SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SAINS TAHUN 4
Hari : Khamis
Tarikh : 06 Oktober, 2011
Masa : 60 minit
Kelas : Tahun 4
Tema : Menyiasat Alam Kehidupan
Tajuk : Keperluan Asas Benda Hidup- Haiwan
Objektif : Memahami haiwan mempunyai keperluan asas.
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran ini diharapkan murid dapat:
i) mengenalpasti keperluan asas haiwan.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid telah mempelajari tentang ciri-ciri haiwan
di Tahun 3.
Pendekatan P&P : Pembelajaran Inkuiri Penemuan
Kaedah / Stategi P& P : Eksperimen, Perbincangan
Perancangan P&P:
Fasa
Pengajaran
Isi kandungan Aktiviti Fasa / Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Mendengar dan
memahami cerita
Jenis aktiviti :Bercerita
Guru memulakan kelas
dengan satu cerita bertajuk
”Hafiz dan Ikannya.”
Murid diminta mendengar
cerita tersebut dengan teliti.
Selepas mendengar cerita,
guru menyoal beberapa
soalan :
(a) Apakah kegemaran Hafiz ?
(b) Mengapakah Hafiz dan
keluarganya balik ke
kampung ?
(c) Apakah yang terjadi kepada
ikan Hafiz semasa mereka di
kampung?
Jawapan Murid :
(a) Hafiz gemar memelihara ikan.
(b) Kerana neneknya sakit.
(c) Ikan Hafiz mati.
Tahap Kognitif:
Pengetahuan
KPS:
Meramal
Kemahiran
Berfikir :
Menghubung kait
BBM :
Slaid PowerPoint
Nilai :
Kasih Sayang
Pencetusan
Idea
(15 minit)
Mengenalpasti
keperluan asas
haiwan ;
(a) makanan
(b) air
(c) udara
(d) tempat tinggal
Jenis Aktiviti : Soal Jawab
1. Guru
menayangkan gambar
ikan Hafiz yang mati.
2. Guru menyoal
murid:
(a) Kenapa ikan Hafiz
mati ?
Jenis Aktiviti : Tayangan
Gambar Haiwan
1. Guru menayangkan
Tahap Kognitif:
Pengetahuan
Pemahaman
KPS:
Pemerhatian
Komunikasi
Membuat Inferens
BBM :
Slaid Power point
beberapa gambar
haiwan.
2. Murid memerhati
gambar dengan teliti.
3. Guru menyoal :
(a) Apakah makanan
haiwan berikut ?
(b) Apakah haiwan
berikut
memerlukan
makanan dan tempat
tinggal ?
Nilai :
Kasih Sayang
Penstrukturan
Semula Idea
(25 minit)
Menyatakan
Keperluan Asas
Haiwan :
( a ) Makanan
( b ) Air
( c ) Udara
( d ) Tempat
Tinggal
Jenis Aktiviti: Kerja
Kumpulan
Murid dibahagikan kepada
kumpulan 4 kumpulan
mengikut jenis keperluan
asas haiwan.
Guru memberi arahan kepada
murid untuk menjalankan satu
eksperimen untuk mengkaji
keperluan asas haiwan.
Eksperimen:
Murid memasukkan ulat
beluncas ke dalam empat
buah bekas.
Bekas A : Mengandungi
sehelai daun dan
ditutup dengan
kasa dawai.
Bekas B: Mengandungi air,
tanpa daun
dan ditutup dengan
kasa dawai.
Bekas C : Mengandungi air
dan daun serta
ditutup rapat
supaya udara tidak
boleh masuk.
KPS:
Pemerhatian
Membuat
eksperimen
Membuat
kesimpulan
Menyatakan
pembolehubah
BBM :
Lembaran
Kerja(Lampiran 1 )
Nilai :
Bekerjasama dalam
kumpulan.
Bertanggungjawab
dengan setiap ahli
dalam kumpulan
dengan
menyumbangkan
jawapan.
Bekas D : Mengandungi air,
daun dan
ditutup dengan
kasa dawai.
3. Murid diminta merekodkan
pemerhatian
selama 5 hari dan
menyelesaikan
lembaran kerja yang
disediakan.
(Lampiran 1)
4. Guru menunjukkan gambar
haiwan dan
tempat tinggal haiwan.
(Gambar)
5. Guru menyoal murid
a) Di manakah tempat tinggal
haiwan
berikut ?
Aplikasi Idea
(10 minit)
Mengenalpasti
keperluan asas
haiwan
Udara
Air
Makanan
Tempat
berlindung
1. Guru meminta
murid
menamakan tempat
tinggal haiwan.
(Lampiran 2)
Contoh: Sarang (burung,
semut,tebuan), gua (kelawar)
Tahap Kognitif:
Pengetahuan
Pemahaman
KPS:
Pemerhatian
Komunikasi
Membuat Inferens
BBM :
Lembaran
Kerja(Lampiran 2 )
Slaid Power point
Nilai :
Kasih sayang
Refleksi Rumusan tentang 1. Guru memilih Tahap kognitif
(5 minit) keperluan asas
haiwan.
murid secara rawak
untuk menyatakan
keperluan asas
haiwan.
2. Murid dapat
menyatakan haiwan
memerlukan udara, air,
makanan dan tempat
tinggal untuk hidup.
3. Guru mengedar
lembaran kerja rumah
kepada murid
Membuat
kesimpulan
BBM:
Lembaran kerja
rumah
(5 minit) keperluan asas
haiwan.
murid secara rawak
untuk menyatakan
keperluan asas
haiwan.
2. Murid dapat
menyatakan haiwan
memerlukan udara, air,
makanan dan tempat
tinggal untuk hidup.
3. Guru mengedar
lembaran kerja rumah
kepada murid
Membuat
kesimpulan
BBM:
Lembaran kerja
rumah

More Related Content

More from Putra Adam Hisham

Aoalatan pksr 2 matematik tahun 3
Aoalatan pksr 2 matematik tahun 3Aoalatan pksr 2 matematik tahun 3
Aoalatan pksr 2 matematik tahun 3Putra Adam Hisham
 
Bmm3101 pembentangan kemahiran bernilai tambah (pembentangan)
Bmm3101 pembentangan kemahiran bernilai tambah (pembentangan)Bmm3101 pembentangan kemahiran bernilai tambah (pembentangan)
Bmm3101 pembentangan kemahiran bernilai tambah (pembentangan)Putra Adam Hisham
 
Modul sce3104 topik 1 5 ipg kpt 2012 (2)
Modul sce3104 topik 1 5 ipg kpt 2012 (2)Modul sce3104 topik 1 5 ipg kpt 2012 (2)
Modul sce3104 topik 1 5 ipg kpt 2012 (2)Putra Adam Hisham
 

More from Putra Adam Hisham (6)

Aoalatan pksr 2 matematik tahun 3
Aoalatan pksr 2 matematik tahun 3Aoalatan pksr 2 matematik tahun 3
Aoalatan pksr 2 matematik tahun 3
 
Pemb. bahasa melayu
Pemb. bahasa melayuPemb. bahasa melayu
Pemb. bahasa melayu
 
Sce 3106 kps
Sce 3106 kpsSce 3106 kps
Sce 3106 kps
 
Bmm3101 pembentangan kemahiran bernilai tambah (pembentangan)
Bmm3101 pembentangan kemahiran bernilai tambah (pembentangan)Bmm3101 pembentangan kemahiran bernilai tambah (pembentangan)
Bmm3101 pembentangan kemahiran bernilai tambah (pembentangan)
 
Soalan sains
Soalan sainsSoalan sains
Soalan sains
 
Modul sce3104 topik 1 5 ipg kpt 2012 (2)
Modul sce3104 topik 1 5 ipg kpt 2012 (2)Modul sce3104 topik 1 5 ipg kpt 2012 (2)
Modul sce3104 topik 1 5 ipg kpt 2012 (2)
 

Rph sains tahun 4 menyiasat alam hidupan keperluan asas haiwan

  • 1. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SAINS TAHUN 4 Hari : Khamis Tarikh : 06 Oktober, 2011 Masa : 60 minit Kelas : Tahun 4 Tema : Menyiasat Alam Kehidupan Tajuk : Keperluan Asas Benda Hidup- Haiwan Objektif : Memahami haiwan mempunyai keperluan asas. Hasil Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran ini diharapkan murid dapat: i) mengenalpasti keperluan asas haiwan. Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid telah mempelajari tentang ciri-ciri haiwan di Tahun 3. Pendekatan P&P : Pembelajaran Inkuiri Penemuan Kaedah / Stategi P& P : Eksperimen, Perbincangan
  • 2. Perancangan P&P: Fasa Pengajaran Isi kandungan Aktiviti Fasa / Catatan Set Induksi (5 minit) Mendengar dan memahami cerita Jenis aktiviti :Bercerita Guru memulakan kelas dengan satu cerita bertajuk ”Hafiz dan Ikannya.” Murid diminta mendengar cerita tersebut dengan teliti. Selepas mendengar cerita, guru menyoal beberapa soalan : (a) Apakah kegemaran Hafiz ? (b) Mengapakah Hafiz dan keluarganya balik ke kampung ? (c) Apakah yang terjadi kepada ikan Hafiz semasa mereka di kampung? Jawapan Murid : (a) Hafiz gemar memelihara ikan. (b) Kerana neneknya sakit. (c) Ikan Hafiz mati. Tahap Kognitif: Pengetahuan KPS: Meramal Kemahiran Berfikir : Menghubung kait BBM : Slaid PowerPoint Nilai : Kasih Sayang Pencetusan Idea (15 minit) Mengenalpasti keperluan asas haiwan ; (a) makanan (b) air (c) udara (d) tempat tinggal Jenis Aktiviti : Soal Jawab 1. Guru menayangkan gambar ikan Hafiz yang mati. 2. Guru menyoal murid: (a) Kenapa ikan Hafiz mati ? Jenis Aktiviti : Tayangan Gambar Haiwan 1. Guru menayangkan Tahap Kognitif: Pengetahuan Pemahaman KPS: Pemerhatian Komunikasi Membuat Inferens BBM : Slaid Power point
  • 3. beberapa gambar haiwan. 2. Murid memerhati gambar dengan teliti. 3. Guru menyoal : (a) Apakah makanan haiwan berikut ? (b) Apakah haiwan berikut memerlukan makanan dan tempat tinggal ? Nilai : Kasih Sayang Penstrukturan Semula Idea (25 minit) Menyatakan Keperluan Asas Haiwan : ( a ) Makanan ( b ) Air ( c ) Udara ( d ) Tempat Tinggal Jenis Aktiviti: Kerja Kumpulan Murid dibahagikan kepada kumpulan 4 kumpulan mengikut jenis keperluan asas haiwan. Guru memberi arahan kepada murid untuk menjalankan satu eksperimen untuk mengkaji keperluan asas haiwan. Eksperimen: Murid memasukkan ulat beluncas ke dalam empat buah bekas. Bekas A : Mengandungi sehelai daun dan ditutup dengan kasa dawai. Bekas B: Mengandungi air, tanpa daun dan ditutup dengan kasa dawai. Bekas C : Mengandungi air dan daun serta ditutup rapat supaya udara tidak boleh masuk. KPS: Pemerhatian Membuat eksperimen Membuat kesimpulan Menyatakan pembolehubah BBM : Lembaran Kerja(Lampiran 1 ) Nilai : Bekerjasama dalam kumpulan. Bertanggungjawab dengan setiap ahli dalam kumpulan dengan menyumbangkan jawapan.
  • 4. Bekas D : Mengandungi air, daun dan ditutup dengan kasa dawai. 3. Murid diminta merekodkan pemerhatian selama 5 hari dan menyelesaikan lembaran kerja yang disediakan. (Lampiran 1) 4. Guru menunjukkan gambar haiwan dan tempat tinggal haiwan. (Gambar) 5. Guru menyoal murid a) Di manakah tempat tinggal haiwan berikut ? Aplikasi Idea (10 minit) Mengenalpasti keperluan asas haiwan Udara Air Makanan Tempat berlindung 1. Guru meminta murid menamakan tempat tinggal haiwan. (Lampiran 2) Contoh: Sarang (burung, semut,tebuan), gua (kelawar) Tahap Kognitif: Pengetahuan Pemahaman KPS: Pemerhatian Komunikasi Membuat Inferens BBM : Lembaran Kerja(Lampiran 2 ) Slaid Power point Nilai : Kasih sayang Refleksi Rumusan tentang 1. Guru memilih Tahap kognitif
  • 5. (5 minit) keperluan asas haiwan. murid secara rawak untuk menyatakan keperluan asas haiwan. 2. Murid dapat menyatakan haiwan memerlukan udara, air, makanan dan tempat tinggal untuk hidup. 3. Guru mengedar lembaran kerja rumah kepada murid Membuat kesimpulan BBM: Lembaran kerja rumah
  • 6. (5 minit) keperluan asas haiwan. murid secara rawak untuk menyatakan keperluan asas haiwan. 2. Murid dapat menyatakan haiwan memerlukan udara, air, makanan dan tempat tinggal untuk hidup. 3. Guru mengedar lembaran kerja rumah kepada murid Membuat kesimpulan BBM: Lembaran kerja rumah