1. Тема уроку: Побудова діаграм
Мета уроку:
Сформувати уявлення про поняття діаграми, вміння і навички учнів при
побудові стовпчастих, лінійних, кругових діаграм , навчити учнів «читати»
діаграми, самостійно складати діаграми, застосовувати набуті знання у
повсякденному житті,
Формувати екологічну свідомость , емоційне ставлення до екологічних
проблем людства, розвивати логічне мислення
Обладнання:
Фізична карта світу, України , глобус, презентація « Водні багатства
Землі»
Девіз : « Хочеш бути багатим – бережи воду!»
Хід уроку:
І. Повідомлення теми та мети уроку
1. Правила роботи в комп’ютерному кабінеті
2. Оголошення теми і мети уроку
Учитель : Тема сьогоднішнього уроку «Побудова діаграм». Побудовані
нами на уроці діаграми будуть відображати водні ресурси світу, України,
області, також ми зупинимося на екологічних проблемах гідросфери і
нашого суспільства, питанні охорони навколишнього середовища.
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів
Математичний диктант:
1. Сектор – це … (фігура, яка є частиною круга, обмежена двома
радіусами круга).
2. Знайти 3% від 40 (40 ∙ 0,03= 1,2 )
3. Масштаб – це … ( ).
4. Повний кут - … (360°).
5. Обчисліть довжину кола L , якщо D = 10м (L =π D, L = 31.4 м)
6. Діаметр кола більший за радіус на 7 см. Яка довжина кола? (L =2π R,
D – R = 7 см, R = 7 см, L =14π см)
ІІІ. Засвоєння нових знань
Повідомлення учня про важливість води для життя організмів на Землі.
(Демонстрування слайдів № 1 - 8 )
2. Нині в багатьох районах Землі стали непридатними для життя води річок,
озер, зникає водний тваринний та рослинний світ. Все це створило
проблеми, які людина має розв’язати, поки що не пізно .
Демонструючи слайди презентації, учні знайомляться з поняттям
гідросфери, Світовим океаном, розподілом води на Землі .
Учитель :
Інформація, зображена у вигляді стовпчастої діаграми, легко
сприймається а тому і добре запам’ятовується. З стовпчастої діаграми легко
видно динаміку самого процесу. Якщо треба продемонструвати як з плином
часу змінюється деяка величин, то наочнішими є стовпчасті діаграми.
Щоб побудувати стовпчасту діаграму, треба:
- обрати масштаб;
- зобразити величини прямокутниками, висота яких є відповідними
значеннями даних величин, виражених в обраному масштабі
Стовпчаста діаграма може складатись не тільки з вертикальних
стовпчиків, а й з горизонтальних смужок.
Задача:
Користуючись таблицею площ поверхні океанів побудувати відповідну
стовпчасту діаграму :
№пп
назва океану
площа поверхні океану
(млн..км 2)
1
Тихий океан
180
2
Індійський океан
76,2
3
Атлантичний океан
93,4
4
Північний Льодовитий океан
16,4
дайте відповідь на запитання:
- Який океан має найбільшу площу поверхні?
- Який океан має найменшу площу поверхні?
- розташуйте океани за площею поверхні в порядку зростання.
Після закінчення роботи учні розглядають слайди № 9 – 14 і коментують
хід побудови даного виду діаграм.
Робота в групах:
Розглянувши слайди «Річки України», «Річки Чернігівщини», «Болота
Чернігівщини» /слайди №№ 19 – 22 / побудувати стовпчасту діаграму за
поданими даними.
(учні з кожної групи демонструють свої діаграми , побудовані на окремих
листках)
3. Учитель :
Кругова діаграма – це особливе зображення співвідношення частин
цілого, де кожна частина зображується сектором, градусна міра кута якого є
відповідною частиною повного кута.
Кругові діаграми частіше застосовують тоді, коли хочуть спів ставити
частини якоїсь величини.
( Розгляд слайдів № 5, 10, 16, 26 з коментуванням учителя )
Задача (слайд № 8)
Загальні запаси води на Землі становлять 32,2 млн. км 3
Відомо, що на прісні води припадає 2% від цих запасів, льодовики
становлять 77% від цих запасів, води озер становлять 0.4% від запасів
прісної води. Води рік становлять 0,04% від запасів прісних вод Землі.
Скільки млн. км 3 прісної води на Землі? Встановити об’єм води, яка
міститься в льодовиках, озерах, річках. Побудувати кругову діаграму.
Підсумок уроку
Учні роблять висновок про доцільність побудови стовпчастої, лінійної та
кругової діаграми
Домашнє завдання
Опрацювати § підручника (1)
Побудувати стовпчасту та кругову діаграми, використовуючи відомості
про водні запаси Землі, а також використовуючи задачі з додатка 1
Додаток 1
Добірка задач на побудову діаграм
( тема «Водні запаси Землі»)
1.
2.
3.
4.
5.
Визначити загальні запаси води на Землі, побудувати діаграму
розподілу загальних запасів води і прісної води, якщо відомо, що на
прісні води припадає 2% від цих запасів, а їх об’єм становить 32,2
млн. км 3
Встановити об’єм вод, які містяться в льодовиках від загального
запасу прісних вод, якщо вони становлять 77% від цих запасів і
побудувати кругову діаграму.
Води озер становлять 0,4%, а рік – 0,04% від запасів прісних вод на
Землі. Виразіть ці об’єми в м 3 і побудувати стовпчасту і кругову
діаграми.
Обчисліть, яка частка від загального об’єму води на Землі ( 1420
млн. км 3 ) бере участь у кругообігу.
Щорічно в світі виловлюється понад 60 млн. т риби з океану, а запаси
4. – 23 млрд. т. На скільки % використовуються запаси риби?
6. Всі льодовики земної кулі містять 27 млн. км 3 льоду. При
розтопленні лід зменшується на 1/11 свого об’єму. Обчисліть, на
скільки м піднявся би рівень Світового океану, коли б всі льодовики
розтопилися?
7. Побудувати стовпчасту діаграму за такими даними:
маса Землі 5,975 ∙10 21 т ,
маса атмосфери 5 ∙ 10 14т,
маса гідросфери 1,5 ∙ 10 18 т,
маса біосфери 1 ∙ 1014 т,
маса літосфери 3 ∙ 10 19 т
8. Яка площа Світового океану забруднюється нафтою за рік, якщо
щорічні викиди її становлять 5 – 10 млн. т ? ( 1 т нафти забруднює 12
км 2 водної поверхні) .
9. Яку частину Світового океану забруднюють щорічно танкери, якщо
залишки нафти, які вони викидають у море , - 2 млн. т? ( 1 т нафти
забруднює 12 км 2 водної поверхні) .
10. Ресурси підземних і поверхневих вод в Україні оцінюються в 94 млн.
км3 . Обсяг забруднених стічних вод становить 3,3 млрд. м 3.
Встановіть, яка частина вод України забруднена?
11. Рельєф дна Світового океану різний: материкова обмілина становить
27,5 млн. км 2, материковий схил – 38,7 млн. км 2 , океанічне ложе –
294, 9 млн. км 2. Побудувати стовпчасту діаграму за цими даними.
Використана література
1.
2.
3.
4.
Мерзляк А.Г. Полянський В.Б. Математика 6 клас Харків.
«Гімназія» 2006
Заставецька О.В. Збірник задач з фізичної географії. – Т.:
Підручники і посібники, 1996
Мерзляк А.Г. Полянський В.Б. Збірник задач і завдань для
тематичного оцінювання. – Харків, 2005
Матеріали Вікіпедії