Могућности примене искустава из наставе српског језика као нематерњег и српског језика као страног у настави српског језика као матерњег у иностранству
Могућности примене искустава из наставе српског језика као нематерњег и српског језика као страног у настави српског језика као матерњег у иностранству
Ms. Tatjana Krpović attended a 2-hour online webinar on December 4th, 2023 about the results of the INTERVET WB project and how to plan an Erasmus+ KA122 project application. The certificate of attendance was issued by Andrea Lombardi of Uniser Società Cooperativa Sociale Onlus to confirm Ms. Krpović's successful participation in the webinar held on that date.
This certificate is awarded to a student for participating in the "We Love to Read Challenge". The certificate recognizes the student's participation in the reading challenge program and is signed by a teacher with the date of presentation.
Strucno uputstvo-angazovanje zaposlenih u ustanovama obrazovanja.pdf
Priprema 1
1. Школа:
Наставни предмет: Српски језик
Разред: 6.
Датум реализације:
Наставник:
ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 1
Наставна тема: Хвала сунцу, земљи, трави
Наставна јединица: Језичка култура: Изазови пред нама
Тип часа: Уводни час
Циљ часа: Упознавање ученика са планираним активностима, прибором и
лектиром
Образовни задаци:
·Упознавање ученика са годишњим планом рада, уџбеницима,
приручницима и лектиром
·Обавештавање ученика о потребном материјалу и прибору за рад
Функционални
задаци:
·Упознавање са планом рада
·Уочавање главних обележја програма за шести разред
·Упознавање са уџбеничким комплетом
·Увиђање садржине уџбеника и начина организације градива
Васпитни задаци:
·Мотивисање ученика за активно учешће у планираним
активностима у шестом разреду
·Неговање љубави према српском језику
·Мотивисање ученика на читање књижевних дела
Кључни појмови: План и програм; активности; уџбеници; лектира; прибор за рад
Образовни стандарди: ·CJ.1.3.21. разуме важност књижевног језика за живот заједнице и за
лични развој*
Облици рада: Фронтални, индидивуални
Наставне методе: Монолошка, дијалошка, демонстративна
Наставна средства: Вербална; презентација, Читанка, Звучна читанка, Граматика, Радна
свеска уз читанку, Радна свеска уз граматику, Знам за више
Место извођења
наставе: Кабинет за српски језик
Корелација: Сви предмети
Литература и додатни
материјал за
наставнике:
·Н. Станковић Шошо, Читанка, Српски језик за шести разред
основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2010.
· Звучна читанка 6, Издавачка кућа Klett, Београд, 2010.
· В. Ломпар, Граматика 6, Издавачка кућа Klett, Београд, 2010.
2. ·Н. Станковић Шошо, Радна свеска уз читанку, Српски језик за
шести разред, Издавачка кућа Klett, Београд, 2010.
· В. Ломпар, Радна свеска уз граматику, Српски језик за шести
разред, Издавачка кућа Klett, Београд, 2010.
·М. Дудварски, З. Филиповић, Знам за више 6, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2010.
Литература и додатни
материјал за ученике: /
Напомене: * У случају да сам први пут у одељењу шестог разреда, час ће ми
бити идентичан уводном часу у петом разреду.
ТОК ЧАСА
Уводни део часа:
(8 минута)
● Поздрављам ученике и желим им срећан почетак школске године.
Упознајемo се са новим ученицима, ако има таквих. Стварам
пријатну атмосферу на часу и мотивишем ученике да у нову
школску годину крену радно.
Главни део часа:
(30 минута) ● Помоћу уџбеника дочаравам тачно на шта се неко објашњење
односи.
● Ученике упознајем са годишњим планом рада уз коментарисање
појединих садржаја.
● Заједно прелиставамо уџбенички комплет и упознајемо се са
структуром књига.
● Ученици су на крају претходне школске године добили списак
лектире, па ћемо поразговарати о томе да ли су нешто од књига
прочитали и, ако је потребно, упознаћу ученике поново са
обавезним књигама за ову школску годину. Ученицима дајем и
оквирни распоред када да би знали која се лектира обрађује.
● Напомињем ученицима да ћемо, уколико се не договоримо о
изменама, радити према месечном плану и програму, па би требало
да се њиме руководе приликом припреме за часове и ношење
књига, као што је било и петом разреду.
● Потом упознајем ученике са потребним материјалом и прибором за
рад.
Завршни део часа:
(7 минута)
● Подстичем ученике да слободно питају ако имају било каквих
недоумица, а ја ћу им радо одговорити на питања. Најважније је да
ученици схвате да могу увек питати и очекивати одговор.
ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
● Следећег часа ћемо анализирати песму „Хвала сунцу, земљи,
трави” Стевана Раичковића (Читанка, страна 168). Треба прочитати
песму, анализирати је и обратити пажњу на задатке који су дати
после песме.