1. Biletul nr.1Biletul nr.1
CalCalculaţi şi verificaţi dacă relaţia esteculaţi şi verificaţi dacă relaţia este AAdevăratădevărată
sausau FFalsă:alsă:
(154 + 246) X 2 = 154 X 2 + 246 X 2(154 + 246) X 2 = 154 X 2 + 246 X 2
(Grupaţi-vă câte2, cel din stânga să rezolve partea(Grupaţi-vă câte2, cel din stânga să rezolve partea
din stânga egalului, cel din dreapta partea dindin stânga egalului, cel din dreapta partea din
dreapta egalului. Ce constataţi? De ce aţi obţinutdreapta egalului. Ce constataţi? De ce aţi obţinut
acest rezultat?)acest rezultat?)
5. Biletul nr. 3Biletul nr. 3
DescoperiDescoperiţi cuvântul ascuns în biletele de trenţi cuvântul ascuns în biletele de tren
aşezând în tabel literele corespunzătoareaşezând în tabel literele corespunzătoare
valorilor obţinute.valorilor obţinute.
150 : E = 5150 : E = 5
U – 156 = 315U – 156 = 315
729 – C1= 210729 – C1= 210
C2 : 3 = 173C2 : 3 = 173
S1 + 357= 625S1 + 357= 625
4 X S2 = 1004 X S2 = 100
6. Biletul nr 1.Biletul nr 1.
268268
Biletul nr. 2Biletul nr. 2
471471
Biletul nr.3Biletul nr.3
519519
Biletul nr. 4Biletul nr. 4
519519
Biletul nr. 5Biletul nr. 5
3030
Biletul nr. 6Biletul nr. 6
2525
!!
SS11 UU CC11 CC22 EE SS22
7. Biletul nr.4.Biletul nr.4.
Într-o clasă sunt 8 elevi care au obţinutÎntr-o clasă sunt 8 elevi care au obţinut
calificativul FB (foarte bine) la evaluarecalificativul FB (foarte bine) la evaluare
ceea ce reprezintăceea ce reprezintă 11 din elevii clasei.din elevii clasei.
33
Câţi elevi sunt în acea clasă?Câţi elevi sunt în acea clasă?
8. Rezolvarea corectă a ex. 4Rezolvarea corectă a ex. 4
8 elevi8 elevi
8 elevi x 3= 24 elevi sunt în acea clasă8 elevi x 3= 24 elevi sunt în acea clasă
9. Biletul nr. 5Biletul nr. 5
Aflaţi perimetrul unuiAflaţi perimetrul unui
dreptunghi în care lungimea,dreptunghi în care lungimea,
de 3 ori mai mare decîtde 3 ori mai mare decît
lăţimea, are 15 metri.lăţimea, are 15 metri.
11. Biletul nr. 6Biletul nr. 6
Deschid o carte. Dacă facDeschid o carte. Dacă fac
suma numerelor celor douăsuma numerelor celor două
pagini, obţin 237.pagini, obţin 237.
La ce pagini am deschis cartea?La ce pagini am deschis cartea?
12. Rezolvarea biletului nr.6Rezolvarea biletului nr.6
11
}}237237
237-1= 236 (două părţi egale)237-1= 236 (două părţi egale)
236:2= 118 pagina stângă236:2= 118 pagina stângă
118+1= 119 pagina dreaptă118+1= 119 pagina dreaptă
13. Biletul nr.7Biletul nr.7
••Pe un raft sunt 674 de mingi roşii, albastrePe un raft sunt 674 de mingi roşii, albastre
şi galbene. Mingi roşii şi albastre sunt 435,şi galbene. Mingi roşii şi albastre sunt 435,
iar albastre şi gablbene 372.iar albastre şi gablbene 372.
Câte mingi de fiecare fel sunt?Câte mingi de fiecare fel sunt?
14. Rezolvarea biletului nr.7Rezolvarea biletului nr.7
R A GR A G
435435
674674
372372
Recunosc modul de rezolvare (problemă de logicăRecunosc modul de rezolvare (problemă de logică
matematică/ metoda grafică):matematică/ metoda grafică):
674- 435= 239 mingi galbene674- 435= 239 mingi galbene
674-372= 302 mingi roşii(4 posibilităţi)674-372= 302 mingi roşii(4 posibilităţi)
435-302= 133 mingi albastre435-302= 133 mingi albastre
Proba:133+302+239=674 mingi în totalProba:133+302+239=674 mingi în total
15. VV AA CC AA NN ŢŢ AA
Trenuleţul vine cu.......Trenuleţul vine cu.......