1. Тема: Побутові прилади, які споживають енергію. Як потрібно економити
електроенергію.
Мета: формувати в учнів уявлення про значення електроенергії в житті людини,
ознайомити із заходами економії електроенергії, закріпити знання про побутові
електроприлади, виховувати бережливе ставлення до природи та електроенергії.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
1. Розгадування загадок
Розморожувати вміє,
Що потрібно – розігріє.
Піцу зробить за хвилину,
Нагодує всю родину. (Мікрохвильова піч)
Кілобайти, гігабайти,
Папки, файли, блоги, сайти…
Знань чимало різних має,
Цілий світ про нього знає. (Комп’ютер)
Суп, морозиво, ковбаси,
Сало, м'ясо, яйця, кваси…
Все в животику ховає
І свіженьким зберігає. (Холодильник)
То вперед, то назад
Плаває по морю чайка.
Як зупиниш – горе,
Зробить дірку в морі (праска).
У череві баня, в носі решето, на голові ґудзик,
Одна рука й та на спині (електрочайник).
Диво – скринька, в ній – вікно,
У вікні – щодня кіно (телевізор).
Апарат чудовий, добре нам відомий.
Пил він споживає, про чистоту дбає (пилосос).
2. Бесіда
- Що потрібно для роботи всіх цих приладів?
- Що таке енергія?
- Яке значення має електроенергія для людини?
- Ми вже знаємо, що для вироблення електроенергії потрібно спалити багато
горючих корисних копалин або використати воду прісних річок. А це – багатство країни.
Ми не маємо права марно їх витрачати. Тому сьогодні розглянемо питання, як потрібно
економити електроенергію.
IV. Вивчення нового матеріалу
2. - Зараз ви будете працювати у групах і з’ясуєте, на що витрачається найбільше
електроенергії, як можна економити електроенергію.
1 група: На що витрачається багато електроенергії у будинку? Що необхідно робити,
щоб заощаджувати електроенергію.
Збільшити надходження природного світла
Стежити за чистотою вікон
Розчищати зелені насадження
Виходячи з кімнати, вимикати світло
2 група: Як можна економити електроенергію на кухні?
Готувати їжу з накритою кришкою
Не тримати двері холодильника відчиненими
Не ставити в холодильник гарячу їжу
В електрочайник наливати потрібну кількість води
3 група: Як можна економити електроенергію у побуті?
Комп’ютер вмикати для роботи
Використовувати тепловідбивну прасувальну дошку
Чистити поверхню праски
Чистити фільтр пилососа
- Тепер ви знаєте, які заходи треба вживати, щодо економії електроенергії.
- Крім цього існують й інші способи збереження електроенергії і про них нам
розкаже Лукова А. (світлодіодні лампи), Ткаленко А. (енергозберігаючі лампи),
Капуста О. (вікна)
- Крім цього створено чудо-прилади, які допомагають значно заощадити
електроенергію. А розкаже нам про один із таких приладів Легеза Д. (датчик
присутності або руху)
- Доступність електроенергії, тепла, гарячої води створює уявлення про те, що
усі ці блага з’являються самі собою і вони ніколи не вичерпають себе. То чи треба
берегти енергію? Може хтось з вас скаже, що її достатньо. Або скільки витрачу, за
стільки і заплатять мої батьки. Але таке ставлення до енергії дуже швидко приведе до
негативних наслідків.
- Пригадайте, як утворюється електрична енергія? (На електростанціях)
- А які джерела енергії для цього використовують? Чи всі джерела являюсь
відновлювальними?
- Чому кажуть, що якщо зберігаєш електроенергію в будинку, то дбаєш про
природу?
- Так чому ж потрібно економити електроенергію? (Тому що таким чином ми
бережемо природні ресурси, навколишнє середовище, заощаджуємо кошти родини)
V. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Гра «Знайди помилку».
Учитель описує побутову ситуацію, під час якої люди припускаються помилок при
використанні енергоресурсів. Учні мають виявити і виправити цю помилку.
- Тато дивиться телевізор, а поруч — увімкнений магнітофон.
- У сонячний день на вулиці горять вуличні ліхтарі.
3. - Мама, довго розмовляючи по телефону вийшла з кімнати і залишила ввімкненим
комп’ютер.
2. Гра «Так - ні» (світлофор)
Стіни та стеля мають бути темного кольору.
Стежити за чистотою вікон – пил перешкоджає променям Сонця.
Розчищати зелені насадження перед вікнами.
Виходячи з кімнати, залишати світло.
Замінити звичайні лампочки на енергозберігаючі.
На електроплитах слід готувати їжу з накритою кришкою.
Тримати довго дверцята холодильника відчиненими, ставити в нього гарячі
продукти.
Комп’ютер вмикати тоді, коли збираєшся на ньому працювати.
Чиста поверхня праски економить електроенергію.
В електрочайник наливати зайву воду.
Очищений пилосос витрачає менше електроенергії.
Пральна машина бере менше електроенергії при повному завантаженні.
Слід дивитися підряд усі телепередачі.
Користуватися багатьма приладами одночасно.
VІ. Підсумок уроку.
- Що нам дає економія електроенергія? (Збереження природних ресурсів, чистоти
повітря, заощадження коштів родини)
- Над чим ви замислилися?
- Що для збереження електроенергії ви бажаєте зробити прямо зараз?