Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
RPH BAB 4 TINGKATAN 2
1. Rancangan Pengajaran Harian (Sejarah Tingkatan 2)
Hari / Tarikh : Selasa (20 November 2012)
Masa : 60 minit
Tingkatan : 2 Akas.
Bil. Pelajar : 35 orang.
Subjek : Sejarah
Tajuk : Bab 4: Kekayaan Ekonomi Sarawak Mendorong Penjajahan Keluarga Brooke
Sub tajuk : Perpecahan membuka ruang penjajahan
Pengetahuan sedia ada(PSA): Pelajar-pelajar telah didedahkan dengan subtajuk ‘ Penapakan kuasa keluarga Brooke di
Sarawak’.
Hasil pembelajaran : Sepanjang masa pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat :
i. Menyatakan 2 perjanjian penting yang membuka peluang kepada keluarga James Brooke.
ii. Memerihalkan peristiwa yang membawa kepada pengambilan Sarawak oleh James Brooke
KPS / KBKK : Memahami kronologi, Meneroka Bukti, membuat Interpretasi, dan menghubungkait.
BBM : Buku teks sejarah tingkatan 2, komputer riba, persembahan ‘power point’, Kertas Lembaran
Kerja, Kertas Mahjong, Gam, Kad Imbas (Flash Card).
1
2. Strategi pengajaran sejarah : Penerangan, soal jawab, aktiviti dan perbincangan dalam kumpulan.
Nilai-nilai patriotisme / murni : Patuh kepada arahan, Kerjasama, Berani mencuba, Mencungkil Kreativiti dan
Berwaspada terhadap anasir luar, mempertahankan negara dan Cinta akan negara.
2
3. Langkah /
Isi Kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Catatan
Masa
Set Induksi Tayangan Gambar Guru: Pelajar: KPS/KBKK:
(5 Minit) a) Bendera dan Peta Memulakan pengajaran dan Melihat gambar yang membuat Interpretasi
Malaysia pembelajaran (P&P) dipamerkan oleh guru.
dengan mempamerkan BBM :
gambar Bendera Sarawak Gambar Bendera dan
dan Keluarga Brooke Keluarga Brooke, slide
b) Gambar Keluarga Brooke
“power point”
Guru: Pelajar:
Menanyakan soalan Menjawab pertanyaan
berkenaan gambar-gambar guru tentang gambar- NILAI:
yang dipaparkan di papan gambar yang dipaparkan Patuh pada arahan.
Tajuk: Bab 4
putih oleh guru di papan putih
Kekayaan Ekonomi Sarawak
mendorong penjajahan
Guru: Pelajar:
keluarga Brooke.
Menayangkan slide “power Melihat slide “power
(Perpecahan membuka ruang
point” berkenaan gambar point” yang telah
penjajahan)
dan tajuk yang akan disediakan oleh guru
dipelajari.
Hasil Pembelajaran :
i) Menyatakan 2 perjanjian
Guru: Pelajar:
penting yang membuka
Bertanya tentang apakah Menjawab pertanyaan
peluang kepada
tajuk yang akan dipelajari guru tentang tajuk yang
keluarga James Brooke.
Perjanjian pertama: akan dipelajari
Perjanjian………………………
ii) Memperihalkan
…………………………………….. Guru:
peristiwa yang
Perjanjian kedua: Memberitahu hasil Pelajar:
membawa kepada
3
pembelajaran yang harus Mendengar dengan teliti
pengambilan Sarawak
Perjanjian………………………
dicapai oleh pelajar pada
oleh James Brooke.
……………………………………..
hari ini.