SlideShare a Scribd company logo
1 of 2
Батлав: Сургалтын менежер ....................................../Р. Мөнгөнчимэг /
Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт
Анги: 9-р анги Хичээл: Монгол бичиг Цаг 40 минут
Сэдэв: Унших, бичих бататгал
Суралцахуйн зорилт Унших, бичих чадварыг хөгжүүлэх
Зорилт: Эхийг хөрвүүлэх
Эхийг унших
Тийн ялгалын нөхцөлөр хувилгах
Эхийг цэвэр бичих
Хичээлийн бэлтгэл
Ангийн 4 багт хуваан суулгасан байх
Өртөөний аргаар хичээлийн зохион байгуулах
Хичээлийн явц: 1. Сэдэл үүсгэх, зорилгоо тодорхойлох үе шат (5 минут)
Багш чиглүүлэх
 Бичлэгийг үзэхийн өмнө үг үсэг бүрийг анхааралтай чагнаарай.
 Монгол бичгийн тухай бичлэг үзэх
Сурагчидаас чиглүүлэх асуулт асууна
 Ямар сэтгэгдэл төрсөн бэ?
 Бид яах ёстой вэ?
 Монгол бичиг хэний бахархал вэ?
 Бид яагаад сурах ёстой вэ?
2. Задлал хийх буюу , ухаарч ойлгох үе (20 минут)
Багш бичлэг үзүүлсэний дараагаар өртөөг дугаарлаад
 1-р өртөө 2-р өртөө 3-р өртөө 4-р өртөө
 Өртөө гэж юу вэ? гэсэн асуултасууна.
 Өртөөний даамал томилно.
Даамалын хийх ажил багийнхаа хийсэн ажилыг цагт бариулна багын үнэлгээг
нэгтгэж мэдээлнэ.
 Өртөө бүр өөр өөр даалгавартай
 Өөрийн багт ирсэн дугтуйтай даалгаврыг хугацаандаа хийж гүйцэтгэх ба
дараагийн багтаа өгөхөд бэлдэнэ.
 Даалгавруудыг ажлын хуудсан дээр хийж гүйцэтгэнэ.
 Улбар шар дугтуй “цэвэр бичиг”
ᠬᠦᠳᠡᠯᠪᠡᠯᠪᠦᠲᠦᠨ ᠡᠬᠦᠰᠪᠡᠯᠬᠥᠷᠥᠨ ᠡ᠂
ᠬᠣᠰᠢᠭᠣᠨᠡᠮᠡᠬᠥᠪᠡᠷᠬᠣᠷᠣᠭᠣᠨᠡᠮᠡ᠂ᠬᠥᠮᠥᠨ ᠢ
ᠬᠡᠯᠡᠬᠥᠪᠡᠷᠦᠪᠡᠷ ᠢᠪᠡᠨᠬᠠᠷᠠ᠃
 Цэнхэр дугтуй “хөрвүүлэг”
Хар ус хүнд өгдөггүй учир
Монголчууд эрт дээр үес ирсэн зочин гийчиндээ хар ус хийж өгдөггүй
заншилтай. Юунаас болж энэ заншил тогтсон нь ийм домогтой гэнэ. Эрт урьд цагт
нэгэн баян айлд хавчиг үүрсэн бадарчин ирж гэнэ. Тэр айлын эзэгтэй дуртай дургүй
бадарчинд цай хийж өгөх гэсэнд өнөө бадарчин “хэрэггүй, хэрэггүй, би яаруу явж
байна. Та харин надад хүйтэн уснаасаа нэг шанагыг хийгээд өгчих” гэж гэнэ. (66)
 Улаан дугтуй “тийн ялгал”
 Ногоон дугтуй “уншлага”
Таван эрдэнэ “Азарга тавих ёс”
Уншлага болон хөрвүүллэгийг сурагчид өөрсдийгөө үнэлнэ. Үнэлэхдээ 0-5 оноог
өгч үнэлэх
Тийн ялгал болон цэвэр бичгийг багш үнэлнэ.
3. Бататгал,задлан шинжлэх үе (10минут)
Сурагчид өөрсдийн гүйцэтгэсэн даалгавар тус бүрийн оноог нэгтгэн гаргах ба
нийлбэр оноог багшид хэлэх
4. Дүгнэлт , зорилгоо нэгтгэн дүгнэх үе
Өөрийн гүйцэтгэсэн даалгаврын түвшинг тогтоож зорилго биеэлсэн эсэхийг ярилцах
5. Сурагчийг үнэлж дүгнэх
Ажлын хуудсыг хураан авч сурагчдыг үнэлэх
6. Хэрэглэгдэхүүн
 Багшийн ном,
 тараах материал
 Ажлын хуудас
 Цахим хэрэглэгдэхүүн
7. Гэрийн даалгавар
Таван эрдэнэ 8-р хуудасыг унших, хөрвүүлэн бичих
ᠨᠡᠷᠯᠡᠬᠦ
ᠨᠣᠬᠠᠢ᠂ᠵᠠᠭᠠᠨ
ᠬᠠᠷᠢᠶᠠᠯᠠᠬᠣ
ᠦᠭᠭᠦᠣᠷᠣᠴᠢᠬᠣ
ᠵᠢᠭᠭᠠᠬᠣ
ᠭᠠᠷᠬᠣ
ᠦᠢᠯᠡᠳᠬᠦ
ᠬᠠᠮᠲᠤᠷᠠᠬᠤ
ᠴᠢᠭᠯᠡᠬᠦ

More Related Content

Similar to Sain hicheel 9

зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7bulgan_2011
 
зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7school14
 
2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөр2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөрСэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
01 box zorilgo tuluvluguu unelgeeNaraa Batsukh
 
оюунцэцэг монгол хэл 11
оюунцэцэг монгол хэл 11оюунцэцэг монгол хэл 11
оюунцэцэг монгол хэл 11ByOyuntsetseg
 
мб нэгж 7
мб нэгж 7мб нэгж 7
мб нэгж 7jagaa7120
 
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
01 box zorilgo tuluvluguu unelgeekokoko_1212
 
балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)Zaya80
 
балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)Zaya80
 
Undesnii bichig usgiin bayr2011
Undesnii bichig usgiin bayr2011Undesnii bichig usgiin bayr2011
Undesnii bichig usgiin bayr2011uvsbsg
 
төсөө утгатай өгүүлбэр 9 анги
төсөө утгатай өгүүлбэр 9 ангитөсөө утгатай өгүүлбэр 9 анги
төсөө утгатай өгүүлбэр 9 ангиOyuhai1127
 
балархай эгшиг
балархай эгшигбалархай эгшиг
балархай эгшигZaya80
 
мөнхсоёл хичээл
мөнхсоёл хичээл мөнхсоёл хичээл
мөнхсоёл хичээл munkhsoyol55
 

Similar to Sain hicheel 9 (18)

миний ээж
миний ээжминий ээж
миний ээж
 
зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7
 
зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7
 
2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөр2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
 
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
 
оюунцэцэг монгол хэл 11
оюунцэцэг монгол хэл 11оюунцэцэг монгол хэл 11
оюунцэцэг монгол хэл 11
 
мб нэгж 7
мб нэгж 7мб нэгж 7
мб нэгж 7
 
Tnu
TnuTnu
Tnu
 
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
 
Mkuz
MkuzMkuz
Mkuz
 
балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)
 
балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)
 
4 сарын 20
4 сарын 204 сарын 20
4 сарын 20
 
Undesnii bichig usgiin bayr2011
Undesnii bichig usgiin bayr2011Undesnii bichig usgiin bayr2011
Undesnii bichig usgiin bayr2011
 
Baga angi2
Baga angi2Baga angi2
Baga angi2
 
төсөө утгатай өгүүлбэр 9 анги
төсөө утгатай өгүүлбэр 9 ангитөсөө утгатай өгүүлбэр 9 анги
төсөө утгатай өгүүлбэр 9 анги
 
балархай эгшиг
балархай эгшигбалархай эгшиг
балархай эгшиг
 
мөнхсоёл хичээл
мөнхсоёл хичээл мөнхсоёл хичээл
мөнхсоёл хичээл
 

Sain hicheel 9

  • 1. Батлав: Сургалтын менежер ....................................../Р. Мөнгөнчимэг / Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт Анги: 9-р анги Хичээл: Монгол бичиг Цаг 40 минут Сэдэв: Унших, бичих бататгал Суралцахуйн зорилт Унших, бичих чадварыг хөгжүүлэх Зорилт: Эхийг хөрвүүлэх Эхийг унших Тийн ялгалын нөхцөлөр хувилгах Эхийг цэвэр бичих Хичээлийн бэлтгэл Ангийн 4 багт хуваан суулгасан байх Өртөөний аргаар хичээлийн зохион байгуулах Хичээлийн явц: 1. Сэдэл үүсгэх, зорилгоо тодорхойлох үе шат (5 минут) Багш чиглүүлэх  Бичлэгийг үзэхийн өмнө үг үсэг бүрийг анхааралтай чагнаарай.  Монгол бичгийн тухай бичлэг үзэх Сурагчидаас чиглүүлэх асуулт асууна  Ямар сэтгэгдэл төрсөн бэ?  Бид яах ёстой вэ?  Монгол бичиг хэний бахархал вэ?  Бид яагаад сурах ёстой вэ? 2. Задлал хийх буюу , ухаарч ойлгох үе (20 минут) Багш бичлэг үзүүлсэний дараагаар өртөөг дугаарлаад  1-р өртөө 2-р өртөө 3-р өртөө 4-р өртөө  Өртөө гэж юу вэ? гэсэн асуултасууна.  Өртөөний даамал томилно. Даамалын хийх ажил багийнхаа хийсэн ажилыг цагт бариулна багын үнэлгээг нэгтгэж мэдээлнэ.  Өртөө бүр өөр өөр даалгавартай  Өөрийн багт ирсэн дугтуйтай даалгаврыг хугацаандаа хийж гүйцэтгэх ба дараагийн багтаа өгөхөд бэлдэнэ.  Даалгавруудыг ажлын хуудсан дээр хийж гүйцэтгэнэ.  Улбар шар дугтуй “цэвэр бичиг” ᠬᠦᠳᠡᠯᠪᠡᠯᠪᠦᠲᠦᠨ ᠡᠬᠦᠰᠪᠡᠯᠬᠥᠷᠥᠨ ᠡ᠂ ᠬᠣᠰᠢᠭᠣᠨᠡᠮᠡᠬᠥᠪᠡᠷᠬᠣᠷᠣᠭᠣᠨᠡᠮᠡ᠂ᠬᠥᠮᠥᠨ ᠢ ᠬᠡᠯᠡᠬᠥᠪᠡᠷᠦᠪᠡᠷ ᠢᠪᠡᠨᠬᠠᠷᠠ᠃
  • 2.  Цэнхэр дугтуй “хөрвүүлэг” Хар ус хүнд өгдөггүй учир Монголчууд эрт дээр үес ирсэн зочин гийчиндээ хар ус хийж өгдөггүй заншилтай. Юунаас болж энэ заншил тогтсон нь ийм домогтой гэнэ. Эрт урьд цагт нэгэн баян айлд хавчиг үүрсэн бадарчин ирж гэнэ. Тэр айлын эзэгтэй дуртай дургүй бадарчинд цай хийж өгөх гэсэнд өнөө бадарчин “хэрэггүй, хэрэггүй, би яаруу явж байна. Та харин надад хүйтэн уснаасаа нэг шанагыг хийгээд өгчих” гэж гэнэ. (66)  Улаан дугтуй “тийн ялгал”  Ногоон дугтуй “уншлага” Таван эрдэнэ “Азарга тавих ёс” Уншлага болон хөрвүүллэгийг сурагчид өөрсдийгөө үнэлнэ. Үнэлэхдээ 0-5 оноог өгч үнэлэх Тийн ялгал болон цэвэр бичгийг багш үнэлнэ. 3. Бататгал,задлан шинжлэх үе (10минут) Сурагчид өөрсдийн гүйцэтгэсэн даалгавар тус бүрийн оноог нэгтгэн гаргах ба нийлбэр оноог багшид хэлэх 4. Дүгнэлт , зорилгоо нэгтгэн дүгнэх үе Өөрийн гүйцэтгэсэн даалгаврын түвшинг тогтоож зорилго биеэлсэн эсэхийг ярилцах 5. Сурагчийг үнэлж дүгнэх Ажлын хуудсыг хураан авч сурагчдыг үнэлэх 6. Хэрэглэгдэхүүн  Багшийн ном,  тараах материал  Ажлын хуудас  Цахим хэрэглэгдэхүүн 7. Гэрийн даалгавар Таван эрдэнэ 8-р хуудасыг унших, хөрвүүлэн бичих ᠨᠡᠷᠯᠡᠬᠦ ᠨᠣᠬᠠᠢ᠂ᠵᠠᠭᠠᠨ ᠬᠠᠷᠢᠶᠠᠯᠠᠬᠣ ᠦᠭᠭᠦᠣᠷᠣᠴᠢᠬᠣ ᠵᠢᠭᠭᠠᠬᠣ ᠭᠠᠷᠬᠣ ᠦᠢᠯᠡᠳᠬᠦ ᠬᠠᠮᠲᠤᠷᠠᠬᠤ ᠴᠢᠭᠯᠡᠬᠦ