1. Тема. Розв'язування задач з використанням циклічних операторів.
Мета: формувати навички розв'язування найпростіших задач, що
містять цикли, використовуючи різні команди повторення; розвивати
логічне мислення, операторську культуру; продемонструвати виконання на
комп'ютері різних циклічних програм; виховувати працьовитість, інтерес до
предмета.
Обладнання: комп'ютери, опорні конспекти, підручники, таблиці.
Учні повинні знати: команду повторення та її види, способи подання
команди повторення мовою програмування, оператори циклу (з
передумовою, з післяумовою, з параметром); структуру циклічних програм,
правила запису команд, правила використання операторних дужок, роз-
ділових знаків, логічних умов в команді повторення, порядок виконання на
комп'ютері циклічних програм, правила організації повторення з
параметром, команди роботи в середовищі мови програмування Turbo
Pascal 7.0.
Учні повинні вміти: формувати команди повторення, створювати
найпростіші програми, що містять цикли.
Тип уроку. Комбінований урок.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
Аналіз домашньої роботи, розбір завдань, з якими не впоралися в
домашніх умовах.
—Що ми розуміємо під циклом у програмуванні?
—Що таке цикл з передумовою? Який принцип його роботи? Як він
описується мовою програмування?
—Що таке цикл з післяумовою? Який принцип його роботи? Як він
описується мовою програмування?
—Як організовується цикл з параметром? За яких умов його можна
використати? Які оператори при цьому записуються? Чим відрізняється
повторення з параметром у порядку збільшення лічильника і порядку
зменшення лічильника? Усний розбір вправ 1 та 2.
Вправа 1. Якого значення набуде змінна t в результаті
виконання таких дій:
l)t:=10; 2)t:=l; 3)t:=l;
while t>l do t:=t/2; while t>1 do t:=t/2; repeat
t:=t/2 until
t<=1;.
Вправа 2. Що буде виведено на екран у результаті
виконання таких дій:
l)s:=l; 2)s:=l;
2. for i:=l to 10 do s:=s+l; for i:=l to 10 do
writeln(s); begin
s:=s+l;
writeln(s);
end;
Обов'язкові задачі
Задача 1. Знайдіть значення n! + а!.
Задача 2. Знайдіть помилки у програмі та встановіть, що робить ця
програма: program tab;
uses crt;
var x,у,і:integer;
begin clrscr;
x:=0;
for i:=l to 20 do begin
y:=l/3*cos(x);
writeln(‘у=’,у:5:4,' при х=,'х:10:2);
x:=x+0,1; end;
readln;
end.
Задача 3. Виведіть на екран усі значення функції у = 5 tg х для х = -1; -0,9;
-0,8;...1.
Задача 4. Виведіть на екран усі значення функції у = для х = -1;
-0,9; ...0.
Задача 5. Знайти суму всіх непарних трицифрових чисел.
Задача 6. Обчисліть значення
Додаткові задачі
Задача 7. Коли Василині Премудрій виповнилося 18 років, Чахлик
Невмирущий вирішив взяти її заміж. Василина запитала Чахлика, скільки у
нього скринь із золотом. Чахлик сказав, що в нього зараз п скринь і кожний
рік додається ще по т скринь. Василина пообіцяла, що вийде заміж тоді,
коли у Чахлика буде k повних скринь із золотом. Скільки років буде у цей час
нареченій?
Задача 8. Компанія бабусь поїхала на мотоциклах на курси з комп'ютерної
грамотності. Попереду на мотоциклі без глушника їхала одна бабуся, за нею
— дві, потім — три і т.д. Скільки бабусь їхало на заняття, якщо приголомшені
3. пішоходи всього нарахували iV рядів? Чи змогли бабусі зайняти всі місця у
класі, якщо там стояло k рядів по одному комп'ютеру в кожному? Скільки
вільних місць залишилось?
II. Постановка теми, мети
III. Розв'язування задач
Усний розбір задачі 2 з картки.
Письмовий розбір задач 1, 4, 5, 6 з використанням опорного конспекту.
Задача 3. Виведіть на екран усі значення функції у = 5 tg х для х = -1; -0,9;
-0,8;...1.
Розв'язання
program nl;
uses crt;
var n,a,i,j,p,r,f:integer; begin
clrscr;
write('Уведіть значення а');
readln(a);
write('Уведіть значення п');
readln(n) ;._
p:=l;
for i:=l to a do p:=p*i;
r:=l;
for j:=l to n do r:=r*j;
f:=r+p;
writeln ('n!+a!=',f:3);
readln; end.
Задача 4. Виведіть на екран усі значення функції у = для х = -1; -0,9; ...0.
Розв'язання
program n4; uses crt; ' var x,у:real; begin
clrscr;
x:=-l;
while x<0.1 do
begin
у:=sqrt(sqr(x)+3)/(sqr(x)*x-l);
writeln ('y=',y:3:3,' при x=',x:3:l);
x:=x+0.1;
end;
readln; end.
Задача 5. Знайдіть суму всіх непарних трицифрових чисел.
4. Розв'язання
program n5;
uses crt;
var s,і:longint;
begin clrscr;
s:=0; i:=101;
while i<1000 do
begin
s:=s+i; і:=i+2;
end;
writeln('3=',s:3);
readln;
end.
IV. Реалізація програм на комп'ютері
V. Підсумок уроку. Повідомлення домашнього завдання. Мотивація
подальшої діяльності