Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Orienteering nedir?

4,317 views

Published on

Orienteering nedir? Ne gerekir? Nasıl Yapılır?

Published in: Self Improvement
 • Was a little hesitant about using ⇒⇒⇒WRITE-MY-PAPER.net ⇐⇐⇐ at first, but am very happy that I did. The writer was able to write my paper by the deadline and it was very well written. So guys don’t hesitate to use it.
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Sex in your area is here: ♥♥♥ http://bit.ly/2Qu6Caa ♥♥♥
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Follow the link, new dating source: ♥♥♥ http://bit.ly/2Qu6Caa ♥♥♥
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • aferim saol
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Be the first to like this

Orienteering nedir?

 1. 1. ORYANTİRİNG TANITIMI NEDİR ? NE GEREKİR? NASIL YAPILIR?
 2. 2. Oryantiring Nedir? Koşarak hedef bulma sporudur. Hedefler, harita üzerinde verilen sıralama ile bulunmalıdır. En kısa sürede tamamlanması istenir.
 3. 3. Karıştırılmamasıgerekenkavramlar:  Oryantasyon = Konum Saptamak  Navigasyon = Yön Bulmak  Rota Bulma  Oryantiring = Spor
 4. 4. Ne Gerekir? Yürüyebilmek Muhakeme Yapabilmek
 5. 5. Tarihi: İlk sportif yarış 1897’de İsveç’te 1932’de ilk uluslar arası yarışma IOF 1961 yılında kuruldu 1965 yılında IOF kuralları standart kurallar oldu Bugün 61 ülke IOF üyesi 2012’de olimpik spor olması bekleniyor.
 6. 6. Türkiye’deki Tarihi: AOG Aralık 1999 İOG Mayıs 2000; 2003’te Kulüp Askeri Takımlar :  20 yılı aşkın tecrübe  En kurumsal yapı  En sportif yapı  Federasyon: TDF bünyesinde 2002  2004 başında İzcilik Federasyonu
 7. 7. Oryantiring Türleri Koşarak Bisiklet ile MTB-O Kayak ile SKI-O Özürlüler için TRAIL-O
 8. 8. Yarış Türleri Sıra ile başlanan Toplu Başlanan Bireysel Bayrak yarışı
 9. 9. Yarış Türleri Gece Yarışları Gündüz Yarışları Orman-Arazi Şehir içi:  Park-O
 10. 10. Yapmak için neler gerekir? Muhakeme Yeteneği: düşünsel bir aktivite Uygun kıyafet Harita ve pusula
 11. 11. Harita Türleri  Siyasi  Topografik Kent Planı
 12. 12. Oryantiring Haritası 1:10 0001:50 000
 13. 13. Harita hakkındaUydu Fotografı Aynı ölçekteOryantiring Haritası
 14. 14. Haritayı üç boyutlu hayal edin:
 15. 15. Haritayı üç boyutlu hayal edin:
 16. 16. Haritanın Dili - MaviSuyu anlatır:1. Göl2. Bataklık 1 23. Belirsiz Bataklık4. Kuyu5. Su çukuru 4 36. Çeşme 5 67. Nehir-Kanal 78. Dere9. Belirsiz dere 8 9
 17. 17. Haritanın Dili - SarıAçıklıkları anlatır:1. Açık Alan 12. Yarı Açık Alan3. Ekili alan4. Açık ve kısmen ekili engebeli arazi 2 3 4
 18. 18. Haritanın Dili - Siyahİnsan Yapımı nesneleri anlatır:ÇitlerTaşlar ve kayalarKule ve antenlerBinalarPatika ve yollarAna yollar (içi turuncu)
 19. 19. Haritanın Dili - YeşilBitki örtüsünü anlatır:Beyaz, koşmaya uygun ormandır.Yeşil koyulaştıkca: Koşması zor orman Yavaş koşulabilir orman Çok yoğun, geçmesi zor ormanÇizgiler, Orman altı çalılar
 20. 20. Haritanın Dili - KahverengiYüzey şeklini anlatır:Eş yükselti eğrileri ile,TepelerGirinti ve sırt hatlarıNoktasal işaretler ile,Çukur ve toprak setlerHendekler
 21. 21. Haritanın Dili - BahçelerGenellikle Çitlerle çevrili,Binalar içeren ya da yanında,Parlak yeşil,Bakım yapılan arazilerdir.
 22. 22. Örneklersek : A= 4 B= 8 C= 5 D= 1 E= 3 F= 7 G= 6 H= 2
 23. 23. Nereden Nereye gideriz? başlangıç & varış üçgen : aynı nokta isebaşlangıç varış noktası çemberler : noktası numara sırası ile ziyaret edilecek kontrol noktaları
 24. 24. Örnek Parkur
 25. 25. Yarış Nasıl Olacak ?Haritası çıkarılmış olan bir arazide 15 adetkontrol noktası yerleştirilmiş olsun.Noktalar bir oryantiring bayrağı ve birzımbadan oluşmakta.
 26. 26.  Bu noktalar haritada işaretli. Yarışmacının görevi start aldıktan sonra bu noktaları harita okuyarak, pusula kullanarak bulmak ve en kısa zamanda bitiş noktasına gelmek.
 27. 27. Zımba Doğru noktayı bulduğunuz anda elinizdeki kontrol kartının ilgili kutusunu o noktadaki zımba ile deliyorsunuz. 
 28. 28. Kontrol15 noktayı da bulduysanızyani elinizdeki kartınüzerine 15 noktanınzımbasını bastı iseniz bitişnoktasına geldiğinizdehakemler sizin noktalarıbulup bulmadığınızıellerindeki anahtar karttankontrol ediyorlar.
 29. 29. GENEL KURALLAR Yarışa katılan her birey yarış alanını terk etmeden önce bitiş masasına bilgi vermek zorundadır. Parkur bitirilmeden terk edilse bile bu bilgi verilmelidir. Yarışma sırasında her katılımcı bireysel ilerler, bir başkasını takip etmek, yardım almak, GPS benzeri cihaz kullanmak diskalifiye nedenidir. Parkurun haritada verilen sıra ile dolaşılması gerekir. Hedefleri verilen sıra ile dolaşmayanlar ve yanlış sıra ile işaretleyenler diskalifiye edilecektir. Kaza geçiren veya yaralanan yarışmacılar görüldüğü zaman centilmenlik gereği yarış bırakılır ve en yakın hakem noktasına haber verilir.
 30. 30. CEZALAR İşaret bayraklarını, zımbaları almak, yerini değiştirmek, saklamak. Çitlerden, duvarlardan atlamak, yar ve uçurumlara yanaşmak, inmek, otel ve parkın peyzaj mimarisine zarar verebilecek davranışlarda bulunmak. Hakem masalarının önünde kalabalık yaratmak. 2’li ya da daha fazla gruplar halinde dolaşmak :.
 31. 31. GüvenlikAraziye yerleştirilen noktaların her biriningüvenli ve makul bir ulaşımı vardır.Çitlerden, duvarlardan atlamak, yar veuçurumlara yanaşmak/inmek, mekanın peyzajmimarisine zarar verebilecek davranışlardabulunmak hem sizin hem doğanın güvenliğiaçısından yasaktır.Bu davranışlar diskalifiye olma nedenidir.
 32. 32. START-ÇIKIŞ Etkinlik alanına gelir gelmez Start masasına uğrayın. Kontrol kartınızı alın. Doğru parkura kayıt yaptırın. Kontrol kartınızda hangi parkurda yarışacağınız ve ÇIKIŞ zamanınız yazılıdır. Yarışmacıların start zamanlarından 3 dakika önce çıkış sırasına girmiş olması gerekir. Birinci aşama: Çağrılma’dır. İkinci aşama: 2 dakika bekleme bölgesidir. Burada 1 dakika geçirdikten sonra ÇIKIŞ HAKEMİ’nin gösterdiği yere geçerek 1 dakika süresince haritanıza bakarak rotanızı planlayın. Üçüncü aşama: ZAMAN HAKEMİ’nin onayı ile yarışa başlayın
 33. 33. FINISH-VARIŞ Bitişe geldiğinizde Kontrol kartınızı KART HAKEMİ’ne verin. Bu sizin yarışı bitirdiğiniz andır. KART HAKEMİ tarafından yarış süreniz hesaplanarak kontrol kağıdınıza yazılacak ve değerlendirilecektir.
 34. 34. Haritayı üç boyutlu hayal edin:
 35. 35. Eş yükselti eğrilerini anlamak:Kesit resimlerin haritadaki Canlatımlarını bulalım : B F E H A G D
 36. 36. Pusulalar Başlangıç Pusulası PWT 8M El Pusulası Silva 6 Jet Base plate Parmak Pusulası Silva NOR Bilek Pusulası Silva OMC Spectra Spectra
 37. 37. Pusulanın Yapısı Büyüteç Gidilecek Yön oku Manyetik ibre Cetveller Döner Kapsül Kuzey oku ve paralel çizgiler
 38. 38. Pusula KullanımıHaritanın üzerinde,Tercihen aynı eldetaşınmalı
 39. 39. Pusula Nasıl Kullanılır ? 1-2-3 Silva1. Pusulanın kenarıile bulunduğunuz vegitmek istediğiniz ikinoktayı birleştiriniz 2. Pusulanın ibresini haritanın kuzeyi ile çakıştırınız 3. Pusula ibresinin derecesini değiştirmeden gidilecek yön okuna gidiniz.
 40. 40. Oryantiring YapmayaBaşlamak •Oryantiring yapmak çok eğlencelidir. Ama haritayı çok karışık buluyor ya da pusulanın nasıl kullanıldığını unutmaktan korkuyor olabilirsiniz. •Bunları dert ettiğiniz sürece orienteering yapmaktan zevk alamazsınız.
 41. 41. 4 nokta kuralıEğer:Şu anda nerede olduğunuzu biliyorsanız, Nereye gitmek istediğinizi biliyorsanız, Oraya nasıl gidileceğini biliyorsanız, Oraya vardığınızı nasıl anlayacağınızı biliyorsanız, Yanlış gitmeniz mümkün değildir!
 42. 42. Nerede olduğunu bilmek:Parkurdaki her ayak belirlibir noktada başlar.Başlangıç ve kontrolnoktaları haritadaişaretlidir.
 43. 43. Nereye gitmek istediğini bilmek:Bir sonraki kontrol noktasıya dayön bulurken varmanızgereken bir sonraki belirginyüzey şekli.
 44. 44. Oraya nasıl gidileceğini bilmek:Hangi yüzey şekillerinikullanarak yön bulacağınız veyol üzerinde hangi yüzeyşekillerini görmeniz gerektiğiniplanlamaktır. Bu sizin rotanızdır.
 45. 45. Oraya vardığınızı nasıl anlayacağınızı bilmek: Vardığınızda çevrenizde neler görebilirsiniz ? Eğer hedefi ıskalarsanız nelerle karşılaşabilirsiniz ? Adım saymanıza gerek var mı ?
 46. 46. Temel Kural:ASLA,gideceğin yerenasıl gideceğiniplanlamadanbulunduğun yeri terketme!
 47. 47. Çizgisel Hatlar ana patikalar, dere, çit ve insan yapımı yapılar
 48. 48. Örneklersek:şekilde;2 no.lu kontrol yol kıvrımı3 no.lu kontrol kaya4 no.lu kontrol açıklık alan
 49. 49. Kasıtlı Sapma Dosdoğru hedefe gitmek her zaman oraya varacağınızı garanti etmez! Kontrollü olarak yolunuzu kaydırınca ıskalama olasılığınız SIFIR olur!
 50. 50. KasıtlıSapma  Çizgisel hat üzerindeki hedefler için zaman kazandırır
 51. 51. Saldırı Noktası Kontrol noktasının yakınında Daha kolay bulunabilen bir şekil
 52. 52. Buluşma yerleri: Neşet Suyu Irmak Kapı Geyik Çiftliği Valide S. Bendi
 53. 53. İOG Antrenmanları Kayıt Masasında kayıt yapılır Harita kopyalanır Yeni başlayanlara destek olunur
 54. 54. Bilgi Kaynakları:www.orienteering.orgIOF - Uluslararası Oryantiring Federasyonuwww.istanbulorienteering.orgİOG – İstanbul Orienteering Spor Kulübü Derneğiwww.o-tr.netOryantiring bilgi ve satış sitesiwww.maceraakademisi.comMacera Akademisi – Eğitimler / Çocuklarla Doğa Sporlarıwww.oryantiring.orgİzcilik federasyonuna bağlı federasyon sitesi
 55. 55. Siz başlayın, Gerisi Gelir! Hazırlayan: Caner Odabaşoğlu caner@maceraakademisi.com

×