Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
0 1 proect_didactic
1. Proiect didactic
Școala: L.T „Ion Vatamanu”, or.Străşeni, R.Moldova.
Disciplina: Informatica.
Clasa: XI-B, profil real.
Data: 14.11.2013.
Unitatea de învățare: Subprograme.
Tema lecției: Subprograme.Rezolvare de probleme.
Tipul lecției: Fixare și formare de priceperi și deprinderi.
Durata: 45 min.
Profesor: Gaidău Maria
Locul desfășurări: cab. de informatică
Componente specifice: Aplicarea metodelor de algoritmizare de formalizare, de analiză, de sinteză și de programare pentru soluționarea problemelor
legate de prelucrarea dirijată a informației.
Subcompetențe: Proiectarea structurală a algoritmului și a programului.
Standart 1.1. Cunoașterea și utilizarea subprogramelor.
Indicator 11.5: Elaborarea subprogramelor pentru prelucrarea datelor ce apar în procesul de studiere a disciplinelor școlare și de soluțiunare a problemelor
frecvent întîlnite în activitatea cotidiană.
Obiective operaționale:
− Să ilustreze prin fraze cunoaștere termenilor de bază.
− Să stabilească legături dintre diferiți termeni în studiu.
− Să argumenteză necesitatea divizării problemelor complexe în subprobleme simple.
− Să explice algoritmi necesari pentru soluționarea problemelor din matematică.
− Să organizeze subprograme pentru soluționarea problemelor din matematică.
− Să argumenteze rezulatele obținute pe calculator.
Obiective afective:
− Să lucreze în grup și individual
− Să folosească posibilitățile calculatorului pentru a crea algoritmi de rezolvare a diferitor probleme din alte domenii: matematică, fizică, chimie.
Tehnologii didactice:
Forme: frontal, în grupuri, perechi.
Metode: GPP, algoritmizare, instruirea asistată de calculatoare, problematizarea, brainstorming, demonstrarea
Evaluare: frontală, la calculator.
2. Scenariul lecției
Etape Obiective
operaționale
Sursa Tehnologie
didactică
Conexiune
inversă
Timp
Evocare
Implicăte!
Moment
organizatoric
Reactualizarea
cunoștințelor
Să ilustreze prin
fraze cunoașterea
termenilor de bază
Să stabilească
legături dintre
diferiți termeni în
studiu
Salut elevi.
Propun elevilor un joc de rol: În fața
Dumneavoastră aveți un grup de agenți
economici, voi tineri specialiști IT doriți să fiți
angajați la lucru.
Astăzi veți avea de trecut un test, unde trebuie să
demonstrați abilități de lucru atît individual, cît și
în echipă. Vă doresc succese!!
Pentru început vă propun să extrageți un bilețel
din cutia fermecată și timp de 1 min trebuie să
formulați o frază cu acest termen cheie(Anexa 1).
Fiecare elev prezintă răspunsul.
Acum formulăm perechi, și să se formeze un nou
enunț cu aceste 2 elemente.
Prezentarea lucrului în perechi.
Joc de rol
Gîndește
Perechi
Prezintă
Capacitatea de a
construi un
răspuns
1 min
1 min
6 min
Realizarea
sensului.
Informează-
te!
Procesează
informația
Anunțarea
temei
Să argumenteze
necesitatea
divizării problemei
în subprobleme
Să clasifice datele
după un criteriu
Tema: Subprograme. Reyolvare de probleme.
Pe tablă aveți un set de probleme (Fișa 2).
Încercați să le grupați după un careva criteriu
După ce criteriu au fost formate grupele?
Studiu de caz Capacitatea de a
analiza
1 min
Reflecția
Comunică și
decite!
Fizarea
cunoștințelor
Să explice
algoritmii necesari
pentru
soluționarea
problemelor
Să organizeze
subprograme
pentru rezolvarea
problemelor din
Propuneți cîte un algoritm de rezolvare pentru
fiecare problemă
(Elevii propun alg. – Fișele III se anexează sub
problemă)
Fiecărui elev i se propune cîte un algoritm din cele
analizate pentru a forma un program cu
subprogram pe calculator
Elevii pot lucra și în echipă, dar, fiecare are
problema sa concretă
Algoritmizarea
brainstorming
Dezvoltarea
gîndirii
algoritmice
10 min
15 min
3. matematică
Extindere
Apreciază!
Acționează!
Să folosească
posibilitățile
calculatorului
pentru rezolvarea
problemelor
Să argumenteze
rezultatele
obținute pe
calculator
Fiecare elev care a reușit să obțină rezultat la
problema propusă o prezintă colegilor proiectînd
rezolvarea la proiector.
Colegii propun date de intrare
Se argunenteză rezultatele obținute.
Elevii sunt notați
Agenții economici au cuvînt de încheiere.
Realizarea
feed-back
Evaluare
asistată de
calculator
autoevaluare 10 min
Tema pe acasă De alcătuit programe pentru alte 2 probleme din
cele analizate.
Anexa 1
Cuvinte cheie:
Parametri actuali. Subprogram. Procedură. Funcție. Antet. Parametri valoare. Apel. Parametri variabilă. Parametri formali. Variabile globale.
Variabile locale. Nume. Rezultat.
Fișa 2
Determinați:
Divizorii unui număr dat B
Numărul prim
Numerele prime din tablou
Cel Mai Mare Divizor Comun din 2 numere
Cel Mai Mare Divizor Comun din 4 numere
Cel Mai Mic Multiplu Comun din 2 numere
Simplificarea unei fracții
Adunarea a 2 fracții cu aceiași numitori
Adunarea a 2 fracții cu numitori diferiți
Înmulțirea a 2 fracții
Factorialul unui număr
Combinările din N elemente cîte M
Aranjamentele din N elemente cîte M
4. Fișa3
Algoritmul:
Pentru toate numerele de la 1 la B
Dacă restul împărțîrii lui B la acest număr este zero atunci numără
divizorii
Dacă numărul divizorilor este egal cu 2 atunci acest număr este prim
Pentru fiecare număr din tablou
Dacă numărul este prim atunci afișază acest număr
Cît timp numerele sunt diferite
Determină numărul mai mare
Din cel mai mare scade numărul mai mic
Determinăm CMMDC din primele 2 numere
Determinăm CMMDC din celelalte 2 numere
Determinăm CMMDC din rezultatele intermediare
Determinăm CMMDC din 2 numere
Se determină raportul dintre produsul acestor numere și CMMDC a
acestor numere
Determinăm CMMDC din 2 numere
Împărțim fiecare număr la CMMDC
Adunăm Numărătorii
Simplificăm fracția
Determinăm CMMMC dintre numitori
Determinăm
Adunăm Numărătorii
Simplificăm fracția
Simplificăm fracțiile
Înmulțim numărătorii
Înmulțim numitorii
Pentru toate numerele de la 1 la B
Calculăm produsul lor