Урок з українськоїмови в 5-х класах НУШ
Тема: Нетрадиційний урок. Екскурсія Донеччиною.
Мета:
узагальнити та систематизувати набуті знання з теми «Фонетика.
Графіка. Орфоепія. Орфографія»;
удосконалити правописні та орфоепічні навички;
розвивати пам’ять, логічне мислення;
виховувати шанобливе ставлення до України.
Обладнання: презентація, підручник, відео.
Тип уроку: нетрадиційний урок вивчення нового матеріалу/ урок
узагальнення та систематизації ЗУН учнів.
Форма проведення: урок – подорож.
Хід уроку
1. Оргмомент. Оголошення теми, мети уроку.
2. Слово вчителя. Візьми із собою:
Гарний настрій.
Шкільне приладдя (зошит, ручку, олівець).
Зацікавленість та уважність.
Успіх.
Ми сьогодні подорожуватимемо. Нам потрібна дорожня карта
самооцінювання.
2.
3. Актуалізація опорнихзнань. Бліц – опитування щодо вивченого
матеріалу.
4. «Асоціативний кущ». Запишіть асоціації до слова Донеччина.
5. Слово вчителя. Запрошую в подорож Донеччиною! Донеччина —
історико-географічний край на Сході України, що охоплює басейн річки
Сіверський Донець.
6.
7. Перегляд відеоролика «Донеччина запрошує»
https://youtu.be/IxOsAAlUqno (3 хв 50 сек). Обговорення.
8. Слово вчителя. Станція 1 «Лиман».
Лима́ н — місто в Україні, адміністративний центр Лиманської міської
громади Краматорського району Донецької області. Лиманщина – край
активного туризму.
Перегляд відео https://youtu.be/HrXCOWNbtUc
Вправа 1. (2 бали). Запиши фонетичну транскрипцію слів. Укажи
кількість букв та звуків. Які орфограми ужито?
Лиманщина
Краматорський район
Лиманська міська рада
Перевіряймо!
Лиманщина - [лие
маншчие
на] – 9 б., 10 зв.
Краматорський - [краматор’с’кий] – 13 б., 12 зв.
Лиманська - [лие
ман’с’ка] – 9 б., 8 зв.
Міська - [м’іс’ка] – 6 б., 5 зв.
Прораховуємо кількість набраних балів
9. Станція 2. «Святогір’я».
3.
Перегляд відео «ДонецькаШвейцарія» (1 хв. 58 сек)
https://youtu.be/E5Xoh8sg8Ek.
Слово вчителя
Свято - Успенська Святогірська Лавра – перлина Донбасу, або Донецька
Швейцарія.
Вправа 2.Запишіть речення. Вставте, де потрібно, пропущені букви. (2
бали).
Перлиною Доне..ини, Донец..кою Швейцарією називають Святогір..я. На
берегах Сіверського Дін..ця розташувався природний парк Святі гори.
Перевіряймо!
Перлиною Донеччини, Донецькою Швейцарією називають
Святогір’я. На берегах Сіверського Дінця розташувався природний парк
Святі гори.
Прораховуємо кількість набраних балів
10. Станція 3. «Покровськ».
Перегляд відео «Покровськ – це Україна» (58 сек)
https://youtu.be/UDBs8Py2F6w
Донецький регіон має свою
лексику.
Вправа 3. Спробуй пояснити,
що означають ці слова.
Запишіть визначення 4-х.
(2 бали)
Шахта -
Гірник -
Тормозок -
4.
Коногонка -
Терикон -
Лава -
Буханка -
Жужалка (жужелиця) -
Закупорка -
Кирпичик –
Лайба –
Шубін –
На-гора
11. Станція 4. «Донецьк».
Перегляд відео «Донецьк. Хоробрі міста» (2 хв. 20 сек)
https://youtu.be/F9vFGzsh9IA
Вправа 4. Перепиши речення. Підкресли слова із вивченими
орфограмами. (3 бали).
1. Донецьк – адміністративний центр Донецької області.
2. Пальма Мерцалова - символ Донеччини. Ця скульптура, що викувана зі
сталевої рейки, в 1900 році отримала Гран – прі на виставці у Парижі.
3. Футбольний клуб «Шахтар» є титулованою командою України.
Перевіряймо!
1. Донецьк – адміністративний центр Донецької області. 2. Пальма
Мерцалова - символ Донеччини. Ця скульптура, що викувана зі сталевої
рейки, в 1900 році отримала Гран – прі на виставці у Парижі. 3. Футбольний
клуб «Шахтар» є титулованою командою України.
Прораховуємо кількість набраних балів
12. Станція 5. «Приазов’я».
Перегляд відео «Азовське море» (23 сек) https://youtu.be/qT1Z9vkvAg0
Цікаві факти:
«Азовсталь» - металургійний комбінат у Маріуполі.
Мангуш – селище, засноване кримськими греками-переселенцями у
1780 році.
Старий Крим – селище, в якому добувають граніт та графіт.
5.
Ялта – селище,розташоване в гирлі річки Мокра Білосарайка, на узбережжі
Азовського моря.
Юр’ївка – селище, в якому раніше працювало багато дитячих таборів
відпочинку.
Сартана - одне із місць компактного проживання греків у Приазов'ї.
Урзуф – сучасне село, яке є морським курортом.
Вправа 5. Із поданих слів складіть три речення, підкресліть у словах
орфограми. (3 бали).
1) Маріуполь, герой, Україна, місто.
2) Мангуш, греки, переселенці.
3) Урзуф, узбережжя, море.
4) Юр’ївка, табір, молодь.
5) Урзуф, курорт, морський.
Прораховуємо кількість набраних балів
13. Підведімо підсумки нашої віртуальної подорожі.
6.
14. Закріпімо знання.
Апостроф пишемо після ...
М’якість слів позначаємо ...
Подвоєння приголосних відбувається між ...
М’якими є наступні приголосні ...
М’який знак не пишемо після ...
Подвоєні приголосні пишемо у дієслові ...
Якщо в корені є м’який знак ...
У суфіксах ськ, зьк, цьк ...
В прикметниках, утворених від іменників з основою ...
15. Продовж речення.
16. Домашнє завдання.
Повторіть правила § 54 – 61 (с.123-140). Підготуйтеся до контрольної роботи.
Є записаний урок на YouTube каналі https://youtu.be/g0FjrH5wcm4