2. პროექტ-გაკვეთილი
,, ნიშან-თვისებათა მემკვიდრეობით
გადაცემის კანონზომიერებები”
(მონოჰიბრიდული დამემკვიდრება)
პრობლემის აქტუალობა
მოსწავლეთა ინტერესების
გათვალისწინებით შეირჩა თემა რათა
მოსწავლეებს პრაქტიკაში გამოეყენებინათ
წინარე თეორიული ცოდნა კლასის
მასწავლებელთა ნიშან-თვისების (თმის
ფერი, თვალის ფერი, სისხლის ჯგუფი)
დამემკვიდრების საკვლევად.
3. გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლეებმა მოიძიონ ინფორმაცია მასწავლებლებში
ნიშან-თვისების დამემკივიდრების შესახებ;
შექმნან პროდუქტი - დნმ-ის მოდელი;
განივითარონ პრეზენტაციის უნარი;
შექმნან მუშაობის ამსახველი ფოტოები, ვიდეო, კლიპები.
განიმტკიცონ:
კვლევითი, ვარაუდის გამოთქმის, მოდელის აგების,
ინფორმაციის ორგანიზების, დროის ლიმიტის, თანამშრომლობის,
შემოქმედებითობის, პასუხისმგებლობის უნარის, კრეატიულობის,
ტექნიკური ცოდნა-უნარების გამოყენება.
4. ამოცანები:
26.11.12წ. პროექტ-გაკვეთილის იდეის
განსაზღვრა, ფუნქციების არჩევა, ჯგუფების
შექმნა, ურთიერთობის ფორმების დადგენა
(ინფორმაციის გადაცემა ელ.გზით)
27.11.12წ. გამოკითხვა, ინტერვიუს აღება რესპოდენტმასწავლებლებისგან.
28.11.12წ. მოპოვებული ინფორმაციის ანალიზი.
29.11.12წ. საჭირო მასალის შეძენა.
30.11.12წ. დნმ-ის მოდელის შექმნა
03.12-04.12.12წ. პრეზენტაციისთვის მზადება.
05.12.12წ. პროექტ-გაკვეთილის ჩატარება.
6. პროექტ-გაკვეთილის შედეგები:
მოსწავლეთა დინამიური ცოდნა ფუნქციურ ცოდნად გადაიქცა;
მოსწავლეებმა გამოიკვლიეს მასწავლებლებში
კონკრეტული ნიშან-თვისების დამემკვიდრება;
გამოთქვეს ვარაუდი უცნობი გენოტიპის შესახებ;
შექმნეს დნმ-ის მოდელი;
გააკეთეს პრეზენტაცია, როგორც დამუშავებული მასალის, ასევე
მოდელის;
შექმნეს მუშაობის პროცესის ამსახველი ფოტები, ვიდეო, კლიპები;
7. გაკვეთილის მსვლელობა
1. კლასის ორგანიზება, პრეზენტაციის შეფასების კრიტერიუმების
გაცნობა. (2 წთ.)
2. პრეზენტაციები ჯგუფების მიერ. (თითო ჯგუფი 6 წთ.) (სულ 30
წთ).
3. პრეზენტაციების შეფასება. (თითო ჯგუფი 2 წთ). (სულ 12 წთ).
4. პროექტ-გაკვეთილის შეჯამება/შეფასება. (1 წთ).
8. შექმნილია ექვსი
ჯგუფი, ერთი ჯგუფი
აფასებს დანარჩენ ხუთ
ჯგუფს.
თითოეული ჯგუფი
შედგება ხუთი
მოსწავლისაგან
ჯგუფებს ჰყავთ არჩეული
ხელმძღვანელი
9. jgufი
kriteriumebi
qula
შემოქმედებით უნარი
თემის გასაგებად
წარმოდგენა
0-1
საუბარი (გამართულობა,
ტემბრი)
პრეზენტაციების
შემფასებელ
მოსწავლეთა
ჯგუფის მიერ
შემუშავებული
შეფასების
კრიტერიუმები
0-1
0-1
თვალსაჩინოების
გაკეთება და წარდგენა
0-1
ინფორმაციის ფლობის
უნარი
აუდიტორიასთან
კონტაქტი
პასუხისმგებლობა
0-1
წესრიგის დაცვა
პრეზენტაციის
მიმდინარეობისას
0-1
დროის ლიმიტი
0-1
აუდიტორიის
კეთილგანწყობისა და
ინტერესის დამსახურება
0-1
0-1
0-1
ჯამი
I
II
III
IV
V
17. მეორე ჯგუფი
ლიდერი: ეკატერინე ბურდული
ეკა და მისი ჯგუფი წაროადგენს დირექტორის მოვალეობის
შემსრულებლის ნინო ჯაბანიშვილის თვალის ფერის დამემკივდრებას და
ასევე საქსოვი ძაფებისგან გაკეთებულ დნმ-ს.
#11 sajaro skolis direqtoris movaleobis Semsruleblis
nino jabaniSvilis Tvalis feris damemkvidreba
ჩვენი დირექტორი ნინო ჯაბანიშვილი ცისფერთვალაა. მის ძმასაც ცისფერი
თვალები აქვს, ვიფიქრეთ რომ მშობლები ჰყავს ცისფერთვალება, მაგრამ აღმოჩნდა
ორივე მშობელი შავთვალა. ცხადია ჰეტეროზიგოტები ყოფილან. დირექტორის
დედის მშობლები შავთვალა და ცისფერთვალა ყოფილან, ხოლო მამის მშობლები
ორივე მუქი თვალის ფერით.
ასე რომ, ალბათობა იმისა რომდირექტორის მშობლებს ეყოლებოდათ
ცისფერთვალა შვილი იყო 25% და მათი ორივე შვილი ამ 25%-ში მოყვა, რაც
იშვიათი შემთხვევაა.
19. მესამე ჯგუფი
ლიდერი: ნინო ნემსიწვერიძე
ნინო და მისი ჯგუფი წარმოადგენს
ბიოლოგიის მასწავლებლის სოფიო
ჯალაღონიას თმის ღერის ფერის
დამემკვიდრებას და ასევე
მძივებისგან გაკეთებელ დნმ-ს
Bbiologiis maswavleblis sofio jaRlaRonias Tmis feris
damemkvidreba
sofiko maswavlebels fenotipurad muqi feris Tma aqvs. gamovikvlieT
misi dedmamisSvilebi da aRmoCnda rom mis erT das aqvs wiTuri Tma.
deda da mama muqTmiania, dedas ჰyavs ori Zma erTi wiTurTmiani, xolo
mamas ჰyavs ori Zma orive muqTmiani. Ddedis mSoblebi
muqTmianebia,xolo mamis mSoblebi deda wiTurTmiania, mama muqTmiani.
am monacemebiT gavarkvieT rom sofiko maswavleblis mSoblebi
heterozigotebi yofilan. Cveni varaudiT sofiko maswavlebeli heterozigotia,
Tumca SeiZleba iyos homozigotic.ATu sofo maswavlebelma iqorwina
wiTelTmian mamakacze albaToba imisa rom mis STamomavals wiTuri Tma
eqneba 50%-ia. sofo maswavlebeli Tu aRmoCnda homozigoti maSin
wiTurTmiani bavSvebis dabadebis albaToba 0%-ia.
21. მეოთხე ჯგუფი
ლიდერი: ნინო ნარმანია
ნინო და მისი ჯგუფი წარმოადგენს
რუსულის მასწავლებლის ჟანა
სისაურის თვალისა და თმის ფერის
დამემკვიდრებას და ასევე
პლასტილინისგან გაკეთებულ დნმ-ს
რუსულის მასწავლებლის ჟანა სისაურის თვალის და თმის ფერის
დამემკვდრება
ჟანა მასწავლებელს თვალის და თმის ფერი შავი აქვს. დავინტერესდით,
მასწავლებელმა ვისგან მიიღო ეს ნიშან-თვისება. დედა ჰყავს ქერა, ღია
ფერის თვალით, ხოლო მამა შავთვალა შავთმიანი. ზუსტად შეგვიძლია
ვთქვათ რომ ჟანა მასწავლებელი მატარებელია ღია ფერის თმის და
თვალის ფერის.
23. მეხუთე ჯგუფი
ლიდერი: თინათინ ამბიძე
თიკო და მისი ჯგუფი
წარმოადგენს გეოგრაფიის
მასწავლებლის ქეთევან ბასიალაიას
თვალის ფერის დამემკვიდრებას
და გააკეთებენ პოლიეთილენის
დნმ-ის პრეზენტაციას
გეოგრაფიის მასწავლებლის ქეთევან ბასილაის თვალის ფერის
დამემკვიდრება
შევეცადეთ გამოგვეკვლია ქეთი მასწავლებლის თვალის ფერის
დამემკვიდრება. ღია ფერის თვალები აქვს და განსაკუთრებულობას ის
ანიჭებს რომ ერთი თვალის გარკვეული ნაწილი აქვს ღია ყავისფერი.
ქეთი მასწავლებლის მშობლებს აქვთ მუქი ფერის თვალები, რადგან
მასწავლებელი ცისფერთვალაა ე.ი. მშობლები ჰეტეროზიგოტები
არიან ანუ მატარებლები. ასევე მეუღლე შავთვალაა ხოლო ორი
შვილიდან ერთი ცისფერთვალა.მესამე შვილი ქეთი მასწავლებელს
შეიძლება ეყოლოს ცისფერთვალა ამის ალბათობა 50%-ია