SlideShare a Scribd company logo
1 of 11
«Бекітілді»
(қолы) (аты-жөні)
(күні)
Сабақтың технологиялық картасы
І блок «Мақсаттылық»
Пән атауы: Ақпараттарды өңдеудің
автоматтандырылған жүйелері
Мамандығы:
0511000-«Туризм»
Тобы: Т-Р-14 Күні: 12.10.2015 Оқытушының аты-жөні: Ә.Жүнісова
Сабақтың тақырыбы: Қорытынды кестелер (Сводная таблица). Мәліметтер консолидациясы.
Құзыреттілікті
қалыптастырудағы
сабақтың негізгі мақсаты:
Базалық Excell кестелік процессорында қорытынды кестелер мен мәліметтер консолидациясы туралы түсінік беру, негізгі атқаратын
қызметтері мен жұмыс жасау принициптерін түсіндіріп, интерактивті тақта арқылы қорытынды кестелер мен мәліметтер
консолидациясын құруды демонстрациялау, кестелік процессорда мәліметтер қорымен жұмыс жасауды үйреті
Кәсіптік Ақпараттық мәдениетке, кәсіби сауаттылыққа тәрбиелей отырып, болашақ мамандығына байланысты кәсіби бағыт беру, кестелік
процессорда мәліметтер қорымен жұмыс жасауды меңгерту;
Коммуникативтік Дербес компьютерді еркін қолдануды;
Кез келген офистік бағдарламалармен жұмыс жасауды;
Microsoft Excel-де мәліметтер қорын құруды, автоматтандыруды
Проблеманы
шешу
MS Excel кестесінде экономикалық есептеулерге арналған функцияларды пайдалану әдістерін үйрету:
- Мәліметтер қорын құру;
- Қорытынды кестелер жасау;
- Мәліметтер консоидациясын құру;
Сабақтың міндеттері: Білімділік MS Excel кестесінде мәліметтер қорын автоматтандыру
Тәрбиелік Нәтиже алуға және уақытты үнемдеуге дағдыландыру, өз білімін пайдалану, өз көзқарасын білдіру, шешім қабылдау және ол
үшін жауапты болу
Дамытушылық Математикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамытып, қызығушылығын ояту, білім-білік дағдыларын қалыптастыру
Сабақтың типі: Жаңа білім
Сабақтың түрі: Зертханалық
Оқытудың технологиясы: КОТ, ДСОТ, сұрақ-жауап әдісі, түсіндіре-баяндау әдісі, кері байланыс
Болжам етілетін нәтиже: MS Excel кестесінде мәліметтер қорын жасау, жұмысты автоматтандыру
Қалыптасатын Білім Білік Дағды
MS Excel кестелік
процессорының
мүмкіндіктері
Кестелік процессорда мәліметтер қорын
құрудың мүмкіндіктері
MS Excel кестесінде қорытынды кестелер мен
консолидацияны құру жолдары
Пәнаралық байланыс: Информатика, математика
ІІ блок «Сабақтың жабдықталуы»
Қолданылатын дидактикалық материалдар: Таратпа материалдар Негізгі әдебиеттер Қосымша әдебиеттер ОӘК
№12 зертаханалық жұмыс Б.Курицкий.Поиск оптимальных
решений средствами Excel
Е.В. Истигечева, О.Н. Богатырева
Информационные технологиив экономике
Учебно-методическое пособие
«ЭЕМ операторы» оқу-
әдістемелік кешені
Қолданылатын техникалық құралдар: Интерактивті тақта, дербес компьютерлер, ноутбуктер
ІІІ Блок «Ұйымдастыру – рефлекциялық»
І. Оқу іс-әрекетін
ұйымдастыру, мотивация
Оқытушы іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті Күтілетін нәтиже Оқыту технологиясы
ІІ. Сабақтың тақырыбы
Мақсаттың қойылуы
-Оқушылармен сәлемдесу;
-Аудитория тазалығын қадағалау;
-Сабаққа қажетті құралдарын тексеру;
-Сабаққа назарларын аударту;
-Дәптер тексеру;
-Компьютерлік тест арқылы өткенді
қайталау;
-Интерактивті тақтаны пайдаланып
оқушыларға сабақтың тақырыбы мен
мақсатын түсіндіру;
- MS Excel кестесінде мәліметтер қоры
туралы түсіндіріп, қорытынды кестелер мен
консолидация туралы толық түсіндіру;
-Интерактивті тақтаның көмегімен MS
Excel-де қорытынды кестелер құруды
демонстрациялау арқылы түсіндіріп, жұмыс
жасауды үйрету;
-Интерактивті тақтаның көмегімен MS
Excel-де мәліметтер консолидациясын
демонстрациялау арқылы түсіндіріп, жұмыс
жасауды үйрету;
-Оқытушымен сәлемдесу;
-Аудиторияны сабаққа дайындау;
-Сабаққа дайындық жасау;
-Сабаққа назарларын аудару;
-Компьютерлік тест сұрақтарына
жауап беру;
-Оқушылар өзара қателерін жөндеу;
-Оқушылар интерактивті тақтадан
жаңа сабақтың тақырыбы мен
мақсатын түсінеді;
-MS MS Excel кестесінде мәліметтер
қоры туралы түсінік алып, қорытынды
кестелер мен консолидация туралы
толық мағлұмат алады;
-Интерактивті тақтадан MS Excel-де
қорытынды кестелер құрудың
демонстрациясын көріп түсінеді және
жұмыс жасау жолын үйренеді;
-Интерактивті тақтадан MS Excel-де
мәліметтер консолидациясының
демонстрациясын көріп түсінеді және
жұмыс жасау жолын үйренеді;
-Аудитория сабаққа дайын;
-Сабақ құралдары дайын;
-Оқушылар сабаққа дайын.
-Оқушылар өткен тақырыптар бойынша
білімдерін еске түсіреді.
-Тез әрі дұрыс жауап беруге үйренеді.
-Жаңа сабақтың мақсаты мен міндеті
айқындалады;
-MS Excel кестесінде мәліметтер қоры,
қорытынды кестелер мен консолидация
туралы толық түсінік болады;
-MS Excel-де қорытынды кестелер құруды
біледі;
-MS Excel-де мәліметтер консолидациясын
құруды меңгереді;
-MS Excel кестесінде мәліметтер қорын
автоматтандыруды жүзеге асыра алады.
КОТ, ДСОТ, сұрақ-жауап
әдісі, түсіндіре-баяндау
әдісі, кері байланыс
ІІІ. Білім, іскерлік,
дағдыларды
қалыптастыруға керекті
білімдер
-№12 зертханалық жұмысты орындауға
таратпалар беріледі;
-Зертханалық жұмыстың мақсатын
түсіндіреді;
-Зертханалық жұмысты орындау барысында
қолданылатын қажетті құрал-саймандарды
көрсетеді;
-Интерактивті тақтадан зертханалық
жұмыстың бір тапсырмасын орындау
жолын түсіндіріп көрсетеді;
-Зертханалық жұмыста берілген
тапсырмаларды жеке орындауға уақыт
береді;
-Зертханалық жұмыстарды бақылау, жеке
дара кеңес беру жұмыстарын жасау;
-№12 зертханалық жұмысты
орындауға таратпаларды алады;
-Зертханалық жұмыстың мақсатын
түсінеді;
-Зертханалық жұмысты орындау
барысында қолданылатын қажетті
құрал-саймандарды нақтылайды;
-Интерактивті тақтадан зертханалық
жұмыстың бір тапсырмасын орындау
жолын түсініп көреді;
-Зертханалық жұмыста берілген
тапсырмаларды жеке орындайды;
-Зертханалық жұмысты орындау
барысында қиындықтарды
оқытушыдан кеңес алады;
-MS Excel кестесінде мәліметтер қоры туралы
түсінік болады;
-Қорытынды кестелер мен консолидация
туралы толық білім болады;
-MS Excel-де қорытынды кестелер құруды
біледі;
-MS Excel-де мәліметтер консолидациясын
құруды меңгереді;
-MS Excel кестесінде мәліметтер қорын
автоматтандыруды жүзеге асыра алады.
-Қателіктерді жөндеуді, қайта іске қосуды
біледі;
КОТ, ДСОТ, сұрақ-жауап
әдісі, түсіндіре-баяндау
әдісі, кері байланыс,
иллюстрация, ой қозғау
ІҮ. Алған білімді бекіту -Зертханалық жұмыстарды тексеру;
-Зертханалық жұмысты орындалу барысын
сұрау;
-Қателерін анықтау және жөндеу
жұмыстарын жасату;
-Жасалған жұмыстың нәтижесі бойынша
-Зертханалық жұмыстарды деңгейлер
бойынша демонстрациялайды;
-Зертханалық жұмыстың орындалуын
түсіндіреді;
-Кеткен қателіктерін анықтайды,
-Оқушылар орындаған зертханалық
жұмыстың нәтижесін көреді;
-Жіберген қателіктерін ескеріп, қорытынды
жасай алады;
-Сабақ барысында көрсеткен белсенділігі мен
жұмыстың нәтижелері, қосымша тапсырманы
КОТ, ДСОТ, сұрақ-жауап
әдісі, түсіндіре-баяндау
әдісі, кері байланыс,
иллюстрация, ой қозғау
қосымша тапсырма беру; талдайды және жөндеу жұмыстарын
жасайды;
-Жасалған жұмыстың нәтижесі
бойынша қосымша тапсырманың
нәтижесін береді.
орындағаны бойынша бағаланады
Ү. Білімді бақылау, бағалау -Бағалау критерийлері:
1.зертханалық жұмыстың үш деңгейін
орындаған оқушыға «5» деген баға;
2.зертханалық жұмыстың екі деңгейін
орындаған оқушыға «4» деген баға;
3. зертханалық жұмыстың бір деңгейін
орындаған оқушыға «3» деген баға;
-Зертханалық жұмыстар бойынша қосымша
сұрақтар беріледі;
-Электронды бағалау парағына әрбір кезең
бойынша белгі қою арқылы бағаланады
-Жасалған зертханалық жұмыстарын
деңгейлер бойынша көрсетіп, бағалау
парағына белгі қойылады;
-Оқушылар өтілген тақырып бойынша
теориялық сұрақтарға жауап береді;
-Зертханалық жұмыстар бойынша
қосымша сұрақтарға жауап береді;
- Электронды бағалау парағына түскен
белгілер бойынша бағаланады
-Оқушылар орындаған зертханалық
жұмыстың нәтижесін көреді;
-Жіберген қателіктерін ескеріп, қорытынды
жасай алады;
-Сабақ барысында көрсеткен белсенділігі мен
жұмыстың нәтижелері, қосымша сұраққа
жауап беру арқылы бағаланады
КОТ, ДСОТ, сұрақ-жауап
әдісі, түсіндіре-баяндау
әдісі, кері байланыс,
иллюстрация, ой қозғау
ҮІ. Қорытынды
ҮІІ. Үй тапсырмасын беру Теориялық тапсырма: Категория бойынша консолидацияны құру жолдары (СӨЖ)
Шығармашылық тапсырма: Берілген бес тапсырма бойынша қорытынды кесте құру және мәліметтер консолидациясын құру (өзіндік жұмыс)
І. Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру, мотивация
1.1.Өткенді қайталау: компьютерлік тест арқылы оқушылар өткен тақырыптар бойынша білімдерін тексеру (бағалай парағына белгі соғу):
MS Excel бағдарламасы
1. кестелік процессор
2. мәтіндік редактор
3. графикалық редактор
4. операциялық жүйе
MS Excel – де ұяшықтың абсолютті адресін көрсету
үшін қолданатын таңба
1. x
2. &
3. @
4. $
5. +
MS Excel – де формула келесі белгіден басталады
1. + таңбасынан
2. - таңбасынан
3. = таңбасынан
4. ! таңбасынан
MS Excel – де ЕГЕР (ЕСЛИ) сөзі келесі категорияға
жатады
1. логикалық
2. статистикалық
3. математикалық
4. финанстық
Электрондық кестеде мынадай түсінік бар
1. алаң
2. идентификатор
3. ұяшық
4. кілт
Ms Excel мына арифметикалық операцияның
қолдану мүмкін емес
1.  (бүтін бөлу)
2. + (қосу), - (азайту)
3. ^ (дәреже)
4. *(көбейту)
Электрондық кестеде жолдар қалай белгіленеді:
1. A, B, C, ..Z, AA..
2. 1, 2, 3, ...
3. кез келген
4. солдан оңға
Әрбір жұмыс кітабы мыналардан тұрады:
1. бірнеше парақтан;
2. 256 бағанадан;
3. көптеген жолдардан (65536) ;
4. ұяшықтардан ;
Диаграмма шебері жұмысын бастау үшін қай
команданы орындайды?
1. Файл -Диаграмма
2. Вставка- Диаграмма
3. Правка- Диаграмма
4. Таблица –Диаграмма
КПЕР функциясының қызметі:
1. Болашақ құн
2. Бастапқы құн
3. Проценттік ставка
4. Период тардың жалпы саны
БС функциясының қызметі:
1. Болашақ құн
2. Бастапқы құн
3. Проценттік ставка
4. Период тардың жалпы саны
ПС функциясының қызметі:
1. Болашақ құн
2. Бастапқы құн
3. Проценттік ставка
4. Период тардың жалпы саны
СТАВКА функциясының қызметі:
1. Болашақ құн
2. Бастапқы құн
3. Проценттік ставка
4. Период тардың жалпы саны
АСЧ функциясының қызметі:
1. Болашақ құн
2. Бастапқы құн
3. Проценттік ставка
4. Амортизацияны есептеу
Мәліметтерді фильтрациялау дегеніміз -
1. Теңдеулерді жуықтап шешу
2. Бұл сол кестеден беріген шарттарды қанағаттандыратын жолдарды не жазбаларды тауып алу
3. Логикалық функцияларды есептеуде қолдану
4. Диаграмма құру
Диаграмма (графиктер) дегеніміз -
1. Теңдеулерді жуықтап шешу
2. Бұл сол кестеден беріген шарттарды қанағаттандыратын жолдарды не жазбаларды тауып алу
3. Логикалық функцияларды есептеуде қолдану
4. Excel кестесінде сандық мәліметтерді талдау, салыстыруға қолайлы болу үшін көрнекі графикалық түрде берілуі
∑ белгінің қызметі:
1. Теңдеулерді жуықтап шешу
1. Дәрежелеу амалы
2. Барлық сандардың қосындысын есептеу
3. Диаграмма құру
СРЗНАЧ функциясының қызметі:
1. Үлкенін табу
2. Орташа мәнді табу
3. Кішісін табу
4. Барлық сандардың қосындысын табу
fx батырмасының қызметі:
1. Индексті орнату
2. Барлық сандардың қосындысын есептеу
3. Орташа мәнді табу
4. Функция шебері командасы
Ұяшықтаңы мәліметтердің форматтарын тағайындау
1. Формат ячеек командасы
2. Файл - формат
3. Правка - ячейка
4. Вид - ячейка
ІІ. Сабақтың тақырыбы. Мақсаттың қойылуы:
- MS Excel кестесінде мәліметтер қоры туралы түсіндіріп, қорытынды кестелер мен консолидация туралы толық түсіндіру;
-Интерактивті тақтаның көмегімен MS Excel-де қорытынды кестелер құруды демонстрациялау арқылы түсіндіріп, жұмыс жасауды үйрету;
-Интерактивті тақтаның көмегімен MS Excel-де мәліметтер консолидациясын демонстрациялау арқылы түсіндіріп, жұмыс жасауды үйрету;
Қорытынды кестелер үлкен тізімдердегі, мәліметтер қорындағы, жұмыс кітаптарындағы және т. б. кестелердегі мәліметтерді талдау, жалпылау және де басқа
мақсаттарға пайдалану үшін қолданылады. Қорытынды кестелердегі мәліметтер бастапқы мәліметтермен байланысты болады, бірақ қор ытынды кестелердегі мәліметтер үшін,
мүмкін болған жағдайларда есептеулер жүргізуге болады. Жалпы қорытынды кестелер өте үлкен көлемдегі мәліметтерге талдау жасау да өте ыңғайлы құрал. Excel
программасында қорытынды кестелерді мәліметттер қоры ретінде пайдаланылатын бір немесе бірнеше кестелердің негізінде құрады. Мысалы, бір өнім түрінің (товардың )
түрлі аймақтардағы сатылу көрсеткішін сипатттау үшін қорытынды кесте құру керек болады.
Консолидация дегеніміз – ақпаратты бірнеше беттерден бір қорытынды бетке біріктіру. Ақпарат алынатын беттер сол кітапта немесе басқа кітапта да орналасуы
мүмкін. Мысалы бір фирманың бөлімдері туралы ақпарат әр түрлі кітаптарда сақталса, олардың барлығы жайлы қорытынды мәлімет алу үшін Данные-Консолидация
командасын қолдануға болады. Бұл команданы бірнеше тәсілмен қолдануға болады. Ол беттерді байланыстыра консолидациялау және ендіре консолидациялау. Біріншісінде
ақпарат алынатын беттерде өзгерістер болса, ол қорытынды беттегі өзгеріске әкеледі. Ал екінші тәсілінде бұл өзгерістер жүрмейді.
Берілгендерді орналасуы бойынша және категория бойынша консолидациялауға болады. Орналасуы бойынша консолидациялағанда ақпарат бетте рдегі бірдей
орналасқан ұяшықтардан жиналады. Категория бойынша консолидацияланғанда бағандар мен жолдардың аттарына байланысты ақпарат жиналады.
Беттерді консолидациялау барысында Консолидация сұхбат терезесіндегі Функция ашылатын тізіміндегі кез-келген функцияны қолдануға болады. Әдетте, басқасы
көрсетілмеген жағдайда СУММА функциясы қолданылады. Бұдан басқа мынандай функциялар бар: Мәндер саны (Количество значений), Орташа (Среднее), Максимум,
Минимум, Көбейту (Произведение), Сандар саны (Количество чисел), Орнынан ауыспаған ауытқу (Несмещенное отклонение), Орнынан ауытқыған (Смещенное отклонение),
Орнынан ауыспаған дисперсия (Несмещенная дисперсия), Ауытқыған дисперсия (Смещенная дисперсия).
ІІІ. Білім, іскерлік, дағдыларды қалыптастыруға керекті білімдер
Зертханалық жұмыс №12
1- жаттығу. Үш түрлі компьютерлік техника сату орталықтарында сатылған компьютерлердің ай сайынғы сатылу сомасын есептейтін қорытынды кесте құрыңыз.
1. Жұмыс кітабының бірінші бетін (Лист1) Свод_табл деп өзгертіңіз және суреттегідей кесте құрыңыз;
2. Мастер Сводных таблиц терезесін шақыру үшін ДанныеСводная таблица командасын орындаңыз;
3. Пайда болған терезедегі в списке или базе данных Microsoft Excel, тұсына белгі қойыңыз да , Далее
батырмасына шертіңіз;
4. Бастапқы мәліметтер орналасқан диапазонды (мәліметтер орналасқан кетені) белгілеңіз де, Далее
батырмасына шертіңіз, келесі шыққан бетте новый лист тұсына белгі қойыңыз және Макет батырмасына
шертіңіз;
5. Пайда болған терезеде, «жасалатын» қорытынды кестенің құрылымы анықталады: қорытынды
кестедегі нәтиже жазылатын өрістің аты тұрған батырма белгіленіп, Данные облысына (Стоимость
батырмасы Данные облысына ) апарылады; Данные облысындағы Стоимость батырмасына екі рет шерту
нәтижесінде Вычисление поля сводной таблицы диалогтық терезесі пайда болады, бұл терезеде нәтижені
есептеуге қажет амал –операция таңдалынады (Сумма операциясын таңдаңыз);
6. Әрі қарай, қорытынды кестенің жолдарының қызметін атқаратын өрістер таңдалынады да , оларға
сәйкес батырмалар Строка облысына (Магазин батырмасы Строка облысына ) апарылады;
7. Келесі қадамда, қорытынды кестенің бағандарының қызметін атқаратын өрістер таңдалынады да ,
оларға сәйкес батырмалар Столбец облысына (Месяц батырмасы Столбец облысына ) апарылады;
8. Мастер Сводных таблиц көмегімен жасалған қорытынды кестенің өрістері аттарының тұсында
арнайы батырмалар болады, бұл батырмаларды пайдаланып, кестедегі көрсетілетін мәліметтерді өзгертіп
қалауыңызша таңдауға болады;
9. Егер қорытынды кесте құруда пайдаланылған бастапқы мәліметтер өзгерген болса Данные -> Обновить данные командасын пайдаланып қорытынды кестедегі
мәліметтерді де жаңалауға болады;
10. Қорытынды кестедегі мәліметтерді пайдаланып график салыңыз.
2жаттығу. Орналасу реті бойынша және категориясы бойынша мәліметтердің консолидациясын құру.
1. Жұмыс кітабының екінші бетін (Лист2) Консол_располож деп өзгертіңіз де, суреттегідей кесте құрыңыз;
2. Табыс салығы мен қолға берілетін соманы есептеңіз;
3. Орналасу реті бойынша консолидация жасаңыз, ол үшін: курсорды консолидацияланған мәліметтер кестесі бастап орналасатын бірінші ұяшыққа апарыңыз (мысалы,
А10 ұяшыққа);
 Данные -> Консолидация командасын орындаңыз;
 Пайда болған Консолидация диалогтық терезесіндегі тізімнен Сумма функциясын таңдап, подписи верхней строки, значения левого столбца тұсына белгі
қойыңыз;
 Курсорды Ссылка жолына орналастырып, бастапқы кесте берілген терезеден A2:D7 диапазонды белгілеңіз;
 Добавить батырмасына шертіңіз, сол кезде, Список диапазонов жолында белгіленген диапазон адресі пайда болады;
 Курсорды қайтадан Ссылка жолына апарып , енді екінші кесте орналасқан , F2:I7 диапазонды белгілеңіз;
 Тағы да, Добавить батырмасына шертіңіз, сол кезде, Список диапазонов жолында белгіленген екінші диапазонның да адресі шығады; ОК батырмасына
шертіледі.
4. Консол_располож бетіндегі екі кестені жаңа Консол_категор бетіне көшіріңіз және екінші кестені өгертіңіз: Премия деп аталатын баған қосып, оны толтырыңыз,
Дятлов фамилиясын жол (жазба) түрінде тіркеңіз.
5. Категория бойынша мәліметтер консолидациясын құрыңыз, ол үшін :
 курсорды консолидацияланған мәліметтер кестесі бастап орналасатын бірінші ұяшыққа апарыңыз, Данные -> Консолидация командасын орындаңыз;
 Пайда болған Консолидация диалогтық терезесіндегі тізімнен Сумма функциясын таңдап, подписи верхней строки, значения левого столбца тұсына белгі
қойыңыз;.
 Курсорды Ссылка жолына орналастырып, бастапқы кесте берілген терезеден A2:D7 диапазонды белгілеңіз;
 Добавить батырмасына шертіңіз, сол кезде, Список диапазонов жолында белгіленген диапазон адресі пайда болады;
 Курсорды Ссылка жолына орналастырып, бастапқы кесте берілген терезеден F2:J8 диапазонды белгілеңіз;
 Добавить батырмасына шерткенде, Список диапазонов жолында белгіленген диапазон адресі пайда болады, ОК батырмасына шертіңіз.
Өзіндік жұмыс тапсырмалары:
1. Берілген төмендегі кестені Excel электронды кестесінде құрып, «Прибыль» бағанын формула бойынша есептеңіз және қорытынды кесте (Сводная таблица) құрыңыз.
Ескерту: «Менеджер» бағаны «Продукция» бағанына бағыныңқы болуы керек. Қорытынды кесте (Сводная таблица) мына түрде болуы керек. Қосымша тапсырма:
қорытынды диаграммасын жасау
2. «Зарплата» кестесі бойынша мәліметтер консолидациясын құру. Лист1-ге Ведомость за октябрь кестесін, Лист2-ге Ведомость за ноябрь кестесін жасаңыз.
Лист3-ке консолидация мына түрде болуы керек:
3. «Ведомость оплаты труда» кестесін құрып, келесі бағандардағы мәліметтерді келесі формуламен есептеңіз: «Надбавка»-ны =10000*В4, «Премия»-ны =D4*0.2
формуласымен, «Начислено»-ны =СУММ(D4:F4), «Под/налог»-ны =G4*0.12, «ФСЗН»-ды =G4*0.08, «Удержание-ні» =СУММ(H4:I4), «К выдаче»-ны =G4-J4.
Қорытынды кестені (Сводная таблица) «Начислено», «Удержано» және «К выдаче» мәліметтері бойынша құрыңыз және диаграмма жасаңыз
ІҮ. Алған білімді бекіту
Зертханалық жұмыстың орындалуы бойынша қосымша тапсырмалар беру:
1.кестенің макетін өзгертіңіз
2.қорытынды диаграмманың макетін өзгертіңіз
3.2-тапсырмадағы Ведомость оплаты труд за ноябрь кестесі бойынша зарплата мәндерін өзгертіп, консолидацияның орташа мәнін есептеңіз
Ү. Білімді бақылау, бағалау
-Бағалау критерийлері:
1.зертханалық жұмыстың үш деңгейін орындаған оқушыға «5» деген баға;
2.зертханалық жұмыстың екі деңгейін орындаған оқушыға «4» деген баға;
3. зертханалық жұмыстың бір деңгейін орындаған оқушыға «3» деген баға;
ҮІ. Қорытынды
Сұрақ-жауап:
1. Қорытынды кестелер не үшін қажет ?
2. Қорытынды кестелер қандай команда көмегімен жасалады?
3. Мәліметтер консолидациясы не үшін қолданылады?
4. Мәліметтер консолидациясы қандай команда көмегімен орындалады?
5. Мәліметтер консолидациясының қандай түрлері бар?
ҮІІ. Үй тапсырмасын беру
Теориялық тапсырма: Категория бойынша консолидацияны құру жолдары (СӨЖ)
Шығармашылық тапсырма: Берілген бес тапсырма бойынша қорытынды кесте құру және мәліметтер консолидациясын құру
№ 1 нұсқа 2 нұсқа 3 нұсқа 4 нұсқа 5 нұсқа
1 Дүкендердегі
компьютерлер саны
Ай сайынғы компьютерлер
саны
Дүкендер бойынша компьютерлердің
бағасы
Ай сайынғы компьютерлердің
бағасы
Компьютерлердің түрлері
бойынша бағасы
2 Орташа айлық табыс Еңбекақының ең жоғарғы
мөлшері
Еңбекақы-ның ең төменгі мөлшері Орташа айлық табыс Еңбекақының ең жоғарғы
мөлшері
Қорытынды кестелер (Сводная таблица). Мәліметтер консолидациясы.
Қорытынды кестелер (Сводная таблица). Мәліметтер консолидациясы.

More Related Content

More from Айбек Қуандықұлы

Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Айбек Қуандықұлы
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарАйбек Қуандықұлы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіАйбек Қуандықұлы
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаАйбек Қуандықұлы
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийіАйбек Қуандықұлы
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаАйбек Қуандықұлы
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзАйбек Қуандықұлы
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлуАйбек Қуандықұлы
 

More from Айбек Қуандықұлы (20)

Бұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасымБұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасым
 
Корей халық аспаптары
Корей халық аспаптарыКорей халық аспаптары
Корей халық аспаптары
 
Англия мен Франция
Англия мен ФранцияАнглия мен Франция
Англия мен Франция
 
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
 
Италия мен Испания
Италия мен ИспанияИталия мен Испания
Италия мен Испания
 
Зейін
ЗейінЗейін
Зейін
 
табиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасытабиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
 
Ғажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлеміҒажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлемі
 
Open lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its seasonOpen lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its season
 
Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.
 
Ғылыми жоба
Ғылыми жобаҒылыми жоба
Ғылыми жоба
 
Мың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілерМың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілер
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техника
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты бала
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
 
Тұмар түйіндер
 Тұмар түйіндер Тұмар түйіндер
Тұмар түйіндер
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
 

Қорытынды кестелер (Сводная таблица). Мәліметтер консолидациясы.

  • 1. «Бекітілді» (қолы) (аты-жөні) (күні) Сабақтың технологиялық картасы І блок «Мақсаттылық» Пән атауы: Ақпараттарды өңдеудің автоматтандырылған жүйелері Мамандығы: 0511000-«Туризм» Тобы: Т-Р-14 Күні: 12.10.2015 Оқытушының аты-жөні: Ә.Жүнісова Сабақтың тақырыбы: Қорытынды кестелер (Сводная таблица). Мәліметтер консолидациясы. Құзыреттілікті қалыптастырудағы сабақтың негізгі мақсаты: Базалық Excell кестелік процессорында қорытынды кестелер мен мәліметтер консолидациясы туралы түсінік беру, негізгі атқаратын қызметтері мен жұмыс жасау принициптерін түсіндіріп, интерактивті тақта арқылы қорытынды кестелер мен мәліметтер консолидациясын құруды демонстрациялау, кестелік процессорда мәліметтер қорымен жұмыс жасауды үйреті Кәсіптік Ақпараттық мәдениетке, кәсіби сауаттылыққа тәрбиелей отырып, болашақ мамандығына байланысты кәсіби бағыт беру, кестелік процессорда мәліметтер қорымен жұмыс жасауды меңгерту; Коммуникативтік Дербес компьютерді еркін қолдануды; Кез келген офистік бағдарламалармен жұмыс жасауды; Microsoft Excel-де мәліметтер қорын құруды, автоматтандыруды Проблеманы шешу MS Excel кестесінде экономикалық есептеулерге арналған функцияларды пайдалану әдістерін үйрету: - Мәліметтер қорын құру; - Қорытынды кестелер жасау; - Мәліметтер консоидациясын құру; Сабақтың міндеттері: Білімділік MS Excel кестесінде мәліметтер қорын автоматтандыру Тәрбиелік Нәтиже алуға және уақытты үнемдеуге дағдыландыру, өз білімін пайдалану, өз көзқарасын білдіру, шешім қабылдау және ол үшін жауапты болу Дамытушылық Математикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамытып, қызығушылығын ояту, білім-білік дағдыларын қалыптастыру Сабақтың типі: Жаңа білім Сабақтың түрі: Зертханалық Оқытудың технологиясы: КОТ, ДСОТ, сұрақ-жауап әдісі, түсіндіре-баяндау әдісі, кері байланыс Болжам етілетін нәтиже: MS Excel кестесінде мәліметтер қорын жасау, жұмысты автоматтандыру Қалыптасатын Білім Білік Дағды MS Excel кестелік процессорының мүмкіндіктері Кестелік процессорда мәліметтер қорын құрудың мүмкіндіктері MS Excel кестесінде қорытынды кестелер мен консолидацияны құру жолдары Пәнаралық байланыс: Информатика, математика ІІ блок «Сабақтың жабдықталуы» Қолданылатын дидактикалық материалдар: Таратпа материалдар Негізгі әдебиеттер Қосымша әдебиеттер ОӘК №12 зертаханалық жұмыс Б.Курицкий.Поиск оптимальных решений средствами Excel Е.В. Истигечева, О.Н. Богатырева Информационные технологиив экономике Учебно-методическое пособие «ЭЕМ операторы» оқу- әдістемелік кешені Қолданылатын техникалық құралдар: Интерактивті тақта, дербес компьютерлер, ноутбуктер
  • 2. ІІІ Блок «Ұйымдастыру – рефлекциялық» І. Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру, мотивация Оқытушы іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті Күтілетін нәтиже Оқыту технологиясы ІІ. Сабақтың тақырыбы Мақсаттың қойылуы -Оқушылармен сәлемдесу; -Аудитория тазалығын қадағалау; -Сабаққа қажетті құралдарын тексеру; -Сабаққа назарларын аударту; -Дәптер тексеру; -Компьютерлік тест арқылы өткенді қайталау; -Интерактивті тақтаны пайдаланып оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру; - MS Excel кестесінде мәліметтер қоры туралы түсіндіріп, қорытынды кестелер мен консолидация туралы толық түсіндіру; -Интерактивті тақтаның көмегімен MS Excel-де қорытынды кестелер құруды демонстрациялау арқылы түсіндіріп, жұмыс жасауды үйрету; -Интерактивті тақтаның көмегімен MS Excel-де мәліметтер консолидациясын демонстрациялау арқылы түсіндіріп, жұмыс жасауды үйрету; -Оқытушымен сәлемдесу; -Аудиторияны сабаққа дайындау; -Сабаққа дайындық жасау; -Сабаққа назарларын аудару; -Компьютерлік тест сұрақтарына жауап беру; -Оқушылар өзара қателерін жөндеу; -Оқушылар интерактивті тақтадан жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсінеді; -MS MS Excel кестесінде мәліметтер қоры туралы түсінік алып, қорытынды кестелер мен консолидация туралы толық мағлұмат алады; -Интерактивті тақтадан MS Excel-де қорытынды кестелер құрудың демонстрациясын көріп түсінеді және жұмыс жасау жолын үйренеді; -Интерактивті тақтадан MS Excel-де мәліметтер консолидациясының демонстрациясын көріп түсінеді және жұмыс жасау жолын үйренеді; -Аудитория сабаққа дайын; -Сабақ құралдары дайын; -Оқушылар сабаққа дайын. -Оқушылар өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. -Тез әрі дұрыс жауап беруге үйренеді. -Жаңа сабақтың мақсаты мен міндеті айқындалады; -MS Excel кестесінде мәліметтер қоры, қорытынды кестелер мен консолидация туралы толық түсінік болады; -MS Excel-де қорытынды кестелер құруды біледі; -MS Excel-де мәліметтер консолидациясын құруды меңгереді; -MS Excel кестесінде мәліметтер қорын автоматтандыруды жүзеге асыра алады. КОТ, ДСОТ, сұрақ-жауап әдісі, түсіндіре-баяндау әдісі, кері байланыс ІІІ. Білім, іскерлік, дағдыларды қалыптастыруға керекті білімдер -№12 зертханалық жұмысты орындауға таратпалар беріледі; -Зертханалық жұмыстың мақсатын түсіндіреді; -Зертханалық жұмысты орындау барысында қолданылатын қажетті құрал-саймандарды көрсетеді; -Интерактивті тақтадан зертханалық жұмыстың бір тапсырмасын орындау жолын түсіндіріп көрсетеді; -Зертханалық жұмыста берілген тапсырмаларды жеке орындауға уақыт береді; -Зертханалық жұмыстарды бақылау, жеке дара кеңес беру жұмыстарын жасау; -№12 зертханалық жұмысты орындауға таратпаларды алады; -Зертханалық жұмыстың мақсатын түсінеді; -Зертханалық жұмысты орындау барысында қолданылатын қажетті құрал-саймандарды нақтылайды; -Интерактивті тақтадан зертханалық жұмыстың бір тапсырмасын орындау жолын түсініп көреді; -Зертханалық жұмыста берілген тапсырмаларды жеке орындайды; -Зертханалық жұмысты орындау барысында қиындықтарды оқытушыдан кеңес алады; -MS Excel кестесінде мәліметтер қоры туралы түсінік болады; -Қорытынды кестелер мен консолидация туралы толық білім болады; -MS Excel-де қорытынды кестелер құруды біледі; -MS Excel-де мәліметтер консолидациясын құруды меңгереді; -MS Excel кестесінде мәліметтер қорын автоматтандыруды жүзеге асыра алады. -Қателіктерді жөндеуді, қайта іске қосуды біледі; КОТ, ДСОТ, сұрақ-жауап әдісі, түсіндіре-баяндау әдісі, кері байланыс, иллюстрация, ой қозғау ІҮ. Алған білімді бекіту -Зертханалық жұмыстарды тексеру; -Зертханалық жұмысты орындалу барысын сұрау; -Қателерін анықтау және жөндеу жұмыстарын жасату; -Жасалған жұмыстың нәтижесі бойынша -Зертханалық жұмыстарды деңгейлер бойынша демонстрациялайды; -Зертханалық жұмыстың орындалуын түсіндіреді; -Кеткен қателіктерін анықтайды, -Оқушылар орындаған зертханалық жұмыстың нәтижесін көреді; -Жіберген қателіктерін ескеріп, қорытынды жасай алады; -Сабақ барысында көрсеткен белсенділігі мен жұмыстың нәтижелері, қосымша тапсырманы КОТ, ДСОТ, сұрақ-жауап әдісі, түсіндіре-баяндау әдісі, кері байланыс, иллюстрация, ой қозғау
  • 3. қосымша тапсырма беру; талдайды және жөндеу жұмыстарын жасайды; -Жасалған жұмыстың нәтижесі бойынша қосымша тапсырманың нәтижесін береді. орындағаны бойынша бағаланады Ү. Білімді бақылау, бағалау -Бағалау критерийлері: 1.зертханалық жұмыстың үш деңгейін орындаған оқушыға «5» деген баға; 2.зертханалық жұмыстың екі деңгейін орындаған оқушыға «4» деген баға; 3. зертханалық жұмыстың бір деңгейін орындаған оқушыға «3» деген баға; -Зертханалық жұмыстар бойынша қосымша сұрақтар беріледі; -Электронды бағалау парағына әрбір кезең бойынша белгі қою арқылы бағаланады -Жасалған зертханалық жұмыстарын деңгейлер бойынша көрсетіп, бағалау парағына белгі қойылады; -Оқушылар өтілген тақырып бойынша теориялық сұрақтарға жауап береді; -Зертханалық жұмыстар бойынша қосымша сұрақтарға жауап береді; - Электронды бағалау парағына түскен белгілер бойынша бағаланады -Оқушылар орындаған зертханалық жұмыстың нәтижесін көреді; -Жіберген қателіктерін ескеріп, қорытынды жасай алады; -Сабақ барысында көрсеткен белсенділігі мен жұмыстың нәтижелері, қосымша сұраққа жауап беру арқылы бағаланады КОТ, ДСОТ, сұрақ-жауап әдісі, түсіндіре-баяндау әдісі, кері байланыс, иллюстрация, ой қозғау ҮІ. Қорытынды ҮІІ. Үй тапсырмасын беру Теориялық тапсырма: Категория бойынша консолидацияны құру жолдары (СӨЖ) Шығармашылық тапсырма: Берілген бес тапсырма бойынша қорытынды кесте құру және мәліметтер консолидациясын құру (өзіндік жұмыс) І. Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру, мотивация 1.1.Өткенді қайталау: компьютерлік тест арқылы оқушылар өткен тақырыптар бойынша білімдерін тексеру (бағалай парағына белгі соғу): MS Excel бағдарламасы 1. кестелік процессор 2. мәтіндік редактор 3. графикалық редактор 4. операциялық жүйе MS Excel – де ұяшықтың абсолютті адресін көрсету үшін қолданатын таңба 1. x 2. & 3. @ 4. $ 5. + MS Excel – де формула келесі белгіден басталады 1. + таңбасынан 2. - таңбасынан 3. = таңбасынан 4. ! таңбасынан MS Excel – де ЕГЕР (ЕСЛИ) сөзі келесі категорияға жатады 1. логикалық 2. статистикалық 3. математикалық 4. финанстық Электрондық кестеде мынадай түсінік бар 1. алаң 2. идентификатор 3. ұяшық 4. кілт Ms Excel мына арифметикалық операцияның қолдану мүмкін емес 1. (бүтін бөлу) 2. + (қосу), - (азайту) 3. ^ (дәреже) 4. *(көбейту) Электрондық кестеде жолдар қалай белгіленеді: 1. A, B, C, ..Z, AA.. 2. 1, 2, 3, ... 3. кез келген 4. солдан оңға Әрбір жұмыс кітабы мыналардан тұрады: 1. бірнеше парақтан; 2. 256 бағанадан; 3. көптеген жолдардан (65536) ; 4. ұяшықтардан ; Диаграмма шебері жұмысын бастау үшін қай команданы орындайды? 1. Файл -Диаграмма 2. Вставка- Диаграмма 3. Правка- Диаграмма 4. Таблица –Диаграмма КПЕР функциясының қызметі: 1. Болашақ құн 2. Бастапқы құн 3. Проценттік ставка 4. Период тардың жалпы саны БС функциясының қызметі: 1. Болашақ құн 2. Бастапқы құн 3. Проценттік ставка 4. Период тардың жалпы саны ПС функциясының қызметі: 1. Болашақ құн 2. Бастапқы құн 3. Проценттік ставка 4. Период тардың жалпы саны СТАВКА функциясының қызметі: 1. Болашақ құн 2. Бастапқы құн 3. Проценттік ставка 4. Период тардың жалпы саны АСЧ функциясының қызметі: 1. Болашақ құн
  • 4. 2. Бастапқы құн 3. Проценттік ставка 4. Амортизацияны есептеу Мәліметтерді фильтрациялау дегеніміз - 1. Теңдеулерді жуықтап шешу 2. Бұл сол кестеден беріген шарттарды қанағаттандыратын жолдарды не жазбаларды тауып алу 3. Логикалық функцияларды есептеуде қолдану 4. Диаграмма құру Диаграмма (графиктер) дегеніміз - 1. Теңдеулерді жуықтап шешу 2. Бұл сол кестеден беріген шарттарды қанағаттандыратын жолдарды не жазбаларды тауып алу 3. Логикалық функцияларды есептеуде қолдану 4. Excel кестесінде сандық мәліметтерді талдау, салыстыруға қолайлы болу үшін көрнекі графикалық түрде берілуі ∑ белгінің қызметі: 1. Теңдеулерді жуықтап шешу 1. Дәрежелеу амалы 2. Барлық сандардың қосындысын есептеу 3. Диаграмма құру СРЗНАЧ функциясының қызметі: 1. Үлкенін табу 2. Орташа мәнді табу 3. Кішісін табу 4. Барлық сандардың қосындысын табу fx батырмасының қызметі: 1. Индексті орнату 2. Барлық сандардың қосындысын есептеу 3. Орташа мәнді табу 4. Функция шебері командасы Ұяшықтаңы мәліметтердің форматтарын тағайындау 1. Формат ячеек командасы 2. Файл - формат 3. Правка - ячейка 4. Вид - ячейка
  • 5. ІІ. Сабақтың тақырыбы. Мақсаттың қойылуы: - MS Excel кестесінде мәліметтер қоры туралы түсіндіріп, қорытынды кестелер мен консолидация туралы толық түсіндіру; -Интерактивті тақтаның көмегімен MS Excel-де қорытынды кестелер құруды демонстрациялау арқылы түсіндіріп, жұмыс жасауды үйрету; -Интерактивті тақтаның көмегімен MS Excel-де мәліметтер консолидациясын демонстрациялау арқылы түсіндіріп, жұмыс жасауды үйрету; Қорытынды кестелер үлкен тізімдердегі, мәліметтер қорындағы, жұмыс кітаптарындағы және т. б. кестелердегі мәліметтерді талдау, жалпылау және де басқа мақсаттарға пайдалану үшін қолданылады. Қорытынды кестелердегі мәліметтер бастапқы мәліметтермен байланысты болады, бірақ қор ытынды кестелердегі мәліметтер үшін, мүмкін болған жағдайларда есептеулер жүргізуге болады. Жалпы қорытынды кестелер өте үлкен көлемдегі мәліметтерге талдау жасау да өте ыңғайлы құрал. Excel программасында қорытынды кестелерді мәліметттер қоры ретінде пайдаланылатын бір немесе бірнеше кестелердің негізінде құрады. Мысалы, бір өнім түрінің (товардың ) түрлі аймақтардағы сатылу көрсеткішін сипатттау үшін қорытынды кесте құру керек болады. Консолидация дегеніміз – ақпаратты бірнеше беттерден бір қорытынды бетке біріктіру. Ақпарат алынатын беттер сол кітапта немесе басқа кітапта да орналасуы мүмкін. Мысалы бір фирманың бөлімдері туралы ақпарат әр түрлі кітаптарда сақталса, олардың барлығы жайлы қорытынды мәлімет алу үшін Данные-Консолидация командасын қолдануға болады. Бұл команданы бірнеше тәсілмен қолдануға болады. Ол беттерді байланыстыра консолидациялау және ендіре консолидациялау. Біріншісінде ақпарат алынатын беттерде өзгерістер болса, ол қорытынды беттегі өзгеріске әкеледі. Ал екінші тәсілінде бұл өзгерістер жүрмейді. Берілгендерді орналасуы бойынша және категория бойынша консолидациялауға болады. Орналасуы бойынша консолидациялағанда ақпарат бетте рдегі бірдей орналасқан ұяшықтардан жиналады. Категория бойынша консолидацияланғанда бағандар мен жолдардың аттарына байланысты ақпарат жиналады. Беттерді консолидациялау барысында Консолидация сұхбат терезесіндегі Функция ашылатын тізіміндегі кез-келген функцияны қолдануға болады. Әдетте, басқасы көрсетілмеген жағдайда СУММА функциясы қолданылады. Бұдан басқа мынандай функциялар бар: Мәндер саны (Количество значений), Орташа (Среднее), Максимум, Минимум, Көбейту (Произведение), Сандар саны (Количество чисел), Орнынан ауыспаған ауытқу (Несмещенное отклонение), Орнынан ауытқыған (Смещенное отклонение), Орнынан ауыспаған дисперсия (Несмещенная дисперсия), Ауытқыған дисперсия (Смещенная дисперсия).
  • 6. ІІІ. Білім, іскерлік, дағдыларды қалыптастыруға керекті білімдер Зертханалық жұмыс №12 1- жаттығу. Үш түрлі компьютерлік техника сату орталықтарында сатылған компьютерлердің ай сайынғы сатылу сомасын есептейтін қорытынды кесте құрыңыз. 1. Жұмыс кітабының бірінші бетін (Лист1) Свод_табл деп өзгертіңіз және суреттегідей кесте құрыңыз; 2. Мастер Сводных таблиц терезесін шақыру үшін ДанныеСводная таблица командасын орындаңыз; 3. Пайда болған терезедегі в списке или базе данных Microsoft Excel, тұсына белгі қойыңыз да , Далее батырмасына шертіңіз; 4. Бастапқы мәліметтер орналасқан диапазонды (мәліметтер орналасқан кетені) белгілеңіз де, Далее батырмасына шертіңіз, келесі шыққан бетте новый лист тұсына белгі қойыңыз және Макет батырмасына шертіңіз; 5. Пайда болған терезеде, «жасалатын» қорытынды кестенің құрылымы анықталады: қорытынды кестедегі нәтиже жазылатын өрістің аты тұрған батырма белгіленіп, Данные облысына (Стоимость батырмасы Данные облысына ) апарылады; Данные облысындағы Стоимость батырмасына екі рет шерту нәтижесінде Вычисление поля сводной таблицы диалогтық терезесі пайда болады, бұл терезеде нәтижені есептеуге қажет амал –операция таңдалынады (Сумма операциясын таңдаңыз); 6. Әрі қарай, қорытынды кестенің жолдарының қызметін атқаратын өрістер таңдалынады да , оларға сәйкес батырмалар Строка облысына (Магазин батырмасы Строка облысына ) апарылады; 7. Келесі қадамда, қорытынды кестенің бағандарының қызметін атқаратын өрістер таңдалынады да , оларға сәйкес батырмалар Столбец облысына (Месяц батырмасы Столбец облысына ) апарылады; 8. Мастер Сводных таблиц көмегімен жасалған қорытынды кестенің өрістері аттарының тұсында арнайы батырмалар болады, бұл батырмаларды пайдаланып, кестедегі көрсетілетін мәліметтерді өзгертіп қалауыңызша таңдауға болады; 9. Егер қорытынды кесте құруда пайдаланылған бастапқы мәліметтер өзгерген болса Данные -> Обновить данные командасын пайдаланып қорытынды кестедегі мәліметтерді де жаңалауға болады; 10. Қорытынды кестедегі мәліметтерді пайдаланып график салыңыз. 2жаттығу. Орналасу реті бойынша және категориясы бойынша мәліметтердің консолидациясын құру. 1. Жұмыс кітабының екінші бетін (Лист2) Консол_располож деп өзгертіңіз де, суреттегідей кесте құрыңыз;
  • 7. 2. Табыс салығы мен қолға берілетін соманы есептеңіз; 3. Орналасу реті бойынша консолидация жасаңыз, ол үшін: курсорды консолидацияланған мәліметтер кестесі бастап орналасатын бірінші ұяшыққа апарыңыз (мысалы, А10 ұяшыққа);  Данные -> Консолидация командасын орындаңыз;  Пайда болған Консолидация диалогтық терезесіндегі тізімнен Сумма функциясын таңдап, подписи верхней строки, значения левого столбца тұсына белгі қойыңыз;  Курсорды Ссылка жолына орналастырып, бастапқы кесте берілген терезеден A2:D7 диапазонды белгілеңіз;  Добавить батырмасына шертіңіз, сол кезде, Список диапазонов жолында белгіленген диапазон адресі пайда болады;  Курсорды қайтадан Ссылка жолына апарып , енді екінші кесте орналасқан , F2:I7 диапазонды белгілеңіз;  Тағы да, Добавить батырмасына шертіңіз, сол кезде, Список диапазонов жолында белгіленген екінші диапазонның да адресі шығады; ОК батырмасына шертіледі. 4. Консол_располож бетіндегі екі кестені жаңа Консол_категор бетіне көшіріңіз және екінші кестені өгертіңіз: Премия деп аталатын баған қосып, оны толтырыңыз, Дятлов фамилиясын жол (жазба) түрінде тіркеңіз. 5. Категория бойынша мәліметтер консолидациясын құрыңыз, ол үшін :  курсорды консолидацияланған мәліметтер кестесі бастап орналасатын бірінші ұяшыққа апарыңыз, Данные -> Консолидация командасын орындаңыз;  Пайда болған Консолидация диалогтық терезесіндегі тізімнен Сумма функциясын таңдап, подписи верхней строки, значения левого столбца тұсына белгі қойыңыз;.  Курсорды Ссылка жолына орналастырып, бастапқы кесте берілген терезеден A2:D7 диапазонды белгілеңіз;  Добавить батырмасына шертіңіз, сол кезде, Список диапазонов жолында белгіленген диапазон адресі пайда болады;  Курсорды Ссылка жолына орналастырып, бастапқы кесте берілген терезеден F2:J8 диапазонды белгілеңіз;  Добавить батырмасына шерткенде, Список диапазонов жолында белгіленген диапазон адресі пайда болады, ОК батырмасына шертіңіз. Өзіндік жұмыс тапсырмалары: 1. Берілген төмендегі кестені Excel электронды кестесінде құрып, «Прибыль» бағанын формула бойынша есептеңіз және қорытынды кесте (Сводная таблица) құрыңыз. Ескерту: «Менеджер» бағаны «Продукция» бағанына бағыныңқы болуы керек. Қорытынды кесте (Сводная таблица) мына түрде болуы керек. Қосымша тапсырма: қорытынды диаграммасын жасау
  • 8. 2. «Зарплата» кестесі бойынша мәліметтер консолидациясын құру. Лист1-ге Ведомость за октябрь кестесін, Лист2-ге Ведомость за ноябрь кестесін жасаңыз. Лист3-ке консолидация мына түрде болуы керек: 3. «Ведомость оплаты труда» кестесін құрып, келесі бағандардағы мәліметтерді келесі формуламен есептеңіз: «Надбавка»-ны =10000*В4, «Премия»-ны =D4*0.2 формуласымен, «Начислено»-ны =СУММ(D4:F4), «Под/налог»-ны =G4*0.12, «ФСЗН»-ды =G4*0.08, «Удержание-ні» =СУММ(H4:I4), «К выдаче»-ны =G4-J4. Қорытынды кестені (Сводная таблица) «Начислено», «Удержано» және «К выдаче» мәліметтері бойынша құрыңыз және диаграмма жасаңыз
  • 9. ІҮ. Алған білімді бекіту Зертханалық жұмыстың орындалуы бойынша қосымша тапсырмалар беру: 1.кестенің макетін өзгертіңіз 2.қорытынды диаграмманың макетін өзгертіңіз 3.2-тапсырмадағы Ведомость оплаты труд за ноябрь кестесі бойынша зарплата мәндерін өзгертіп, консолидацияның орташа мәнін есептеңіз Ү. Білімді бақылау, бағалау -Бағалау критерийлері: 1.зертханалық жұмыстың үш деңгейін орындаған оқушыға «5» деген баға; 2.зертханалық жұмыстың екі деңгейін орындаған оқушыға «4» деген баға; 3. зертханалық жұмыстың бір деңгейін орындаған оқушыға «3» деген баға; ҮІ. Қорытынды Сұрақ-жауап: 1. Қорытынды кестелер не үшін қажет ? 2. Қорытынды кестелер қандай команда көмегімен жасалады? 3. Мәліметтер консолидациясы не үшін қолданылады? 4. Мәліметтер консолидациясы қандай команда көмегімен орындалады? 5. Мәліметтер консолидациясының қандай түрлері бар? ҮІІ. Үй тапсырмасын беру Теориялық тапсырма: Категория бойынша консолидацияны құру жолдары (СӨЖ) Шығармашылық тапсырма: Берілген бес тапсырма бойынша қорытынды кесте құру және мәліметтер консолидациясын құру № 1 нұсқа 2 нұсқа 3 нұсқа 4 нұсқа 5 нұсқа 1 Дүкендердегі компьютерлер саны Ай сайынғы компьютерлер саны Дүкендер бойынша компьютерлердің бағасы Ай сайынғы компьютерлердің бағасы Компьютерлердің түрлері бойынша бағасы 2 Орташа айлық табыс Еңбекақының ең жоғарғы мөлшері Еңбекақы-ның ең төменгі мөлшері Орташа айлық табыс Еңбекақының ең жоғарғы мөлшері