ПИСАНА ПРИПРЕМА НАСТАВНИКА 
Час по реду: 
109. 
Наставни предмет: 
српски језик 
Наставна тема: 
На муци се познају јунаци 
Наставна јединица: 
Обрада епске песме Стари Вујадин 
Тип часа: 
обрада 
Облици рада: 
фронтални облик рада, индивидуални облик рада 
Методе рада: 
метода разговора, метода рада на тексту 
Наставна средства: 
Читанка, стр. 87–89 
Циљ и задаци часа: 
оспособљавање ученика за тумачење различитих књижевних врста; утврђивање стечених знања о епској песми; развијање поштовања према народном стваралаштву и традицији 
ТОК ЧАСА 
УВОДНИ ДЕО ЧАСА 
– Ко су били хајдуци? 
– Зашто су људи у време ропства под Турцима одлазили у хајдуке? 
– Како су живели хајдуци? 
– Како су се борили? 
– Ко им је све помагао? 
– Шта се догађало кад Турци заробе хајдука? 
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА 
Учитељ чита песму, а онда следи питање: 
– Који вам је део песме најузбудљивији? Зашто? 
Важно је да пре анализе песме учитељ провери колико су ученици разумели. Ако је потребно после објашњења непознатих речи и израза песму прочитати још једном. 
Следи разговор о песми према питањима из Читанке, стр. 88–89. 
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА 
За домаћи задатак ученици треба да науче напамет изабрани део песме. 
Стандарди: 
1СЈ.3.5.1. тумачи особине, понашање и поступке ликова позивајући се на текст 
1СЈ.3.5.2. уочава узрочно-последичне везе међу догађајима у тексту 
1СЈ.3.5.3. тумачи идеје у књижевноуметничком тексту, аргументује их позивајући се на текст 
1СЈ.2.5.1. разликује лирску од епске песме 
1СЈ.2.5.4. одређује карактеристичне особине, осећања, изглед и поступке ликова; и односе међу ликовима у књижевноуметничком тексту 
1СЈ.2.5.5. уочава везе међу догађајима (нпр. одређује редослед догађаја у књижевноуметничком тексту) 
1СЈ.2.5.7. разуме фигуративну употребу језика у књижевноуметничком тексту 
1СЈ.2.2.8. износи свој став о садржају текста и образлаже зашто му се допада/не допада, због чега му је занимљив/незанимљив; да ли се слаже/не слаже са поступцима ликова 
1СЈ.2.2.9. издваја делове текста који су му нејасни
ПИСАНА ПРИПРЕМА НАСТАВНИКА 
Час по реду: 
110. 
Наставни предмет: 
српски језик 
Наставна тема: 
На муци се познају јунаци 
Наставна јединица: 
Стари Вујадин – анализа и вежбе у читању и рецитовању 
Тип часа: 
утврђивање 
Облици рада: 
фронтални облик рада, индивидуални облик рада 
Методе рада: 
метода разговора, метода рада на тексту 
Наставна средства: 
Читанка, стр. 87–89 
Циљ и задаци часа: 
оспособљавање ученика за тумачење различитих књижевних врста; утврђивање стечених знања о епској песме; развијање поштовања према народном стваралаштву и традицији; вежбе у изражајном читању и казивању епске песме; увођење појма десетерац 
ТОК ЧАСА 
УВОДНИ ДЕО ЧАСА 
– О чему се говори у песми Стари Вујадин? 
– Којој врсти припада ова песма? 
– Шта ову песму чини епском? 
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА 
– Да се подсетимо шта је то слог. 
Од ученика затим тражити да преброје слогове у првих шест стихова песме и да поред сваког стиха запишу број пребројаних слогова. Објаснити да се такав стих назива десетерац и да се у епским песмама такав стих користи за стварање ритма. 
У првом делу часа ученици изражајно читају делове песме или рецитују одломке. 
У другом делу часа наставља се разговор о песми према преосталим питањима из читанке. 
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА 
– Нацртај хајдука како га ти замишљаш. 
Стандарди: 
1СЈ.3.5.1. тумачи особине, понашање и поступке ликова позивајући се на текст 
1СЈ.3.5.2. уочава узрочно-последичне везе међу догађајима у тексту 
1СЈ.3.5.3. тумачи идеје у књижевноуметничком тексту, аргументује их позивајући се на текст 
1СЈ.2.5.1. разликује лирску од епске песме

Stari vujadin2

  • 1.
    ПИСАНА ПРИПРЕМА НАСТАВНИКА Час по реду: 109. Наставни предмет: српски језик Наставна тема: На муци се познају јунаци Наставна јединица: Обрада епске песме Стари Вујадин Тип часа: обрада Облици рада: фронтални облик рада, индивидуални облик рада Методе рада: метода разговора, метода рада на тексту Наставна средства: Читанка, стр. 87–89 Циљ и задаци часа: оспособљавање ученика за тумачење различитих књижевних врста; утврђивање стечених знања о епској песми; развијање поштовања према народном стваралаштву и традицији ТОК ЧАСА УВОДНИ ДЕО ЧАСА – Ко су били хајдуци? – Зашто су људи у време ропства под Турцима одлазили у хајдуке? – Како су живели хајдуци? – Како су се борили? – Ко им је све помагао? – Шта се догађало кад Турци заробе хајдука? ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА Учитељ чита песму, а онда следи питање: – Који вам је део песме најузбудљивији? Зашто? Важно је да пре анализе песме учитељ провери колико су ученици разумели. Ако је потребно после објашњења непознатих речи и израза песму прочитати још једном. Следи разговор о песми према питањима из Читанке, стр. 88–89. ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА За домаћи задатак ученици треба да науче напамет изабрани део песме. Стандарди: 1СЈ.3.5.1. тумачи особине, понашање и поступке ликова позивајући се на текст 1СЈ.3.5.2. уочава узрочно-последичне везе међу догађајима у тексту 1СЈ.3.5.3. тумачи идеје у књижевноуметничком тексту, аргументује их позивајући се на текст 1СЈ.2.5.1. разликује лирску од епске песме 1СЈ.2.5.4. одређује карактеристичне особине, осећања, изглед и поступке ликова; и односе међу ликовима у књижевноуметничком тексту 1СЈ.2.5.5. уочава везе међу догађајима (нпр. одређује редослед догађаја у књижевноуметничком тексту) 1СЈ.2.5.7. разуме фигуративну употребу језика у књижевноуметничком тексту 1СЈ.2.2.8. износи свој став о садржају текста и образлаже зашто му се допада/не допада, због чега му је занимљив/незанимљив; да ли се слаже/не слаже са поступцима ликова 1СЈ.2.2.9. издваја делове текста који су му нејасни
  • 2.
    ПИСАНА ПРИПРЕМА НАСТАВНИКА Час по реду: 110. Наставни предмет: српски језик Наставна тема: На муци се познају јунаци Наставна јединица: Стари Вујадин – анализа и вежбе у читању и рецитовању Тип часа: утврђивање Облици рада: фронтални облик рада, индивидуални облик рада Методе рада: метода разговора, метода рада на тексту Наставна средства: Читанка, стр. 87–89 Циљ и задаци часа: оспособљавање ученика за тумачење различитих књижевних врста; утврђивање стечених знања о епској песме; развијање поштовања према народном стваралаштву и традицији; вежбе у изражајном читању и казивању епске песме; увођење појма десетерац ТОК ЧАСА УВОДНИ ДЕО ЧАСА – О чему се говори у песми Стари Вујадин? – Којој врсти припада ова песма? – Шта ову песму чини епском? ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА – Да се подсетимо шта је то слог. Од ученика затим тражити да преброје слогове у првих шест стихова песме и да поред сваког стиха запишу број пребројаних слогова. Објаснити да се такав стих назива десетерац и да се у епским песмама такав стих користи за стварање ритма. У првом делу часа ученици изражајно читају делове песме или рецитују одломке. У другом делу часа наставља се разговор о песми према преосталим питањима из читанке. ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА – Нацртај хајдука како га ти замишљаш. Стандарди: 1СЈ.3.5.1. тумачи особине, понашање и поступке ликова позивајући се на текст 1СЈ.3.5.2. уочава узрочно-последичне везе међу догађајима у тексту 1СЈ.3.5.3. тумачи идеје у књижевноуметничком тексту, аргументује их позивајући се на текст 1СЈ.2.5.1. разликује лирску од епске песме