Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

2013 02 24 seu lnjds

246 views

Published on

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

2013 02 24 seu lnjds

  1. 1. CRÒNICA D’UNA IL·LUSIÓ ANUNCIADAEl Club Billar Sueca, després de les victòries d’aquest cap de semana, està més a propd’aconseguir el títol de Campió d’Espanya per Equips que es disputarà els propers 16 i 17 demarç a la localitat alacantina d’Elda.Una vegada més, Sueca i el seu Club de Billar, han estat el centre neuràlgic del billar espanyol,ja que durant els dies 23 i 24 de Febrer, a les instal·lacions del Club Billar Sueca, s’ha disputat laFase Prèvia del Campionat d’Espanya per Equips de Jocs de Sèrie (modalitats a la banda,quadre 47/2 i quadre 71/2), fase que possibilita la classificació per a la Fase Final i quegaranteix colgar-se la medalla. El format de la competició, en un grup únic i enfrontaments delligueta tots contra tots, 4 equips d’arreu del país han estat els protagonistes: el CB Sueca, elCB Elda (Alacant), el CB Alcántara (Madrid) i el CB Granada, on cada equip alinea a tresjugadors que s’enfronten a altres tres jugadors dels respectius equips rivals, i on cada membrejuga a una modalitat del billar de jocs de sèrie.L’equip suecà debutava en la màxima categoria nacional i ho feia amb un equip format perjugadors de talla internacional com el suecà Raul Cuenca iEsteve Mata; jugadors al màxim nivell nacional com JoseAlbert i Jordi Garriga; i amb dos jugadors molt especials iformats a l’escola del Club Billar Sueca, Salvador Ortells,doble campió d’Espanya junior i Alfons Egea medalla debronze junior. I el seu debut no ha pogut ser mésesperançador... classificats en primer lloc del grup després D’esquerra a dreta: Mata, Egea, Ortells,de guanyar els 3 enfrontaments que ha disputat. Tere Ribes, Cuenca i AlbertL’equip riberenc començava guanyant el rival més perillós del grup i actual sotscampiód’Espanya, el CB Elda, per un contundent 6 a 0. Esteve Mata i Jose Albert, dos dels fitxatgesestel·lars del CB Sueca, guanyaven els seus partits a les modalitats a la banda i al quadre 71/2respectivament, mentre que el jugador suecà, format en l’escola, Raul Cuenca acabava ladistància de les 200 caramboles al quadre 47/2 amb nomes tres entrades i amb una sèriemajor de 175 que es guanyà l’ovació d’un públic entregat.En el segon enfrontament, contra el club madrileny Alcántara, el CB Sueca presentaval’alineació amb Esteve Mata a la Banda, Raül Cuenca al quadre 71/2 i Salvador Ortells alquadre 47/2. Els dos primers guanyaven els seus respectius partits sense problemes, amb unatacada espectacular del jugador català de 74 caramboles a la banda que va rebre el beneplàcitde la graderia, amb un grandíssim repertori de cops espectaculars. Ortells perdria el seu partitdeixant al final el marcador en un 4 a 2 per a l’equip local. Menció especial mereix el debut deljove jugador suecà que va demostrar que amb treball i dedicació pot estar competint entre elsmillors jugadors nacionals. Més info a: www.clubbillarsueca.com
  2. 2. Ja en la jornada del diumenge i amb la Alfons Egea, durant el seu partit davantclassificació matemàtica per a la gran el CB Granadafinal, el CB Sueca tornava a guanyar perun clar 6 a 0 contra el CB Granada. RaulCuenca ho feia a la banda mentre queJose Albert guanyava al quadre 71/2.Alfons Egea, altre jugador format a la pedrera suecana, debutaria al quadre 47/2 davant el seupúblic i en la màxima competició nacional amb una espectacular victòria i fent gala d’un granestat de forma fruit de la intensa preparació que ha portat a terme durant les setmanesprèvies. Alfons ha disputat un dels millors partits que se li recorden i estem segurs que serà unpunt d’inflexió en la seva trajectòria billarística.Al final dels dos dies de competició, el CB Sueca i el CB Elda s’han classificat per a la Fase Finalque la completaran altres dos equips que en en aquest moment encara estan per disputar laseva Fase Classificatòria.El Club Billar Sueca, que durant aquest any celebra el seu 25é aniversari, inicia una nova etapaal presentar, davant el seu poble, un projecte il·lusionador i al mateix temps competitiu.Després de tres partits, cinc han sigut els jugadors que han defensat la samarreta del CB Sueca,tres d’ells jugadors formats en l’escola suecana. Raul Cuenca, President del Club Billar Sueca,ens explica un que es tracta d’un projecte esportiu que “transcendeix allò personal i esconverteix en una il·lusió de grup que fa crèixer el nostre club i que cohesiona l’esport amb laciutat. Volem que el Billar estiga present en la societat suecana, volem que els joves de Suecapuguen vore el Billar com allò que és, un esport i un mode de vida, que els ajude a formar-secom a esportistes però que els faça crèixer com a persones. Volem que el nostre club siga unreferent en l’esport Suecà, més enllà d’individualitats, som un grup i ens debem al grup, açò ésel que més valorem d’aquest projecte, un projecte de Club on es defensa un escut però també elnom de la nostra ciutat, Sueca”.El Club Billar Sueca vol expressar la més sincera gratitud a la Diputació de València ial’Ajuntament de Sueca i especialment a Tere Ribes i tot el seu equip de la Regidoria d’Esportsper l’incansable treball que realitzen per recolçar iniciatives i esports com el billar, que si bé ésuna disciplina esportiva minoritària no per això és menys important dintre del panoramaesportiu nacional. Més info a: www.clubbillarsueca.com

×