Proiect didactic
Data: 29.04.2024
Clasa: a VII-a
Profesorul: Morea N
Unitatea de învăţare: Primele mele programe.
Subiectul: Alfabetul limbajului. Vocabularul limbajului. Unităţi lexicale.
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Competenţe specifice:
CS1 - Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în societatea
contemporană;
CS4 - Elaborarea modelelor informatice a obiectelor, sistemelor şi proceselor frecvent întâlnite
în activitatea cotidiană;
CS5 - Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, de analiză, de sinteză şi de
programare pentru soluţionarea problemelor legate de prelucrarea automatizată a informaţiei;
Obiectivele operaţionale:
O1. Să definească termenii unită i lexicale, factor scală, programe-pilot, comentarii;
ț
O2. Să identifice simbolurile speciale a vocabularului limbajului Turbo Pascal;
O3.Să exemplifice diferite tipuri de identificatori, numere, separatori;
O4. Să scrie formule metalingvistice ;
O5. Să deseneze diagramele sintactice corespunzătoare formulelor metalingvistice propuse.
Strategii didactice:
1. Metode si procedee didactice:
M1 – expunerea
M2 – conversaţia
M4 – exerciţiu
M5 – conspecte de reper
M6 – ilustrarea
M7 – lucrul cu izvoarele
2. Forme de dirijare a învăţării: învăţare prin proiectare şi reciprocă dirijată de profesor
3. Forme de organizare: frontală
4. Resurse materiale:
A. Gremalschi, manual, cl. VII
Curriculum disciplinar.
5. Mijloace de evaluare: întrebări orale, rezolvarea exerciţiilor
6. Mijloace de invăţămînt: planse, probleme model
SCENARIUL LECŢIEI:
Evenimentul
instrucţional
Etapa
Activitatea
profesorului
Conţinutul
Activitate
a elevilor
1. Momentul
organizatoric
Salut elevii.Fac apelul,
creez o atmosferă plăcută
pentru a începe o lecţie
nouă.
Salută
profesorul. Se
pregătesc de
leţie, inclusiv
şi rechizitele
2. Actualizarea
cunoştinţelor
Evocare Verific cunoştinţele
elevilor şi tema de acasă
cu ajutorul următoarelor
întrebări:
- no iunea de formulă
ț
metalingvistică;
-să enumere simbolurile
care sunt utilizate de
metalimbajul BNF;
Prin formulă metalingvistică vom înţelege o construcţie
formată din 2 părţi: stînga şi dreapta, separate prin
simbolul „::=” ce are semnificaţia egal prin definiţie. În
partea stîn-gă a formulei se găseşte un simbol neterminal,
iar în partea dreaptă – simboluri terminale separate prin
anumite simboluri specifice cu o anumită semnificaţie.
Metalimbajul BNF utilizează urmtoarele simboluri:
- simbolurile terminale – adică simbolurile ce apar exact
la fel şi în programul Pascal;
- simbolurile neterminale– are desemnează unităţile
(construcţiile) gramaticale
ale limbaj.
De exemplu, cifrele 0, 1, 2, 3, ..., 9; literele A, B, C, D, ...,
Z sunt simboluri terminale. Simbolurile neterminale se
scriu între semnmele „<” şi „>”, de exemplu <cifra>,
<litera> sunt simboluri neterminale.
Răspund la
întrebările
puse de către
profesor.
3. Anunţarea
temei şi
obiectivelor
Anunţ tema nouă şi
obiectivele ei.
Tema lecţiei de astăzi este: „Alfabetul limbajului.
Vocabularul limbajului. Unităţi lexicale.” Obiectivele
lecţiei sunt:
O1. Să definească termenii unită i lexicale, factor scală,
ț
programe-pilot, comentarii;
O2. Să identifice simbolurile speciale a vocabularului
limbajului Turbo Pascal;
O3.Să exemplifice diferite tipuri de identificatori,
numere, separatori;
O4. Să scrie formule metalingvistice ;
O5. Să deseneze diagramele sintactice corespunzătoare
formulelor metalingvistice propuse.
Notează tema
în caiete,
respectiv şi
obiectivele
lecţiei.
4. Comunicarea
noilor cunoştinţe
Explicare Propun elevilor spre
studiere alfabetul
limbajului.
Definesc no iunea de
ț
lexemă sau unitate
lexicală.
Explic elevilor din ce este
compus vocabularul
limbajului Turbo Pascal.
Descriu lexemele din
care este compus
vocabularul i
ș
exemplific.
Ca exemplu prezint
elevilor cîteva formule
metalingvistice pe care
şi le descrie.
Propun spre studiere
cuvinetele –
cheie.Exemplific
Alfabetul limbajului PASCAL este format din
următoarele caractere ale codului ASCII (American
Standard Code for Information Interchange):
 cifre zecimale;
 literele mari i mici ale alfabetului englez;
ș
 semnele de punctua ie;
ț
 operatorii aritmetici i logici;
ș
 carecterele control i editare (spa iu, sfîr it de
ș ț ș
linie sau retur de car etc.).
În unele construc ii ale limbajului pot fi folosite i literele
ț ș
alfabetelor na ionale , de exemplu literele ă, â, î, , ale
ț ș ț
alfabetului român.
Cele mai simple elemente, alcătuite din caractere i
ș
înzestrate cu semnifica ie lingvistică, se numesc
ț lexeme
sau unită i lexicale
ț . Acestea formează vocabularul
limbajului PASCAL.
Distingem următoarele unită i lexicale
ț ;
 simboluri speciale i cuvinte cheie
ș ș
 identificatorii;
 numere;
 iruri de caractere;
ș
 etichete;
 directive.
Simboluri speciale i cuvinte-cheie
ș
Simbolurile speciale sunt formate din unul sau două
caractere:
+ plus
- minus
* asterisc
/ bară
= egal
, virgulă
: două puncte
. punct
@ la
{ acoladă din stânga
} acoladă din dreapta
# număr
.. puncte de suspensie
(* echivalent acoladei {
*) echivalent acoladei }
< mai mic
> mai mare
[ paranteză pătrată la st.
] paranteză pătrată la dr.
( paranteză rotundă din st
) paranteză rotundă din dr
; punct i virgulă
ș
^ accent circumflex
$ dolar
<= mai mic sau egal
>= mai mare sau egal
:= atribuire
<> neegal
(. echivalent parantezei [
). echivalent parantezei ]
Men ionăm că dacă un simbol special este alcătuit din
ț
două caractere, de exemplu <= sau := , între ele nu trebuie
să apară niciun spa iuintermediar.
ț
Cuvintele- cheie sînt formate din două sau mai multe
litere:
And i
ș
Array tablou
Begin început
Case caz
Const constante
Div cîtul împăr irii
ț
Do execută
Downto în descre tere la
ș
Nil zero
Not nu
Of din
Or sau
Packed împachetat
Type tipul
To la
Then atunci
Asimilează
preponderent
infor-maţia,
notînd în caiete
definiţiile
expuse de
profesor.
Analizează
infor-maţia şi
scriu în
conspecte
.
Urmăresc
exemplele
notîndu-le în
caiet
Definesc unită ile
ț
lexicale:
<Simbol special>
<Simbol echivalent>
<Cuvînt –cheie>
cu ajutorul formulelor
BNF.
Descriu unitatea lexicalâ:
identificatorii
Amintesc formulele BNF
care definesc unitatea
lexicală <Identificator> :
Else altfel
End sfîr it
ș
File fi ier
ș
For pentru
Function func ie
ț
Goto treci la
Until pînă ce
Var variabile
While cît
With cu
Set mul ime
ț
Repeat repetare
Cuvintele- cheie sînt rezervate i nu pot fi folosite în alt
ș
scop decît cele dat prin defini ia limbajului.
ț
<Simbol special>::= + | * | / | = | < | > |] | [ | , | ( | ) | : | ; | ^ | .
| @ | { | } | $ | # | <= | >= | <> | := | .. |<Cuvânt-cheie>|
<Simbol echivalent>
<Simbol echivalent>::=(* | *) | (. | .)
<Cuvânt-cheie>::= and |array | begin | case | const | div|
do | goto | if | in | label | var | while | with
Identificatorii sunt unitî i lexicale care desemnează
ț
variabile, constant, func ii, programe. Un identificator
ț
începe cu o literă, care poate fi urmată de orice
combina ie de lietere i cifre. Lungimea identificatorilor
ț ș
nu este limitată, dar sînt semnificative doar primele 63 de
caractere.
<Cifra>::=0|1|2|3|4|5|6|7|8|9
<Litera>::=a|b|c|d|e|f|g|h|i|j|k|l|m|n|o|p|q|r|s|t|u|v|w|x|y|z
<Identificator>::=<Litera>{<Litera><Cifra>}
Exemple de identificatori:
1. x 6. z01b
2. y 7. lista
3. z 8. listaelevilor
4. x1 9. listatelefoanelor
5. y10 10. registru
În construc iile gramaticale ale limbajului Pascal, cu
ț
excep ia irurilor de caractere, literele mari i mici se
ț ș ș
consideră echivalente. Prin urmare sunt echivalen i i
ț ș
identificatorii:
1. x i X
ș
2. y i Y
ș
3. z i Z1
ș
4. x1 i X1
ș
5. lista, Lista, Lista, ListA, LISTa.
Men ionăm că în construc iile de bază ale limbajului
ț ț
PASCAL nu se utilizează literele ă, î, â, , ale alfabetului
ș ț
român. A adar în scrierea identificatorilor semnele
ș
diacritice respective vor fi omise.
1. Suprafata
2. Numar
3. NumarElevi
4. Patrat
5. SirDeCaractere
Urmăresc şi
analizează
cu atenţie
explicaţiile
profesorului.
Proiectează în
caiet
Descriu unitatea lexicală :
Numere.
Descriu unitatealexicală:
iruri de caractere.
Ș
Descriu unită ile
ț
lexicale:
1.Etichete
2.Directive
3.Separatori
Numerele pot fi întregi sau reale. În mod obi nuit, se
ș
folose te sistemul zecimal de numera ie.
ș ț
Exemple de numere întregi:
23
318
1996
-0023
-23
+1996
00318
-1996
+001996
-318
-0001996
-000199
În cazul numerelor reale,partea frac ionară se separă de
ț
partea întreagă prin punct. Punctul zecimal trebuie să fie
precedat i urmat de cel pu in o cifră zecimală.
ș ț
Exemple de numere reale:
3.1415
-3.04
+0.0001
+3.04
-0.0001
6.28
0.0001
-256.19
+3.12421
283.19
28.17
63906.734
În scrierea numerelor reale se poate utiliza i un
ș factor de
scală. Acesta este un număr întreg precedat de litera e (sau
E), care indică că numărul urmat de factorul de scală se
înmul e te cu 10 la puterea respectivă.
ț ș
Exemple:
8.12E-5
749.512E+8
-0.0823E-12
3250.4E06
3.421E16
irurile de caractere sînt iruri de caractere imprimabile,
Ș ș
delimitate de apostrof. În irul de caractere apostroful
ș
apare dublat. Accentuăm că în cazul irurilor de caractere
ș
literele mari i mici apar drept caractere distincte.
ș
Exemple:
1. 'Variabila x'
2. ‘Calculul aproximativ’
3. ‘Apostroful’ ‘ este dublat’
Spre deosebire de alte unită i lexicale ale limbajului
ț
PASCAL, în irurile de caractere pot fi utilizate i literele
ș ș
ă, î, â, , ale alfabetului romîn. În acest scop e necesar ca
ș ț
pe calculatorul la care lucra ie sî fie instalate
ț programele-
pilot ce asigură introducerea, afi area i imprimarea
ș ș
literelor date.
Exemple:
1.’ ir de caractere’
Ș
2. ‘Limba engleză’
3. ‘Suprafa ă’
ț
4. ‘Număr încărcări’
1.Etichetele suntnumere întregi fără semn din domeniul
0,1, ..., 9999 i se utilizează pentru a marca instruc iunile
ș ț
limbajului PASCAL.
Exemple:
1 100 999 582 1004
Evident, formula BNF care define te unitatea lexicală în
ș
studiu are forma:
<Etichetă>::=<Întreg fără semn>
2. Unitatea lexicală <Directivă >se define te exact ca
ș
identificatorul:
<Directivă>::=<Literă>{<Literă>|<Cifră>}
Efectiv, directivele sunt cuvinte rezervate care au o
semnifica ie special. Limbajul- standard con ine o singură
ț ț
directivă:
forward
Aceasta se folose te la descrierea unor procedure i
ș ș
func ii definitede utilizator.
ț
3.Orice program PASCAL constă din lexeme i separatori.
ș
Separatorii folosi i în limbaj sînt spa iul de linie i
ț ț ș
comentariul.
Exemple:
1. x div y
2. not x
3. begin
writeln (x);
writeln(y);
end.
În lipsa separatorilor, la scrierea consecutivă a
identificatorilor, a cuvintelor-cheie, a numerelor fără semn
i a directivelor, începutul unei entită i lexicale ar putea fi
ș ț
interpretat în unele cazuri drept o continuare a celei
precedente.
În particular construc ia
ț “ x div y” din primul exemplu
comunică calculatorului “împarte valoarea variabilei x la
valoarea variabilei y”. Însă , în lipsa spa iilor de separare ,
ț
construc ia “xdivy” va fi interpretată ca un identificator.
ț
Comentariile sînt secven ele de caractere precedate de {
ț i
ș
urmate de}.
Exemple:
1. {Program elaborat de Radu Ion}
2.{Introducerea datelor initiale}
Comentariile nu influen iază în niciun fel derularea
ț
programelor PASCAL, i se utilizează pentru a include în
ș
ele unele precizări, explica ii, informa ii suplimentare.
ț ț
Accentuăm că utilizarea ra ională a comentariilor, spa iilor
ț ț
i retururilor de car asigură scrierea unor programe lizibile.
ș
unde x1, x2,..., xn pot fi simbo-
5. Fixarea noilor
cunoştinţe
Realizarea
sensului
Pentru a asimila mai
bine cele predate se
propune spre realizare
cîteva exerci ii.
ț
1. Care este diferen a dintre caractere i simboluri?
ț ș
2. Care din secven ele propuse sunt conform defini iei
ț ț
unită ii lexicale
ț <Identificator>?
a) x1 e) abc
b)1x f) Luna
c)xy g) 20.10.2011
Elevii propun
idei proprii şi
participă la
construcţia
diagramelor,
în acelaşi timp
notînd în
d) B-1 h) I1j
3. Desna i diagramele sintactice pentru unită ile
ț ț
gramaticale <Cifră>, <Identificator>.
4. Care din secven ele de caractere ce urmează sînt
ț
conforme defini iei unită ii lexicale <
ț ț Număr întreg>?
a) 418 e)24693.
b)0-418 f)-621
c)621+ g)+62.1
d)32,14 h)-00621
5. Care din secven ele ce urmează sînt conform defini iei
ț ț
unită ii lexicale <
ț ir de caractere>:
Ș
a)’ Număr întreg e) ‘Anul 1997’
b’)Sfîr itul programulu’i f) ‘Anul ‘97’
ș
c)’APOSTROF ‘ g) ‘Lista telefoanelor’
d) ’’ x ‘’ h) ‘’’
6. Care din sceven ele de mai jos sînt conforme defini iei
ț ț
unită iii lexicale <
ț Număr real>?
a) 3.14 f) 591328
b) .000382 g) 591328e-3
c) 1961. h) 0.000314E4
d) 2541e +2 j) 0,618284e00
e)281.3 i) 28131E-2
conspect.
Rezolvă elevii
împreună cu
profesorul la
tablă.
Rezolvă
împreună cu
profesorul.
6. Concluzii.
Realizarea
feedback-ului.
Notarea elevilor.
Propun întrebări
elevilor pentru a
verifica cuno tin ele
ș ț
accumulate pe
parcursul lec iei date
ț
Întrebările propuse:
 Cîte tipuri de numere con ine vocabularul
ț
limbajului?
 Da i exemple de
ț simboluri-speciale i
ș cuvinte-
cheie ?
 Ce numim factor scală ?
 Ce directivă con ine limbajul PASCAL?
ț
 Da i exemple de separatori întîlni i des în
ț ț
limbajul PASCAL?
Elevii
răspund la
întrebările
propuse de
profesor
7. Tema pentru
acasă
Extindere
Indică elevilor să
studie-ze tema şi
exerciţiile pentru
acasă
De studiat temele „Alfabetul limbajului”, „Vocabularul
limbajului”,
Notează
tema

Alfabetul-vocabularul limbajului Pascal.doc

  • 1.
    Proiect didactic Data: 29.04.2024 Clasa:a VII-a Profesorul: Morea N Unitatea de învăţare: Primele mele programe. Subiectul: Alfabetul limbajului. Vocabularul limbajului. Unităţi lexicale. Tipul lecţiei: predare-învăţare Competenţe specifice: CS1 - Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în societatea contemporană; CS4 - Elaborarea modelelor informatice a obiectelor, sistemelor şi proceselor frecvent întâlnite în activitatea cotidiană; CS5 - Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, de analiză, de sinteză şi de programare pentru soluţionarea problemelor legate de prelucrarea automatizată a informaţiei; Obiectivele operaţionale: O1. Să definească termenii unită i lexicale, factor scală, programe-pilot, comentarii; ț O2. Să identifice simbolurile speciale a vocabularului limbajului Turbo Pascal; O3.Să exemplifice diferite tipuri de identificatori, numere, separatori; O4. Să scrie formule metalingvistice ; O5. Să deseneze diagramele sintactice corespunzătoare formulelor metalingvistice propuse. Strategii didactice: 1. Metode si procedee didactice:
  • 2.
    M1 – expunerea M2– conversaţia M4 – exerciţiu M5 – conspecte de reper M6 – ilustrarea M7 – lucrul cu izvoarele 2. Forme de dirijare a învăţării: învăţare prin proiectare şi reciprocă dirijată de profesor 3. Forme de organizare: frontală 4. Resurse materiale: A. Gremalschi, manual, cl. VII Curriculum disciplinar. 5. Mijloace de evaluare: întrebări orale, rezolvarea exerciţiilor 6. Mijloace de invăţămînt: planse, probleme model
  • 3.
    SCENARIUL LECŢIEI: Evenimentul instrucţional Etapa Activitatea profesorului Conţinutul Activitate a elevilor 1.Momentul organizatoric Salut elevii.Fac apelul, creez o atmosferă plăcută pentru a începe o lecţie nouă. Salută profesorul. Se pregătesc de leţie, inclusiv şi rechizitele 2. Actualizarea cunoştinţelor Evocare Verific cunoştinţele elevilor şi tema de acasă cu ajutorul următoarelor întrebări: - no iunea de formulă ț metalingvistică; -să enumere simbolurile care sunt utilizate de metalimbajul BNF; Prin formulă metalingvistică vom înţelege o construcţie formată din 2 părţi: stînga şi dreapta, separate prin simbolul „::=” ce are semnificaţia egal prin definiţie. În partea stîn-gă a formulei se găseşte un simbol neterminal, iar în partea dreaptă – simboluri terminale separate prin anumite simboluri specifice cu o anumită semnificaţie. Metalimbajul BNF utilizează urmtoarele simboluri: - simbolurile terminale – adică simbolurile ce apar exact la fel şi în programul Pascal; - simbolurile neterminale– are desemnează unităţile (construcţiile) gramaticale ale limbaj. De exemplu, cifrele 0, 1, 2, 3, ..., 9; literele A, B, C, D, ..., Z sunt simboluri terminale. Simbolurile neterminale se scriu între semnmele „<” şi „>”, de exemplu <cifra>, <litera> sunt simboluri neterminale. Răspund la întrebările puse de către profesor. 3. Anunţarea temei şi obiectivelor Anunţ tema nouă şi obiectivele ei. Tema lecţiei de astăzi este: „Alfabetul limbajului. Vocabularul limbajului. Unităţi lexicale.” Obiectivele lecţiei sunt: O1. Să definească termenii unită i lexicale, factor scală, ț programe-pilot, comentarii; O2. Să identifice simbolurile speciale a vocabularului limbajului Turbo Pascal; O3.Să exemplifice diferite tipuri de identificatori, numere, separatori; O4. Să scrie formule metalingvistice ; O5. Să deseneze diagramele sintactice corespunzătoare formulelor metalingvistice propuse. Notează tema în caiete, respectiv şi obiectivele lecţiei.
  • 4.
    4. Comunicarea noilor cunoştinţe ExplicarePropun elevilor spre studiere alfabetul limbajului. Definesc no iunea de ț lexemă sau unitate lexicală. Explic elevilor din ce este compus vocabularul limbajului Turbo Pascal. Descriu lexemele din care este compus vocabularul i ș exemplific. Ca exemplu prezint elevilor cîteva formule metalingvistice pe care şi le descrie. Propun spre studiere cuvinetele – cheie.Exemplific Alfabetul limbajului PASCAL este format din următoarele caractere ale codului ASCII (American Standard Code for Information Interchange):  cifre zecimale;  literele mari i mici ale alfabetului englez; ș  semnele de punctua ie; ț  operatorii aritmetici i logici; ș  carecterele control i editare (spa iu, sfîr it de ș ț ș linie sau retur de car etc.). În unele construc ii ale limbajului pot fi folosite i literele ț ș alfabetelor na ionale , de exemplu literele ă, â, î, , ale ț ș ț alfabetului român. Cele mai simple elemente, alcătuite din caractere i ș înzestrate cu semnifica ie lingvistică, se numesc ț lexeme sau unită i lexicale ț . Acestea formează vocabularul limbajului PASCAL. Distingem următoarele unită i lexicale ț ;  simboluri speciale i cuvinte cheie ș ș  identificatorii;  numere;  iruri de caractere; ș  etichete;  directive. Simboluri speciale i cuvinte-cheie ș Simbolurile speciale sunt formate din unul sau două caractere: + plus - minus * asterisc / bară = egal , virgulă : două puncte . punct @ la { acoladă din stânga } acoladă din dreapta # număr .. puncte de suspensie (* echivalent acoladei { *) echivalent acoladei } < mai mic > mai mare [ paranteză pătrată la st. ] paranteză pătrată la dr. ( paranteză rotundă din st ) paranteză rotundă din dr ; punct i virgulă ș ^ accent circumflex $ dolar <= mai mic sau egal >= mai mare sau egal := atribuire <> neegal (. echivalent parantezei [ ). echivalent parantezei ] Men ionăm că dacă un simbol special este alcătuit din ț două caractere, de exemplu <= sau := , între ele nu trebuie să apară niciun spa iuintermediar. ț Cuvintele- cheie sînt formate din două sau mai multe litere: And i ș Array tablou Begin început Case caz Const constante Div cîtul împăr irii ț Do execută Downto în descre tere la ș Nil zero Not nu Of din Or sau Packed împachetat Type tipul To la Then atunci Asimilează preponderent infor-maţia, notînd în caiete definiţiile expuse de profesor. Analizează infor-maţia şi scriu în conspecte . Urmăresc exemplele notîndu-le în caiet
  • 5.
    Definesc unită ile ț lexicale: <Simbolspecial> <Simbol echivalent> <Cuvînt –cheie> cu ajutorul formulelor BNF. Descriu unitatea lexicalâ: identificatorii Amintesc formulele BNF care definesc unitatea lexicală <Identificator> : Else altfel End sfîr it ș File fi ier ș For pentru Function func ie ț Goto treci la Until pînă ce Var variabile While cît With cu Set mul ime ț Repeat repetare Cuvintele- cheie sînt rezervate i nu pot fi folosite în alt ș scop decît cele dat prin defini ia limbajului. ț <Simbol special>::= + | * | / | = | < | > |] | [ | , | ( | ) | : | ; | ^ | . | @ | { | } | $ | # | <= | >= | <> | := | .. |<Cuvânt-cheie>| <Simbol echivalent> <Simbol echivalent>::=(* | *) | (. | .) <Cuvânt-cheie>::= and |array | begin | case | const | div| do | goto | if | in | label | var | while | with Identificatorii sunt unitî i lexicale care desemnează ț variabile, constant, func ii, programe. Un identificator ț începe cu o literă, care poate fi urmată de orice combina ie de lietere i cifre. Lungimea identificatorilor ț ș nu este limitată, dar sînt semnificative doar primele 63 de caractere. <Cifra>::=0|1|2|3|4|5|6|7|8|9 <Litera>::=a|b|c|d|e|f|g|h|i|j|k|l|m|n|o|p|q|r|s|t|u|v|w|x|y|z <Identificator>::=<Litera>{<Litera><Cifra>} Exemple de identificatori: 1. x 6. z01b 2. y 7. lista 3. z 8. listaelevilor 4. x1 9. listatelefoanelor 5. y10 10. registru În construc iile gramaticale ale limbajului Pascal, cu ț excep ia irurilor de caractere, literele mari i mici se ț ș ș consideră echivalente. Prin urmare sunt echivalen i i ț ș identificatorii: 1. x i X ș 2. y i Y ș 3. z i Z1 ș 4. x1 i X1 ș 5. lista, Lista, Lista, ListA, LISTa. Men ionăm că în construc iile de bază ale limbajului ț ț PASCAL nu se utilizează literele ă, î, â, , ale alfabetului ș ț român. A adar în scrierea identificatorilor semnele ș diacritice respective vor fi omise. 1. Suprafata 2. Numar 3. NumarElevi 4. Patrat 5. SirDeCaractere Urmăresc şi analizează cu atenţie explicaţiile profesorului. Proiectează în caiet
  • 6.
    Descriu unitatea lexicală: Numere. Descriu unitatealexicală: iruri de caractere. Ș Descriu unită ile ț lexicale: 1.Etichete 2.Directive 3.Separatori Numerele pot fi întregi sau reale. În mod obi nuit, se ș folose te sistemul zecimal de numera ie. ș ț Exemple de numere întregi: 23 318 1996 -0023 -23 +1996 00318 -1996 +001996 -318 -0001996 -000199 În cazul numerelor reale,partea frac ionară se separă de ț partea întreagă prin punct. Punctul zecimal trebuie să fie precedat i urmat de cel pu in o cifră zecimală. ș ț Exemple de numere reale: 3.1415 -3.04 +0.0001 +3.04 -0.0001 6.28 0.0001 -256.19 +3.12421 283.19 28.17 63906.734 În scrierea numerelor reale se poate utiliza i un ș factor de scală. Acesta este un număr întreg precedat de litera e (sau E), care indică că numărul urmat de factorul de scală se înmul e te cu 10 la puterea respectivă. ț ș Exemple: 8.12E-5 749.512E+8 -0.0823E-12 3250.4E06 3.421E16 irurile de caractere sînt iruri de caractere imprimabile, Ș ș delimitate de apostrof. În irul de caractere apostroful ș apare dublat. Accentuăm că în cazul irurilor de caractere ș literele mari i mici apar drept caractere distincte. ș Exemple: 1. 'Variabila x' 2. ‘Calculul aproximativ’ 3. ‘Apostroful’ ‘ este dublat’ Spre deosebire de alte unită i lexicale ale limbajului ț PASCAL, în irurile de caractere pot fi utilizate i literele ș ș ă, î, â, , ale alfabetului romîn. În acest scop e necesar ca ș ț pe calculatorul la care lucra ie sî fie instalate ț programele- pilot ce asigură introducerea, afi area i imprimarea ș ș literelor date. Exemple: 1.’ ir de caractere’ Ș 2. ‘Limba engleză’ 3. ‘Suprafa ă’ ț 4. ‘Număr încărcări’ 1.Etichetele suntnumere întregi fără semn din domeniul 0,1, ..., 9999 i se utilizează pentru a marca instruc iunile ș ț limbajului PASCAL.
  • 7.
    Exemple: 1 100 999582 1004 Evident, formula BNF care define te unitatea lexicală în ș studiu are forma: <Etichetă>::=<Întreg fără semn> 2. Unitatea lexicală <Directivă >se define te exact ca ș identificatorul: <Directivă>::=<Literă>{<Literă>|<Cifră>} Efectiv, directivele sunt cuvinte rezervate care au o semnifica ie special. Limbajul- standard con ine o singură ț ț directivă: forward Aceasta se folose te la descrierea unor procedure i ș ș func ii definitede utilizator. ț 3.Orice program PASCAL constă din lexeme i separatori. ș Separatorii folosi i în limbaj sînt spa iul de linie i ț ț ș comentariul. Exemple: 1. x div y 2. not x 3. begin writeln (x); writeln(y); end. În lipsa separatorilor, la scrierea consecutivă a identificatorilor, a cuvintelor-cheie, a numerelor fără semn i a directivelor, începutul unei entită i lexicale ar putea fi ș ț interpretat în unele cazuri drept o continuare a celei precedente. În particular construc ia ț “ x div y” din primul exemplu comunică calculatorului “împarte valoarea variabilei x la valoarea variabilei y”. Însă , în lipsa spa iilor de separare , ț construc ia “xdivy” va fi interpretată ca un identificator. ț Comentariile sînt secven ele de caractere precedate de { ț i ș urmate de}. Exemple: 1. {Program elaborat de Radu Ion} 2.{Introducerea datelor initiale} Comentariile nu influen iază în niciun fel derularea ț programelor PASCAL, i se utilizează pentru a include în ș ele unele precizări, explica ii, informa ii suplimentare. ț ț Accentuăm că utilizarea ra ională a comentariilor, spa iilor ț ț i retururilor de car asigură scrierea unor programe lizibile. ș unde x1, x2,..., xn pot fi simbo- 5. Fixarea noilor cunoştinţe Realizarea sensului Pentru a asimila mai bine cele predate se propune spre realizare cîteva exerci ii. ț 1. Care este diferen a dintre caractere i simboluri? ț ș 2. Care din secven ele propuse sunt conform defini iei ț ț unită ii lexicale ț <Identificator>? a) x1 e) abc b)1x f) Luna c)xy g) 20.10.2011 Elevii propun idei proprii şi participă la construcţia diagramelor, în acelaşi timp notînd în
  • 8.
    d) B-1 h)I1j 3. Desna i diagramele sintactice pentru unită ile ț ț gramaticale <Cifră>, <Identificator>. 4. Care din secven ele de caractere ce urmează sînt ț conforme defini iei unită ii lexicale < ț ț Număr întreg>? a) 418 e)24693. b)0-418 f)-621 c)621+ g)+62.1 d)32,14 h)-00621 5. Care din secven ele ce urmează sînt conform defini iei ț ț unită ii lexicale < ț ir de caractere>: Ș a)’ Număr întreg e) ‘Anul 1997’ b’)Sfîr itul programulu’i f) ‘Anul ‘97’ ș c)’APOSTROF ‘ g) ‘Lista telefoanelor’ d) ’’ x ‘’ h) ‘’’ 6. Care din sceven ele de mai jos sînt conforme defini iei ț ț unită iii lexicale < ț Număr real>? a) 3.14 f) 591328 b) .000382 g) 591328e-3 c) 1961. h) 0.000314E4 d) 2541e +2 j) 0,618284e00 e)281.3 i) 28131E-2 conspect. Rezolvă elevii împreună cu profesorul la tablă. Rezolvă împreună cu profesorul. 6. Concluzii. Realizarea feedback-ului. Notarea elevilor. Propun întrebări elevilor pentru a verifica cuno tin ele ș ț accumulate pe parcursul lec iei date ț Întrebările propuse:  Cîte tipuri de numere con ine vocabularul ț limbajului?  Da i exemple de ț simboluri-speciale i ș cuvinte- cheie ?  Ce numim factor scală ?  Ce directivă con ine limbajul PASCAL? ț  Da i exemple de separatori întîlni i des în ț ț limbajul PASCAL? Elevii răspund la întrebările propuse de profesor 7. Tema pentru acasă Extindere Indică elevilor să studie-ze tema şi exerciţiile pentru acasă De studiat temele „Alfabetul limbajului”, „Vocabularul limbajului”, Notează tema