SlideShare a Scribd company logo
1 of 2
NASTAVNICA/NASTAVNIK: Igor Fućkar Razred Datum
PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA
LIKOVNE KULTURE
5.
26.5.2017.
OBRAZOVNI ZADATCI
a) Stjecanje znanja
Uočiti, istražiti, izraziti i spoznati kromatske intenzitete i dinamiku toplih i hladnih boja.
Usvojiti način rada sa temperama.
b) Stjecanje sposobnosti
Poticati sposobnost divergentnog mišljenja i poticanje osjetljivosti boje.
Osvijestiti i istražiti kontrast toplih i hladnih boja na izabranim umjetničkim djelima.
Razvijati motoričku spretnost i sposobnost likovnog izražavanja temperama.
ODGOJNI ZADATCI
Razvijati pozitivan odnos prema radu i likovnom izrazu.
Otkrivati estetičke vrijednosti svjetlosnih vrijednosti čistih boja u motivu i izvedbi.
Razvijati pravilno vrednovanje svojeg i tuđih likovnih radova.
ISHODI UČENJA
Učenik će navesti koje se boje nalaze u prstenu boja, te koje su boje tople, a koje hladne.
Učenik će prikazati na svojem likovnom radu kontrast toplih i hladnih boja.
Učenik će koristiti tehniku tempera na zadovoljavajući način.
Učenik će prepoznati i imenovati razlike i sličnosti na učeničkim radovima.
NAČINI RADA:
1. prema promatranju
2. nakon promatranja
3. prema sjećanju
4. prema zamišljanju
5. prema izmišljanju.
OBLICI RADA:
1. frontalni
2. individualni
3. rad u parovima
4. grupni.
NASTAVNA JEDINICA
1. Cjelina: BOJA
2. Nastavna tema: Čiste boje, kontrast toplo- hladno
3. Nastavno područje: Slikanje
3. Likovni problemi (ključni pojmovi): Slikarske teksture, karakter površine, tople i hladne
boje
4. Motiv: a) vizualni:
b) nevizualni: rumunjska narodna melodija
c) likovni i kompozicijski elementi kao motiv i poticaj:
5. Likovno tehnička sredstva i likovne tehnike: Tempere
NASTAVNE
METODE:
1. analitičko
promatranje
2. demonstracija
3. razgovor
4. metoda scenarija
5. rad s tekstom
6. kombiniranje
7. variranje
8. građenje
9. razlaganje.
Nastavno sredstvo – reprodukcija: Paul Gauguin, Tržnica (Ta matete), 1892. NASTAVNA
SREDSTVA I
POMAGALA:
1. reprodukcija
2. izravno umjetničko
djelo
3. prirodni oblici
4. načinjeni oblici
5. dijapozitivi
6. fotografije
7. grafoskop
8. televizor
9. video
10. ploča, kreda
11. ostalo: glazba
PLANPLOČE:
KORELACIJA:
glazbena kultura,
geografija, povijest
ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA
1. PRIPREMA
Učenici pripremaju pribor za rad. Za to vrijeme razgovaramo s učenicima o slikarskim tehnikama. Upućujemo učenike
na zadanu tehniku. Objašnjavamo da je tempera gusta, neprozirna, pokrivna boja. Kod miješanja na paleti boju
razrjeđujemo vodom do gustoće slične jogurtu. Boju posvjetljujemo miješanjem s bijelom bojom. Temperom možemo
dobiti jednolične namaze, ali i dinamične plohe. Sloj boje ne bi smio biti predebeo jer se tada boja ljušti Poželjno je
izbjegavati "čiste", sirove boje iz tube i što više ih miješati na paleti. Temperu nanosimo na hrapavi papir.
2. MOTIVACIJA
Upoznajemo učenike s pojmom kontrast i objašnjavamo da je kontrast suprotnost, naglašena različitost. Ističemo im
da razlika mora biti vrlo velika da bi nešto bilo u kontrastu i navodimo primjere: dva su cvijeta različita, ali su cvijet i
mrav kontrastni.
Tražimo od učenika da otvore udžbenik na 28. stranici. Usmjeravamo njihovu pozornost na prikaz spektralnih prstena.
Usmjeravamo pažnju na boje na lijevom spektralnom prstenu koje nas podsjećaju na vodu i led te ih nazivamo hladnim
bojama. Boje na desnoj strani spektralnog prstena podsjećaju nas na sunce i vatru i nazivamo ih toplim bojama.
Učenicima naglašavamo da riječ kontrast upotrebljavamo kada je razlika između nečega vrlo velika. Voda i vatra su
kontrastni, isto tako su i hladne boje kontrastne toplim bojama.
Nakon toga puštam im glazbu rumunjske narodne melodije. Upućujem ih da dobro poslušaju jer će im zadatak
biti naslikati ono što su čuli. Kojim će tonovima dodijeliti koje boje ovisi o njima
3. NAJAVA ZADATKA
Učenicima zadajemo likovni zadatak: „Tehnikom tempere naslikaj glazbu koju čuješ koristeći toplo-hladni
kontrast.“ Još jedanput učenicima naglašavamo da rade na hrapavoj strani papira, da pripaze na gustoću boje,
te da sloj boje ne bi smio biti predebeo jer se boja tada ljušti.
Napominjem im i da će svi uradci biti poslani u Rumunjsku a radovi njihovih rumunjskih vršnjaka slikani toplo-
hladnim kontrastom ,a za čiji je poticaj korišena tradicionalna hrvatska narodna glazba našeg kraja, će biti
poslani u Hrvatsku. Cilj je vidjeti razlike i sličnosti u likovnom izričaju.
4. REALIZACIJA (rad)
Učenici rade. Obilazimo ih i razgovaramo s njima. Potičemo ih na originalnost. Cijelo vrijeme rada tiho se čuje
melodija na temelju koje učenici stvaraju.
5. ANALIZA I VREDNOVANJE LIKOVNOG PROCESA I PRODUKATA
Postavljamo na ploču reprodukciju umjetničkog djela Paula Gauguina Tržnica (Ta matete). Postavljamo pitanja: „Koje
boje uočavaš na slici?“, Nabroji ih i opiši gdje ih je slikar upotrijebio.“
Analiziramo likovne uratke postavljajući pitanja:
Što je bio današnji zadatak? Je li na svim radovima uspješno izvršen današnji zadatak?
Uočavaš li rad na kojem nema toplo-hladnog kontrasta?
Na kojem je radu najbolje upotrijebljen kontrast toplo – hladno? Zašto?
Kojim si tonovima dodijelio hladne boje, zašto? A tople, zašto?
Na kojem radu se najbolje vide obilježja tehnike tempera? Gdje su boje najviše miješane? Gdje je gustoća najbolja?
Koji su radovi posebno originalni? Objasni zašto.
Ima li „prepisivanja“ i kopiranja?
Tko se najviše trudio pri slikanju, a tko najmanje?

More Related Content

More from slavicivan

Celebrations nastavni plan-vanja šajatović
Celebrations nastavni plan-vanja šajatovićCelebrations nastavni plan-vanja šajatović
Celebrations nastavni plan-vanja šajatovićslavicivan
 
Dnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezika
Dnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezikaDnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezika
Dnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezikaslavicivan
 
Nikola tesla istrazivac izumitelj_genij
Nikola  tesla istrazivac izumitelj_genijNikola  tesla istrazivac izumitelj_genij
Nikola tesla istrazivac izumitelj_genijslavicivan
 
Obilježavanje dana darovitih učenika
Obilježavanje dana darovitih učenikaObilježavanje dana darovitih učenika
Obilježavanje dana darovitih učenikaslavicivan
 
Ostale internetske usluge
Ostale internetske uslugeOstale internetske usluge
Ostale internetske uslugeslavicivan
 
Nieves Veracruz school presentation Split 2016
Nieves Veracruz school presentation Split 2016Nieves Veracruz school presentation Split 2016
Nieves Veracruz school presentation Split 2016slavicivan
 
Lovran what a brain has got to do with teaching.session one
Lovran what a brain has got to do with teaching.session oneLovran what a brain has got to do with teaching.session one
Lovran what a brain has got to do with teaching.session oneslavicivan
 
Cumulative survey results for energy
Cumulative survey results for energyCumulative survey results for energy
Cumulative survey results for energyslavicivan
 
Upute za prijavu na wikispace
Upute za prijavu na wikispaceUpute za prijavu na wikispace
Upute za prijavu na wikispaceslavicivan
 
Energy from garbage by kinga
Energy from garbage by kingaEnergy from garbage by kinga
Energy from garbage by kingaslavicivan
 
Energy from garbage by hubert
Energy from garbage by hubertEnergy from garbage by hubert
Energy from garbage by hubertslavicivan
 
Energy from garbage
Energy from garbageEnergy from garbage
Energy from garbageslavicivan
 
Alternative energy sources by kinga
Alternative energy sources by kingaAlternative energy sources by kinga
Alternative energy sources by kingaslavicivan
 
Saving water and energy by julia
Saving water and energy by juliaSaving water and energy by julia
Saving water and energy by juliaslavicivan
 
Obnovljivi izvori energije
Obnovljivi izvori energijeObnovljivi izvori energije
Obnovljivi izvori energijeslavicivan
 
4th newsletter alternative energy sources - renewable energy - Portugal
4th newsletter   alternative energy sources - renewable energy - Portugal4th newsletter   alternative energy sources - renewable energy - Portugal
4th newsletter alternative energy sources - renewable energy - Portugalslavicivan
 
4ª newsletter _energias_renováveis - Portugal
4ª newsletter _energias_renováveis - Portugal4ª newsletter _energias_renováveis - Portugal
4ª newsletter _energias_renováveis - Portugalslavicivan
 

More from slavicivan (20)

Erasmus+ART
Erasmus+ARTErasmus+ART
Erasmus+ART
 
Celebrations nastavni plan-vanja šajatović
Celebrations nastavni plan-vanja šajatovićCelebrations nastavni plan-vanja šajatović
Celebrations nastavni plan-vanja šajatović
 
Dnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezika
Dnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezikaDnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezika
Dnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezika
 
Nikola tesla istrazivac izumitelj_genij
Nikola  tesla istrazivac izumitelj_genijNikola  tesla istrazivac izumitelj_genij
Nikola tesla istrazivac izumitelj_genij
 
Obilježavanje dana darovitih učenika
Obilježavanje dana darovitih učenikaObilježavanje dana darovitih učenika
Obilježavanje dana darovitih učenika
 
Ostale internetske usluge
Ostale internetske uslugeOstale internetske usluge
Ostale internetske usluge
 
Nieves Veracruz school presentation Split 2016
Nieves Veracruz school presentation Split 2016Nieves Veracruz school presentation Split 2016
Nieves Veracruz school presentation Split 2016
 
Lovran what a brain has got to do with teaching.session one
Lovran what a brain has got to do with teaching.session oneLovran what a brain has got to do with teaching.session one
Lovran what a brain has got to do with teaching.session one
 
Luka serepac
Luka serepacLuka serepac
Luka serepac
 
Cumulative survey results for energy
Cumulative survey results for energyCumulative survey results for energy
Cumulative survey results for energy
 
Upute za prijavu na wikispace
Upute za prijavu na wikispaceUpute za prijavu na wikispace
Upute za prijavu na wikispace
 
Energy from garbage by kinga
Energy from garbage by kingaEnergy from garbage by kinga
Energy from garbage by kinga
 
Energy from garbage by hubert
Energy from garbage by hubertEnergy from garbage by hubert
Energy from garbage by hubert
 
Energy from garbage
Energy from garbageEnergy from garbage
Energy from garbage
 
Alternative energy sources by kinga
Alternative energy sources by kingaAlternative energy sources by kinga
Alternative energy sources by kinga
 
Saving water and energy by julia
Saving water and energy by juliaSaving water and energy by julia
Saving water and energy by julia
 
Easter1
Easter1Easter1
Easter1
 
Obnovljivi izvori energije
Obnovljivi izvori energijeObnovljivi izvori energije
Obnovljivi izvori energije
 
4th newsletter alternative energy sources - renewable energy - Portugal
4th newsletter   alternative energy sources - renewable energy - Portugal4th newsletter   alternative energy sources - renewable energy - Portugal
4th newsletter alternative energy sources - renewable energy - Portugal
 
4ª newsletter _energias_renováveis - Portugal
4ª newsletter _energias_renováveis - Portugal4ª newsletter _energias_renováveis - Portugal
4ª newsletter _energias_renováveis - Portugal
 

Erasmus+art hr

  • 1. NASTAVNICA/NASTAVNIK: Igor Fućkar Razred Datum PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA LIKOVNE KULTURE 5. 26.5.2017. OBRAZOVNI ZADATCI a) Stjecanje znanja Uočiti, istražiti, izraziti i spoznati kromatske intenzitete i dinamiku toplih i hladnih boja. Usvojiti način rada sa temperama. b) Stjecanje sposobnosti Poticati sposobnost divergentnog mišljenja i poticanje osjetljivosti boje. Osvijestiti i istražiti kontrast toplih i hladnih boja na izabranim umjetničkim djelima. Razvijati motoričku spretnost i sposobnost likovnog izražavanja temperama. ODGOJNI ZADATCI Razvijati pozitivan odnos prema radu i likovnom izrazu. Otkrivati estetičke vrijednosti svjetlosnih vrijednosti čistih boja u motivu i izvedbi. Razvijati pravilno vrednovanje svojeg i tuđih likovnih radova. ISHODI UČENJA Učenik će navesti koje se boje nalaze u prstenu boja, te koje su boje tople, a koje hladne. Učenik će prikazati na svojem likovnom radu kontrast toplih i hladnih boja. Učenik će koristiti tehniku tempera na zadovoljavajući način. Učenik će prepoznati i imenovati razlike i sličnosti na učeničkim radovima. NAČINI RADA: 1. prema promatranju 2. nakon promatranja 3. prema sjećanju 4. prema zamišljanju 5. prema izmišljanju. OBLICI RADA: 1. frontalni 2. individualni 3. rad u parovima 4. grupni. NASTAVNA JEDINICA 1. Cjelina: BOJA 2. Nastavna tema: Čiste boje, kontrast toplo- hladno 3. Nastavno područje: Slikanje 3. Likovni problemi (ključni pojmovi): Slikarske teksture, karakter površine, tople i hladne boje 4. Motiv: a) vizualni: b) nevizualni: rumunjska narodna melodija c) likovni i kompozicijski elementi kao motiv i poticaj: 5. Likovno tehnička sredstva i likovne tehnike: Tempere NASTAVNE METODE: 1. analitičko promatranje 2. demonstracija 3. razgovor 4. metoda scenarija 5. rad s tekstom 6. kombiniranje 7. variranje 8. građenje 9. razlaganje. Nastavno sredstvo – reprodukcija: Paul Gauguin, Tržnica (Ta matete), 1892. NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: 1. reprodukcija 2. izravno umjetničko djelo 3. prirodni oblici 4. načinjeni oblici 5. dijapozitivi 6. fotografije 7. grafoskop 8. televizor 9. video 10. ploča, kreda 11. ostalo: glazba PLANPLOČE: KORELACIJA: glazbena kultura, geografija, povijest
  • 2. ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA 1. PRIPREMA Učenici pripremaju pribor za rad. Za to vrijeme razgovaramo s učenicima o slikarskim tehnikama. Upućujemo učenike na zadanu tehniku. Objašnjavamo da je tempera gusta, neprozirna, pokrivna boja. Kod miješanja na paleti boju razrjeđujemo vodom do gustoće slične jogurtu. Boju posvjetljujemo miješanjem s bijelom bojom. Temperom možemo dobiti jednolične namaze, ali i dinamične plohe. Sloj boje ne bi smio biti predebeo jer se tada boja ljušti Poželjno je izbjegavati "čiste", sirove boje iz tube i što više ih miješati na paleti. Temperu nanosimo na hrapavi papir. 2. MOTIVACIJA Upoznajemo učenike s pojmom kontrast i objašnjavamo da je kontrast suprotnost, naglašena različitost. Ističemo im da razlika mora biti vrlo velika da bi nešto bilo u kontrastu i navodimo primjere: dva su cvijeta različita, ali su cvijet i mrav kontrastni. Tražimo od učenika da otvore udžbenik na 28. stranici. Usmjeravamo njihovu pozornost na prikaz spektralnih prstena. Usmjeravamo pažnju na boje na lijevom spektralnom prstenu koje nas podsjećaju na vodu i led te ih nazivamo hladnim bojama. Boje na desnoj strani spektralnog prstena podsjećaju nas na sunce i vatru i nazivamo ih toplim bojama. Učenicima naglašavamo da riječ kontrast upotrebljavamo kada je razlika između nečega vrlo velika. Voda i vatra su kontrastni, isto tako su i hladne boje kontrastne toplim bojama. Nakon toga puštam im glazbu rumunjske narodne melodije. Upućujem ih da dobro poslušaju jer će im zadatak biti naslikati ono što su čuli. Kojim će tonovima dodijeliti koje boje ovisi o njima 3. NAJAVA ZADATKA Učenicima zadajemo likovni zadatak: „Tehnikom tempere naslikaj glazbu koju čuješ koristeći toplo-hladni kontrast.“ Još jedanput učenicima naglašavamo da rade na hrapavoj strani papira, da pripaze na gustoću boje, te da sloj boje ne bi smio biti predebeo jer se boja tada ljušti. Napominjem im i da će svi uradci biti poslani u Rumunjsku a radovi njihovih rumunjskih vršnjaka slikani toplo- hladnim kontrastom ,a za čiji je poticaj korišena tradicionalna hrvatska narodna glazba našeg kraja, će biti poslani u Hrvatsku. Cilj je vidjeti razlike i sličnosti u likovnom izričaju. 4. REALIZACIJA (rad) Učenici rade. Obilazimo ih i razgovaramo s njima. Potičemo ih na originalnost. Cijelo vrijeme rada tiho se čuje melodija na temelju koje učenici stvaraju. 5. ANALIZA I VREDNOVANJE LIKOVNOG PROCESA I PRODUKATA Postavljamo na ploču reprodukciju umjetničkog djela Paula Gauguina Tržnica (Ta matete). Postavljamo pitanja: „Koje boje uočavaš na slici?“, Nabroji ih i opiši gdje ih je slikar upotrijebio.“ Analiziramo likovne uratke postavljajući pitanja: Što je bio današnji zadatak? Je li na svim radovima uspješno izvršen današnji zadatak? Uočavaš li rad na kojem nema toplo-hladnog kontrasta? Na kojem je radu najbolje upotrijebljen kontrast toplo – hladno? Zašto? Kojim si tonovima dodijelio hladne boje, zašto? A tople, zašto? Na kojem radu se najbolje vide obilježja tehnike tempera? Gdje su boje najviše miješane? Gdje je gustoća najbolja? Koji su radovi posebno originalni? Objasni zašto. Ima li „prepisivanja“ i kopiranja? Tko se najviše trudio pri slikanju, a tko najmanje?