Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Dzieci i komputer – zasady pracy

1,806 views

Published on

Mozna tu znaleźć wskazówki dla dzieci związane z bezpieczną pracą przy komputerze oraz zasady BHP w pracowni komputerowej.

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Dzieci i komputer – zasady pracy

 1. 1.    Ekran monitora znajdować się powinien na tle ściany bezokiennej, bokiem do okna, ale w odległości nie mniejszej niż 1metr. Najlepiej, gdy monitory ustawione są tyłem jeden względem drugiego. Monitor należy tak ustawić, by żaden fragment okna nie odbijał się od ekranu
 2. 2.    Stanowisko pracy powinno być oświetlone światłem rozproszonym niepowodującym olśnienia. Oświetlenie ogólne (oprawy i lampy sufitowe) najlepiej umieścić nad przejściem między biurkami. Im mniej światła zewnętrznego pada na szybę monitora, tym lepiej.
 3. 3.    Człowiek przy komputerze powinien siedzieć tak, by mniej więcej górna krawędź monitora znajdowała się na wysokości jego wzroku. Stopy powinny dotykać podłoża całą swoją powierzchnią. Oparcie należy dopasować do kształtu pleców (powinno być lekko wygięte do przodu i podpierać mocno odcinek lędźwiowy kręgosłupa).
 4. 4.     Monitor powinien być ustawiony na wprost oczu, tak by jego górna krawędź znajdowała się kilka centymetrów powyżej linii wzroku. Klawiatura - Powinna być ustawiona ok. 10–15 cm od krawędzi biurka, by było miejsce na nadgarstki. By chronić nadgarstki, warto położyć przed nią specjalną podkładkę. Siedzisko powinno znajdować się na takiej wysokości, by stopy były oparte płasko na podłodze, a kolana ugięte pod kątem prostym. Oparcie należy dopasować do kształtu pleców (powinno być lekko wygięte do przodu i podpierać mocno odcinek lędźwiowy kręgosłupa).
 5. 5.   Najlepiej, by blat znajdował się na wysokości łokci osoby pracującej. Biurko powinno być na tyle szerokie, by móc umieścić monitor w odpowiedniej odległości na wprost oczu. Jeśli nie, trzeba dokupić przystawkę.
 6. 6. Przechyl gł owę w stronę każ dego z ramion.
 7. 7. Przechyl gł owę w kierunku ramion patrzą c za siebie.
 8. 8. Wycią gnij rę ce do przodu.
 9. 9. . Podcią gnij po kolei kolana i przycią gnij do torsu.
 10. 10. Zał óż rę ce za krzesł o i napnij mięś nie.
 11. 11.     Po każdej godzinie pracy 5 – 10 minutowa przerwa. W przerwach należy odpocząć od pozycji siedzącej. Powinno się wykorzystać przerwę w taki sposób aby całe ciało odpoczęło od pracy przy komputerze. W czasie przerw nie gramy w gry komputerowe.
 12. 12.   Przy komputerze nie jemy i nie pijemy. Utrzymujemy porządek na swoim stanowisku pracy.

×