SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
Пәні: Алгебра
Күні: 22.01.14
Сыныбы: 7 «а»
Сабақтың тақырыбы: Теңдеу шешуде екі өрнектің кубтарының қосындысы
мен айырымының формулаларын қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Теңдеу шешуде екі өрнектің кубтарының қосындысы мен
айырымының формулаларын қолдана білуге үйрету.
Дамытушылық: Есте сақтау, абілеттерін дамытк, пәнге деген
қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, өз уақыттарын тиімді пайдалануға, алған
білімдерін қолдана білу.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, оқулық, қосымша материалдар.
Сабақтың барысы:
1) Ұйымдастыру.
2) Үй тапсырмасын тексеру. «Миға шабуыл»
№219
1) )93)(3(27 23
+−+=+ aaaa
2) ))(( 222333
kmnknmkmnknm ++−=−
3) ))(( 42242266
yyxxyxyx +−+++
4) ))()()()(()( 42242226
pqpqkkpqkpqk ++−=−
5) ))())(()(()( 2233
bbbababbabba +⋅−+−+−=+−
6) )93)2()2)((3)2((27)2( 23
+⋅−+−−−=−− xxxx
7) ))()(24))((2()(8 2233
babaaabaabaa −+−−−+=−+
8) ))()(39))((3()(27 222333
yxyyxxyxyxyxyxyx −+−+−−=−−
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формулаларының ,
екі өрнектің қосындысы мен айырымының толық емес квадраты, аталған
формулаларды өрнектерді түрлендіру кезінде қолдана білу.
І. Қайталау сұрақтары.
1)Екі өрнектің кубтарының қосындысының формуласын жаз.
2) Екі өрнектің кубтарының қосындысының көбейткіштерге жіктеу ережесін
айт.
3) Екі өрнектің кубтарының айырымының формуласын жаз.
4) Екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткіштерге жіктеу ережесін айт.
ІІ. Сергіту сәті
Көбейткіштерге жікте:
1) 33
yx + 2) 83
−a
Өрнекті ықшамда: )16129)(43( 22
yxxyx ++−
ІІІ. Логикалық есептер
1) Торғайлар бір-бірден бұтаққа отырса бір торғай, ал олар екіден отырса
бір бұтақ артық қалады. Бұтақпен торғайдың саны қанша болған ?
Жауабы: 4торғай . 3 бұтақ.
2) Екі таңбалы санның бір цифры сызылды. Сонда бастапқы саннан 31 есе
кем сан қалады. Қандай санның қай цифры сызылған?
Жауабы: 31;62
3) Қандай үш санның көбейтіндісі олардың қосындысына тең?
Жауабы: 1+2+3=6 1*2*3=6
IV. Оқулықпен жұмыс
№221. Теңдеуді шешіңдер
1) 26)3)(3()42)(2( 2
=+−−+−+ xxxxxx
Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен екі өрнектің квадраттарының
айырымының формулларын қолданамыз.
2
918
189
8269
2698
2698
26)9(8
33
23
=
÷=
=
−=
=+
=+−+
=−−+
x
x
x
x
x
xxx
xxx
Жауабы: 2.
2)
2
2412
1282318
)128(2318
)32(423)124)(12(
33
33
22
=
=
−+=−
−+=−
−+=++−
x
x
xxx
xxx
xxxxx
Жауабы: 2.
№225.
4
246
2266
2626
262662226126
26)133(2)1(2)12(6
26)1(2)1)(1(2)1(6
2332
2332
322
=
=
−=
=+
=−−−−−+++
=+++−−+++
=+−++−++
x
x
x
x
xxxxxx
xxxxxx
xxxxx
Жауабы : 4.
Қорытынды:
V. Шығармашылық тапсырмалар.
Бос тор көздерді толтыр:
( )( ) **5*5*
*)5(008,0***
2
3212
+=+−+
+=+++
xx
ac
33
3743 + саны 80-ге бөлінетінін дәлелдеңдер.
Үйге тапсырма: §11. №221(2,4)
Бағалау.

More Related Content

Similar to Теңдеу шешуде екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формулаларын қолдану

ашық сабақ жахай с.
ашық сабақ жахай с.ашық сабақ жахай с.
ашық сабақ жахай с.oquzaman
 
Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырмасының квадраты тақырыбына қыс...
Екі өрнектің  қосындысының квадраты және айырмасының квадраты  тақырыбына қыс...Екі өрнектің  қосындысының квадраты және айырмасының квадраты  тақырыбына қыс...
Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырмасының квадраты тақырыбына қыс...Айбек Қуандықұлы
 
матем үлгі 5, 10
матем үлгі 5, 10матем үлгі 5, 10
матем үлгі 5, 10Serjan Kasen
 
ақбалдай шығаруа
ақбалдай шығаруаақбалдай шығаруа
ақбалдай шығаруаNurlan Abilhanov
 
Логарифмдік теңдеу және оларды шешу
Логарифмдік теңдеу және оларды шешуЛогарифмдік теңдеу және оларды шешу
Логарифмдік теңдеу және оларды шешуBilim All
 

Similar to Теңдеу шешуде екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формулаларын қолдану (8)

ашық сабақ жахай с.
ашық сабақ жахай с.ашық сабақ жахай с.
ашық сабақ жахай с.
 
369fg
369fg369fg
369fg
 
Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырмасының квадраты тақырыбына қыс...
Екі өрнектің  қосындысының квадраты және айырмасының квадраты  тақырыбына қыс...Екі өрнектің  қосындысының квадраты және айырмасының квадраты  тақырыбына қыс...
Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырмасының квадраты тақырыбына қыс...
 
4111fdddddd
4111fdddddd4111fdddddd
4111fdddddd
 
матем үлгі 5, 10
матем үлгі 5, 10матем үлгі 5, 10
матем үлгі 5, 10
 
ақбалдай шығаруа
ақбалдай шығаруаақбалдай шығаруа
ақбалдай шығаруа
 
Логарифмдік теңдеу және оларды шешу
Логарифмдік теңдеу және оларды шешуЛогарифмдік теңдеу және оларды шешу
Логарифмдік теңдеу және оларды шешу
 
333а
333а333а
333а
 

More from Айбек Қуандықұлы

Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Айбек Қуандықұлы
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарАйбек Қуандықұлы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіАйбек Қуандықұлы
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаАйбек Қуандықұлы
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийіАйбек Қуандықұлы
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаАйбек Қуандықұлы
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзАйбек Қуандықұлы
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлуАйбек Қуандықұлы
 

More from Айбек Қуандықұлы (20)

Бұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасымБұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасым
 
Корей халық аспаптары
Корей халық аспаптарыКорей халық аспаптары
Корей халық аспаптары
 
Англия мен Франция
Англия мен ФранцияАнглия мен Франция
Англия мен Франция
 
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
 
Италия мен Испания
Италия мен ИспанияИталия мен Испания
Италия мен Испания
 
Зейін
ЗейінЗейін
Зейін
 
табиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасытабиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
 
Ғажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлеміҒажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлемі
 
Open lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its seasonOpen lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its season
 
Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.
 
Ғылыми жоба
Ғылыми жобаҒылыми жоба
Ғылыми жоба
 
Мың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілерМың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілер
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техника
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты бала
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
 
Тұмар түйіндер
 Тұмар түйіндер Тұмар түйіндер
Тұмар түйіндер
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
 

Теңдеу шешуде екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формулаларын қолдану

  • 1. Пәні: Алгебра Күні: 22.01.14 Сыныбы: 7 «а» Сабақтың тақырыбы: Теңдеу шешуде екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формулаларын қолдану. Сабақтың мақсаты: Білімділік: Теңдеу шешуде екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формулаларын қолдана білуге үйрету. Дамытушылық: Есте сақтау, абілеттерін дамытк, пәнге деген қызығушылығын арттыру. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, өз уақыттарын тиімді пайдалануға, алған білімдерін қолдана білу. Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, оқулық, қосымша материалдар. Сабақтың барысы: 1) Ұйымдастыру. 2) Үй тапсырмасын тексеру. «Миға шабуыл» №219 1) )93)(3(27 23 +−+=+ aaaa 2) ))(( 222333 kmnknmkmnknm ++−=− 3) ))(( 42242266 yyxxyxyx +−+++ 4) ))()()()(()( 42242226 pqpqkkpqkpqk ++−=− 5) ))())(()(()( 2233 bbbababbabba +⋅−+−+−=+− 6) )93)2()2)((3)2((27)2( 23 +⋅−+−−−=−− xxxx 7) ))()(24))((2()(8 2233 babaaabaabaa −+−−−+=−+ 8) ))()(39))((3()(27 222333 yxyyxxyxyxyxyxyx −+−+−−=−− Сабақтың мақсатымен таныстыру.
  • 2. Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формулаларының , екі өрнектің қосындысы мен айырымының толық емес квадраты, аталған формулаларды өрнектерді түрлендіру кезінде қолдана білу. І. Қайталау сұрақтары. 1)Екі өрнектің кубтарының қосындысының формуласын жаз. 2) Екі өрнектің кубтарының қосындысының көбейткіштерге жіктеу ережесін айт. 3) Екі өрнектің кубтарының айырымының формуласын жаз. 4) Екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткіштерге жіктеу ережесін айт. ІІ. Сергіту сәті Көбейткіштерге жікте: 1) 33 yx + 2) 83 −a Өрнекті ықшамда: )16129)(43( 22 yxxyx ++− ІІІ. Логикалық есептер 1) Торғайлар бір-бірден бұтаққа отырса бір торғай, ал олар екіден отырса бір бұтақ артық қалады. Бұтақпен торғайдың саны қанша болған ? Жауабы: 4торғай . 3 бұтақ. 2) Екі таңбалы санның бір цифры сызылды. Сонда бастапқы саннан 31 есе кем сан қалады. Қандай санның қай цифры сызылған? Жауабы: 31;62 3) Қандай үш санның көбейтіндісі олардың қосындысына тең? Жауабы: 1+2+3=6 1*2*3=6 IV. Оқулықпен жұмыс №221. Теңдеуді шешіңдер 1) 26)3)(3()42)(2( 2 =+−−+−+ xxxxxx Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен екі өрнектің квадраттарының айырымының формулларын қолданамыз.
  • 3. 2 918 189 8269 2698 2698 26)9(8 33 23 = ÷= = −= =+ =+−+ =−−+ x x x x x xxx xxx Жауабы: 2. 2) 2 2412 1282318 )128(2318 )32(423)124)(12( 33 33 22 = = −+=− −+=− −+=++− x x xxx xxx xxxxx Жауабы: 2. №225. 4 246 2266 2626 262662226126 26)133(2)1(2)12(6 26)1(2)1)(1(2)1(6 2332 2332 322 = = −= =+ =−−−−−+++ =+++−−+++ =+−++−++ x x x x xxxxxx xxxxxx xxxxx Жауабы : 4. Қорытынды: V. Шығармашылық тапсырмалар. Бос тор көздерді толтыр: ( )( ) **5*5* *)5(008,0*** 2 3212 +=+−+ +=+++ xx ac 33 3743 + саны 80-ге бөлінетінін дәлелдеңдер. Үйге тапсырма: §11. №221(2,4) Бағалау.