SlideShare a Scribd company logo
Урок №7 8 клас 1 група ________________
2 група ________________
3 група ________________
Тема уроку: Архівування даних. Стиснення даних, види стиснення даних. Архіватори.
Типи архівів. Операції над архівами
Мета:
 навчальна: ознайомити учнів з поняттям архівування, з можливостями та
характеристиками програм-архіваторів, навчитись виконувати прості операції над архівами
 розвивальна: розвивати логічне мислення;
 виховна: виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп’ютерної
техніки.
Тип уроку: Комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
 Як інформація зберігається в комп'ютері?
 В яких одиницях вимірюється інформація?
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку . Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Дайте відповідь на запитання:
 Вам товариш дав перезаписати 10 музичних CD-дисків аудіоформату по 20 пісень на
кожному. А у вас є лише один CD-диск. Чи можете ви записати всі ці пісні на цей диск?;
 Ваш сканер зберігає зняті зображення у графічних файлах типу BMP. Ви
відсканували певну кількість фото і вирішили надіслати їх Інтернетом своєму знайомому.
Виявилося, що кожне фото займає досить багато байтів, і надсилати їх Інтернетом довго. Чи
можна зробити так, щоб фото стали меншого розміру?;
 Ви підготували групу електронних документів, які слід надіслати електронною
поштою викладачу на перевірку. Як це зробити найкраще і найшвидше?;
Сьогодні ви дізнаєтесь відповіді на ці запитання.
IV. Вивчення нового матеріалу
Які функції виконують програми-архіватори?
При передаванні даних через комп’ютерну мережу, а також при збереженні резервних
копій файлів суттєвим є їх обсяг. Тому часто застосовують стиснення файлів. Стискати
можна не лише один файл, а й папку, що містить кілька файлів чи папок. Результатом
стиснення є запакований файл, або архів. Створювати такі файли та працювати з ними
дають можливість спеціальні програми, які називають архіваторами і програмами
резервного копіювання.
Часто вживаними є програми-архіватори 7-Zip, WinRar, WinZip. Архіви, створені за
допомогою цих програм, мають розширення відповідно 7z, rar, zip.
До базових функцій, які виконують більшість сучасних архіваторів, відносять:
■ створення нових архівів;
■ розпакування файлів з архівів (розархівування);
додавання файлів до архіву;
■ створення архівів, що саморозпако- вуються;
■ створення розподілених архівів на носіях малої ємності;
■ тестування цілісності структури архівів;
■ повне або часткове відновлення пошкоджених архівів;
■ захист архівів від перегляду й несанкціонованої модифікації.
Архівація передбачає упакування та стиснення даних. Упакування й стиснення (комп-
ресія) — не одне й те саме. Упакування — це злиття кількох файлів або папок у єдиний
файл, який називається архівом. Стиснення ж — скорочення обсягу вихідного файла або
групи файлів.
У різних архіваторах застосовують різні способи стиснення, тому обсяг файла архіву
порівняно з вихідним файлом може різнитися залежно від програми-архіватора, за
допомогою якої його було створено.
Швидко створити файл архіву із значеннями його властивостей, що встановлені за
замовчуванням, або розпакувати архів можна за допомогою вказівок контекстного меню.
Якщо на комп’ютері встановлено про- граму-архіватор, то вказівки для виконання
найбільш вживаних операцій з архівами виносяться в контекстне меню (мал. 5.15, 5.13).
Для додавання файлів до щойно створеного або відкритого архіву слід вибрати в
програмі-архіваторі вказівку Додати, а потім знайти та позначити потрібні файли та ще
раз скористатися вказівкою Додати, тобто підтвердити виконання раніше вибраної
вказівки.
Для видобування з архіву одного або кількох файлів спочатку слід знайти архів. Потім
за допомогою програми-архіватора виділити ті файли, які слід розпакувати, та вибрати
вказівку розпаковування, вказавши відповідне місце на диску для розміщення файлів, що
розкриватимуться. При створенні архіву та занесенні до нього файлів і при його
розкриванні залишаються незмінними файли-джерела: при архівуванні — файли, що
стискаються; при розкриванні архіву — стиснені файли.
ОС Windows 7 має вбудовані засоби для роботи із zip-архівами, які ще називають zip-
папками. Відрізнити zip-папку від звичайних папок можна за значком — він містить «застібку-
блискавку»
Якщо двічі клацнути на такому значку, то можна побачити перелік файлів, які
підлягали стисненню, а також у режимі Таблиці можна побачити обсяг вихідних файлів та
«упакований» обсяг. За необхідності перегляду файлів, що містяться в zip-архіві, можна
двічі клацнути на значку відповідного файла. Однак внесення змін у такі документи
можливе лише тоді, коли файл розархівовано, або кажуть, файл витягнутий з архіву. Щоб
розархівувати файли із zip-архіву, треба його виділити та вибрати вказівку Видобути всі
файли (мал. 5.15).
У тих випадках, коли архівація виконується для передавання пакета документів
іншому користувачеві, слід передбачити наявність у нього програмного засобу,
необхідного для розпаковування вихідних даних з архіву. У тому разі, коли користувач не
має необхідної програми-архіва- тора, на основі звичайного архіву можна створити архів,
що саморозпа- ковується, шляхом приєднання невеликого програмного модуля. Файл
архіву отримує розширення exe, що свідчить про те, що він є виконуваним файлом.
Користувач зможе запустити цей файл як звичайну програму, після чого розпакування
архіву відбудеться на його комп’ютері автоматично.
Крім того, кожна з програм-архіваторів має багато додаткових функцій.
У чому полягають основні методи стиснення даних?
Характерною особливістю більшості форматів даних, з якими традиційно працює
користувач, є певна надлишковість. Ступінь надлишковос- ті залежить від типу даних.
Прикладом надлишковості є повторення в тексті фрагментів, наприклад, деяких слів або
буквосполучень у текстових документах. Подібний надлишок зазвичай усувається
заміною повторюваних послідовностей коротшим значенням — кодом. Наприклад, нехай
є файл, який містить багато однотипних слів: комп’ютер, комп’ютера, комп’ютерна,
комп’ютеризація тощо. Якщо сполучення 9 букв «комп’ютер» замінити простою
комбінацією символів «чц», то розглянутий набір слів перетвориться на систему: «чц»,
«чца», «чцна», «чцизація» тощо.
Інший вид надлишковості пов’язаний із тим, що деякі значення в даних, що
стискаються, трапляються частіше за інші. При цьому можна замінювати дані, які часто
трапляються, коротшими кодами, а ті, що трапляються рідко — довшими.
У відеофайлів надлишковість, як правило, в кілька разів менша, ніж у графічних, а в
графічних — у кілька разів менша, ніж у текстових. Крім того, ступінь надлишковості
даних залежить від прийнятої системи кодування.
Існує велика кількість алгоритмів стиснення даних, але всі вони працюють за одним
принципом — зменшення надлишковості даних у файлі за допомогою різних
математичних методів. У результаті, залежно від досконалості алгоритму й типу
вихідного файла, його розмір може суттєво зменшитися: типовим значенням для
документів є 40-50 % і більше. Наднизькі показники у відео- й аудіофайлів. І це цілком
логічно, адже дані, що зберігаються в них, піддавалися компресії й практично не містять
надлишковості.
Розрізняють такі види стиснення:
 стиснення без втрат, при якому можливе відновлення вихідних даних без
спотворень;
 стиснення із втратами — відновлення можливе з незначними спотвореннями.
Стиснення без втрат використовується, зокрема, при опрацюванні та збереженні
комп’ютерних програм і даних, коли такі втрати є неприпустимими. Стиснення із
втратами зазвичай застосовується для зменшення обсягу звукових, фото-, та відеоданих.
Кожна з програм-архіваторів працює за різними алгоритмами стиснення даних різних
типів. У реальних про- грамах-архіваторах процедура пошуку та перекодування даних
відбувається значно складніше.
V. Фізкультхвилинка
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Робота з підручником:
VIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
 Що ми навчились на уроці
 Що виявилось занадто важким
 Що запам'яталось
VІІI. Домашнє завдання
1. Підручник _____________________
ІХ. Оцінювання роботи учнів

More Related Content

What's hot

стиснення даних учень 9 кл силкін володимир
стиснення даних учень 9 кл силкін володимирстиснення даних учень 9 кл силкін володимир
стиснення даних учень 9 кл силкін володимир
matematik-20
 
стиснення даних учень 9 кл силкін володимир
стиснення даних учень 9 кл силкін володимирстиснення даних учень 9 кл силкін володимир
стиснення даних учень 9 кл силкін володимирmatematik-20
 
Arhivatory
ArhivatoryArhivatory
Arhivatorymedikov
 
4 клас урок 3 як створювати папки, файли
4 клас урок 3 як створювати папки, файли4 клас урок 3 як створювати папки, файли
4 клас урок 3 як створювати папки, файли
Сокальська ЗШ І-ІІІ ступенів №2
 
урок 9. файлова система та її об'єкти
урок 9. файлова система та її об'єктиурок 9. файлова система та її об'єкти
урок 9. файлова система та її об'єкти
School5uman
 
Module 4 2
Module 4 2Module 4 2
Module 4 2
Andrii Hladkyi
 
4 клас урок 2 для чого потрібні файли та папки
4 клас урок 2 для чого потрібні файли та папки4 клас урок 2 для чого потрібні файли та папки
4 клас урок 2 для чого потрібні файли та папки
Сокальська ЗШ І-ІІІ ступенів №2
 
8 клас урок 8
8 клас урок 88 клас урок 8
8 клас урок 8
Александр Карпук
 
14 урок стиснення та архівування даних
14 урок стиснення та архівування даних14 урок стиснення та архівування даних
14 урок стиснення та архівування даних
Наталья Нечипоренко
 
архівація. іванькова
архівація. іваньковаархівація. іванькова
архівація. іванькова
Ivankovaa
 
архіватори
архіваториархіватори
архіватори
Sanya Dzhedzhera
 
Arhivacuya 14
Arhivacuya 14Arhivacuya 14
Arhivacuya 14zero1996
 
4 клас урок 4 як копіювати файли та папки
4 клас урок 4 як копіювати файли та папки4 клас урок 4 як копіювати файли та папки
4 клас урок 4 як копіювати файли та папки
Сокальська ЗШ І-ІІІ ступенів №2
 
резервуння даних
резервуння данихрезервуння даних
резервуння даних
Tamara tamara
 
Archivuvannya danych
Archivuvannya danychArchivuvannya danych
Archivuvannya danych
Tymshuk
 
віруси
вірусивіруси
віруси
ugymnasium
 

What's hot (17)

стиснення даних учень 9 кл силкін володимир
стиснення даних учень 9 кл силкін володимирстиснення даних учень 9 кл силкін володимир
стиснення даних учень 9 кл силкін володимир
 
стиснення даних учень 9 кл силкін володимир
стиснення даних учень 9 кл силкін володимирстиснення даних учень 9 кл силкін володимир
стиснення даних учень 9 кл силкін володимир
 
Arhivatory
ArhivatoryArhivatory
Arhivatory
 
4 клас урок 3 як створювати папки, файли
4 клас урок 3 як створювати папки, файли4 клас урок 3 як створювати папки, файли
4 клас урок 3 як створювати папки, файли
 
урок 9. файлова система та її об'єкти
урок 9. файлова система та її об'єктиурок 9. файлова система та її об'єкти
урок 9. файлова система та її об'єкти
 
Module 4 2
Module 4 2Module 4 2
Module 4 2
 
4 клас урок 2 для чого потрібні файли та папки
4 клас урок 2 для чого потрібні файли та папки4 клас урок 2 для чого потрібні файли та папки
4 клас урок 2 для чого потрібні файли та папки
 
віруси та антивіруси
віруси та антивірусивіруси та антивіруси
віруси та антивіруси
 
8 клас урок 8
8 клас урок 88 клас урок 8
8 клас урок 8
 
14 урок стиснення та архівування даних
14 урок стиснення та архівування даних14 урок стиснення та архівування даних
14 урок стиснення та архівування даних
 
архівація. іванькова
архівація. іваньковаархівація. іванькова
архівація. іванькова
 
архіватори
архіваториархіватори
архіватори
 
Arhivacuya 14
Arhivacuya 14Arhivacuya 14
Arhivacuya 14
 
4 клас урок 4 як копіювати файли та папки
4 клас урок 4 як копіювати файли та папки4 клас урок 4 як копіювати файли та папки
4 клас урок 4 як копіювати файли та папки
 
резервуння даних
резервуння данихрезервуння даних
резервуння даних
 
Archivuvannya danych
Archivuvannya danychArchivuvannya danych
Archivuvannya danych
 
віруси
вірусивіруси
віруси
 

Similar to Урок №7 8 клас

урок 15 тема архивация 9 клас
урок 15 тема архивация 9 класурок 15 тема архивация 9 клас
урок 15 тема архивация 9 класHelen Pata
 
Урок 8. Стиснення і архівування даних
Урок 8. Стиснення і архівування данихУрок 8. Стиснення і архівування даних
Урок 8. Стиснення і архівування даних
Василь Тереховський
 
урок 12. пошук об'єктів файлової системи. інструктаж з бжд. практична робота № 4
урок 12. пошук об'єктів файлової системи. інструктаж з бжд. практична робота № 4урок 12. пошук об'єктів файлової системи. інструктаж з бжд. практична робота № 4
урок 12. пошук об'єктів файлової системи. інструктаж з бжд. практична робота № 4
School5uman
 
архівація даних
архівація данихархівація даних
архівація данихIrina Biryuk
 
Archivuvannya danych
Archivuvannya danychArchivuvannya danych
Archivuvannya danych
Tymshuk
 
урок 13. поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ...
урок 13. поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ...урок 13. поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ...
урок 13. поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ...
School5uman
 
Iнформатика
Iнформатика  Iнформатика
Iнформатика
Лидия Рудакова
 
Less16
Less16Less16
Обробка надвеликих масивів даних
Обробка надвеликих масивів данихОбробка надвеликих масивів даних
Обробка надвеликих масивів даних
ssuser8004f6
 
Razdel14
Razdel14Razdel14
Razdel14navihc
 
Комп'ютерні івіруси. Презентація уроку 9 клас.
Комп'ютерні  івіруси.  Презентація  уроку 9  клас.Комп'ютерні  івіруси.  Презентація  уроку 9  клас.
Комп'ютерні івіруси. Презентація уроку 9 клас.
Олександр Душейко
 
Lecture 102 - Storage and file structure
Lecture 102 - Storage and file structureLecture 102 - Storage and file structure
Lecture 102 - Storage and file structure
Andrii Kopp
 
операційна система Windows
операційна система Windowsопераційна система Windows
операційна система Windows
juliaroc1303
 
архіватор (стихальська, остроух)
архіватор (стихальська, остроух)архіватор (стихальська, остроух)
архіватор (стихальська, остроух)
yana_stykhalska
 
09
0909
4 клас. урок 2
4 клас. урок 24 клас. урок 2
Підручник з інформатики для 4 класу. О.В. Коршунова
Підручник з інформатики для 4 класу. О.В. КоршуноваПідручник з інформатики для 4 класу. О.В. Коршунова
Підручник з інформатики для 4 класу. О.В. Коршунова
VsimPPT
 
Інформатика 4 клас. Коршунова О.В.
Інформатика 4 клас. Коршунова О.В.Інформатика 4 клас. Коршунова О.В.
Інформатика 4 клас. Коршунова О.В.
Nikolay Shaygorodskiy
 

Similar to Урок №7 8 клас (20)

урок 15 тема архивация 9 клас
урок 15 тема архивация 9 класурок 15 тема архивация 9 клас
урок 15 тема архивация 9 клас
 
Урок 8. Стиснення і архівування даних
Урок 8. Стиснення і архівування данихУрок 8. Стиснення і архівування даних
Урок 8. Стиснення і архівування даних
 
урок 12. пошук об'єктів файлової системи. інструктаж з бжд. практична робота № 4
урок 12. пошук об'єктів файлової системи. інструктаж з бжд. практична робота № 4урок 12. пошук об'єктів файлової системи. інструктаж з бжд. практична робота № 4
урок 12. пошук об'єктів файлової системи. інструктаж з бжд. практична робота № 4
 
архівація даних
архівація данихархівація даних
архівація даних
 
Archivuvannya danych
Archivuvannya danychArchivuvannya danych
Archivuvannya danych
 
проект
проект проект
проект
 
комп’ютерні віруси та антивірусні програми
комп’ютерні віруси та антивірусні програмикомп’ютерні віруси та антивірусні програми
комп’ютерні віруси та антивірусні програми
 
урок 13. поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ...
урок 13. поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ...урок 13. поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ...
урок 13. поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ...
 
Iнформатика
Iнформатика  Iнформатика
Iнформатика
 
Less16
Less16Less16
Less16
 
Обробка надвеликих масивів даних
Обробка надвеликих масивів данихОбробка надвеликих масивів даних
Обробка надвеликих масивів даних
 
Razdel14
Razdel14Razdel14
Razdel14
 
Комп'ютерні івіруси. Презентація уроку 9 клас.
Комп'ютерні  івіруси.  Презентація  уроку 9  клас.Комп'ютерні  івіруси.  Презентація  уроку 9  клас.
Комп'ютерні івіруси. Презентація уроку 9 клас.
 
Lecture 102 - Storage and file structure
Lecture 102 - Storage and file structureLecture 102 - Storage and file structure
Lecture 102 - Storage and file structure
 
операційна система Windows
операційна система Windowsопераційна система Windows
операційна система Windows
 
архіватор (стихальська, остроух)
архіватор (стихальська, остроух)архіватор (стихальська, остроух)
архіватор (стихальська, остроух)
 
09
0909
09
 
4 клас. урок 2
4 клас. урок 24 клас. урок 2
4 клас. урок 2
 
Підручник з інформатики для 4 класу. О.В. Коршунова
Підручник з інформатики для 4 класу. О.В. КоршуноваПідручник з інформатики для 4 класу. О.В. Коршунова
Підручник з інформатики для 4 класу. О.В. Коршунова
 
Інформатика 4 клас. Коршунова О.В.
Інформатика 4 клас. Коршунова О.В.Інформатика 4 клас. Коршунова О.В.
Інформатика 4 клас. Коршунова О.В.
 

More from Nikolay Shaygorodskiy

план проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтваплан проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтва
Nikolay Shaygorodskiy
 
Mystetstvo
MystetstvoMystetstvo
Mathematics
MathematicsMathematics
History
HistoryHistory
Health basics
Health basicsHealth basics
Health basics
Nikolay Shaygorodskiy
 
English language elementary school
English language elementary schoolEnglish language elementary school
English language elementary school
Nikolay Shaygorodskiy
 
English
EnglishEnglish
Elementary school
Elementary schoolElementary school
Elementary school
Nikolay Shaygorodskiy
 
Biology
BiologyBiology
Biology
BiologyBiology
Geography
GeographyGeography
Computer science
Computer scienceComputer science
Computer science
Nikolay Shaygorodskiy
 
10 11
10 1110 11
5 9
5 95 9
1 4
1 41 4
Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)
Nikolay Shaygorodskiy
 
Director's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic yearDirector's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic year
Nikolay Shaygorodskiy
 
Order no.106u
Order no.106uOrder no.106u
Order no.106u
Nikolay Shaygorodskiy
 
Order no.105 u
Order no.105 uOrder no.105 u
Order no.105 u
Nikolay Shaygorodskiy
 
Order no.104 u
Order no.104 uOrder no.104 u
Order no.104 u
Nikolay Shaygorodskiy
 

More from Nikolay Shaygorodskiy (20)

план проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтваплан проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтва
 
Mystetstvo
MystetstvoMystetstvo
Mystetstvo
 
Mathematics
MathematicsMathematics
Mathematics
 
History
HistoryHistory
History
 
Health basics
Health basicsHealth basics
Health basics
 
English language elementary school
English language elementary schoolEnglish language elementary school
English language elementary school
 
English
EnglishEnglish
English
 
Elementary school
Elementary schoolElementary school
Elementary school
 
Biology
BiologyBiology
Biology
 
Biology
BiologyBiology
Biology
 
Geography
GeographyGeography
Geography
 
Computer science
Computer scienceComputer science
Computer science
 
10 11
10 1110 11
10 11
 
5 9
5 95 9
5 9
 
1 4
1 41 4
1 4
 
Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)
 
Director's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic yearDirector's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic year
 
Order no.106u
Order no.106uOrder no.106u
Order no.106u
 
Order no.105 u
Order no.105 uOrder no.105 u
Order no.105 u
 
Order no.104 u
Order no.104 uOrder no.104 u
Order no.104 u
 

Recently uploaded

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ssuserd1824d
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
sadochok
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
tetiana1958
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
olaola5673
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
olaola5673
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 

Recently uploaded (12)

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 

Урок №7 8 клас

  • 1. Урок №7 8 клас 1 група ________________ 2 група ________________ 3 група ________________ Тема уроку: Архівування даних. Стиснення даних, види стиснення даних. Архіватори. Типи архівів. Операції над архівами Мета:  навчальна: ознайомити учнів з поняттям архівування, з можливостями та характеристиками програм-архіваторів, навчитись виконувати прості операції над архівами  розвивальна: розвивати логічне мислення;  виховна: виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки. Тип уроку: Комбінований. Хід уроку І. Організаційний етап ІІ. Актуалізація опорних знань  Як інформація зберігається в комп'ютері?  В яких одиницях вимірюється інформація? ІІІ. Оголошення теми та мети уроку . Мотивація навчальної діяльності Учитель. Дайте відповідь на запитання:  Вам товариш дав перезаписати 10 музичних CD-дисків аудіоформату по 20 пісень на кожному. А у вас є лише один CD-диск. Чи можете ви записати всі ці пісні на цей диск?;  Ваш сканер зберігає зняті зображення у графічних файлах типу BMP. Ви відсканували певну кількість фото і вирішили надіслати їх Інтернетом своєму знайомому. Виявилося, що кожне фото займає досить багато байтів, і надсилати їх Інтернетом довго. Чи можна зробити так, щоб фото стали меншого розміру?;  Ви підготували групу електронних документів, які слід надіслати електронною поштою викладачу на перевірку. Як це зробити найкраще і найшвидше?; Сьогодні ви дізнаєтесь відповіді на ці запитання. IV. Вивчення нового матеріалу Які функції виконують програми-архіватори? При передаванні даних через комп’ютерну мережу, а також при збереженні резервних копій файлів суттєвим є їх обсяг. Тому часто застосовують стиснення файлів. Стискати можна не лише один файл, а й папку, що містить кілька файлів чи папок. Результатом стиснення є запакований файл, або архів. Створювати такі файли та працювати з ними дають можливість спеціальні програми, які називають архіваторами і програмами резервного копіювання. Часто вживаними є програми-архіватори 7-Zip, WinRar, WinZip. Архіви, створені за допомогою цих програм, мають розширення відповідно 7z, rar, zip. До базових функцій, які виконують більшість сучасних архіваторів, відносять: ■ створення нових архівів; ■ розпакування файлів з архівів (розархівування);
  • 2. додавання файлів до архіву; ■ створення архівів, що саморозпако- вуються; ■ створення розподілених архівів на носіях малої ємності; ■ тестування цілісності структури архівів; ■ повне або часткове відновлення пошкоджених архівів; ■ захист архівів від перегляду й несанкціонованої модифікації. Архівація передбачає упакування та стиснення даних. Упакування й стиснення (комп- ресія) — не одне й те саме. Упакування — це злиття кількох файлів або папок у єдиний файл, який називається архівом. Стиснення ж — скорочення обсягу вихідного файла або групи файлів. У різних архіваторах застосовують різні способи стиснення, тому обсяг файла архіву порівняно з вихідним файлом може різнитися залежно від програми-архіватора, за допомогою якої його було створено. Швидко створити файл архіву із значеннями його властивостей, що встановлені за замовчуванням, або розпакувати архів можна за допомогою вказівок контекстного меню. Якщо на комп’ютері встановлено про- граму-архіватор, то вказівки для виконання найбільш вживаних операцій з архівами виносяться в контекстне меню (мал. 5.15, 5.13). Для додавання файлів до щойно створеного або відкритого архіву слід вибрати в програмі-архіваторі вказівку Додати, а потім знайти та позначити потрібні файли та ще раз скористатися вказівкою Додати, тобто підтвердити виконання раніше вибраної вказівки. Для видобування з архіву одного або кількох файлів спочатку слід знайти архів. Потім за допомогою програми-архіватора виділити ті файли, які слід розпакувати, та вибрати вказівку розпаковування, вказавши відповідне місце на диску для розміщення файлів, що розкриватимуться. При створенні архіву та занесенні до нього файлів і при його розкриванні залишаються незмінними файли-джерела: при архівуванні — файли, що стискаються; при розкриванні архіву — стиснені файли. ОС Windows 7 має вбудовані засоби для роботи із zip-архівами, які ще називають zip- папками. Відрізнити zip-папку від звичайних папок можна за значком — він містить «застібку- блискавку» Якщо двічі клацнути на такому значку, то можна побачити перелік файлів, які підлягали стисненню, а також у режимі Таблиці можна побачити обсяг вихідних файлів та «упакований» обсяг. За необхідності перегляду файлів, що містяться в zip-архіві, можна двічі клацнути на значку відповідного файла. Однак внесення змін у такі документи можливе лише тоді, коли файл розархівовано, або кажуть, файл витягнутий з архіву. Щоб розархівувати файли із zip-архіву, треба його виділити та вибрати вказівку Видобути всі файли (мал. 5.15). У тих випадках, коли архівація виконується для передавання пакета документів іншому користувачеві, слід передбачити наявність у нього програмного засобу, необхідного для розпаковування вихідних даних з архіву. У тому разі, коли користувач не має необхідної програми-архіва- тора, на основі звичайного архіву можна створити архів, що саморозпа- ковується, шляхом приєднання невеликого програмного модуля. Файл архіву отримує розширення exe, що свідчить про те, що він є виконуваним файлом. Користувач зможе запустити цей файл як звичайну програму, після чого розпакування архіву відбудеться на його комп’ютері автоматично. Крім того, кожна з програм-архіваторів має багато додаткових функцій.
  • 3. У чому полягають основні методи стиснення даних? Характерною особливістю більшості форматів даних, з якими традиційно працює користувач, є певна надлишковість. Ступінь надлишковос- ті залежить від типу даних. Прикладом надлишковості є повторення в тексті фрагментів, наприклад, деяких слів або буквосполучень у текстових документах. Подібний надлишок зазвичай усувається заміною повторюваних послідовностей коротшим значенням — кодом. Наприклад, нехай є файл, який містить багато однотипних слів: комп’ютер, комп’ютера, комп’ютерна, комп’ютеризація тощо. Якщо сполучення 9 букв «комп’ютер» замінити простою комбінацією символів «чц», то розглянутий набір слів перетвориться на систему: «чц», «чца», «чцна», «чцизація» тощо. Інший вид надлишковості пов’язаний із тим, що деякі значення в даних, що стискаються, трапляються частіше за інші. При цьому можна замінювати дані, які часто трапляються, коротшими кодами, а ті, що трапляються рідко — довшими. У відеофайлів надлишковість, як правило, в кілька разів менша, ніж у графічних, а в графічних — у кілька разів менша, ніж у текстових. Крім того, ступінь надлишковості даних залежить від прийнятої системи кодування. Існує велика кількість алгоритмів стиснення даних, але всі вони працюють за одним принципом — зменшення надлишковості даних у файлі за допомогою різних математичних методів. У результаті, залежно від досконалості алгоритму й типу вихідного файла, його розмір може суттєво зменшитися: типовим значенням для документів є 40-50 % і більше. Наднизькі показники у відео- й аудіофайлів. І це цілком логічно, адже дані, що зберігаються в них, піддавалися компресії й практично не містять надлишковості. Розрізняють такі види стиснення:  стиснення без втрат, при якому можливе відновлення вихідних даних без спотворень;  стиснення із втратами — відновлення можливе з незначними спотвореннями. Стиснення без втрат використовується, зокрема, при опрацюванні та збереженні комп’ютерних програм і даних, коли такі втрати є неприпустимими. Стиснення із втратами зазвичай застосовується для зменшення обсягу звукових, фото-, та відеоданих. Кожна з програм-архіваторів працює за різними алгоритмами стиснення даних різних типів. У реальних про- грамах-архіваторах процедура пошуку та перекодування даних відбувається значно складніше. V. Фізкультхвилинка VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь Робота з підручником: VIІ. Підсумки уроку Рефлексія  Що ми навчились на уроці  Що виявилось занадто важким  Що запам'яталось VІІI. Домашнє завдання 1. Підручник _____________________ ІХ. Оцінювання роботи учнів