SlideShare a Scribd company logo
1 of 14
Şəmkir rayonu Düyərli kənd 1 saylı orta
məktəbin müəlliməsi Nağıyeva İradə İsa
qızının coğrafiyadan dərs planı
Təlimçi: Veyisova Xəyalə
Yer haqqında
Standart 1.1.1. Qə dim insanların rh edir
tə sə vvürlə rini şə

Mövzu:
İnteqrasiya:
Məqsəd:

Yer haqqında ilkin coğrafi
biliklə r
ÜT.2.1.1.;2.1.2.

Sə yahə tçilə rin marşurutlarını
göstə rmə k, mə qsə dlə rini
aydinlaşdirmaq, coğrafiyanın
inkişaf mə rhə lə lə rini dövrlə r
üzrə qruplaşdırmaq, qə dim
xə ritə lə rlə müqayisə etmə k
İşin forması: Qurup,fə rdi iş
Üsul: Venn diaqramı,müsahibə
Resurslar: Də rslik, atlas 6-cı sinif,
yarımkürə lə rin fiziki xə ritə si,
iş və rə qlə ri, testlə r
Dərsin mərhələləri:
Motivasiya:
1. Qə dim dövr xə ritə lə ri ilə yeni dövr
xə ritə lə rini divardan asmaqla sual vermə k.
2. Yeni xə ritə lə rdə ki ə razilə ri kimlə r
öyrə nmişdilə r?

Marco Polo (1254)

Vasco da Gama
(1469)

Xristofor Kolumb
(1451)

Fernan Magellan
(1480)

Amerigo Vespucci
(1454)

Ceyms Kuk (1728)
3. Sə n sə yyah olsaydın hansı ə razilə rə

sə yyahə t edə rdin?
4. Mifalogiya haqqında nə bilirsiniz?

Tə dqiqatın aparılması: Sinfi qruplara bölüb iş və rə qlə rini
paylayıram

F. Magellan qrupu: Yer haqqında hansı tə sə vvürlə ri
bilirsiniz?

X.Kolumb qrupu:
N.Tusi qrupu:
Şirvani qrupu:

İlkin coğrafi biliklə r hansı
ölkə lə rdə formalaşmışdir və nə
üçün?
Coğrafianin inkişaf mə rhə lə lə rini
dövrlə r üzrə qruplaşdırın
İnsanları sə yahə tə hə və slə ndirə n
sə bə blə r haqqında nə bilirsiniz?
İnformasiya
mübadilə si:
Mə lumatın
müzakirə si və
tə şkili:

Qruplar öz iş və rə qlə rini
tə qdim etdilə r
Tə hlükə sizlik baxımından qə dim
dövr sə yahə tlə rini müasir
dövr sə yahə tlə rində n nə ilə
fə rqlə nir?
Müasir xə ritə lə rin üstünlüklə rini
qeyd edin və inkişaf
mə rhə lə lə rini ayrı-ayrılıqda
göstə rin.
Yaradıcı tə tbiqetmə :
Qruplara eyni iş və rə qi
paylanır:

Test 1.
Yer haqqında tə sə vvürlə r hansı
xalqlara mə xsusdur?
a) babillə r
1. a.b
b) ə rə blə r
2. b.c
c) ispanlar
3. c.a
d) şumerlə r
4. a.d
Test 2.
Eratosfer və Ptolomeyin xə ritə lə rinin oxşar və
fə rqli xüsusiyyə tlə rini göstə rin.

Fərqli

Oxşar

Fərqli
Test 3.
Böyük coğrafi kə şflə r dövrünün sə yyahlarının getdiyi
marşurutları ayrı-ayrılıqda yazın:
Kolumb MagellanVasco da
GamaA.VespucciTasmanKuk-
Nə ticə nin çıxarılması:
Qruplar coğrafi mə rhə lə lə ri şə rh edir.
İlkin coğrafi biliklə ri fə rqlə ndirir.
Sə yyahların marşurutlarını xə ritə də
izlə mə yi bacarır.
Müasir xə ritə nin üstünlüklə rini göstə rir.
İnkişaf mə rhə lə lə rini ayırır.
Ev tapşırığı: İnkişaf mə rhə lə lə rinin hansı
ə lamə tlə rə görə fə rqlə ndiyini esse şə klində
yazın.

Zəif

Orta

Yüksək

Yer haqqında mərhələləri
bilir

Hər bir mərhələnin
xüsusiyyətlərini şərh edir.

Mərhələlərə aid olan
xüsusiyyətləri bilir,
dövrləri fərqləndirir.
IRADA NAGIYEVA
IRADA NAGIYEVA

More Related Content

Featured

How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental HealthHow Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
ThinkNow
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Kurio // The Social Media Age(ncy)
 

Featured (20)

2024 State of Marketing Report – by Hubspot
2024 State of Marketing Report – by Hubspot2024 State of Marketing Report – by Hubspot
2024 State of Marketing Report – by Hubspot
 
Everything You Need To Know About ChatGPT
Everything You Need To Know About ChatGPTEverything You Need To Know About ChatGPT
Everything You Need To Know About ChatGPT
 
Product Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
Product Design Trends in 2024 | Teenage EngineeringsProduct Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
Product Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
 
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental HealthHow Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
 
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdfAI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
 
Skeleton Culture Code
Skeleton Culture CodeSkeleton Culture Code
Skeleton Culture Code
 
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
 
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
 
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
 
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
 
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
 
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
 
Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next
 
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search IntentGoogle's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
 
How to have difficult conversations
How to have difficult conversations How to have difficult conversations
How to have difficult conversations
 
Introduction to Data Science
Introduction to Data ScienceIntroduction to Data Science
Introduction to Data Science
 
Time Management & Productivity - Best Practices
Time Management & Productivity -  Best PracticesTime Management & Productivity -  Best Practices
Time Management & Productivity - Best Practices
 
The six step guide to practical project management
The six step guide to practical project managementThe six step guide to practical project management
The six step guide to practical project management
 
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
 

IRADA NAGIYEVA

  • 1. Şəmkir rayonu Düyərli kənd 1 saylı orta məktəbin müəlliməsi Nağıyeva İradə İsa qızının coğrafiyadan dərs planı Təlimçi: Veyisova Xəyalə
  • 2. Yer haqqında Standart 1.1.1. Qə dim insanların rh edir tə sə vvürlə rini şə Mövzu: İnteqrasiya: Məqsəd: Yer haqqında ilkin coğrafi biliklə r ÜT.2.1.1.;2.1.2. Sə yahə tçilə rin marşurutlarını göstə rmə k, mə qsə dlə rini aydinlaşdirmaq, coğrafiyanın inkişaf mə rhə lə lə rini dövrlə r üzrə qruplaşdırmaq, qə dim xə ritə lə rlə müqayisə etmə k İşin forması: Qurup,fə rdi iş Üsul: Venn diaqramı,müsahibə Resurslar: Də rslik, atlas 6-cı sinif, yarımkürə lə rin fiziki xə ritə si, iş və rə qlə ri, testlə r
  • 3. Dərsin mərhələləri: Motivasiya: 1. Qə dim dövr xə ritə lə ri ilə yeni dövr xə ritə lə rini divardan asmaqla sual vermə k.
  • 4. 2. Yeni xə ritə lə rdə ki ə razilə ri kimlə r öyrə nmişdilə r? Marco Polo (1254) Vasco da Gama (1469) Xristofor Kolumb (1451) Fernan Magellan (1480) Amerigo Vespucci (1454) Ceyms Kuk (1728)
  • 5. 3. Sə n sə yyah olsaydın hansı ə razilə rə sə yyahə t edə rdin?
  • 6. 4. Mifalogiya haqqında nə bilirsiniz? Tə dqiqatın aparılması: Sinfi qruplara bölüb iş və rə qlə rini paylayıram F. Magellan qrupu: Yer haqqında hansı tə sə vvürlə ri bilirsiniz? X.Kolumb qrupu: N.Tusi qrupu: Şirvani qrupu: İlkin coğrafi biliklə r hansı ölkə lə rdə formalaşmışdir və nə üçün? Coğrafianin inkişaf mə rhə lə lə rini dövrlə r üzrə qruplaşdırın İnsanları sə yahə tə hə və slə ndirə n sə bə blə r haqqında nə bilirsiniz?
  • 7. İnformasiya mübadilə si: Mə lumatın müzakirə si və tə şkili: Qruplar öz iş və rə qlə rini tə qdim etdilə r Tə hlükə sizlik baxımından qə dim dövr sə yahə tlə rini müasir dövr sə yahə tlə rində n nə ilə fə rqlə nir? Müasir xə ritə lə rin üstünlüklə rini qeyd edin və inkişaf mə rhə lə lə rini ayrı-ayrılıqda göstə rin.
  • 8. Yaradıcı tə tbiqetmə : Qruplara eyni iş və rə qi paylanır: Test 1. Yer haqqında tə sə vvürlə r hansı xalqlara mə xsusdur? a) babillə r 1. a.b b) ə rə blə r 2. b.c c) ispanlar 3. c.a d) şumerlə r 4. a.d
  • 9. Test 2. Eratosfer və Ptolomeyin xə ritə lə rinin oxşar və fə rqli xüsusiyyə tlə rini göstə rin. Fərqli Oxşar Fərqli
  • 10. Test 3. Böyük coğrafi kə şflə r dövrünün sə yyahlarının getdiyi marşurutları ayrı-ayrılıqda yazın: Kolumb MagellanVasco da GamaA.VespucciTasmanKuk-
  • 11. Nə ticə nin çıxarılması: Qruplar coğrafi mə rhə lə lə ri şə rh edir. İlkin coğrafi biliklə ri fə rqlə ndirir. Sə yyahların marşurutlarını xə ritə də izlə mə yi bacarır. Müasir xə ritə nin üstünlüklə rini göstə rir. İnkişaf mə rhə lə lə rini ayırır.
  • 12. Ev tapşırığı: İnkişaf mə rhə lə lə rinin hansı ə lamə tlə rə görə fə rqlə ndiyini esse şə klində yazın. Zəif Orta Yüksək Yer haqqında mərhələləri bilir Hər bir mərhələnin xüsusiyyətlərini şərh edir. Mərhələlərə aid olan xüsusiyyətləri bilir, dövrləri fərqləndirir.