1. Guia didàctica del
material auditiu.
Podcast d’ audio.
Llorenç Salas Gelabert
Héctor Arranz de la Fuente
Grup: 02 X-03
Curs: 2013/14
2. 1. Fitxa Tècnica
-
Títol:
“La música del nostre poble.”
-
Nom dels autors:
Héctor Arranz de la Fuente i Llorenç Salas Gelabert
-
Any de producció:
2013
-
Idioma del material:
Llengua Catalana
-
Durada estimada:
1 sessió de 55 minuts. L’ audio té una durada total de 3 minuts i 10 segons,
però es reproduirà diverses vegades i es farà una activitat amb els alumnes.
-
Especificacions tècniques:
Per crear aquest material auditiu, hem descarregat el programa gratuït
Audacity. Per poder guardar la nostra creació, s’ ha de descarregar d’ Internet l’
arxiu lame_enc.dll. Una vegada descarregat, l’ haurem de descomprimir a la
carpeta c:/Archivos de programa/Audacity/Plug-ins.
-
Descripció:
Objectius
-
Mostrar una actitud positiva cap a les TIC i les activitats preparades
durant la sessió.
-
Participar de manera activa amb el grup i, saber expressar les seves
opinions i aportacions de manera adequada.
-
Mostrar respecte cap a les opinions i aportacions dels altres companys.
5
3. -
Reconèixer diferents músiques característiques del poble de Lloret.
-
Reconèixer i extreure conclusions sobre l’ evolució cultural de poble.
Continguts
Llengua Catalana
Bloc 1. Parlar, escoltar i conversar
Ús de documents audiovisuals com a mitjà per obtenir, seleccionar i relacionar
informacions rellevants (identificació, classificació, comparació).
Participació activa i cooperadora en situacions comunicatives habituals, espontànies o
dirigides, pròpies de la vida quotidiana i de l'activitat d'aula (informacions, converses
reguladores de la convivència, discussions, instruccions, etc.), emprant un lèxic
adequat i valorant i respectant les normes que regeixen l'intercanvi comunicatiu:
escolta atenta, exposició clara, respecte del torn de paraula, to de veu, fórmules de
cortesia, etc.
Actitud de cooperació i respecte en situacions d'aprenentatge compartit per recollir i
intercanviar informació, resoldre conflictes, planificar accions conjuntes, participant,
fent aportacions i respectant les sensacions, experiències, idees, opinions i
coneixements dels altres.
Coneixement del medi natural, social i cultural
Bloc 4. Persones, cultures i organització social
Recollida de dades i d’informació senzilla sobre l’entorn social pròxim a partir de
l’observació directa, qüestionaris, lectura d’imatges, etc.
Destinataris
Aquesta activitat va dirigida als nins del 2n curs del 2n cicle d’Educació
Primària del centre “CEIP Antònia Alzina”, situat al poble de Lloret de
Vistalegre. El grup classe consta de 24 alumnes del municipi.
Àmbit d’intervenció
Aquesta activitat és durà a terme durant una sessió de educació artística:
Música. Però, els continguts que treballarem en aquesta sessió, és treballen
5
4. transversalment amb l’àrea de Coneixement de medi natural, social i cultural i
Llengua Catalana
.
2. Descripció del material
Tipus:
Material auditiu.
Funcionalitat:
Utilitzem aquest material per tal de que els alumnes observin l’ evolució que ha
sofert la música amb el pas del temps. Així que podem dir que la seva funció és
la de motivar i experimentar.
3. Guía d’ús didàctic. Planificació:
Destinataris:
Aquesta activitat va dirigida als nins del 2n curs del 2n cicle d’Educació
Primària del centre “CEIP Antònia Alzina”, situat al poble de Lloret de
Vistalegre. El grup classe de 4t de primària consta de 24 alumnes del municipi
on tots resideixen al mateix poble.
Tots els alumnes són de parla catalana, menys dos alumnes nouvinguts de la
comunitat autònoma d’Andalusia que presenten alguna dificultat a l’hora
d’entendre i parlar amb la llengua catalana, però ja disposen d’una base lèxica
en aquesta llengua.
Els alumnes coneixen bastant la situació del poble, ja que en cursos anteriors
havien treballat el poble de Lloret. Però, aquesta activitat servirà per prenguin
consciència sobre aspectes que, a lo millor, abans no havien pensat.
Objectius:
-
Reconèixer diferents músiques característiques del poble de Lloret.
-
Reconèixer i extreure conclusions sobre l’ evolució cultural de poble.
5
5. Continguts:
-
Reconeixement de diferents músiques característiques del poble.
-
Reconeixement del patrimoni musical passat i actual.
-
Evolució cultural del poble, perquè?
Metodologia:
Activitat 1
Per començar la sessió, presentaríem el tema que anem a treballar. Però ho
faríem utilitzant l’ estratègia de ‘’descobriment guiat’’, és a dir, a partir de
preguntes com: us agrada escoltar música? De quin tipus? I que hem deis del
ball de bot? Coneixeu qualque banda musical del poble Lloret?...
Una vegada activats els coneixements previs dels alumnes, reproduiríem l’
àudio diverses vegades. Després, realitzaríem un debat per comentar l’ àudio.
L’ objectiu és que els alumnes observin les diferències existents entre la música
tradicional i la moderna, i que reconeguin el valor de les dues. El mestre guiaria
el debat, fent preguntes quan aquest no funcioni i/o reforçant la participació
dels alumnes. Una de les seves funcions serà també fer que tots els alumnes hi
participin. Els alumnes hauran de escriure en el seu quadern les conclusions a
les que hem arribat i entregar-ho al mestre.
Avaluació:
L’avaluació d’aquesta sessió és durà mitjançant una graella que el mestre
anirà omplint a mesura que passi la sessió. Els ítems que apareixen a la
graella, corresponen als continguts que es volen treballar. Així doncs, per una
banda apareixen aspectes referents al comportament dels alumnes al llarg de
la sessió; i per l’altre banda ítems que fan referència al objectiu principal de la
sessió, que reconeguin l’ evolució cultural musical del poble.
Cada ítem de la graella tindrà el mateix pes dins la nota final de la sessió, un
20%.
Aquí teniu un exemple de la graella.
Criteris d’avaluació
Gens (5%)
Poc (10%)
Bastant (15%)
Molt (20%)
Sessió 2
5
6. Col·labora amb el grup mostrant les seves
opinions i aportacions.
Respecte als
aportacions.
companys
i
escolta
les
Reconeix el valor tant de la música tradicional
com la moderna
Entèn el concepte d’ evolució
Entèn perquè evoluciona el patrimoni cultural
Sessió 2(100%)
Total sessió 1= ____%
1. Bibliografia
-
Casa Rusa (18/07/2011) Missatge codificat
<https://www.youtube.com/watch?v=J7RVQ4n4TB>
[en
línea]
Youtube
-
Casa Rusa (18/07/2011) Mensaje subliminal
<https://www.youtube.com/watch?v=fyVY5OEwDBE>
[en
línea]
Youtube
-
Joana de Roque Company (01/07/2011) Ball de bot [en línea] Youtube
<https://www.youtube.com/watch?v=Te2fQSbikxY>
-
Locucions: creació pròpia.
5
7. Col·labora amb el grup mostrant les seves
opinions i aportacions.
Respecte als
aportacions.
companys
i
escolta
les
Reconeix el valor tant de la música tradicional
com la moderna
Entèn el concepte d’ evolució
Entèn perquè evoluciona el patrimoni cultural
Sessió 2(100%)
Total sessió 1= ____%
1. Bibliografia
-
Casa Rusa (18/07/2011) Missatge codificat
<https://www.youtube.com/watch?v=J7RVQ4n4TB>
[en
línea]
Youtube
-
Casa Rusa (18/07/2011) Mensaje subliminal
<https://www.youtube.com/watch?v=fyVY5OEwDBE>
[en
línea]
Youtube
-
Joana de Roque Company (01/07/2011) Ball de bot [en línea] Youtube
<https://www.youtube.com/watch?v=Te2fQSbikxY>
-
Locucions: creació pròpia.
5