გაკვეთილის გეგმის ძირითადი კომპონენტები და მათ შორის ურთიერთკავშირი
თამრიკოს გაკვეთილი
1. გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა საქართველო თურქ–სელჩუკთა წინააღმდეგ
სწავლების საბაზო
საფეხური
მიზნობრივი VIII კლასი
ჯგუფი
(კლასი)
მოსწავლეთა 24 მოსწავლე
პროფილი
გაკვეთილის სხვადასხვა წყაროებიდან ინფორმაციის მოძიების, საკუთარი
მიზნები და პოზიციების გამოხატვის,პრეზენტაციის უნარის,
შედეგები ურთიერთთანამშრომლობისგამომუშავება.
ეროვნული შედეგი I –დრო და სივრცე
სასწავლო გეგმით ინდიკატორი– მოსწავლე აანალიზებს რუკებსა და
განსაზღვრული გეოგრაფიულ საშუალებებს, ადგენს მარტივ რუკებს.
მისაღწევი შედეგი II–სახელმწიფო მმართველობა და პოლიტიკა,
შედეგები და ინდიკატორი–მოწავლე შეისწავლის კონფლიქტების
ინდიკატორები მიზეზებს, განვითარებასა და შედეგებს
შეფასება შეფასება ხდებამიმდინარე დავალებების შეფასების და
პრეზენტაციის ცხრილით
გაკვეთილის აქტივობა I წინა გაკვეთილზე მიცემული საშინაო
მსვლელობა, დავალების შემოწმება (5წთ.)
აქტივობები აქტივობა II –სახელმძღვანელოში მოცემულ ტექსტზე
მუშაობა (10წთ.)
აქტივობა III–დროის დიაგრამის შევსება (მასწავლებელი–
დაფაზე, მოსწავლეები–რვეულებში4–5წთ)
აქტივობაIV–კითხვა ნიშანთა სისტემის–ტ.ნ.ს. აკეთებენ
ჩანაწერებს; რამ დამაინტერესა? რა გავიგე ახალი? რას
ვეთანხმები და რას არა? რაზე ვიმჯელებდი სიამოვნებით
(5წთ)
აქტივობა V–დისკუსია;I–მე რომდავითის ადგილას
ვყოფილიყავი, როგორ მოვიქცეოდი? II-რა მიმაჩნია დავითის
წარმატების მიზეზად? –ჩემი აზრით რომელი იყო
დავითის ყველაზე მნიშვნელოვანი ბრძოლა? –რატომ
ფიქრობთ ასე?,პასუხი დაასაბუთეთ(15წთ)
აქტივობა VI –შეფასება(4–5წთ)
აქტივობა VII –საშინაო დავალება–საქართველოს
მარტივი რუკის შედგენა და მასზე დავითის მიერ
განთავისუფლებული ქალაქების აღნიშვნა.
რესურსები სახელმძღვანელო–საქართველოსა და მსოფლიოს ისტორია
VIII კლასი–ე. ნეიძე, მ. სურგულაძე... გამომცემლობა
‘’ლოგოსპრესი“ რუკა, დაფა, რვეული, ცარცი და სურათი