Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Reklama w czasach zarazy Cz. 1 (PL) (wyższa rozdz.: tinyurl.com/DDBxKoronawirus )

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Loading in …3
×

Check these out next

1 of 71 Ad

Reklama w czasach zarazy Cz. 1 (PL) (wyższa rozdz.: tinyurl.com/DDBxKoronawirus )

Download to read offline

http://antycovid.ddb.pl/

Strategie komunikacji w obliczu pandemii koronawirusa.

Pandemia to dla marek czas dynamicznie zmieniającej się sytuacji i nieustannych wyzwań, dlatego w jej trakcie publikujemy kolejne raporty strategiczne w ramach serii "Reklama w czasach zarazy”. Ich celem jest pomoc w kalibracji komunikacji i działań w tym trudnym okresie.

Pierwszy z raportów to „Strategie komunikacji w obliczu pandemii koronawirusa”. Opublikowany przez nas w pierwszych dniach restrykcji podpowiada, jak komunikować się w tym czasie. Drugi, "100 predykcji, czyli co przyniesie przyszłość”, próbuje znaleźć odpowiedź na pytania co przed nami oraz jak przygotować się na tak często wspominaną Nową Normalność.

http://antycovid.ddb.pl/

Strategie komunikacji w obliczu pandemii koronawirusa.

Pandemia to dla marek czas dynamicznie zmieniającej się sytuacji i nieustannych wyzwań, dlatego w jej trakcie publikujemy kolejne raporty strategiczne w ramach serii "Reklama w czasach zarazy”. Ich celem jest pomoc w kalibracji komunikacji i działań w tym trudnym okresie.

Pierwszy z raportów to „Strategie komunikacji w obliczu pandemii koronawirusa”. Opublikowany przez nas w pierwszych dniach restrykcji podpowiada, jak komunikować się w tym czasie. Drugi, "100 predykcji, czyli co przyniesie przyszłość”, próbuje znaleźć odpowiedź na pytania co przed nami oraz jak przygotować się na tak często wspominaną Nową Normalność.

Advertisement
Advertisement

More Related Content

Similar to Reklama w czasach zarazy Cz. 1 (PL) (wyższa rozdz.: tinyurl.com/DDBxKoronawirus ) (20)

More from DDB Warszawa (20)

Advertisement

Recently uploaded (20)

Reklama w czasach zarazy Cz. 1 (PL) (wyższa rozdz.: tinyurl.com/DDBxKoronawirus )

 1. 1. Strategie komunikacji w obliczu pandemii koronawirusa. Marcin Trzepla | senior strategic planner | 18 marca 2020 Reklama w czasach zarazy. fot. Heorhii Heorhiichuk, pexels.com
 2. 2. “Reklama w czasach zarazy. | Strategie komunikacji w obliczu pandemii koronawirusa. May you live in interesting times. “ Angielskie powiedzenie błędnie uważane za, o ironio, chińską klątwę. Brzmiące pozornie jak dobre życzenie, w rzeczywistości jest sposobem pochwały “nieciekawych czasów” jako spokojnego życia w obliczu tych “ciekawych”, oznaczających dramatyczne wydarzenia.
 3. 3. Stajemy w obliczu pierwszej takiej sytuacji w najnowszej historii Polski i świata: pandemii i powszechnej kwarantanny. W przeciągu najbliższych tygodni wypłyniemy na nieznane wody – jako ludzie, ale też pracownicy branży komunikacyjnej, którzy muszą odnaleźć się w nowej sytuacji. Bo to, że najbliższy czas nie będzie łatwym dla biznesu, już wiemy. W obliczu tak dużej niepewności i spadku konsumpcji pytanie nie brzmi już, czy, ale jaki “plan b” wprowadzić dla dotychczas planowanych działań komunikacyjnych. I nie, nie jest to czas hibernacji, przeczekania. Na branży reklamowej spoczywa obecnie duża odpowiedzialność zadbania o bezpieczeństwo i przyszłość marek, dla których pracujemy, mających pośredni wpływ na życie wszystkich nas. Doświadczenia z epidemii w Azji pokazują, że marki, które dały coś od siebie społeczeństwu w trakcie kryzysu – zdecydowały się zaangażować i zadbać o wspólne dobro – zostaną docenione. Od naszej reakcji może zależeć lepsze wejście w realia postpandemiczne. Dlatego kluczowe pytanie brzmi dzisiaj: co moja marka może zrobić dla ludzi, jak pomóc? Oczywiście, nie ma jednego remedium – każda kategoria inaczej zniesie ten czas, inaczej się w nim odnajdzie. W tym opracowaniu postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie jak marka powinna zachować się w obliczu epidemii. Oparliśmy je w dużej mierze na raportach z Azji, która zdaje się powoli pokonywać Koronawirusa. W obliczu nieznanego, ich doświadczenia mogą okazać się bezcenną lekcją. Miejmy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu służb oraz mobilizacji nas wszystkich do społecznego dystansowania uda się jak najszybciej uporać z epidemią, a my wrócimy do zawieszonych projektów i briefów. Trzymajcie się zdrowo! Zespół DDB Warszawa Intro. Reklama w czasach zarazy. | Strategie komunikacji w obliczu pandemii koronawirusa. fot. Victor Grabarczyk, unsplash.com
 4. 4. Plan. 1. Co nas czeka w najbliższym czasie? 2. Perspektywa społeczna w czasie pandemii. 3. Predykcje dla biznesu i gospodarki. 4. Jak marki mogą odnaleźć się w nowej sytuacji. 5. Etap I & II: Pandemia. I co teraz. 6. Etap III: Odrodzenie. 7. Etap IV: Nowy świat. 8. Podsumowanie. Reklama w czasach zarazy. | Strategie komunikacji w obliczu pandemii koronawirusa.
 5. 5. 1. Co nas czeka* w najbliższym czasie? * Przewidywania w oparciu o wiedzę dostępną na dzień 16.03. fot. @freetousesoundscom, unsplash.com Reklama w czasach zarazy. | Co nas czeka w najbliższym czasie?
 6. 6. Specyfika pandemii. Źródło: https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-act-today-or-people-will-die-f4d3d9cd99ca Bardzo ważne w przystosowaniu się do sytuacji – realiów, w jakich przyjdzie nam żyć i pracować w najbliższych tygodniach – jest zrozumienie specyfiki pandemii koronawirusa. Dane z krajów opanowanych COVID-19 pokazują, że mamy do czynienia z wirusem o wysokiej zaraźliwości. Wynika to po części z tego, że jest on nowy i jako ludzie nie mamy na niego przeciwciał (w praktyce oznacza to jego łatwe przenoszenie się z człowieka na człowieka). Liczba odtwarzania, czyli osób, które statystycznie może zarazić chora osoba, jest wysoka i wynosi dla COVID-19: 2-2,5 osoby. Niepowstrzymywana epidemia koronawirusa z czasem rośnie wykładniczo – najpierw powoli, po czym przyspiesza, podwajając z dnia na dzień liczbę zachorowań. Do zwalczenia koronawirusa konieczna jest zaraźliwość na poziomie <1 osoby. Wtedy z czasem wirus wygaśnie. Reklama w czasach zarazy. | Co nas czeka w najbliższym czasie?
 7. 7. Kluczem do zwalczenia epidemii jest ograniczenie liczby infekcji. Zmniejszając szybkość transmisji wirusa, kupimy czas służbom oraz damy im możliwość pomocy chorym, bez “zapchania” służby zdrowia. Dlatego jedynym dostępnym obecnie rozwiązaniem dla każdego z nas jest izolacja, która pozwoli powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się COVID-19. W przeciwnym razie, jeśli nie zmniejszymy wskaźnika transmisji, choroba będzie rozprzestrzeniać się w sposób niekontrolowany. Konieczność zdecydowanych działań. Reklama w czasach zarazy. | Co nas czeka w najbliższym czasie?
 8. 8. Dowodem na to są dane i doświadczenia z Chin, które dokładnie pokazują, jak rozprzestrzenia się wirus. Pomarańczowe słupki pokazują oficjalnie zdiagnozowane przypadki koronawirusa każdego dnia w prowincji Hubei. Te, o których wiedziały władze. Szare z kolei to domniemana liczba przypadków, o której chiński rząd nie wiedział, a o której Chiński Ośrodek Kontroli i Zapobiegania Chorobom Zakaźnym dowiedział się drogą wywiadu u pacjentów. To zakażeni, o których władze nie wiedziały. Suma obu słupków pokazuje realną sytuację, jaka miała miejsce w Hubei. Od momentu zamknięcia prowincji widzimy spadek nieznanych przypadków, czyli realne wyhamowanie rozprzestrzeniania się wirusa w sposób niekontrolowany. Równolegle rośnie liczba znanych przypadków, o których władze wiedzą, więc mogą opanować epidemię. Chińska lekcja. Reklama w czasach zarazy. | Co nas czeka w najbliższym czasie?
 9. 9. Dane ze wszystkich krajów pokazują, że wirus w podobnym tempie rozprzestrzenia się w większości krajów, gdzie szybko nie wprowadzono dystansowania społecznego. Do opanowania epidemii kluczowe jest uwzględnienie dwóch zmiennych: - na każdy zdiagnozowany przypadek, podobnie jak w Chinach, przypada wiele więcej tych nieznanych, - moment, w którym wprowadzimy dystansowanie społeczne, zdeterminuje liczbę chorych oraz czas wychodzenia z kryzysu. Każdy kraj czeka to samo. Źródło: https://www.corriere.it/salute/malattie_infettive/20_marzo_10/coronavirus-altri-paesi-saranno-uguali-all-italia-entro-9-14-gi orni-bdc1e9b2-62e5-11ea-a693-c7191bf8b498.shtml Reklama w czasach zarazy. | Co nas czeka w najbliższym czasie?
 10. 10. “To jest czas na kwarantannę każdego z nas” Minister Zdrowia Łukasz Szumowski fot. Paweł Supernak / PAP Reklama w czasach zarazy. | Co nas czeka w najbliższym czasie?
 11. 11. Wydaje się, że decyzja o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, ograniczeniu imprez masowych, zamknięciu szkół i granic była na tle innych krajów reakcją względnie szybką, na w miarę wczesnym etapie epidemii w kraju (“jedynie” 68 przypadków, stan na 13.03). Większość krajów Europy Zachodniej wstrzymuje się obecnie od tej decyzji lub dopiero się do niej przekonuje, gdy liczba zachorowań jest nieraz kilkudziesięciokrotnie wyższa niż w Polsce. Wczesna reakcja w Polsce. Źródło: https://www.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6 Stan na 15.03.2020 Reklama w czasach zarazy. | Co nas czeka w najbliższym czasie?
 12. 12. Obecnie zaobserwować możemy w Polsce podobne tempo wzrostu, będące efektem pierwszych, niekontrolowanych zakażeń. Wiemy, że we wszystkich krajach koronawirus rozprzestrzenia się z podobną dynamiką, więc tylko od nas zależy, w którą stronę pójdzie Polska. Najbliższe dni pokażą, jak potoczą się dalsze sprawy w kraju. Czy zanotujemy wzrost zachorowań jak w krajach Europy Zachodniej, czy też linia wskazująca wzrost zakażeń się “wypłaszczy”. W tej chwili ciężko przewidzieć, którą drogę obierzemy, ale zważywszy na przewagę czasową i względnie wczesne wprowadzenie obostrzeń, możemy liczyć na drugi scenariusz. Wszystko zależeć będzie od działań władz oraz mobilizacji społeczeństwa do pozostania w domach. Scenariusz włoski czy singapurski? Źródło: https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-act-today-or-people-will-die-f4d3d9cd99ca Reklama w czasach zarazy. | Co nas czeka w najbliższym czasie?
 13. 13. Reklama w czasach zarazy. | Co nas czeka w najbliższym czasie? Predykcje: Kryzys będzie trwał wiele tygodni. Względny powrót do normalności to najwcześniej maj. Polska może wyjść z kryzysu epidemicznego jako jeden z pierwszych krajów UE.
 14. 14. Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii. 2. Perspektywa społeczna w czasie pandemii. fot. Daniel Tafjord, unsplash.com
 15. 15. Mamy do czynienia z zupełnie nową sytuacją dla Polaków. Po raz pierwszy w najnowszej historii stanęliśmy przed koniecznością zamknięcia się w domach w obawie przed szerzącą się pandemią. Dla nas wszystkich oznacza to zupełnie nowe realia i ograniczenia. Zmianę sposobu życia i konieczność dostosowania się. Przygotowania zaopatrzenia w obawie o późniejszą aprowizację, konieczność pracy zdalnej będącej dla wielu osób nowością, organizacji czasu dzieciom... Nieunikniona kwarantanna. Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii.
 16. 16. Zdaje się, że Polacy szybko i sprawnie dostosowali się do nowej, trudnej sytuacji, dobrowolnie lub w wyniku decyzji firm poddając się kwarantannie i przechodząc na pracę zdalną. Na sytuację zareagowało również wiele biznesów, zamykając na pewien czas swoje sklepy, punkty usługowe, tak aby ograniczyć kontakty międzyludzkie. Szybka reakcja jest wynikiem zarówno strachu, jak i dyscypliny wynikającej ze zrozumienia sytuacji, w tym jedynego sposobu na powstrzymanie choroby – dystansowania społecznego. Zrozumienie i strach. Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii.
 17. 17. Internet momentalnie odpowiedział wiralowymi akcjami, w ramach których Polacy nawzajem zachęcają się do pozostania w domach, dzieląc się informacjami, poradami i utwierdzając w słuszności czasowej izolacji. #ZostanWdomu #StayTheFuckHome Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii.
 18. 18. Konieczność nagłej zmiany życia podporządkowanej dystansowaniu społecznemu, potęgowany strach przez wszechobecne informacje o wirusie oraz brak pewności o przyszłość. To wszystko spowoduje szereg zmian w potrzebach i zachowaniach konsumenckich w ciągu najbliższych tygodni, podczas których jako społeczeństwo przewartościujemy wiele spraw. Zmiana zachowań konsumenckich. Najważniejsze bezpieczeństwo. Minimalizacja czasu na zewnątrz & dystansowanie społeczne. Częstsze kontakty online/telefon. Dom musi zastąpić cały świat. Praca, rozrywka, ćwiczenia... Strach i niepewność. O bezpieczeństwo, pracę, przyszłość... Ograniczenie wydatków. Tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii.
 19. 19. W badaniu przeprowadzonym przez Kantar China Insights najczęściej wymienianym sposobem spędzania czasu w trakcie epidemii w Chinach było oglądanie filmów (58%), krótkich wideo (56%) oraz tradycyjnej telewizji (41%). Zaraz za różnymi formami wideo znalazły się gry (mobilne i online) wymieniane przez 39% badanych oraz kontaktowanie się ze znajomymi (powyżej 30%). Co ciekawe, spanie jako sposób na zabicie czasu w kwarantannie było wymieniane aż przez 54% respondentów. Jak spędza się czas w kwarantannie? Źródło: https://us.kantar.com/business/brands/2020/survey-measures-coronavirus-outbreak%E2%80%99s-impact-on-china%E 2%80%99s-consumption/ Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii.
 20. 20. W trakcie epidemii w Chinach nastąpił zdecydowany wzrost usług świadczonych zdalnie, zaspokajających nowe potrzeby konsumentów. Według Kantar China Insights aż 84% konsumentów objętych kwarantanną wypróbowało przynajmniej jedną nową usługę po raz pierwszy. Najpopularniejszą były konsultacje medyczne online (34%), edukacja online (33%), narzędzia do pracy zdalnej (29%) oraz płatne usługi rozrywki (26%). Według badania iResearch wzrost częstotliwości korzystania z VOD wyniósł w trakcie epidemii aż 50%. Wśród kategorii, które zaliczyły zdecydowany wzrost, wymienić można również gaming. W czasie dwóch miesięcy dzienna liczba aktywnych użytkowników najpopularniejszych gier firmy Tencent: Mahjong i Game for Peace wzrosła odpowiednio o 109% i 44%. Wiele źródeł chińskich podkreśla również wzrost usług e-commerce, szczególnie dla podstawowych produktów, takich jak pożywienie. Wzrost niektórych potrzeb. Źródła: https://www.cnbc.com/2020/02/28/coronavirus-singapore-online-shopping-and-delivery.html https://us.kantar.com/business/brands/2020/survey-measures-coronavirus-outbreak%E2%80%99s-impact-on-china%E 2%80%99s-consumption/ https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-04/virus-quarantines-in-china-spur-tencent-netease-gaming-surge Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii.
 21. 21. W trakcie kryzysu, jakim jest pandemia, i konieczności długotrwałego zamknięcia w domu szczególnie ważne są pozytywne bodźce emocjonalne. Wśród nich na pewno można wymienić potrzebę dobrych informacji oraz nadzieję na poprawę, wsparcie i podtrzymanie na duchu. Obrazy z Włoch, które często obserwujemy – ludzi śpiewających i bawiących się na balkonach – udowadniają bardzo silną potrzebę jedności, solidarności oraz odskoczni od codziennych trudów. Potrzeby emocjonalne nie mniej ważne. Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii.
 22. 22. Szczególnie ważne gesty życzliwości i zaangażowania. Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii.
 23. 23. Nowi bohaterowie. Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii.
 24. 24. Ważnym elementem w rozładowaniu stresu jest poczucie humoru, które pozwala nam oswoić się z sytuacją, na którą sami nie mamy wpływu. Humor, czyli lekarstwo na wirusa. Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii.
 25. 25. Najważniejsze bezpieczeństwo. Minimalizacja czasu na zewnątrz & dystansowanie społeczne. Częstsze kontakty online/telefon. Dom musi zastąpić cały świat. Praca, rozrywka, ćwiczenia... Strach i niepewność. O bezpieczeństwo, pracę... Ograniczenie wydatków. Tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Co się zmieni. Utrzymanie potrzeby bezpieczeństwa. Wzmożona potrzeba zadbania o bezpieczeństwo. Potrzeba wolności odebranej na kilka tygodni, wyjścia z domu. Doświadczeń z czasów sprzed pandemii. Brak interakcji międzyludzkich – potrzeba ich nadrabiania z osobami, których nie widziało się od tygodni. Potrzeba odreagowania i pozytywnych bodźców. (rozrywki, podróży etc.) Potrzeba konsumowania/ potrzeba oszczędzania (w zależności od czasu trwania pandemii). Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii.
 26. 26. Badania przeprowadzone w Chinach pokazują silną potrzebę ludzi, aby po zakończeniu pandemii móc zacząć spędzać czas poza domem. Blisko 60% badanych Chińczyków planuje w pierwszej kolejności udać się do restauracji. Jako kolejne wymieniają chęć podróży i rozrywki poza domem (ok. 50%). Co ciekawe, po traumie pandemii blisko 40% badanych wymienia działania związane z kwestiami bezpieczeństwa – zakup leków i suplementów, ubezpieczenie zdrowotne i prewencję chorobową. Przyszła potrzeba odreagowania. Źródło: https://us.kantar.com/business/brands/2020/survey-measures-coronavirus-outbreak%E2%80%99s-impact-on-china%E 2%80%99s-consumption/ Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii.
 27. 27. U Chińczyków jeszcze w trakcie szalejącej epidemii w lutym widać było pozytywne nastawienie względem przyszłości. W badaniu przeprowadzonym przez Wavemaker China 78% respondentów odpowiedziało, że jest zasadniczo pozytywnie nastawionych do przyszłości. Potwierdzają to wyniki raportu Euromonitor “Consumers in Crisis”. Wskazuje on, że aż 6 na 10 osób twierdziło w lutym, że po zakończeniu epidemii w ciągu najbliższych trzech miesięcy gotowe będą na wydatki podobne lub wyższe niż w tym samym okresie rok wcześniej. Wiara w lepszą przyszłość. Nastawienie Chińczyków (ze wszystkich prowincji) do skutków epidemii Źródło: badanie Wavemaker we wszystkich prowincjach ChRL, 4116 respondentów, w tym 500 z prowincji Hubei (luty 2020) Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii.
 28. 28. To co zostanie po koronawirusie w Polsce (i Europie) to nie tylko prawdopodobne: trauma narodowa, dziura w budżecie kraju, spadek PKB oraz otrzeźwienie, jak słaba i nieprzygotowana na takie kryzysy jest służba zdrowia. Na poziomie konsumenckim nastąpi przewartościowanie. Zmienią się potrzeby, poziom i skłonność do konsumpcji. Przykład chiński pokazuje zmiany u konsumentów wyrzeźbione traumatycznymi przeżyciami i tygodniami w zamknięciu. Wzrost e-commerce, usług VOD i rozrywki online, wyczulenie na bezpieczeństwo. W obecnej chwili są to jednak predykcje, a ich weryfikacja nastąpi za kilka miesięcy. Pandemia zostawi po sobie zmiany. Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii. fot. Kristine Tanne, unsplash.com
 29. 29. Predykcje: W kryzysie zmienią się potrzeby i nawyki konsumentów. Znacząco zmaleje konsumpcja. Ludzie będą potrzebować pozytywnych bodźców, wsparcia, poczucia jedności i solidarności. Pandemia zostawi po sobie ślad i zmiany w modelach konsumpcji. Reklama w czasach zarazy. | Perspektywa społeczna w czasie pandemii.
 30. 30. źródło: Benjamin Sow, unsplash.com Predykcje dla biznesu i gospodarki. 3. Reklama w czasach zarazy. | Predykcje dla biznesu i gospodarki.
 31. 31. Trudno w tym momencie dokładnie przewidzieć wpływ koronawirusa na naszą gospodarkę. Wiele zależy od tego, jak przebiegać będzie pandemia w Polsce, jak szybko uda się ją opanować oraz czy zostanie zastosowane rozwiązanie “atomowe”. Pełny “lockdown” – czyli powszechna kwarantanna dla wszystkich. Według prognoz Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 12.03 wzrost polskiego PKB spadnie o około 0,4-1,3 punktu procentowego. Przedział ten można uznać w obliczu pandemii za wysoce optymistyczny scenariusz. Na początku zaboli. Reklama w czasach zarazy. | Predykcje dla biznesu i gospodarki. Żródło: https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-uderzy-w-polska-gospodarke-oto-najnowsze-prognozy-648812958663 6929a.html
 32. 32. Wpływ na poszczególne kategorie. Względnie odporne kategorie Negatywny wpływ Produkty higieniczne Usługi medyczne/ leki/suplementy Jedzenie i napoje Ubezpieczenia E-commerce i pochodne VOD/ rozrywka online Sklepy typu convenience Gaming Podróże & loty Motoryzacja i pochodne Rozrywka OOH Galerie/sklepy wielkopowierzchniowe Kategoria beauty Gastronomia Produkty luksusowe Meble i sklepy budowlane Alkohole Sport Usługi online/ praca zdalna Szybkie pożyczki Reklama w czasach zarazy. | Predykcje dla biznesu i gospodarki. Według badania Kantar, w Chinach pandemia wpłynęła na wzrost wybranych kategorii. Naturalnie największy został odnotowany w kategoriach medycznych, związanych z zabezpieczeniem się przed chorobą oraz w branży farmaceutycznej. Kolejne miejsce zajęła kategoria związana z zabezpieczeniem drugiej, najważniejszej potrzeby w trakcie pandemii – jedzenie i napoje. Po drugiej stronie skali znalazły się przede wszystkim branże związane z koniecznością opuszczania domu: gastronomia, turystyka, branża beauty i fitness. Bardzo ograniczone w trakcie pandemii zostały również wydatki na kategorię dóbr luksusowych. Na nią aż 61% ankietowanych w Chinach zmniejszyło lub anulowało swoje wydatki, co jest efektem dużej niepewności w tym czasie. Źródło: https://us.kantar.com/business/brands/2020/survey-measures-coronavirus-outbreak%E2%80%99 s-impact-on-china%E2%80%99s-consumption/
 33. 33. Spodziewane odbicie się po zakończeniu. Po zakończeniu pandemii powinno nastąpić szybkie odbicie, jeśli uda się utrzymać potencjał gospodarczy państwa, tj. możliwość wznowienia normalnej pracy i produkcji. Konieczne do tego będzie “utrzymanie się przy życiu” firm, ich zatrudnienia, możliwości finansowania. Wymagać to będzie prawdopodobnie wsparcia państwa. Z drugiej strony naturalną potrzebą społeczną, która nastąpi po wygaszeniu pandemii, będzie chęć odreagowania. Prawdopodobnie jednak będziemy mieć do czynienia z unikaniem konsumpcji, jaką dotychczas znaliśmy, wynikającym ze strachu i z niepewności oraz traumy po kryzysie. Wydatki na dobra konsumenckie w trakcie i po epidemii SARS w Chinach (2003) Źródło: Refinitiv Datastream Reklama w czasach zarazy. | Predykcje dla biznesu i gospodarki.
 34. 34. Predykcje: Gospodarka mocno odczuje pandemię. Jednak nie wszystkie branże w tym samym stopniu. Po opanowaniu kryzysu czeka nas odbicie w gospodarce. Im szybciej to nastąpi, tym mniej bolesne będą skutki. Reklama w czasach zarazy. | Predykcje dla biznesu i gospodarki.
 35. 35. 4. Jak marki mogą odnaleźć się w nowej sytuacji. Reklama w czasach zarazy. | Jak marki mogą odnaleźć się w nowej sytuacji. fot. Benjamin Sow, unsplash.com
 36. 36. Kluczowe predykcje dla marek. Kryzys będzie trwał wiele tygodni. Względny powrót do normalności to najwcześniej maj. Ludzie będą potrzebować pozytywnych bodźców, wsparcia, poczucia jedności i solidarności. W kryzysie zmienią się potrzeby i nawyki konsumentów. Znacząco zmaleje konsumpcja. Polska może wyjść z kryzysu epidemicznego jako jeden z pierwszych krajów UE. Gospodarka mocno odczuje pandemię. Jednak nie wszystkie branże w tym samym stopniu. Po opanowaniu kryzysu czeka nas odbicie w gospodarce. Im szybciej to nastąpi, tym mniej bolesne będą skutki. Pandemia zostawi po sobie ślad i zmiany w modelach konsumpcji. Reklama w czasach zarazy. | Jak marki mogą odnaleźć się w nowej sytuacji.
 37. 37. W czasach zawirowań i wyzwań z nimi związanych ważne jest, aby dostrzec szanse i możliwości. Nie czekać i już przygotowywać się na postpandemiczny świat. Reklama w czasach zarazy. | Jak marki mogą odnaleźć się w nowej sytuacji. fot. Krzysztof Kotkowicz, unsplash.com
 38. 38. Co robić. W momencie kryzysu, jakim jest pandemia, kluczowe jest szybkie rozeznanie w sytuacji i skalibrowanie strategii działań, której celem jest dostosowanie się do nowych realiów. Oznacza to rewizję dotychczasowych planów i przygotowanie na zmiany. W obliczu takiego wyzwania należy działać dwutorowo. Przede wszystkim opracować plan działań na szybko, odpowiadający na nowe potrzeby konsumentów. Bez wątpienia kluczowe są tu elastyczność działań i refleks, wymagające skróconej ścieżki decyzyjnej, oraz umiejętność wyjścia z typowej roli biznesu. Największym błędem, jaki można popełnić w trakcie kryzysu dotykającego całe społeczeństwo, jest próba spieniężenia tragedii. Czas pandemii wymaga nadzwyczajnego wyczulenia na emocje ludzi. Każda próba dodatkowego zarobienia w tym czasie może spotkać się z ich wrogością. Mówiąc wprost – w czasie pandemii ludzie oczekują od nas zaangażowania we wspólną sprawę. Dlatego naszym celem powinna być pomoc i odpowiedzenie na ich potrzeby. Okres ten może być czasem dbania o biznes inaczej niż sprzedażą (o którą wtedy może być ciężko) – budowaniem marki i relacji z konsumentami, która zostanie doceniona po czasie. Z drugiej strony już w początkowych fazach kryzysu należy rozpocząć planowanie działań o horyzoncie średnio- i długofalowym, mających zapewnić nam bezpieczny powrót na tory, gdy kryzys się zakończy. W tym momencie nikt nie jest w stanie przewidzieć, w którą stronę pójdzie świat i Polska. Jednak opracowanie scenariuszy, na bieżąco kalibrowanych, pozwoli nam być gotowym na nowe realia. Reklama w czasach zarazy. | Jak marki mogą odnaleźć się w nowej sytuacji.
 39. 39. Model działań dla marek*. Pandemia Co zmienić w biznesie, aby być potrzebnym w nowych realiach? Jak wprowadzić nowe usługi/produkty w kwarantannie? Jak odrobić straty i odbudować biznes? Jak zachęcić do ponownej konsumpcji po pandemii? Czy oferta jest dalej relewantna w obliczu zmian, jakie wprowadził kryzys? Pandemia jest w początkowej fazie. Ludzie przystosowują się do nowej sytuacji. Uwolnienie ludzi i ich potrzeb, chęć odreagowania. Wzrost optymizmu wynikający z końca pandemii. Możliwe perturbacje ekonomiczne! Stopniowe ustabilizowanie sytuacji i powrót do normalności. Ważne! W przypadku koronawirusa może nastąpić nawrót pandemii! Krótki (prawdopodobnie III-V) Średni (prawdopodobnie VI-VIII) Średni (prawdopodobnie IX-?) Horyzont czasowy Etap działań Wyzwania Szybka reakcja na zmiany i nowe potrzeby ludzi. Pomoc i zaangażowanie. Zbliżenie do konsumentów i solidarność, sprawne działanie, wyjście z roli marki-sprzedawcy, obecność komunikacyjna w miarę możliwości. Ofensywa marketingowa. Kampanie reklamowe, ponowne budowanie trafficu do sklepów/salonów, promocje & zachęty pobudzające biznes. Odnalezienie się w nowych potrzebach. Śledzenie na bieżąco zmian na rynku i w zachowaniach konsumentów, zmiany w ofercie i funkcjonowaniu biznesu. Działania Redukcja potencjalnych szkód dla marki i budowanie bliskości. Monetyzacja optymizmu i wcześniejszych działań wizerunkowych. Stanie się liderem nowych realiów.Cel etap II: Oswajanieetap I: Szok etap III: Odrodzenie etap IV: Nowy świat Dalsze budowanie wizerunku i potencjalnej sprzedaży w kryzysie. Nagła zmiana realiów biznesu i wprowadzenie ograniczeń dla ludzi. Jak się zachować w rozwijającej się sytuacji? Pandemia w trakcie. Ludzie przyzwyczajają się do realiów, w jakich się znaleźli. Zaadaptowanie biznesu do nowych realiów. Dopasowanie do realiów pandemii oferty ułatwiającej życie, śledzenie sytuacji na rynku, planowanie, co dalej, uważne budowanie wizerunku marki. Reklama w czasach zarazy. | Jak marki mogą odnaleźć się w nowej sytuacji. * Proponowany podział jest modelem teoretycznym, nie będzie miał zastosowania zawsze, dla wszystkich marek i kategorii. Rozważ jego alternatywne wersje w zależności od specyfiki swojej branży.
 40. 40. fot. @freetousesoundscom, unsplash.com Etap I & II: Pandemia. I co teraz. 5. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 41. 41. Główne wyzwanie. Spadek konsumpcji i aktywności gospodarczej, zmiana potrzeb, strach, niepokój, niepewność. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 42. 42. Jak się zachować? Pierwsza faza pandemii to czas na ludzką solidarność i zaangażowanie we wspólną walkę. Następnie istotne jest dopasowanie biznesu do realiów pandemii ułatwiające ludziom życie w trakcie. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 43. 43. Jakie podejście? Wszystkie działania związane z chęcią pomocy ludziom i zaangażowania w walkę z pandemią spotkają się z dużym docenieniem i uznaniem ze strony konsumentów. Pokazują to zarówno pierwsze przypadki z Polski, jak i z zagranicy, gdzie zaangażowanie sektora prywatnego było każdorazowo szeroko komentowane w mediach. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 44. 44. Czy każda wydana złotówka będzie mieć swój bezpośredni zwrot? Z pewnością nie. Ale każda niewydana złotówka, gdy zdecydujemy się milczeć, będzie kosztem za nieobecność i obojętność. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 45. 45. Checklista: Co zrobić w trakcie pandemii. Etap: Szok. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz. Wyciągnij dłoń do ludzi. Wyjdź z roli marki-sprzedawcy. W czasie kryzysu ludzie ograniczą wydatki do najpotrzebniejszych rzeczy. Za to będą oczekiwać wsparcia, które powinieneś zaoferować. Docenią to! Nie chowaj głowy w piasek. Odcięcie się może być odebrane jako pozostawienie ludzi samych sobie. Nawet jeśli Twoja marka nie ma wiele do zaoferowania, wciąż możesz ich wspierać. Działaj szybko i sprawnie. W trakcie pandemii nie ma czasu na długie zastanawianie się. Konieczne jest skrócenie i przyspieszenie ścieżki decyzyjnej.
 46. 46. Checklista: Co zrobić w trakcie pandemii. Etap: Oswojenie. Dostosuj biznes do zmian. E-commerce, obsługa bezkontaktowa, umożliwienie obsługi zdalnej. Staraj się wprowadzić rozwiązania adaptujące do nowych realiów. Planuj, co dalej. Pracuj nad dalszym planem. Kryzys minie, a czas po nim z dużym prawdopodobieństwem będzie walką o odrobienie strat, również dla konkurencji. Śledź sytuację na rynku. Wydarzenia zmieniać się będą z godziny na godzinę. Obserwuj, co robi konkurencja, i nie bój się zrobić tego samego. Nikt nie będzie oczekiwał teraz kreatywności, a proaktywności. Uważnie buduj wizerunek. Wykorzystaj czas, poszukaj w swojej marce czegoś, co może być istotne w tym czasie dla konsumentów, nawet jeśli do tej pory nie było to kluczowe. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 47. 47. Potrzeba ruchu i ćwiczeń fizycznych Zmiana produkcji na przydatne narzędzia do walki z pandemią Potrzeba informacji i wiedzy Checklista: Obszary, w których możesz pomóc. Potrzeba nauki i pracy zdalnej Potrzeba zajęcia wolnego czasu Potrzeba organizacji wartościowego czasu dzieciom Potrzeba zaopatrzenia w jedzenie i leki Wsparcie służby zdrowia Wsparcie finansowe dla walki z wirusem Potrzeba kontaktu z bliskimi Regulowanie sytuacjiZachęcanie do pozostania w domach Pomoc w trudnej sytuacji finansowej ... Wsparcie emocjonalne dla ludzi Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 48. 48. Potrzeba nauki i pracy zdalnej. Źródło: Antyweb, https://antyweb.pl/jak-microsoft-i-google-wspomagaja-nas-w-walce-w-koronawirusem Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 49. 49. Potrzeba zajęcia wolnego czasu. Canal+ zareagował natychmiastowo po decyzji o zamknięciu stadionów ekstraklasowych, oferując odkodowanie swoich kanałów. Ostatecznie kolejna nie doszła do skutku. Źródło: https://kukulturze.pl/utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne-spacery/ https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/cyfrowy-polsat-udostepnia-stacje-z-pko-bp-ekstraklasa-kanaly-filmowe-i-dzieciecy https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/koronawirus-w-polsce-najlepsze-spektakle-online-teatr-w-internecie/1v5nzfd,681c1dfa ?fbclid=IwAR0QBWr-5AN4_u3z5ZGIegGrsGMMK5RBxeqhwJHfIuX7GMZds02F8Dtmns4 Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 50. 50. Potrzeba organizacji wartościowego czasu dzieciom. Źródło: https://cowkrakowie.pl/2020/03/teatr-groteska-przenosi-sie-do-sieci-beda-spektakle-online/ https://www.telepolis.pl/wiadomosci/telewizja-i-vod/vectra-odkodowane-kanaly-dla-dzieci-koronawirus Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 51. 51. Potrzeba kontaktu z bliskimi. Operator telefoniczny z Hong-Kongu w ramach akcji #ToughTimesTogether udostępnił telefony z nielimitowanymi planami danych dla mieszkańców Domów Opieki Społecznej, aby Ci mieli kontakt z bliskimi. Źródło: https://www.marketing-interactive.com/hkbn-helps-hong-kong-care-home-residents-with-free-mobi le-data-to-counter-coronavirus-isolation Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 52. 52. Potrzeba informacji i wiedzy. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 53. 53. Potrzeba zaopatrzenia w jedzenie i leki. Sieci handlowe Freshippo (Alibaba), Super Species i 7Fresh umożliwiły zamawianie pożywienia online przez popularny w Chinach WeChat, bez konieczności wychodzenia z domów w trakcie kwarantanny. Każda z sieci dostarczała w przeciągu godziny produkty pod drzwi klienta. Całość transakcji przebiegła wewnątrz aplikacji dzięki integracji z płatnościami online. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 54. 54. Wsparcie służby zdrowia. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 55. 55. Zachęcanie do pozostania w domach. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 56. 56. Zmiana produkcji na przydatne narzędzia do walki z pandemią. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 57. 57. Wsparcie finansowe dla walki z wirusem. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 58. 58. Potrzeba ruchu i ćwiczeń fizycznych. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 59. 59. Pomoc w trudnej sytuacji finansowej. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 60. 60. Regulowanie sytuacji w poczuciu bezsilności. Reklama w czasach zarazy. | Etap I & II: Pandemia. I co teraz.
 61. 61. Etap III: Odrodzenie. 6. Reklama w czasach zarazy. | Etap III: Odrodzenie. fot. Emilia Niedźwiedzka, unsplash.com
 62. 62. Kontekst. Okres wychodzenia z pandemii. Wzrost optymizmu i chęć odreagowania. Uwolnienie ludzi, ich potrzeb. Faza odrodzenia będzie stopniową poprawą klimatu dla biznesu. Reklama w czasach zarazy. | Etap III: Odrodzenie.
 63. 63. Jak się zachować? Na tym etapie wyzwaniem będzie odbudowa biznesu, a cały rynek zachęcać będzie do ponownej konsumpcji. Naszym celem będzie przekucie poprawy nastrojów i potrzeby konsumpcji na odrobienie strat. Reklama w czasach zarazy. | Etap III: Odrodzenie.
 64. 64. Checklista: Jak się zachować, gdy pandemia się skończy? Budowanie trafficu do sklepów/salonów. Warto na nowo zachęcić klientów do wybrania się, po kilku tygodniach spędzonych w domu, do punktu sprzedaży, tym bardziej że może im tego brakować. Promocje pobudzające sprzedaż. W okresie Odrodzenia będziemy mieć do czynienia ze spadkiem siły nabywczej społeczeństwa. Warto zmniejszyć próg wejścia, zachęcając do zakupu. Ofensywa reklamowa. Wykorzystaj potrzebę ponownego konsumowania oraz chęć powrotu do poprzedniego lifestyle’u u klientów. Przygotuj kampanie i oferty, których mogą potrzebować w tym czasie. Followup działań wizerunkowych z Etapu I. Jeśli Twoje działania w trakcie pandemii miały charakter trialowy usług, które oferuje Twoja marka, warto zachęcić klientów do dalszego korzystania. Dostosowanie do nowych realiów. Sprawdź, czy już teraz Twoja marka może odpowiedzieć na zmiany, jakie zaszły na rynku/ wśród konsumentów. Planuj, co dalej. To nie koniec wychodzenia z pandemii. W trakcie jej trwania mogło zajść dużo zmian na rynku, które na tym etapie trzeba zmapować, aby w III Etapie na nie odpowiedzieć. Reklama w czasach zarazy. | Etap III: Odrodzenie.
 65. 65. Etap IV: Nowy świat. 7. Reklama w czasach zarazy. | Etap IV: Nowy świat. fot. Emilia Niedźwiedzka, unsplash.com
 66. 66. Kontekst. Czas stopniowej stabilizacji i powrotu do normalności. Cechować się może dużym optymizmem gospodarczym, co w tym momencie ciężko jednoznacznie przewidzieć. (Warto być gotowym na scenariusz nawrotu pandemii). Reklama w czasach zarazy. | Etap IV: Nowy świat.
 67. 67. Jak się zachować? Celem Etapu IV jest jak najlepsze odnalezienie się w nowych realiach i zmianach. Przekuwanie ich na swoją korzyść. Konieczne może być dokonanie rewizji biznesu i oferty, w celu dostosowania jej do nowego świata. Reklama w czasach zarazy. | Etap IV: Nowy świat.
 68. 68. Checklista: Jak odnaleźć się w nowym świecie? Zrozumienie zmian. Postaraj się na bieżąco śledzić i rozumieć zmiany, jakie nastąpiły w czasie pandemii. Dobre insighty mogą pomóc dostosować biznes do nowych czasów. Dostosowanie oferty i biznesu. Bądź gotowy na daleko idące zmiany w biznesie. Wiele aspektów z nim związanych mogło w trakcie pandemii ulec zmianie, np. sposób dostaw, model biznesowy. Reklama w czasach zarazy. | Etap IV: Nowy świat.
 69. 69. Podsumowanie. 8. Reklama w czasach zarazy. | Podsumowanie. fot. Jacek Jabłoński, unsplash.com
 70. 70. Reklama w czasach zarazy. | Podsumowanie. Podsumowanie. 1. Bądź elastyczny. Szybko dostosuj się do nowych realiów, reaguj na zmiany. 6. Nie staraj się skorzystać na tej sytuacji. Zostanie to zapamiętane i wróci rykoszetem! 2. Przygotuj się na cztery etapy. W każdym bądź aktywny i obecny. 3. Szczególnie ważny jest początek. Wymagać będzie kalibracji strategii i dostosowania do nowych realiów. 4. Wyjdź z typowej roli biznesu! Pandemia wymagać będzie niestandardowego podejścia. 5. Postaw na budowanie relacji z konsumentami. To nie będzie dobry czas na sprzedaż. 8. Już na początku planuj, co dalej. Pomoże to bezpiecznie i sprawnie wrócić do biznesu. 9. Bądź gotowy na zmiany w biznesie. Rynek po pandemii może wyglądać inaczej. 7. Postaraj się odpowiedzieć na nowe potrzeby. Wspieraj w tym trudnym czasie i zaangażuj się. Zostanie to docenione! 10. W miarę możliwości pozostań w domu! W ten sposób pomożesz zwalczyć pandemię.
 71. 71. Trzymajcie się zdrowo i powodzenia! DDB Warszawa

×