ДодатокЛ
ВИХОВНИЙ ЗАХІД «КОЗАЦЬКА
СЛАВА»
Мета: закріпити знання дітей про козацтво; виховати дружбу, любов до
Батьківщини, до її історії; розвивати кмітливість, дисциплінованість,
сміливість, інтерес до читання; виховувати моральні, естетичні якості,
почуття патріотизму; сприяти створенню міцного класного колективу.
Створити атмосферу свята в грі-змаганні.
Козаки - це вільні люди.
Козаки безстрашні всюди.
Козаки - борці за волю,
За народну щастя й долю.
Козак – це людина чесна і смілива
Найдорожче йому – Батьківщина!
Хід заходу
Бібліотекар. Доброгодня! Ми зібрались сьогодні для того, щоб довести, що ми
є справжніми нащадками козацького роду. Історія кожного народу має свої
символи. Символом України є козаччина. Немає в історії українського народу
більш славної сторінки, ніж козаччина.
Запорізька Січ – колиска волі і незалежності, то наша славна минувшина,
яку ми повинні пам’ятати, якою маємо гордитися. Бо пам'ять постійно нагадує:
хто ми? Чиїх батьків ми діти?
(Звучить пісня «Я маленький козак»)
Бібліотекар. Козак – значить «вільний чоловік». Дуже важко жити самому по
собі, до того ж в умовах поневоленої держави. Тому козаки об’єднувалися
в курені ( загони), кожен курінь обирав собі отамана ( ватажка). Козаки суворо
дотримувалися дисципліни, створили свій флот, що складався з легких і швидких
човників (чайок) . Основним завданням козаків була боротьба з Туреччиною та
кримськими татарами.
Бібліотекар. Яких же звичаїв дотримувалися козаки? Хто хотів стати козаком,
мусив наперед відслужити 3 роки в старого козака за слугу й помічника. Він
робив усяку роботу й носив за козаком другу рушницю й потрібні клунки. Коли
вивчався від того козака орудувати зброєю й набував спритності у битвах, ставав
справжнім козаком і діставав зброю: рушницю, спис, луки і стріли.
(Показ відеоролика про традиції і звичаї козаків)
Бібліотекар. А зараз давайте проведемо змагання між двома командами?
Завдання 1. «Хронологічні запитання»
 Яким роком датується перша писемна згадка про козаків?
 Яких відомих козаків ви знаєте?
 Чому Січ називали запорозькою?
 Які риси характеру були притаманні козакам?
 Що гетьмани носили в правій руці?
 А що найбільше цінували козаки в житті?
 Чи знаєте ви легенду про те, як загинув відважний Вишневецький?
Завдання 2 «Термологічні завдання»
 Що означає слово «козак?»
 Що таке чайка?
 Що таке галера?
 Хто такий кобзар?
 Що таке клейноди?
Завдання 3.Поясніть прислів’я
 »Козацькому роду нема переводу»
 «Де козак, там і байрак»
 «Козак як голуб: куди не прилетить, там і пристане»
 «Від Богдана до Івана не було гетьмана
Завдання 4 «Впізнай особистість»
 Зросту він скоріше високого, ніж середнього, широкої кості і міцної
будови…він наділений зрілим судженням і проникливим розумом
(Б.Хмельницький).
 Щоб визволити Україну, гетьман вирішив скористатися війною між
Москвою та Швецією і виступити на боці шведського короля
(І.Мазепа).
Завдання 5. Яким був одяг козаків?
Учень 1 команди.Одягалися запорожці просто: в грубу сорочку, в кирею –
довгийплащ без рукавів, шаравари. За широким поясом носили пістолі і люльку,
через плече – торбинку з харчами і кулями, а до пояса на ремінець прив’язували
ще й порохівницю з порохом. Голови голили… Та ще й таку моду дивну мали:
чуприну носили (оселедець), та таку довгу, що на вухо намотували.
Завдання 6.Чим харчувалися козаки?
Учень 2 команди. Їли сушену рибу і печене м’ясо та риб’ячу юшку, бо риби в
ріках та всякого звіра і птахів було дуже багато. Пекли хліб з пшеничної муки.
Пообідавши молилися Богові, кланялися один одному й отаманові та дякували
кухареві.
Бібліотекар. Діти, а що за свято ми святкуємо 14 жовтня?
14 жовтня — свято Покрови, День українського козацтва і День захисника
України.
Завдання 7. «Хто швидше і сильніше»
Представник 2 –х команд повині хто швидше надути повітряну кульку.
Завдання 8. Спостережливий»
«На столі лежить ряд предметів - ручка, олівець, зошит, гумка і т. д. Потрібно
подивитися і запам’ятати предмети. Відвернутися. А потім виявити, якого
предмета не стало.
Бібліотекар. Наступний конкурс пов'язаний з їжею і називається він «Як козак
їсть, так і працює». Наші козаки добре працюють. Ми впевнені, що наші хлопці
мають неабиякий апетит, тому за стародавнім українським звичаєм вирішили їх
нагодувати. Козаки повинні якнайшвидше з'їсти пиріжок із зав’язаними руками.
Бібліотекар. А поки наше журі підраховує підсумки нашого змагання для вас
музичне вітання. Звучить пісня «Гей там на горі січ іде».
Бібліотекар. Ось і закінчилася наша конкурсна програма. Молодці діти! Ви дуже
старалися. Проявили свою витримку, сміливість, кмітливість. Ростіть здоровими,
загартовуйте тіло і душу. Будьте готові до випробувань у житті. Любіть Україну,
вивчайте її історію і примножуйте її славу.

козацька славадодаток л.

  • 1.
  • 2.
    Мета: закріпити знаннядітей про козацтво; виховати дружбу, любов до Батьківщини, до її історії; розвивати кмітливість, дисциплінованість, сміливість, інтерес до читання; виховувати моральні, естетичні якості, почуття патріотизму; сприяти створенню міцного класного колективу. Створити атмосферу свята в грі-змаганні. Козаки - це вільні люди. Козаки безстрашні всюди. Козаки - борці за волю, За народну щастя й долю. Козак – це людина чесна і смілива Найдорожче йому – Батьківщина! Хід заходу Бібліотекар. Доброгодня! Ми зібрались сьогодні для того, щоб довести, що ми є справжніми нащадками козацького роду. Історія кожного народу має свої символи. Символом України є козаччина. Немає в історії українського народу більш славної сторінки, ніж козаччина. Запорізька Січ – колиска волі і незалежності, то наша славна минувшина, яку ми повинні пам’ятати, якою маємо гордитися. Бо пам'ять постійно нагадує: хто ми? Чиїх батьків ми діти? (Звучить пісня «Я маленький козак»)
  • 3.
    Бібліотекар. Козак –значить «вільний чоловік». Дуже важко жити самому по собі, до того ж в умовах поневоленої держави. Тому козаки об’єднувалися в курені ( загони), кожен курінь обирав собі отамана ( ватажка). Козаки суворо дотримувалися дисципліни, створили свій флот, що складався з легких і швидких човників (чайок) . Основним завданням козаків була боротьба з Туреччиною та кримськими татарами. Бібліотекар. Яких же звичаїв дотримувалися козаки? Хто хотів стати козаком, мусив наперед відслужити 3 роки в старого козака за слугу й помічника. Він робив усяку роботу й носив за козаком другу рушницю й потрібні клунки. Коли вивчався від того козака орудувати зброєю й набував спритності у битвах, ставав справжнім козаком і діставав зброю: рушницю, спис, луки і стріли. (Показ відеоролика про традиції і звичаї козаків) Бібліотекар. А зараз давайте проведемо змагання між двома командами? Завдання 1. «Хронологічні запитання»  Яким роком датується перша писемна згадка про козаків?  Яких відомих козаків ви знаєте?  Чому Січ називали запорозькою?  Які риси характеру були притаманні козакам?  Що гетьмани носили в правій руці?  А що найбільше цінували козаки в житті?  Чи знаєте ви легенду про те, як загинув відважний Вишневецький? Завдання 2 «Термологічні завдання»  Що означає слово «козак?»  Що таке чайка?  Що таке галера?  Хто такий кобзар?  Що таке клейноди? Завдання 3.Поясніть прислів’я  »Козацькому роду нема переводу»
  • 4.
     «Де козак,там і байрак»  «Козак як голуб: куди не прилетить, там і пристане»  «Від Богдана до Івана не було гетьмана Завдання 4 «Впізнай особистість»  Зросту він скоріше високого, ніж середнього, широкої кості і міцної будови…він наділений зрілим судженням і проникливим розумом (Б.Хмельницький).  Щоб визволити Україну, гетьман вирішив скористатися війною між Москвою та Швецією і виступити на боці шведського короля (І.Мазепа). Завдання 5. Яким був одяг козаків? Учень 1 команди.Одягалися запорожці просто: в грубу сорочку, в кирею – довгийплащ без рукавів, шаравари. За широким поясом носили пістолі і люльку, через плече – торбинку з харчами і кулями, а до пояса на ремінець прив’язували ще й порохівницю з порохом. Голови голили… Та ще й таку моду дивну мали: чуприну носили (оселедець), та таку довгу, що на вухо намотували. Завдання 6.Чим харчувалися козаки? Учень 2 команди. Їли сушену рибу і печене м’ясо та риб’ячу юшку, бо риби в ріках та всякого звіра і птахів було дуже багато. Пекли хліб з пшеничної муки. Пообідавши молилися Богові, кланялися один одному й отаманові та дякували кухареві. Бібліотекар. Діти, а що за свято ми святкуємо 14 жовтня? 14 жовтня — свято Покрови, День українського козацтва і День захисника України. Завдання 7. «Хто швидше і сильніше» Представник 2 –х команд повині хто швидше надути повітряну кульку. Завдання 8. Спостережливий»
  • 5.
    «На столі лежитьряд предметів - ручка, олівець, зошит, гумка і т. д. Потрібно подивитися і запам’ятати предмети. Відвернутися. А потім виявити, якого предмета не стало. Бібліотекар. Наступний конкурс пов'язаний з їжею і називається він «Як козак їсть, так і працює». Наші козаки добре працюють. Ми впевнені, що наші хлопці мають неабиякий апетит, тому за стародавнім українським звичаєм вирішили їх нагодувати. Козаки повинні якнайшвидше з'їсти пиріжок із зав’язаними руками. Бібліотекар. А поки наше журі підраховує підсумки нашого змагання для вас музичне вітання. Звучить пісня «Гей там на горі січ іде». Бібліотекар. Ось і закінчилася наша конкурсна програма. Молодці діти! Ви дуже старалися. Проявили свою витримку, сміливість, кмітливість. Ростіть здоровими, загартовуйте тіло і душу. Будьте готові до випробувань у житті. Любіть Україну, вивчайте її історію і примножуйте її славу.