Depreciation
THE STRAIGHT LINE METHOD
Thanapon Jarin
Equipment costing $60,000 is estimated to have a useful lifetime of
5 years and a scrap value of $8000.
Prepare a depreciation schedule using he straight line method.
= 60,000 – 8,000
5
= 10,400
= (Original cost of the asset – Scrap value of the asset)
Estimated useful life time of the asset (in year)
Depreciation expense
ThanaponJarin
End of year
Depreciation
expense
Accumulated
depreciation
Book value
0 0 0 60,000
1 10,400 =10,400
= 60,000 – 10,400
= 49,600
2 10,400
= 10,400 + 10,400
= 20,800
= 49,600 – 10,400
= 39,200
3 10,400
= 20,800 + 10,400
= 31,200
= 39,200 – 10,400
= 28,800
4 10,400
= 31,200 + 10,400
= 41,600
= 28,800 – 10,400
= 18,400
5 10,400
= 41,600 + 10,400
= 52,000
= 18,400 – 10,400
= 8,000 (Scrap value)
Straight Line Method
Thanapon Jarin
MS – Excel : SLN function
=SLN(Cost,Salvage,
Life)
=SLN(60000,8000,
5)
=10400
Thanapon Jarin

Mathematics of Finance : Straight line method

  • 1.
    Depreciation THE STRAIGHT LINEMETHOD Thanapon Jarin
  • 2.
    Equipment costing $60,000is estimated to have a useful lifetime of 5 years and a scrap value of $8000. Prepare a depreciation schedule using he straight line method. = 60,000 – 8,000 5 = 10,400 = (Original cost of the asset – Scrap value of the asset) Estimated useful life time of the asset (in year) Depreciation expense ThanaponJarin
  • 3.
    End of year Depreciation expense Accumulated depreciation Bookvalue 0 0 0 60,000 1 10,400 =10,400 = 60,000 – 10,400 = 49,600 2 10,400 = 10,400 + 10,400 = 20,800 = 49,600 – 10,400 = 39,200 3 10,400 = 20,800 + 10,400 = 31,200 = 39,200 – 10,400 = 28,800 4 10,400 = 31,200 + 10,400 = 41,600 = 28,800 – 10,400 = 18,400 5 10,400 = 41,600 + 10,400 = 52,000 = 18,400 – 10,400 = 8,000 (Scrap value) Straight Line Method Thanapon Jarin
  • 4.
    MS – Excel: SLN function =SLN(Cost,Salvage, Life) =SLN(60000,8000, 5) =10400 Thanapon Jarin