Trends in Adoption of MOOCs

324 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
324
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
27
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Trends in Adoption of MOOCs

 1. 1. TRENDS IN ADOPTION OF MOOC (A Research by Enterasys, 2013) UZE613 Uzaktan Eğitimde Yeni Teknolojiler
 2. 2. Amaç  Enterasys (2013), son yıllardaki MOOC trendlerini ve MOOCların kabul görme durumlarını belirlemek amacıyla bir araştırma gerçekleştirmiştir.
 3. 3.  Bu amaç doğrultusunda dünya çapında Yükseköğretimde MOOCların kabul görme trendleri üzerine sorular içeren bir anket geliştirilmiştir.
 4. 4. Bulgular MOOCların olumlu yönleri:  Dersler, dersi veren akademisyenlerin dünya çapında tanınmasını sağlar.  MOOClarda görev alan akademisyenler için, (büyük kitleden beslenen bir yaklaşım ile) dersleri kendi istedikleri şekilde biçimlendirme ve geliştirme bakımından çok çeşitli fırsat ve olanak sunar.  Katılımcıların %44’ü, MOOC’ları eğitimdeki gelişmelere ayak uydurmak için en etkili aracı olarak görüyor.
 5. 5. Bulgular_Devam  %35’i için, MOOC’ların en büyük katkısı okulun tanınırlığını artırması iken, %15’ine göre ise yer aldıkları öğretme ortamlarının niteliğini artırmasıdır.  MOOC’lar okullar için çok uygun görülmemekle birlikte, %72’si sürekli eğitim dersleri için ideal olduğunu düşünüyor.  %54’ü MOOC’lar ile teknik eğitimin de verilmesi gerektiğine inanıyor.
 6. 6. Trends in adoption of MOOCs-Infographic_1
 7. 7. Trends in adoption of MOOCs–Infographic_2
 8. 8. Trends in adoption of MOOCs–Infographic_3
 9. 9. Trends in adoption of MOOCs–Infographic_4
 10. 10. Trends in adoption of MOOCs–Infographic_5
 11. 11. Trends in adoption of MOOCs–Infographic_6
 12. 12. Trends in adoption of MOOCs–Infographic_7
 13. 13. Trends in adoption of MOOCs–Infographic_8
 14. 14. Trends in adoption of MOOCs–Infographic_9
 15. 15. Sonuç  Bu öğretme stilinin hala bazı eksiklikleri olmasına karşın; azınlıkların çoğuna göre, MOOClar sonunda süregelen geleneksel üniversite derslerinin yerini alabilir.
 16. 16. KAYNAKÇA  http://www.edudemic.com/mooc-adoption- infographic/  http://visual.ly/trends-adoption-mooc-massive -open-online-courses  http://blogs.enterasys.com/trends-in-massive -open-online-courses-infographic/

×