Your SlideShare is downloading. ×
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Shqip
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Shqip

7,090

Published on

Published in: Education, Technology
1 Comment
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
7,090
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
1
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. Në SHBA Renditja Presidenti Kina, Taylor Sarko, 1.3 trilionë Swift, ylli dy vitet e USD investime i ri i muzikës para në Elize NE FAQET 14-15 NE FAQEN 19 NE FAQEN 20 Adresa e redaksisë: Rr. Sami Frashëri, Pallatet e Aviacionit, Nr. 4 Tel: 04 2 272 565 • 069 20 35 300 E-mail: info@gazeta-shqip.com BESNIK MYFTARI Drejtor Viti IV - Nr. 128 (1139) E martë, 12 maj 2009 E përditshme e pavarur Çmimi 50 lekë, 1.5 euro www.gazeta-shqip.com URIM BAJRAMI Kryeredaktor Bllokohet në QKR dokumentacioni i kompanisë që ndërtoi “fabrikën e vdekjes” në Gërdec. Gjykata e Lartë rrëzon prokurorinë: Nuk ndryshon trupi gjykues Konfiskohet firma Delijorgji-Balliu Mediu dhe Luan Hoxha: Na gjykoni të ndarë. Berisha, fushatë në fshatin e tragjedisë NE FAQET 2-3 Refuzon shefen e ODIHR. Alarmohet BE-ja Skandali PO SITUATA KUR WITHERS Berisha “hakmerret” për zgjedhjet e 26 majit “WIN-WIN” I THOTE Pagoi 500 euro për 5 ditë leje KU SHKOI? BERISHES: “MOS” “Fiks Fare” K ryeministri Sali Berisha shfrytëzon rastin të quot;hak- AGIM ISAKU ANDREA STEFANI nxjerr nga merretquot; ndaj raportit të N M uk ishte e papritur që të bi prokurorët nuk du- OSBE/ODIHR-it për zgjedhjet e 26 dhënat e sondazheve të het të ketë kurrfarë majit të vitit 1996. Shefi i qeverisë qelia një quot;Zogby Internationalquot; trysnie politikequot;. Kësh- shqiptare ka refuzuar takimin e për rezultatet e pritshme të tu deklaroi para disa ditësh prezantimit me kryesuesen e mis- të burgosur zgjedhjeve politike të shkakto- Withers, ambasadori amerikan ionit të vëzhguesve të ODIHR-it nin, kryesisht në mbështetës të në Tiranë, duke i bërë jehonë për zgjedhjet e 28 qershorit. Brit- quot;së majtësquot;, një trumhasje si kjo kryeproblemit të shtetit sh- anikja Audry Glover rezulton të e këtyre ditëve. Në një kohë... qiptar, që është pavarësim... ketë qenë drejtuesve e ODIHR-it në kohën kur në Shqipëri u NE FAQEN 9 NE FAQEN 8 mbajtën zgjedhjet e famshme të vitit 1996. Situata duket se ka hyrë Miratohen numër rekord ligjesh. Largohet opozita në një ngërç. Në lëvizje janë vënë dhe përfaqësues të diplomacisë Kuvendi mbyll punën, perëndimore këtu në Tiranë. Në zyrat e OSBE-së situatën po e nd- jekin me një farë shqetësimi. Au- toritetet shqiptare shpresojnë në një zgjidhje konsensuale, që mesa NE FAQEN 25 “shpërthen” Topalli duket të përmbajë një tërheqje pa zhurmë të ambasadores Glover. Në Dy fqinjë dhe një pronar lokali situatën e krijuar është përfshirë Vrasja e edhe kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Arben Ristani, i cili është përpjekur të negociojë per- Zbardhet dëshmia e Vreshtazit deputetit sonalisht. Burime diplomatike pranë Këshillit të Bashkimit Evro- Skandali pian rrëfyen dje për quot;Alsatquot; se au- Xhindi, tre toritetet shqiptare e kanë befasuar i Kripores, Brukselin me sjelljen e tyre ndaj kreut të misionit vëzhgues të ODI- veta në polici HR-it, ambasadores britanike Au- aksionere dhe drey Glover, e cila mbërriti në Ti- H ranë javën që kaloi. quot;Jemi të etimet për vrasjen e de- shqetësuar nga informacionet që putetit Fatmir Xhindi komisionere kemi marrë për tentativat nga ana kanë nisur të hënën me e qeverisë për zëvendësimin... shoqërimin e tre personave. Qysh në orën 08:00 të mëngjesit NE FAQEN 6 NE FAQEN 5 NE FAQEN 6 të djeshëm, tri automjete poli- core mësohet se i janë drejtuar Intervista BIG BROTHER 2/ Shakatë e “banoreve” të reja. Bjordi: Ndjehem në siklet qytezës së Roskovecit dhe kanë marrë prej andej dy persona. Fituesja e Emrat e tyre... Sori: Pse jam xheloz për mamatë NE FAQEN 11 “Top Fest 6”: Pas bllokimit të 167 studentëve Endrra që Në pranga T ë përzgjedhura për t’u bërë pjesë e një eksperience të m’u realizua pronarja veçantë, mamatë e banorëve janë përshtatur mjaft mirë në sh- NE FAQET 28-29 tëpi. Madje ata kanë filluar t’i e agjencisë shikojnë ato si “konkurrente” që kanë tërhequr vëmendjen e pub- likut. Antoneta, e ëma e Bjordit, në turistike emër edhe të gjithë mamave të tjera, ka bërë kërkesën që fituesi të organizojë një udhëtim turistik V izat e 167 studentëve, të posaçërisht për to. Mamaja e cilët u bllokuan disa ditë Bjordit i vë në dukje Qetsorit disa më parë e nuk u lejuan të tipare të karakterit të tij lidhur me zbresin në Trieste të Italisë, kanë debatet që ai bën. Ky mendim i saj dërguar në pranga dy persona. mbështetet edhe nga Bjordi, i cili Katër të tjerë janë dërguar për shton se nëse mamaja e tij do të ndjekje penale në gjendje të lirë, ishte futur në “Big Brother”... ndërsa policia... NE FAQEN 27 NE FAQEN 24 marketing@gazeta-shqip.com GAZETA SHQIP P E R R E K L A M A K O N TA K T O N I N E N U M R AT: 0 6 9 2 0 5 0 4 2 0 • FA X 0 4 2 7 2 5 6 7 • 0 6 9 2 0 5 0 4 5 8
 • 2. @ shqip PER ME SHUME NGJARJE DITE www.gazeta-shqip.com E MARTE, 12 MAJ 2009 2 Ish-ministri: Të më gjykojë Gjykata e Lartë. Ish-shefi i shtabit, kërkon Gjykatën e Tiranës Fatmir Mediu dhe Luan Hoxha: Na gjykoni të ndarë SOKOL ÇOBO tij ka nga atributet që parashtro- demi ushtarake, dy prej të cilave Përgjithshme nuk është shpre- hen në nenin 141 të Kushtetutës. në Angli. I vetmi i pandehur me hur në hetimet paraprake për D y zyrtarët më të lartë të Ndërkohë, edhe mbrojtësi ligjor pranga në sallë, Sokol Gjeçi, tha këto kërkesa dhe i mungon një ushtrisë gjatë tragjedisë i gjeneralit në lirim, Zija Bahja, se nuk ka asnjë kërkesë për tru- vlerësim i tyre. Nga ana tjetër së Gërdecit, ai politik dhe ka deklaruar se kërkon veçimin pin gjykues, duke u mjaftuar se kërkoi që seanca gjyqësore të ushtarak, kanë kërkuar dje në e çështjes gjyqësore. “Klienti im këtë gjë ia linte në dorë togave ndahet, duke u gjykuar veçmas Gjykatën e Lartë veçimin e gjy- shpreh keqardhjen për ngjarjen. të zeza. Po ashtu edhe avokati i klienti i tij dhe veçmas të pande- kimit nga njëri-tjetri. Avokati Ard- Ai dhe vartësit në komandën Delijorgjit dhe Pinarit. Edhe një hurit e tjerë. Ndërkohë, proku- ian Visha, mbrojtësi ligjor i Fatmir mbështetëse, nuk kanë pasur herë, trupi gjykues i dha fjalën roria deklaroi se do të shprehet Mediut, ish-ministër i Mbrojtjes, lidhje me aktin e rëndë”, tha avokatit Ardian Visha që mbron për kërkesat e mbrojtësve ligjorë ka kërkuar veçimin e çështjes avokati Luan Hasanaj, duke va- interesat e ish-ministrit Fatmir atëherë kur të kenë kërkesat në nga të pandehurit e tjerë. Ai tha zhduar se klienti i tij ka tri aka- Mediu. Ai tha se Prokuroria e tryezë dhe t’i verifikojnë. se Prokuroria e Përgjithshme nuk është shprehur në hetimet Të veçanta paraprake për këto kërkesa dhe i Sëmundja e prokurorit dhe telefonata e gjyqtarëve mungon një vlerësim i tyre. Nga ana tjetër, kërkoi që seanca gjy- qësorë të ndahet. Më pas radha P as dhënies së vendimit të ndërmjetëm, ku Nën zë, prokurorët deklaruan se komunikimi i ka ardhur mbrojtësit ligjor të u rrëzua pretendimi i prokurorisë për për- me telefon nga gjyqtarët me avokatin është i të pandehurit Luan Hoxha, ish- jashtimin e tre gjyqtarëve, trupi i parë gjyqësor, paligjshëm, pasi në dhomën e këshillimit nuk shef i Shtabit të Përgjithshëm. i kryesuar nga Besnik Imeraj, u fut në sallë, ku lejohet që të komunikohet me telefon. Gjithsesi Avokati Ibrahim Lahi kërkoi verifikoi palët në proces. Në apel filloi seanca gjyqësore, teksa Kolegji veçimin e procesit, pasi klienti i mungonte avokati i të pandehurit Penal iu drejtua përfaqësuesve të tij ka atributet që parashtrohen Agim Lala, Artan Kodheli. Trupi prokurorisë për kërkesat paraprake. në nenin 141 të Kushtetutës. gjykues u dha fjalën përfaqësuesve Të ndodhur në një situatë që nuk e të organit të akuzës, të cilët kërkuan prisnin, prokurorët kërkuan pesë Kërkesat e prokurorisë që seanca të shtyhet. Nga ana tjetër, minuta pushim me arsyetimin se Prokuroria kërkoi që gjykata Kolegji Penal u tërhoq për marrjen e prokurori Arben Dollapi nuk ndihej të shprehej mbi dy avokatët një vendimi dhe pas disa minutash mirë dhe ishte sëmurë. Në sallë u Arben Prifti dhe Vadimir Meçi, u futën në sallë teksa deklaruan se krijua një ilaritet, teksa drejtuesi i të cilët mbronin interesat e disa do të vazhdojnë procesin. Mësohet seancës pranoi justifikimin e proku- klientëve, që kanë papajtuesh- se gjyqtarët kanë komunikuar me rorisë dhe shtyu seancën për pesë mëri interesi midis tyre. konkre- telefon me avokatin Kodheli, teksa i kanë kërkuar minuta. Gjatë kësaj kohe në sallë mbërriti edhe tisht, prokurori Stojani lexoi të kthehet në seancë. Sipas trupit gjykues, avokati Artan Kodheli. kërkesën e prokurorisë ku thuhet avokati do të vinte nga momenti në moment. S.Ç se avokati Arben Prifti mbron interesat e Mihal Delijorgjit dhe Dritan Minxollit. Nga të dhënat që janë administruar në dosje, Kërkesa e akuzës: Vajza e Besnik Imerajt, avokate e ‘Albademil’. Gjykata e hedh poshtë këta dy të pandehur kanë interesa të ndryshme për ndërtimin e fab- “Gërdeci”, gjykata rrëzon prokurorinë: rikës në Gërdec dhe kanë përfitu- ar në mënyrë të ndryshme. Për avokatin Vladimir Meçi, proku- roria tha se ky avokat mbron interesat e të pandehurit Ardian Mullai, ish-sekretar në Ministrinë e Mbrojtjes dhe të Shpëtim Spa- Pesëshja e Kolegjit Penal nuk ndryshon hiu, një nga gjeneralët të pan- dehur. Prokurori tha se edhe në këtë rast kemi papajtueshmëri interesi, pasi nga njëra anë ish- zyrtari i Ministrisë së Mbrojtjes ishte personi që lëshonte urdhra S eanca e dytë gjyqësore që do të vendosë nëse kërkesa e dhe nga ana tjetër zbatuesi ishte për tragjedinë e Gërdecit prokurorisë është e bazuar apo gjenerali Shpëtim Spahiu. Pra, është hapur menjëherë jo në ligj. Nga shorti rezultuan se sipas prokurorisë, ky avokat nuk me kërkesën e prokurorëve të gjyqtarët që shqyrtuan kërkesën mund të mbrojë vetëm njërin prej çështjes për largimin nga gjykimi e organit të akuzës ishin: Shpresa tyre dhe jo të dy. të tre gjyqtarëve. Kërkesa ka pasur Beçaj, Gani Dizdari, Aleksandër të bëjë kryesisht me kryetarin e Muskaj, Spiro Spiro dhe Adriana Kërkesat e të pandehurve trupës, Besnik Imeraj. Prokurorët Fullani. Ky Kolegj Penal u fut Pas përfundimit të kërke- në argumentimin e bërë gjatë në seancë dhe hapi shqyrtimin save të prokurorisë, radha i ka seancës deklaruan se gjyqtari i gjyqësor, bazuar nga kërkesa e takuar mbrojtjes. Në fillim u Kolegjit Penal ka lidhje me disa organit të akuzës për përjash- pyet mbrojtësi ligjor i të pan- prej të akuzuarve dhe se vajza e timin e tre gjyqtarëve. Duke u dehurit Fatmir Mediu, i cili tha tij ka qenë avokate e një prej të bazuar te procesverbali i se- se për momentin nuk ka asnjë akuzuarve kryesorë të çështjes, ancës, Kolegji Penal i kërkoi edhe kërkesë, por do të shprehet në Mihal Delijorgjit. Sipas proku- njëherë organit të prokurorisë fund. Më pas u pyet avokati i Ylli rorisë, vetë gjyqtari ka lidhje të parashtronte kërkesën. Dre- Pinarit, i cili deklaroi se nuk ka shoqërore me një nga avokatet jtuesi i hetimeve për Gërdecin, asnjë kërkesë. E vetmja paqartësi e ish-ministrit të Mbrojtjes, Fat- Sokol Stojani, krahas kërkesës e avokatit Vladimi Bineri ka qenë mir Mediu, njëkohësisht edhe së mësipërme, parashtroi në se klienti i tij nuk është njohur i afërm i tij. Argumenti tjetër i seancë se dy gjyqtaret Evgjeni Avokatët Ardian Visha dhe Petrit Serani me dosjen. Sipas tij edhe ai nuk prokurorëve është se tre gjyqtarët Sinoimeri dhe Irma Bala janë ka një kopje dhe do të dëshironte Besnik Imeraj, Imer Bala, Evgjeni shprehur njëherë për këtë proces. Argumenti tjetër i prokurorëve është nga gjykata disa akte. Avokati Sinoimeri kanë dhënë një vendim Duke përmendur vendimin e tha se Ylli Pinari, ish-drejtuesi se tre gjyqtarët Besnik Imeraj, Imer kundër prokurorisë në lidhje me Gjykatës Kushtetuese të datës 23 i kompanisë MEICO nuk është një nga procedurat e prokuror- prill 2008, Stojani tha se në këtë Bala, Evgjeni Sinoimeri kanë dhënë një njohur me asnjë akt hetimor, isë gjatë hetimit të tragjedisë së vendim janë të pasqyruar qartë por vetëm me një CD. Ndërkohë, Gërdecit. se një gjyqtar që është shprehur vendim kundër prokurorisë në lidhje avokati i të pandehurit Dashnor njëherë për dosjen nuk mund ta me një nga procedurat e prokurorisë Çaushi, tha se kjo gjykatë nuk Largimi i gjyqtarëve gjykojë përsëri. Pas pretendimeve është kompetente për gjykimin Prokuroria pretendoi dje në të prokurorëve, avokati i ish-min- gjatë hetimit të tragjedisë së Gërdecit e klientit të tij. “Gjykata e Lartë seancën e radhës gjyqësore për istrit Fatmir Mediu, Ardian Visha, nuk është kompetente të gjykojë tragjedinë e Gërdecit se gjyqtari deklaroi se kjo gjykatë të marrë në Dashnor Çaushin, pasi bie ndesh mor të Gërdecit, Sokol Stojani, për masa sigurimi. Sipas tij, deklarata e prokurorisë, dua të Besnik Imeraj, që drejton Kolegjin konsideratë edhe miqësinë e tij me Kushtetutën dhe me Kon- do të deklaronte se avokati i edhe Gjykata Kushtetuese ka përmend se unë me dy përfaqë- Penal duhet të largohet, pasi me dy prokurorët. Edhe avokati i ventën Evropiane të të Drejtave Fatmir Mediut, Ardian Visha, disa vendime që lejojnë që një suesit e organit të akuzës Kujtim vajza e tij ka qenë avokate e një Delijorgjit dhe Minxollit deklaroi të Njeriut. Kërkojmë veçimin dhe ka lidhje shoqërore me Ilirjan gjyqtar i Gjykatës së Lartë të Luli dhe Arqile Koça kam dhjetë të pandehuri. Një tjetër kërkesë se nuk përbën asnjë shkak që dërgimin në Gjykatën e Shkal- Celibashin, kunatin e të pande- shqyrtojë një kërkesë paraprake vjet shoqëri. “Kush është dopjo e organit të akuzës ishte edhe gjyqtarët të përjashtohen. Trupi lës së Parë, pasi nuk kemi ku të hurit Fatmir Mediu. Ndërkohë, dhe një çështje themeli. Avo- standardi i organit të proku- largimi nga gjykimi i gjyqtares gjykues, pasi dëgjoi pretendimet ankohemi”, tha avokati Mark ka reaguar edhe mbrojtja e kati Leonard Dingo që mbron rorisë?”, pyeti avokati trupin Evgjeni Sinoimeri, pasi ka marrë e palëve, vendosi që të rrëzojë pëllumbi, që mbron interesat Delijorgjit, nga avokati Arben të pandehurin Jorgo Mino tha gjykues. pjesë në masën e sigurimit të kërkesën e prokurorisë. Edhe në ligjorë të Çaushit. Më pas radha Prifti. Ai tha se kërkesa është se: Kërkoj që trupi gjykues të të pandehurit Mihal Delijorgji. këtë rast, gjykata iu referua një i ka ardhur mbrojtësit ligjor të Vendimi e paligjshme, pasi nuk është e përjashtojë dy gjyqtaret Evgjeni Akuza kërkoi edhe largimin nga vendimi të Gjykatës Kushtetuese. të pandehurit Luan Hoxha, ish- bazuar në ligj. Dy gjyqtarët Irma Sinoimeri dhe Irma Bala, sepse Trupi gjykues kërkoi nga të gjykimi të gjyqtares Irma Bala, Pra, të tria palët në proces u janë shefi i Shtabit të Përgjithshëm. Bala dhe Evgjeni Sinoimeri, janë shprehur njëherë për këtë pranishmit në sallë që të qën- pasi është shprehur për sekue- referuar vendimeve të Gjykatës Avokati Ibrahim Lahi kërkoi sipas avokatit, nuk janë shpre- proces. Avokati Ardian Visha drojnë për 30 minuta dhe gjatë strot konservative të Delijorgjit. Kushtetuese... veçimin e procesit, pasi klienti i hur për shqyrtime themeli, por tha se: Duke marrë shkas nga kësaj kohe do të hidhet një short Gjithashtu, kreu i grupit heti- Sokol Çobo
 • 3. @ shqip PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com E MARTE, 12 MAJ 2009 3 Organi i akuzës do t’i kërkojë Gjykatës së Lartë sekuestrimin e firmës që ndërtoi Gërdecin Prokuroria konfiskon firmën Delijorgji-Balliu Njerëzit e afërt të Fahri Balliut, anëtar SOKOL ÇOBO pas tragjedisë së Gërdecit, kanë shembur për disa muaj repartin ushtarak pa asnjë urdhër i Këshillit Kombëtar në Partinë P rokuroria ka konfiskuar firmën që ndërtoi apo bazë ligjore, duke e konsideruar Gërdecin Demokratike, dhe Mihal Delijorgjit, “Fabrikën e vdekjes” në Gërdec. Firma si mallin e tyre. “Trans Digging Construction”, ku ak- kanë shembur për disa muaj repartin “Fabrika e vdekjes” sioner kryesor është Mihal Delijorgji, i akuzuari ushtarak pa asnjë urdhër apo bazë kryesor i tragjedisë së Gërdecit, bllokohet deri Më pas ata kanë ndërtuar aty fabrikën e në një vendim të Gjykatës së Lartë. Firma ku demontimit të municionit, që mori jetën e ligjore, duke e konsideruar Gërdecin ka qenë aksionere edhe Henris Balliu, vajza 26 personave dhe plagosi rreth 300 të tjerë. e Fari Balliut, anëtar i Këshillit Kombëtar në Një tjetër dokument provon përfundimisht si “mallin” e tyre Partinë Demokratike, nuk mund të tjetërso- se arkitektët e Gërdecit, shumë kohë përpara het dhe prokuroria ka bllokuar në Qendrën se të dilte vendimi i qeverisë për fabrikën e me anën e një shkrese të veçantë. Gjithashtu, Kombëtare të Regjistrimit (QKR) të gjitha do- demontimit, e kishin vendosur selinë e kom- po me anën e këtij dokumentacioni, provohet kumentet e saj. Gjithashtu janë bllokuar edhe panisë së tyre, pikërisht në Gërdec. Mësohet se ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, dhe shefi llogaritë bankare. Dje, në Gjykatën e Lartë, se ortakja e Balliut dhe Delijorgjit, Flora Xhil- i Shtabit të Përgjithshëm, Luan Hoxha, ishin në gjatë kërkesave paraprake, prokurori Sokol lari, përpara noterit ka marrë numrin e niptit dijeni të plotë të veprimtarisë që po zhvillohej Stojani filloi t’i kërkonte gjykatës sekuestrimin të shoqërisë “Albademil”, ku dallohet qartë në Gërdec. Në një shkresë drejtuar Mediut dhe e kësaj firme. Por ai u ndërpre nga kryetari i adresa e kompanisë. Flora Xhillari, e cila është Hoxhës nga komandanti i policisë ushtarake, trupit gjykues, Besnik Imeraj, me arsyetimin administratorja e “Albademil” dhe “Trans Dig- nënkolonel Drini Nikolla, thuhet shprehimisht: se ende nuk kishte ardhur radha e tyre. Burime ging Construction”, gjithashtu provon lidhjet “Më datë 28 prill 2007 u informuam se në zyrtare nga akuza deklaruan se firma është e pakundërshtueshme mes Delijorgjit, Balliut repartin ushtarak numër 3351 Maminas (Ob- konfiskuar pas dërgimit të dosjes “Gërdeci” dhe zyrtarëve të lartë të shtetit shqiptar. jekti Gërdec), nga ana e përfaqësuesve të një në Gjykatën e Lartë. Sipas ligjeve, është gjykata “Po, është e vërtetë që këto dokumente firme private ishin filluar disa punime brenda ajo që vendos nëse ndaj firmës do të vendoset kanë shkuar si prova në gjykatë”, thanë het- në territor të repartit”. Sipas dokumenteve, sekuestro apo jo. uesit e çështjes, duke pranuar se do të mer- nga verifikimet e bëra rezulton se me urdhër ren si dëshmitarë aksionerët e firmës “TDC”, gojor të komandantit të Komandës së Forcës Dokumentacioni për të konfirmuar punimet që janë kryer në së Bashkuar, gjeneral brigade Shpëtim Spahiu, Sipas dokumenteve që ndodhen në repartin ushtarak të Gërdecit disa kohë para nga ana e firmës “Trans Digging Construction”, Gjykatën e Lartë, firma TDC e Mihal Deli- se të ndodhte shpërthimi. Sipas akuzës, në një do të kryheshin punime për interesa të Forcave jorgjit ka ndërtuar fabrikën e demontimit të shkresë të Ministrisë së Mbrojtjes, e cila mban të Armatosura. Aktualisht në këtë objekt janë municioneve në Gërdec. Mësohet se firma e datën 11 qershor 2007, lexohet qartë se “firma prishur tri godina, për të cilat deri më datë 26 Delijorgjit ka nisur punën në Gërdec të paktën ‘Trans Digging Construction’ ka filluar punimet maj 2007 nuk ka pasur urdhër me shkrim nga që më 28 prill 2007, kohë në të cilën ka qenë në Gërdec”. Shkresa mban numrin e protokollit Komanda e Forcës së Bashkuar. Konkretisht aksionere edhe Henris Balliu. Punimet janë 1217 dhe i drejtohet ish-gjeneralit të brigadës, është prishur terreni sportiv, infermieria dhe zhvilluar pa asnjë shkresë zyrtare. Për këtë, Shpëtim Spahiut, nga gjenerali i brigadës, Astrit lokali i repartit. Njerëzit e afërt të Fahri Bal- gjeneral brigade Astrit Jaupi vë në dijeni kom- Jaupi. Tashmë kjo firmë është konfiskuar, deri liut, anëtar i Këshillit Kombëtar në Partinë andantin e forcës ushtarake, Shpëtim Spahiun, në një vendim të Gjykatës së Lartë. Demokratike, dhe Mihal Delijorgjit, i arrestuar Kryeministri, fushatë në Gërdec Takimi Mazhoranca dhe opozita përplasen Berisha: Kam punuar për fëmijët e mi, ashtu siç kam punuar për të gjithë shqiptarët për Gërdecin K japim energji 24 orë, shtohen ryeministri Sali Berisha O pozita dhe mazho- humbjet e saj në rrjet. Por, nuk shkon në Gërdec për të ranca vazhdojnë mund t’i dënosh qytetarët në vijuar turin e fushatës par- replikat për çështjen këtë mënyrë. Ndaj unë me durim aelektorale për zgjedhjet e 28 “ G ë r d e c i ”. K r e u i u thashë: Për mua energjia le të qershorit. Lëvizjes G99, Erjon Ve- kushtojë sa të dojë. Pas bukës Kreu i qeverisë i ka kthyer liaj, ngre zërin duke dhe ujit, jetike është energjia përgjigje gjithashtu opozitës, thënë se “Shqipëria nuk elektrike. Do ta blejmë atë sado duke marrë në mbrojtje vajzën e është pronë e fëmijëve të kushtojë. Çmimi më i shtren- tij, Argita Malltezin. “Kam punuar Berisha, pasi asnjë nuk jtë i saj është mungesa e saj për për fëmijët e mi, ashtu siç kam ka votuar as Argitën qytetarët dhe t’i lësh ata në errë- punuar për fëmijët e të gjithë dhe as Shkëlzenin”. sirë”, tha Berisha, duke shtuar se shqiptarëve”, u shpreh Berisha. Ka qenë e menjëher- aktualisht, përjashto mungesën e Kryeministri Sali Berisha, për shme kundërpërgjigjja energjisë për shkak të defekteve herë të parë ka reaguar ndaj e kampit të mazho- teknike, nuk ka dhe nuk do të ketë akuzave dhe publikimit në ditët rancës, ku zëdhënësja asnjëherë ndërprerje energjie. e fundit të disa fakteve që kom- e PD-së, Erla Mëhilli, prometojnë fëmijët e tij, në lidhje ka kërkuar që “Rama Vizita në Gërdec me bizneset e tyre private dhe të përgjigjet për mar- Gjatë vizitës së tij në Vorë, Kry- institucionet shtetërore. Ai e ka rëdhënien e tij me eministri Berisha vizitoi familjen quajtur botimin e këtyre dosjeve Delijorgjin”. Drejtuesi i e Reshit Krujës, i cili humbi jetën si blof të opozitës dhe i siguroi Lëvizjes G99 ka bërë me në tragjedinë e Gërdecit. Në qytetarët se ka punuar në interes dije se prej kohësh ka këtë vizitë, Kryeministri Berisha të fëmijëve të tij, po njëlloj si dashur të tregojë se cila shoqërohej nga Kryetari i Bash- në interes të të gjithë fëmijëve është fabula e këtyre kisë së Vorës, Fiqiri Ismaili, dhe të shqiptarëve. Deklaratat në zgjedhjeve. “Shqipëria nga deputeti i zonës për PD-në, mbrojtje të familjes, Kryeminis- Paditë civile është kthyer në një vend Astrit Patozi. Kryeministri Berisha tri Berisha i bëri nga Petrela, ku të shumë mundësive Edhe familjarët e të plagosurve të tragjedisë, në seancë bashkë me avokaturën e shtetit siguroi pjesëtarët e familjes Kruja ndodhej për turin e tij, “Shqipëria për pak njerëz dhe të për përpjekjet e tij maksimale po ndryshon”. “Në katër vitet e Familjarët e viktimave të Gërdecit: Pranoni kërkesat tona shumë pak mundësive në mbështetje të interesave të ardhshme, për sa kohë ju të ven- për shumicën e shqip- tyre, duke shprehur angazhimin dosni që unë të jem në pushtet, tarëve. Sot, nëse nuk se qeveria në bashkëpunim me në tavolinën time të punës, në T Mbrojtjes, Fatmir Mediun, Mihal Delijorgjin dhe ë pranishëm në seancën e djeshme gjyqë- e ke mbiemrin Beri- pushtetin lokal do të jetë gjithnjë zyrën time, do të ketë vetëm një Ylli Pinarin. Trupi gjykues administroi kërkesën e sore në Gjykatën e Lartë kanë qenë edhe sha apo Balliu, nuk ke pranë tyre. Gjithashtu, Kryemin- program: ai i interesave tuaja, i avokates dhe deklaroi se do të jetë ky trup gjykues dhjetëra familjarë të viktimave nga tragjedia e mundësi të jesh i suk- istri Berisha theksoi se drejtësia plotësimit të tyre, sepse ato janë që do të vendosë nëse do ta pranojë apo jo këtë Gërdecit. Për herë të parë, ata u përfaqësuan në sesshëm në Republikën që familjarët kërkojnë, duhet interesa të ndershme, të drejta. kërkesë. Radha u ka ardhur dy përfaqësuesve të gjyqin penal me avokaten Berta Kraja dhe Andi e Shqipërisë”, tha Veliaj. dhe do të vihet patjetër në vend Duke punuar për to, unë kam shtetit shqiptar, të cilët kanë paditur Kananaj. Avokatja Kraja tentoi të Lidhur me këtë çështje dhe për këtë qeveria ka dhënë bërë punën më të mirë për vete, shoqërinë “Albademil” që të paguajë komunikonte disa herë me trupin kanë reaguar edhe Fer- dhe po jep të gjithë mbështetjen për fëmijët e mi, për fëmijët e dëmin e shkaktuar nga tragjedia. gjykues, duke i kërkuar që të parash- dinand Xhaferri i PD-së e saj. Bashkëshortja e të ndjerit fëmijëve të mi, për vendin tim”, Ndërkohë, disa familjarë të perso- tronte kërkesat e saj. Por u ndërpre dhe Arjan Madhi i PR- Reshit Kruja, kërkoi një ndihmë tha Berisha. nave që janë plagosur në Gërdec nga kryetari i trupit gjykues, Besnik së. Sipas Xhaferrit, “kjo të menjëhershme për vajzat e saj, Kryeministri Berisha premtoi kanë parashtruar një kërkesë, sipas Imeraj. Pas përfundimit të kërkesave është shpifja e radhës të cilat ndiqnin universitetin, një gjithashtu se në ditët aktuale së cilës kërkojnë të dëmshpërblehen të palëve në proces (avokatët dhe së Edi Ramës”, ndërsa kompjuter në shtëpinë e saj, i cili nuk do të ketë as edhe një orë në me 20 milionë leke të vjetra për çdo të pandehurit), radha u ka ardhur sipas deputetit Arjan ju premtua menjëherë nga Kry- ditë ndërprerje të programuar të të gjymtuar. Sipas tyre, një vajzë, si përfaqësuesve ligjorë të familjeve Madhi, “biseda mund eministri Berisha dhe deputeti energjisë elektrike. “Kjo, sepse pasojë e shpërthimit, nuk mund të të viktimave. Avokatja Kraja i serviri të ketë pasur si motiv Patozi, që shprehu gatishmërinë praktika e mëparshme ishte një lindë. Pas këtyre kërkesave, trupi gjykues tha se kolegjit penal padinë civile në procesin penal të miqësinë dhe ajo që se një kompjuter do t’i shkonte praktikë çnjerëzore, fyese për do të shprehet në seancën e radhës për pranimin klientëve të saj, të cilët kërkojnë të dëmshpërble- është e rëndësishme kësaj familjeje menjëherë në ditët qytetarët shqiptarë. Ata thoshin ose jo të këtyre kërkesave. hen. Trashëgimtarët e viktimave të Gërdecit kanë është zbardhja e saj”. e ardhshme. të mos blejmë energji, sepse së S.Ç. paditur Kryeministrin Sali Berisha, ish-ministrin e E.Ajazi pari na kushton; së dyti, nëse
 • 4. @ shqip PER ME SHUME POLITIKE E MARTE, 12 MAJ 2009 www.gazeta-shqip.com 4 Topi-Engel: Zgjedhjet, tregues stabiliteti P residenti i Republikës, Bamir Topi, ka zgjedhjet, Presidenti Topi theksoi se ecuria i ka dhënë Shqipërisë për anëtarësimin gjitha pakicave, është projektuar i tëri pritur dje kongresmenin amerikan, pozitive e situatës parazgjedhore në vend, me të drejta të plota në NATO, por edhe drejt integrimit euroatlantik”, u shpreh Eliot Engel. Gjatë bashkëbisedimit, kreu përfundimi me sukses i pajisjes së shtetasve Kosovës për zgjidhjen e çështjes së saj. Engel. Kongresmeni amerikan takoi dje i shtetit shqiptar informoi kongresmenin shqiptarë me karta identiteti, si etapë e Sakaq, kongresmeni amerikan, pasi edhe Kryetaren e Kuvendit, Jozefina amerikan në lidhje me ecurinë e refor- rëndësishme e reformës elektorale, si dhe falënderoi për mikpritjen, vuri në dukje Topalli, dhe përshëndeti deputetët me mave në vend, konkretisht mbi reformat realizimi i zgjedhjeve të drejta e të pakon- rolin moderator të Shqipërisë dhe fak- një fjalim në sallën e Kuvendit. Gjatë kushtetuese, ato zgjedhore, në drejtësi, testueshme parlamentare të 2009-ës për torit shqiptar në rajon, për ruajtjen dhe kësaj vizite Engel udhëtoi edhe në Jug ekonomi, etj. Presidenti nënvizoi se këto Shqipërinë, do të jenë tregues të qartë të forcimin e paqes e qëndrueshmërisë të Shqipërisë, në qytetin e Sarandës. reforma mbeten faktorë të rëndësishëm, stabilitetit të konsoliduar politik në vend. afatgjatë në Ballkan. “Në një rajon, i cili “Do të kthehem në shtëpi dhe do t’u jo vetëm në ecurinë pozitive të zhvillimeve Më pas, Presidenti i shprehu kongres- pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës tregoj amerikanëve se sa e bukur është në vend, por dhe në nxitjen e proceseve menit amerikan mirënjohjen e tij dhe të dhe krijimit të një shteti të ri shumetnik Saranda”, u shpreh Engel. integruese të Shqipërisë. Duke u ndalur te shqiptarëve për mbështetjen që SHBA-ja e demokratik që respekton të drejtat e të E.Gjura Rama: Do të zgjidhim çështjen e pronës Premtimi i opozitës: Çdo pronë që është e lirë do t’i kthehet pronarit Ç do copë tokë e lirë do t’i jepet programe dhe politika që janë këtë komunitet dhe për vendin të bashkëvendimmarrjes me Balla Deklarata pronarit, ndërsa çdo tokë e në dobi të njerëzve, e që nuk i tonë. “Ashtu sikundër është njerëzit dhe të bashkudhëtimit shpërndarë sipas Ligjit 7501 do shpërfillin nevojat e tyre”, tha një arsye më shumë që ne të me njerëzit drejt një Shqipërie “Qeveria, asgjë të shoqërohet me certifikatë. Ky Rama në një komunikim me angazhohemi jo vetëm që me të re, përmes një rruge të re”, tha ishte premtimi i kreut të Partisë mediat lokale. Kreu i PS-së fitoren e 28 qershorit ta fshijmë ai. Rama i bëri apel qytetarisë për fëmijët jetimë” Socialiste për të zgjidhur çështjen vlerësoi se në fakt, ky projekt një herë e mirë këtë marrëzi shkodrane për të ndalur këtë e pronësisë, nga e cila kanë bu- jo vetëm nuk ka asnjë dobi, por nga faqja e dheut, por edhe që projekt dhe për të zmbrapsur ruar shumë konflikte. përkundrazi, mbart me vete t’i japim jetë një politike të re të këtë kërcënim kaq serioz për Në një takim në Orikum të një kërcënim shumë serioz për bashkëqeverisjes me njerëzit, Shkodrën dhe Shqipërinë. Vlorës, kreu socialist akuzoi qeverinë “Berisha” për mungesë vizioni për këtë çështje, ndërsa deklaroi se socialistët e kanë një ide të qartë se si duhet të zgjidhet problemi. “Çdo pronë që është e lirë do t’i kthehet pronarit, çdo tokë që është marrë me Ligjin CENTRALI 7501 do t’i jepet menjëherë me Rama i bëri apel qyte- letër dhe vulë pronarëve të saj, D eputeti i Partisë Sociali- tarisë shkodrane për të që janë ata që e kanë marrë me ste, Taulant Balla, zhvilloi ndalur këtë projekt dhe Ligjin 7501”, u shpreh kryetari një takim me nëna që rrisin të për të zmbrapsur këtë i PS-së. Ai sqaroi se në dy vjet vetme fëmijët e tyre jetimë. Balla kërcënim kaq serioz për që ka vizituar shumë vende të shprehu shqetësimin se sot, në Shkodrën Shqipërisë ka dalë në përfun- përfundim të mandatit të saj dimin se çështjet e pronësisë 4-vjeçar, qeveria nuk ka bërë PREMTIMI kanë qenë fenomeni më i hasur. asnjë përpjekje për t’u dhënë PS është e vendosur në mbështetje edhe këtyre fëmijëve rrugën e saj për të vënë që jetojnë vetëm me njërin prej në jetë programe dhe Në dy vjet që kam prindërve. Balla kujtoi se ende politika që janë në dobi fle, që nga fillimi i vitit 2007, në vizituar shumë vende të njerëzve, e që nuk i sirtarët e Kuvendit, një projektligj shpërfillin të Shqipërisë kam i depozituar nga këto nëna, por që mazhoranca nuk e ka përfil- dalë në përfundimin PRONAT lur. Kjo sipas tij, do të ndryshojë se çështjet e pronësisë Çdo pronë që është e me qeverinë e dalë nga zgjedhjet lirë do t’i kthehet pro- e 28 qershorit. Deputeti i PS-së kanë qenë fenomeni narit, çdo tokë që është u shpreh më tej se qeveria e më i hasur marrë me Ligjin 7501, ardhshme do bëjë ligje në bash- do t’i jepet menjëherë këpunim me grupet e interesit “Tejzgjatja e paarsyeshme dhe e me letër dhe vulë dhe premtoi se socialistët do të paligjshme e procesit të legal- kalojnë në Kuvendin e ri projek- izimeve, solli si pasojë zënien e tligje nga të cilat do të përfitojë Meta në Kavajë Mediu në Laç mëtejshme të tokave me ndër- edhe kjo pjesë e nëpërkëmbur e time pa leje, që në 4 vitet e Nxitja e prodhimit PR: Do të kthejmë shoqërisë: “Fëmijët tuaj janë dy fundit janë kanë shtuar akoma herë jetimë, janë jetimë pa baba, më shumë edhe problemet e po edhe për shkak të indiferencës forcon ekonominë pronën te pronari pronësisë”, u shpreh Rama. së shtetit”, u shpreh ai. Kryetari i selisë rozë konfir- Oketa moi bindjen e socialistëve për K L reu i LSI, Ilir Meta, zhvilloi dje një takim me açi ishte qyteti i radhës në ndalesat e kryetarit të Partisë legalizimin e të gjitha ndërti- Vizitë në SHBA për tregtarë të vegjël dhe të mesëm në tregun Republikane, Fatmir Mediu. I shoqëruar nga anëtarë meve pa leje, që janë rezultat i bujqësor të Kavajës. Në takim, Meta u shpreh se të tjerë të kryesisë së kësaj force, ai zhvilloi një takim me sakrificave e njerëzve të thjeshtë nxitja e prodhimit është e domosdoshme edhe për anëtarë dhe simpatizantë republikanë të këtij qyteti. Në ceremoninë e flamurit dhe të ndershëm, në një proces forcimin e ekonomisë sonë kombëtare, pasi në këtë fjalën e tij, kryetari Mediu u ndal te çështja e pronës, duke transformimi demokratik dhe mënyrë do të bien importet e jashtëzakonshme, të theksuar se Partia Republikane është partia e vetme, e M inistri i Mbrojtjes, Gazmend në mungesë të shtetit. “Por, e cilat e varfërojnë ekonominë tonë, e varfërojnë fshatin, cila, që në fillimet e saj, ka trajtuar këtë çështje dhe e ka Oketa, u nis dje për një kemi paralajmëruar qysh në qytetin dhe dobësojnë në përgjithësi mirëqenien e parë zgjidhjen e saj, si jetike për zhvillimin ekonomik të vizitë dyditore në Shtetet e Bash- krye të herës, shtoi ai, se vizioni qytetarëve shqiptarë. “Ndaj dhe LSI ka politikat e saj vendit. “Prona private duhet zgjidhur në mënyrë urgjente, kuara të Amerikës. Zyra e shtypit i mbrapshtë i Sali Berishës dhe shumë të qarta për nxitjen e duke i kthyer pronarit të ligjshëm të Ministrisë së Mbrojtjes bëri të qeverisë së tij, jo vetëm nuk do prodhimit bujqësor në vend pronën që i takon dhe kjo duhet ditur se ai do të jetë në krye të një dhe atë ushqimor dhe për bërë në radhë të parë duke të sillte sukses në procesin e delegacioni zyrtar dhe në ditën krijimin e një zinxhiri agraro- abroguar ligjin për tokat dhe legalizimeve, por do të nxiste e parë të kësaj vizite, do të jetë industrial, i cili do të bëjë fermat bujqësore, pasi janë më tutje abuzimin me pronat pjesë e nderimit të flamurit shq- të mundur përmbysjen e mbi 100 mijë hektarë të cilat dhe do të shtonte faturën e raporteve katastrofike sot mund të shërbejnë si fonde për iptar në komandën e NATO-s në shoqërisë”. që janë në dëm të prodhimit t’ia kthyer pronarëve dhe për Amerikë. Sipas njoftimit të bërë Më tej, Rama theksoi se në vendas”, pohoi ai. Më tej, kreu kompensimin fizik të tyre”. Sipas nga zyra e shtypit, në Komandën çdo komunë e bashki ku ka tokë i LSI ka vijuar takimet edhe tij, duhet bërë marrja e të gjitha e Aleancës së NATO-s për Trans- bujqësore, ka dëgjuar të njëjtën me biznesmenë në tregun pronave, të cilat janë jo efikase, formim do të ngrihet simbolikisht histori, “historinë e ligjit që e ka industrial të qytetit të Kavajës. mbahen pa të drejtë nga shteti. flamuri kombëtar shqiptar dhe dhënë qysh në vitin 1991 dhe të Gjatë kësaj vizite, Meta është “Po ashtu duhet të përcaktohet ai kroat, në krah të 26 flamujve Maliqit, që nuk e jep që nga viti takuar me tregtarë të shumtë, qartë fondi për kompensimin e të vendeve anëtare të Aleancës. 1991”. Ai vuri në dukje se me të cilët shprehën shqetësimin pronarëve. Nuk mund të kemi Kjo ceremoni mbyll veprimtaritë votën e 28 qershorit, do të hapet për rënien deri në 50 për qind një ligj pa një faturë financiare. celebruese pas hyrjes së vendit një faqe e re në historinë tonë të shitjeve të mallrave të tyre Kthimi dhe kompensimi i pronës tonë në NATO. Ministri i Mbro- të përbashkët, duke filluar nga krahasuar me një vit më parë. Tregtarë të shumtë i private është një akt që duhet kryer sa më shpejt”, jtjes, Oketa, në vizitën dyditore dhënia e certifikatave të pronë- shprehën kreut LSI shqetësimin dhe pamundësinë theksoi Mediu. Duke analizuar punën katërvjeçare të në SHBA, do të ketë edhe takime sisë, të gjithë atyre shqiptarëve për të shlyer edhe detyrimet e tyre tatimore tepër të mazhorancës aktuale, pjesë e së cilës është dhe Partia me zyrtarë të lartë të NATO-s. që disponojnë tokën në bazë të larta. Meta deklaroi se “ajo që bie në sy gjatë gjithë Republikane, Mediu theksoi se forca politike që ai drejton Tashmë për më shumë se një Ligjit 7501. këtyre takimeve dhe shkëmbimeve të mendimeve me përfaqëson interesat e ish-pronarëve, intelektualëve, të muaj, Shqipëria është pjesë e Rama dje u ndal edhe në tregtarë të ndryshëm është rënia e ndjeshme e xhirove rinjve, moshës së tretë dhe të gjithë shqiptarëve. “Ne të NATO-s me të drejta të plota. Ky qytetin e Shkodrës për të rikonfir- sidomos në raport me një vit më parë, që shkon deri gjithë jemi tashmë pjesë e një të ardhmeje premtuese, me hap u hodh zyrtarisht më 4 prill muar qëndrimin e PS sa i përket në 50 për qind sipas tyre”. Sipas tij, rënia e fuqisë projekte të realizuara dhe reforma të suksesshme ku Partia 2009, në Samitin e Strasburg- idesë së ngritjes së një centrali blerëse dhe e ekonomisë tregon se është një krizë e Republikane dhe vizioni i saj, janë pjesë e këtij realiteti të Kehl. NATO është aleanca më e bërthamor në këtë zonë. “Partia përgjithshme e cila ka prekur shumicën e popullsisë, prekshëm nga të gjithë. Ne jemi partnerë të qëllimeve të madhe e paqes dhe sigurisë në sidomos atë me të ardhura më të pakta. mëdha”, u shpreh ai. E.Ajazi Socialiste është e vendosur në botë. E.Gj. rrugën e saj për të vënë në jetë
 • 5. @ shqip PER ME SHUME POLITIKE E MARTE, 12 MAJ 2009 www.gazeta-shqip.com 5 Berisha refuzon Shkurt PS: Ndryshim radikal për kartat shefen e misionit P artia Socialiste kërkoi dje ndryshim radikal për procesin e shpërndarjes së kartave të identitetit, në të kundërt ajo ripërsëriti se do të ODIHR-it të rishohë pozicionin e saj për zgjedhjet. Nënsekretari për Çështjet Ligjore në PS, Da- mian Gjiknuri, ka ndjekur në terren pajisjen e shtetasve me letërnjoftime. Gjatë inspekti- Alarmohet BE: Jemi të shqetësuar mit në njësinë Nr.1, Gjiknuri u shpreh për mediat se PS po monitoron në vazhdimësi këtë proces në të gjithë vendin dhe K ryeministri Sali Berisha konstaton mjaft parregullsi e shfrytëzon rastin të “hak- probleme. “Shtetasve që nuk merret” ndaj raportit të e kanë emrin në listën e pasa- OSBE/ODIHR-it për zgjedhjet portave, u nxirren pengesa, e 26 majit të vitit 1996. Shefi duke u kërkuar vërtetime nga i qeverisë shqiptare ka refu- policia, megjithëse nënsh- Hakmarrja zuar takimin e prezantimit me krimi i deklaratës është i mjaf- kryesuesen e misionit të vëzh- me probleme do të kërkonte të evropian. Audrey Glover është një drejtuar misionet e vëzhgimit tueshëm. Kryeministri Sali guesve të ODIHR-it për zgjedhjet zgjidhte vetë krerët e misioneve avokate e të drejtave të njeriut të zgjedhjeve në Bjellorusi gjatë e 28 qershorit. Britanikja Audry vëzhguese”, shtoi zyrtari i Këshil- dhe në vitet ‘94-‘97 ka drejtuar vitit 2004, në Kazakistan gjatë Berisha shfrytëzon Glover rezulton të ketë qenë dre- lit Evropian. “Tashmë sytë tanë zyrën e ODIHR-it. Më parë ajo vitit 2005, në ish-Republikën rastin të “hakmerret” jtuesve e ODIHR-it në kohën kur janë të drejtuar mbi këtë çështje ka mbajtur detyrën e përfaqë- Jugosllave të Maqedonisë në vitin në Shqipëri u mbajtën zgjedhjet dhe do të vazhdojmë të ndjekim sueses britanike në Komisionin 2006 dhe në Ukrainë gjatë vitit ndaj raportit të OSBE/ e famshme të vitit 1996. Situata nga pranë zhvillimin e situatës. Evropian dhe Gjykatën e të Dre- 2007. Ajo ka punuar në Bagdad si duket se ka hyrë në një ngërç. Në Nëse qëndrimi i autoriteteve shq- jtave të Njeriut. Nga viti 1998 këshilltare për të drejtat e njeriut ODIHR-it për zgjedhjet lëvizje janë vënë dhe përfaqësues iptare nuk ndryshon, atëherë do deri në vitin 2003 ajo ka drejtuar pranë autoritetit të përkohshëm të diplomacisë perëndimore këtu të ketë edhe veprime zyrtare nga delegacionin britanik në Komis- të Irakut dhe Ministrisë irakiane e 26 majit të vitit 1996 në Tiranë. Në zyrat e OSBE-së ana e BE-së, si në rastin e ligjit të ionin për të Drejtat e Njeriut në për të Drejtat e Njeriut në vitet situatën po e ndjekin me një farë lustracionit”, paralajmëroi zyrtari Kombet e Bashkuara. Glover ka 2004, 2005 dhe 2006. shqetësimi. Autoritetet shqiptare PS-Fier: shpresojnë në një zgjidhje kon- Misioni vëzhgues raportoi probleme dhe dhunim të procesit elektoral Brukseli Kartat, kërcënim sensuale, që mesa duket të përm- bajë një tërheqje pa zhurmë të Raporti i “trishtë” për Këto emërime bëhen me bllokim rruge ambasadores Glover. Në situatën e krijuar është përfshirë edhe gjithmonë pa lejen e kryetari i Komisionit Qendror A nëtarja e Kryesisë së PS-së, zgjedhjet e 26 majit të Zgjedhjeve, Arben Ristani, i Ermelinda Meksi, në Qa- vendit pritës dhe të cili është përpjekur të negociojë rkun e Fierit, ka konstatuar se personalisht. Burime diploma- asnjë organizate tjetër në Komunën Greshicë nuk ka tike pranë Këshillit të Bashkimit nisur ende procesi i aplikimit. Z gjedhjet parlamentare të 26 majit 1996 mbeten një Evropian rrëfyen dje për “Alsat” se dhe BE e mbështet PS e Fierit paralajmëroi pro- element kyç në marrëdhëniet midis OSBE/ODIHR-it autoritetet shqiptare e kanë befa- testa në rast se vijon e njëjta dhe politikës shqiptare. Qindra vëzhgues të huaj ishin krejtësisht këtë parim suar Brukselin me sjelljen e tyre situatë. Kryetari i Asamblesë në qendrat e votimit që nga ora 07:00 e mëngjesit, por ndaj kreut të misionit vëzhgues të së PS-së në Fier, Bilbil Veliaj, u penguan, nuk u lanë të vëzhgonin dhe panorama e ODIHR-it, ambasadores britan- denoncoi faktin që procesi për ike Audrey Glover, e cila mbërriti tyre nuk mund të ishte edhe aq e plotë, dhe jo vetëm pajisjen me karta identiteti në Paralajmërimi në Tiranë javën që kaloi. “Jemi të për shkak të numrit të kufizuar të vëzhguesve krahasuar Greshicë ka dështuar plotë- shqetësuar nga informacionet që me numrin e qendrave të votimit. Në raport thuhej se sisht. “Komuna e Greshicës, Nëse qëndrimi i kemi marrë për tentativat nga ana e cila në të gjitha proceset e shumica e kutive të votimit ishin të pambyllura. Shumë e qeverisë për zëvendësimin e një kaluara zgjedhore ka votuar prej vëzhguesve vërejtën një prezencë të madhe të autoriteteve shqiptare anëtari të zgjedhur nga ODIHR”, për të majtën, ka rreth 1500 policisë brenda dhe jashtë qendrave të votimit, sidomos deklaroi një zyrtar i lartë i BE-së. votues, nga të cilët 800 nuk nuk ndryshon, atëherë në Berat dhe Lushnjë, ku uniformat ishin shumë aktive “Këto emërime bëhen gjithmonë kanë pasaportë. Ne do të dhe madje edhe gjatë numërimit të votave. Në disa pa lejen e vendit pritës dhe të përshkallëzojmë protestën do të ketë edhe veprime Në disa qendra votimi, qendra votimi, përfshi Tiranën, Beratin dhe Kukësin, asnjë organizate tjetër dhe BE e tonë dhe do të bllokojmë përfshi Tiranën, Beratin dhe vëzhguesit panë persona të paidentifikuar dhe civilë mbështet krejtësisht këtë parim”, rrugën nacionale Ballsh-Te- zyrtare nga ana e BE-së, Kukësin, vëzhguesit panë të armatosur, ndërsa banorët thanë se ishin të policisë pelenë”, tha ai, duke shtuar se Glover është refuzuar persona të paidentifikuar dhe sekrete (SHIK-ut). Në Kuçovë, shefi i qendrës së burgimit nuk mund të mohohet e drejta si në rastin e lustracionit civilë të armatosur vizitoi të gjitha qendrat e votimit. e votës. nga pritjet e kortezisë ku duhet të merrte pjesë Informacioni për formulën e shortit të anëtarit të 3-të dhe 4-t të GNV-ve. 135 njësi vendore në prag të ndëshkimit Debati me Kryeministrin Sali Berisha dhe ministrin e Gafa e Kuvendit, PAD Jashtëm, Lulzim Basha tërhoqi vëmendjen më tej ky dhe PDK janë në opozitë zyrtar. Të njëjtat burime rrëfyen se ambasadoren Audrey Glover e kanë shmangur nga pritjet e kortezisë ku duhet të merrte pjesë me Kryeministrin Sali Berisha, R ikonfigurimi i marrëveshjeve shumicës dhe pakicës parlamen- Socialiste, si parti të cilat kanë ministrin e Jashtëm, Lulzim Ba- mes partive politike në prag tare nuk duhet të mbështetet në kryetarin dhe zëvendëskryetarin sha, si edhe me Komisionin Qen- të zgjedhjeve të 28 qershorit zgjedhjet e 2005-ës, por në ale- e KZAZ-së. Para nisjes së mbled- dror të Zgjedhjeve, ku në vend të ka sjellë debate në Komisionin ancat aktuale”, deklaroi Subashi. hjes, kreu i Komisionit Qendror saj ka marrë pjesë zëvendësshefi i Qendror të Zgjedhjeve. Gjatë dis- Pas debatit dhe pushimit prej të Zgjedhjeve, Arben Ristani, bëri këtij misioni. “Argumenti i vetëm kutimit të projekt-udhëzimit për 15 minutash, me 6 vota pro dhe thirrje që njësitë vendore të sjellin i kundërshtisë që njihet deri më caktimin e anëtarit të tretë dhe të një kundër, Komisioni Qendror i informacionin e duhur në KQZ sot është pozicioni që ambasa- katërt në grupet e numërimit të Zgjedhjeve vendosi për shtyrjen për listat paraprake. Sipas kry- dorja Glover ka pasur në krye të votave, anëtarët e KQZ-së kanë e shqyrtimit të këtij projekt- etarit të KQZ, Arben Ristani, nuk ODIHR-it në vitin ‘96, kohë kur në shkëmbyer replika mes tyre për udhëzimi deri në momentin e kanë depozituar në institucionin Shqipëri janë mbajtur zgjedhje të shkak se disa parti që sot janë regjistrimit të koalicioneve zgjed- zgjedhor as listat paraprake, duke kontestueshme. Ky argument jo pozicionuar djathtas, figuronin hore në KQZ. KQZ, me udhëzim rrezikuar kështu tërë ecurinë vetëm që është i pakuptueshëm në bazë të informacionit të Ku- të veçantë cakton procedurën e e procesit. “Të dhënat që do të për BE-në, por edhe ndjell sinjale vendit si të majta. Ndërsa KQZ shortit për anëtarin e tretë dhe të përmbanin numrin e zgjedhësve jo fort të mira për mbarëvajtjen e vijoi punën, duke miratuar një katërt të Grupeve të Numërimit për qendrat e votimit, numrin e zgjedhjeve që po afrojnë”, shtoi sërë udhëzimesh për procesin të Votave për çdo ZAZ. Të drejtën qendrave të votimit dhe numër- më tej zyrtari i BE-së. Sipas të zgjedhor, njësitë vendore në për të përcaktuar këta anëtarë e timin e tyre. Nga 383 njësi të qe- njëjtave burime, sjellja e auto- vend nuk janë përgjigjur me kanë partitë e shumicës parla- verisjes vendore, 135 nuk i kanë riteteve shqiptare ndaj kreut të të njëjtin ritëm. Kreu i KQZ-së, mentare dhe partitë e opozitës prurë akoma këto të dhëna, duke misionit vëzhgues rrezikon që në Arben Ristani, paralajmëroi se parlamentare të regjistruara në shkelur ligjin dhe udhëzimin e nisje vetë raportin e këtij misioni. krerët e 135 njësive vendore do zgjedhjet për Kuvend, të datës 28 KQZ. Në zbatim të ligjit do të thër- “Një raport me përmbajtje nega- të përballen me padi penale nëse qershor 2009 dhe që kanë fituar jo ras një mbledhje tjetër të Komis- tive do të rrezikojë jo vetëm ap- ata vijojnë të shkelin ligjin, duke më pak se dy mandate në zgjed- ionit Qendror të Zgjedhjeve, për likimin e Shqipërisë për statusin mos sjellë në KQZ informacionin hjet pararendëse për Kuvendin të marrë masa administrative dhe kandidat, por edhe kandidaturën për listat paraprake të zgjed- e Shqipërisë. Ky udhëzim për- për të parë mundësinë e një kal- e vendit për kryesimin e OSBE- dhe kërkoi shtyrjen e shqyrti- këto njihen si parti të aleancave hësve. Sa i përket udhëzimit për cakton rregullat dhe procedurat lëzimi penal, sepse mund të ketë së në vitin 2012”, rrëfeu zyrtari i mit me pretendimin se PAD dhe qeverisëse dhe parlamentare. Në anëtarin e tretë dhe të katërt të që do të ndiqen për hedhjen e dhe elemente të shpërdorimit të BE-së. “Emërimi i ambasadores PDK nuk mund të rreshtohen në mbështetje të Gjonçajt u shpreh GNV-ve, përfaqësuesi ligjor i PS- shortit. Nga ky short, neni 96 i detyrës”, deklaroi kreu i KQZ-së, Glover është i pandryshueshëm bllokun e partive të pakicës par- edhe zëvendëskryetarja e KQZ- së në komision, Genci Gjonçaj, Kodit Zgjedhor ka përjashtuar Arben Ristani. edhe për faktin se pas një prec- lamentare, pasi, sipas Gjonçaj, së, Dëshira Subashi. “Përcaktimi i kundërshtoi projekt-udhëzimin Partinë Demokratike dhe Partinë A.Thomollari edenti të tillë çdo vend tjetër
 • 6. shqip POLITIKE E MARTE, 12 MAJ 2009 6 Kuvendi mbyll punën, “shpërthen” Topalli O pozita ka braktisur sean- titeti, ku deklaroi se tashmë ky një fjalim elektoral në sallën e të cilat shtojnë më shumë paratë Parlament i NATO-s, i MSA-së, cën e fundit parlamen- proces po shkon drejt dështimit, Kuvendit, duke renditur sukseset e shqiptarëve dhe përmirësojnë i aplikimit për në BE, ndaj opo- tare, pasi Kryetarja e Ku- duke denoncuar se në 31 qendra e kësaj qeverie në këta katër vjet, jetesën e tyre. “Është e turpshme, zita nuk mund ta kapërdijë këtë vendit, Jozefina Topalli, nuk u nuk ka nisur ende aplikimi. Duke sicc ishte anëtarësimi në NATO, u shpreh Topalli, që opozita sukses të kësaj mazhorance”, u ka dhënë fjalën duke hequr nga pasur parasysh këtë fakt, Leskaj i aplikimi për në BE, reformat e ikën nga Parlamenti për të mos shpreh Patozi. “Opozita, tha Pa- rendi i ditës diskutimet e lira. ka kujtuar mazhorancës se nuk shumta ekonomike, politike dhe u dhënë shqiptarëve paratë që tozi, po shkon drejt zgjedhjeve Kryetarja e grupit parlamentar të do të ketë asnjë shans për të sociale etj. Topalli ka shprehur përfitojnë nga këto marrëveshje me një krizë identiteti dhe ky nuk PS-së, Valentina Leskaj, deklaroi kryer zgjedhje parlamentare pa keqardhjen e saj për deputetët e ekonomike”. Në të njëjtën linjë është faji i mazhorancës. Më pas, se deputetëve iu është hequr fjala karta identiteti, ndërsa kërkoi opozitës, duke theksuar se ata po diskutimi me Topallin ka qenë Kuvendi ka votuar projektligjet me urdhër të Kryeministrit Sali zbardhjen e listës së personave përdoren nga kryetari i partisë, edhe kryetari i grupit parlamen- që kishte në rend të ditës, ndërsa Berisha, i cili ka frikë se mos dalin që nuk kanë pasaportë. Fjala e Edi Rama, për interesat e tij eko- tar të PD-së, Astrit Patozi. Ai Topalli i tha Gjinushit, Neranxit aferat e qeverisë. Më tej, Leskaj e Leskajt ka ekzaltuar Kryetaren nomike. Sipas Topallit, opozita theksoi se ky është Parlament i dhe disa deputetëve të opozitës ka vënë theksin tek procesi i pa- e Kuvendit, Jozefina Topalli, e po largohet nga salla për të mos ndryshimit, është Parlament i se nuk do të jenë më pjesë e jisjes së shtetasve me karta iden- cila, në pak minuta, ka mbajtur votuar marrëveshjet ekonomike, reformave të mëdha. “Ky është Parlamentit. E.Gjura Miratohen kreditë, ngec Gjykata Administrative quot;Mbylletquot; Parlamenti. Opozita braktis sallën ARD KOLA LIGJET E TJERA K “Për tregtinë elektronike” uvendi i Shqipërisë ka mbyllur punimet për “Për gjendjen civile” këtë mandat qeve- “Për taksat kombëtare” rie, duke miratuar një rekord ligjesh, mes tyre, kredia “Për shërbimin postar” për rrugën Durrës-Kukës, garan- cia për OSSH-në dhe huanë për “Për patrullimin e hapësirës rrugët dytësore. Në tërësi ishin 27 ajrore” projektligje, nga të cilat, 9 nuk pa- “Për krijimin e Qendrës së tën mundësinë për t’u miratuar, Panaireve dhe të Ekspozitave për efekt të numrit të votave dhe Tregtare” kohës. Gjykata Administrative dhe ndryshimi i emrit të fshatit “Për një trajtim të veçantë Qendër Komunë, nuk kaluan për financiar të pilotëve fluturues, votim, pasi nevojiteshin 84 vota, në pension” kurse në sallë ishin 74 deputetë. Më herët, opozita braktisi sallën, “Për licencat, autorizimet Tokat bujqësore pasi nuk u lejua të diskutonte gja- dhe lejet” të kohës së lirë rreth çështjeve të N ë të vetmin ligj ku u dhanë disa sqarime nga mazhoran- “Për Shëndetin Publik” ditës. Pas një diskutimi të ashpër ca, ishte ai i “Titujve të pronësisë” në tokat bujqësore. mes Kryeparlamentares dhe kr- Ministri i Bujqësisë, Jemin Gjana, garantoi se verifikimi i yetares së grupit parlamentar të titujve të ndara në fillim të 1990-s nuk ka për qëllim ndëshki- Berisha e shfrytëzoi më së miri, nit të Ligjeve, Edmond Rusmaili, 74 VOTA PS-së, Kuvendi nisi normalisht min, por kthimin e së drejtës tek individi. Miratimi i ligjit mori duke sulmuar opozitën dhe duke pranoi se diskutimi për ligjin votimin. Në këtë mënyrë, janë Pjesa dërrmuese e ligjeve, të maksimumin e votave, duke legjitimuar zgjatjen e afatit për shfajësuar veten, se mosmiratimi kishte zgjatur muaj me radhë, miratuar 20 ligje pa asnjë disku- miratuara dje në Kuvend, morën verifikimin e titujve të pronësisë, të ndara sipas Ligjit 7501. i ligjit nuk lidhej me qëndrimin e për të arritur zgjidhjen më të mirë tim dhe ndryshim. 74 vota, aq sa ishte numri i mazhorancës. Kryetari i Komisio- dhe konsensusi me opozitën. Kreditë deputetëve në sallë Disa projektligje lidheshin me marrjen e disa kredive nga bankat Ish-anëtarja e “Alb-Sale”, në Komisionin e Vlerësimit të Ofertave. Zbardhet dëshmia tregtare dhe donatorët. Aty ku Koncesioni pritej debat dhe sqarime nga qe- veria, miratimi i marrëveshjes me Skandali i Kripores, Vreshtazi: dy bankat tregtare për të marrë hua 250 milionë euro nuk solli asgjë të re. Borxhi do të merret për financimin e rrugës Rrëshen- Kompania më bëri drejtuese pa dijeni Kalimash, pjesë e Durrës-Kukës. Projektligji solli debate të forta në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë, për faktin se kredia po merret me interesa të larta, në kushte jo transparente dhe I sh-anëtarja e Këshillit Mbi- ILDKP-ja, pasi mori dëshmitë e pa tender. Me forcën e kartonit, VËRTETIMI këqyrës të “Alb-Sale” zgjidhet personave të prekur në ligj, si dhe qeveria arriti të miratonte në Dokumentet e QKR-së, që në Komisionin e Vlerësimit të anëtares të KVO-së, konfirmon Kuvend dhe disa hua të tjera, si vërtetojnë se deri më 3 shkurt të Ofertave për koncesionin e me dokumente, se Majlinda Vre- garancia që jep Banka Botërore 2009, Majlinda Vreshtazi ka Kripa sh.a Vlorë, duke ndikuar në shtazi, (sipas QKR-së), ka qenë në prej 60 milionë eurosh për OSSH- qenë anëtare e Këshillit Mbi- shpalljen fituese të kompanisë ku postin e anëtares së Këshillit Mbi- në, si dhe kredia e butë rreth 51 këqyrës të “Alb-Sale”, pronë punonte. Në vijimin e skandalit këqyrës të “Alb-Sale”, e cila më pas milionë dollarë nga CEB, të ne- që deri dje, deputeti i PD-së, të bërë publik në media, “Shqip” u largua, për t’u bërë anëtare në vojshme për ndërtimin e rrugëve zotëronte 50% të aksioneve. zbulon dëshminë e dhënë nga Komisionin e Vlerësimit të Ofer- dytësore dhe lokale. Të tjera kredi Pas kësaj date, Vreshtazi anëtarja e Komisionit të Vlerë- tave në koncesionin e kripores. lidheshin me aspektin social, si zgjidhet anëtare e KVO-së, simit të Ofertave, Majlinda Vre- Sipas ligjit, për të regjistruar spitale dhe varfëria. për koncesionin e Kripores, i Gjykata shtazi, e cila jep të dhëna kon- emrin si anëtar i Këshillit Mbi- cili shpall fitues shoqërinë ku tradiktore, lidhur me konfliktin këqyrës të një shoqërie private Biznesi nuk pati mundësi të figuronte si anëtare e interesit. Në dëshminë e saj, në QKR, kërkohen një sërë do- gëzonte dje në ditën e fundit të dhënë Inspektoratit të Deklarimit kumentesh, verifikimesh dhe punimeve të Kuvendit, pasi kri- të Kontrollit të Pasurive, Vreshtazi firmash. Por Vreshtazi preten- jimi i Gjykatës Administrative, pas, në datën 6 shkurt, ministria mijë tonë kripë në vit, duke Ndriccim Babasi dhe të afërm të thotë se “nuk kam qenë asnjëherë don, se regjistrimi në QKR është aq shumë i kërkuar, do të shtyhet e ka emëruar anëtare të KVO-së. skualifikuar shoqërinë tjetër tij. Ministria, pas publikimit në anëtare e Këshillit Mbikëqyrës të bërë pa dijeninë e saj. Një tjetër edhe për ca kohë. Për mungesë të Ky komision shpall fitues ofertën konkurruese. Nga dokumentet e media të konfliktit të interesit, shoqërisë ‘Alb-Sale’, nuk jam në dëshmi e dhënë në ILDKP, nga numrit të votave, Kuvendi e shtyu e shoqërisë ‘Alb-Sale’, me vlerësi- APP-së, mësohet se konkurrentët shkaktuar nga deputeti, e anuloi dijeni të zgjedhjes sime në këtë drejtori i përgjithshëm i shoqëri- votimin në shtator, kur pritet të min teknik të dhënë nga Vreshta- e “Alb-Sale” në tender, sipas një tenderin, duke zhvilluar një të detyrë, nuk kam nënshkruar së “Alb-Sale”, turbullon më shu- formohet qeveria e re, e dalë pas zi, e cila pak kohë më parë ishte studimi të bërë, pretendojnë se dytë, në shkurt 2009. Edhe në këtë ndonjë kontratë apo dokumen- më çështjen. Sipas tij, dokumen- zgjedhjeve të 28 qershorit. Për anëtare e Këshillit Mbikëqyrës. është e pamundur të prodhohen tender, pasi u mësua një tjetër tacion për këtë qëllim, nuk kam tet e nevojshme për regjistrimin e miratimin e ligjit nevojiteshin Ajo mohon të ketë qenë anëtare, një sasi kaq e madhe kripe në vit. konflikt i pastër interesi, ministria përfituar dhe nuk kam marrë Vreshtazit në QKR janë dhënë nga 84 vota, por opozita e kishte edhe pse në dokumentet e QKR, Procesi i dhënies me koncesion shpall sërish fituese shoqërinë pagë dhe nuk kam asnjë lloj det- anëtari i Këshillit Mbikëqyrës, braktisur sallën, duke mos i rezulton e tillë, ndërsa deklaron, të kripores së Vlorës bëhet më i “Alb-Sale”. Procesi u bllokua pas yrimi ndaj shoqërisë”. Vet ILDKP, Fatosh Hoxhaj, pa dijeninë e saj. dhënë mundësi mazhorancës sipas ILDKP-së, “që nuk ka qenë dyshimtë, kur mësohet vendo- ankesave të ardhura nga shoqëritë në shkresën e datës 4 maj 2009, e Në fund, APP vendosi të vijojë që ta votonte projektin, e hartuar në dijeni për detyrën”. smëria e Ministrisë së Ekonomisë, e tjera në tender, duke detyruar formuluar nga APP-ja, konfirmon procedurën e tenderit, me pre- nga USAID. Funksioni i Gjykatës Ndikimi i votës në KVO të Tregtisë dhe Energjetikës, për Agjencinë e Prokurimit Publik të faktin se Vreshtazi ka qenë anëta- tendimin se nuk ka konflikt inte- Administrative lehtëson proce- Vreshtazit lidhet me faktin se t’ia dhënë projektin shoqërisë kryente hetimin, kësaj here në re e Këshillit Mbikëqyrës për sho- resi pasi ish-anëtarja e Këshillit durat e biznesit për çështje ad- ka pranuar teknikisht se fituesi “Alb-Sale”, në përbërje të së cilës bashkëpunim me Inspektoratin qërinë private, nga data 23 janar Mbikëqyrës, nuk e ka konsumuar ministrative që lidhen me tatimet i ka mundësitë të prodhojë 340 ishte aksioner deputeti i PD-së, e Lartë të Deklarimit të Pasurive. deri më 3 shkurt 2009 dhe më detyrën në “Alb-Sale”. dhe organet e shtetit. Këtë pikë,
 • 7. shqip @ PER ME SHUME EKONOMI www.gazeta-shqip.com E MARTE, 12 MAJ 2009 7 Statistikat „sekrete‰, buxheti në krizë Të ardhurat tatimore rriten me 3 për qind, shpenzimet me 43 për qind GJERGJ EREBARA ardhurat tatimore në Shqipëri janë cioneve publike. Në të gjitha ko- më të mëdha në pjesën e parë të hërat janë parë si zëri i vjedhjeve të M inistria e Financave ka vitit dhe më të dobëta në pjesën vogla. Të vogla, por të shumta, në ndaluar prej gjashtë e dytë. Rritja minimale e vërejtur total këto shpenzime i kushtojnë muajsh publikimin e në tre muajt e parë paralajmëron shqiptarëve qindra milionë euro statistikave të buxhetit dhe duket për krizë më të thellë në pjesën në vit. Reduktimi i tyre ka qenë se ka një arsye shumë të fortë për tjetër të vitit. premtim i shumëfishtë i Kryemi- këtë: statistikat, të cilat u publikuan nistrit Berisha dhe qeverisë së tij. Rritje spektakolare së fundmi nga Banka e Shqipërisë, Gjatë viteve 2006-2008, premtimi u e shpenzimeve tregojnë rritje minimale të të ard- mbajt dhe këto shpenzime u ulën hurave dhe rritje stratosferike të Ndërkohë që të ardhurat janë në krahasim me qeverisjen sociali- shpenzimeve. Statistikat paraqesin rritur minimalisht, shpenzimet ste. Por këtë vit janë parashikuar një situatë shumë të ndryshme nga janë rritur “me ritme dyshifrore” të rriten sërish, duke konkurruar sa shpallte qeveria në luftën e vet në të gjitha drejtimet, duke zhy- gjerësisht me shpenzimet opera- për të mohuar pasojat e krizës. “Të tur shqiptarët në borxhe dhe tive e të mirëmbajtjes të periudhës ardhurat e buxhetit qendror janë duke hedhur themelet për jetesë 2002-2004. Shpenzimet janë rritur realizuar 100 për qind”, - deklaroi shumë të vështirë në muajt pas edhe për pushtetin vendor, si pa- pak ditë më parë ministri i Finan- zgjedhjeve. Kështu, shpenzimet sojë e dëshirës për të prerë shirita cave, Ridvan Bode. “Deficiti në të totale të tremujorit të parë u rritën para zgjedhjeve, si dhe për sig- ardhura është krijuar nga bashkitë me shifrën marramendëse të 43 urime shoqërore e shëndetësore. dhe komunat”. përqindëshit, ku nuk qenë thjeshtë Të dhënat e tremujorit tregojnë e Shqipërisë dhe të ardhurat nga periudhën e vështirë ekonomike së paku 8 për qind. Për këtë vit, Statistikat në fakt tregojnë se të shpenzimet e rrugës Durrës-Kukës se një periudhë shumë e vështirë privatizimi. që po kalojnë shqiptarët. Të ard- plani i qeverisë ishte që të rriste ardhurat e pushtetit vendor janë problemi më i madh. Shpenzimet i pret shqiptarët gjatë muajve në hurat tatimore janë tregues i kon- të ardhurat me 12.2 për qind. Por rritur shumë më shpejt nga ato operative dhe të mirëmbajtjes u vijim. Kjo nuk ndodh për herë Ekonomia me rritje zero sumit dhe aktivitetit ekonomik kriza, të cilën qeveria nuk e ka të pushtetit qendror, ndërkohë rritën me 44 për qind. Këto janë të parë. Zgjedhjet e viteve 2001 Të ardhurat tatimore dhe në tërësi. Në rast se ekonomia pranuar asnjëherë, duket qartë që buxheti është mbushur me “të paratë që shkojnë për telefonata, dhe 2005 u pasuan gjithashtu me doganore, të cilat u rritën me rritet me 5 për qind, aq sa thotë se ka ulur konsumin e shqip- ardhura jotatimore”, ku nënkupto- kancelari, makina, naftë, apo periudha të vështira krizash energ- vetëm 3 për qind kundrejt vitit të qeveria, të ardhurat nga taksat tarëve dhe aktivitetin ekonomik het transferimi i fitimit nga Banka mirëmbajtje të vogla të institu- jetike dhe financiare. kaluar, tregojnë para së gjithash duhet medoemos të rriten me të ndërmarrjeve. Historikisht të Vendimi Ndëshkimi Përrenjas Autoriteti kërkon anulimin e vendimit të paligjshëm Në kundërshtim me rregullat, i dërgon faturë dimri në prill Arkëtari i komunës kërcënohet se do ta heqin nga puna Sigurimet shoqërore OSSH “gjobit” Merr para hua për të shkelën konkurrencën konsumatorët afrofe paguar energjinë e fshatit A R N utoriteti i Konkurrencës i rekomandoi dje Institutit të Sig- reth 100 mijë konsumatorë pa matës të energjisë jë punonjësi të Komunës së Proptishtit, në rrethinat urimeve të Kujdesit Shëndetësor të anulojë një vendim elektrike vijuan të paguajnë për muajin prill me tarifat e qytetit të Përrenjasit, i kanë kushtëzuar vendin e që shkel rregulluat e konkurrencës përmes vendosjes së e dimrit, gjë që nënkupton pagesë të tepërt prej 3 mijë punës, nëse fshati ku banon nuk paguan energjinë elek- kufizimeve sasiore në tregun e shitjes së medikamenteve lekësh në muaj, ndërkohë që OSSH nuk jep një shpjegim të trike. Për pasojë, 50-vjeçari, Ramazan Llapushi, arkëtar të rimbursueshme. ISKSH, e cila mbledh kontributet e të qartë për këtë problem. Konsumatorët pa matës paguajnë pranë kësaj komune, është detyruar të marrë para hua, punësuarve për sigurimin shëndetësor dhe i përdor këto sipas një vendimi të Entit Rregullator një sasi fikse mujore në mënyrë që të paguajë detyrimet që kishin bashkëf- para për të paguar pjesërisht apo totalisht koston e barnave të ndarë në tarifë dimri dhe tarifë vere, sipas konsumit shatarët e tij në filialin e KESH-it, ndërkohë që ai vetë ka të të sëmurëve, miratoi në dhjetor një kontratë shembull ‘mesatar’ të zonës ku banojnë. Për Tiranën paguhet një fituar sigurinë e mbajtjes së vendit të punës. Ramazan në bazë të së cilës, farmacitë nuk lejoheshin të shisnin sasi prej 600 kilovatësh për periudhën tetor-mars dhe një Llapushi prej 31 vjetësh punon si arkëtar që nga koha mallra të rimbursueshme me vlerë më të madhe se 1.5 sasi prej 400 kilovatësh për periudhën prill-shtator. Por e ish-kooperativës në arkën e komunës. Familja e tij, milionë lekë (11 mijë euro) në muaj dhe deklaronte se një faturat e muajit prill, këtë vit ishin identike me faturat e e përbërë nga shtatë anëtarë, ka burim të ardhurash masë e tillë “do të vendosë konkurrencë të ndershme në marsit, gjë që i detyron këta konsumatorë të paguajë rreth vetëm pagën e tij prej 14350 lekësh, të ardhura këto që treg”. AK e hodhi poshtë pretendimin, duke thënë se një 3 mijë lekë më shumë nga sa u takon. OSSH thotë se ky i sigurojnë minimumin jetik të familjes së tij. Pak kohë më masë e tillë sjell të kundërtën, kufizimin sasior të konkur- është një “problem teknik”, por nuk dha ndonjë shpjegim parë, 50-vjeçarit i kanë vënë kushtin se, nëse fshati ku ai rencës, duke mos i lënë mundësi klientëve të zgjedhin se si mund të zgjidhet. Për shkak se bie ndesh me ven- banon nuk do të likuidonte faturat e energjisë elektrike, ai farmacinë që dëshirojnë. “Ky kufizim sasior në masën dimet e Entit Rregullator të Energjisë elektrike, faturat e do të hiqej nga puna. I vënë para këtij fakti, Ramazani ka prej 1.500.000 lekësh në muaj, plus 2%, sjell një kufizim prillit, për këtë kategori konsumatorësh që përbën mbi 10 marrë borxh 1.1 milionë lekë tek të afërmit dhe miqtë e të detyrimeve specifike në kontratën e farmacive, pasi në për qind të klientëve të OSSH, janë të paligjshme. OSSH tij, ndërkohë që ka shitur të gjitha bagëtitë dhe orenditë rastet e plotësimit të limitit të caktuar, farmacia nuk do të është angazhuar prej vitesh të pajisë konsumatorët me shtëpiake, për të plotësuar shumën që duhej arkëtuar ofrojë shërbimin e dhënies së barnave, duke kufizuar në matës dhe t’i japë fund praktikës afrofe, por deri më sot në KESH për faturat e energjisë elektrike të banorëve këtë mënyrë zgjedhjen konsumatore”, tha AK. ISKSH nuk nuk ia ka dalë. OSSH është aktualisht në vështirësi të të zonës së Mokrës. Komuna Proptisht përbëhet nga ishte e disponueshme për komente. AK është përballur në mëdha financiare si dhe në ethet e kalimit të pronësisë 17 fshatra dhe varfëria ka detyruar banorët e zonës të shumë raste me vendime të institucioneve buxhetore që nga Ministria e Ekonomisë te kompania çeke CEZ, e cila mos paguajnë detyrimet ndaj KESH. Arkëtari nuk është shkelin konkurrencën, ndërsa rekomandimet e saj shpesh e bleu pak muaj më parë. Konsumatorët pa matës kanë i sigurt nëse do të mund t’i marrë mbrapsht këto lekë, nuk janë zbatuar. Ligji nuk e lejon AK të gjobisë përgjegjësit paguar përgjithësisht dy deri në tri herë më shumë sesa por ndihet i kënaqur, që të paktën këtë muaj, arriti të në rast se kufizimi i konkurrencës bëhet nga institucionet konsumatorët me matës. ruajë vendin e punës. publike. Gj. E Gj. E Be.Dy
 • 8. shqip @ PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com OPINION POLITIKE E MARTE, 12 MAJ 2009 8 Liria dhe pavarësia nuk do t’i vijnë prokurorisë e drejtësisë si dhuratë nga politika, as nga një qeveri tjetër, që mund të ndërrojë këtë të Berishës pas zgjedhjeve të qershorit. Në rastin e pushtetit të drejtësisë, thënia “liria nuk dhurohet, por fitohet”, është sot më e vërtetë se kurrë. Sot është koha që drejtësia të ngrihet në mbrojtje të lirisë së vet dhe qytetarët në mbrojtje të lirisë së drejtësisë, pa të cilën do të jenë skllevër dhe viktima të dhunës së më të fortëve të lidhur me politikën KUR WITHERS I THOTE varur nga Kryeministri atë që është dhe ANDREA STEFANI kryetar i “qeverisë së gjyqësorit, Presi- M bi prokurorët nuk duhet të dentin e Republikës, duke bërë më pak ketë kurrfarë trysnie poli- të pavarur prokurorinë. Të gjitha i bëri në BERISHES: “MOS” tike”. Kështu deklaroi para kuadrin e strategjisë së tij për t’u shndër- disa ditësh Withers, ambas- ruar në despot i dytë i Shqipërisë, pas adori amerikan në Tiranë, duke i bërë je- Enver Hoxhës. Provohet kështu edhe një honë kryeproblemit të shtetit shqiptar, që herë zgjuarsia afatgjatë e Monteskjë, që është pavarësimi real prokurorisë dhe i thoshte se të gjithë ata “që kanë dashur pushtetit të drejtësisë nga prangat dhe të bëhen despotikë, e kanë filluar kur- presionet e botës së politikës. Si jo rrallë doherë nga përqendrimi në duart e tyre me diplomatët, gjuha e Withers qe paksa e inë? Të pranosh të kundërtën do të thotë presionet mbi prokurorinë, do të thoshte shtrohet nuk është nëse politika do ta të të gjitha pushteteve”. rrumbullakosur por, nuk ishte e vështirë të të luash përrallën e Andersenit, të sho- që të përgatisnin fundin me duart e veta. lerë të qetë drejtësinë por, a do ta lerë Prandaj, nuk mund të ketë as edhe një kuptohej se, duke kritikuar trysninë e poli- hësh mbretin lakuriq dhe të thuash se Interesi i qëndrimit në pushtet i Ber- drejtësia shqiptare fatin e shtetit dhe të fije shprese se Berisha do të ndryshojë, tikës mbi prokurorinë, shigjetat e diploma- ai ka veshur rroba shumë të bukura, që ishës dhe klanit të tij, kërkon që skandali popullit të vet në duart e një kabineti se do të heqë dorë nga kapja e prokuror- tit amerikan i drejtoheshin, në radhë të në rastin në fjalë, do të thotë të shikosh i tragjedisë së Gërdecit të mos zbardhet kaq të korruptuar deri në mafiozim? isë dhe gjykatave. Tashmë dhe përfun- parë, Berishës dhe qeverisë së tij. Dhe jo qartë se duart e qeverisë nxijnë nga ose që ai të zbardhet përgjysmë, pra të dimisht, autoritarizmi që polli korrupsion më kot, por për faktin se qeveria dhe Kryem- baruti e korrupsioni, dhe të thuash që ndëshkohen vetëm ata që zbatuan urdh- *** dhe korrupsioni që pjell autoritarizëm, e inistri nuk po lënë gur pa lëvizur për të ob- ato janë të pastra. Prandaj, pyetja që rat dhe projektet e atyre që qëndronin Nëse mundësia për hetime dhe shtyjnë Berishën të ecë me vendosmëri struktuar proceset e hetimit dhe gjykimit shumë më lart në hierarkinë e shtetit, të gjykime të pavarura bazohen në drejt skllavërimit të prokurorisë dhe të disa superskandaleve, ku janë përfshirë ndëshkohet vetëm “grupi armiqësor i shpresën se, politikanë thellësisht të ko- drejtësisë. E ndaj problemi nuk është se NËSE MUNDËSIA PËR ministra dhe familjarë të vetë Kryeminis- ushtarakëve” (nuk ka si mos na kujtohet rruptuar si Berisha e kompani, do t’i bin- ç’do të bëjë Berisha apo edhe politika në HETIME DHE GJYKIME trit. Por pikërisht për faktin që Berisha dhe Enveri) që zbatuan urdhrat e ministrit të den thirrjes për të mos bërë presion mbi tërësi me prokurorinë dhe gjyqësorin, kabineti i tij kanë hyrë (për shkak të kor- Berishës, i cili, nga ana e tij, duket se zba- drejtësinë, në Shqipëri nuk do të ketë problemi i vërtetë dhe themelor është se TË PAVARURA BAZOHEN rupsionit të tyre) në antagonizëm me tonte idetë e djalit të Berishës. Nuk ka si kurrë drejtësi. Eshtë njësoj si t’u bësh ç’do të bëjë prokuroria dhe pushteti i NË SHPRESËN SE, drejtësinë, edhe thirrja e ambasadorit bëhet më diskredituese për Kryeminis- thirrje ujqërve të mos shqyejnë delet. drejtësisë për të ruajtur lirinë e vet, pa të amerikan, ndonëse e drejtë si shqetësim trin dhe qeverinë e tij të “duarve të pas- Korrupsioni e ka bërë këtë qeverisje në cilën nuk mund të ketë as luftë kundër POLITIKANË apo e përligjur si alarm, tingëllon disi naive tra”, botimi së fundi nga media i tabulat- mënyrë të pakthyeshme, të pa- korrupsionit dhe as liri për qytetarët e dhe e papërligjur si realpolitikë. eve të bisedave (bërë ditën e tragjedisë) shërueshme antagoniste me drejtësinë Shqipërisë. Liria dhe pavarësia nuk do t’i THELLËSISHT TË të të birit të Kryeministrit me kryezbat- e pavarur nga ajo. Po edhe pa skanda- vijnë prokurorisë e drejtësisë si dhuratë KORRUPTUAR SI *** uesin e punishtes fatale, Delijorgjin, dhe let e Gërdecit, Fazliçit, Rrëshen-Kali- nga politika, as nga një qeveri tjetër, që Ndoshta edhe vetë ambasadori With- po ashtu, i tabulateve të bisedave, të bëra mashit, dihet botërisht tendenca e Ber- mund të ndërrojë këtë të Berishës pas BERISHA E KOMPANI, ers, ndërsa bën thirrje që “politika” të mos në të njëjtat orë tragjike, të vetë ministrit ishës, që në nisje të tranzicionit, për të zgjedhjeve të qershorit. Në rastin e push- DO T’I BINDEN ushtrojë kurrfarë trysnie mbi prokurorinë, Fatmir Mediu, me po djalin e Berishës. vënë nën hyqmin e tij prokurorinë dhe tetit të drejtësisë, thënia “liria nuk dhuro- është koshient se po e njëjta “politikë” do Edhe ç’fakte të tjera duhet për të drejtësinë. Sepse, ndërsa dilte me het, por fitohet”, është sot më e vërtetë THIRRJES PËR TË MOS të bëjë të kundërtën, do ushtrojë të gjitha kuptuar më në fund se Berisha dhe hipokrizi në krye të njerëzve që bro- se kurrë. Sot është koha që drejtësia të presionet dhe shantazhet e mundshme njerëzit e tij kanë qenë të përfshirë kokë horitnin rënien e diktaturës komuniste ngrihet në mbrojtje të lirisë së vet dhe BËRË PRESION MBI për ta bërë prokurorinë të braktisë misio- e këmbë në një aferë të ndyrë, që u e bustit të diktatorit, Berisha planëzon- qytetarët në mbrojtje të lirisë së drejtë- DREJTËSINË, NË nin e saj që sot, është fokusuar në përmbyt me flakë dhe gjak? Çfarë duhet te të bëhej vetë një sundimtar. sisë, pa të cilën do të jenë skllevër dhe zbardhjen e superskandaleve të errëta, e më tepër për të kuptuar se ajo, që është Jo rastësisht, ai ideoi të prodhonte ju- viktima të dhunës së më të fortëve të SHQIPËRI NUK DO TË që ende kullojnë gjak qytetarësh të pafa- thënë nga Diveroli në një bisedë të përg- ristë në inkubatorin e “Plepave”, sepse lidhur me politikën. As punën, as pronën, KETË KURRË DREJTËSI. jshëm si ai i Gërdecit. Prandaj, vetëm nëse juar me të ndjerin Trebicka për përfshir- donte të kishte, jo juristë të pavarur, por as edhe jetën nuk do t’ua mbrojë kush. politikë ose diplomaci është të bësh thir- jen e djalit të Kryeministrit në këtë aferë juristët e tij. Dhe jo pak nga ata vazhdojnë Nëse drejtësia nuk mbron veten dhe ESHTË NJËSOJ SI T’U rje për diçka që nuk ka fare gjasa të të pisët, po del e vërtetë? Edhe çfarë fak- të punojnë për Berishën edhe sot e kësaj qytetarët drejtësinë, atëherë politikanë ndodhë, atëherë edhe thirrja e Withers tesh të tjera do të duhen për t’u bindur dite. Jo rastësisht Berisha shkarkoi të korruptuar si Berisha do bëjnë të BËSH THIRRJE është edhe politikë, edhe diplomaci. se pushteti i Berishës nuk mund të je- kryeprokurorë si Maks Haxhia apo vetën, do t’ia mbyllin gojën prokurorisë UJQËRVE TË MOS Ndërkaq, “Uliksi” Berisha ua ka mbyllur tojë më gjatë, nëse drejtësia shqipton të gjykatës si Zef Brozi, që nuk pranuan të dhe drejtësisë, edhe pse ambasadori me dyllë veshët ministrave të “anijes” së vërtetën e tragjedisë, për të kuptuar, përdoren. Jo rastësisht amendoi edhe Withers mund t’i thotë përsëri: “Mos”! SHQYEJNË DELET Por ata do ta bëjnë, sepse nuk kanë rrugë tij, ngaqë e di se po t’i dëgjojnë sirenat që pra, se ai ka hyrë në antagonizëm dhe Kushtetutën, duke e bërë më të mbifu- tjetër shpëtimi. i këshillojnë “inglisht” të heqin dorë nga papajtueshmëri absolute me drejtës- qishëm Kryeministrin, duke bërë më të Kriza e identitetit maskilist edhe të gabuara. Zakonisht kur trajtohet një temë e izmit, bëri hapa prapa për sa i përket sferës publike, titetit në realitetin shqiptar zgjidhen me anë të dhunës, JONIDA BALLA tillë merren parasysh një sërë faktorësh, duke filluar duke qëndruar më shumë në sferën private, duke bërë qoftë kjo fizike apo verbale. Dhe krizat e identitetit sig- G jatë gjithë këtyre viteve tranzicion, çështjet që nga ato psikologjikë e deri tek ato rrethanorë apo të shpikej edhe termi i padëgjuar më parë i ‘shtëpiakes’. urisht që do të jenë më të pranishme në zonat perifer- që kanë të bëjnë me maskilitetin janë traj- edhe kulturorë. Është interesant fakti që zakonisht, kur Por, në përgjithësi, për meshkujt ndryshimet ishin më ike të të ardhurve, sepse janë ata që kanë një përfy- tuar pak ose aspak, megjithëse tranzicioni ndodh një krim familjar në një zonë të ardhurish në drastike, sepse ndryshe nga femra, ata ndryshuan tyrim tjetër për identitetin e tyre dhe përballen me një ka pasur të njëjtat efekte transformuese mbi Tiranë, gati gjithmonë komentet private apo shpesh- mënyrën e të menduarit dhe hierarkinë e vlerave. realitet të ri, të kundërt me përfytyrimin e tyre. të, ashtu siç ka pasur dhe mbi feminilitetin. Zakonisht herë dhe publike pas ndodhjes se krimit, janë: ‘ishte Ndoshta kjo, sepse ishin meshkujt shqiptarë që Sigurisht që literatura botërore për këtë temë thotë problemet gjinore në Shqipëri përgjithësohen te një krim për nder’, ‘është në kulturën e tyre të ve- patën përballjen e parë me botën jashtë, me statusin që ka disa lloj maskilitetesh brenda të të njëjtit person dhunimi i femrës, e në tre muajt e fundit, edhe te ngac- projnë, ashtu siç kanë vepruar’ etj. Ndërsa nëse po i e emigrantit. Dhe sigurisht agjentët aktivë të ekono- si për shembull, maskiliteti si prind, vëlla, shok, i mimi seksual në vende publike. Por shpeshherë de- njëjti krim ndodh te banorët vendas një gjë e tillë do misë së tregut në Shqipëri janë meshkujt, madje me dashur, bashkëshort etj. Në median shqiptare është batet e ndezura dhe të papajtueshme përfundojnë në më e dukshme shfaqja e maskilitetit në lidhje me fem- një frymë solidariteti, duke theksuar që ‘ka dhe burra rat dhe dhunës që ushtrohet mbi to. Megjithatë men- Dhe krizat e identitetit sigurisht që do të jenë më të pranishme të dhunuar nga gratë’. doj që, nëse do bëhej ndonjë studim, ndoshta rezul- Në fakt, maskiliteti shqiptar si koncept është pak i tati do ishte që maskiliteti në Shqipëri në më të në zonat periferike të të ardhurve, sepse janë ata që kanë një trajtuar nga sociologjia shqiptare, megjithëse në zhar- shumtën e herëve shfaqet në marrëdhëniet ndërm- gonin popullor ai është i kudondodhur me anë të kon- jet vetë meshkujve, ku mjafton të përmendim për- përfytyrim tjetër për identitetin e tyre dhe përballen me një ceptit të ‘burrërisë’, i cili është shumë i ideologjizuar, dhe plasjet e dhunshme dhe vrasjet e pakuptimta për nuk mund të përfshijë dot vetëm një tipar dallues gji- një ‘gërvishtje makine’ (në thonjëza, megjithëse dhe realitet të ri, të kundërt me përfytyrimin e tyre nor. Por shpesh përfshin nderin, forcën, besën etj., që kjo ka ndodhur apo jo). Sepse, ndoshta këto raste, në një shoqëri kryesisht patriarkaliste, si kjo e jona, pro- ato i shohin si mundësi të arta për të konfirmuar iden- jektohen më shumë te mashkulli sesa te femra. Dhe në titetin maskilist të përfytyruar të tyre, përderisa fem- qoftë se ndodh që një femër t’i ketë këto tipare apo kar- të shpjegohej me anën psikologjike, me faktorët e role më të zgjeruara se më parë, duke qenë se sfera rat konsiderohen të një rangu më të ulët nga mesh- akteristika, ajo atëherë patjetër cilësohet si ‘burrneshë’. atyshëm rrethanorë apo dhe ato socialë, si varfëria, publike u bë më e rrezikshme për femrat dhe puna e kujt. Sidoqoftë, fakti që vrasje të këtij lloji kanë qenë I gjithë ky diskutim bëhet për të thënë që fjalën ‘maski- alkoolizmi etj., etj. Gratë protagoniste, të gjalla apo të tyre paguhet më pak se e meshkujve. Kështu që, në më të përhapura në mes të viteve ‘90 dhe kanë ardhur litet’ nuk mund ta përdorim si sinonim të fjalës ‘burrëri’. vdekura, të këtyre historive karakterizohen si vikti- përfytyrimin e identitetit maskilist në Shqipëri kemi në ulje, nuk tregon që kriza e identitetit maskilist Sigurisht që ky është një problem ende shumë ma dhe askush nuk i bën pyetjen vetes: Çfarë nuk një ndërthurje të vlerave patriarkaliste me ato kapi- është drejt fundit të saj, por që po tjetërsohet dhe kompleks edhe për shoqëri shumë më të zhvilluara shkon me meshkujt në Shqipëri? taliste, apo më butë të ekonomisë së tregut. po merr një formë tjetër, ndoshta më të sofistikuar. sesa shoqëria jonë, por në qoftë se ne arrijmë të Mendimi im, që mund të jetë dhe i gabuar, por që Nga ana tjetër, zakonisht identitetet, qofshin këto Na duhen më shumë studime për këtë, madje dhe flasim e të diskutojmë për të, është më mirë dhe më kërkon të nxisë debat, është që tranzicioni shqiptar, mashkull apo femër, më shumë se reale janë të përfy- studime etnografike, ndoshta duke filluar dhe nga çliruese se thjesht ta konsiderojmë një tabu, një temë ndonëse e ndryshoi gati tërësisht jetën dhe mënyrën tyruara. Në fantazinë tonë prej femre apo burri sigur- evoluimi i modelit të flokëve (zhdukjes së çuditshme që nëse hapet vë në dyshim ‘burrërinë’ e mesh- tonë të të menduarit, në fakt ka sjellë më shumë ndry- isht që secili përfytyron diçka që është e ndryshme nga të bisht-pëllumbave dhe dominimit të sotshëm nga kujve, duke i çnderuar ata. shime për meshkujt, sesa për femrat shqiptare, sido- ajo që na paraqitet në realitet. Sa më larg të jetë përfy- flokët prej iriqi me xhel). Pa folur për efektet e kësaj Për të bërë një analizë të tillë duhet shumë më mos nga ana konceptuale e hierarkisë së vlerave. Ësh- tyrimi nga realiteti aq më i frustruar dhe në krizë do të krize në politikë, sepse ajo do ishte një temë më e shumë sesa thjesht perceptime, që shpesh rezultojnë të e vërtetë që, femra shqiptare, pas rënies së social- jetë mbajtësi i këtij identiteti. Zakonisht, krizat e iden- gjatë dhe më e ndërlikuar.
 • 9. shqip @ PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com OPINION POLITIKE E MARTE, 12 MAJ 2009 9 PO SITUATA “WIN-WIN” strukturë të vetme jo vetëm partiake, por AGIM ISAKU në radhë të parë programore, mobilizue- N se? Nuk është e tepërt të themi edhe një uk ishte e papritur që të dhënat herë se, falë ambicieve vetanake të dy a e sondazheve të “Zogby Inter- tre personave (bashkë me anturazhin national” për rezultatet e prit- KU SHKOI? xheloz të atyre që i rrethojnë) sot opozita shme të zgjedhjeve politike të është më e përçarë se kurrë më parë. As- shkaktonin, kryesisht në mbështetës të një sistem vlerësues kontributesh nuk “së majtës”, një trumhasje si kjo e këtyre funksionon në to, pos sistemit të klaneve ditëve. Në një kohë kur shumëkush e kon- dhe tarafeve. Thënë shqip: nëse Edi sideronte deri të papranueshëm rik- Rama e sheh se pa Ilir Metën nuk i fitojnë thimin në pushtet të Berishës katër vjet të dot zgjedhjet, nëse mungesa e kon- shkuara; në një kohë kur shumëkush be- tributit të Fatos Nanos sjell një tkurrje apo sonte se për shkaqe nga më të ndrysh- ftohje të elektoratit, nëse pa kontributin mit, Berisha nuk do t’ia dilte që ta mby- e Meidanit, të Majkos e shumë të tjerëve llte të plotë mandatin qeverisës, krejt ndodh e njëjta gjë, atëherë ai e kishte për “papritur”, tash shumëkush flet për detyrë të gjente udhët që t’i bashkonte mundësinë e një mandati të dytë të po këta kontribute, ashtu si edhe të shumë këtij Berishe. Sikundër është e kup- të rinjve, që nuk kishte pse të katapulto- tueshme në një situatë të tillë, po heshin vetëm falë “miqësisë” personale shumëkush filloi të gjejë (në gjuhën sh- me “kryetarin”. qipe të këtyre viteve të fundit, për shkak Nëse shija e publikut është negative të anshmërisë së atyre që merren me ve- në lidhje me moskandidimin e Ramës (ai primtari publike, fjala “gjej” është për- e ndien humbjen, spekulonte dikush, fundimisht ekuivalente me fjalën “fab- prandaj s’e lëshon Bashkinë) dhe do të rikoj”) shkaktarët e kësaj situate, që në sjellë për pasojë ulje të angazhimit qytetar, pamje të parë duket paradoksale. atëherë ai, së bashku me strukturat e par- Ndërkaq, shumë kishin këmbëngu- tisë (nëse ekzistojnë ende), duhet ta risho- lur se nuk lipsej të bënin opozitën e hë vendimin e tij… opozitës, se do të duhej të angazhonin të Nëse gjendja ekonomike është gjitha bateritë mediatike dhe intelektu- përkeqësuar, sikundër pretendon opozi- ale kudër Berishës dhe berishizmit, e ta, nëse qeverisja është klanore dhe famil- kështu me radhë. Për hir të së vërtetës, jare, nëse ky popull “nuk e do Berishën”, edhe vetë, jo një herë, jam ndier në siklet siç dëgjojmë të thuhet andej-këtej, ngaqë jo rrallë kam guxuar të merrem me atëherë ka qenë paaftësia e kësaj opozite vënien në dukje të paaftësisë së të bërit që nuk ka arritur ta shndërrojë këtë pa- opozitë te ne. Me këtë rast kujtoj se nuk kënaqësi në numër votash. kanë qenë të pakët zërat që kundërshtu- Besoj se kjo do të ishte një mënyrë ku e an qysh në krye të herës mënyrën se si u ku më e mirë e gjykimit të shifrave të “Zog- komportua kjo opozitë me pushtetin. by”-t, (pavarësisht dyshimeve për saktës- Kujtoj se, po kështu nuk ishin të pakët inë e tyre) se sa anatemimi i tyre, anash- zërat që folën për një opozitë të tipit OJF, kalimi i analizës, apo ca më keq, i kokësh- pra për një opozitë aspak politike, për një PS, dhe Berishës së lodhur në PD. ka pasur një defekt thelbësor që në ngjizje ashtu si pozita, edhe pozita kanë përgjegjë- kretisë që tashmë po e shohin të gjithë se opozitë të lodhur nga mbingrënia e kor- Sikundër ishte e pritshme, me ndry- të vet: mungesën e besimit reciprok të si publike dhe jetojnë falë kontributeve është një nga karakteristikat e së ashtu- rupsionit qeverisës (“maçokë të dhjamur shimet në Kodin Zgjedhor, pushteti i kë- klasës politike. Thënë ndryshe, mar- (edhe financiarë) të mbarë shoqërisë. Në quajturës “politikë e re”. restorantesh”, i quante ai miku im profe- tyre “kryetarëve” u shtri edhe në kapër- rëveshja ishte ngjizur me hile. Se ç’ka në këtë këndvështrim, mbetet e domos- Në vend të mbylljes: sor, i cili beson se të përpiqesh të cyellin e zgjedhjeve të pritshme. bazë kjo “hile” do ta tregojnë zgjedhjet, doshme edhe e ashtuquajtura “opozitë e E, ai miku im profesor që e përmenda shpjegosh zhvillimet politike në Shqipëri Përkundër shumë reagimeve të pjeku- kualiteti dhe rezultati i tyre. opozitës”, jo në konceptin e inateve fsha- edhe më lart, me mllef më shante klasën tareske që nuk është se i kemi të pakta, por përmes metodikave dhe skemave të poli- ra që i kundërshtuan këto lëvizje politike Nuk është e vështirë të shihet edhe një politike shqiptare. pikërisht në këtë këndvështrim të funk- tikëbërjes botërore është qesharake njël- (mes së cilëve edhe konstitucionalistët më lloj alarmi (paçka se i vonuar) në shkrime e - Po ti ç’ke, - i thashë jo pa shpoti, - sionimit të shoqërisë demokratike. Gjithë loj sikur t’i veshësh qenit brekë), një të mirë të vendit), ata që tashmë kishin analiza, që synojnë të bëjnë radiografinë e rrogën e ke të mirë, fëmijët t’u rritën, ja, po në këtë rrafsh, një sërë pyetjesh besoj se opozitë që nuk arriti as të mbrojë mini- ndryshuar “usta” shpejtuan t’i shpjegojnë kësaj që po ndodh. Sipas shumëkujt, alarmi shkon edhe për specializim në Francë… janë të domosdoshme për t’u artikuluar. mumin e arritjeve të veta, një lloj stabili- popullit shqiptar se, kjo ishte një situatë që buron nga fakti se Berisha mund të jetë Më pa ngultazi. Sa ishte në gjendje kjo opozitë të ad- teti të administratës publike dhe të disa ata e etiketuan “win-win situation”, situatë sërish në pushtet. Në një shkrim të para dy - E di ti atë fabulën me Nastradinin?, – ministronte pakënaqësitë popullore nga institucioneve, sikundër ishte, të themi, që është në të vërtetë në themel të shtetit ditëve, për këtë “gjëmë” shkohej deri tek më pyeti duke më kursyer kësaj radhe “keqqeverisja e Berishës” (që shumëkush ai i Statistikës e kështu me radhë. funksional demokratik, i cili nuk ngre një anatemimi i dembelizmit të Lubonjës, apo atë shpjegimin e tij në lidhje me brekët e e ndien në kurriz dhe opozita vetëm sa e Edhe më të dukshme u bënë simptom- gjysmë të vetën kundër gjysmës tjetër, por brerjet e ndërgjegjes së Fevziut, por anash- qenit. Një ditë, gruaja e Nastradinit dëg- deklaron)? Librat që merren me politikë at e kësaj sëmundjeje me rastin e tragje- ndan përgjegjësitë dhe detyrimet. kalohej një analizë në lidhje me joi një rrëmet të paparë nëpër shkallët e shpjegojnë se detyra e opozitës është disë së Gërdecit, kur, po kjo opozitë, jo Mirëpo zhvillimet e fundit, kur vetë po përgjegjësitë e lidershipit aktual politik të shtëpisë. “Ç’ndodhi, Nastardin efendi?”, madje më tepër sesa kaq: ajo ka për detyrë vetëm që nuk ishte në gjendje të denon- këta “personalitete” po përpiqen t’i së majtës së fragmentarizuar. Që një anal- e pyeti të shoqin. “Asgjë, iu përgjigj i sho- t’i zgjojë këto pakënaqësi edhe atje ku conte krimin shtetëror dhe ta përdorte atë mbushin mendjen publikut se Berisha po ist, një televizion, një figurë çfarëdo pub- qi, ra qyrku nga shkallët”. “Ç’më thua, njerëzit nuk i shohin. Kjo shpjegon sh- politikisht, por përkundrazi, shpejtoi në përgatit manipulimin e procesit zgjedhor like të mbajë një anë, qoftë edhe jo në har- more ditëzi, s’mund të bëjë kaq shumë kakun e opozitës në vende të zhvilluara, marrëveshjen e ndryshimeve kush- (kujtojmë: “taksa e votës”, “kartat e iden- moni me shumicën, është e drejta e tij e zhurmë qyrku!!!”. “Epo, isha edhe unë ku logjikisht punët shkojnë mirë. tetuese, që nuk kishin asnjë qëllim titetit”, lëshimi preferencial i këtyre kar- pamohueshme, por që një opozitë e tëra të brenda”, -iu përgjigj Nastardini. Ja përse Sa ishte në gjendje kjo opozitë (në të përmirësues të realitetit kushtetues sh- tave, incidentet e para nëpër komuna të mbajë këto qëndrime “axhaminjsh” poli- kam mllef edhe unë. Jam brenda. Bren- vërtetë ky “leadership”) të bashkonte qiptar, apo të marrëdhënieve ndërinstitu- largëta etj., etj), nuk ka se si të mos të na tikë, kjo është e pafalshme. Dhe kjo, para da këtij qyrku, që quhet Shqipëri, jemi kontributet e shpërndara opozitare, cionale, përpos çelnikosjes së liderëve në shtyjnë të mendojmë se, e ashtuquajtura së gjithash, meriton të analizohet me brenda të gjithë. qoftë edhe ato të shoqërisë civile, në një të dy blloqet: Ramës, ende të brishtë në marrëveshje e llojit “win-win” në të vërtetë thellësi, pasi në një shoqëri demokratike, Në bisedimet për çarmatimin, që priten tani, rusët do të kërkojnë një çmim. Një tjetër aspekt është edhe më i rëndësishëm se pakësimi i arsenaleve bërthamore të dy superfuqive: Duhet të ndalohet përhapja e armëve bërthamore, e materialeve që përmbajnë elementët thelbësorë për armët atomike dhe njohuritë e teknologjitë përkatëse Çarmatimi atomik T ë dy ish-superfuqitë e Luftës së Ftohtë realizohet ndonjëherë, ka të ngjarë të arrihet vetëm të re, do të zgjasin shumë. Për këtë nuk duhet të kemi miratuar qysh në kohën e Presidentit Bill Clinton. vazhdojnë edhe sot të posedojnë arsenale në brezat e ardhshëm. iluzione. Një problem i madh mund të jetë sistemi i Në bisedimet për çarmatimin, që priten tani, rusët gjigante atomike, të cilat nuk u nevojiten Për fat të mirë, këtë e pranoi me mençuri Barack mbrojtjes nga raketat, që planifikon SHBA-ja prej do të kërkojnë një çmim. Një tjetër aspekt është edhe më për të demonstruar reciprokisht forcën. Obama, në fjalimin e tij në Strasburg. Sidoqoftë, dhjetë vjetësh dhe që pjesërisht është instaluar. më i rëndësishëm se pakësimi i arsenaleve Këto armë nuk kanë efekt kundër kërcënimeve ak- është pozitiv fakti që mes Rusisë dhe SHBA-së, me Pjesë të këtij sistemi do të instalohen në Çeki dhe në bërthamore të dy superfuqive: Duhet të ndalohet tuale nga e ashtuquajtura luftë asimetrike, si ajo që sa duket, është rritur besimi. Pas erës së Bushit dhe Poloni. Vërtet që sistemi i mbrojtjes nga raketat, siç përhapja e armëve bërthamore, e materialeve që zhvillohet në Afganistan dhe lufta kundër terror- pas ndryshimit në kreun e Kremlinit, të dyja palët është deklaruar, drejtohet kundër raketave përmbajnë elementët thelbësorë për armët atom- izmit. Të posedosh arsenalet bërthamore, t’i ruash kanë nisur përsëri me seriozitet biznesin politik. ndërkontinentale nga Irani ose nga Koreja e Veriut, ike dhe njohuritë e teknologjitë përkatëse. dhe eventualisht edhe t’i modernizosh ato, është e Pavarësisht grindjes aktuale mes Rusisë dhe por për palën ruse ky sistem shërben si një bazë e Por, në thelb rreziku është më i madh në qoftë se kushtueshme. NATO-s, Moska është e gatshme të bisedojë për mrekullueshme propagande. armët bërthamore, apo ndezësit e pasuruar me Pikërisht për këtë arsye, si SHBA-ja, edhe Rusia, çarmatimin. Kjo është një shenjë shumë pozitive, E parë në aspektin ushtarak, dhjetë raketa- uran, bien në duart e grupeve terroriste, sesa po të kanë interes t’i reduktojnë shpejt armët atomike sepse tregon që pala ruse mendon vërtet seriozisht. mbrojtëset e planifikuara për t’u ngritur në Poloni, vihen në përdorim prej Rusisë apo SHBA-së. Qoftë ndërkontinentale. Tani duhet përshëndetur fakti Ndonëse në mars, në Moskë, ende thuhej se syno- pa koka shpërthyese, janë krejtësisht të parëndë- Rusia, qoftë SHBA-ja, duhet që për interesin e tyre që, pas ndryshimit të qeverisë në SHBA, të dyja palët het modernizimi i arsenalit bërthamor, kjo ishte më sishme dhe nuk paraqesin kërcënim ndaj Rusisë. të parandalojnë së bashku Iranin apo Korenë e Ver- janë ulur në një tryezë për të vazhduar bisedimet shumë inskenim në sfondin e krizës ekonomike, të Megjithatë, prej kësaj ngjallet frika evropiane, madje iut që të konstruktojnë bombën, ose që Pakistani, për çarmatimin. Një botë fare pa armë bërthamore, rënies së vrullshme të të ardhurave të shtetit dhe evropianët përçahen në kampet pro dhe kundër- India, ose Izraeli të vendosin në përdorim bombën, siç la të nënkuptohet sërish në fillim të prillit në kostove që priteshin. amerikane. Këtë Moska e shfrytëzon me virtuozitet. ose që Osama bin Ladeni dhe ithtarët e tij të shtien samitin e NATO-s Presidenti i SHBA-së, Barack Bisedimet për shtyrjen dhe ndryshimin e Mar- Presidenti amerikan tani duhet që sa më shpejt në dorë bombën. Kjo është sfida e vërtetë Obama, me siguri që nuk do të dalë nga bisedimet rëveshjes START, afati i së cilës përfundon në fund të gjejë një mënyrë për t’ia bërë sërish të besueshëm “bërthamore” e viteve të ardhshme. që po zhvillohen ndërkohë. Ky qëllim, nëse do të të vitit, apo për përpilimin e një marrëveshjeje krejt botës dhe Rusisë sistemin e mbrojtjes nga raketat, i Marrë nga “Deutche Welle”
 • 10. shqip @ PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com AKTUALITET POLITIKE E MARTE, 12 MAJ 2009 11 “Xhindi”, policia shoqëron tre veta Shkurt Elbasan Plagosen me armë dy të mitur Dy fqinjë të deputetit dhe një pronar lokali në Fier merren në pyetje nga grupi hetimor P lagos dy adoleshentë me çifte, shpallet në kërkim 25-vjeçari, si autor i një H vrasjeje të mbetur në tentativë. etimet për vrasjen e de- Njëri nga të shoqëruarit, I.Isufaj, është Ngjarja ka ndodhur në orët e putetit Fatmir Xhindi vona të së dielës në një lokal të vëllai i personit me pseudonimin kanë nisur të hënën fshatit Mengël, 3 kilometra larg me shoqërimin e tre “Qorri”, i vrarë 13 vjet më parë qytetit të Elbasanit. Shpëtim personave. Qysh në orën 08:00 të Qosja, 25 vjeç, po ndiqet penal- mëngjesit të djeshëm, tri autom- isht sepse pas një zënke me dy jete policore mësohet se i janë Kuvendi adoleshentë, 15 dhe 16 vjeç, ka drejtuar qytezës së Roskovecit dhe qëlluar në drejtim të tyre me kanë marrë prej andej dy persona. Një minutë heshtje një armë gjahu, të cilën e Emrat e tyre nuk bëhen të ditur për mbante me leje. Dy adolesh- arsye hetimi, ndërkohë që burime për Fatmir Xhindin entët janë dërguar menjëherë nga grupi i hetimit tregojnë për në spital, pasi kishin marrë gazetën “Shqip” se ata janë ban- N plagë të lehta në pjesë të ndry- ë seancën e djeshme të Kuvendit të Shqipërisë, orë të Roskovecit. Ata banojnë shme të trupit dhe gjendja e deputetët mbajtën një minutë heshtje për kolegun shumë pranë familjes së deputetit tyre është drejt përmirësimit. Fatmir Xhindi, i cili u vra më 2 maj në rrethana ende të të ekzekutuar me kallashnikov Ndërkaq, 25-vjeçari Qosja ësh- paqarta. Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ftoi de- dhe janë përafërsisht të moshës të shpallur në kërkim policor. putetët të mbanin një minutë heshtje në kujtim të njeriut 35-40 vjeç. Të njëjtat burime bëjnë B e . D y. që përfaqësoi për tri legjislatura zonën e Roskovecit, ku të ditur se dy personat e marrë nga edhe u vra dhjetë ditë më parë. Më pas, kryetarja e policia mëngjesin e së hënës nuk Poliçan grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Valentina Leskaj, kanë dëshmuar asnjëherë më kërkoi nga autoritetet shtetërore zbardhjen sa më parë parë, por ka qenë vijimi i hetimeve Kapet i treti i të ngjarjes, pasi sipas saj, “në të kundërt, shteti do të ai që ka çuar grupin e ekspertëve marrë përsipër përgjegjësinë për këtë krim”. Në të njëjtën drejt tyre. “Dëshmitë e siguruara vjedhjes së postës linjë ishte edhe deputeti i PSD-së, Engjëll Bejtaj, “shok” nga persona të ndryshëm na çuan tavoline me deputetin Xhindi. Nga ana tjetër, ministri i tek dy personat e marrë nga poli- P rangoset autori i tretë i cia mëngjesin e së hënës. Ende nuk Punëve të Brendshme, Bujar Nishani, tha se vrasja e vjedhjes së filialit të ka një status për ta, nëse do të cilë- deputetit socialist do të zbardhet shumë shpejt. postës në qytetin e sohen dëshmitarë apo persona që Poliçanit. Burime të Policisë së kanë dijeni për vrasjen, pasi pro- Qarkut të Beratit bëjnë të ditur vat dhe alibitë e tyre do të faktojnë mbrëmjen e së cilës ai u ekzeku- provuar se një ndër ndalesat e gjitha ngjarjet e ndodhura ndër atyre personave, emrat e të cilëve se mbrëmjen e së dielës ka rënë statusin e të shoqëruarve”, po- tua me armë zjarri. Burimet zyr- pasdites së të shtunës së 2 majit, vite në zonë. Vrasja në fjalë nuk ka do të dalin pas shqyrtimit të dësh- në pranga 53-vjeçari Flori Aliaj, hojnë për “Shqip” burime nga tare të Policisë së Fierit nuk e po- deputeti Fatmir Xhindi e ka kryer ende një autor, ndërkohë që prej mive të para. Të tre personat e banor i qytetit të Poliçanit. Ai Policia e Fierit. hojnë statusin e shoqërimit, por në lokalin e M.B. Madje pohohet 10 ditësh edhe vrasja e deputetit shoqëruar të hënën dhe që nuk është babai i 30-vjeçarit Eduart Ndërkohë që pak minuta pas deklarojnë se M.B. dhe dy të tjerët se në këtë lokal deputeti ka pasur socialist rezulton e tillë. Mësoihet janë lënë ende të lirë, mësohet se Alia, që u prangos si autori i dytë këtyre dy shoqërimeve të zhurm- e shoqëruar para tij nuk do të debate me disa persona të tjerë, gjithashtu se njëri nga personat e kanë komunikuar në telefon me i vjedhjes së 1.5 milionë lekëve shme, uniformat blu me urdhër të lihen të lirë deri sa të zbardhet emrat e të cilëve nuk sqarohen për shoqëruar, i cili ka inicialet Fatmir Xhindin të shtunën, disa në zyrat e postës në qytetin e prokurorëve të grupit të hetimit, plotësisht pozicioni i tyre në lidhje arsye hetimi. Skema e vrasjes së I.Isufaj, është vëllai i të ashtuqua- orë para vrasjes së tij. Pritet që Poliçanit. Sipas burimeve të pol- kanë sjellë në komisarit një 44- me deputetin e vrarë si dhe infor- deputetit Fatmir Xhindi është jturit “Qorri”. gjatë kësaj jave të raportohet një icisë, atë e birë u arrestuan si vjeçar me inicialet M.B, banor i macionet që ata kanë për fatin pothuajse e ngjashme me atë të Grupi i hetimit, i mbledhur pistë zyrtare ku është përqendru- bashkëpunëtorë në vjedhjen e lagjes “1 Maj” në qytetin e Fierit. tragjik të deputetit. Ndërkohë vrasjes së ndodhur 13 vjet më mëngjesin e së hënës pas pushi- ar hetimi, si dhe të mund të kri- parave të pensioneve. Ndërko- Mësohet se M.B është pronari i familjarët e tre të shoqëruarve parë, po në qytezën e Roskovecit, mit të së dielës, ka rimarrë në stalizohet motivi i vrasjes me dy hë njoftohet se në shtëpinë e lokalit, shumë pranë qendrës së nga policia janë paraqitur para ku mbeti i vdekur Ardian Isufaj, i shqyrtim të gjitha dëshmitë që breshëri kallashnikovi të depu- tyre është gjetur një pjesë e qytetit të Fierit, ku është konfir- Komisariatit të Fierit për të më- cili njihej me pseudonimin “Qor- janë mbledhur gjatë javës së parë tetit të Roskovecit, 49-vjeçarit, parave të vjedhura, si dhe dy muar se deputeti Fatmir Xhindi suar rreth fatit të të afërmve të ri”. Kjo ka dalë pas krahasimit të të hetimit dhe mësohet se do të Fatmir Xhindi. kilogramë kanabis sativa. ka pirë kafe ditën e shtunë, tyre. Në fakt, grupi i hetimit ka skenës së krimit të fundit me të vijohet me marrjen në pyetje të Matilda Troka Mi.Ha. Lezhë Lushnjë Pranga për euro Vajza përdori armën, pasi gjykata e la të lirë dhunuesin e saj false vlonjatit U abuzua seksualisht, N jë 31-vjeçar nga Vlora hakmerret me armë adoleshentja është arrestuar në Lushnjë për qarkullim të kartëmonedhave të falsi- fikuara. Arrestimi i tij ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të së hënës, ndërko- hë që policia dyshon se i riu nga Vlora ka pasur një sasi të mad- he eurosh false, të cilat i ka hedhur në qarkullim. Burime zyrtare të Policisë së Lushnjës pohuan se Avran Xamaxa, lin- dur në fshatin Nartë të Vlorës u kap pas denoncimit të kryer nga pronari i një distributori karburanti. Ai ishte nisur pas- diten e së dielës nga Vlora për në Tiranë dhe gjatë rrugës ka bërë blerje të ndryshme me kartëmonedhat e falsifikuara. Ma.Tr Shkodër Mbytet në liqen T enton të hakmerret ndaj dhunuesit të saj, bie në prangat e policisë. Ngjarja ka ndodhur në nëna e 3 fëmijëve fshatin Tale 2, të Lezhës mesditën e së dielës, kur 17- vjeçarja Aurora J. nga fshati Shënkoll ka tentuar të vrasë me N pistoletë në lokalin e tij, Kristian Lulin, banues në Tale. Vajza jë 41-vjeçare, nga zona ka qëlluar me pistoletë mbi 18-vjeçarin, i cili ka shpëtuar pa e thellë malore e Shlla- u prekur nga asnjë plumb. Vajza është shoqëruar për në kut, është mbytur dje Komisariatin e Lezhës dhe më pas ndaj saj është prerë fletë- në ujërat e liqenit të Vaut të De- arresti nën akuzën “kanosjes”. Zanafilla e historisë nis rreth jës. Ngjarja ka ndodhur në orët dy muaj më parë, kur 18-vjeçari Luli u akuzua se kishte abu- e para të mëngjesit të së hënës, zuar seksualisht me vajzën nga Shënkolli, në lokalin e tij në kur viktima Dila Zhuri, banuese Tale. I riu u arrestua me akuzën e abuzimit seksual, por pak e fshatit Gogaj, nënë e tre fëm- ditë më pas gjykata e la të lirë për mungesë provash. Në këto ijëve, është futur në ujërat e liq- kushte adoleshentja ka vendosur të hakmerret vetë, duke enit të Hidrocentralit të Vaut të tentuar të vrasë dhunuesin e saj, por pa mundur ta çojë në Dejës. Trupi i saj është parë fund qëllimin e saj. Të dielën, vajza është nisur për në fsha- buzë liqenit nga disa kalimtarë, tin e dhunuesit të saj dhe sapo ka arritur është drejtuar për të cilët më pas e kanë nxjerrë nga në lokalin e Lulit. Adoleshentja ka qenë e shoqëruar nga katër uji për t’i dhënë ndihmën e parë. shtetas, kur sapo është përballuar me 18-vjeçarin ka qëlluar Por 41- vjeçarja nuk ka mundur mbi të me një pistoletë tip “Zastava”. Djali ka arritur të shpë- t’i shpëtojë vdekjes. Sipas poli- tojë pa u lënduar nga sulmi i vajzës. Sapo është sinjalizuar, cisë shkaku që ka çuar gruan në në vendngjarje ka shkuar policia, e cila ka shoqëruar për në vetëflijim është bërë gjendja Komisariatin e Lezhës 17-vjeçaren, ndërkohë është gjetur depresive. Ajo kishte tentuar dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale një pistoletë disa herë të vetëvritej. të llojit “Zastava” si dhe disa gëzhoja. a.h.
 • 11. shqip @ PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com POLITIKE RAJON E MARTE, 12 MAJ 2009 12 Kosovë, arrihet marrëveshja me autoritetet ndërkombëtare: T’i ndërtojnë edhe shqiptarët. EULEX: Kujdesemi për sigurinë Serbët ndalin protestat, P ërfaqësuesit e këshillit protestues të serbëve në Veri të Kosovës thanë se kanë arritur marrëveshje nisin të ndërtojnë shtëpitë me autoritetet ndërkombëtare, që krahas shqiptarëve, edhe ata njëkohësisht të fillojnë ndërtimin e shtëpive të serbëve, në lagjen Kroi i Vitakut. Përfaqësuesit e serbëve në pjesën veriore të Mitrovicës thanë se kanë hequr dorë nga protestat kundër ndërtimit të shtëpive të shqiptarëve në lagjen Kroi i Vi- takut. Sipas serbëve, ndërprerja e protestës erdhi si rezultat i mar- rëveshjes që kanë arritur dje me përfaqësuesit ndërkombëtarë, që edhe serbët të fillojnë ndërtimin e shtëpive të tyre në këtë zonë. Fillimisht serbët kishin kërkuar që ndërtimi i shtëpive në këtë lagje të shkojë sipas orarit 7 ditë pune për shqiptarët dhe po aq për ser- bët. Por, pas bisedimeve të sotme, njëri nga përfaqësuesit serb nga kjo lagje, Nebojsha Miliq, tha se komuniteti ndërkombëtar ka mar- rë përgjegjësinë që punimet të sh- kojnë paralelisht, pasi për sigurinë do të përkujdeset EULEX-i dhe “Ne duam të sigurohemi se kushdo që ndërton në pronën e vet legale, do ta bëjë këtë në rrethana Debati paqësore dhe do të A po zgjidhet problemi me policët serbë? mbrohet nga çfarëdo dhune” K anë mbetur vetëm edhe katër ditë, deri kur sionit Evropian për Sundimin e Ligjit në zgjidhjen e që të kemi zinxhir të dyfishtë në strukturën e Policisë KFOR-i. Ndërkombëtarët kanë policët serbë mund të mbajnë statusin e të pe- këtij problemi e dëshiron edhe Qeveria e Kosovës. së Kosovës”, tha Rexhepi. marrë përgjegjësinë mbi vete dhe zulluarve me pagesë. Nëse rreth 300 policët ser- Këtë e konfirmon këshilltari në Ministrinë e Policëve serbë u është drejtuar edhe drejtori i tash pritet të fillojnë punimet bë, që bojkotojnë punën nga shkurti i vitit 2008, nuk Brendshme, Fisnik Rexhepi. Por, nuk pranohet zgjidh- Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, përmes një shkrese edhe të pesë shtëpive të serbëve. kthehen në punë deri më 15 maj, pagat do t’u ndër- ja e problemit duke marrë për bazë planin 6-pikësh. zyrtare, duke i ftuar që të kthehen në punë. Ftesës per- “Kanë premtuar garantimin e sig- priten. Ata do të trajtohen si punonjës të policisë deri “Nga instalimi i EULEX-it kemi kërkuar të mbështesë sonale të secilit punonjës iu ka bashkangjitur vendimi urisë. Ne patëm kërkuar ndarjen e më 30 qershor, kur, sipas vendimit të Ministrisë së institucionet e Kosovës në këtë drejtim. Kemi kërkuar i ministrit dhe të gjitha së bashku po u dërgohen secilit kohës së punimeve, që një javë të Punëve të Brendshme, do të shpallet konkurs i ri. Ky nga EULEX-i, që në komunikim me autoritetet në Beo- pjesëtar serb të policisë. Policia e Kosovës ka bërë të punojnë shqiptarët dhe një javë vendim, për sekretarin shtetëror në Ministrinë për grad, të ndërmjetësojë që Beogradi zyrtar t’i inkura- ditur se tanimë kanë pasur 4 raste të policëve serbë që serbët. Por, ndërkombëtarët kanë Kosovën, Oliver Ivanoviq, nuk duket të jetë i mençur. jojë serbët të kthehen në polici. Por, i kemi bërë të qar- janë kthyer. Ndërkohë, thuhet se ka shumë të intere- marrë përgjegjësinë mbi vete dhe Ai thotë se duhet të arrihet një zgjidhje politike, ku ta edhe qëndrimet tona se nuk do të lejojmë dual- suar në mesin e qytetarëve serbë që të përfshihen në tani pritet të fillojnë punimet edhe roli i EULEX-it do të ishte thelbësor. Përfshirjen e Mi- izëm në strukturën e Policisë së Kosovës, e aq më pak kuadër të Policisë së Kosovës, nëse hapet konkursi i ri. të pesë shtëpive të serbëve”, thek- soi Miliq. Kjo marrëveshje, që, si- pas tij, është arritur me UNMIK- un, por në mënyrë indirekte edhe Maqedonia dhe Serbia, me EULEX-in, do të ndikojë që pro- Për Serbia testat e serbëve të ndalen. Kosovën Ndërkohë, zëdhënësi i EULEX- Kërkesa për në BE, në fund të majit me qëndrime të kundërta it në Mitrovicë, Hans Christian Clasing, tha se roli i EULEX-it nuk është të arrijë marrëveshje, por S erbia mund ta paraqesë ane, në të cilin do të diskutohet vetëm të përkujdeset për sigurinë. kërkesën e saj për anë- për terminin kohor më të përsh- Marrëveshjet, sipas tij, u takojnë tarësim në Bashkimin tatshëm për paraqitjen e kandi- palëve të interesuara dhe admin- M aqedonia dhe Serbia duhet t’i për realizimin e objektivave të për- Evropian deri në fund të këtij daturës nga ana e Serbisë për istratës së UNMIK-ut. Kurse, EU- normalizojnë marrëdhëniet e bashkët. “Viti i kaluar nuk ka qenë i le- muaji, megjithëse anëtarë të anëtarësim në BE. Shefi i deleg- LEX-i më pas merr përgjegjësinë ndërsjella që janë ftohur që htë. U hap e vetmja çështje serioze Këshillit për Integrimet Evropi- acionit të Komisionit Evropian për sigurinë. “Ne duam të siguro- nga njohja, vitin e kaluar, të Kosovës ende e pazgjidhur. Beogradi dhe Shk- ane në Bruksel i kanë reko- në Serbi, Zhozep Ljoveras, ka hemi se kushdo që ndërton në nga ana e Maqedonisë. Por sidoqoftë, upi kanë këndvështrime të ndryshme manduar asaj që të presë dhe vënë në dukje ditët e fundit se pronën e vet legale, do ta bëjë këtë të dy vendet ende kanë qëndrime të për statusin e ardhshëm të Kosovës. kandidaturën e saj ta paraqesë është e “domosdoshme që të në rrethana paqësore dhe do të ndryshme ndaj disa çështjeve rajonale Për fat të keq, nuk kemi as afrim të qën- në një kohë të mëvonshme, vë pritet momenti i duhur për mbrohet nga çfarëdo dhune”, tha të caktuara, në radhë të parë me Kos- drimeve për këtë çështje”, deklaroi ai. në dukje këto ditë gazete serbe fillimin e dialogut mes Serbisë Christian Clasing. ovën. Qëndrimet e ndryshme ndaj Sipas shefit të diplomacisë serbe, “Danas”, duke iu referuar disa dhe BE-së, ndërsa shtoi se ende Serbët e kësaj pjese të Mitrov- çështjeve rajonale të caktuara nuk janë bashkëpunimi mes Serbisë dhe Maqe- burimeve të papërcaktuara qe- ka mbetur të bëhen shumë icës kanë protestuar për disa ditë pengesa për zhvillimin e marrëdhë- donisë është i natyrshëm, pasi të dy veritare serbe. Sipas gazetës, në punëra, para se të miratohet pa- me radhë, duke kundërshtuar nieve të fqinjësisë së mire dhe përqen- vendet si fqinjët më të afërt, duhet të fund të këtij muaji është parash- keta e ligjeve të rëndësishme ndërtimin e shtëpive të fqinjëve të drimin te realizimi i objektivave të për- mbështeten te njëri-tjetri. “Ne kemi ikuar të mbahet një mbledhje e për integrimet evropiane. tyre shqiptarë, të rrënuara qysh në bashkët, sikurse është integrimi i të dy nevojë për bashkëpunim në mënyrë të Këshillit për Integrimet Evropi- m.s. kohën e luftës. Por, banorët sh- vendeve në Bashkimin Evropian. Ky veçantë në këto kohëra jashtëzakonisht qiptarë tanimë duan t’i rindër- është konstatimi kryesor që u bë në të vështira që po kalojmë. Ne kemi një tojnë ato dhe të kthehen të jetojnë takimet dhe bisedimet që ministri i Jas- vizion të përbashkët për një Ballkan të Serzh Bramerc në pronat e tyre. htëm i Serbisë, Vuk Jeremiç, zhvilloi me integruar në BE, por, sidoqoftë, kjo nuk Ndërsa në Mitrovicë flitet për autoritetet më të larta të Maqedonisë është e lehtë, pasi përpara kemi shumë Kryeprokurori i Hagës, në Beograd marrëveshje, në rajonin e Gjilanit, gjatë vizitës zyrtare që zhvilloi këto ditë sfida, por, sikurse mendoj unë, ne ramë dje, mbi 20 policë kosovarë kanë në Shkup. dakord se si, në çfarë mënyre dhe me marrë lëndime nga protestuesit “Nuk është sekret se kemi ndry- cilin ritëm duhet të ecim në rrugën drejt K ryeprokurori i Tribunalit sues dhe autoritete zyrtare të serbë, të cilët po kundërshtonin shime qëndrimesh sa u përket çësh- BE-së”, vuri në dukje Jeremiçi. të Hagës, Serzh Bramerc, larta serbe për bashkëpunimin ndërprerjen e energjisë elektrike tjeve të caktuara, por është mirë që këto Gjatë vizitës së tij, ministri i Jash- nisi sot një vizitë dy- se Serbisë me Tribunalin. Në për ta, për shkak të mospagesës. çështje të trajtohen në një dialog të tëm i Serbisë u prit gjithashtu nga Pres- ditëshe ne Beograd, ku do të rendin e ditës të vizitës së Dje, zëdhënësi rajonal i policisë, thellë, ndërkohë që objektivat e për- identi i vendit, Branko Crvenkovski, takohet me zyrtarë të lartë ser- kryeprokurorit të Hagës në Ismet Hashani, tha se gjendja bashkëta janë shumë më të rëndë- kryetari i Parlamentit, Trajan Veljan- bë, me të cilët do të bisedojë Serbi janë takime me Presiden- është më e qetë. “Deri tani, situa- sishme sesa ndryshimet që kemi në ovski dhe kryeministri Nikolla Gruevs- kryesisht për çështje lidhur me tin e Serbisë, Boris Tadiç, me ta është e qetë dhe realisht dhe marrëdhëniet e ndërsjella”, tha minis- ki. Në qarqet politike dhe mediatike bashkëpunimin e Serbisë me përfaqësues të Këshillit Ko- nuk po vërejmë asnjë problem. tri i Jashtëm i Maqedonisë, Antonio Mil- maqedonase vizita e shefit të diplo- Gjykatën e Hagës dhe përpjek- mbëtar dhe të ekipit veprues Në fshatin Pasjan kishte një tu- loshoski, pas takimit me homologun e macisë serbe konsiderohet si një hap jet që po bëhen në këtë vend për për përcaktimin e vendn- bim qytetarësh, diku 100 veta, tij serb. Jeremiç, për të cilin kjo ishte viz- drejt ripërtëritjes së plotë të mar- arrestimin e kryekriminelëve të dodhjes dhe kapjen e Mlladiçit por nuk pati telashe dhe prob- ita e parë në Shkup në cilësinë e shefit rëdhënieve diplomatike mes dy kërkuar të luftës, Ratko Mlladiç e të Haxhiçit. Para Beogradit, leme”, tha zëdhënësi Hashani. të diplomacisë serbe, nga ana e tij, kon- vendeve që u prishën seriozisht, për dhe Goran Haxhiç. Sipas zëdhë- Serzh Bramerci vizitoi javën e Gjatë protestave të fundit të ser- firmoi se mes dy vendeve nuk kishte shkak të njohjes së pavarësisë së Kos- nëses së Prokurorisë së Përgjith- kaluar Bosnjën e Hercegovinës, bëve, si në Mitrovicë, ashtu edhe asnjë afrim qëndrimesh sa i përket ovës nga ana e Maqedonisë dhe shme, Olga Kavran, së cilës i ref- ndërsa ka ndërmarrë një turne rrethinë të Gjilanit, policia është çështjes së Kosovës, por se kjo gjë, në përzënies, si pasojë, nga Serbia të am- erohen media serbe, Bramerc po në rajonin e Ballkanit. detyruar të përdorë dhe gazin asnjë rast, nuk do t’i pengojnë Serbinë basadorit maqedonas të asaj kohe në zhvillon bisedime me përfaqë- m.s. lotsjellës për t’i shpërndarë ata. dhe Maqedoninë të bashkëpunojnë Beograd, Aleksandër Vasilevski. m.s.
 • 12. @ shqip E MARTE, 12 MAJ 2009 13 Ekonomi Pekini ka investuar në Shtetet e Bashkuara 1.3 trilionë dollarë. Aktualisht i druhet zhvleftësimit të monedhës së gjelbër dhe ndërkohë sapo ka ndërmarrë një sulm: futjen e monedhës së tij në tregjet e huaja dhe blerjen e ndërmarrjeve që prodhojnë lëndë të parë NE FAQET 14-15 Premtoi se do ta ndryshonte e ringjallte Francën, ndërkohë që ngjarjet kanë marrë tjetër rrugë Dubai Dy vitet e Sarkozisë në Elize Mbushur me Karlën, spektakël, protesta dhe krizë financiare Inaugurimi N jë festë paksa e çuditshme Foto fakt u zhvillua javën e kaluar në Shamp Elize. Kjo, pasi i një klubi Kjo është fotoja e festën e organizuar për nder të dyvjetorit të tij si President i fundit e hapësirës, e shumë Francës, Nikolas Sarkozi vendosi ta zhvillojë në nivele private, pa fiksuar nga kamera e pompozitetin dhe shkëlqimin që të veçantë teleskopit të sondës normalisht e kërkon aq shumë. Për analistët nuk është e vështirë “Hubble”, që ka K ëtë herë, stilisti i famshëm të kuptohet përse. Popullariteti Roberto Cavalli ka men- i tij ka rënë kokëposhtë, nga 60 qenë në punë që duar të shfaqet ndryshe, përqindëshi i dikurshëm, në 30 nga viti 1993. Ajo të dalë jashtë botës së modës. për qind sot. Një sondazh i pub- Në një atmosferë pritjeje, të likuar javës së shkuar tregoi se do të zëvendësohet magjishme, por edhe të mister- 63 për qind e popullsisë ndihej shme në të njëjtën kohë, stilisti e zhgënjyer nga 24 muajt e tij të nga një tjetër shumë i famshëm italian, Roberto Ca- parë në postin e kreut të shtetit. e sofistikuar me valli, inauguroi klubin e tij të Numri i njerëzve që aprovojnë ri “Cavalli Club” në Dubai. Në punën e tij është vetëm 36 për vlerë 600 milionë evenimentin e jashtëzakonshëm qind. Faktet në terren janë të të ofruar nga stilisti kanë qenë të pakundërshtueshme: niveli i dollarë. Kjo foto e pranishëm shumë VIP-a me famë papunësisë arriti në 8.6 për qind një nebule gjigante ndërkombëtare. Roberto Cavalli e në janar dhe në shtresën e të njeh mjaft mirë stilin e jetesës së rinjve kjo e dhënë është edhe më është marrë dje dhe Dubait, të cilin e përshkruan si demoralizuese, 21 për qind; gre- një prej qyteteve më ngacmuese vat e sektorit publik janë kthyer konsiderohet edhe si që ekziston në botë, plot jetë dhe në diçka më se të zakonshme që po zgjerohet ditë pas dite në fotoja e lamtumirës dhe miliona kanë demonstruar Lindjen e Mesme. Sipas tij, është muajve të fundit kundër qeverisë. vendi ideal për të prezantuar një Çdo javë, një sektor i ri i bën të qa- koncept të ri për klubet dhe jetën rta ankesat e veta: javës së shkuar e natës. “‘Cavalli Club’ do të jetë burgjet, një javë më parë spitalet. Ylli i saj ka nisur të shkëlqejë me atë të Obamës dhe sot është më i shndritshëm se kurrë një vend ku njerëzit mund të Universitetet janë paralizuar prej takohen dhe të njihen, të bëjnë muajsh nga greva më e madhe në blerje dhe të relaksohen në një Taylor Swift, pas i vjen Madona, Shakira e Britni historinë e Akademisë Franceze. ambient luksoz dhe elektrizues. Më pas vijnë punonjësit e sektorit Ambienti brenda, arkitektura, privat, të cilët përpara shkurti- mobilimi dhe çdo detaj sjellin meve masive të vendeve të punës, një atmosferë begatie. Çdo pjesë marrin peng shefat e tyre, me Ë shtë cilësuar si ylli i ri i muzikës në din e parë në klasifikime për më shumë se i të rinjve për momentin. Ka lënë pas është studiuar për t’u ofruar shpresën se kështu do të arrijnë epokën e Obamës dhe është vetëm 11 javë, gjë që nuk ndodhte prej më shumë Rihanën me çështjet e saja dramatike klientëve një eksperiencë unike, marrëveshje të mira. Marrja peng 19 vjeçe e ka thyer çdo rekord se dhjetë vjetësh. Është bionde, e gjatë, me të fejuarin, Kris Braun, Britni Spirs, është e bërë me forma intriguese, e bosëve, “bosmarrja” mund të shitjeje për vitin 2008. Tejlor Suift është elegante, ka një zë të bukur dhe një talent gjithmonë e më shumë skandaloze dhe e struktura abstrakte dhe materiale konsiderohet si një prej karakter- artistja që ka shitur më shumë albume në të veçantë, por që e bën të ngjashme me stonuar, Madonën e destinuar t’u pëlqejë të çmuara. Ky është klubi im i istikave më të spikatura të viteve Amerikë, më shumë se 4 milionë të tilla. miliona adoleshentë në të gjithë botën. më shumë nënave se sa vajzave, Kristina... parë në Lindjen e Mesme dhe jam të Sarkozisë. Dhe të mendosh që Për më tepër, është e vetmja që ruajti ven- Tejlor Suift është personazhi më i dashur NE FAQEN 19 vërtet krenar për këtë ceremoni... dy vjet më parë... NE FAQEN 20 NE FAQEN 18
 • 13. @ shqip KONTAKT NDRYSHE E MARTE, 12 MAJ 2009 info@gazeta-shqip.com rrethe@gazeta-shqip.com 14 Pekini ka investuar në Shtetet e Bashkuara plot 1.3 trilionë dollarë. Aktualisht i druhet zhvleftësimit të monedhës së gjelbër dhe ndërkohë sapo ka ndërmarrë një sulm: futjen e monedhës së tij në tregjet e huaja dhe blerjen e ndërmarrjeve që prodhojnë lëndë të parë Kur Kina sulmon dollarin S humë analistë janë të mendimit save të tyre, që në një perspektivë afatg- që është verifikuar deri diku. Dhe gjejeni të zhvlerësuar. Në dukje Kina dukej se Në mars, Kina ka se personat kyç që drejtojnë jatë do të dobësonte shumë monedhën se cili do të ishte vendi që do të dëm- kishte përfituar nga hapja e tregjeve ekonominë kineze, muajt e fun- amerikane. Për Kryeministrin kinez, tohej më shumë nga një situatë e tillë? amerikane dhe evropiane, por në të lançuar një plan pilot, që dit janë sjellë në mënyrë të çu- situata e dollarit është një çështje që nuk Sigurisht që do të ishte Kina, jo Shtetet vërtetë kishte marrë përsipër rreziqe të ditshme. Zakonisht kinezët kanë qenë u takon vetëm Shteteve të Bashkuara e Bashkuara. Autoritetet e Pekinit e kanë mëdha financiare duke riinvestuar të ar- parashikon përdorimin shumë të rezervuar dhe të heshtur në dhe deklarata e tij ka pasur gjatë gjithë përkeqësuar situatën në marrëdhënie dhurat nga tregtia e jashtme në marrjen e veprimet e tyre, por që prej pak kohësh kësaj kohe një jehonë të gjerë në të gjithë me dollarin nga njëra anë me kërkesën e bonove të mira të Thesarit Amerikan, për e valutës së saj për ata kanë befasuar komunitetin financiar botën. Shumëkush i ka interpretuar jashtëzakonshme që Shtetet e Bashkuara të shmangur rivlerësimin e monedhës së botëror me nisjen e prononcimeve të deklarata të tilla si tregues të planeve të të garantojnë sigurinë e investimeve saj. Por rezerva kineze e valutës së huaj shkëmbime me disa vende hapura në lidhje me rreziqet e mëdha që Pekinit për të përfituar nga kriza aktuale kineze dhe nga ana tjetër duke refuzuar është rritur në mënyrë eksponenciale, mund të sjellë vazhdimi i konsiderimit botërore, për të konsoliduar ndikimin të rivlerësojnë monedhën kineze ndaj duke kapur shifrën e 2 trilionë dollarëve. të Azisë Juglindore. Një të dollarit si monedhë e konvertueshme e vet dhe si tentativë për të rishkruar dollarit, që do të ishte edhe politika Por aktualisht “muzika” ka ndryshuar. Në marrëveshje e tillë është dhe valutë e rezervës botërore. Kryemi- rregullat e financave botërore. Ka nga më efikase. Pas këtyre veprimeve, Kina radhë të parë Rezerva Federale po “mbyt” nistri kinez, Wen Jiabao, lëshoi goditjen ata në Uashington, që shohin kudo kom- fsheh dilemën e madhe për faktin e tri- në dollarë rrjetin financiar global, për të bërë edhe me Argjentinën e parë në muajin mars përmes një plote dhe ata madje kanë ngritur hipo- liona dollarëve. Që kur është bërë pjesë shpëtuar sistemin bankar amerikan. Së deklarate publike në të cilën shprehu tezën që Pekini po përpiqet të shfrytëzojë e Organizatës Botërore të Tregtisë, në dyti, disavantazhi i bilancit të Shteteve dhe Bjellorusinë. Drejtuesit shqetësimin për stabilitetin e investi- dobësinë amerikane në dëm të dollarit. vitin 2001, qeveria ka mbajtur një kurs të Bashkuara të Amerikës do të mbër- meve kineze prej 1.3 trilionë dollarësh Por gjërat nuk janë kaq të thjeshta. Kina këmbimi të pandryshuar ndaj dollarit, rijë me siguri në shifrën 10-12% në vit kinezë kanë deklaruar që në bono thesare dhe tituj obligacionesh. ka sasinë më të madhe në botë të dol- për t’i siguruar stabilitet monedhës dhe të Prodhimit Kombëtar Bruto gjatë tri Shqetësimi i tij u pasua menjëherë nga larit dhe duhet të ishte e fundit që duhej avantazh konkurrencës. Kjo politikë viteve të ardhshme. Kombinimi i këtyre thuajse 5% e shkëmbimeve Zhou Xiaochuan, guvernatori i Bankës të ankohej për dobësinë e investimeve përkoi me flluskën e pasurive të paluajt- dy faktorëve nuk mund veçse të të çojë Qendrore të Kinës, që në një shkrim të saj, sepse një shqetësim i Kinës do shme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në përfundimin që titujt e dollarëve që me jashtë të bëhet me të tijin, sipas shumë analistëve tepër të shkaktonte një mungesë besimi te dhe solli si pasojë një rritje në masë të ka Kina do të kenë shumë më pak vlerë provokues, propozoi përdorimin e DSP monedha amerikane dhe si pasojë do të tepricave tregtare të Kinës në krahasim nga sa kanë aktualisht. Ndoshta qeverisë valutë kineze dhe jo më me (njëlloj i veçantë valute) të Fondit Mon- sillte reduktim të sasisë së titujve në atë me Shtetet e Bashkuara. Kur eksportet së Pekinit nuk do t’i bëhej vonë për një etar Ndërkombëtar, si valutë rezervë monedhë. Investitorët do të reagonin për në Amerikë dhe vende të tjera të in- humbje të tillë, por kjo nëse njerëzit nuk dollarë në shkallë botërore, duke zëvendësuar me shitje masive të dollarit dhe titujve dustrializuara u shndërruan në një faktor do ta dinin, ndërkohë që këtë humbje kështu dollarin. Zhou akuzoi Shtetet e të tjerë në këtë valutë, duke provokuar kyç për zhvillimin ekonomik kinez, vendi e dinë dhe e kuptojnë shumë mirë ki- Bashkuara për ndjekje vetëm të intere- kësisoj një kolaps. Kjo është një profeci ndërkohë operonte me një monedhë nezët brenda dhe jashtë Kinës. Fshehja
 • 14. @ shqip KONTAKT NDRYSHE E MARTE, 12 MAJ 2009 info@gazeta-shqip.com rrethe@gazeta-shqip.com 15 INTERNETI Është fakt që Kina është një sistem diktatorial njëpartiak, por në këtë vend të madh ndodhen rreth 200 milionë përdorues të internetit, një pjesë e madhe e të cilëve ndjekin me vëmendje të madhe të gjitha zhvillimet e krizës. Sasia e madhe e dollarit që kanë kinezët dhe mundësia e zhvleftësimit të tyre është një argument që e dinë dhe e diskutojnë shumë vetë brenda dhe jashtë Kinës. Opinioni publik është i inatosur, sepse këto para që janë mbledhur përmes djersës së ballit të punëtorëve kinezë e shitjes së mallrave të prodhuar prej tyre mund të humbasin vlerë dhe njerëz të tjerë në dijeni të asaj çka po PROPOZIMI ndodh në botë, kanë shkaktuar një valë Kryeministri kinez, Wen protestash për planet e Uashingtonit, Jiabao, lëshoi goditjen që u interpretuan si një mënyrë për të zhvleftësuar monedhën amerikane dhe e parë në muajin mars për ta përplasur peshën e borxhit jashtë përmes një deklarate vendit, veçanërisht në Kinë dhe në disa publike në të cilën shprehu vende të tjera. Të gjithë politikanët e zotë shqetësimin për stabilitetin e dinë që mbrojtja më e mirë është sulmi. e investimeve kineze prej Pikërisht për këtë arsye Kryeministri Wen ka bërë deklarata që kanë vënë në 1.3 trilionë dollarësh në dyshim stabilitetin e investimeve masive bono thesare dhe tituj kineze në dollarë, duke i kërkuar qeverisë obligacionesh. Shqetësimi amerikane garanci. Madje guvernatori i tij u pasua menjëherë kinez ka shkuar deri aty sa të hedhë idenë nga Zhou Xiaochuan, e një valute universale për të shpëtuar botën nga papërgjegjshmëria e ameri- guvernatori i Bankës kanëve. Nëse do të gjykonim mendimin Qendrore të Kinës, që në pozitiv që u ka dhënë shtypi deklarat- një shkrim të tijin, sipas ave të Kryeministrit dhe guvernatorit shumë analistëve tepër të bankës kineze, këta të dy duhet të provokues, propozoi ndiheshin të kënaqur. Veç të tjerash, qeveritarët kinezë kanë ndërmarrë një përdorimin e DSP (njëlloj i strategji serioze që, nëse do të dilte veçantë valute) të Fondit e suksesshme, mund të çonte në një Monetar Ndërkombëtar, si varësi shumë të vogël të vendit ndaj valutë rezervë në shkallë dollarit, si valutë rezervë që është. Në botërore, duke zëvendësuar mars, Kina ka lançuar një plan pilot, që parashikon përdorimin e valutës kështu dollarin së saj për shkëmbime me disa vende të Azisë Juglindore. Një marrëveshje e tillë është bërë edhe me Argjentinën dhe Bjellorusinë. Drejtuesit kinezë e një sekreti të tillë është një mision i kinezët dhe mundësia e zhvleftësimit të që u dhemb më shumë qeveritarëve Qendrore, Zhou, deri tani i kanë duruar kanë deklaruar që thuajse 5% e shkëm- pamundur. Është fakt që Kina është tyre është një argument që e dinë dhe kinezë nuk është ajo e mungesës së valët e kritikave. Sigurisht që nuk bëhet bimeve me jashtë të bëhet me valutë një sistem diktatorial njëpartiak, por e diskutojnë shumë vetë brenda dhe demokracisë në vend, apo e mungesës fjalë për diçka të re, megjithatë në vigjilie kineze dhe jo më me dollarë. Bëhet fjalë në këtë vend të madh ndodhen rreth jashtë Kinës. Opinioni publik është i in- së të drejtave të njeriut, por mungesa e të takimit të G20-ës në Londër në fillim për një hap të vogël, por që, nëse do 200 milionë përdorues të internetit, një atosur, sepse këto para që janë mbledhur kompetencës dhe profesionalizmit në të prillit dhe në vazhdim të vendimit të të funksiononte, Pekini do ta përdorte pjesë e madhe e të cilëve ndjekin me përmes djersës së ballit të punëtorëve një rast të tillë. Si përgjegjës i drejtpërdre- Rezervës Federale për blerjen e qindra valutën e tij edhe për shkëmbime treg- vëmendje të madhe të gjitha zhvillimet kinezë e shitjes së mallrave të prodhuar jtë i politikave ekonomike, Kryeministri miliardë bonove të Thesarit Amerikan tare me vende të tjera. e krizës. Sasia e madhe e dollarit që kanë prej tyre mund të humbasin vlerë. Kritika i vendit, Wen, dhe guvernatori i Bankës dhe obligacioneve, ekonomistët kinezë
 • 15. @ shqip PER ME SHUME PROGRAMI DITOR I DIGITALB E MARTE, 12 MAJ 2009 www.digitalb.al 16 KRIM, DRAMË SPORT CINEMA AUTOR BIOGRAFI, ART HESHTJA E PAFAJËSISË RONALDINJO COLD CASE, SEZONI I DUA GJITHÇKA NGA JETA ora 23.30 ora 21:00 NGA E HËNA NË TË ENJTE, ORA 22:30 ORA 22:00 Regjia: Jonathan Demme PERMBAJTJA: Aktorët: Kathryn Morris, John Finn, PERMBAJTJA: Aktorët: Anthony Hopkins, Jodie Ronaldo De Asis Moreira… i njohur nga të Jeremy Ratchford, Thom Barry Jeta e Simon dë Bovuarit ka dy data Foster gjithë si Ronaldinjo. Një ditë me një nga Detektivja Lili Rash merr përsipër të zanafillore. 9 janari 1908 kur lindi dhe 1 maji Një psikopat rrëmben dhe vret vajza të mbretërit e futbollit. Larg projektorëve zgjidhë ngjarje që kanë mbetur të 1949, data e lindjes së shkrimtares mit i reja. Dhe për të kapur një maniak të tillë të famës dhe medias, do të zbulojmë pazgjidhura prej vitesh. Nuk është kurrë feminizmit, dita kur doli në dritë “Seksi i duhet ndihma e një të barabarti me të. Ronaldinjon në një dritë tjetër… Një djalë tepër vonë për të vënë drejtësi. Krime Dytë”. Shkrimtare, filozofe, nëna e feminizmit Agjentja Klarisë do të intervistojë Hanibal familjar, me pasione të tjera përveç futbollit. të vjetra që nuk janë zgjidhur kurrë. Të barazimtar, jeta e saj do të gjëmonte si një Lekterin, kanibalin me aftësi të një gjeniu Ronaldinjo na shoqëron në një udhëtim hysh në mendjen e vrasësit dhe të krijosh himn për lirinë dhe angazhimin politik. “Grua dhe loja do të bëhet e rrezikshme. Fitues i në karrierën e tij, ndërsa tregon golat e një skenë identike krimi. Ngjarje të së nuk lind, bëhesh”, do të mbetet ndoshta fraza pesë çmimeve “Oskar”. preferuar, lojtarët që e kanë frymëzuar, shkuarës, që shfaqen në të ardhmen. më e famshme e veprës dhe e angazhimit të familjen dhe pasionin për muzikën. Simon dë Bovuarit. SERIAL PER ADOLESHENTE REALITY SHOW AKSION, HORROR AKSION CLIFFHANGER ANIJA E TMERRIT SABRINA SHTRIGA BIG BROTHER ALBANIA 2 ora 21:00 ora 23:00 ÇDO DITË – ORA 19.00 ora 20:50 Aktor: Sylvester Stallone Regjia: Stephen Sommers PERMBAJTJA: SHOW SPECIAL: Një natë spektakli e papritur! Një surprizë për PERMBAJTJA: Aktorët: Treat Williams, Famke Jans- Sabrina rikthehet në ekranin e “Junior Tv” me banorët e shtëpisë më të famshme të televizionit, Një agjent nuk arrin të shpëtojë të sen, Anthony Heald, Kevin O’Connor, seritë e saj më të reja dhe me të papritura të cilën Big Brother do ta ndajë edhe me ju! dashurën e shokut të tij nga vdekja në Wes Studi… ku magjia s’mungon asnjëherë. Tashmë Tashmë shtëpia e Big Brother ka hapur dyert Malet Rocky dhe kërkon ta lërë skuadrën Përmbajtja: më e stërvitur me fuqitë e saj, Sabrina do edhe për nënat! Ç’ka ndodhur me to? A kanë e shpëtimit i shtyrë nga ndjenja e fajit. Në bordin e një anijeje luksoze e paim- ta përdorë dhuntinë e jashtëzakonshme jo kontribuar nënat në konsolidimin e qëllimit të Por, ai do të kryejë edhe një mision të agjinueshmja do të ndodhë... disa krijesa vetëm në shërbim të së mirës… por edhe për femijëve të tyre? A do të vendose Big Brother të lejojë qëndrimin e tyre deri ne natën finale? Apo fundit. të frikshme do të ngrihen nga thellësia e të mirën e saj. mos valle do t’ju kërkoje nënave të përshendësin detit për të sulmuar pasagjerët. banorët, pas mbështetjes morale që u kanë dhënë? A do të shënojë kjo natë spektakli fundin e aventurës për njërin prej banorëve? HOROSKOPI 06.20 Fiks fare rit. i se henes 07.05 TV Show premiere “Wake up” Njohje të reja do ju ndihmojnë të përmirësoni pozi- Yjet në qiellin tuaj parashikojnë një ditë pozitive. Më cionin tuaj profesional, ose të futeni në ambiente që në fund sot shikoni frytet e punës suaj. Do të ndiheni 08.58 Programi i dites do ju hapin perspektiva të reja. Do të kenë përfitime mjaft të kënaqur nga marrëdhënia juaj sentimentale, 09.00 Lajme ekstra ata që kanë një aktivitet tregtar, artistik dhe sepse mirëkuptimi total me partnerin do të jetë total. PESHORJA DASHI 09.20 Moti E MARTE 12 MAJ ata që merren me shitblerje. Në dashuri merrni Tregohuni më të kujdesshëm me shëndetin dhe 09.23 Horoskopi Shqiperi-Milan 19:00 SS1 iniciativa në momentin e duhur. mundohuni të kuptoni më mirë një familjarin tuaj. Bayern-Leverkusen 20:00 SSHD1 09.30 Show ritr. “Procesi Sportiv” Dita e martë do të jetë mjaft e ekuilibruar për ju. Do Yjet sot ju dhurojnë mundësitë e duhura për të Wolfsburg-Dortmund 20:00 SS3 11.25 TN Ritr. “Parajse Tropikale” pj.194 të jeni të gatshëm të luftoni për idealet tuaja dhe arritur maksimumin nga sfera financiare. Në qoftë Reading-Burnley 20:45 SS4 11.58 Programi i dites të jetoni siç dëshironi vetë. Natyra juaj e qetë dhe se keni një aktivitet privat ka ardhur momenti të Lyon-Nantes 21:00 SS5 12.00 Lajme reflektuese nuk sforcohet për të arritur diçka, por kur zgjeroni rrezen e veprimit. Në mbrëmje do të jeni DEMI AKREPI doni, dini t’i drejtoni të gjitha energjitë tuaja për të mjaft të shoqërueshëm e të dashur me personat që 12.20 Moti E MERKURE 13 MAJ arritur objektivin e dëshiruar. Mbrëmja do ju ofrojë ju rrethojnë, si dhe do të keni një dëshirë të madhe 12.26 TN Ritr. “Analia” pj.34 (17b) emocione të mëdha. për t’u argëtuar. Nice-Marseille 19:00 SS4 13.00 Film Serial ritr. “Friends” pj.177 Schalke 04-Stuttgart 20:00 SS3 (sez.8/7) Lazio-Sampdoria 20:45 SS2 Kini kujdes me xhelozitë e lindura, si shkak i Edhe pse Hëna është në shenjën tuaj, panorama 13.31 Talk Show Ritr. «SHQIP» Wigan-Man Utd 21:00 SSHD1 suksesit tuaj. Kujdesuni për marrëdhëniet me femrat yjore nuk është dhe aq e mirë. Shumë të papritura do 14.58 Programi i dites Valenciennes-Bordeaux 21:00 SS4 që punojnë me ju. Një situatë e papritur do ju kapë ju shfaqen dhe ju nuk do të jeni në gjendjen e duhur Bilbao-Barcelona 22:00 SS3 15.00 Lajme BINJAKET SHIGJETARI pa përgatitur dhe duhet të sforcoheni pak për ta psikofizike për t’i përballuar. Partneri/a juaj duhet 15.30 Moti zgjidhur. Vini në dispozicion energjitë dhe kohën e t’ju kuptojë më mirë dhe të jetë diplomatik në këtë duhur, sepse gara midis kolegëve do të jetë e fortë. moment që ndiheni mjaft të irrituar. 15.35 Top Select Pr. (direct) 17.00 TF Pr.“100 vitrinat” pj.1416 17.28 Programi i dites Mundohuni të jeni më optimist sot dhe mos lejoni që Po jetoni një fazë të jetës suaj, ku ndiheni mjaft të 17.30 Lajme frika të mbizotërojë në çdo sektorë të jetës tuaj. Liro- gjallë dhe kjo mund të jetë dita e duhur për të marrë huni nga kufizimet që influencojnë në veprimet tuaja. vendime të rëndësishme. Po përpiqeni të përmirësoni 17.50 Moti Gjatë një mbledhjeje në punë ose në një asamble jetën tuaj dhe kjo është gjë e mirë. Në sektorin e GAFORRJA BRICJAPI 17.56 Episodi Ditor Reality Show “BIG shkollore mundohuni të bëheni protagonistë mos ndjenjave mundohuni të tregoheni më të dashur me BROTHER 2” qëndroni gjithmonë të tërhequr. partnerin. 18.27 TN Pr. “Parajse tropikale” pj.195 18.54 TN Pr. “Analia” pj.35 (18a) Gjallëria dhe një atmosferë e këndshme do ju bëjnë Dita e sotme do të jetë shumë e paparashikueshme 19.28 Programi i dites të kaloni një ditë të bukur. Dëgjoni këshillën që ju për ju, por gjithsesi nuk është se do ju vijë keq nga 19.30 Lajmet jep Hëna sot për t’u argëtuar, gjë që do ju ndihmojë kjo. Në punë do të keni mbështetjen e një personi me 20.05 Moti të largoni stresin dhe mendime aspak pozitive. Për influencë. Do të jetë e mrekullueshme mbrëmja për LUANI UJORI më të rinjtë e kësaj shenje dhe ata që janë singëll, ata që janë singëll në kërkim të aventurave. 20.10 Program TV Premiere “Fiks Fare” mbrëmja do të jetë e mrekullueshme. 20.50 Show Special Premiere “Big Brother 2” 22.50 Lajme Hëna dhe Saturni sot mund të krijojnë dyshime dhe debate, si dhe të ndezin xhelozisë tuaj ndaj Sot do të jeni shumë kapriçoz dhe nuk do të kënaqeni 23.10 Moti partnerit. Edhe në punë duhet të përballoni ndonjë me gjërat e zakonshme. Do të jeni në kërkim të një 23.15 Top Show Pr. “Post Top Fest 6” vështirësi, pak më shumë kujdes nuk do ishte keq, personi me të cilin mund të ndërtoni një dialog dhe 01.00 Lajme e Moti sidomos në qoftë bashkëpunoni me kolegë mirëkuptim, që se keni pasur më parë. Kush ka një VIRGJERESHA PESHQIT 01.35 Program TV “Fiks Fare” (rit) e ortakë. Ndoshta keni nevojë për gjëra të aktivitet të pavarur do të gjendet përballë një situate reja, për të ndryshuar një stil jete paksa të mjaft impenjative. Kini kujdes! 02.13 Top Select (rit) mërzitshëm. 03.30 Lajme e moti 04.05 Muzike
 • 16. @ shqip KONTAKT NDRYSHE E MARTE, 12 MAJ 2009 info@gazeta-shqip.com rrethe@gazeta-shqip.com 18 Stilisti: “Me këtë klub do të sjell një tjetër filozofi të jetës së natës, shoqëruar me aperitivë, darka madhështore dhe muzikë në sfond për të kërcyer” Duke qenë se klientët e lokalit të ri janë natyrisht fansa të markës, nuk mund të mungonte edhe një butik me veshje e bizhuteri të shtrenjta Inaugurohet “Cavalli Club” në Dubai K ëtë herë, stilisti i famshëm me “Pragma Group”, “Cavalli të “Cavalli Club”. më shumë se italianët. Roberto Cavalli ka men- Club” do të sjellë në Dubai një Në katin e sipërm gjendet Me “Cavalli Club”, që do të duar të shfaqet ndryshe, koncept të ri të jetës së natës. një restorant italian, ku klien- qëndrojë hapur nga ora 19.00 të dalë jashtë botës së modës. Çdo element është realizuar në tela e rafinuar mund të shijojë deri në 02.00, stilisti do të sjellë Në një atmosferë pritjeje, të stilin unik të Cavalli-t, duke fil- një meny të shkëlqyer me për- një tjetër filozofi të jetës së magjishme, por edhe të mister- luar nga muret e zbukuruara me bërësit më të mirë të kuzhinës natës, shoqëruar me aperi- shme në të njëjtën kohë, stilisti kristale “Swarovski”, te tavani italiane, si dhe një sushi bar tivë, darka madhështore dhe i famshëm italian, Roberto Ca- i ndriçuar me fosfor të zi dhe brenda të cilit njerëzit mund të muzikë në sfond për të kërcyer. valli, inauguroi klubin e tij të ri posterat me modele të vendosur ulen përdhe përpara tavolinave Ky klub është projektuar nga “Cavalli Club” në Dubai. Në eve- në çdo cep të klubit. Janë dashur të ulëta karakteristike në stilin arkitekti Italo Rota, që barin nimentin e jashtëzakonshëm 463 mijë kristale “Swarovski” japonez. Përkrah restorantit dhe restorantin me 50 vende të ofruar nga stilisti kanë qenë për të ndërtuar muret ndarëse gjendet një tjetër bar, ku klientët ka menduar ta mobilojë tërë- të pranishëm shumë VIP-a me mund të shijojnë ushqimet sisht në stilin e Cavalli-t (stil- famë ndërkombëtare. ekzotike. Është një atmosferë isti pëlqen lëkurën e leopardit). Roberto Cavalli e njeh mjaft shik dhe trendi me muzikë hip- “Ndërtimi i këtij klubi ka kush- mirë stilin e jetesës së Dubait, notike, e miksuar nga dixhejt më tuar 30 milionë dollarë”, tha të cilin e përshkruan si një prej të mirë ndërkombëtarë. Munir Al Sati, aksioner i gupit qyteteve më ngacmuese që Duke qenë se klientët e lo- “Pragma”, i cili është bashkëpu- ekziston në botë, plot jetë dhe kalit të ri janë natyrisht fansa të nëtor i stilistit fiorentin. “Cavalli që po zgjerohet ditë pas dite në markës, nuk mund të mungonte Club” është i destinuar të hyjë Lindjen e Mesme. Sipas tij, është edhe një butik me veshje e bi- në librin e rekordeve “Guin- vendi ideal për të prezantuar zhuteri të shtrenjta. Në katin e ness” për numrin e kristaleve INAUGURIMI një koncept të ri për klubet dhe nëndheshëm, përmes hollit të të përdorura. Gjithashtu, mbi Stilisti italian, Roberto jetën e natës. madh të hyrjes, ndodhet bu- bar është vendosur edhe një Cavalli, “ka zbarkuar” “‘Cavalli Club’ do të jetë tiku që ofron një gamë të gjerë tendë e madhe për të bërë hije, në Lindjen e Mesme, e një vend ku njerëzit mund të artikujsh të shtrenjtë: bizhuteri sipër së cilës është stampuar një pikërisht në Dubai, ku sapo takohen dhe të njihen, të bëjnë dhe ora “Roberto Cavalli” dhe urë e vjetër, ndërsa në banjën e ka inauguruar klubin e tij blerje dhe të relaksohen në një “Just Cavalli”, si dhe produkte të zonjave qëndrojnë vazhdimisht personal “Cavalli Club”. Çdo ambient luksoz dhe elektrizues. zgjedhura ushqimore që vijnë të tre grimiere, të cilat janë në dis- element i lokalit, ku gjendet gjithashtu edhe një restorant, Ambienti brenda, arkitektura, gjitha nga Italia. pozicion të femrave. Në festën butik dhe dyqan me mobilimi dhe çdo detaj sjellin Natyrisht është një luks pa e inaugurimit të “Cavalli Club” produkte ushqimore që vijnë një atmosferë begatie. Çdo limit. Para hyrjes ka qenë i kanë qenë të ftuar 1000 persona nga Italia, është realizuar pjesë është studiuar për t’u shtruar një tapet i kuq, me qël- nga e gjithë bota, mes tyre Vir- në stilin e Cavalli-t. “Cavalli ofruar klientëve një eksperiencë lim që fotot me VIP-at të ishin ginie Ledoyen, Elsa Patagi, Anna Club është klubi im i parë në unike, është e bërë me forma edhe më tërheqëse. Baret me Falchi, Mis Universi (Diana Lindjen e Mesme dhe jam intriguese, struktura abstrakte restorantin i ndan në mes një Mendoza) dhe këngëtarja e fam- krenar për këtë ceremoni dhe materiale të çmuara. Ky mur perlash kristali. Kuzhini- shme italiane Elissa. Të ftuarve hapjeje madhështore”, ka është klubi im i parë në Lindjen erët kishin përgatitur pjata të u është ofruar një darkë gala nga thënë stilisti e Mesme dhe jam vërtet krenar dekoruara si lëkurë zebre. “Jam restoranti italian i klubit, më për këtë ceremoni hapjeje në i bindur se do t’i bëj për vete pas zëri magjepsës i këngëtares Dubai”, tha Cavalli. arabët, të cilët çmenden pas Estelle i ka elektrizuar të gjithë I hapur në bashkëpunim linjës sime të mobilimit, madje të ftuarit e stilistit.
 • 17. @ shqip KONTAKT NDRYSHE E MARTE, 12 MAJ 2009 info@gazeta-shqip.com rrethe@gazeta-shqip.com 19 Është cilësuar si ylli i ri i muzikës në epokën e Obamës, që ka shitur më shumë se 4 milionë disqe vetëm për vitin që shkoi. E palëkundur për shumë javë, majat e klasifikimeve kanë lënë pas emra të mëdhenj si Madona, Shakira apo Britni... Taylor Swift Ylli i ri i muzikës Ë shtë cilësuar si ylli i ri i muzikës në epokën e Obamës dhe është vetëm 19 vjeçe e ka thyer çdo rekord shitjeje për vitin 2008. Tejlor Suift është artistja që ka shitur Kinema më shumë albume në Amerikë, më shumë se 4 milionë të tilla. ME HANNAH MONTANËN Për më tepër, është e vetmja që Suift këndon një nga ruajti vendin e parë në klasifikime këngët e saj më të për më shumë se 11 javë, gjë që bukura në filmin e nuk ndodhte prej më shumë se Hannah Montanës dhjetë vjetësh. Është bionde, e gjatë, elegante, ka një zë të bukur dhe një talent të veçantë, por që e bën të ngjashme me miliona adoleshentë në të gjithë botën. Tejlor Suift është personazhi më i dashur i të rinjve për momentin. Ka lënë pas Rihanën me çështjet e saja dramatike me të fejuarin, Kris Braun, Britni Spirs, gjithmo- në e më shumë skandaloze dhe 8 MILIONË DISQE e stonuar, Madonën e destinuar Është këngëtarja që t’u pëlqejë më shumë nënave se ka shitur më shumë sa vajzave, Kristina Aguilerën, disqe për vitin 2008, Shakirën dhe Bijonsen. Ajo ua ka plot 8 milionë kaluar të gjithave, ka shitur më ALBUMET shumë disqe dhe ka bërë për vete më shumë zemra, duke kënduar Bukuroshja 20-vjeçare deri tani ka publikuar këngë të thjeshta pop, e veshur dy albume “Taylor në një mënyrë serioze, me funde Swift” dhe “Fearless” poshtë gjurit, duke treguar histori që ajo vetë i shkruan. Tekstet e saj flasin për dashurinë, pari- rrugën time dhe e gjeta. Kam nuk di të vishet, nuk bën ndonjë e thjeshtë dhe e bukur, aq sa mjaf- është e vështirë, por pesimizmi e ardhmja. “Mendoj gjithmonë met, të dashurit, miqtë, histori punuar shumë dhe më pëlqen kërcim të bukur dhe kur provon ton për të mos u dukur si kukull nuk duhet të na mundë. E dimë për të ardhmen. Analizoj gjithçka, që duket sikur janë vjedhur nga që muzika që bëj është vetëm e të bëjë ndonjë veprim si divë, i del plastike. Jo shumë e zonja për të që mund të ndryshojmë dhe lexoj shumë. Nuk kam frikë prej ditarët e shkollës dhe pikërisht imja. Kjo do të thotë se dëgjoj keq. Është plotësisht e kundërta e kërcyer, por shumë e talentuar duhet të ndryshojmë”, tregon asgjëje. Jam me fat që nuk isha për këtë duken të vërteta dhe të shumë dhe gjëra të ndryshme e çdo këngëtareje për adoleshentë për të shkruar tekste që të kthe- nga skena. Në skenë bërtet me të një fëmijë i famshëm, por u e jetuara. Këngët për adoleshentët se këto hyjnë sigurisht në shijet të këtyre dhjetë viteve të fundit, jnë në kujtime të këndshme dhe madhe “Yes, we can” dhe publiku fitova famën kur shkova 17 vjeçe. që po rriten e që i kërkojnë jetës e mia muzikore”. Kjo shikohet shumë të zotë për të kërcyer, për histori argëtuese. Është ylli i ri i e përsërit pas saj. Në albumin “Pa Duhet të shqetësohem vetëm për dashuri dhe shpresë. “Di të tregoj mbi të gjitha kur këndon live, për të lëvizur, për të fshehur emocio- muzikës në një Amerikë të re që frikë”, që i solli edhe suksesin, gjëra të mëdha. Historitë e mia mirë vetëm gjërat që kam parë shembull “What goes around” net, të vishen, të grimohen dhe mendon për solidaritetin, jetën këndon për shpresën dhe të ardh- ndryshojnë me mua, me jetën, dhe kam jetuar. Nuk do të arrij të Xhastin Timbërlejk dhe kur të shtiren sikur janë të mrekul- që ecën përpara me një shpresë men e një brezi të rinjsh që duan, me rritjen dhe eksperiencën. të shkruaj gjëra të ndryshme. Të këngët e saj bëhen më shumë lueshëm. Përkundrazi, ajo është të madhe. “Kriza që po kalojmë që dëshirojnë të kenë shpresë tek Shpresoj të vazhdoj kështu”. shkruash këngë është në mënyrë dance se sa rok. “Por gjithmonë e mrekullueshme për t’i treguar mbetet kauntri. Kjo muzikë nuk Jeta veten tënde të tjerëve”, nënvizon përfshin vetëm ata që flasin për ajo. E në fakt, të tjerët që duan ta femra dhe martesa, por edhe ata njohin janë adoleshentë si puna Tejlor ka lindur në Pensilvani dhe jeton si puna ime dhe e Keith Urbanit e saj, sidomos vajza që bëjnë me prindërit dhe vëllain e saj në Tennese. që flasin për jetën e dashurinë”, jetën e tyre normale. Pikërisht në Mes influencave të saj muzikore spikatin thotë ajo. “Janë të shumtë ata që normalitetin e bukuroshes Tejlor LeAnn Rimes dhe gjyshja e saj, që ishte propozojnë një ndërthurje mes duket se e gjejnë plotësisht veten. një këngëtare e muzikës lirike. Kur ishte muzikës pop dhe asaj kauntri. Në Londër, kur shkoi për të per- dhjetë vjeçe nisi të performojë në qytetin Idhulli im është Shania Tuein. formuar live në “Sheperd’s Bush”, e saj të lindjes, duke kënduar nëpër Ajo ndryshoi rregullat, ndryshoi e priti një turmë e çmendur ad- karaoke, festivale dhe festa. Në atë kohë botën e kësaj rryme”. Vetëm pak oleshentësh që bërtisnin. Ndërsa nisi t’i shkruante vetë këngët e saj. Kur detaje mund të bëjnë të mendosh ajo iu përgjigj plot dashamirësi, ishte 11 vjeçe u transferua në Nashville se është muzikë e pastër kauntri. duke u propozuar një spektakël me shpresën se do të arrinte të kishte Gjithë pjesa tjetër i takon pop-it. një kontratë diskografike. Ëndrra e saj u me thjeshtësi të jashtëzakon- Këngë të shkruara me shumë bë realitet me ndihmën e Skot Borketas, shme, pa drita shumëngjyrëshe, kujdes (aq sa “New York Times” e që i ofroi një kontratë me “Big Machine”, pa balerinë dhe veshje skenike, cilëson si një prej autoreve të tek- një shtëpi diskografike e krijuar nga ai pa asgjë tjetër përveç këngës steve të këngëve më të mira për vetë. Akoma sot Tejlor është pjesë e dhe muzikës origjinale. Në teo- momentin), që kanë meritën e të saj. Bukuroshja 20-vjeçare deri tani ka ri muzika e saj duhej të ishte qenit të vërteta, që nuk tregojnë publikuar dy albume, “Taylor Swift” dhe muzikë kauntri, sepse është kjo histori adoleshentësh, por histori “Fearless”. Këtë vit ajo u shfaq edhe në bota në të cilën është rritur dhe për adoleshentë. “Tejlor është id- filmin “Hannah Montana The Movie”, ku të cilës i referohet. “Nuk e ndiej hulli ynë”, shkruhet në një parullë këndoi një nga këngët më të bukura të veten ende një këngëtare nga që një vajzë mban lart në publik repertorit të saj. Nashville, vendi ku nisa aven- dhe ndoshta është pikërisht kësh- turën time. Më pëlqen Dolly Par- tu. Po ta shohësh në skenë Suift ton, Patsy Cline, por edhe mod- është jashtëzakonisht e ngathët, ernizimi i Dixie Chicks. Kërkova
 • 18. @ shqip KONTAKT NDRYSHE E MARTE, 12 MAJ 2009 info@gazeta-shqip.com rrethe@gazeta-shqip.com 20 vitet e Nikolas Sarkozi e mori presidencën franceze në maj të vitit 2007 me 2 premtimin se do ta ringjallte vendin, si dhe do të rivendoste prestigjin e tij si shtet i madh. I stuhishëm, me besim shumë të fortë te vetvetja para të dhe i martuar me një prej grave më të famshme në botë, presidencës së tij nuk i kanë munguar edhe dramat. Ndërkohë që popullariteti i tij Sarkozisë ka shënuar rënie, ndërsa numri i të papunëve rritet dhe punonjësit e sektorit publik janë në grevë. A i ka mbajtur Sarkozia premtimet? Karla, spektakël e protesta N jë festë paksa e çuditshme ditën e presidentëve francezë dhe “super-sarkozie”, romanca u bë të ndërmerrnin veprime urgjente. megjithatë, ekspertët ndahen Veten e rrethoi me u zhvillua javën e kaluar do ta shpinte Francën në epokën menjëherë publike dhe muaji i Presidenti spektakolar u bë paprit- në këtë pikë. Disa vërejnë se në Shamp Elize. Kjo, pasi e re të tregut liberal. Me karakter- tyre i mjaltit u zhvillua mes një mas tepër i rëndë. Por me gjithë mënyra si ndërvepron me liderët biznesmenët më të festën e organizuar për nder in që ka, mezi ç’priste të fillonte. grupi të madh paparacësh. skenarin e ri dëmi ishte bërë dhe e tjerë botërorë nuk lënë vend rëndësishëm në Francë, të dyvjetorit të tij si President i Para zgjedhjeve kishte deklaruar “Sarkozi, njeriu që bëri pluhur vështirë të riparohej. Ndoshta për progrese të vërteta në këtë Francës, Nikolas Sarkozi vendosi se Franca mund të reformohet Presidentin institucional duke elementi me negativ ishte fakti se kuadër. Zakoni për të dhënë mes të cilëve milioneri i ta zhvillojë në nivele private, pa brenda 100 ditëve. Në të vërtetë, mishëruar demokracinë individ- Sarkozija, dikur kryetar i bashkisë opinione personale vend e pa pompozitetin dhe shkëlqimin që 100 ditët e para qenë veç spe- uale të pasqyruar prej një klase së qytetit më të pasur në Francë, vend jo vetëm që ka shkaktuar industrisë së publicitetit normalisht e kërkon aq shumë. ktakël televiziv. Në tetor të vitit politike spektakolare”, shkroi u perceptua si mik i përhershëm i stuhi brenda opinionit vendas, Për analistët nuk është e vështirë 2007 u konfirmua se Sarkozi ishte Lorent Zhofri, kryeredaktori i shtresës së privilegjuar. por ka nervozuar edhe liderë kaq Zhak Seguela, i cili të kuptohet përse. Popullariteti bërë Presidenti i parë në historinë “Liberation”. “Ka sjellë në skenë Një prej veprimeve të tij të me peshë sa ç’janë Barak Obama i tij ka rënë kokëposhtë, nga 60 franceze që divorcohej, ndërsa në mënyrë të përsosur kulturën para si President ishte reformimi e Gordon Braun. shkaktoi një stuhi përqindëshi i dikurshëm, në 30 ishte në detyrë. Sesilia, e cila nuk bashkëkohore të televizionit i sistemit fiskal, në mënyrë që Elizeja as që e përmendi zyr- mediatike, duke vërejtur për qind sot. Një sondazh i pub- kishte treguar asnjë dëshirë për të ‘reality’, i përbërë nga ekspozimi askush të mos paguante më tarisht dyvjetorin e presidencës likuar javës së shkuar tregoi se 63 luajtur rolin e Zonjës së Parë, doli i intimitetit, fjalimeve popullore taksa që i kalonin 50 për qind të së Sarkozisë. Përveçse e për- gjatë një interviste për qind e popullsisë ndihej e zh- vetë nga skena. Vetëm pas pak dhe kompeticionit të egër. Tele- të ardhurave. Veten e rrethoi me mendi një herë shkarazi gjatë gënjyer nga 24 muajt e tij të parë ditësh hyri Karla. Ish-modelja që novela e jetës së tij sentimentale biznesmenët më të rëndësishëm një fjalimi në Nimes, njeriu që do televizive se “nëse deri në postin e kreut të shtetit. Numri i pëlqejnë këngët seksi, e njohur në të gjitha mediat është veç një në Francë, mes të cilëve milioneri ndryshonte Francën në 100 ditë, i njerëzve që aprovojnë punën e për aventurat e panumërta me ilustrim i këtij fakti”. i industrisë së publicitetit Zhak i shmanget çdo mundësie për të në moshën 50-vjeçare tij është vetëm 36 për qind. burra të famshëm, ishte gjithçka Sondazhet tregojnë se këto Seguela, i cili shkaktoi një stuhi renditur sukseset dhe dështimet e Faktet në terren janë të pak- mund të kishte ëndërruar ndon- rezerva ndahen nga shumë mediatike, duke vërejtur gjatë një aktivitetit të tij presidencial. nuk ke një ‘Rolex’, e ke undërshtueshme: niveli i papu- jëherë media. Por njëherësh ishte francezë. Ndërsa numri i atyre interviste televizive se “nëse deri E, megjithatë, e bënë të tjerët çuar jetën dëm” nësisë arriti në 8.6 për qind në edhe ajo që kishte ëndërruar që e mbështesnin binte kokë- në moshën 50-vjeçare nuk ke një për të. Partia Socialiste e përku- janar dhe në shtresën e të rinjve Presidenti. Me ritmin tipik prej poshtë, këshilltarët e tij vendosën ‘Rolex’, e ke çuar jetën dëm”. fizoi dyvjeçarin “dështim”. Partia kjo e dhënë është edhe më de- Edhe pse ia ka dalë të marrë Antikapitaliste e skajit të majtë, moralizuese, 21 për qind; grevat disa masa pozitive në kuadrin tha se e ka përdorur pushtetin e sektorit publik janë kthyer legjislativ, nuk arriti t’i përmbahej në dobi të pakicës dhe në dëm të në diçka më se të zakonshme axhendës së tij të djathtë dhe ajo shumicës. Botuesi i “Le Monde”, dhe miliona kanë demonstruar që i përkeqësoi edhe më tej gjërat Eric Fotorino, paralajmëroi se muajve të fundit kundër qe- ishte shfaqja e krizës globale Sarkozia duhet të veprojë urgjen- verisë. Çdo javë, një sektor i ri i financiare. Me pak fjalë, fronti tisht, përndryshe rrezikon që bën të qarta ankesat e veta: javës i brendshëm nuk duket aspak presidenca e tij të marrë fund si së shkuar burgjet, një javë më mirë. Por një prej elementeve më “bonapartizëm televiziv, në të parë spitalet. Universitetet janë mbresëlënëse të dy viteve të para cilin vullneti për pushtet fiton paralizuar prej muajsh nga greva të Sarkozisë është energjia që mbi realitetin”.Humori i opinionit më e madhe në historinë e Aka- ka treguar në skenën ndërkom- publik është i qartë. Për shkak të demisë Franceze. Më pas vijnë bëtare. Gjatë presidencës fre- të gjitha premtimeve për pro- punonjësit e sektorit privat, të netike franceze të Bashkimit gres “dhe ndryshim” që nuk ka cilët përpara shkurtimeve masive Evropian dhe më pas, kur “hiper- mundur t’i përmbushë. Më keq të vendeve të punës, marrin peng presidenti” i ra kryq e tërthor akoma: nuk arriti t’i bindë kritikët shefat e tyre, me shpresën se botës, nga Tbilisi në Ramallah, e tij se ndryshimi nga modeli kështu do të arrijnë marrëveshje popullariteti i tij u rrit përsëri. tradicional francez është bërë për të mira. Marrja peng e bosëve, Suksesi i disa prej misioneve mirë dhe jo për keq. “Franca është “bosmarrja” mund të konsidero- diplomatike është i diskutu- bërë më e pabarabartë. Ishte që më parë e pabarabartë, por sipas het si një prej karakteristikave më eshëm, por duket sikur francezët axhendës së Sarkozisë duhej të të spikatura të viteve të Sarkozisë. ishin të kënaqur që Presidenti bëhej edhe më shumë nga ç’qe”. Dhe të mendosh që dy vjet i tyre të paktën po ndërtonte Marrë me shkurtime nga më parë Sarkozi ishte njeriu i ura në arenën ndërkombëtare, “The Guardian” momentit, i cili do të thyente tra- në vend që t’i shkërmoqte. E,
 • 19. shqip @ PER ME SHUME BOTE www.gazeta-shqip.com E MARTE, 12 MAJ 2009 21 Plani Abdullah Administrata e “Ajo për të cilën ne Obamës po synon po flasim, nuk është realizimin e një plani ulja e Izraelit dhe gjithëpërfshirës paqeje, palestinezëve në një që do t’i jepte fund tryezë, por ulja e të dyja jo vetëm konfliktit palëve përballë njëra- mes Izraelit dhe tjetrës, me qëllimin palestinezëve, por për të rënë dakord e jo edhe çështjeve delikate për të humbur kohë në mes Sirisë dhe Libanit retorika boshe” „Paqe në Lindjen e Mesme, ose luftë vitin që vjen‰ Mbreti jordanez flet për planin e madh që pritet nga Obama A merikanët po i japin duart Vendimi e fundit një plani shumë të madh dhe ambicioz paqeje Irani risheh çështjen: në lidhje me Lindjen e Mesme, që synon t’i japë fund një konflikti të përgjakshëm mes hebrenjve e palestinezëve, i cili ka 60 vjet që po Të lirohet gazetarja amerikane zgjat. Njoftimi është bërë i ditur nga Mbreti i Jordanisë, Abdullah, i cili po jep në këtë plan kontributin e tij për R t’i bërë palët bashkë. Administrata e oksana Sabeti, reagim shumë të ashpër Obamës po synon realizimin e një gazetarja amerikane ndërkombëtar, duke u plani gjithëpërfshirës paqeje, që do e dënuar në Iran me aku- shndërruar në një tjetër t’i jepte fund jo vetëm konfliktit mes za për spiunazh, do të çështje konfliktuale mes Izraelit dhe palestinezëve, por edhe lihet e lirë pas vendimit Iranit e Perëndimit. Më çështjeve delikate mes Sirisë dhe të Gjykatës së Apelit, në fund, me ndërhyrje të Libanit. Sipas Mbretit Abdullah, që ia lehtësoi dënimin. vetë Presidentit, çështja dështimi i arritjes së këtij plani do Gjykata reduktoi dëni- iu dërgua Gjykatës së të ishte fatal dhe ndoshta pas kësaj min nga 8 vjet në 2, çka Apelit, e cila vendosi uljen Lindja e Mesme mund të kridhej do të thotë se shumë e dënimit dhe lirimin e në një konflikt të rëndë. “Nëse do shpejt ajo do të rikthehet gazetares brenda një të vonojmë bisedimet e paqes, në liri. Gazetarja tele- kohe shumë të shkurtër. atëherë e them me bindje se do të vizive iraniano-ameri- Vetë gazetarja, e cila lindë një tjetër konflikt mes arabëve kane kishte 6 vjet që kishte kohë që e ush- dhe Izraelit dhe kjo do bëhet 12-18 jetonte në Iran, para se tronte detyrën në Iran, muajt e ardhshëm. Detajet e këtij të akuzohej për “bash- tha se nuk kishte bërë plani do të bëhen të ditura në lëviz- këpunim me një shtet asgjë që binte ndesh me jet diplomatike që pritet të zhvillo- armik”, që e çoi edhe ligjin vendas dhe në dëm hen gjatë këtij muaji. Ndër takimet në pranga në muajin të Iranit. Përkundrazi, ajo më të rëndësishme mendohet të janar të këtij viti. Ven- kishte bërë me shumë dimi i shkallës së parë korrektësi detyrën dhe Iniciativa do të jetë edhe ishte shumë i rëndë, 8 akuzat e ngritura ndaj saj vjet, dhe ai ngjalli një ishin të padrejta. hapi konkret i premtimeve të bëra nga Obama për një plan të madh dhe Pas akuzave në shtyp, për shpenzime në kurriz të taksapaguesve gjithëpërfshirës paqeje Britani e Madhe Braun kërkon falje për deputetët: jetë ai mes Presidentit amerikan, Obama, dhe Kryeministrit izraelit, Natanjahu, në Uashington, javën e ardhshme. Iniciativa do të jetë edhe hapi konkret i premtimeve Kemi bërë gabime, por do tÊi ndreqim të bëra nga Obama për një plan të madh dhe gjithëpërfshirës paqeje në Lindjen e Mesme. Më pas mund të organizohet një konferencë paqeje me pjesëmarrjen e të gjitha K palëve në konflikt në muajt kor- ryeministri britanik, Gor- sira për abuzime. “Besimi është rik apo gusht. Një plan ambicioz i don Braun, pati deklaruar një nga gjërat më të shenjta dhe ai përmasave të tilla nuk është shfaqur dje se “janë bërë gabime duhet të rivendoset menjëherë”, kurrë, që nga tentativat e bëra nga ana e parlamentarëve të ka deklaruar Braun në emër të de- në vitin 1991, kur administrata e partisë së tij në përdorimin e putetëve dhe anëtarëve të kabi- Bushit bëri bashkë të gjitha palët parave të Parlamentit për çështje netit të laburistëve. Ndërkohë, Ndërkohë, dje është në konflikt në Lindjen e Mesme në vetjake”. Kryeministri kërkoi një pjesë e mirë e personave që një konferencë në Madrid. “Ajo për falje në emër të të gjitha partive akuzohen për shpenzime, i kanë aprovuar një organ i të cilën ne po flasim, nuk është ulja politike për veprimet e bëra, hedhur poshtë këto akuza, duke e Izraelit dhe palestinezëve në një duke deklaruar se besimi duhet argumentuar se ata e kanë bërë veçantë auditivi, që do të tryezë, por ulja e të dyja palëve për- të rivendoset “menjëherë”. Këto gjithçka në përputhje me ligjet në shqyrtojë të gjitha akuzat ballë njëra-tjetrës, me qëllimin për deklarata pasojnë lajmet e dala fuqi. Ndërsa dje është aprovuar të rënë dakord e jo për të humbur ditët e fundit në shtypin britanik, një organ i veçantë auditivi, që për parregullsi nga ana kohë në retorika boshe”, deklaroi në lidhje me shpenzimet shtesë do të shqyrtojë të gjitha akuzat e gazetës në drejtim të Mbreti jordanez, që ka diskutuar dhe të pajustifikuara të bëra nga për parregullsi nga ana e gazetës planin në Uashington një muaj më parlamentarë laburistë me paratë në drejtim të zyrtarëve të lartë zyrtarëve të lartë dhe do parë me Obamën. Ai shtoi se nëse e Parlamentit. Gazeta që bëri dhe ky organ do të merret në Obama nuk do ta mbante premti- publik këtë skandal të fundit për veçanti me të gjitha rastet dhe të merret në veçanti me të min e tij për paqe, kredibiliteti i tij laburistët ishte “Daily Telegraph”. me të gjithë personat e dyshuar. gjitha rastet dhe me të gjithë do të zhbëhej brenda pak çastesh. Ajo zhvilloi një kërkim të hollë- Ky organ është tërësisht i pavarur Qeveria izraelite ka refuzuar deri sishëm në listën e shpenzimeve dhe do ta vazhdojë punën e tij personat e dyshuar më tani çdo lloj lëvizjeje që të çon të kryera nga parlamentarët dhe në mënyrë më të ristrukturuar drejt krijimit të një shteti palestinez, disa nga ministrat kryesorë të çdo vit. Detyra e tij do të jetë por Mbreti Husein ka këmbëngulur kabinetit laburist. Shkrimet e të mëdha financiare në momente ai tha se tani ata duhet të tre- shpenzimeve të bëra, por mbi të pikërisht ajo e mbikëqyrjes së që kjo duhet të ndodhë pasi edhe gazetës patën një jehonë shumë të tilla krize. Për sa i përket Kry- gonin që gabimet e bëra duhet gjitha hartimit të një ligji të ri mbi çdo shpenzimi të bërë nga ana e vendet arabe ta kenë njohur shtetin të madhe, sidomos nga njerëzit e eministrit Braun, gjatë një fjale të të korrigjoheshin dhe jo vetëm shpenzimet e deputetëve dhe qe- zyrtarëve të lartë parlamentarë, e Izraelit. thjeshtë që ndodhen në vështirësi mbajtur dje në një kolegj anglez, për sa i përket rimbursimit të veritarëve, që linte shumë hapë- apo anëtarë qeverie qofshin.
 • 20. shqip SOCIALE E MARTE, 12 MAJ 2009 22 “Sugjerimi” i drejtorisë spitalore “Nënë Tereza”: Shtroni vetëm rastet urgjente, të tjerët të presin Opinion Urgjenca e Kardiologjisë? Le ta bëjmë varfërinë histori Nuk ka më vende për të sëmurët K y slogan paksa naiv që frymëzon miliona njerëz e qindra organizata që përpiqen të luftojnë varfërinë në çdo cep të botës më erdhi ndër mend duke lexuar të dhënat e fundit për varfërinë në Shqipëri. Gjetjet e an- S hërbimi i Urgjencës së ketës së fundit të matjes së standardit të jetesës (INSTAT, Kardiologjisë është mbi- BB, UNDP) përbëjnë një lajm të mirë të një uljeje të vazh- populluar aq shumë sa dueshme dhe të konsiderueshme të varfërisë në vend. Në që edhe me “mik” vështirë harkun e 6 viteve, përqindja e të varfërve në vendin tonë të gjesh një vend bosh. Fluksi i është përgjysmuar nga 25,4% në 2002, në 18,5% në 2005 pacientëve jo vetëm nga krye- dhe në 12,4% në vitin 2008. Leximi i statistikave na tregon qyteti, por nga i gjithë vendi, diçka shumë të qartë: efektet e rritjes ekonomike në vend ka mbingarkuar pavijonin dhe mund ta luftojnë me ritme relativisht të kënaqshme var- punën e përditshme të mjekëve fërinë në të gjithë Shqipërinë përveçse në zonat malore specialistë. Por nisja e javës së rurale, ku së fundmi nuk ka pasur ulje të varfërisë. Në re ka çelur edhe ide të reja për të këto zona, pothuajse 1 në 3 persona jeton me më pak se 2 dollarë në ditë dhe ky është vetëm aspekti ekonomik i rregulluar sadopak gjendjen, me varfërisë, pa llogaritur deprivimin social, mungesën e ku- zgjidhje alternative. shteve të përshtatshme shëndetësore e arsimore, izolimin Sipas mjekëve të Shërbimit në mjaft zona në periudhat e dimrit që janë shoqëruese të Kardiologjisë, tashmë në këtë të varfërisë ekonomike. Shpesh ne e trajtojmë varfërinë pavijon shtrohen dhe mbahen si shifra, duke harruar se ajo është dramë individuale, vetëm rastet e urgjencës, ata ku pak interes ka ulja e përqindjes së varfërisë në shkallë pacientë që e kanë pothuaj të vendi. Ajo që dua të sjell në vëmendje dhe që është temë pamundur të ndjekin kurën në zotëruese në debatet për zhvillimin në dhjetëvjeçarin e shtëpi apo të presin me ditë të fundit është varfëria si mohim i të drejtave elementare tëra për të kryer ekzaminime njerëzore. Të jesh i varfër nuk do të thotë vetëm të kesh dhe ndërhyrje të tjera. Pjesa më pak lekë. Të jesh i varfër do të thotë që nuk ke aftësinë tjetër, pasi të vizitohet, të marrë të ndjekësh zhvillimin personal e të familjes tënde, do të mjekimin dhe të largohet për në thotë të mos kesh dinjitetin e një qenieje njerëzore. Të shtëpi. “Sugjerimi” për shtrimin jesh i varfër do të thotë të mos jesh i lirë. Kjo do të thotë e rasteve të urgjencës dhe “për- që moralisht çdo shoqëri ka detyrimin për t’u siguruar të zënia” e të tjerëve për në shtëpi varfërve të drejtat minimale; kjo do të thotë që çdo shtet Rimbursimi ka ardhur nga drejtoria e qendrës ka detyrimin t’u sigurojë shtetasve të vet liritë e të drejtat spitalore universitare “Nënë themelore të njeriut. Ne të gjithë do ishim me të drejtë Pacientët me leucemi kronike, pjesë e listës së barnave Tereza”. Kjo për arsye të fluksit të shumë të shqetësuar nëse liritë e të drejtat politike të dikujt pacientëve. Si zgjidhje alternative do të shkeleshin, por ne jetojmë çdo ditë me faktin se liritë thelbësore të njerëzve të varfër janë të shkelura. Mendoni pritet të ulë mbipopullimin, të P jesë e rimbursimit në listën e barnave të si edhe me 27 principe të reja aktive, gjithashtu për një moment sa kuptim do të kishte e drejta e votës, “edukojë” të sëmurët në mënyrë vitit 2009 do të jenë edhe dy kategori, të është shtuar me 172 alternativa tregtare, duke nëse shqetësimi juaj kryesor është ushqimi i nesërm për që të respektojnë sistemin e transplantuarit dhe pacientët me sëmun- arritur në total numrin prej 405 barnash dhe 944 fëmijët tuaj. Kjo betejë duhet luftuar në dy nivele: Së pari referimit. Nga ana tjetër, pritet dje të gjakut, leucemi. Dje, në Konferencën e alternativa tregtare”, tha drejtoresha e ISKSH- shoqëria jonë ka shumë për të bërë në këtë aspekt, nuk të zgjidhë edhe ngarkesën e Farmacive, drejtoresha e Institutit të Sigurimeve së, Elvana Hana. Sipas saj, është rritur numri i mund të qëndrojë indiferente, akoma më keq nuk është punës së mjekëve dhe personelit të Kujdesit Shëndetësor ka bërë një rezyme për diagnozave të mbuluara me trajtim mjekësor të as indiferente. Të varfrit në Shqipëri janë banorët e zonave mbështetës, që punojnë pranë listën e barnave, edhe pse vendimi i qeverisë po rimbursuar si mbulimi i trajtimit të leucemisë rurale malore dhe, mesa duket nga të dhënat e Tiranës, këtij shërbimi. vonon e akoma nuk është marrë, pavarësisht se kronike, trajtimi për mosplakjen e organeve të edhe të periferive të qyteteve të mëdha; në thelb, i njëjti ka kohë që ka mbërritur në Këshillin e Mini- transplantuara, trajtimi i infeksioneve post- Mjekët duhet t’i shpjegojnë grup njerëzish që kanë lëvizur drejt qyteteve më të mëdha strave. “Kështu, nëse do t’i referoheshim listës transplantive, duke arritur një mbulim prej pacientëve të urgjencës se cilët në kërkim të një jete më të mirë. Janë ata njerëz që shumë së barnave, gjatë 4 viteve të fundit, ajo është 95% të sëmundshmërisë kronike nga lista e prej tyre kanë “avantazhe” për të nga ne i etiketojmë me lloj-lloj epitetesh, janë ata që kanë pasuruar me 50 barna dhe formë-doza të reja, rimbursueshme. qëndruar dhe cilët nuk janë edhe zbritur nga malet e na “bezdisin” ambientin tonë urban aq urgjent, por kanë mundësi të (ky argumentim është veçanërisht cinik në një vend ku presin edhe ca. vetëm para pak brezash 90% e njerëzve jetonte në fshat). Pasi të kapërcejmë paragjykimet tona, shoqëria civile, Sipas mjekëve të media duhet ta bëjnë qendrore eliminimin e varfërisë, jo Testimi si mëshirë, por si e drejtë e njerëzve në shoqërinë tonë. Shërbimit të Ndërmarrja e investimeve të rëndësishme në infrastru- Kardiologjisë, në Përcaktohen ambientet e provimeve të Maturës Shtetërore 2009 kturë në Veriun e vendit si rruga Durrës-Kukës apo Rruga e Arbrit, që kalojnë në zona mjaft të izoluara malore, këtë pavijon shtro- do të kenë patjetër ndikimin e tyre, si edhe investimet AVA: Përgatitet lista e hen vetëm urgjencat e rëndësishme në rrugët apo ujësjellësit ruralë. Një set politikash afatshkurtra e afatgjata mund të ndërmerren në këtë drejtim. Ka një përpjekje të përgjithshme për të gjetur Sipas drejtorisë së qendrës mënyra se si t’i mbajmë njerëzit në fshat. Sipas meje kjo spitalore universitare “Nënë nuk është as e drejtë as e mundur; përqindja e popullsisë Tereza”, urgjenca e kardiologjisë shpërndarjes së maturantëve rurale në vend është akoma shumë e lartë. Mesa duket dhe fluksi i pacientëve në këtë pa- qytetet e mëdha për momentin nuk janë në gjendje (as për vijon, është gjithmonë i pritshëm, sa i përket infrastrukturës urbane, as mundësive për punë- kur temperaturat janë tepër të sim) të presin njerëz të tjerë. Një zgjidhje e mundshme do larta apo të ulëta. të ishte rritja e qendrave të vogla urbane të zonave malore. Deri në ngritjen e një qendre P Deri tani këto qytete kanë një popullsi të qëndrueshme; ërgatitjet infrastrukturore yruara të Maturës Shtetërore, por poliurgjencash brenda ambien- shumë njerëz kanë ikur drejt qyteteve më të mëdha, por për Maturën Shtetërore 2009 edhe atyre të lëndëve me zgjedhje. teve të spitalit dhe ndërtimit shumë të tjerë kanë ardhur nga fshatrat drejt tyre. Nëse duket se janë drejt finalizimit. Numri i atyre që do të përballen me të spitalit rajonal të Tiranës, në pak vite infrastruktura kryesore do të ndërtohet, një Aktualisht, bëhet e ditur se është provimet e detyruara të Letërsisë urgjenca e Kardiologjisë, Infekti- politikë e fortë favorizuese, me nxitjen e sektorëve të përgatitur lista e posaçme në të dhe të Matematikës do të rritet në vitit dhe Pediatrisë do të mbeten veçantë do t’i bënte këto qyteza interesante për investime, cilën përcaktohet sistemimi i çdo provimet me zgjedhje, ku këtë vit qendrat me fluksin më të madh e rrjedhimisht për rritje graduale të popullsisë e për punë- maturanti gjatë ditëve të provimit. do të konkurrojnë sërish të gjithë të pacientëve. sim të banorëve të fshatrave malorë. Jo gjithmonë duhet Përfaqësues të Agjencisë së Vlerë- ata që nuk kanë mundur të fitojnë Urgjenca e kardiologjisë të të presim që rritja ekonomike të “shkundë” frytet e veta simit të Arritjeve të Nxënësve (AVA) një të drejtë studimi në vitet e edhe në zonat rurale malore. Jo çdo zgjidhje mund të vijë paktën në këtë kohë nuk ka konfirmojnë faktin se tashmë janë kaluara. Por njëkohësisht kjo mun- nga jashtë këtyre komuniteteve. Zhvillimi i turizmit malor, probleme me ilaçet, mjekimet përcaktuar të gjitha ambientet që dësi do t’u jepet të gjithë atyre që agroturizmit, prodhimi i pastër e cilësor bujqësor janë disa do të shërbejnë si salla provime për shfaqin dëshirën për të frekuentuar kryesore apo bazën materiale për nga drejtimet që mund të krijojnë mundësi të rëndësishme maturantët e këtij viti. Sipas tyre, studimet në universitetet publike të përballuar rastet e emergjenca- për gjenerimin e një biznesi të qëndrueshëm lokal. Shenja përmes një liste të mbështetur në në vend. Lidhur me këtë Ministria ve. Ajo që mbetet problem është pozitive do të tërhiqnin kapital financiar e njerëzor nga rendin alfabetik është saktësuar e Arsimit, në një urdhër të posaçëm infrastruktura, sipërfaqja e vogël, djemtë e vajzat emigrantë. Promovimi i shërbimeve të vendi i provimit për gjithsecilin nga për Maturën Shtetërore 2009 ka e cila nuk është menduar për një mikrofinancës do t’u ofronte mundësinë për biznes edhe nxënësit e viteve të katërta të gjim- vendosur që t’u njohë rezultatet qytet me më shumë se 1 milion më të varfërve. Politika më afatgjata si forcimi i kapitalit nazeve dhe shkollave të profileve të e provimeve me zgjedhje të gjithë banorë, të cilët në 90 për qind të njerëzor nëpërmjet përmirësimit të sistemit arsimor e tjera të mesme. atyre të rinjve që iu janë nënshtruar rasteve nuk respektojnë sistemin shëndetësor, si dhe përmirësimi i qeverisjes vendore (si “Hyrja dhe ndarja e çdo kandi- vjet këtyre testimeve dhe këtë vit është e ndaluar kategorikisht që të e referimit. aftësi e si transparencë) janë të rëndësishme qoftë si qëllim dati nëpër klasa, ditën e provimit do duan të kandidojnë sërish, por bëhet ndërrimi i vendeve ndryshe Rreth 50 për qind e shqip- në vete, qoftë si kushte të nevojshme për zhvillimin social të bëhet duke ndjekur detyrimisht pa i hyrë përsëri mundimit të dy nga ai i vulosur në listën e dërguar tarëve vdesin nga sëmundjet kar- e ekonomik të këtyre komuniteteve. Veprime të menjëher- rendin zbritës të listës emërore të provimeve. nga institucioni përkatës. diovaskulare. Por jo vetëm kaq. shme si programe të gjera punësh publike me punësim dërguar nga AVA”, pohojnë për- Në punën përgatitore që AVA ka Vështirësia më e madhe mendo- Rreth 87 për qind e tyre vdesin intensiv, shpërndarje më e drejtë e ndihmës ekonomike faqësues të këtij institucioni. Ata kryer gjatë kësaj periudhe është edhe het se do të jetë gjatë dy provimeve në shtëpi. Statistikat i bën publike dhe mbajtja e ritmit aktual të investimeve në infrastrukturë sqarojnë më tej se sistemimi i çdo ajo e hartimit të listës me bar kodet të lëndëve me zgjedhje, ku numri Shoqata Shqiptare e Kardiolo- do të japin ndikim në një kohë të shkurtër. nxënësi në mjediset apo sallat e për secilin nga maturantët që do të i kandidatëve për në universitete gjisë. Ka një prirje të rritjes së Sidoqoftë, nëse shtysa jonë për luftën ndaj varfërisë do provimit do të bëhet një nga një, kandidojnë për në institucionet e këtë vit është tejet i lartë edhe në vdekshmërisë nga sëmundjet të jetë ulja e pabarazisë rajonale se kështu rekomandon BE sipas rendit të hyrjes së tyre, teksa arsimit të lartë publik në vend. A.Rr. krahasim me një vit më parë. Në kardiovaskulare. Në krahasim me apo frika nga mbipopullimi i zonave tona urbane dyshoj se AVA, institucionin që do të mena- mund të arrijmë rezultate. Le të përpiqemi të nisemi nga vitin 2000, në 2004 vdekshmëria xhojë katër provimet e maturës, këndvështrimi i të varfërve, kjo mund të sjellë një diferencë nga këto sëmundje është rritur deri tani janë regjistruar rreth 47 të madhe në hartimin e politikave e projekteve zhvillimore. me rreth 2.5 për qind. mijë të rinj, të cilët do t’i nënshtro- Blendi Bushati Lorina Mixha hen jo vetëm dy provimeve të det-
 • 21. @ PER ME SHUME shqip AKTUALITET www.gazeta-shqip.com E MARTE, 12 MAJ 2009 24 Policia shpalli në kërkim Bledarin, pasi theu afatin e lejes. “Isha te disa të afërm” U kërkua si “i arratisur”, rikthehet i burgosuri I ishte dhënë leje nga burgu, por ai nuk informacioneve zyrtare, i dënuari Bledar leje. Kjo është ofruar pas kërkesës së tij si dhe Prokuroria e Rrethit. Por, më vonë është kthyer në kohë, duke vënë kështu Haxhi Lika, 33 vjeç, lindur dhe banues për arsye të sëmundjes së babait të tij. ai është kthyer. Bazuar në deklaratën në lëvizje gjithë policinë për kapjen e në Berat, është dënuar me 5 vjet burgim Pas verifikimeve të bëra për vërtetësinë personale dhe informacionet e marra tij. Bëhet fjalë për një të dënuar me 5 nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Berat, për e sëmundjes dhe vlerësimit pozitiv nga institucioni, i dënuari Lika kishte vjet burg për mbajtje pa leje të armëve veprën penale “Mbajtje pa leje të armëve të marrë nga punonjësit socialë dhe tejkaluar orarin e kthimit në institucion, luftarake, i cili është kthyer ditën e dhe municioneve luftarake”. Nga dënimi juridikë, u vendos dhënia e lejes për të pasi kishte shkuar për vizitë te një i afërm djeshme, duke justifikuar edhe vonesën. i kanë mbetur edhe 1 vit e 7 muaj burg. dënuarin Bledar Lika. Leja shpërblyese në Durrës. Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Fillimisht është deklaruar se Beldar Më datë 05 maj 2009, nga Drejtoria e iu dha nga data 05 maj deri në orën 17:00 Kavajë ka nisur procedimin penal ndaj Lika është arratisur duke shfrytëzuar Institucionit të Ekzekutimit të Vendimit të datës 10 maj. Pas mbarimit të afatit të të dënuarit, për thyerje të rregullores së lejen e dhënë nga burgu. Por më vonë, Penal Rrogozhinë, bazuar në ligjin 8328 lejes së dhënë dhe mosparaqitjen e të vendit të vuajtjes së dënimit dhe nenin Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve ka “Për të drejtat dhe trajtimin e të dënuarve dënuarit në institucion, u njoftuan Auto- 323 të Kodit Penal. shpjeguar se ai është kthyer në qeli. Sipas dhe paraburgosurve”, Likës i është dhënë ritetet Përkatëse Policore, Pikat Kufitare, Ble. Gi. Bashkë me të arrestohet edhe një student i Juridikut. Falsifikuan dokumente dhe mashtruan për destinacionin Korçë Bllokimi i studentëve, pranga Pakujdesia, polici i burgut plagos veten pronares së agjencisë turistike P lagoset me armën e shërbimit polici i burgut të sigurisë së lartë në Korçë. Lajmi konfirmohet nga burime BLEDI GILAJ të policisë së këtij qyteti, të cilat bëjnë të ditur V izat e 167 studentëve, të se rreth orës 22:30 të cilët u bllokuan disa ditë së dielës, Olsi Fejzollari më parë e nuk u lejuan të është transportuar nga zbresin në Trieste të Italisë, kanë Ambasada të afërmit e tij për në dërguar në pranga dy persona. spitalin civil të qytetit, Katër të tjerë janë dërguar për hungareze ka sepse ishte plagosur ndjekje penale në gjendje të lirë, me armë zjarri. Pas ndërsa policia ka nisur punën për zbuluar skandalin, sinjalizimit, policia identifikimin e gjithë personave të implikuar në këtë falsifikim ka nisur menjëherë kur është vënë në dokumentesh, me qëllim që të hetimet lidhur me këtë kalojnë ilegalisht kufirin shqiptar. rast. Fillimisht është dijeni se studentët Drejtoria Kundër Krimit Fi- dyshuar për një tentativë nanciar në Drejtorinë e Përgjith- vetëvrasjeje, por nga nuk kishin marrë shme të Policisë së Shtetit, në veprimet hetimore dhe bashkëpunim me Drejtorinë nga plaga që ka marrë destinacionin e Rajonale të Kufirit dhe Migra- në trup polici korçar, cionit në Durrës dhe Tiranë, ka deklaruar. Në k y d y s h i m ka r ë n ë mundur të vendosë në pranga menjëherë. Ngjarja ka Iris Çekanin, 37 vjeçe, e cila këto kushte, ajo ndodhur në banesën është administratorja e agjencisë private të policit të turistike “MAR-EST TRAVEL”. ka anuluar gjithë burgut, kur ai ka qenë Kjo është agjencia e cila kishte jashtë shërbimit. Burime aplikuar për viza në ambasadën vizat e dhëna dhe të policisë kanë thënë hungareze, duke pretenduar se ngjarja ka ndodhur për 167 studentë që donin të 167 personat, nga pakujdesia, nga bënin një udhëtim turistik. Veç një shkrepje e pavu- ku një pjesë e llnetshme e armës. Ambasada hungareze Sipas të dhënave tyre shtireshin si zyrtare të policisë, polici anuloi 167 vizat kur 38-vjeçar ka marrë studentë zbuloi ndryshimin një plagë në pjesën e shpatullës së majtë e destinacionit. Më dhe tashmë ndodhet kushte, ajo ka anuluar gjithë vizat personat e kthyer mbrapsht për mesëm dhe për Ada Qadhimin të agjencisë turistike ‘MAR-EST pas u zbuluan edhe e dhëna dhe 167 personat, ku një shkak të anulimit të vizave dhe nga Tirana, 25 vjeçe, me arsim TRAVEL’, si person juridik” shtoi jashtë rrezikut për jetën, pjesë e tyre shtireshin si studentë, po shikohet se cilët janë studentë të lartë”, detajoi policia. Grupi i policia. Materialet e përpiluara iu nën kujdesin e bluzave falsifikimet kanë mbetur të bllokuar dhe nuk dhe cilët jo. Madje, që në vepri- punës deklaron se hetimet mund referuan për kompetencë organit të bardha. Lidhur janë lejuar të zbresin në Portin met e para hetimore janë zbu- të nxjerrin të implikuar të tjerë të Prokurorisë së Rrethit Tiranë, me rrethanat e kësaj administratores, në pranga ka e Triestes në Itali. Dy ditë më luar katër raste, që i janë referuar në këtë akt kriminal. “Nga ana e duke i akuzuar këta persona për ngjarjeje, konfirmohet përfunduar edhe një student i vitit parë ata janë kthyer të gjithë në prokurorisë për procedim penal grupit hetimor vazhdon puna për veprat penale të “Korrupsionit se gjithçka ka ndodhur të dytë në Fakultetin e Juridikut tek Portin e Durrësit dhe menjëherë në gjendje të lirë. “Materialet në intervistimin e të gjithë personave pasiv në sektorin privat”, “Falsifi- pasi 38-vjeçari ka lënë Universiteti privat “UFO”. Policia janë shoqëruar nga policia, ku Prokurorinë e Tiranës u referuan të kthyer dhe verifikimin e perso- kimit të dokumenteve më shumë detyrën dhe është kthyer shpjegoi se Valter Marashi, 21 vjeç, u janë sekuestruar dokumentet për Mario Rizain nga Berati, 23 nave të tjerë të implikuar në këtë se një herë”, “Mashtrim për qëllim në shtëpinë e tij. ka qenë personi i cili ka ndihmuar identifikuese. Burimet nga grupi vjeç; Taulant Begën nga Berati, aktivitet kriminal. Gjithashtu u fitimi”, “Zbatimit të ligjit penal ndaj J. Dh. në grumbullimin e njerëzve. Duke hetimor shpjeguan se tashmë 22 vjeç; Nazmi Zenelin nga Lush- referuan në prokurori materialet personave juridikë”, të kryer në bashkëpunuar mes tyre, dy per- ka nisur verifikimi për të gjithë nja, 18 vjeç; të tre me arsim të për marrjen në përgjegjësi penale bashkëpunim. sonat dyshohet se kanë mashtruar për një udhëtim turistik që do të Vizita ishte për në Slloveni dhe më pas Tiranë në Spanjë. Kreu i policisë, Ahmet Prençi, nënshkruan marrëveshjen me homologun e tij Sipas të dhënave zyrtare nga Policia shoqëron 4 nxënës, Policia e Shtetit, mësohet se nda- Shqipëri-Itali, grup pune limi i tyre u bë pasi më gjashtë vodhën kompjuterët e shkollës maj, agjencia turistike e “MAR- EST TRAVEL”, duke mashtruar kundër trafikut të drogës për destinacionin e udhëtimit N jë plan veprimi në luftën K atër nxënës të një shkolle nëntëvjeçare janë arrestuar nga Sllovenia në Spanjë, ka marrë kundër trafiqeve, sidomos nga policia e kryeqytetit, pasi dyshohen se janë në mënyrë të kundërligjshme atë të drogës dhe të armëve, është autorët e vjedhjes së katër kompjuterëve në ambientet 167 viza turistike “Shengen” i Përgjithshëm i Policisë u takua ndërmarrë në bashkëpunim mes ku mësonin. Burimet policore të në Ambasadën e Hungarisë në edhe me drejtuesit e policive të policisë shqiptare dhe asaj italiane. Tiranës shpjeguan se nga seksioni Tiranë. “Në listën e marrjes së Ballkanit, si me atë të Maqedo- Plani është firmosur mes kreut të kundër vjedhjeve u arrestuan në vizave, përveç studentëve të nisë, Rumanisë, Malit të Zi dhe të policisë shqiptare, Ahmet Prençi flagrancë katër 15-vjeçarët që universiteteve private, janë futur Serbisë. Takimet e zhvilluara ishin dhe homologut italian, Antonio ishin edhe në një klasë. Arrestimi dhe persona të tjerë që nuk kanë mjaft miqësore. Të nesërmen, del- Manganelli. Zëdhënësi i Policisë i tyre u krye sepse rreth orës qenë studentë, duke bërë pagesa egacioni shqiptar zhvilloi një takim së Shtetit deklaroi se me ftesë të 01:00, në bashkëpunim me njëri- shtesë për falsifikimin e doku- me komandantin e ROS-it, gjeneral drejtorit të Policisë Italiane, me tjetrin, dyshohet se kanë realizuar menteve sikur janë studentë, Ganzer, ku u bisedua në lidhje me rastin e përvjetorit të krijimit të vjedhjen e katër kompjuterëve në me qëllim përfitimin e parregullt raportet e bashkëpunimit dhe ambientet e shkollës 9-vjeçare policisë italiane, nga data 7 maj të vizave që të kalonin kufirin mundësinë e krijimit të grupeve “Qazim Turdiu” në Tiranë. Policia deri më datë 9 maj, një delegacion dhe i delegacionit të policisë shq- shtetëror për në vendet e Evropës”, shpjegoi se u kryen veprimet të përbashkëta të hetimit. Gjen- shqiptar zhvilloi një vizitë atje. iptare. Në këtë takim u firmos plani procedurale dhe në cilësinë e detajoi Drejtoria e Përgjithshme e erali Ganzer shprehu gatishmërinë Në delegacion, veç Prençit ishte i veprimit mes policisë italiane provës materiale u sekuestruan Policisë së Shtetit. Vetë ambasada për të rritur bashkëpunimin dhe edhe zëvendësministri i Brend- dhe asaj shqiptare, në kuadrin e sendet e vjedhura. Materialet në ngarkim të tyre do t’i ka qenë ajo e cila ka zbuluar skan- ngritjen e grupeve të përbashkëta shëm, Gent Strazimiri. Në datën luftës kundër krimit të organizuar, kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprën dalin, kur është vënë në dijeni se ndaj luftës kundër krimit të orga- 8 maj, pas ceremonisë së Festës së sidomos trafikut të armëve, drogës, penale të “vjedhjes” në bashkëpunim. studentët nuk kishin marrë des- nizuar, e konkretisht ndaj trafikut Policisë Italiane, u zhvillua takimi prostitucionit dhe trafiqeve të tjera tinacionin e deklaruar. Në këto të lëndëve narkotike. i delegacionit të policisë italiane të paligjshme. Gjithashtu, drejtori
 • 22. shqip @ PER ME SHUME SPECIALE www.gazeta-shqip.com E MARTE, 12 MAJ 2009 25 Skandali „Fiks Fare‰ denoncon korrupsionin në qendrën e vuajtjes së dënimit në Rrogozhinë Liridalja nga burgu paguhet 100 euro në ditë Vëllai i drejtorit të burgut, “menaxheri” i pazareve me lejet L iria e një të dënuari në burg- tregon se drejtori i burgut ka një pazaret. Sakaj ka zbritur në Kutalli për jet shqiptare kushton sot “menaxher”, që është vëllai i tij, Pasi ka udhëtuar për 30 të vazhduar më pas vetë për në vetëm 100 euro në ditë. “Fiks të cilin e përdor edhe si shofer. minuta me grupin e xhirimit Komunën Strumë, ku banon Fare” tregoi dje se si bëhej pazar Sipas tij, ai është personi që bën të “Fiks Fare”, i dënuari Arben familja e tij. me vëllain e drejtorit të burgut të Rrogozhinës për të nxjerrë me leje një të dënuar që po vuante penal- itetin e dhënë në këtë institucion të kryerjes së dënimit. Vëllai i drejtorit të burgut të Rrogozhinës është sekseri që merr përsipër të lirojë të burgosu- rit kundrejt pagesës. Çdo ditë leje në këtë burg kushton 100 euro. Ndërkohë që drejtori i burgut të Rrogozhinës, Ylli Zdrava, të Biseda me të dënuarin vëllain e ka edhe shoferin e tij personal. Kështu, çdo pazar për daljen me leje të të dënuarve pas daljes së tij nga burgu kalon nëpërmjet shoferit të tij. “Fiks Fare” kontaktoi me vël- Fiksi - Juve ju nxorën tani nga burgu? lain e drejtorit të burgut të Rrogo- I dënuari - Me leje. zhinës. Emri i të dënuarit për të Fiksi - Nga je ti? cilin kërkuam pesë ditë leje, ishte I dënuari - Unë jam nga Roskoveci. i rastësishëm. “Fiks Fare” zgjodhi Fiksi - Për çfarë të kishin dënuar? emrin e një prej të burgosurve Biseda me shoferin e I dënuari - Për plagosje. që vuajnë dënimin në burgun e Fiksi - Sa ke bërë? Rrogozhinës. I dënuari - Po, bëra tre muaj. Arben Avdyl Sakaj është i drejtorit të burgut të Rrogozhinës Fiksi - Si e ke emrin? dënuari për të cilin “Fiks Fare” I dënuari - Arben Sakaj. kërkoi te vëllai i drejtorit të burgut Fiksi - Ke dalë herë tjetër me leje? Fiksi - Unë jam për Arbenin, të Rrogozhinës pesë ditë leje. I dënuari - Po, bëra tre muaj Arben Sakaj, që ka rënë për ha- I dënuari nuk dinte asgjë. Fiksi - A ke dalë? shash. Vëllai i drejtorit të burgut I dënuari - Kam dalë 5 - 6 herë, aman me lekë, me kafe. Shoferi i Drejtorit - I dënuar pranon që të sigurojë lejen për të Fiksi - Ka ndonjë çikë kushte aty? është ai apo...? dënuarin, por kjo do të ishte leje Fiksi - Burg hesapi. Fiksi - Po, po i dënuar. shpërblyese. E rëndësishme për I dënuari - Burg ore burrë, por ka liri veprimi. Ke telefon me vete ti? Shoferi i Drejtorit - Ka dalë të ishte pagesa që do të merrte Fiksi - Kam. ndonjëherë me leje? dhe jo dokumentacioni. I dënuari - Të bëj një telefonatë unë, me kartën time? Fiksi - Nuk ka dalë ndonjëherë. Pasi ra dakord me pazarin, Fiksi - Merre rregulloje vetë! Shoferi i Drejtorit - Sa ka për shoferi i drejtorit të burgut të I dënuari - Ne i bëjmë shpejt e shpejt atje brenda. të bërë? Rrogozhinës i premtoi gazetarit - Alo Beni jam. Fiksi - Ka akoma edhe 7 muaj. të “Fiks Fare” se i dënuari do të - Ku je tani ti? Shoferi i Drejtorit - Të dalë? E dilte me leje po atë ditë. Përgjigje - Do vish të më marrësh në Roskovec ti mua apo në Kutalli? merr ai menjëherë. Në qoftë se ka për orën e saktë ai do t’i kthente - Dola me leje unë tani, por nuk dija gjë fare, jam afër Lushnjës, edhe 7 muaj, del. në telefon. Madje për këtë kishte me një makinë. Fiksi - Edhe 7 ka... edhe një kod të veçantë komuni- - Tani, ku e ke më mirë, në Roskovec apo në Kutalli? Shoferi i Drejtorit – Muaj, jo kimi, që në këtë rast do të ishte - Ej dëgjo këtu, dua që mos të zbres në Strumë fare unë, mos të vjet? fjala “pllaka”. dukem atje. Fiksi - Muaj. Ai u dënua 4 vjet. Pas dy telefonatave, shoferi i - Po ça u lirova unë, u lirova unë, me leje kam dalë. Shoferi i Drejtorit - S’prish drejtorit të burgut të Rrogozhinës - Në Kutalli? Mirë. punë ajo. Po ç’ne që nuk ka dalë e siguroi gazetarin e “Fiks Fare” Fiksi - S’dinë gjë njerëzit fare ë? me leje ai? se “kamioni” (ky ishte kodi për I dënuari - Jo dhe vetë isha në gjumë. Fiksi - Ata janë tejet të lodhur. dielën sa i bie 5? Sa më vete 5 mua? Fiksi - Ti do shkosh tek puna. drejtorin e burgut të Rrogozhi- Fiksi - Po si ju tek të të lironin kështu me leje? Ai ka qenë me mua jashtë dhe në Shoferi i Drejtorit - 5 ditë!! Shoferi i Drejtorit - Biles mund nës) e kishte firmosur lejen për Fiksi - I keni me data kështu apo...? Itali që ishim, njëherë bëri punë Kam hall se po mori leje speciale, të ikim bashkë fare atje tek puna. të dënuarin Arben Sakaj. I dënuari - E dija që do ikja me leje, por jo sot, se i kisha dhënë dhe ngeli brenda. Bëri 2 vjet për duhen bërë ca letra edhe kanë Fiksi - Të t’i jap unë 500 euro Po atë ditë, më 5 maj 2009, në kafen për 10 ditë. transport, përsëri erdhi këtej dhe avaze ato, në qoftë se e bëjmë leje tani të mbarojmë punë? Një, 200 orën 16:45, i dënuari Arben Sa- Fiksi - Për 10 ditë? bëri 4 vjet për transport. Kur mun- shpërblimi, 5 ditë vete me 100 - 300 - 400 - 500. Tani unë për 500 kaj, së bashku me disa të dënuar Fiksi - Jo, kishte 10 ditë. dem më e shpejta ta kem? euro dita. euro për 5 ditë e kam... Edhe sot të tjerë, doli nga dera e burgut Fiksi - Sa ditë leje ke? Shoferi i Drejtorit - Ti mbase e Fiksi - 100 euro dita. vij e marr unë po të më marrësh të Rrogozhinës i vetëm, i pa- I dënuari - Pesë ditë. do edhe sot atë, por... Shoferi i Drejtorit -E, për 5 ditë ti në telefon. shoqëruar nga asnjë polic. Fiksi - Për këto ditët me leje, keni ndonjë shef apostafat për këtë Fiksi - Kur mundesh? në qoftë se është me leje shpër- Shoferi i Drejtorit - Tani ka I hutuar nga dalja e papritur punë apo...? Shoferi i Drejtorit - Edhe sot blyese, e ke parasysh? Do e merr dhe 7 muaj burg se mos më... Se me leje, i dënuari, të cilit i kanë I dënuari - Drejtorin. e bëjmë atë. Të vete të flas me sot, do e merr nesër, do e merr ka 7 apo 8, se ka dhe 1 vit nuk më mbetur edhe shtatë muaj burg, Fiksi - Direkt me drejtorin ë...? Mirë që i paske rënë në kokë drejtorit. drejtorin se mbase e bëjmë sot. pasnesër dhe ik. Në qoftë se e do prish punë. doli në rrugë për të pritur një I dënuari - Në kokë jo, por ka futur të vëllain menaxher ai. Ka marrë Fiksi - E bën edhe sot thua? të premten, në mëngjes më bën Fiksi - Jo ore nuk të ndryshon. makinë të rastit, për të shkuar shofer të vëllanë ai dhe çojmë paratë tek vëllai, shkon emri dhe... E Shoferi i Drejtorit - Të flas me një zile mua. Shoferi i Drejtorit - E ke të pranë familjes. vështirë aman, njëqind mijë lekë dita. drejtorin njëherë. Varet me çfarë Fiksi – Sot, kur e marr unë? marrë ore, e ke të marrë. Një makinë e “Fiks Fare” i Fiksi -Si llogaritet, njëqind mijë lekë dita? mendje ke ardhur ti! Shoferi i Drejtorit -Zakonisht Fiksi - Do pres telefonin tënd ofroi ndihmë dhe e shoqëroi të I dënuari - Pesë ditë 500 000 lekë. Të hyn dhe mikrobi, të tjerët Fiksi - Unë kam ardhur me ata dalin nga ora 2-3 pasdite. unë. dënuarin deri në fshatin Kutalli. dalin ti s’del.. mendje të pjekur. Këtu ke emrin Fiksi – Atëherë, sikur unë të vij Shoferi i Drejtorit - Po, me Gjatë këtij udhëtimi, i dënu- Fiksi - Për kartat (sim) si ja bëni, keni telefon brenda? e tij dhe emrin e babait. dhe ta marr në 3 dhe të vij ta marr sa e ke në fund. O shoku do të të ari tregon sesi në mënyrë krejt I dënuari - Fshehtas, kabina ka, por janë të shtrenjta, mirë që kanë Shoferi i Drejtorit -Paska dhe unë atë për 5 ditë. them unë. Ti mos jep emrin e të të papritur e kishin zgjuar nga dalë ofertat, me këto rrokemi ne. emrin tim ai, ARBEN SAKAJ, AV- Shoferi i Drejtorit - Kur në 3? dënuarit në telefon. Ti në fund të gjumi dhe i kishin thënë se do të Edhe zakonisht punojmë natën, se ditën ka shumë kontrolle. DYL. Tre ditë thua këtu. Fiksi - Sot. fundit nga ora 1 më bëj një telefon ikte pesë ditë me leje në shtëpi. Fiksi - Ambulancë etj., keni brenda? Fiksi – Tre, por kam ardhur me Shoferi i Drejtorit - Ja të vete dhe më thuaj: “Çu bë? Do ma bësh Fillimisht nuk kishte besuar dhe e I dënuari - Kemi ca veterinerë, se mjekë s’janë ata. Asnjë gjë nuk mendje të pjekur, por më thuaj ti. të llafos unë. Ti do ta marrësh atë pllakën?” kishte pyetur disa herë gardianin ka burgu, as batanije, as çarçafë. Kam ardhur me mendje të ndarë. sot në 3? Fiksi - Do të të pyes i kam ato që po e shoqëronte drejt portës I thashë policit kur më ngriti nga gjumi, se mos po më gënjen ore... Sot, ç’është? Fiksi - Është këtu në tavolinë? pllakat? Mund t’i kem? së burgut. Vetë i dënuari tregon Ore vishu më tha, se nuk po bëj shaka. Nuk mora as çantë, asnjë Shoferi i Drejtorit - E martë. Shoferi i Drejtorit - Jo, jo është Shoferi i Drejtorit - I marrim skemën sesi funksionon marrja gjë. Se thashë po më gënjen, mos ma ka bërë ndonjëri për shaka. Fiksi - Po, 5 Maj. Atëherë deri të tek puna ai. dot sot ato pllakat më thuaj, kaq. e një dite leje në këtë burg. Ai
 • 23. shqip @ PER ME SHUME www.gazeta-shqip.com E MARTE, 12 MAJ 2009 27 Shakatë dhe të qeshurat që mamatë shkaktojnë mes tyre gjatë këtyre ditëve të qëndrimit në shtëpi, janë bërë objekt bisede mes banorëve. Ata pranojnë se ndjehen në siklet nga to, veçanërisht Bjordi, i cili ia ka thënë hapur Adelës këtë gjë Sori: Jam xheloz për mamatë, argëtohen më shumë se ne T ë përzgjedhura për t’u bërë pjesë e një eks- të mirë. Adela i ka kujtuar se një pjesë të tyre i kishte perience të veçantë, mamatë e banorëve kundërshtarë, por e ëma e ka këshilluar se ata ishin janë përshtatur mjaft mirë në shtëpi. Madje sa për lojë, ndërsa jashtë, kur t’i njohë realisht, ka ata kanë filluar t’i shikojnë ato si “konku- për të pasur marrëdhënie shumë të mira me të rrente” që kanë tërhequr vëmendjen e publikut. An- gjithë. Bjordi thotë se mami i saj paska thënë fjalë të toneta, e ëma e Bjordit, në emër edhe të gjithë mira për të gjithë dhe uron që dhe për lidhjen e tyre mamave të tjera, ka bërë kërkesën që fituesi të orga- ta konceptojë në këtë formë. Adela mendon se kjo nizojë një udhëtim turistik posaçërisht për to. gjë është ndryshe, sepse këto kanë të bëjnë me Debat mes Antonetës dhe Qetsorit tjetër aspekt, nderin. Ata bisedojnë edhe për mamin e Bjordit dhe Adela shprehet se ajo e ka provokuar Mamaja e Bjordit i vë në dukje Qetsorit disa tipare në disa raste. Bjordi i thotë se ajo e ka tipin të tillë, të karakterit të tij lidhur me debatet që ai bën. Ky por Adelën e do. Për Adelën, është më mirë një sjell- mendim i saj mbështetet edhe nga Bjordi, i cili shton je e tillë, sesa të shtiret. “Më pëlqen”, shprehet ajo. se nëse mamaja e tij do të ishte futur në “Big Brother”, Bjordi e komenton sjelljen e së ëmës si një mënyrë padyshim do ta kishte fituar dhe do të ngacmoheshin për të parë se sa e fortë është Adela. përherë me Sorin, sepse ajo është natyrë luftarake “Nominimet e mamave” dhe nuk do të dëshironte që Sori ta njihte atë aspekt të karakterit të saj. Mamaja e Bjordit i thotë Sorit që Mamatë e banorëve flasin për nominimet e tyre teleshikuesit i njohin më mirë nga sa njohin ata njëri- që kanë bërë në dhomën e rrëfimeve përballë Vëllait tjetrin. Më pas ata nisin një debat mbi egoizmin dhe të Madh. Mami i Bjordit shprehet se ka nominuar mëshirën. Duket se asnjëri nuk i lëshon pe tjetrit. Bise- mamin e Adelës, me motivin se rri shumë në kolltuk, dojnë mbi situata të ndryshme në shtëpi. Më pas të nuk është aktive dhe nuk merr pjesë në debate. Mami dy flasin mbi jetët e tyre. i Sorit tregon se e kishte nominuar Antonetën si Pas një dreke të mrekullueshme, Ari me Bjordin konkurrente të fortë. Adela dhe Bjordi vetëm qeshin përgjigjen e saj që shkaktoi shumë të qeshura te pub- shtëpi. Bjordi mendon se edhe pak kohë dhe ato do dalin në oborr. Ari e pyet nëse mamatë do dalin sot apo me batutat e mamave dhe thonë se i kanë imituar liku, sepse tha që ka bërë të njëjtat gjëra si ai. Sipas tij, fillojnë nga debatet me njëra-tjetrën, ndërsa Adela nesër nga shtëpia. Bjordi nuk e di me siguri, por men- mirë. Sori i thotë mamasë së tij të mos mërzitet nëse ishte Moza ajo që shkaktoi eliminimin e Tanit, pasi ai shton se do ndahen në grupe rivale dy nga dy. Bjordi don se mund të dalin nesër. Gjithsesi ata e kanë pak del, sepse dihet që nominimet e para janë të padrej- u përball me të gjatë javës që ishin të dy në nominim i thotë me të qeshur se sido që të ndodhë me to, merakun e debateve që mund të zhvillohen me ta. Ari vjen dhe u thotë se ato po i nxjerrin jashtë loje dhe Moza ia ktheu duke i thënë se po merrej me të prapë Adela do jetë ajo që ato do kenë inat. “Si gjithë mamatë, por Ari e qetëson duke i thënë se debatin do ata dhe nëse ishte vendosur që ato të dilnin, me këtë sepse ajo ishte më e vogla. Ata vazhdojnë të qeshin femrat e tjera, por edhe unë do t’i eliminoj një nga ta moderojnë ata dhe nuk do t’i lënë t’u dalë situata që po ndodh nuk kanë për të dalë më. Antoneta vazh- duke kujtuar edhe batutat mes tyre. Sori thotë se Adi një”, ia kthen Adela. nga duart. Më pas flasin për ngjashmëritë që kanë me don të tregojë historinë e nominimit të banoreve të “Po më qëndron pranë” binte shpesh dakord me mendimin e Mozës për mamatë e tyre. Bjordi thotë që i ngjan të ëmës, por ajo reja, ku në nominim dolën mamaja e Adelës dhe ndonjë bisedë, ndërkohë që ajo mund të ishte në Bjordi ndjehet në siklet nga prania e mamave në është karakter më i fortë se ai. Ari nuk është dakord, mamaja e Sorit. Mira, e cila bënte rolin e Arbanës, i gjumë, ose nuk merrte pjesë fare në bisedë. shtëpi, sidomos nga mami i Adelës. Adela e qetëson duke i thënë se ai tani është ende shumë i ri, por kur të udhëzonte për vazhdimin e spektaklit, ku dy të “ Jam xheloz për mamatë tona” dhe i thotë të mos ndjehet ashtu, sepse mamaja e rritet do t’i dalë më në pah fortësia e karakterit. Adi thotë nominuarat do të shkonin te zona e tunelit dhe bëri Ndërsa djemtë presin të flenë gjumë, në dhomën saj nuk është tip që i vë të tjerët në siklet, madje në që e ka parë në disa raste karakterin luftarak të Bjordit, lajmërimin për një eliminim të dytë. Mamatë vazh- e nënave të tyre dëgjohen të qeshura dhe alegri. Sori këto momente është ajo që ndjehet më shumë në si te gara me makina. Ai është i mendimit se është inati dojnë të tregojnë me radhë historinë, ndërsa banorët i thotë me shaka Arit se tashmë vëmendja iku nga ata siklet sesa të tjerët. Ajo i thotë Bjordit se sa herë ai dhe egoizmi që e shtyn personin të ecë në jetë, njësoj e vërtetë nuk pushojnë së qeshuri. dhe u përqendrua tek ato. Për Arin, ato mund të flet me të, ndryshon mimikën e fytyrës dhe duket “Këtu është ndryshe” si në sport. Adi thotë që nëse nuk do jesh egoist, nuk konkurrojnë për famë njësoj si ata, sepse tani janë bërë që ndjehet shumë në siklet. Bjordi ia kthen se ndje- mund të jesh dot një lider. Biseda vazhdon mbi arro- Adela dhe mamaja e saj rrinë në dhomë bashkë. shumë të njohura. “Ah mor Ari, kush e kishte parash- het në faj, por ajo i thotë se gjërat i ka bërë ajo, por gancën e njerëzve, si dhe situatën në Shqipëri. Adela e shikon që ajo është pak në siklet dhe e pyet se ikuar kështu!”, thotë Sori duke qeshur dhe shton se Bjordi insiston se është treguar shumë naiv dhe kjo Udhëtim për nënat finaliste si ndjehet. Mami i saj i përgjigjet se e vënë në siklet ndjehet xheloz për nënat e tyre, sepse po argëtohen gjë e bën të ndjehet kështu. Adela tregon se e kishte Të ulur në oborr, mamaja e Bjordit bën publike një kamerat dhe ndjehet më mirë kur nuk e shohin të pa masë në shtëpi. Të njëjtën bisedë bëjnë edhe Bjor- pyetur të ëmën se përse kishte ardhur dhe ajo i ishte kërkesë, që me sa duket kanë rënë dakord edhe tjerët. Adela përpiqet ta qetësojë. Ajo e pyet se si i di me Adelën, të cilët ndodhen në kuzhinë. Adela përgjigjur se nuk donte ta linte vetëm. “Do isha nd- mamatë e tjera. Ato bëjnë kërkesë që banorët t’u duket tani që po jeton vetë në këtë shtëpi. Sania i thotë shprehet se mamatë e tyre po bëjnë vërtet spektakël. jerë shumë keq nëse do kishin ardhur të tjerat dhe dhurojnë një udhëtim jashtë, ekskluzivisht për se i duket ndryshe, por shumë mirë. Adela i thotë se “Janë të papame, njësha”, shton Bjordi. mami im jo”, thotë Adela. mamatë. Sori pyet se ku do të kishin dëshirë ato të nëse ajo nuk do ta kishte provuar, nuk do ta kishte Mamatë, grupe rivale “Më pëlqen mami jot” udhëtonin? Më pas shton se nuk do të influencohet besuar atë, sado që të përpiqej t’ia shpjegonte Adela shprehet për mamatë se nuk do ishte keq Adela tregon se mami i vet nuk i ka dhënë asnjë nga banorët e tjerë dhe do t’u bëjë një udhëtim me mënyrën e jetesës aty. Mamaja e Adelës vazhdon të nëse ato do rrinin edhe disa ditë, ndërsa për Bjordin informacion nga jashtë, veçse ka takuar të gjithë avion privat çarter. Pasi u mor premtimi i Qetsorit mbi qëndrojë si mbi gjemba, sado që Adela bisedon me nuk do ishte as keq, as mirë. Adela kënaqet kur men- banorët e eliminuar. Ajo tregon përshtypjet e ma- udhëtimin, nëse do të jetë ai fituesi i çmimit, biseda të, por përgjigjet e saj janë shumë të shkurtra. Adela don se finalja e “Big Brother” është me mamatë në masë së saj dhe thotë se të gjithë i janë dukur shumë vazhdon rreth vendeve turistike që mund të shkojnë e pyet nëse i rrihet më brenda në shtëpi, por mamaja mamatë e finalistëve. e saj e mohon duke lëvizur kokën. Adela ia kthen me “E dija që në finale do ishim ne” të qeshur se të gjithë luftojnë të futen brenda, ndër- sa ajo kërkon të dalë jashtë. Bjordi hap bisedën lidhur me finalen dhe tregon Në siklet prej mamave se që më parë e ka parashikuar se në finale mund të ishin këta persona që janë tani. Disa prej banorëve Banorët e vërtetë ndjehen jo shumë në formë që shprehen se pak a shumë e mendonin kështu, por mamatë e tyre po bashkëjetojnë me ta. Atyre u duket siguri për mendime të tilla asnjë nuk kishte. Sori bën sikur vëmendja është më shumë e përqendruar tek shaka me Bjordin dhe e pyet nëse e kishte parash- ato, sesa tek ata. Shpesh herë me shaka e vënë në ikuar që do të vinin dhe pesë banoret e reja dhe ai i dukje këtë gjë. Edhe bisedat mes tyre janë pak të përgjigjet se e parashikoi vetëm pesë minuta para se vakura dhe shpesh futen nëpër bisedat e mamave të ato të hynin në derë. Sori tregon se i bëri përshtypje tyre. Sikletin e fëmijëve e kanë vënë re edhe mamatë, që po përgatitej dhoma tjetër ashtu siç ishte më parë, por për ta bërë situatën më të këndshme, nuk mun- por nuk ia merrte mendja se mund të vinin banorë të gojnë dhe ngacmimet mes tyre. Ato u thonë banorëve rinj, për më tepër familjarë të tyre. se po i pret një surprizë e madhe të premten, gjë kjo “Na mungon Moza” që mamatë e kanë bërë me fjalë për t’i ngatërruar ata. Përveç mamit të Adelës, mamatë e tjera duket sikur Djemtë ndodhen të vetëm në dhomën e gjumit. janë rehatuar mirë në shtëpi dhe nuk duan të ikin. Edhe pse janë shtrirë për të fjetur, bisedat mes tyre Ato shprehen se edhe banorët ndjehen mirë mes tyre, nuk mungojnë. Ata nuk harrojnë të kujtojnë banoret madje disa kanë shprehur dëshirën për të ndenjur e fundit të eliminuara dhe disa pjesë nga spektakli. ende. Por këto i thonë sa për të ngacmuar banorët, Ata kujtojnë Mozën me batutat dhe të qeshurën e saj dhe shtojnë se edhe kur e thonë këtë gjë, banorët e karakteristike dhe shprehen se e ndjejnë mungesën pranojnë me gjysmë zëri dhe me kokën ulur. e saj. Bjordi kujton kur ajo u përball me Tanin dhe
 • 24. shqip shqip E MARTE, 12 MAJ 20092009 MERKURE, 22MAJ 2009 MARTE, 12 PRILL TOP FE 28 28 Linda, fituesja e çmimit të madh të “Top Fest 6”, rrëfen emocionet dhe planet për të ardhmen. Pas fitores me këngën “Ëndërroj”, ajo synon realizimin e një albumi të ri, të cilin siç thotë, ia ka premtuar publikut Linda: Ëndrra u realizua E dhe pse kanë kaluar orë pas fitores së saj të parë të madhe në karrierën si këngëtare, Linda, fituesja e edicionit të gjashtë të “Top Fest”, vazhdon të jetë e emocionuar. Në hollin e hotelit, para një kompjuteri ajo Jam maturante në qëndron e përlotur. Ende e ka të pamundur të besojë se është një shkollë muzike pikërisht ajo që ia ka dalë mbanë. Lexon komentet që publiku ka ku ndjek degën lënë për këngën e saj. “Ëndërroj” u zgjodh më e mira dhe fakti që e Kantos. Në të vija vërdallë nëpër shtëpi e Fest” e të tria herët kam dalë me ajo vetë ka menduar për tekstin këndoja... edhe lugën e ktheja nga një çmim. e muzikën, e bën të ndihet edhe në një mikrofon e imagjinoja se Të kujtohet hera e parë që ke më krenare për këtë arritje të njëjtën kohë punoj. si do të ishin emocionet e skenës. shkelur në skenën e “Top Fest”? madhe. Është vetëm 20 vjeçe Tani, jo vetëm këndoj, por në Si ishte të ngjiteshe në skenën e çmimi i madh i “Top Fest 6”, i ka Jam përkthyese në pjesën më të madhe të rasteve këtij festivali? dhënë një shtysë të madhe për shkruaj vetë muzikën dhe tekstet Më kujtohet si jo. Më kujtohet të vazhduar më tej me muzikën ushtrinë amerikane e këngëve të mia, madje jam në se ne kemi marrë një çmim. e cila është më shumë se një një stad që shkruaj jo vetëm në pasion për të. Lindja, 20-vjeçarja në Kosovë. Por kjo shqip, por edhe në anglisht. Nga nga Bitisi i Gjilanit flet në një ana tjetër më duhet të pranoj intervistë për gazetën “Shqip”. punë për mua është se ky pasion ka ardhur edhe si Rrëfen emocionet dhe projektet trashëgimi nga familja ime. Kam e ardhme muzikore. e përkohshme. Dua të afërm muzikantë, por edhe Linda, ke fituar çmimin ime më ka përfunduar shkollën e e madh të një festivali të të bëj pak para e të mesme të muzikës në Bosnjë dhe rëndësishëm. Je kurorëzuar më e sigurisht që ka qenë një shtysë e mira mes shumë konkurrentëve vazhdoj me muzikën madhe. Por unë kam vendosur të fortë në “Top Fest 6”. Si ta vazhdoj këtë rrugë që kam ndihesh? nisur. Nuk dua absolutisht ta lë U ndjeva jashtëzakonisht përgjysmë. mirë, por edhe tepër e befasuar. Të kemi parë duke Vazhdoj të jem ende në këtë interpretuar kr yesisht në gjendje... Një ëndërr... Edhe muzikën rok. Por cila është tani po qaja, sepse po shikoja Fotot rryma muzikore e preferuar që kishin hedhur videon e Bevis Fusha për ty? këngës në internet dhe ndiej Rryma muzikore e preferuar vërtet shumë emocione. Them “Top Fest 6”, apo jo? Nuk di të them se si është në fluturoja si një flutur/Por krahët është muzika soul edhe pse se edhe pas dhjetë viteve po Patjetër që është qëllim. përgjithësi edhe për të tjerët, m’i theve ti...” publiku është mësuar të më ta shikoj këtë moment do ta Unë sigurisht që e dëshiroja, e por unë i realizoj vetë tekstet T’u përgjigja me tekstin e shikojë duke kënduar muzikë rok. përjetoj po njësoj. Ishte një natë E dicioni i gjashtë i “Top ëndërroja siç thotë edhe titulli i dhe meloditë e këngëve, sepse këngës sime. Sepse ajo flet për Krejt rastësisht gjendem në këtë e mrekullueshme për mua. Tani Fest” shënoi një eveni- këngës sime. Është vlerësimi më mendoj se në këtë mënyrë një dashuri të dështuar, për të rrymë. Para disa vitesh ndodhi e ndiej veten shumë mirë dhe ment të madh, jo vetëm në i madh që m’u bë. Ëndrra më në mund të shprehesh shumë herë cilën mendohej e ëndërrohej që grupi “7 me 7” kërkonin një shumë krenare. Gjithçka ka qenë prezantimin e rrymave dhe fund u realizua. Kjo është hera e më mirë. Kur shprehesh me të shkonte mirë, por në këtë vokalist. Ata më pyetën nëse shumë fantastike për mua. tendencave më të mira të tretë që unë marr pjesë në Top- krijimet e ndjenjat e tua arrin rast nuk ka ndodhur kështu. Ka dëshiroja të këndoja rok, e unë E ndieje se ndoshta kësaj muzikës moderne shqiptare. Fest. E treta e vërteta...(qesh) të përcjellësh me më shumë shumë dështime në jetë kështu nuk refuzova, pranova. Mendova here do ta fitoje pikërisht ti këtë Investimi i jashtëzakonshëm Më fol pak për këngën. Cilët ndjeshmëri atë që dëshiron te që duhet të mësohemi me to. E ky pse të mos e provoja. Pas kësaj festival të muzikës moderne për teknologjinë e fjalës së janë bashkëpunëtorët e suksesit publiku. Mendoj se kjo mënyrë është mësimi e mesazhi që kënga ndodhi që kjo rrymë të më shqiptare? fundit, solli për herë të parë tënd? të punuari të kompleton si artist përcjell për publikun. pëlqejë dhe kështu vazhdova. Jo, jo. Konkurrenca ishte tepër në historinë e televizioneve Këngën e kam realizuar unë. edhe pse unë nuk mund të them Linda, që kur ke nisur të Si e vlerëson “Top Fest”-in? e fortë e unë sinqerisht që nuk ka shqiptare, regjistrim dhe tran- Teksti e muzika janë të miat, se jam e kompletuar ende. Ka këndosh? Si ka lindur ky pasion Nuk mendoj se ka një festival pasur asnjë lloj parandjenje se smetim high definition të këtij ndërsa orkestrimin e ka realizuar akoma shumë rrugë për t’u bërë, për këngën te ty? më të madh se “Top Fest” në ndoshta do të fitoja këtë edicion evenimenti. Kryeinxhinieri i Shpend Latifi dhe ai është sepse pretendimet e artistit Unë kam nisur të këndoj që mbarë hapësirat shqiptare. Unë të “Top Fest”. Nuk e kam besuar “Top Channel”, Redi Neziri, këngëtar. Së bashku kemi marrë janë gjithmonë e më të mëdha. në moshën pesëvjeçare. Dëgjoja falënderoj shumë Bojken Lakon, e e quan një eksperiment për se këtë fat do ta kisha unë. Të pjesë në “Ethet e së Premtes Shpresoj të vazhdoj kështu! ngaherë këngët e Mariah Carey të sjellë në Shqipëri risitë e sigurisht që falënderoj tepër edhe arrija të fitoja çmimin e madh teknologjisë së fundit, një ten- Mbrëma”. Kënga është realizuar Titull domethënës. Çfarë e Whitney Hostoun, këngëtare publikun, i cili gjithmonë më ka ishte mendimi i fundit që më ka tativë e suksesshme që i solli për një kohë shumë të shkurtër. “Ëndërron”? që më pëlqenin shumë. Gjithnjë bërë të ndihem e privilegjuar dhe shkuar nëpër mend. publikut shqiptar transmeti- Është më mirë kur e shkruan “Ëndërroja të jem me ty/Dhe kam ëndërruar të këndoj, gjithçka më kanë nderuar me diçka. Unë Megjithatë, fitorja është vetë tekstin e një kënge? të ndërtoja një ardhmëri/Të e kam improvizuar si mikrofon, kam marrë tri herë pjesë në “Top qëllim përderisa more pjesë,
 • 25. shqip @ E MARTE, 12 MAJ 2009 EST PER ME SHUME @ www.gazeta-shqip.com 29 SPEKTAKEL&TELEVIZION 29 Shkenda: “Top Fest”, një sukses i madh për mua S hkenda, këngëtarja kosovare ka konkurruar për herë të parë në “Top Fest”. Pjesë e këngëtarëve finalistë, ndonëse nuk arriti të merrte ndonjë çmim, shprehet se festivali ka qenë një sukses i madh për të. “Kam përjetuar shumë emocione. Momentet e pritjes gjatë natës finale kanë qenë edhe me ankth, por kur u ngjita në skenë pashë pritjen e ngrohtë të publikut shqiptar. Skena e “Top Fest”-it ishte fantazi dhe organizimi shumë i mirë. Fakti që unë isha mes 22 finalistëve në këtë konkurrim të parë, është trofeu më i madh për mua”, shprehet këngëtarja. Pas këtij konkurrimi ka të tjera plane në muzikë. Shprehet për një videoklip me të cilin do t’i prezantohet së shpejti publikut dhe një këngë e re ritmike që do të realizohet në të ardhmen. “S’do ta lë më skenën e “Top Fest”. U ndjeva shumë e vlerësuar, publiku shqiptar është shumë i mirë”, përfundon ajo. Gili: Çmim shumë i rëndësishëm G ili, e njohur jo vetëm në skenën e Kosovës, por edhe atë shqip- tare, ka dalë fitimtare nga “Top Fest 6”. “Kur u ndamë”, një këngë në bashkëpunim me Enis Potokun ka merituar çmimin e internetit. Përzgjedhja e fituesit të kësaj kategorie bëhet mbi bazën e klikimeve të publikut në internet. “Është një çmim shumë i rëndë- sishëm, sepse shpreh edhe vlerësimin e publikut për këtë këngë. Në një kohë kur interneti ka mbërritur në shtëpitë e publikut, do të thotë që edhe kënga ime do të jetë në shtëpitë e tyre”, është shprehur Gili pas ceremonisë së madhe të ndarjes së çmimeve. Në nominim ishin dy grupe. emrin e grupit tonë. Më është shumë ëndrra. Edhe në Kosovë Dikush, personi që ishte caktuar dukur e pabesueshme, ishte ndihem mjaft e vlerësuar, por në Eliza Hoxha: Një për të dhënë çmimin ishte duke hera e parë që merrnim pjesë e Tiranë e kam nisur karrierën time thënë: fiton grupi grupi... (të në këtë festival dhe u vlerësuam dhe e kam shumë për zemër. nominuar për çmim ishte grupi me çmim. Linda, cilat ke nisur përvojë që duhet ta provoja “Koha” dhe “Ngroba”) dhe unë që Ndihesh e vlerësuar nga të mendosh për projektet e pëshpëritja pas tij: po hë thuaje, publiku këtu në Shqipëri? ardhshme? A ke ndërmend të thuaje... derisa ai përmendi Tirana në fakt m’i ka realizuar sjellësh për publikun një album të ri tani që fitove edhe dhjetë N jë tjetër këngëtare e njohur kosovare e ka provuar për herë të mijë eurot e çmimit të madh? parë skenën e “Top Fest”. Eliza Hoxha në ceremoninë e ndarjes Patjetër që po. Albumi do të së çmimeve ka marrë trofeun e “Best Dance” me këngën vijë menjëherë pas kësaj. I kam “Dëshpërimi”. “Ishte një eksperiencë që duhet ta provoja dhe jam e premtuar publikut të Tiranës kënaqur për çmimin që mora”, shprehet ajo. dhe atyre që më kanë dëgjuar e vlerësuar. Unë kam shumë këngë që i kam shkruar vetë, por që ende janë të papublikuara. Janë rreth 230. Çdo natë shkruaj diçka, por se cila prej tyre është më e mira dhe që duhet të publikohet mbetet për t’u vendosur. Tekstet i shkruan vetëm për vete, apo edhe për këngëtarë të tjerë? Gjatë kësaj kohe kam pasur disa bashkëpunime me këngëtarë të ndryshëm. Unë shkruaj tekste fjala e fundit e teknologjisë Ingrid Gjoni: edhe për të tjerë nuk i bëj vetëm për vete. Jashtë muzikës e këngës, min e këtij aktiviteti në kualitetin HD, por është bërë me kon- mundesh të tregosh se si kalon Nuk e prisja çmimin më të lartë. “Përfundimi ishte vertime. Tani ka qenë gjithçka një ditë normale për ty? surprizë edhe për ne vetë. format origjinal HD dhe është E përditshmja ime është Një spektakël i formatit të tillë një teknologji që aktualisht ia krejt normale. Unë shkoj në kërkon kujdes maksimal si në lejojnë vetes stacione të mëdha Ë shtë vlerësuar me çmimin që nuk e priste. Ingrid Gjoni me punë, kthehem nga puna, e anën figurative(skenografinë), televizive si në Gjermani, Angli, këngën “Ekstrem” ishte nominuar në kategorinë e “Best Fema- vazhdoj edhe shkollën sigurisht. por edhe në pjesën teknike, të Francë, Itali etj. Kjo vjen falë le”, ndërsa në natën finale është vlerësuar me çmimin e “Top Jam maturante në një shkollë regjisë dhe ndriçimit. Rezulta- vëmendjes që drejtuesit e kësaj muzike ku ndjek degën e Kantos. Albania Radio”. “Jam shumë e kënaqur me këtë çmim, sepse kënga tin na e konfirmuan mesazhet kompanie i kushtojnë publikut, Në të njëjtën kohë punoj. Jam ime vlerësohet dhe merr një cilësim të veçantë nga radioja prestigjio- që mbërrinin ku e krahasonin për të sjellë tek ai nivelet më të përkthyese në ushtrinë amerikane me një eveniment MTV. Ne larta të teknologjisë”, shprehet ze shqiptare. Nuk e prisja këtë trofe, pasi kisha konkurrente të forta në Kosovë. Por kjo punë për mua gjithmonë jemi krahasuar me Neziri. Këto investime kanë në garë”. Ashtu si edhe këngëtarët e tjerë e ka shijuar atmosferën e është momentale, e përkohshme. zhvillimet më të fundit të televi- një moto: Ëndrra vazhdon. Për spektaklit të madh. “Ishte një mbrëmje shumë e bukur. Ne jemi më- Dua të bëj pak para e të vazhdoj zioneve në Evropë. Teknikët tanë hir të njeriut që ngriti gjithçka, suar në Pallatin e Kongreseve, por ishte një skenë shumë e mirë. E me muzikën, sepse ajo është projektuan dhe montuan për Presidentit të ndjerë të “Top përjetova me shumë emocion interpretimin, publiku më priti shumë herë të parë një OB VAN (auto- Media”-s, ëndrra e të cilit ishin synimi im më i madh. Ky çmim mirë. Tashmë që po e shihja sërish në ritransmetim, pashë që ishte bus për transmetim) me pajisje standardet evropiane të “Top më ka dhënë shumë vullnet për punuar mjaft mirë me regjinë”, shprehet Gjoni. që janë prodhime të fundit. Edhe Channel”, puna për surpriza të të vazhduar para me muzikën. Do më parë është transmetuar në tjera do të vazhdojë. të mundohem të bëj hapa më të mëdhenj.
 • 26. shqip @ PER ME SHUME SPORT www.gazeta-shqip.com E MARTE, 12 MAJ 2009 30 “Zbarkon” Milani, Shkurt Merkato Everton, shumë pranë Shqipëria në festë blerjes së Mustafit P as Berishës dhe Behramit, Ndeshja, në orën 19:00, në “SuperSport” Shkondran Mustafi, duket se do të bëhet futbollisti i tretë shqiptar, që mund të militojë në futbollin anglez. I riu shqip- ERALD KODHELI kampionëve të Evropës, do të dalin taro-maqedonas, i cili luan në në ankand. skuadrën U-17 të Hamburgut, ka P Policia asi humbën shansin për të bërë një paraqitje shumë të mirë rihapur luftën për titull në Mbërritja e Milanit ka bërë që në këtë sezon. Por ai ka shkëlqyer Serinë A, Milani zbret në një pjesë e kryeqytetit të “blin- gjithashtu edhe në ndeshjet Tiranë. Kuqezinjtë e drejtuar nga dohet”. Policia ka publikuar masat e luajtura me kombëtaren e Karlo Ançeloti do të zbresin sot në organizative për mbarëvajtjen e Gjermanisë U-17, ku numëron orën 19:00 në stadiumin “Qemal sfidës së luksit. Sheshet “Italia” dhe 11 ndeshje të luajtura dhe 3 gola Stafa”, për të luajtur miqësoren “Nënë Tereza” do t’i nënshtrohen të shënuar. Kjo paraqitje nuk ka kundër Kombëtares “B” të Shq- kufizimit të qarkullimit, duke fil- kaluar pa u vënë re nga menax- ipërisë, të vlefshme për trofeun luar nga ora 14:00 deri më 21:00. herët ndërkombëtarë, të cilët e “Taçi Oil Albania Read”. Kjo është Masa të forta sigurie do të merren kanë vënë 17-vjeçarin në listën e hera e dytë që skuadra, e cila ka gjatë hyrjes së tifozëve në stadium: tyre, si një objektiv për t’u blerë fituar më shumë tituj në botë, vjen forcat blu kanë planifikuar kon- në merkaton e kësaj vere. Është në kryeqytetin tonë brenda këtij trolle të imtësishme, për të mos pikërisht Evertoni nga Premier sezoni: në fakt, më 14 tetor 2008, lejuar futjen në stadium të sendeve League, klubi që kërkon t’ia ata u përballën në miqësore me të forta, fishekzjarrëve, flamujve rrëmbejë Mustafin Hamburgut. Tiranën. Ndeshja u fitua nga bard- me shkopinj apo edhe parullave Lajmi është konfirmuar edhe nga heblutë me rezultatin 2-1. Tashmë, me shkrime të papërshtatshme. një klub gjerman, i cili ka thek- kur kanë kaluar shtatë muajve, suar se bëhet fjalë për një ofertë sportdashësit shqiptarë kanë shan- AXHENDA E MILANIT shumë interesante në drejtim të sin të shohin një duel me specifikë Ora 10:00 - Nisja e skuadrës nga aeroporti i Malpensas shqiptarit. Transferimi i tij drejt tërësisht të ndryshëm. Milani vjen Ora 11:45 – Mbërritja në aeroportin “Nënë Tereza” në Tiranë Anglisë është vetëm çështje kohe. me më shumë yje: përveç Ronald- Ora 13:00 – Dreka zyrtare në hotel “Sheraton” dhe pushimi A. Manallari injos, Maldinit, Sedorf, Inzagit e Ora 16:30 – Konferenca për shtyp, Kaka, Bekham, Galiani dhe Ançeloti Shevçenkos, në stadiumin më të Talenti shfaqen përpara mediave madh në vend do të zbresin edhe Ora 17:45 – Paraqitja në stadiumin kombëtar “Qemal Stafa” Fabio Hoxha, bomberi Kaka, Pato, Bekham, Pirlo, Gatuzo, Ora 19:00 – Miqësorja ndërmjet Kombëtares “B” të Shqipërisë dhe Milanit Zambrota e Flamini. Të gjithë yjet Ora 22:30 – Nisja drejt Milanos e sipërpërmendur janë pjesë e shqiptar i Interit Ora 00:20 – Mbërritja në aeroportin e Malpensas kontingjentit me 21 futbollistë të zyrtarizuar nga Milani vetëm pak F abio Hoxha, talenti shqip- Tirana synon të ruajë futbollistët e saj për ndeshjen me Dinamon orë përpara ndeshjes. tar që luan në ekipet zinx- Miqësorja Itinerari hir të Interit ka mbyllur në Me tre fitues të “Topit të Artë” Bardheblutë e Kombëtares, vetëm mënyrën më të mirë një sezon në kontingjent (Kaka, Ronaldinjo të jashtëzakonshëm. Sulmuesi dhe Shevçenko) dhe katër fitues 17-vjeçar ka shënuar sërish të të Kupës së Botës 2006 (Zambrota, dielën, në derbin që zikaltërit një pjesë loje në miqësoren e luksit Pirlo, Gatuzo e Inzagi), Milani do të humbën 2-1 me Milanin, të niset nga Malpensa në orën 10:00 vlefshëm për kampionatin dhe mbërrin në tokën shqiptare U-17. Kjo ishte një sfidë e pra- në orën 11:45. Pas zbarkimit në pambetur, e cila nuk e pengoi M aeroportin “Nënë Tereza”, skuadra iqësorja e sotme ndaj Milanit ka vënë në synon të ruajë në një formë fizike të mirë Interin të fitonte kampionatin. kuqezi do të udhëtojë drejt hotel lëvizje Shqipërinë, e cila ka përgatitur futbollistët e saj, pasi në fundjavë do të ketë Me rrjetën e shënuar Hoxha u “Sheraton”. Ashtu ai edhe gjatë një përfaqësuese mikse, ku janë alternuar një ndeshje shumë të rëndësishme në rrugën ngjit në kuotën e 20 golave në vizitës së kaluar është përcak- disa nga lojtarët e Kombëtares A me futbollistë drejt titullit kampion, atë kundër Dinamos. 32 javë, duke u konfirmuar si tuar një konferencë për shtyp. Në të rinj të kombëtares U-21. Grupi i lojtarëve Kombëtares i është bashkuar edhe Sabino golashënuesi më i mirë i ekipit orën 16:30 Kaka e Bekham do t’u të thirrur nga trajneri Artan Bushati, është Plaku, por është thuajse e sigurt, që ai nuk do të tij. Lojtari, që në janar 2008 ka përgjigjen pyetjeve të gazetarëve grumbulluar gjatë ditës së djeshme në hotel të aktivizohet ndaj yjeve italianë, për shkak se marrë pjesë në testimet e Kom- përkrah zv/presidentit Adriano “Dyrrahu” në zonën e plazhit të Durrësit. Të vuan nga një dëmtim i javëve të fundit. Pjesa bëtares U-17 në Tiranë, shihet Galiani dhe trajnerit Karlo Ançeloti. parët që kanë mbërritur në dyert e hotelit tjetër e lojtarëve të grumbulluar, mendojnë si kandidat potencial për një Një detaj interesant për ndeshjen kanë qenë disa prej legjionarëve, ndërsa deri se përveç kënaqësisë së të luajturit me yje të fanellë kuqezi me përfaqësue- me skuadrën e drejtuar nga Ar- në orët e pasdites trajneri Bushati ka pasur në Serisë A, kjo ndeshje nuk ka asgjë tjetër. Por sen U-19, për ndeshjet e grupit tan Bushati, e cila transmetohet dispozicion të gjithë grupin. Në lojë do të jetë për trajnerin Bushati, që do të drejtojë këtë paraeliminator të Evropianit të direkt në “SuperSport” në orën trofeu i “Taçi Oil Albania Reads”, por kjo sfidë ekip kundër Milanit, thekson se kjo do të jetë kësaj moshe, nga 13 deri më 18 19:00, është se Milani do të luajë duket se do të ketë më shumë karakter festiv, një mundësi shumë e mirë për të mbajtur nën me fanellat e para, pra me ngjyrat nëntor në San Marino. për vetë faktin se impenjimi kuqezinjve nuk vëzhgim një pjesë të mirë të këtyre futbol- kuqezi, ndërsa Shqipëria do të pritet të jetë si në ndeshjet e Serisë A. Edhe e. kodheli listëve, të cilët do të aktivizohen. Kuqezinjtë i zbresë në fushë me fanellën e bard- pse konsiderohet si një miqësore luksi për janë nënshtruar një seance të vetme stërvitore janë 4 lojtarë titullarë të saj. Ndaj burimeve “Fair Play” hë me shirita të kuq. Pas miqësores futbollin shqiptar, Shqipëri-Milan vjen në një para ndeshjes, ndërsa për sa i përket 11-shes të besueshme pranë kampit bardheblu, bëjnë italianët do të kthehen në Milano, moment jo fort komod për disa klube kryesore titullare, Bushati do të mbështetet më shumë UEFA: Shqipëria ngjit të ditur se drejtuesit e klubit i kanë vënë një ndërkohë që në Tiranë festa nuk të kampionatit shqiptar, të cilat janë të përf- në grupin e legjionarëve, që kanë mbi shpinë kusht trajnerit Bushati: “Aktivizimin vetëm për mbyllet me kaq. Në një mbrëmje shira në luftën për titullin kampion. Tirana e edhe eksperiencën ndërkombëtare me për- në renditje, e 31-ta një pjesë loje ndaj Milanit të lojtarëve të tyre”. gala, fanellat me autografet e lo- konsideron veten të prekur nga ky aktivitet, faqësuesen. Kjo kërkesë mbështetet në faktin se Tirana jtarëve më të mirë të shtatë herë pasi në listën e futbollistëve të grumbulluar A. Manallari S ezonin në vazhdim të kam- Dëmtimi Portieri pionatit shqiptar nuk i kanë munguar episodet e shëmtuara, Në dyshim, aktivizimi i David Bekhamit Milani, sërish në rrugën e Ujkanit të cilat prishin “fair play”-n që duhet të predikojë gjithmonë sporti më i bukur dhe më po- M F es yjeve të shumëpritur të Milanit, të cilët ati bën që rrugët e Saimir Ujkanit dhe të pullor në botë, futbolli. Por do të zbarkojnë sot në Tiranë, do të jetë Milanit të kryqëzohen sërish. Portieri, i megjithatë, nëse e krahasojmë edhe David Bekham, ish-futbollisti i Mançester cili pritet të aktivizohet si titullar në miqë- me sezonin e kaluar vihet re një Junajtid dhe Real Madrid, që militon në radhët e soren e sotme, do të luajë për të dytën ulje e episodeve të tilla. Një gjë kuqezinjve italianë. Ylli anglez konsiderohet si një herë brenda dy javëve kundër gjigantëve e tillë reflektohet edhe në ren- ndër futbollistët më popullorë dhe njëkohësisht kuqezi. Në fakt, 20-vjeçari ka debutuar në ditjen vjetore të UEFA-s për sa i dhe mbreti i marketingut. Kjo nuk është hera e Serinë A me Palermon më 26 prill, pikërisht përket “fair play”-t në 53 kampi- parë e tij në Shqipëri, pasi ai ka qenë pjesë e kundër Milanit. Në ndeshjen e kampionatit onatet e Evropës. Publikimi i kla- kombëtares së Anglisë në ndeshjet e 28 marsit italian, Ujkani hyri në tapetin e “San Siros”, sifikimit special “UEFA Respect 2001 të fituar 1-3 nga anglezët, e vlefshme për duke zëvendësuar të dëmtuarin Amelia, Fair Play” të bazuar në kompeti- eliminatoret e Botërorit 2002. Por sipas informa- ndërkohë që të besuarit e Ançelotit fito- cionet evropiane për klub dhe cioneve të fundit të faqes zyrtare të Milanit në nin 3-0. Për 25 minutat e mbetura të ta- kampionatet kombëtare nga internet, aktivizimi i yllit anglez në miqësoren e kimit, “gardiani” shqiptar nuk lejoi rrjetën data 1 maj 2008 deri më 30 prill sotme kundër Shqipërisë është vënë në dyshim. të prekej. Ai neutralizoi disa momente të 2009, Shqipëria pozicionohet e Gjithçka i ka bazat te paraqitja e mesfushorit të rrezikshme në zonën e sicilianëve dhe me 31-ta në kuotën e 7837 pikëve, Kombëtares së Anglisë në seancën e paradites paraqitjen që bëri fitoi simpatinë e spe- duke lënë pas kampionate si ai së djeshme të Milanit, ku ai u shfaq duke çaluar. cialistëve të futbollit përtej Adriatikut. Fakti grek, turk, qipriot, kroat, bullgar Ndërkohë që sot pritet të bëhet debutimi i mes- interesant është se pas fërshëllimës finale, etj. Kategoria superiore ka fituar fushorit tjetër, Xhenaro Gatuzo, i cili rikthehet nga Kaka iu afrua Ujkanit dhe e përgëzoi për një vend në klasifikimin provizor një dëmtim i gjatë, i cili e la jashtë për pjesën më ndeshjen që zhvilloi, komplimente të cilat i 6-mujor të janarit 2009. Renditja të madhe të sezonit në Serinë A. dhanë të drejtë edhe të “mburrej”. udhëhiqet nga Norvegjia, Dani- A. Manallari e. kodheli marka e Skocia. A. Manallari
 • 27. shqip @ PER ME SHUME SPORT www.gazeta-shqip.com E MARTE, 12 MAJ 2009 31 Morati falënderon Juventusin: Na ndihmuan Presidenti i Interit: U mërzita për barazimin, por në mbrëmje m’u përmirësua humori M asimo Morati shprehet i kënaqur zikaltër. Edhe pse për pak orë u krijua skuadra ka detyrim vetëm ndaj mediave që bëhesh tifoz me lojtarët e veçantë…”. për ndihmën që Juventusi, rivalja iluzioni se lufta për vendin e parë u hap, të mbyllë çdo diskutim për kampionatin. Në Verona, sulmi i Interit dukej mjaft e madhe, i dhuroi Interit në garën barazimi ndërmjet Milanit dhe Juventusit Madje, do të thosha se për ju gazetarët efikas edhe pa Zlatan Ibrahimoviç. drejt titullit në Serinë A. Bardhezinjtë ka bërë që Interi të jetë vetëm një hap është më mirë nëse nuk e fitojmë titullin “Reparti ofensiv funksionoi në mënyrë barazuan 1-1 në fushën e Milanit dhe nuk larg kampionatit numër 17 në histori. edhe gjatë kësaj fundjave… (qesh). Tani të shkëlqyer. Isha kureshtar të shihja se lejuan që kuqezinjtë t’u afroheshin krye- Morati ishte dukshëm më i qetë dhe për të bëhemi seriozë, e vërteta është se me si do të silleshin sulmuesit e tjerë dhe suesve të kampionatit. “A m’u përmirësua gazetarët e shumtë që e prisnin jashtë rezultatet e fundjavës që kaloi ndihemi mund të them se u paraqitën shumë mirë”, humori? Natyrisht. Sepse Juventusi na zyrave të kompanisë Saras, tha: “Ndoshta paksa më të qetë. Mendoj se ekziston më analizoi presidenti, i cili hodhi poshtë ndihmoi me pikën që mori kundër Mi- edhe Murinjo e pa ndeshjen Milan-Juve… pak tension mes futbollistëve. Të dielën çdo mundësi largimi për suedezin. “Ibra lanit. Ishte një sfidë mes dy skuadrave Pavarësisht kësaj, unë mund të pohoj se e luajmë në shtëpi dhe duhet të japim nuk largohet, vetëm gazetat shkruajnë të që kishin arsye të forta për të fituar, por ndoqa nëpërmjet televizorit. Ishte një duel maksimumin për të fituar”, shtoi Morati. kundërtën”. Në fund, pasi hodhi poshtë rezultati përfundimtar ishte ai i duhuri. Në interesant, një ndeshje e bukur dhe mjaft Ngacmimit sesi ndihej duke bërë tifo për takimin me menaxherin e Militos, Morati SUPERSFIDA pasditen e së dielës nuk më vinte shumë e rëndësishme për ne. Më duket e kotë të Juventusin, patroni zikaltër iu përgjigj: “Të foli për Balotelin, që nuk festoi pas atij “Më duket e kotë të sillemi sikur keq për faktin se u shty festa e titullit, por sillemi sikur nuk na interesonte”. them të drejtën bëja tifo vetëm që ndeshja goli të jashtëzakonshëm. “Ai gjithmonë nuk na interesonte ndeshja sepse barazuam në ndeshje mjaft delikate Pasi nuk e “vrau” kampionatin, tashmë të dilte në barazim. Pra… (vazhdon i qetë), kështu sillet pasi shënon. Gjithsesi, nuk Milan-Juve. Personalisht e ndoqa me Kievon, megjithëse ndodheshim dy Interi është i detyruar të fitojë të dielën mund të thuhet se po i mbështesja të dyja mërzitemi, mjafton që Mario të vazhdojë dhe isha tifoz me të dyja…” herë në avantazh”, deklaroi njëshi i klubit e ardhshme kundër Sienës. “Ndoshta skuadrat. Në përballje të tilla, zakonisht të realizojë gola deçizivë”. Pas strategjisë së ndryshme në Montmelo, piloti brazilian lëshon ultimatumin Formula 1 Titujt Barrikelo: Nëse Braun favorizon Premiership, La Liga e Seria A, gati fituesit K ampionatet më të rëndësishëm evropia- Batonin, unë do tërhiqem nga F1 në presin verdiktet finale. Në Serinë A, nëse Milani nuk fiton të shtunën në fushën e Udinezes, Interi mund të festojë titullin pa luajtur në mbrëmje me Sie- N ëse skuadra favorizon kërkuar të garoj për të dhe ai e Ros Braun. E keni parë në nisje: nën. E njëjta tablo paraqitet Batonin, unë do të di që unë dua të konkurroj në Rubens e ka kaluar Xhezonin edhe në Spanjë: të shtunën tërhiqem”. Rubens Bar- mënyrë të ndershme me Xhezo- dhe ka kryesuar garën. Pilotët Reali luan me Vijarealin rikelo nuk është dakord dhe nin. Nuk do të ndjek asnjë urdhër janë të lirë të luftojnë me njëri- e nëse nuk fitojnë, Barça hedh bombën menjëherë pas të skuadrës. Një gjë e tillë i përket tjetrin. Gjërat kanë ndryshuar shpallet kampione pa luaj- arritjes së tij në vendin dytë në të shkuarës: e them qartë dhe me me zgjedhjet e strategjive gjatë tur me Majorkën. Disi më garën për Çmimin e Madh të zë të lartë”. Por kur “dy gjela në një “pit-stop”-eve. Do të më pëlqente e komplikuar çështja në Spanjës. Në Montmelo, piloti kotec” kanë ambicie për të arritur shumë të shikoja Rubensin të Premiership, ku Junajtid ka brazilian i BraunGP e ka mbyllur të njëjtin objektiv, menjëherë da- fitonte një garë, të shihja teknikët tri pikë avantazh nga Liver- garën pas shpatullave të shokut lin në pah problemet. Brauni e di e tij të festojnë. Do të ishte një gjë puli (e një ndeshje më pak), të tij të skuadrës, Xhenson Baton. mirë, ai e kujton bashkëjetesën e e bukur për të gjithë skuadrën...”. kur mbeten edhe katër javë Por për anglezin është aplikuar vështirë të Shumaherit me shokët Të gjithë i referohen garës së Aus- nga fundi. një strategji e ndryshme nga e tij të skuadrës, të cilin nuk e trisë në 2002, në kohët e Ferrarit, ana e skuadrës që po dominon pranonin rolin e pilotit numër kur Barrikelo u detyrua të ulte Portugali Botërorin 2009. Baton ka bërë 2. Dyshimet për favorizimin e shpejtësinë për t’i dhënë fitoren vetëm dy “pit stop”-e në bokse, Batonit mbeten. “Jo, jo, këtu nuk Shumaherit, duke bërë kështu të Porto, kampion për të ndërsa Barrikelos i është dashur ka urdhra skuadre, ka saktësuar shpërthejnë shumë polemika. katërtën herë radhazi të ndalet tri herë sipas strategjisë së skuadrës. Anglezi ka arritur Shtypi Dorëzimi F alë triumfit 1-0 përballë kështu suksesin e katërt sezonal, Kimi në krizë, gati Alonso Ferrari: Botërori nuk është për ne Nacional Madeiras, Por- duke u konsoliduar në kryesim to ka fituar kampionatin por- të klasifikimit të përgjithshëm tugez për të katërtin vit rad- të këtij sezoni në kuotën e 41 N F ë Spanjë, shtypi kujdeset për momentin e keq të errarit i dalin keq llogaritë e këtij Botërori. Tri pikët e para hazi. Kur mungojnë edhe dy pikëve. Barrikelo e ndjek atë nga Ferrarit dhe të Kimi Raikonenit dhe flet për një lam- sezonale të marra nga Filipe Masa u kanë hequr atyre edhe javë nga mbyllja e sezonit, vendi i dytë, por i një distance të tumirë të mundshme të finlandezit në fund të sezonit. shpresën e fundit për titullin. Nga Spanja, Ferrari është rikthyer “Dragonjtë” renditen të largët, pasi është në kuotën e 27 E përditshmja sportive “As” shkruan që “Kimi ka pasur me bindjen se ka bërë disa përmirësime në makinë, por ka parët me 66 pikë, 6 më pikëve. “Nëse do të kisha edhe probleme dhe tashmë po mendon t’i thotë lamtumirë kar- harruar se si bëhet një skuadër. Kampionati i “Kokëkuqes” rinisi dyshimin më të vogël në lidhje shumë se Sportingu i Lis- rierës si pilot”. “Është i pabesueshëm presioni që rëndon dhe ndoshta përfundon pikërisht në cirkuitin e Barcelonës. Ata me një trajtim më të favorshëm bonës. Porto fitoi matema- mbi shpatullat e shtëpisë Ferrari kur gjërat shkojnë keq”, janë të detyruar të pranojnë dominimin e BraunGP Pas garës . të Xhezonit nga skuadra, do tikisht titullin, pasi është e ka shtuar gazeta, që risjell kritikat e bëra nga përgjegjësi ka reaguar i irrituar shefi i skuadrës, Stefano Domenikali: “Na ta dorëzoja kaskën e pilotit që avantazhuar në përballjet i menaxhimit sportiv të Ferrarit, Stefano Domenikali, i cili nevojitet një reagim, duhet të zgjohemi. Makina tani po mban nesër”, thotë braziliani, i cili nuk direkte me ndjekësit më të i ka gjykuar si të “pafalshme” problemet e hasura nga të hapin e Red Bullit, përmirësimi i performancës së makinës dëshiron të dëgjojë për urdhra afërt. Kjo është hera e 24-t dy pilotët. Sipas “As”, lamtumira e mundshme e Raikonen është i dukshëm, por kemi probleme besueshmërie, ndaj një të skuadrës. “E di që Ros nuk do që ata fitojnë “Liga Sagres”: mund të hapë rrugën e kalimit te Ferrari të Fernando gjë e tillë mund të konsiderohet gabim i pafalshëm për ne”, ta bënte kurrë”, thotë ai, duke në 25 vitet e fundit, kanë do- Alonsos që vitin e ardhshëm. ka përfunduar Domenikali. iu referuar sjelljes së bosit të minuar totalisht, duke marrë skuadrës, Ros Braunit. “Më ka 17 kampionate. Champions Braziliani Barça, kthehet qetësia: Iniesta Kaka: Besoj te projekti i Milanit, luan në finale me Mançesterin skuadra duhet rinuar dhe përforcuar A D ndres Iniesta do të rehabilitohet finale të trofeut më të rëndësishëm isi i mërzitur për të tashmen, por skuadrës dhe përforcimin e saj me në kohë për të luajtur në finalen evropian u përhap sepse dëmtimi me shumë shpresa për sezonin e kualitete, ka shtuar braziliani. Maldini e Ligës së Kampioneve, ku Barcelona ishte në të njëjtin vend si në nën- ardhshëm. Fillon që me kualifikimin do ta mbyllë karrierën e tij, Emerson ndeshet me Mançester Junajtid në tor 2008, kur fantazisti u detyrua të për në sezonin pasues të Champions nuk është më”. Kaka shpreson se do të Romë. Testet më të fundit mjekësore qëndronte dy muaj jashtë fushave të League, që është edhe objektivi i vetëm ketë një Milan me një “ekuilibrim miks konfirmuan se dëmtimi i mesfushorit lojës. Iniesta do të mungojë në finalen i mbetur i Milanit. Ai që flet është Kaka. të rinjsh dhe të vjetërish, si në 2003- spanjoll nuk është aq serioz sa u men- e së mërkurës kundër Atletik Bilbaos “Nuk kemi fituar asgjë, thotë ai në një shin”. Ambiciet e tij për skuadrën të dua në momentin e parë. 25-vjeçari u në Kupën e Mbretit dhe trajneri Pep intervistë për ‘Aujourd’hui Sports’, bëjnë të mendosh për një qëndrim në largua mes dhimbjeve nga fusha në Guardiola do të tregohet i kujdesshëm është e vështirë të flasësh për një Itali dhe duket se zhdukin dyshimet e FINALJA MERKATO barazimin 3-3 që katalanët arritën me aktivizimin e “San Andres” në sezon të mirë. Jemi kualifikuar për në një largimi të tij të diskutueshëm drejt Më 27 maj “S’kam thënë në shtëpi përballë Vijarealit dhe pas takimet e mbetura në La Liga. Bar- Champions, dhe kjo më bën të ndihem klubeve të mëdhenj si Real Madrid Barcelona të blejmë ekzaminimeve të para, mjekët e klubit celona, që është fare pranë titullit i lumtur. Në harkun e pak muajve do apo Mançester Junajtid. “Edhe Milani luan përballë Xherrard, por deklaruan se ai mund të jetë në dys- kampion në Spanjë, do të paraqitet në të rikthehemi në kompeticionin më të është një klub i madh dhe unë besoj në Mançesterit më pyetën him serioz për sfidën që do të luhet në finalen e 27 majit në Champions me madh për klube, i cili më ka munguar projektin e tij”. Tashmë ka një përgjigje në Romë, se cili lojtar fund të këtij muaji në kryeqytetin ital- shumë probleme. Rafa Markez dhe shumë: kam kaluar një vit në poltron, negative për interesimin e Mançester duel ku do të më pëlqen. ian. Por, fatmirësisht, vizita e së hënës Gabi Milito janë dëmtuar dhe i kanë duke parë ndeshje nga tv. Më ishte Sitit, i cili në janar kishte ofruar 100 përcaktohet Transferimi i tij konfirmoi se Iniesta pësoi vetëm një dhënë lamtumirën sezonit, ndërkohë bërë një vuajtje vërtet e madhe. Nuk e milionë euro për blerjen e tij. “Kam klubi kampion është i mund- “tërheqje të vogël muskulore” në këm- që me Mançesterin mungojnë edhe përballoja dot më”! Kaka rikthehet të menduar shumë për atë propozim. i Evropës shëm” bën e djathtë, problem prej të cilit do Erik Abidal e Dani Alvesh, pasi të dy flasë për të ardhmen e tij. Ai duket se Kam jetuar një periudhë shumë të të rikuperohet në harkun e pak ditëve. mbrojtësit e krahut janë të pezulluar do të vazhdojë të qëndrojë te Milani. rëndësishme në jetën time, që më ka “Është një lajm shumë i mirë”, deklaroi me kartonë. Mjaft dyshime ka edhe Idetë e tij janë të qarta dhe duket se bërë të kuptoj se sa vlen Milani për lojtari për të përditshmen “Sport”, në për sulmuesin francez, Tierri Henri, konfirmojnë vullnetin për të vazhduar mua. I bërë të gjitha llogaritë pro dhe momentin e daljes nga klinika. Paniku i cili është në garë me kohën për t’u karrierën te kuqezinjtë. “Të gjithë e kundër dhe bilanci ishte i gjithë në për mungesën e tij në mbrëmjen rikuperuar plotësisht. dinë se kemi nevojë për rinimin e favor të Milanit”.

×