Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

A F O R I Z M A

1,420 views

Published on

Published in: Education, Business
  • Be the first to comment

A F O R I Z M A

  1. 1. Ata qe pine kane nje problem , kur kane qezim pine per te festuar , kur kane hidherim pine per te hequr mendjen dhe kur s'ndodh asgje , pine qe ti ndodhi dicka .<br />Nje i vdekur eshte tragjedi, 5000 te vdekur jane statistike. (Stalin)<br />Njeriu është shumë i vogël për të shpjeguar dhe kuptuar universin, ku rastësisht jeton.- Kush di te lepije, di te kafshoje. (Blaise Pascal)- Sado e rralle te jete dashuria e vertete, gjithmone me e rralle eshte miqesia e vertete. (la Rochefoucauld).- Secili tregon kush eshte ne shoket qe ka. (Baltazar Gracian)- Nje grua mund edhe te ndjeje miqesi per nje burre, por qe kjo te jete e mundur nevojitet nje antipati fizike.(Friedrich Nietzsche)<br />Endrrat tona ndoshta mund te jene diku aty, bashke me perendimin.Ndosha kurre nuk do i arrijme, por askush nuk mundet te na marre te drejten ti shikojme nga larg.- Per femijte humbja e prinderve mund te jete e kaluara qe fshihet,por per prinderit vdekja e femijve eshte e ardhmja qe fshihet.- Ne qofte se do te ndihesh mire per nje moment, hakmerru.Ne qofte se do te ndihesh mire per gjithe jeten, fal.- Karriera e nje Star, fillon kur nuk e zejne sutienat,dhe mbaron kur nuk e zen fustani i saj.- Armiqte me te keqije jane ato qe te shfaqen me masken e shokeve.<br />Në çdo takim lind edhe ndarja.Kur mungon e madhërishmja, nuk ka asgjë të bukur.G. Flober Marrëzi - njerëzit e quajnë edhe diçka të mençur, që nuk e kuptojnë.Garibaldi Misteri i vërtetë i botës është e dukshmja, e jo e padukshmja.O. Wilde Njeriu i fortë zakonisht vuan pa u ankuar, kurse njeriu i dobët ankohet edhe pa vuajtur. Buas Çdo gjë vjen te ne nga të tjerët.... Të jesh do të thotë t'i përkasësh dikujt tjetër.J.P. SARTRE Duhet bërë përpjekje që të mos humbësh diç, sepse të humburën nuk mund ta kthesh. Modestia dhe ndershmëria shpërblehen vetëm në romane. Në jetë së pari shfrytëzohen e pastaj hidhen. Çdo gjë vjen te ne nga të tjerët... Të jesh do të thotë t'i përkasësh dikujt tjetër.Jean Paule Sartre.<br />-Fjalet e urta jane zbukurim i te folurit.-Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera.-Mencuria eshte arme e njeriut te kulturuar.-Trupi sherohet me te punuar, mendja me te mesuar.-Mos u prish me vellane per pune te shokut, sepse shoqeria zhduket, vellazeria mbetet.-Duhet te shfrytezohet mire koha, sepse jeta nga koha perbehet.-Nje pune e bukur eshte me e dobishme, se nje mije fjale te bukura.-Ai qe ta ruan te fshehten te do me shpirt.-Pasurine mund ta vjedhin, por diturine jo.<br />-Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon-Kush sheh qiellin ne uje,ai sheh edhe peshqit ne dege.-Asgje s'eshte me e shtrenjte se ajo qe duhet blere me lutje.-Kundershtari edhe me perqafim mund te pengohet ne aksion.-Njeriu qe flet shume, sado mire qe te flase, ne fund do ta thote ndonje marri-Ai qe nuk i perket atdheut te tij,nuk i perket as njerezimit.-(Bjelinski)-Ai qe ka vetedije gjithmone,punon me qellim te caktuar.-(Aristoteli)-Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon.-(Naim Frasheri)-Liria eshte si paraja:disa i ndihmon,te tjeret i prish.-(Novalis)-Burrat e shtetit jane si kirurget:gabimet e tyre jane vdekjeprurese.-(Moriak)<br />-Bukuria e njeriut perbehet nga bukuria e fjales qe flet.-C'do nisje e ka nje fund por ne duhet te luftojme qe ky fund te mos jete i hidhur por te jete i embel cka nuk do na veshtirsonte te ardhmen -Njerëzit me të cilët nuk je i gatshëm të fundosesh, nuk meritojnë vëmendjen e posaçme. -Ëndrrimtar është ai që s'e gjen dot rrugën veçse nën dritën e hënës., ndërsa dënimi i tij është se e sheh agimin shumë më herët se të tjerët.-C'do njeri i ngjet Hënës, e ka anën e vetë të pa ndriçuar, të cilën nuk ia tregon askujt. -T'kërkosh të jesh mik me dikë që kërkon dashurinë tënde, është njësoj sikur t'i japësh bukë dikujt që ka etje. -Problemet e fitores janë më të këndshme se ato të disfatës, por nuk janë më pak të vështira.-Realiteti i zgjon deshirat, por nuk i realizon ato. -Shume shohin, pak jane largpames. -Fati favorizon mendjet e parapregatitura -Miresjellja eshte celesi i arte qe i hap te gjitha dyert -Njeriu eshte i lire vetem atehere kur i sherben se vertetes -Fol vetem per ato gjera qe i njeh, per te tjerat hesht<br />-Burri mund te kete nje mentalitet femeror,ashtu sikurse gruaja mund te kete nje mendesi mashkullore-Dashuria eshte shume me e larte se arti-Indiferenca e burrit e largon gruan drejt marrezise-Kujtesa e gruas?Fundi I rinise se saj-Grate e virtytshme kane nje iluzion te kufizuar per jeten-Grate jane seks magjik dhe kryenec,cdo grua eshte nje rebele. Zakonisht grate ngrihen me force kunder vetes-Grate I ruajne mrekullisht instiktet e tyre-E vetmja magjepsje e se kaluares qendron vetem ne faktin se eshte e kaluar-Bota sot eshte mbushur plot me gra virtuoze,tI njohesh ato eshte si te mbarosh nje shkolle te mesme-Mos kerko kurre te kuptosh nje grua.Grate jane figura,kurse burrat jane probleme-Grate nuk shqetesohen shume per te nesermen,ato duan suksesin e bujshem dhe te menjehershem-Ndryshimi midis nje gruaje te vecante dhe i nje gruaje te zakonshme eshte i njejte me ate qe dallon nje burre te shendetshem nga nje burre te semure-Grate skane forcen e duhur per tu ngritur deri tek pavdeksia-Ligji i trashegimise qe zhvillohet kryesisht te grate,shpjegon me se miri karakterin dhe psiqiken e saj te cuditshme-Rreziku i vertete i dashurise,eshte zgjatja e saj-Burrat e martuar jane tmerrsisht te merzitshem kur jane bashkeshorte te mire,por tmerrsisht te neveritshem kur nuk jane te tille-Gjenialiteti svjen nga grate-Eshte absolutisht e pamundur te rregullosh shijen e nje burri me ate te nje gruaje-Ska grua qe arrin nje post te lart,te mos mendoje se ai post I kishte takuar asaj,se ajo ishte e lindur per ate post-Gezimi I te qenit baba,kuptohet nga pak burra,kurse te qenit nene,perkundrazi,kuptohet nga te gjitha grate,perfshi dhe ato te shthururat-Kush mund te mburret se e njeh gruan?<br />Aq sa mund të mbijë qimja në kokrrën e vezës, aq mund të krijojë miqësi i mençuri me injorantin.Forma më e rrezikshme e shfaqjes së injorancës, është injoranca në pushtet dhe injoranca që flet. Kur në sheshe del dhe ulëret injoranca, të mençurit duhet të rrinë sa më larg shesheve. Duke mos qenë në kohën dhe vendin e duhur, shumë njerëz kanë humbur shanse te mëdha, shanse që i kanë përfituar padrejtësisht njerëz që s’i kanë merituar kurrë, por që fatkeqësisht janë ndodhur aty në atë çast.Asgjë nuk mund të jetë më pikëlluese dhe më tronditëse se lotët e një vajze, që qan për dashurinë e humbur.Vetëm Eva me Adamin kanë pasur mundësinë për ta dashur njëri-tjetrin pafundësisht, mbasi s’kishin përreth askënd që tu thurte intriga dhe të ndillte xhelozi. Por dhe ata të dy, nuk mundën ta bënin këtë gjë.Në qoftë se një burri që do, i fal të gjitha intimitetet e trupit, kjo padyshim quhet dashuri. Por në qoftë se këto intimitete ia fal edhe dikujt tjetër, kjo s’mund të quhet gjë tjetër, veçse ku*vëri.Bukuria dhe mençuria rrallë herë rrinë së toku. Ai që firmos mbi fatet njerëzore duhet të konsultohet çdo çast me dhimbjen dhe varfërinë.<br />

×