Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Bulut Bilişim 2015

448 views

Published on

Yeni başlayanlar için Bulut

Published in: Technology
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Bulut Bilişim 2015

 1. 1. 1 Bulut Bilişim Araştırma 2015
 2. 2. 2 Bulut Bilişim: Bulut bilişim nedir? . Esasında bulut bilişimin çıkış noktası da tam olarak budur. İnternet üzerinde, size özel depolayabildiğiniz ve istediğiniz zaman ulaşabildiğiniz her hizmete bulut denebilir. Günümüzde hayattaki pek çok şey internet olmuş durumda. Artık bir şarkı dinleyeceğimiz zaman genelde YouTube ya da Fizy gibi internet hizmetlerinden yararlanıyoruz. Artık yanımızda fazla depolama imkanı sunan cihazlar yerine, internete bağlanabilen cihazlar taşımamız yeterli.
 3. 3. 3 Peki Bulut Nedir? Online platformlarda, her hangi bir kuruluma gerek kalmadan web tabanlı uygulamalar ile müşterilere yazılım ve işlemsel kaynaklarını sunan yeni bir teknolojidir. Google’ın piyasaya süreceği ve tamamiyle internet tabanlı çalışacak işletim sistemi bu teknolojiye en iyi örnektir. Bulut Teknolojisi günümüz teknolojisinde çok sık kullanılır oldu. BT dergilerinde, bloglarda ve diğer teknoloji haber veya teknoloji kelimesi geçen her yerde karşımıza çıkmakta; Bulut Bilişim
 4. 4. 4 Bulutun Özelliği: * Network diagramlarında internet’i simgelemek için kullanılan bulut resminden yola çıkarak adı konulan “Bulut Bilişim ” kavramı, herhangi bir uygulamanın internet üzerinden online olarak çalışmasıdır. En büyük özelliği, kullanıcıların herhangi bir kurulum yapmasına ve standart yazılımlardaki gibi altyapı teknolojilerine fazla yatırım yapmasına gerek olmaması. Bulut Bilişim yönteminde tüm kaynaklar ve hizmetler “kullandıkça öde” modeliyle işletmelere sağlanır.
 5. 5. 5 Yeni Bulut Bilişim uygulamalarının en önemli özellikleri ve gelişimi : *Local’deki datalarla senkronizasyon özelliğine sahip. *Platform ve cihazlardan bağımlılığı yoktur. Her platform ve cihazda çalışabiliyor. *İnternet bağlantısı olmadan da çalışabilir. *Güvenlik ve kişiye özel güvenlik ayarları. Adminin izin verdiği yetkilerle buluttaki veriler paylaşılabilir. *Sınırsız kullanıcı erişim sağlayabilir.
 6. 6. 6 Uygulama Alanları: Günümüzdeki yazılımlar hem çok pahalı ve karmaşık, hem de yazılımın yanı sıra bizlere server donanımı, kesintisiz güç, veri depolama, veri back up, network(ağ), işletim sistemi gibi konularda birçok ek maliyet getiriyor. Önemli ölçüde iş gücü ve mali kaynak isteyen bu ek yüklerler yerine sadece operasyonel ve günlük kiralama ile sağlanabiliyor. *İstendiğinde self servis *Geniş ağ erişimi *Konumdan bağımsız kaynak havuzu *Hızlı esneklik *Ölçülen hizmet
 7. 7. 7 Üç çeşit bulut servisi vardır: – Altyapılar: Müşteri İlişkileri Yönetimi gibi iş uygulamalarını içeren bulut uygulamaları, ağda konferans bağlantısı ve e-posta gibi iş birliği araçları. – Platformlar: Uygulama geliştirme servisleri, aracı yazılım, bilgi girişi, birleşme ve süreç otomasyonunu içeren bulut platformları. – Yazılımlar: Sistem ve ağ kontrol yazılımı, güvenlik yazılımı, aynı zamanda yürütme ve depolama servislerini içeren bulut altyapısı. Bulut bilişim, yeni ortaya çıkan bir teknolojiden ziyade, mevcut BİT imkânları kullanılarak sunulan yeni bir bilişim hizmet modelidir. Söz konusu hizmet modeli, hizmet alan tarafa; yatırım, bakım, enerji ve personel maliyetlerini azaltma, bilgi işlem kapasitesini arttırma ölçeklenebilirlik ve esneklik avantajlar sunmaktadır: Uygulama alanları ve servisler:
 8. 8. 8 AVANTAJLAR Yüksek Performans - Düşük Maliyet daha az sistem kaynağı kullanılır; düşük donanım ve yazılım maliyeti ile yüksek performansa erişmek olasıdır. Anında Güncelleme Güncellemelerin yüklenmesi için ayrıca ücret ödemek ve/veya teknik destek almak zorunda kalınmaz. Sınırsız Depolama Kapasitesi Ortak Çalışma Alanı Aynı belge üzerinde aynı anda birden çok kişinin düzenleme yapabilmesi mümkündür İşletim Sistemleri Arasında Uyumluluk Dosya Formatı Uyumluluğu Veri Güvenliği: Çünkü buluttaki verinin kopyası kendiliğinden başka bir sunucuya da kopyalanır. Gizlilik ve Güvenlik: Bilgileri yanınızda taşımanıza gerek kalmadığından dizüstü bilgisayarınızın düşüp bozulması, kaybolması ya da çalınması, bilgilerinizin kaybı ile sonuçlanmaz zira verileriniz geri yüklenebilir. .
 9. 9. 9 DEZAVANTAJLARI Sabit ve Hızlı İnternet Bağlantısı Gerektirmesi Elbette internete bağlı değilseniz web tabanlı uygulama ve servisleri kullanamazsınız. İnternete bağlantı hızınız düşükse bulutta bulunan belgelerinize yavaş ulaşacağınızdan zaman kaybına uğrayabilirsiniz ve işleriniz aksayabilir Kullanılan Program Özellikleri: Bulut ile birlikte bazı yazılımları kullanmak zorunda kalabilir ve bunlardan hoşlanmayabilirsiniz. İstediğiniz özelliklere sahip olmayabileceğinden bu yazılımların ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığından emin olmanız gerekir. Bulut Sistem Güncellemeleri Bulut üzerinde bir yazılım çalıştırıyorsanız, bulut altyapısı güncellendiğinde, kullandığınız yazılım bu güncelleme ile sorun yaratabilir Güvenlik Açıkları Güvenlik ve gizlilik avantaj olabildiği gibi dezavantaj olarak da görülebilir. Her ne kadar önlemlerin en üst düzeyde tutulduğu ifade edilse de daima kötü niyetli kişilerin sunuculardaki açıklara saldırılar düzenleyip kişisel verilerinizi ele geçirmeleri veya kullanılmaz hale getirmeleri ihtimali vardır. Belgelerinizin 3. Kişilerle Paylaşılması ve İzinler Belgenizin içeriğine gerçekten sahip olacak mısınız? Bugün ülkemizde üzerinde en çok konuşulan davaların, temelinin sayısal delillere dayandırıldığı düşünüldüğünde karşımıza korku, paranoya veya komplo teorisi en büyük dezavantaj olarak çıkıyor
 10. 10. 10 Şirketlerin buluta geçmeden önce dikkat etmesi gereken öncelikli konular Şirketlerin buluta geçmeden önce dikkat etmesi gereken öncelikli konular Yazılımın nerede barındığı buna bağlı olarak kesintisiz çalışma ve güvenlik garantileri en önemli konu. Yazılım tedarikçisi eğer bu konuda dünya veya ülke çapında hizmet üreten büyük bir servis sağlayıcı ile çalışıyorsa bu önemli bir garanti olacaktır. Müşteri, “verilerim nerede, hatta hangi ülkede, nasıl korunuyor, yazılımın kesintiye uğraması konusunda tedarikçinin verdiği garantiler neler” bunları mutlaka sorgulamalı. Bunun dışında elbette yazılımın işletmenin ihtiyacına uygunluğu ve e-mail entegrasyonu gibi dünya standardı haline gelmiş internet uygulamalarına sunduğu destekler de önemli. Bu tip yazılımlar genel olarak ücretsiz kullanım süreleri ile sunulmaktadır. Bu müşterinin yazılımın kendisi için yaratacağı faydayı ve konforu iyi ölçebilmesi için önemli bir avantajdır. Tercih edecek yazılım mutlaka gerçek veya gerçeğe çok yakın verilerle test edilmeli ve incelenmelidir
 11. 11. 11 Bulut bilişimde de, hizmet alıcıların, kullandıkları BİT kaynaklarının nerede, ne şekilde çalıştıkları ve soğutuldukları, çalışmaları için ne kadar personelin görevli olduğu gibi hususlar ile ilgilenmelerine gerek olmayıp, söz konusu hususlar hizmet sağlayıcı tarafın sorumluluğundadır .Firmaların hangi bulut sistemini seçeceği Avantaj ve dezavantajlara göre değerlendirilebilir. Bir fabrika elektrik şebekesine bağlandıktan sonra sadece şebekeden gelen elektrik enerjisini nasıl harcayacağı ile ilgilenmekte, söz konusu enerjinin nasıl üretildiği ile ilgilenmeye ihtiyaç duymamaktadır. Elektriğin üretilmesi ve kendisine sunulması, elektrik şebekesinin bakım ve idamesi başka tarafların sorumluluğundadır . Bulut Bilişim Çözümleri:
 12. 12. 12 Analiz: Bulut teknolojisine yapılan yatırımlar göz önüne alındığında önümüzdeki yılların bulut teknolojisinin kelime anlamının bilişimle aynı anlama geleceği öngörülmekte… Büyük ve orta ölçekli şirketlerin sahip oldukları özel bulut sistemlerinden genel bulut sistemine geçmeleri güvenlik açıklarını çeşitli kanun ve prosedürler ile güvenli konuma aldıkları taktirde; maliyetleri düşüren bu faktörün piyasanın oyuncularını açıkça değiştireceği söylenebilir.
 13. 13. 13 https://www.youtube.com/watch?v=Sn7pNTsY5iY Teşekkürler Yasemin Eray

×