SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
Навчальний проект: екологічне дослідження
„Автотранспорт та повітря міста”
Якість повітря – один з важливіших показників якості навколишнього
середовища, яке впливає на здоров’я людини, стан зелених насаджень,
архітектурних споруд, пам’ятників. Проект є дослідницькою діяльністю та
передбачає використання інтерактивних методів. Проектно-дослідницька
діяльність дозволяє школярам практично використати знання, отриманні на
уроках математики, біології, екології.
При роботі з проектом школярам пропонується вивчити транспортне
навантаження на вулицях, оцінити кількість чадного газу, потрапившего до
навколишнього середовища разом з вихлопними газами автомобілів.
Передбачається, що на основі отриманих даних учасники проекту виробляють
пропозиції для покращення екологічної ситуації.
Учням пропонували розділити машини на чотири категорії: легкові,
вантажні, автобуси, мікроавтобуси. Також нами була спрощена формула для
розрахунку викиду до такого вигляду: M=m*n, де m – кількість чадного газу,
викидуємого одним авто визначеного типу, г/км (в цьому коефіцієнті ми
наперед врахували вплив середнього віку авто та технічного стану авто), n –
середня кількість авто визначеного типу, проїхавших за одну годину, M – маса
чадного газу, викидуємого автівками визначеного типу на протязі одного
кілометру шляху.
Мета: розвиток навичок побудови діаграм та їх практичного
використання; формування екологічної свідомості та екологічної культури у
школярів.
Завдання:
1. Формування навичок читання та створення стовбчастих діаграм.
2. Закріплення навичок дій з дробовими виразами, застосування цих дій
при розв’язанні практичних задач.
3. Розвиток навичок співробітництва.
4. Привернення уваги дітей до проблеми забруднення атмосфери.
5. Виявлення шляхів розв’язання проблеми забруднення повітря.
6. Реалізація міжпредметних екологічних зв’язків.
7. Формування активної позиції школярів по питанням захисту
навколишнього середовища.
8. Розвиток комунікативних здібностей школярів.
Етапи дослідження
1. “Занурення” в проблему.
На цьому етапі учні знайомляться з однією з глобальних проблем –
забруднення атмосфери. Також учням зачитують лист з проханням провести
оцінку викидів шкідливих речовин автотранспортом, розподіляються завдання
поміж всіх учнів класу.
2. Організація діяльності
1. Підрахувати кількість автівок, проїжджаючих за годину по вулицях
міста Комсомольська: Леніна, Конституції, Космонавтів, Миру, Гірників,
Строни, Добровольського, поділивши їх на слідуючи типи: легкові, вантажні,
автобуси, мікроавтобуси. Рахування два рази на день: з 10 до 11 (час затишшя)
та з 17 до 18 (час пік).
2. Підготувати плакат з девізом уроку та плакати, ілюструючи проблему
забруднення атмосфери, повідомлення по темі.
3. Підготувати відеосюжет про стан повітря на досліджуємих вулицях з
опросом загальної думки.
3. Здійснення діяльності та підбиття підсумків (презентація результатів)
Завершуючий етап проводиться в формі позакласних заходів (одне або два
заняття, за необхідністю), в ході яких учні завершують завдання на робочому
листку, формують підсумки, заповнюють експертну справку. Учні класу
діляться на групи: перша – Леніна, друга – Конституції, третя – Космонавтів,
четверта – Миру, п’ята – Гірників, шоста – Строни, сьома – Добровольського.
На дошці заготовлені ватмани для складання порівняльних діаграм, накреслені
таблиці, котрі заповнюють представники груп в ході заняття.
Хід заняття
1. Вступне слово по цілі та задачі. Відеосюжет.
2. Повідомлення про проблеми, зв’язані з забрудненням атмосфери.
3. Діяльність по робочому листу (розв’язання задач, складання діаграм).
4. Підбиття підсумків, обговорення даних.
5. Складання експертної довідки.
6. Слово на захист повітря.
Завдання для груп на позакласних заняттях
Завдання 1. Заповнити таблицю (кожна група по своїй вулиці).
Завдання 2. Використовуючи дані таблиці, побудувати порівнювальні
діаграми: викиди чадного газу автомобілями різних типів (для кожної вулиці);
викид чадного газу на різних вулицях.
Завдання 3. Уявити, що усі автомобілі перевели на газ та будь який тип
автомобіля викидає в середньому 25 г/км чадного газу. Як зміниться стан
повітряної среди? Заповнити таблицю на робочому листі та побудувати
діаграми.
m n M
Усі типи авто
Завдання 4 (усно). Відповісти на питання: на котрій із вулиць стан повітря
навколишнього середовища найменш забруднений та чому; зробити підсумок
про використання стиснутого газу у вигляді палива.
Завдання 5. Розробити в групах пропозиції по покращенню якості
повітряного середовища та заповнити експертну довідку.
Додаток
П.І. виконавців: _____________________________________________
Робоча формула: M=m*n, де m – кількість чадного газу, викидуємого
одним авто зазначеного типу (г/км), n – середня кількість автівок зазначеного
типу, проїхавших за одну годину.
m
Леніна (вихідні 10-11)
N M
Вантажні авто 89 102 9078
Легкові автівки 24,7 354 8743,8
Автобуси/мікроавтобус
и
70 48 3360
Усього: 504 21181,8
m
Леніна (вихідні 17-18)
N M
Вантажні авто 89 41 3649
Легкові автівки 24,7 305 7533,5
Автобуси/мікроавтобус
и
70 32 2240
Усього: 378 13422,5
m
Леніна (робочі 10-11)
n M
Вантажні авто 89 94 8366
Легкові автівки 24,7 418 10324,6
Автобуси/мікроавтобус
и
70 46 3220
Усього: 558 21910,6
m
Леніна (робочі 17-18)
n M
Вантажні авто 89 51 4539
Легкові автівки 24,7 298 7360,6
Автобуси/мікроавтобус
и
70 38 2660
Усього: 387 14559,6
Усі типи авто по вулицях: m n M
Леніна 25 504 12600
Конституції 25 176 4400
Космонавтів 25 271 6775
Миру 25 431 10775
Гірників 25 293 7325
Строни 25 312 7800
Добровольського 25 198 4950
Викиди чадного газу автомобілями різних типів
(вул. Леніна)
0
2000
4000
6000
8000
10000
12000
Вантажні авто Легкові автівки Автобуси/
мікроавтобуси
вихідні дні,
10-11 години
вихідні дні,
17-18 години
робочі дні,
10-11 години
робочі дні,
17-18 години
Викиди чадного газу на різних вулицях
0,0
5000,0
10000,0
15000,0
20000,0
25000,0
Л
еніна
Конституції
Косм
онавтів
М
ируГірників
С
трони
Д
обровольського
робочі дні,
10-11 години
вихідні дні,
10-11 години
робочі дні,
17-18 години
вихідні дні,
17-18 години
Експертна довідка
про стан повітряного середовища вулиць
Леніна, Конституції, Космонавтів, Миру, Гірників, Строни, Добровольського
Березень 2008 рік учні 6-Б класу ЗОШ І-ІІІ ступенів №4
1. Результати розслідування (де n – кількість автівок зазначеного типу, m викид чадного газу одним авто зазначеного типу, M=m*n)
0
5000
10000
15000
20000
25000
г/км
1O - 11 17 -18
Робочі Вихідні Робочі Вихідні
час досліджень
Леніна Конституції Космонавтів Миру
Гірників Строни Добровольського
21910,6 21181,8
14559,6
13422,5
0
5000
10000
15000
20000
25000
г/км
час досліджень
Леніна
Леніна
Леніна 21910,6 21181,8 14559,6 13422,5
1O - 11 17 -18
5023,6
4578,2
5785,7
4754,9
0
1000
2000
3000
4000
5000
6000
г/км
час досліджень
Конституції
Конституції
Конституції 5023,6 4578,2 5785,7 4754,9
1O - 11 17 -18
11814,2
14397,9
11558,6
12176,7
0
2000
4000
6000
8000
10000
12000
14000
16000
г/км
Космонавтів
Космонавтів
Космонавтів 11814,2 14397,9 11558,6 12176,7
1O - 11 17 -18
14643
15575,4 15246
12232,7
0
5000
10000
15000
20000
г/км
Миру
Миру
Миру 14643 15575,4 15246 12232,7
1O - 11 17 -18
8765 8628,7
6778,4
8111,4
0
2000
4000
6000
8000
10000
г/км
Гірників
Гірників
Гірників 8765 8628,7 6778,4 8111,4
1O - 11 17 -18
15622,7
14774,9
17862,4
16172,9
0
5000
10000
15000
20000
г/км
Строни
Строни
Строни 15622,7 14774,9 17862,4 16172,9
1O - 11 17 -18
6251,1
5534,3 5365,5
4560,1
0
1000
2000
3000
4000
5000
6000
7000
г/км
Добровольського
Добровольського
Добровольського 6251,1 5534,3 5365,5 4560,1
1O - 11 17 -18
Порівняння викидів чадного газу
при використанні різниз видів палива
0
5000
10000
15000
20000
25000
Леніна
Конституції
Космонавтів
М
иру
Гірників
С
трони
Добровольського
дизпаливо та
пальне
стислий газ

More Related Content

Similar to проект авто

Зелена книга "Реалізація Європейського зеленого курсу в транспорті та формува...
Зелена книга "Реалізація Європейського зеленого курсу в транспорті та формува...Зелена книга "Реалізація Європейського зеленого курсу в транспорті та формува...
Зелена книга "Реалізація Європейського зеленого курсу в транспорті та формува...Better Regulation Delivery Office
 
Екологічний проект
Екологічний проектЕкологічний проект
Екологічний проектlabinskiir-33
 
Екологічний проект.
Екологічний проект. Екологічний проект.
Екологічний проект. labinskiir-33
 
визначення стану атмосферно
визначення стану атмосферновизначення стану атмосферно
визначення стану атмосферноЮрій Сиротюк
 
творча робота презентиція
творча робота презентиціятворча робота презентиція
творча робота презентиціяnesmejana58
 
Смертенко Петро Семенович. Позитивний та негативний досвід участі укр. науков...
Смертенко Петро Семенович. Позитивний та негативний досвід участі укр. науков...Смертенко Петро Семенович. Позитивний та негативний досвід участі укр. науков...
Смертенко Петро Семенович. Позитивний та негативний досвід участі укр. науков...ECO-invest
 
Cycling Concept Mykolaiv 2020 presentation in the City Council
Cycling Concept Mykolaiv 2020 presentation in the City CouncilCycling Concept Mykolaiv 2020 presentation in the City Council
Cycling Concept Mykolaiv 2020 presentation in the City Councilvelotransport
 
звіт чемерис мислюк вільнюс
звіт чемерис мислюк вільнюсзвіт чемерис мислюк вільнюс
звіт чемерис мислюк вільнюсramcoopersoon
 
Воркшоп по Дарницькій площі (29.02-02.03)
Воркшоп по Дарницькій площі (29.02-02.03)Воркшоп по Дарницькій площі (29.02-02.03)
Воркшоп по Дарницькій площі (29.02-02.03)velotransport
 

Similar to проект авто (9)

Зелена книга "Реалізація Європейського зеленого курсу в транспорті та формува...
Зелена книга "Реалізація Європейського зеленого курсу в транспорті та формува...Зелена книга "Реалізація Європейського зеленого курсу в транспорті та формува...
Зелена книга "Реалізація Європейського зеленого курсу в транспорті та формува...
 
Екологічний проект
Екологічний проектЕкологічний проект
Екологічний проект
 
Екологічний проект.
Екологічний проект. Екологічний проект.
Екологічний проект.
 
визначення стану атмосферно
визначення стану атмосферновизначення стану атмосферно
визначення стану атмосферно
 
творча робота презентиція
творча робота презентиціятворча робота презентиція
творча робота презентиція
 
Смертенко Петро Семенович. Позитивний та негативний досвід участі укр. науков...
Смертенко Петро Семенович. Позитивний та негативний досвід участі укр. науков...Смертенко Петро Семенович. Позитивний та негативний досвід участі укр. науков...
Смертенко Петро Семенович. Позитивний та негативний досвід участі укр. науков...
 
Cycling Concept Mykolaiv 2020 presentation in the City Council
Cycling Concept Mykolaiv 2020 presentation in the City CouncilCycling Concept Mykolaiv 2020 presentation in the City Council
Cycling Concept Mykolaiv 2020 presentation in the City Council
 
звіт чемерис мислюк вільнюс
звіт чемерис мислюк вільнюсзвіт чемерис мислюк вільнюс
звіт чемерис мислюк вільнюс
 
Воркшоп по Дарницькій площі (29.02-02.03)
Воркшоп по Дарницькій площі (29.02-02.03)Воркшоп по Дарницькій площі (29.02-02.03)
Воркшоп по Дарницькій площі (29.02-02.03)
 

More from Vanya0508

Домашні завдання на період карантину!
Домашні завдання на період карантину!Домашні завдання на період карантину!
Домашні завдання на період карантину!Vanya0508
 
1 2016 січень-лютий
1 2016 січень-лютий1 2016 січень-лютий
1 2016 січень-лютийVanya0508
 
Презентація музей
Презентація музейПрезентація музей
Презентація музейVanya0508
 
Музей СЗОШ №4
Музей СЗОШ №4Музей СЗОШ №4
Музей СЗОШ №4Vanya0508
 
полтавщина початкова школа
полтавщина початкова школаполтавщина початкова школа
полтавщина початкова школаVanya0508
 
наказ на сайт підсумки зірка 16
наказ на сайт підсумки зірка 16наказ на сайт підсумки зірка 16
наказ на сайт підсумки зірка 16Vanya0508
 
10 ways how to say
10 ways how to say10 ways how to say
10 ways how to sayVanya0508
 
калініна ам спец-п_7анг_(120-14)_s
калініна ам спец-п_7анг_(120-14)_sкалініна ам спец-п_7анг_(120-14)_s
калініна ам спец-п_7анг_(120-14)_sVanya0508
 
Kalinina am sp-p_4.uk_(063-14)_s
Kalinina am sp-p_4.uk_(063-14)_sKalinina am sp-p_4.uk_(063-14)_s
Kalinina am sp-p_4.uk_(063-14)_sVanya0508
 
як розвинути память
як розвинути памятьяк розвинути память
як розвинути памятьVanya0508
 
як керувати емоціями
як керувати емоціямияк керувати емоціями
як керувати емоціямиVanya0508
 
як готувати домашні завдання
як готувати домашні завданняяк готувати домашні завдання
як готувати домашні завданняVanya0508
 
що треба робити аби не палити
що треба робити аби не палитищо треба робити аби не палити
що треба робити аби не палитиVanya0508
 
заповіді сучасного школяра
заповіді сучасного школяразаповіді сучасного школяра
заповіді сучасного школяраVanya0508
 
як допомогти собі в стресовій ситуації
як допомогти собі в стресовій ситуаціїяк допомогти собі в стресовій ситуації
як допомогти собі в стресовій ситуаціїVanya0508
 
рекомендації по роботі з обдарованими учнями
рекомендації по роботі з обдарованими учнямирекомендації по роботі з обдарованими учнями
рекомендації по роботі з обдарованими учнямиVanya0508
 
памятка для педагогів
памятка для педагогівпамятка для педагогів
памятка для педагогівVanya0508
 
як батькам виховувати в дітей чесність
як батькам виховувати в дітей чесністьяк батькам виховувати в дітей чесність
як батькам виховувати в дітей чесністьVanya0508
 

More from Vanya0508 (20)

Домашні завдання на період карантину!
Домашні завдання на період карантину!Домашні завдання на період карантину!
Домашні завдання на період карантину!
 
1 2016 січень-лютий
1 2016 січень-лютий1 2016 січень-лютий
1 2016 січень-лютий
 
Презентація музей
Презентація музейПрезентація музей
Презентація музей
 
Музей СЗОШ №4
Музей СЗОШ №4Музей СЗОШ №4
Музей СЗОШ №4
 
Vtoraya
VtorayaVtoraya
Vtoraya
 
Pervaya
PervayaPervaya
Pervaya
 
полтавщина початкова школа
полтавщина початкова школаполтавщина початкова школа
полтавщина початкова школа
 
наказ на сайт підсумки зірка 16
наказ на сайт підсумки зірка 16наказ на сайт підсумки зірка 16
наказ на сайт підсумки зірка 16
 
10 ways how to say
10 ways how to say10 ways how to say
10 ways how to say
 
калініна ам спец-п_7анг_(120-14)_s
калініна ам спец-п_7анг_(120-14)_sкалініна ам спец-п_7анг_(120-14)_s
калініна ам спец-п_7анг_(120-14)_s
 
Kalinina am sp-p_4.uk_(063-14)_s
Kalinina am sp-p_4.uk_(063-14)_sKalinina am sp-p_4.uk_(063-14)_s
Kalinina am sp-p_4.uk_(063-14)_s
 
як розвинути память
як розвинути памятьяк розвинути память
як розвинути память
 
як керувати емоціями
як керувати емоціямияк керувати емоціями
як керувати емоціями
 
як готувати домашні завдання
як готувати домашні завданняяк готувати домашні завдання
як готувати домашні завдання
 
що треба робити аби не палити
що треба робити аби не палитищо треба робити аби не палити
що треба робити аби не палити
 
заповіді сучасного школяра
заповіді сучасного школяразаповіді сучасного школяра
заповіді сучасного школяра
 
як допомогти собі в стресовій ситуації
як допомогти собі в стресовій ситуаціїяк допомогти собі в стресовій ситуації
як допомогти собі в стресовій ситуації
 
рекомендації по роботі з обдарованими учнями
рекомендації по роботі з обдарованими учнямирекомендації по роботі з обдарованими учнями
рекомендації по роботі з обдарованими учнями
 
памятка для педагогів
памятка для педагогівпамятка для педагогів
памятка для педагогів
 
як батькам виховувати в дітей чесність
як батькам виховувати в дітей чесністьяк батькам виховувати в дітей чесність
як батькам виховувати в дітей чесність
 

Recently uploaded

Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 

Recently uploaded (8)

Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 

проект авто

  • 1. Навчальний проект: екологічне дослідження „Автотранспорт та повітря міста” Якість повітря – один з важливіших показників якості навколишнього середовища, яке впливає на здоров’я людини, стан зелених насаджень, архітектурних споруд, пам’ятників. Проект є дослідницькою діяльністю та передбачає використання інтерактивних методів. Проектно-дослідницька діяльність дозволяє школярам практично використати знання, отриманні на уроках математики, біології, екології. При роботі з проектом школярам пропонується вивчити транспортне навантаження на вулицях, оцінити кількість чадного газу, потрапившего до навколишнього середовища разом з вихлопними газами автомобілів. Передбачається, що на основі отриманих даних учасники проекту виробляють пропозиції для покращення екологічної ситуації. Учням пропонували розділити машини на чотири категорії: легкові, вантажні, автобуси, мікроавтобуси. Також нами була спрощена формула для розрахунку викиду до такого вигляду: M=m*n, де m – кількість чадного газу, викидуємого одним авто визначеного типу, г/км (в цьому коефіцієнті ми наперед врахували вплив середнього віку авто та технічного стану авто), n – середня кількість авто визначеного типу, проїхавших за одну годину, M – маса чадного газу, викидуємого автівками визначеного типу на протязі одного кілометру шляху. Мета: розвиток навичок побудови діаграм та їх практичного використання; формування екологічної свідомості та екологічної культури у школярів. Завдання: 1. Формування навичок читання та створення стовбчастих діаграм. 2. Закріплення навичок дій з дробовими виразами, застосування цих дій при розв’язанні практичних задач. 3. Розвиток навичок співробітництва. 4. Привернення уваги дітей до проблеми забруднення атмосфери.
  • 2. 5. Виявлення шляхів розв’язання проблеми забруднення повітря. 6. Реалізація міжпредметних екологічних зв’язків. 7. Формування активної позиції школярів по питанням захисту навколишнього середовища. 8. Розвиток комунікативних здібностей школярів. Етапи дослідження 1. “Занурення” в проблему. На цьому етапі учні знайомляться з однією з глобальних проблем – забруднення атмосфери. Також учням зачитують лист з проханням провести оцінку викидів шкідливих речовин автотранспортом, розподіляються завдання поміж всіх учнів класу. 2. Організація діяльності 1. Підрахувати кількість автівок, проїжджаючих за годину по вулицях міста Комсомольська: Леніна, Конституції, Космонавтів, Миру, Гірників, Строни, Добровольського, поділивши їх на слідуючи типи: легкові, вантажні, автобуси, мікроавтобуси. Рахування два рази на день: з 10 до 11 (час затишшя) та з 17 до 18 (час пік). 2. Підготувати плакат з девізом уроку та плакати, ілюструючи проблему забруднення атмосфери, повідомлення по темі. 3. Підготувати відеосюжет про стан повітря на досліджуємих вулицях з опросом загальної думки. 3. Здійснення діяльності та підбиття підсумків (презентація результатів) Завершуючий етап проводиться в формі позакласних заходів (одне або два заняття, за необхідністю), в ході яких учні завершують завдання на робочому листку, формують підсумки, заповнюють експертну справку. Учні класу діляться на групи: перша – Леніна, друга – Конституції, третя – Космонавтів, четверта – Миру, п’ята – Гірників, шоста – Строни, сьома – Добровольського. На дошці заготовлені ватмани для складання порівняльних діаграм, накреслені таблиці, котрі заповнюють представники груп в ході заняття. Хід заняття
  • 3. 1. Вступне слово по цілі та задачі. Відеосюжет. 2. Повідомлення про проблеми, зв’язані з забрудненням атмосфери. 3. Діяльність по робочому листу (розв’язання задач, складання діаграм). 4. Підбиття підсумків, обговорення даних. 5. Складання експертної довідки. 6. Слово на захист повітря. Завдання для груп на позакласних заняттях Завдання 1. Заповнити таблицю (кожна група по своїй вулиці). Завдання 2. Використовуючи дані таблиці, побудувати порівнювальні діаграми: викиди чадного газу автомобілями різних типів (для кожної вулиці); викид чадного газу на різних вулицях. Завдання 3. Уявити, що усі автомобілі перевели на газ та будь який тип автомобіля викидає в середньому 25 г/км чадного газу. Як зміниться стан повітряної среди? Заповнити таблицю на робочому листі та побудувати діаграми. m n M Усі типи авто Завдання 4 (усно). Відповісти на питання: на котрій із вулиць стан повітря навколишнього середовища найменш забруднений та чому; зробити підсумок про використання стиснутого газу у вигляді палива. Завдання 5. Розробити в групах пропозиції по покращенню якості повітряного середовища та заповнити експертну довідку.
  • 4. Додаток П.І. виконавців: _____________________________________________ Робоча формула: M=m*n, де m – кількість чадного газу, викидуємого одним авто зазначеного типу (г/км), n – середня кількість автівок зазначеного типу, проїхавших за одну годину. m Леніна (вихідні 10-11) N M Вантажні авто 89 102 9078 Легкові автівки 24,7 354 8743,8 Автобуси/мікроавтобус и 70 48 3360 Усього: 504 21181,8 m Леніна (вихідні 17-18) N M Вантажні авто 89 41 3649 Легкові автівки 24,7 305 7533,5 Автобуси/мікроавтобус и 70 32 2240 Усього: 378 13422,5 m Леніна (робочі 10-11) n M Вантажні авто 89 94 8366 Легкові автівки 24,7 418 10324,6 Автобуси/мікроавтобус и 70 46 3220 Усього: 558 21910,6 m Леніна (робочі 17-18) n M Вантажні авто 89 51 4539 Легкові автівки 24,7 298 7360,6 Автобуси/мікроавтобус и 70 38 2660 Усього: 387 14559,6 Усі типи авто по вулицях: m n M Леніна 25 504 12600 Конституції 25 176 4400 Космонавтів 25 271 6775 Миру 25 431 10775 Гірників 25 293 7325 Строни 25 312 7800
  • 6. Викиди чадного газу автомобілями різних типів (вул. Леніна) 0 2000 4000 6000 8000 10000 12000 Вантажні авто Легкові автівки Автобуси/ мікроавтобуси вихідні дні, 10-11 години вихідні дні, 17-18 години робочі дні, 10-11 години робочі дні, 17-18 години
  • 7. Викиди чадного газу на різних вулицях 0,0 5000,0 10000,0 15000,0 20000,0 25000,0 Л еніна Конституції Косм онавтів М ируГірників С трони Д обровольського робочі дні, 10-11 години вихідні дні, 10-11 години робочі дні, 17-18 години вихідні дні, 17-18 години
  • 8. Експертна довідка про стан повітряного середовища вулиць Леніна, Конституції, Космонавтів, Миру, Гірників, Строни, Добровольського Березень 2008 рік учні 6-Б класу ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 1. Результати розслідування (де n – кількість автівок зазначеного типу, m викид чадного газу одним авто зазначеного типу, M=m*n) 0 5000 10000 15000 20000 25000 г/км 1O - 11 17 -18 Робочі Вихідні Робочі Вихідні час досліджень Леніна Конституції Космонавтів Миру Гірників Строни Добровольського
  • 16. Порівняння викидів чадного газу при використанні різниз видів палива 0 5000 10000 15000 20000 25000 Леніна Конституції Космонавтів М иру Гірників С трони Добровольського дизпаливо та пальне стислий газ