Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Kalp krizi

376 views

Published on

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Kalp krizi

  1. 1. T ahmin ediniz , şu an 18 :15 akşam ve Siz tek başınıza çok yorucu iş gününden sonra evinize dönüyorsunuz . Ama Siz gerçekten yoruldunuz ……
  2. 2. Siz işinizdeki patronunuzdan dolayı üzgün ve heceyanlı …. Aniden göğüs bölgesi civarında şiddetli acı hissetmeye başladınız. Bu acı daha sonra kolunuz etkiliyor ve de boynunuza doğru yükseliyor. 5 km uzaklığındaki hastaneye gitmeye karar veriyorsunuz . Maalesef , Siz bu mesafeyi güvenli alacağınızdan emin değilsiniz .
  3. 3. Ne olacak ??? SİZ İLK YARDIM KURSUNU ALDINIZ , AMA KENDİNİZE KALP MASAJININ NASIL YAPILACAĞI EĞİTİLMEMİŞTİR !!!
  4. 4. TEK BAŞINIZDA İKEN KALP KRİZİNİ NASIL ATLATABİLİRSİNİZ ? KİŞİLERİN BÜYÜK KISMI KİMSE YANLARINDA YOKKEN KALP KRİZİNİ GEÇİRMEKTEDİRLER. BÖYLECE HEMEN YARDIM ALMADAN KALP KRİZİNE MARUZ KALAN İNSAN GÜÇSÜZ KALMAYA BAŞLIYOR VE BAYILANA KADAR GENELDE 10 SANİYESİ OLDUĞU GÖZLENMİŞTİR BU DURUMDA NE YAPILACAK ??
  5. 5. CEVAP : PANİK YAPMAYIN , ONUN YERİNE HIZLI VE ŞİDDETLİ BİR ŞEKİLDE ÖKSÜRMEYE BAŞLAYINIZ . HER YENİ ÖKSÜRÜŞ ÖNCESİNDE DERİN NEFES ALINIZ . ÖKSÜRÜŞ GÖĞÜSÜN İÇİNDEN ÇIKARAK DERİN VE UZUN OLMALIDIR . NEFES VE ÖKSÜRÜŞ BİR BİRİNİ HER İKİ SANİYEDE DURMADAN YARDIM GELENE VEYA KALP NORMALE DÖNENE KADAR SIRALAMALI .
  6. 6. DERİN NEFES AK CİĞERLERE OKSİJEN VERİR , ÖKSÜRÜŞ İSE KALBİNİZİ SIKAR VE KANIN DOLAŞMASINA YARDIMCI OLUR. SIKAN BASINÇ AYIRICA KALBİN NORMAL RİTME DÖNMESİNE YARDIMCI OLUR . BÖYLECE KALP KRİZİ GEÇİREN İNSAN HASTANEYE KADAR GİTME ŞANSINI ARTTIRMIŞ OLUYOR . BU MAKALE N.º 240 ”JOURNAL OF GENERAL HOSPITAL ROCHESTER” DERGİSİNDE YAYINLANMIŞTIR
  7. 7. BU BİLGİLERİ ANLATABİLECEĞİNİZ EN ÇOK KİŞİLERE İLETİNİZ . BU ONLARIN HAYATLARINI KURTARABİLİR !!! DÜŞÜNMEYİN Kİ , KALP KRİZİ SİZİN SADECE 25 VEYA 30 YAŞTA OLDUĞUNDAN DOLAYI SİZİ YAN GEÇER . ŞU ANKİ HAYAT TEMPOSU VE ŞEKLİYLE KALP KRİZLERİ İNSANLARIN HER YAŞ SEVİYELERİNİ ETKİLER . BUNU ULAŞTIRABİLECEĞİN HERKESE ANLATINIZ .

×