Тема уроку : Будова та функції листка.
Мета : Ознайомитиучнів із зовнішньою та внутрішньою будовою листка,
розміщення їх на стеблі, типи жилкування, функції листка. Розвивати
допитливість, спостережливість учнів , формувати практичні вміння й
навички, розпізнавати різні типи листків, створитиумови для появи стійкого
інтересу до біології, виховувати любов до прекрасного,дбайливеставлення
до природи, екологічнемислення.
Обладнання:підручник з біології, зошити, додатковийматеріал за темою,
таблиці: «Будовалистка», «Типи жилкування», «Листкорозміщення»,
«Внутрішня будова листка», гербарії, колекції простихта складних листків,
малюнки та фото різних типів листків, відео, презентації.
Терміни та поняття: листок, жилкування, листкорозміщення, фотосинтез,
газообмін, листкова пластинка, черешок, продихи.
Тип уроку : засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізаціяопорних знань
«Термінологічне лото» (кошик з термінами)
ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності
Перегляд відео про рослиниз незвичайними листками ( «Вікторія регія»,
«Мімоза сором'язлива»).
IV. Вивченнянового матеріалу
1. Повідомленнятеми та мету уроку ( учні записують тему в зошит).
- Отже, як ви вже здогадалися,що тема нашого уроку «Будовата функції
листка».
2. Бесіда з елементами розповіді.
- При вивченні даної теми ми будемо знайомитися з вами з новими
термінами та поняттями (листок, жилкування, листкорозміщення,
фотосинтез, газообмін, листкова пластинка, черешок, продихи).
- Листок – вегетативний орган рослини, бічна частина пагона.
Листки у більшості рослинзелені, пластинчасті та мають двобічнусиметрію.
Розмірилистків бувають різні, від кількох міліметрів у рослини«Ряски» до
10-15 метрів у пальми. Але листки мають обмежений ріст.
Сьогодніна уроці ми з вами на уроці ми з вами дізнаємося більш детальну
інформацію - яка зовнішня будова листка, які бувають типи листків, що таке
листкова пластинка, черешок, прилистики та види листків, представники
рослинз цими листками.
3. Робота вгрупах
- Тож давайте зараз об’єднаємосяв групи. Кожна з груп отримує завдання
дослідного характеру, яке необхідно записати в зошит. На виконання даної
роботи5 хвилин (учні працюють взошитах).
Завдання групи №1
Опрацюйте текст підручника на сторінці 107 параграф 28 та за допомогою
гербарнихзразків та додатковихфото, малюнків листків.
1.Яка зовнішня будовалистка?
2. Визначте як називаються листки, що мають черешокі не мають черешка.
3.Наведіть приклади рослинщо мають черешок і що не мають черешок.
4. Опишіть функції черешка, листкової пластинки, прилистків.
Завдання для групи №2
Опрацюйте текст підручника на сторінці 107-108 параграф 28 та за
допомогоюгербарнихзразків та додатковихфото, малюнків листків.
1.Які є листкові пластинки за своєю формою?
2. Які бувають типи листків? Приклади рослинз цими листками.
3. Визначте як називаються різне розміщення листків на стеблі, та назвіть
основні.
4. Що являє собоюжилкування та які основніє типи жилкування?
Учні презентують завдання, декілька представників з групи.
5. Перегляд відео ( внутрішня будова листка)
- Переходимо з вами до наступного питання – яка внутрішня будова листка.
Для отримання цієї інформації переглянемо відео.
Після перегляду відео короткийсхематичний запис «Внутрішня будова
листка».
6. Перегляд відео «Функції листка»
Запис в зошит.
7. Фізкультхвилинка «Побажання компліментів» (під музичний супровід).
Дуже добревідпочили та за парти усі сіли.
V. Закріпленнязнань
8. Робота впарах
Визнач, який тип листка на зображенні (взаємоперевірка).
Ключ:
9. Біологічний диктант
1. Назва листків, що мають декілька листкових пластинок (складні).
2. Частина листка, якою він кріпиться до стебла ( черешок).
3. Зелена, добрепомітна частина листка (листкова пластина).
4. Листокбез черешка називається … (сидячий).
5. Розташування жилок на листковій пластинці називають … (жилкування).
6. Листок, прикріплений черешком називається … (черешковий).
7. Певний порядокрозташування листків на стеблі це – ( листкорозміщення).
8. Листокз однією листковою пластинкою це – ( простий).
9. Основніфункції листка – (фотосинтез, транспірація, випарування,
газообмін).
10. У більшості рослинна нижньому боці листків розміщені – (продихи).
Слова та терміни для перевірки диктанту розміщені на дошці.
Взаємоперевірка.
10. Робота вгрупах «Творче завдання»
- Зараз знову попрацюємо в групах.
Завдання групи №1
Два учні знайшли два листки – каштана і клена. Один учень сказав, що це
простілистки, а другий учень сказав, що це – складні листки. Хто з них
помилився?
Дайте відповідь та обґрунтуйте.
Відповідь – обидваучні помилися, тому що клен – простий, а каштан –
складний листки.
Завдання групи №2
Учні розглядаючилистя кукурудзи та подорожника почали стверджували,
що тут вилчатий тип жилкування. Чи правильне ствердження учнів?
Дайте відповідь та обґрунтуйте
Відповідь - знов обидваучні допустили помилку, тому що у кукурудзи
паралельне, а у подорожника – дуговежилкування.
Добре, дякую за роботу.
VІ. Підсумки
1. У більшості рослинлистки черешкові, які складаються з черешка та
листкової пластини. Безчерешкові називаються – сидячими, вониприкріплені
до стебла основоюлистковоїпластинки. Залежно від кількості листкових
пластинок листки поділяють на простіта складні. Розташування жилок
листкової пластинки має назву жилкування (сітчате, паралельне, дугове,
вилчате). Певний порядокрозташування листків на стеблі це
листкорозміщення.
2. Листокзверху та знизу вкритий покривною тканиною – шкіркою, в якій
містяться продихи, що здатні регулювати інтенсивність газообміну та
випаровування води. Під шкіркою розміщена основнафото синтезуюча
тканина. Крізь неї проходять жилки, що забезпечують проведення у листок
водита неорганічних сполук, виведення з нього утворенихорганічних сполук
та надають листку міцності.
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф №28, вивчити терміни, знайти цікаву інформацію,
створитипрезентації на тему «Листок».
VІІІ. Рефлексія . Перегляд відео «Рослини з незвичайними листками»
«Закінчи речення» ( на дошці прикріпленедерево на яке учні будуть
прикріплятипростіабо складні листки залежно від їхнього вибору).
Прості листки
Сьогодні на уроці мені було цікаво…
Ці знання мені знадобляться.
Про листок я багато чого дізнався.
Сьогодні на уроці ми вивчили…
Складні листки
Мені на уроці було не цікаво.
Мені нічого не запам’яталось.
У мене на уроці були труднощі.

конспект - будова листка.docx

  • 1.
    Тема уроку :Будова та функції листка. Мета : Ознайомитиучнів із зовнішньою та внутрішньою будовою листка, розміщення їх на стеблі, типи жилкування, функції листка. Розвивати допитливість, спостережливість учнів , формувати практичні вміння й навички, розпізнавати різні типи листків, створитиумови для появи стійкого інтересу до біології, виховувати любов до прекрасного,дбайливеставлення до природи, екологічнемислення. Обладнання:підручник з біології, зошити, додатковийматеріал за темою, таблиці: «Будовалистка», «Типи жилкування», «Листкорозміщення», «Внутрішня будова листка», гербарії, колекції простихта складних листків, малюнки та фото різних типів листків, відео, презентації. Терміни та поняття: листок, жилкування, листкорозміщення, фотосинтез, газообмін, листкова пластинка, черешок, продихи. Тип уроку : засвоєння нових знань. Хід уроку І. Організаційний момент ІІ. Актуалізаціяопорних знань «Термінологічне лото» (кошик з термінами) ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності Перегляд відео про рослиниз незвичайними листками ( «Вікторія регія», «Мімоза сором'язлива»). IV. Вивченнянового матеріалу 1. Повідомленнятеми та мету уроку ( учні записують тему в зошит). - Отже, як ви вже здогадалися,що тема нашого уроку «Будовата функції листка». 2. Бесіда з елементами розповіді. - При вивченні даної теми ми будемо знайомитися з вами з новими термінами та поняттями (листок, жилкування, листкорозміщення, фотосинтез, газообмін, листкова пластинка, черешок, продихи). - Листок – вегетативний орган рослини, бічна частина пагона.
  • 2.
    Листки у більшостірослинзелені, пластинчасті та мають двобічнусиметрію. Розмірилистків бувають різні, від кількох міліметрів у рослини«Ряски» до 10-15 метрів у пальми. Але листки мають обмежений ріст. Сьогодніна уроці ми з вами на уроці ми з вами дізнаємося більш детальну інформацію - яка зовнішня будова листка, які бувають типи листків, що таке листкова пластинка, черешок, прилистики та види листків, представники рослинз цими листками. 3. Робота вгрупах - Тож давайте зараз об’єднаємосяв групи. Кожна з груп отримує завдання дослідного характеру, яке необхідно записати в зошит. На виконання даної роботи5 хвилин (учні працюють взошитах). Завдання групи №1 Опрацюйте текст підручника на сторінці 107 параграф 28 та за допомогою гербарнихзразків та додатковихфото, малюнків листків. 1.Яка зовнішня будовалистка? 2. Визначте як називаються листки, що мають черешокі не мають черешка. 3.Наведіть приклади рослинщо мають черешок і що не мають черешок. 4. Опишіть функції черешка, листкової пластинки, прилистків. Завдання для групи №2 Опрацюйте текст підручника на сторінці 107-108 параграф 28 та за допомогоюгербарнихзразків та додатковихфото, малюнків листків. 1.Які є листкові пластинки за своєю формою? 2. Які бувають типи листків? Приклади рослинз цими листками. 3. Визначте як називаються різне розміщення листків на стеблі, та назвіть основні. 4. Що являє собоюжилкування та які основніє типи жилкування? Учні презентують завдання, декілька представників з групи. 5. Перегляд відео ( внутрішня будова листка) - Переходимо з вами до наступного питання – яка внутрішня будова листка. Для отримання цієї інформації переглянемо відео. Після перегляду відео короткийсхематичний запис «Внутрішня будова листка». 6. Перегляд відео «Функції листка» Запис в зошит.
  • 3.
    7. Фізкультхвилинка «Побажаннякомпліментів» (під музичний супровід). Дуже добревідпочили та за парти усі сіли. V. Закріпленнязнань 8. Робота впарах Визнач, який тип листка на зображенні (взаємоперевірка). Ключ: 9. Біологічний диктант 1. Назва листків, що мають декілька листкових пластинок (складні). 2. Частина листка, якою він кріпиться до стебла ( черешок). 3. Зелена, добрепомітна частина листка (листкова пластина). 4. Листокбез черешка називається … (сидячий). 5. Розташування жилок на листковій пластинці називають … (жилкування). 6. Листок, прикріплений черешком називається … (черешковий). 7. Певний порядокрозташування листків на стеблі це – ( листкорозміщення). 8. Листокз однією листковою пластинкою це – ( простий). 9. Основніфункції листка – (фотосинтез, транспірація, випарування, газообмін). 10. У більшості рослинна нижньому боці листків розміщені – (продихи). Слова та терміни для перевірки диктанту розміщені на дошці. Взаємоперевірка. 10. Робота вгрупах «Творче завдання» - Зараз знову попрацюємо в групах. Завдання групи №1 Два учні знайшли два листки – каштана і клена. Один учень сказав, що це простілистки, а другий учень сказав, що це – складні листки. Хто з них помилився? Дайте відповідь та обґрунтуйте. Відповідь – обидваучні помилися, тому що клен – простий, а каштан – складний листки. Завдання групи №2
  • 4.
    Учні розглядаючилистя кукурудзита подорожника почали стверджували, що тут вилчатий тип жилкування. Чи правильне ствердження учнів? Дайте відповідь та обґрунтуйте Відповідь - знов обидваучні допустили помилку, тому що у кукурудзи паралельне, а у подорожника – дуговежилкування. Добре, дякую за роботу. VІ. Підсумки 1. У більшості рослинлистки черешкові, які складаються з черешка та листкової пластини. Безчерешкові називаються – сидячими, вониприкріплені до стебла основоюлистковоїпластинки. Залежно від кількості листкових пластинок листки поділяють на простіта складні. Розташування жилок листкової пластинки має назву жилкування (сітчате, паралельне, дугове, вилчате). Певний порядокрозташування листків на стеблі це листкорозміщення. 2. Листокзверху та знизу вкритий покривною тканиною – шкіркою, в якій містяться продихи, що здатні регулювати інтенсивність газообміну та випаровування води. Під шкіркою розміщена основнафото синтезуюча тканина. Крізь неї проходять жилки, що забезпечують проведення у листок водита неорганічних сполук, виведення з нього утворенихорганічних сполук та надають листку міцності. VІІ. Домашнє завдання Опрацювати параграф №28, вивчити терміни, знайти цікаву інформацію, створитипрезентації на тему «Листок». VІІІ. Рефлексія . Перегляд відео «Рослини з незвичайними листками» «Закінчи речення» ( на дошці прикріпленедерево на яке учні будуть прикріплятипростіабо складні листки залежно від їхнього вибору). Прості листки Сьогодні на уроці мені було цікаво… Ці знання мені знадобляться. Про листок я багато чого дізнався. Сьогодні на уроці ми вивчили… Складні листки Мені на уроці було не цікаво. Мені нічого не запам’яталось. У мене на уроці були труднощі.