Modern resim sanatı-1

5,232 views
4,698 views

Published on

Modern resim sanatının en büyük isimlerinin yer aldığı 2006 yılında hazırladığım sunumum.

Bu sunum setinde, en bilinen isimler sıralanmıştır.

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
5,232
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
66
Actions
Shares
0
Downloads
53
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Modern resim sanatı-1

 1. 1. Modern Resim Sanatının Doğuşu Resim sanatı 18. yüzyılın sonlarında, Fransız Devrimi ile birliktedeğişmeye başladı. Milliyetçilik ve özgürlük kavramları insanları daha çokdüşünmeye ve duygularını betimlemeye itiyordu. Dini içerikli konular vearistokrat portrelerinden çok manzaralar, olaylar ve mitolojik karakterlergerçekten daha farklı bir biçimde resmediliyordu. Resim sanatı yeni bir çağaayak uydurmaya çalışıyordu. Bu dönem içerisinde fotoğraf makinesinin icad edilmiş olması özellikleresim sanatın da o güne kadar süregelmiş olan benzerlik tekniğinin yenidensorgulanmasını sağlamıştır. Bu döneme kadar benzerlik resimde en önemliilke olmasına rağmen, bundan sonra anlatım, farklılık ve yaratıcılık gibikavramlar ön plana çıkmaya başlamıştır. İşte böyle bir dönem içerisinde 19 yy. ortalarıyla birlikte çok hızlı birşekilde yeni akımlar, farklı sanat denemeleri ve büyük sanatçılar ortayaçıkmıştır. Bu sunuda sizlere modern resim sanatının ilk akla gelensanatçılarını kısa bir şekilde tanıtacağım.
 2. 2. Modern Ressamlar (Bölüm 1) • Pablo Picasso • Salvador Dali • Calude Monet • Wassily Kandinsky • Paul Cézanne • Vincent Van Gogh
 3. 3. Pablo PICASSO Picasso 25 Ekim 1981 de Malaga_İspanya’dadoğar. Resim yapmaya sekiz yaşında başlar. 1895teBarselona Güzel Sanatlar Okuluna girer. 1901 den itibarenanne soyadı olan Picassoyu kullanmaya başlar. Picasso’nun sanat hayatında 3 farklı bölümbulunmaktadır. Bunlardan birincisi Mavi dönemdir. İkincisi isePembe dönemdir. Bu dönemler adlarından da anlaşılabileceğigibi Picasso’nun resimlerinde bu renklerin hakimiyetinin olduğudeneysel çalışmaların yapıldığı bir dönemdir. Bu dönemlerdePicasso daha çok çevresinde gördüğü olayları kompozeetmiştir. Yoğun bir melankoliye kapıldığı bir dönemdir. İlk eşiile yaşadığı çelişkileri çalışmalarına aktarmıştır. Üçüncü ve Picasso’yu sanat çevrelerine tanıtan ise 1881-1973Kübizm dönemidir. Kübist sanat anlayışında, geometrik şekillerklasik resim formlarının yerini almıştır. 3 Boyutlu uzayda yeralan objeler resme yalın şekiller olarak aktarılmıştır. Buanlayışın öncülerinden Picasso resim tarihinde bir çığıraçmıştır. Picasso sanat tarihinin en üretkensanatçılarındandır. Guniess Rekorlar kitabına göre 1973yılında öldüğünde geriye 13,500 resim, 100,000 baskı, 34,000kitap resmi, ve 300 heykel ve birçok seramik ve çizimbırakmıştır. Çalışmalarının tamamının değeri 1,5 Milyar Dolarcivarında olduğu tahmin edilmektedir.
 4. 4. Mavi Dönem
 5. 5. Pembe Dönem
 6. 6. Kübist başlangıç Dönemi
 7. 7. “Rüya” Kübist Dönem
 8. 8. “Ayna” Kübist Dönem
 9. 9. “Guernica” Kübist Dönemİspanyanın Guernica kasabasının Naziler tarafından bombalanmasını anlatan tablo, 1940 yılında Paris fuarında sergilendiğinde tüm Dünya Picasso’yu tanır.
 10. 10. “Ölü Gitarist” Deneysel çalışma
 11. 11. Kara-Kalem Eskiz (Gençlik Dönemi)
 12. 12. Salvador DALI Salvador Dali 11 Mayıs 1904’te İspanya’nınKuzeyinde küçük bir kasabada Dünya geldi. Resimle henüzilkokul döneminde tanışan Dali özellikle ailesini etkiyebilmekiçin çocuk yaşta yoğun bir şekilde çalışmaya başladı. 18yaşında Madrid San Fernando Akademisine başladı. Ancakhenüz birinci yılını doldurmadan anarşist akımlar nedeni ileakademiden kovuldu. Bir sonraki yıl tekrardan kazandıysa daburada tutunamayacağını anlayarak Paris’e gitti. Bu Dali’ninhayatı için önemli bir olaydı. Çünkü burada Picasso iletanışmıştı. Onun Kübist resim tarzından etkilenmiş ve buyönde eserler vermiştir. Fakat Salvador Dali Kübist bir ressam değildir. Birçok sanat akımını çalışmalarına aktarmış olsa da 1926 yılında 1904-1989tanıştığı ve hayatı boyunca evli kaldığı Gala’nın babasıSürrealist şair Paul Eduart’dan sürrealizmi öğrenmiş ve buakım içerisinde öncü isimlerden olmuştur. Sürrealizm, gerçekte var olmayacak şekillerin,görüntülerin ve kompozisyonların resimlere aktarılması olarakkısaca açıklanabilir. Kelime anlamı olarak gerçek üstü dedenilebilir. Salvador Dali daha yaşarken resim sanatındaefsane isimler arasına girmiştir. Newyork metropolitan müzesi1973 yılında Dali’ye henüz hayattayken 2 salon ayırarakonurlandırmıştır.
 13. 13. Kübizm’den etkilendiği dönem 1927
 14. 14. Kübizm’den etkilendiği dönem 1928
 15. 15. İlk Sürrealist Çalışmalarından (Paul Eduart)
 16. 16. Zaman Tablosu (Sürrealizm)
 17. 17. Duran (Sürrealizm)
 18. 18. Eşi Gala’yı resmettiği sürrealizm’in başyapıt eserlerinden biri 1942
 19. 19. Deneysel bir baskı çalışması (Sürrealizm)
 20. 20. Son dönem, farklı teknik kullanmaçalışmalarından (Sürrealizm) 1974
 21. 21. Claude MONET 1904 yılında Paris’te Claude Oscar Monet ailesininözellikle tüccar babasının sayesinde resim ile uğraşmayabaşladı. 15 yaşına geldiğinde Paris’in Lé Havre semtindetanınan bir karikatürist olmuştu. Bu dönemde kendisinden özeldersler aldığı tanınmış ressamlardan Manneit’ten oldukçaetkilenmiştir. 18 yaşında babasını kaybetmesinden sonra evdışında da çalışmalar yapmaya başlayan Monet, 1860 yılındaAcadenie Sussiet eğitim almaya devam etti. Reinor ile budönemde tanışmıştır. Reinor ile birlikte empresyonist(İzlenimci) sanat akımı üzerine fikirler ortaya atmış ve bunlarıhayatı boyunca uygulamıştır. Monet’in sanat yaşamının tamamında İzlenimci biretki görülmektedir. Bu sanat akımı doğada bulunan tümgörüntülerin ayrıntıları ile birlikte resme aktarılması olarakadlandırılabilir. Empresyonist kelimesi Monet’in gün doğumu 1840-1926tablosundan sonra ortaya çıkmıştır. Çalışmalarınıdiğerlerinden ayıran en büyük özellik ise resimlerinde küçük vekısa fırça darbeleri ile geniş kompozisyonlar ortayaçıkarmasıdır. Monet’in hayatında çeşitli inişler çıkışlar görülmüşolmasına rağmen resimlerinde hep belli bir standartbulunmaktadır. Prusya savaşından döndükten sonra bile“aydınlık” resimler yapabilmiştir. (Bu söz hayat boyu yakınarkadaşı olan ressam reinor tarafından söylenmiştir.)
 22. 22. İlk dönem çalışmalarından olmasına rağmen Empresyonist sanat akımının en bildik çalışmalarından biridir. Saint tetien 1867
 23. 23. 1872 (Empresyonist)
 24. 24. 1872 (Empresyonist)
 25. 25. Empresyonist sanat akımının anılmaya başladığı ilk çalışma “Gün doğuşu”
 26. 26. 1896 “Nilüfer Çiçekleri” (Empresyonist)
 27. 27. 1906 “Parlemento binası İngiltere” (Empresyonist)
 28. 28. Son dönem deneysel çalışma
 29. 29. Wassily KANDINSKY 1844 yılında Moskova da doğdu. MoskovaÜniversitesinde hukuk ve ekonomi okudu bu dönemde biraraştırma için St.Petersburg kentine gitti. Burada Rusya HalkSanatları akademisinde resim eğitimi alamaya başladı. Volganehri kıyısındaki bu günlerde yaptığı işten o kadar etkilendi kiHukuk kariyerini yarıda bırakarak 1900 yılında yoluna ressamolarak devam edebilmek için Almanya’ya gitti. Ressam olarak adını önceleri duyuramadıysa datam bir kuramcı olan Kandinsky sanatta dernek, özel sergi veworkshop gibi kavramları kazandırmıştır. Resim sanatında ise Vladimir Tatlin ile birliktekonstrüktivizm akımını ortaya atmış ve uygulamışlardır. Busanat anlayışında boyalar ve çizgilerinde de dışında ahşap, 1866-1944demir,cam vb. Materyallerinde kullanılabileceğini iddia etmişve bu yönde örnekler vermişlerdir. 1914 yılında Rusya’ya dönmüş ve burada AvantGarde sanat akımına yönelik örnekler vermiştir. 1920 yılında tarihin en önemli sanat okullarındanolan Bahaus’u Berlinde kuran sanatçılar içerisinde yer almıştır. 1933 yılında Nazilerin baskısına dayanamayıp okulukapatarak Fransaya kaçmış ve burada adeta kendisine ait olanprimitive resimler (çizgi ve renkler kullanarak kompozisyonoluşturma) örnekleri vermiştir.
 30. 30. Kandisky’nin farklı resim anlayışını gösteren bir tablo (Primitiv)
 31. 31. BAHAUS okulunda renk bilgisi derslerinde kullanılmak üzere hazırladığı tablo
 32. 32. Çizgisel Çalışma (Primitiv)
 33. 33. Tatlin ile birlikte yaptıkları konstrüktivizm çalışması
 34. 34. Çizgisel Çalışma (Primitiv)
 35. 35. Paul CEZANNE 1839 yılında Fransa da doğmuştur. 1859-1861yılında hukuk okurken aynı zamanda resim derslerialmaktaydı. Bu dönem içerisinde resim hukuktan daha ağırbasmış ve yaşadığı Bordo şehrinden Paris’te yaşayançocukluk arkadaşı edebiyatçı Emile Zola’nın yanına sanatöğrenmeye gitmiştir. Bu dönem içerisinde pissaro, sisley ve renoir gibiressamlarla tanışmış ve gelecek dönemlerde etkili olabileceksanat akımları üzerine çalışmalar yapmışlardır. Kendisinin resim anlayışı da yeniliklikçi bir çizgibulunmasına rağmen geçmişteki örnekleri kimi zaman taklitederek yeni teknikleri insanlara yavaş yavaş kabul ettirmeyöntemini kullanmıştır. 1839-1906 Yaşadığı dönem içerisinde çalışmaları çok fazladikkat çekmemiş ve sadece birkaç kez sergilenmiştir. Sakin birhayat sürmüştür. Tüm bunlara rağmen Cézanne modern resimsanatının babası olarak kabul edilmektedir. Sanata yapmışolduğu en büyük katkılardan biri “yeniden” yaklaşımınıgetirmesidir. Her günün sanata yeni bir katkı sağlayacağı bukatkıların kimi zaman yavaş kimi zaman hızlı olacağınınsöylemiş ve eserlerinde bunu yaşatmıştır.
 36. 36. Babasının Portresi (empresyonist)
 37. 37. Köylü (empresyonist)
 38. 38. Kendisinden önceki dönemleri taklit ettiği Natürmort çalışma
 39. 39. Çok az rastlanabilecek kuru boya Empresyonist bir çalışma
 40. 40. Son dönemlerinde kübist türde çalışmalarda yapmıştır.
 41. 41. En çok bilinen tablolarından biri “1899”
 42. 42. Vicent Willhem Van Gogh 18 Mart 1853 Yılında Hollanda dadoğmuştur. Papazlık onun ilk mesleği olmuştur.Papazlık eğitimi alırken resim bilgisi kazanmıştır.Ancak ilk mesleğinden çok katı kuralları olduğu içinatılmıştır. Bu dönemden sonra hayatını tamamenresme adamış olan Van Gogh abisinin ekonomikkatkıları ile Hollanda’nın çeşitli bölgelerinde yaşayarakresimler yapmıştır. Ona göre ressam gördüklerini olduğu gibiaktarmamalıdır. Gördüklerine kendi yorumlarınıkatmak ve kendi anlatımını da eklemelidir. Pek çok büyük sanatçı gibi yaşadığıdönemde çok zorlu bir hayat geçirmiştir hatta birdönem akıl hastanesinde yatmıştır. Bu dönemiçerisinde yanda görülen kendi oto portresini yapmıştır.Kulağının bandajlı olması ise hastanede kaldığıdönemde kendi kulağını kesmeye çalışmış ancakhastane görevlileri tarafından bu engellenmiştir. 1839-1906 Hayatının sonlarına doğru hastaneden çıkııpabisinin yanında yaşamya başlamıştır. Özellikle günebakanlar tablosu özel kolleksiyonlar içerisinde yer alıpdünyanın en pahalıya satılan tablosu olmuştur. Hattabir dönem POP-Art denilen sanat akımının en sevilenikonlarından biri halini almıştır.
 43. 43. “Patates yiyen insanlar” Van Gogh’un isim vermediği tablolardan biridir. 19. Yüzyıl ortalama bir Avrupalı ailenin akşam yemeği seromonisi görünür. Ancak sanatçı burada fakirliğin insanları çirkinleştirdiğini anlatmak için figürleri bilerek bozmuştur.
 44. 44. “Günebakanlar” 85x97 cm.lik boyutları olmasına rağmen New York’ta bir müzayede de 139 Milyon dolara özel bir müzeye satılmıştır.
 45. 45. “Dr. Gachet” adlı tablosunu hastanede bulunduğu dönemde yapmıştır.Japon iş adamı Ryoei Saito tarafından 82,5 milyon dolara 1999 yılında satın alınmıştır.
 46. 46. “Yıldızlı Gece” 93x116 cm.

×