SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Тема. Повітря, його склад
Мета:
 вивчити склад повітря, ознайомитиучнів із роботамиЛавуазьє про
встановлення складу повітря, сформуватиуявлення про повітря як суміш
газів, розкритивзаємозв'язокхімії, людини, природи, показати, що
головною причиноюзабруднення природиє людина;
 розвиватилогічне мислення, пізнавальний інтерес;
 виховувати думку, що знання хімії - основазапорукиїхнього здоров'я,
екологічно чистої природи.
Обладнаннята реактиви: періодична система хімічних елементів
Д.І.Менделєєва.
Базовіпоняття та терміни: кисень, Оксисен, повітря,суміш, чиста речовина
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізаціяопорних знань
Бесіда.
1.Щотаке суміші?
2.Чим відрізняються суміші від чистихречовин?
3.Як можна відрізнити суміш від чистої речовини?
4.Як можна розділити суміш на індивідуальніречовини?
III.Мотивація навчальноїдіяльності
Повідомлення теми та мети уроку
IV.Вивченнянового матеріалу
1. Історія відкриття складуповітря
Розповідь учителя.
Тривалий час вчені не надавали особливогозначення вивченню газів.
Дослідження у галузі пневматичної хімії почали з’являтися тільки в другій
половині XVIII століття. Одержання окремихгазів і вивчення їх властивостей
стали можливимизавдяки винаходу пневматичної ванни, тобто приладу для
одержання й збирання газів.
Першим хіміком-пневматиком був англієць Дж. Блек. Досліджуючилуг, він
одержав вуглекислий газ. Дослідження Блека продовжив англійськийучений-
самоук Генрі Кавендіш. Він першим дослідив і описав водень.Кавендіш
досліджував склад повітря, відібраного в різних місцях (на горі, в лісі). Склад
повітря всюдивиявився однаковим, що спростувало розповсюдженів той час
уявлення. Сучаснику Кавендіша, англійському вченому-аматору Прістлі на-
лежить пріоритет відкриття 1774 року кисню. Прістлі знайшов, що після
згоряння горючихречовиноб’єм взятогодля дослідів повітря зменшується на
1/5 і повітря стає не придатним для горіння й дихання. Прістлі помітив, що
повітря, не придатне для дихання, знову набуває звичайнихвластивостей, якщо
помістити в нього на якийсь час рослину.
На жаль, Блек, Кавендіш і Прістлі були прихильниками теорії флогістону й не
змоглиправильно витлумачити результати своїхдослідів. Одержані гази вони
називали «зв’язаним повітрям», не розуміючи, що відкрили індивідуальні
речовини.
Величезна заслуга у вивченні складу повітря належить французькомувченому
Антуанові Лавуазьє. Лавуазьє за освітою був юристом, але велику частину
свого часуприсвячував природничим наукам. 1774 року, аналізуючи
результати своїхдослідів із спалювання речовин, Лавуазьє дійшов висновку,
що повітря — це не простетіло, як гадали вчені того часу, а суміш різних за
властивістю речовин. Одназ частин суміші підтримує горіння й бере участь у
диханні. Згодом Лавуазьєвстановив, що ця частина повітря має
киснеутворюючувластивість, тому що після згорянняв ній різні речовини
перетворюються на кислоти. У зв’язкуз цим з’явилася назва «оксиген», тобто
той що народжуєкислоти, чи кисень. Вивчаючи іншу частину повітря, Лавуазьє
встановив, що вона не підтримує дихання та горіння (миші поміщені в це
повітря, швидко гинули). Цю частину повітря він назвав «азотом», що
французькоюозначає«безжиттєвий». Вважається, що пріоритет у вивченні й
встановленні складу повітря належитьЛавуазьє. Незважаючи на те, що вчений
встановив не всі відомі сучасній науці компонентиповітря, він відкрив два
головних гази, вивчив і описав їх властивості, визначив їх об’ємні
співвідношення.
2.Складповітря
Розповідь з елементами бесіди.
Що ж таке повітря? Незважаючи на те, що людина живе на дні "повітряного
океану", вона вивчила повітря значно пізніше, ніж інші речовини. Це
пояснюється тим, що повітря невидиме, не має ні запаху, ні смаку. Лише
наприкінці XVIII століття А.Лавуазьє визначив склад повітря. До його складу
входять:азот - 78%, кисень - 21%, вуглекислий газ - 0,03%, аргон - 0,93%.Отже,
повітря – складна суміш газів
Склад повітря:
Газ Частка газу, % (округлене)
Назва Формула об'ємна масова
Азот N2 78 75,5
Кисень 02 21 23
Аргон Аг 0,93 1,3
Карбон(IV)
оксид
С02 0,03 0,05
Інші 0,04 0,15
У повітрі є ще пил, водянапара і домішки різних газів: сульфуру (IV) оксиду
SO2, метану СН4, амоніаку NНз, карбон(ІІ) оксиду СО тощо. Вони шкідливі для
довкілля і здоров'ялюдини, забруднюють атмосфернеповітря.
3.Охорона атмосферивідзабруднення
Розповідь вчителя з елементами бесіди
-створення безвідходних технологічних процесів;
-винесення великих потужних підприємств за межі міст;
- створення заміських кільцевих шляхів для транспорту;
-переведення міського транспортуна електротранспорт;
-встановлення на заводських і фабричнихтрубах пило газовловлювачів;
-озеленення міст і сіл.
V.Узагальненнята систематизаціязнань
Метод «Мозковий штурм»
- Які гази входять до складу повітря?- Яких газів в повітрі найбільше?- Зівдки
походить назва газу «азот»-Які гази утворюють групу інертних газів?
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання
Опрацювати параграф підручника.
Творче завдання:підготувати повідомлення « Способиохорониповітря від
забруднення»
Повітря, його склад

More Related Content

What's hot

колообіг кисню
колообіг киснюколообіг кисню
колообіг киснюsolastas
 
Розвиток хімії
Розвиток хімії Розвиток хімії
Розвиток хімії yanalysak7
 
Закон збереження маси речовини
Закон збереження маси речовиниЗакон збереження маси речовини
Закон збереження маси речовиниSvetlana Lyubareva
 
елементи
елементиелементи
елементиsolastas
 
оксиген. кисень
оксиген. кисеньоксиген. кисень
оксиген. кисеньorbita67
 
контрольна робота 10 кл
контрольна робота 10 клконтрольна робота 10 кл
контрольна робота 10 клltasenko
 
презентация1
презентация1презентация1
презентация1Ingulcik
 
Закон збереження маси речовини під час хімічних реакцій
Закон збереження маси речовини під час хімічних реакційЗакон збереження маси речовини під час хімічних реакцій
Закон збереження маси речовини під час хімічних реакційsveta7940
 

What's hot (19)

Кисень
КисеньКисень
Кисень
 
колообіг кисню
колообіг киснюколообіг кисню
колообіг кисню
 
Розвиток хімії
Розвиток хімії Розвиток хімії
Розвиток хімії
 
оксиген кисень
оксиген кисеньоксиген кисень
оксиген кисень
 
затосування кисню
затосування киснюзатосування кисню
затосування кисню
 
Закон збереження маси речовини
Закон збереження маси речовиниЗакон збереження маси речовини
Закон збереження маси речовини
 
елементи
елементиелементи
елементи
 
оксиген. кисень
оксиген. кисеньоксиген. кисень
оксиген. кисень
 
хім власт кисню
хім власт киснюхім власт кисню
хім власт кисню
 
джозеф прістлі
джозеф прістліджозеф прістлі
джозеф прістлі
 
контрольна робота 10 кл
контрольна робота 10 клконтрольна робота 10 кл
контрольна робота 10 кл
 
вчені натуралісти ш а_5-в
вчені натуралісти ш а_5-ввчені натуралісти ш а_5-в
вчені натуралісти ш а_5-в
 
чистI речовини i сумiшi
чистI речовини i сумiшiчистI речовини i сумiшi
чистI речовини i сумiшi
 
теория строения
теория строениятеория строения
теория строения
 
Цікаві факти про хімію
Цікаві факти про хіміюЦікаві факти про хімію
Цікаві факти про хімію
 
презентация1
презентация1презентация1
презентация1
 
Закон збереження маси речовини під час хімічних реакцій
Закон збереження маси речовини під час хімічних реакційЗакон збереження маси речовини під час хімічних реакцій
Закон збереження маси речовини під час хімічних реакцій
 
Igra кисень
Igra кисеньIgra кисень
Igra кисень
 
оксиди
оксидиоксиди
оксиди
 

Similar to Повітря, його склад

Презентація:Склад повітря.
Презентація:Склад повітря.Презентація:Склад повітря.
Презентація:Склад повітря.sveta7940
 
Дихальна система. Будова і функціі.
Дихальна система. Будова і функціі.Дихальна система. Будова і функціі.
Дихальна система. Будова і функціі.labinskiir-33
 
конспект оксиген
конспект  оксигенконспект  оксиген
конспект оксигенnovoarhnvk1
 

Similar to Повітря, його склад (6)

історія відкриття кисню
історія відкриття киснюісторія відкриття кисню
історія відкриття кисню
 
Презентація:Склад повітря.
Презентація:Склад повітря.Презентація:Склад повітря.
Презентація:Склад повітря.
 
Дихальна система. Будова і функціі.
Дихальна система. Будова і функціі.Дихальна система. Будова і функціі.
Дихальна система. Будова і функціі.
 
конспект оксиген
конспект  оксигенконспект  оксиген
конспект оксиген
 
8
88
8
 
554,23.pdf
554,23.pdf554,23.pdf
554,23.pdf
 

More from sveta7940

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"sveta7940
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікsveta7940
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмахsveta7940
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваsveta7940
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіsveta7940
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг водиsveta7940
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про водуsveta7940
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...sveta7940
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...sveta7940
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атомsveta7940
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуsveta7940
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьsveta7940
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетикиsveta7940
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиsveta7940
 

More from sveta7940 (20)

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
 

Повітря, його склад

  • 1. Тема. Повітря, його склад Мета:  вивчити склад повітря, ознайомитиучнів із роботамиЛавуазьє про встановлення складу повітря, сформуватиуявлення про повітря як суміш газів, розкритивзаємозв'язокхімії, людини, природи, показати, що головною причиноюзабруднення природиє людина;  розвиватилогічне мислення, пізнавальний інтерес;  виховувати думку, що знання хімії - основазапорукиїхнього здоров'я, екологічно чистої природи. Обладнаннята реактиви: періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва. Базовіпоняття та терміни: кисень, Оксисен, повітря,суміш, чиста речовина Тип уроку: комбінований Хід уроку I. Організаційний момент II. Актуалізаціяопорних знань Бесіда. 1.Щотаке суміші? 2.Чим відрізняються суміші від чистихречовин? 3.Як можна відрізнити суміш від чистої речовини? 4.Як можна розділити суміш на індивідуальніречовини? III.Мотивація навчальноїдіяльності Повідомлення теми та мети уроку IV.Вивченнянового матеріалу 1. Історія відкриття складуповітря Розповідь учителя. Тривалий час вчені не надавали особливогозначення вивченню газів. Дослідження у галузі пневматичної хімії почали з’являтися тільки в другій половині XVIII століття. Одержання окремихгазів і вивчення їх властивостей стали можливимизавдяки винаходу пневматичної ванни, тобто приладу для одержання й збирання газів.
  • 2. Першим хіміком-пневматиком був англієць Дж. Блек. Досліджуючилуг, він одержав вуглекислий газ. Дослідження Блека продовжив англійськийучений- самоук Генрі Кавендіш. Він першим дослідив і описав водень.Кавендіш досліджував склад повітря, відібраного в різних місцях (на горі, в лісі). Склад повітря всюдивиявився однаковим, що спростувало розповсюдженів той час уявлення. Сучаснику Кавендіша, англійському вченому-аматору Прістлі на- лежить пріоритет відкриття 1774 року кисню. Прістлі знайшов, що після згоряння горючихречовиноб’єм взятогодля дослідів повітря зменшується на 1/5 і повітря стає не придатним для горіння й дихання. Прістлі помітив, що повітря, не придатне для дихання, знову набуває звичайнихвластивостей, якщо помістити в нього на якийсь час рослину. На жаль, Блек, Кавендіш і Прістлі були прихильниками теорії флогістону й не змоглиправильно витлумачити результати своїхдослідів. Одержані гази вони називали «зв’язаним повітрям», не розуміючи, що відкрили індивідуальні речовини. Величезна заслуга у вивченні складу повітря належить французькомувченому Антуанові Лавуазьє. Лавуазьє за освітою був юристом, але велику частину свого часуприсвячував природничим наукам. 1774 року, аналізуючи результати своїхдослідів із спалювання речовин, Лавуазьє дійшов висновку, що повітря — це не простетіло, як гадали вчені того часу, а суміш різних за властивістю речовин. Одназ частин суміші підтримує горіння й бере участь у диханні. Згодом Лавуазьєвстановив, що ця частина повітря має киснеутворюючувластивість, тому що після згорянняв ній різні речовини перетворюються на кислоти. У зв’язкуз цим з’явилася назва «оксиген», тобто той що народжуєкислоти, чи кисень. Вивчаючи іншу частину повітря, Лавуазьє встановив, що вона не підтримує дихання та горіння (миші поміщені в це повітря, швидко гинули). Цю частину повітря він назвав «азотом», що французькоюозначає«безжиттєвий». Вважається, що пріоритет у вивченні й встановленні складу повітря належитьЛавуазьє. Незважаючи на те, що вчений встановив не всі відомі сучасній науці компонентиповітря, він відкрив два головних гази, вивчив і описав їх властивості, визначив їх об’ємні співвідношення. 2.Складповітря Розповідь з елементами бесіди. Що ж таке повітря? Незважаючи на те, що людина живе на дні "повітряного океану", вона вивчила повітря значно пізніше, ніж інші речовини. Це пояснюється тим, що повітря невидиме, не має ні запаху, ні смаку. Лише наприкінці XVIII століття А.Лавуазьє визначив склад повітря. До його складу входять:азот - 78%, кисень - 21%, вуглекислий газ - 0,03%, аргон - 0,93%.Отже, повітря – складна суміш газів
  • 3. Склад повітря: Газ Частка газу, % (округлене) Назва Формула об'ємна масова Азот N2 78 75,5 Кисень 02 21 23 Аргон Аг 0,93 1,3 Карбон(IV) оксид С02 0,03 0,05 Інші 0,04 0,15 У повітрі є ще пил, водянапара і домішки різних газів: сульфуру (IV) оксиду SO2, метану СН4, амоніаку NНз, карбон(ІІ) оксиду СО тощо. Вони шкідливі для довкілля і здоров'ялюдини, забруднюють атмосфернеповітря. 3.Охорона атмосферивідзабруднення Розповідь вчителя з елементами бесіди -створення безвідходних технологічних процесів; -винесення великих потужних підприємств за межі міст; - створення заміських кільцевих шляхів для транспорту; -переведення міського транспортуна електротранспорт; -встановлення на заводських і фабричнихтрубах пило газовловлювачів; -озеленення міст і сіл. V.Узагальненнята систематизаціязнань Метод «Мозковий штурм» - Які гази входять до складу повітря?- Яких газів в повітрі найбільше?- Зівдки походить назва газу «азот»-Які гази утворюють групу інертних газів? VI. Підсумок уроку. VII. Домашнє завдання Опрацювати параграф підручника. Творче завдання:підготувати повідомлення « Способиохорониповітря від забруднення»