Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Podróże Hiszpania - opactwo czarnej madonny

768 views

Published on

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Podróże Hiszpania - opactwo czarnej madonny

  1. 1. „Czarna Madonna”
  2. 2. Montserrat – masyw górski w Katalonii, około40 km na północny zachód od Barcelony.Nazwa, która oznacza górę „postrzępioną”,odnosi się do malowniczych kształtów mocnozerodowanego masywu, zbudowanego głównieze zlepieńca. Najwyższy szczyt wznosi się nawysokość 1236 m n.p.m.Na zboczach masywu znajduje się klasztor bene-dyktynów, najświętsze miejsce Katalończyków,sanktuarium Czarnej Madonny z Montserrat.
  3. 3. Klasztor Montserrat znajduje się w środku grzbietu u stóp San Jeronimo, o wysokości 1224 m. Na 725 m są Opactwo, hotel i sklep z pamiątkami. Można dotrzeć tam samochodem, tramwajem lub wyciągiem krzesełkowym.
  4. 4. Montserrat to główny ośrodek religijny regionu Katalonii i jeden z ważniejszychośrodków pielgrzymkowych, głównie za sprawą Czarnej Madonny. Legenda głosi, że wyrzeźbił ją św. Łukasz, a do Barcelony przywiózł św. Piotr. Ukrywana przed Maurami miała zostać cudownie odnaleziona w jednej z grot masywu Montserrat w IX wieku.
  5. 5. Montserrat jest czynnym klasztorem benedyktyńskim, udostępnionymdo zwiedzania. W muzeum znajdują się dzieła takich hiszpańskich malarzy jak El Greco czy Pablo Picasso.Do klasztoru prowadzą cztery oznakowane szlaki, wiodących przez park górski, który znajduje się pod ochroną. Jedna z tras prowadzi do Santa Cova (Świętej Jaskini), w której prawdopodobnie znaleziona została Czarna Madonna.
  6. 6. „Czarna Madonna”
  7. 7. KONIECTeksty polskie z sieci 2011

×