабақтың
кезеңдері
Сабақ барысы Бағалау Ресурстар
Кіріспе
Ұйымдастыру Психологиялық дайындық «Өрнек»
тренингі
Білу «Миға шабуыл »
Сұрақ-жауап
Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш (квадрат)
Бір бұрышы 90градусқа тең үшбұрыш (тікбұрышты
үшбұрыш)
Үшбұрыштың перпендикуляр екі қабырғасы (катет)
Үшбұрыштың тік бұрышына қарсы жатқан қабырға
(гипотенуза)
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына іргелес
жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы (сүйір
бұрышының косинусы)
http://www.bilimland.kz/kk/content/lesson/10094-
sui_ir_buryshtyng_sinusy_kosinusy_tangensi_zhane_kotange
nsi
(ауызша практикалық тапсырмалар)
Жетондар
арқылы
белсенді
қатысқан
оқушыларды
марапаттау
жіп, суреттер
Тұсаукесер
Түсіну (жаңа тақырыпты түсінуі)
http://bilimland.kz/kk/content/lesson/11478-
pifagor_teoremasy
Үшбұрыштан шаршы құрастыру
Пифагор теоремасы
а² + в ² = с²
Топтық жұмыс «Үшбұрыш» тобы
2) Пифагор теоремасы: тік бұрышты үшбұрыштың
гипотенузасының квадраты катеттерінің
квадраттарының қосындысына тең.
а² + в ² = с² /1/
Жетондар
арқылы
Оқулық, тірек
сызбалар,
үлестірме
материалдар,
интернет
ресурстары
www.
bilimiand.kz
3. Дәлелдеу: АВС, С = 90,
а, в –катеттері , с- гипотенузасы
в²+ а²= с²
СД АВ: АВС ; ВСD /
D= 90
cos𝛼 =
𝑏
𝑐
; cos𝛼 =
𝐴𝐷
𝑏
→
𝑏
𝑐
=
𝐴𝐷
𝑏
b2=c*AD
cos𝛽 =
𝑎
𝑐
; cos𝛽 =
𝐷𝐵
𝑎
𝑎
𝑐
=
𝐷𝐵
𝑎
, a2=c*DB, b2+a2=c*AD+c*DB=c(AD+DB)
AD+DB=AB=c
в²+ а²= с*с , в²+ а²= с²
Мысыр елінде бұл теореманы өлшеу жұмыстарына
қолдана білген .
Мысалы ,тік бұрыш алу үшін олар жуан жіпті бірдей
12 бөлікке түйіндермен бөліп, жіптің ұштарын
байлаған. Осы түйіндері бар жіпті керіп, қабырғалары
3,4,5 -ке тең
Практикалық тапсырма орындайды.
№1 (ауызша)
Талдау (жаңа тақырып бойынша ойларын айту сұрақтар
қою арқылы топта талқылайды,түсінгендерін ортаға
салады)
Топтық жұмыс «Пифагор» тобы
1/ Репродуктивтік өзіндік жұмыс. Пифагор
теоремасының аддитивтік дәлелдемесін жасау
1.Тік бұрышты үшбұрыш салу;
2.Тік бұрышты үшбұрыштың қабырғаларын, төбелерін
белгілеу;
3.Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының
косинусын жазу;
4.Үшбұрыштың қабырғаларына квадраттар салу;
5.Әр квадраттың ауданын есептеу / S = а², S = в², S = с²/
4. 6.Қорытынды жасау.
/ Тік бұрышты үшбұрыштың катеттеріне салынған
квадраттардың аудандарының қосындысы
гипотенузаға салынған квадраттың ауданына тең/
Сонымен біз Пифагор теоремасының Евклидтік
аддитивтік дәлелдемесімен таныс болдық.
Практикалық тапсырмаларды орындайды.
№4 №5 (ауызша)
Негізгі бөлім Қолдану (алған білімдерін есеп шығаруда қолдану)
www.bilimiand.kz
http://bilimland.kz/kk/content/lesson/11478-
pifagor_teoremasy
Практикалық тапсырмаларды орындайды.
№6 №7 №8
«Үш шапалақ»
Жетондар
арқылы
Оқулық, тірек
сызбалар,
интернет
ресурстары
Қорытынды Жинақтау (жаңа тақырыптан білгендерін жинақтау)
«Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі
Тікбұрышты үшбұрыш, Египет үшбұрышы, Пифагор
теоремасы
Пифагор үштігі
№13-14
3,4,5 9+16=25
42=16 32=9 52=25
ҚР Тәуелсіздігіне 25 жыл
16 желтоқсан - Тәуелсіздік күні (9 күн қалды)
Бағалау
Пифагор теоремасының маңыздылығы
Жетондар
арқылы
Кестемен
жұмыс
Суреттер
Слайд, тарихи
мағлұматтар
Үйге
тапсырма
Қосымша
оқу үшін
№143, 146 §9
«Алгорифм» журналы, қосымша үлестірме материалдар
«Жүлдегерлік жүз есеп» Қ.Нұрсұлтанов, Г.Нақысбеков
Жетондар
арқылы
Оқулық ,
кітап, журнал
Үлестірме
қағаздар
Рефлексия
Бағалау
Не білдік? Не үйрендік?
Бағалау (жетондар арқылы)
Стикер