1. PROIECT DIDACTIC
Propunători : Calistru Alexandra
Chiriac Andreea
=> grupa 7, PSIHOLOGIE, AN 3.
Vacariu Petra-Bianca
Data: 7.06.2013
Clasa : a X-a C
Disciplina : Psihologie
Subiectul lecț iei : Test de cunoastere a persoanei- test caracteriologic
Tipul lecț iei : aplicativa
Scopul lecț iei : interpretarea unui test de cunoastere cu privire la caracter.
2. Desfăș urarea lecț iei
Etapele lecț iei
Conț intul instructiv-educativ
Momentul
Se asigură condiț iile necesare pentru buna
organizatoric
Strategii didactice
Metode ș i
Mijloace de Forme de
procedee
învăț ământ organizare
desfăș urare a lecț iei: pregătirea materialelor,
asigurarea liniș tii,prezenta.
Reactualizarea
Ce aț i făcut ora trecuta?
cunoș tinț elor
Ce este caracterul?
Conversaț ia
frontal
Conversaț ia
frontal
Captarea
atenț iei
Astazi ora se va desfasura umpic altfel fata de
orele precendente,avand in vedere ca sunteti la
Exerciț iul
finalul semestrului II si deci, a anului . V-am
pregatit un test interesant care va va ajuta sa va
descoperiti pe voi insiva..
Anunț area
subiectului ș i
a obiectivelor
Astazi vom face un exercitiu aplicativ
avand in vedere ca ultima lectie a fost
caracterul . Acest exercitiu consta intr-un test
caracteriologic.
Conversatia
Evaluare
3. Elevii vor primi fiecare cate un exemplar al
Dirijarea
testului plus o foaie cu notarea raspunsurilor .
învăț ării
Dupa ce completeaza testul ,asistati de noi,
primind indicatiile necesare completarii ,
acestia vor primi indicatii cu privire la cotarea
itemilor.
Dupa ce au efectuat cotarea, acestia vor primi
interpretarea testului,fiecare elev avand
posibilitatea efectuarii propriei interpretari
caracteriologice.
Sfarsitul orei
Se vor face aprecieri generale ș i individuale
asupra desfăș urării lecț iei .
Conversatia