Prezentacja maturalna z polskiego

1,751 views

Published on

Oto przykład gotowej prezentacji w power point, którą przygotowaliśmy dla maturzysty który osiągnął maksymalną liczbę punktów na egzaminie. Proponujemy wzorować się tą koncepcją.

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Prezentacja maturalna z polskiego

 1. 1. Imię i nazwisko
 2. 2. Wstęp  Literatura fantasy nacechowana jest niesamowitością i baśniowością, odwołuje się do tajemniczości, mitologii, średniowiecznych legend.  Fascynuje i przyciąga czytelników wprowadzając nastrój tajemnicy, czasem grozy, otwierając przed nami drzwi do innego świata, pełnego fantazji, niezwykłych zjawisk i magii.  Opowieści fantastyczne czerpią swe źródła z mitologii różnych ludów. Imiona starożytnych bóstw i bohaterów przewijają się w wielu utworach.
 3. 3. „Władca pierścieni” „Władca pierścieni”.  W tej niezwykle barwnej i długiej opowieści pisanej przez ok. 17 lat powstał bardzo złożony i znakomicie stworzony świat zwany Śródziemiem. Autor w sposób mistrzowski zaludnił go wieloma niezwykłymi, często dziwnymi, osobliwymi postaciami zapożyczonymi ze świata baśni, walczącymi w imię dobra lub zła.
 4. 4. Tolkien, Silmarillion
 5. 5. Tolkien, Silmarillion Cytaty:  „Ci byli z nim wcześniej, niż inni”  „Na początku było Słowo, a Słowo było od Boga i Bogiem było Słowo. Ono było na początku ku Bogu. Przez Nie wszystko powstało, a bez Niego ani jedno nie powstało, co jest. W Nim jest życie, a życie jest światłem ludzi, i światło ukazuje się w ciemności, a ciemność go nie owładnęła” (Ewangelia Jana 1:1-5 Nowa Biblia Gdańska).
 6. 6. Tolkien, Silmarillion Cytaty:  I nagle Ainurowie ujrzeli w dali światło, jak gdyby obłok z żywym sercem z płomienia; i zrozumieli, że to już nie wizja tylko, lecz rzecz nowa, stworzona przez Illuvatara: Ea, Świat, który Jest”.  „To będzie wyłącznie moje królestwo. Biorę je sobie na własność”.
 7. 7. Tolkien, Silmarillion Cytaty:  „Śmierć Drzew nie bolała ich bardziej dotkliwie niż skażenie serca Feanora; to był jeden z najnikczemniejszych postępków Melkora”.
 8. 8. Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem
 9. 9. Tolkien, Władca Pierścieni
 10. 10. Tolkien, Władca Pierścieni
 11. 11. Tolkien, Władca Pierścieni
 12. 12. Zakończenie  Twórczość Tolkiena na tle innych dzieł tego gatunku, literatury bajecznej, baśniowej, fantasy, wyróżnia szczególna mitotwórcza siła wyobraźni. Doskonale znał nie tylko mity, stare przekazy, języki itp., ale także po prostu ludzką naturę.  W baśniowym świecie Trylogii Johna Ronalda Reuela Tolkiena, którą przedstawiłem można dopatrzeć się ogromnego wpływu mitologii starogermańskiej i skandynawskiej. Znajomość historyczno-literacka źródeł europejskiej kultury, podparta niebywałą erudycją i wyobraźnią, zaowocowała właśnie tak wielkim dziełem jak Władca Pierścieni.
 13. 13. Dziękuję za uwagę

×