1. Відділ освіти
Добропільської міської ради
Донецької області
Методичний кабінет
Місячник педагогічної майстерності
Віртуальна виставка
«Початкова школа: на шляху до змін»
Урок природознавства в 1 класі
(дослідницький практикум)
Підготувала
учитель початковихкласів
БілицькоїЗОШ І-ІІІ ступенів№ 9
Добропільськоїміськоїради
Сорокіна ОлесяВікторівна
2016 рік
2. Тема. ВЛАСТИВОСТІВОДИ (дослідницький практикум)
Мета: ознайомитиучнів з основнимивластивостямиводи:прозора, рідка,
без кольору, без запаху, розчиняє деякіречовини;
розвиватипізнавальне та бережливе ставлення до природи, дослідницький
підхід до пізнання властивостейводи;
сприятиствореннютеоретичної базидля інтелектуального розвитку
молодших школярів .
Обладнання: 2 склянки з водою, тарілка, чайна ложка, сіль, цукор; казковий
геройКапітошка, ляльковийтеатр.
Тип уроку: урок-дослідження
ХІД УРОКУ
I. Оганізаційний момент
1. Привітання
Світить сонце в день осінній,
заглядає в 1 клас.
Зустрічає урок наш дивний,
урок-дослід перший раз!
Требарівно всім сидіти,
«Добрийранок, мої діти» !
Робимо наш перший крок.
Відгадайте, любі діти,
що потрібно на урок?
2. Відгадування загадок-підказок « Що потрібно на урок?»
Знає Ганна та Іван,
що для досліду потрібен:
не цукерка, не капкан,
а одноразовий, пластиковий……….(стакан)
Щоб їсти суп-вона велика
та для каші є така.
Менше - чайна, зовсім трошки!
Що це діти? Так, це-……(ложка)
Мене п’ють, мене ллють, усім потрібна я. Хто я така? (Вода)
3. У водіростекохається, Вкинь у воду — злякається. (Сіль).
Солодкий, як мед,
Білий, як сніг
У пошані у всіх;
До рота попав, там і пропав. (Цукор).
Він жовтенький і сипучий,
У дворілежить у кучі.
Якщо хочеш – можеш брати
І фортецю будувати.
Тільки воду мусиш мати.
(Пісок)
II. Повідомленнятеми і мети уроку
-Діти, у нас сьогодніна уроці гість, відгадайте хто це?
Гей, заграй моя гармошка, зустрічаймо…..(лунає пісня про
Капітошку з мультфільма, діти відгадують)……КА-Пі-ТОШ-КУ
Діти, капітошка загубила свою родину. Не знає де живе, де
народилася та що вміє робити. Вона просить допомогтивас в цьому.
Сьогодніна уроціми зможемо дізнатися якою буває водата які в неї
властивості.
III. Сприйманняй усвідомленнянового матеріалу
-Діти, а як ви гадаєте де народилася Капітошка?
4. ( з краплинки води)
- А де ж вона може жити?
( діти дають відповідь де зустрічають воду в своєму житті)
ВПРАВА « МІКРОФОН»
1. Робота вгрупах
I група « Сіль» II група « Цукор» III група « Пісок»
- Пригадайте з життя, що вам відомо про дружбуз водою : солі, цукру та
піску. Можливо це-друзі капітошки?
( обговорення думокв малих групах, висловлення своїхідей дітьми)
- Які ж властивостімає вода? Щоб відповісти на це питання виконаємо
досліди.
2. Дослідницькаробота
Дослід 1
Візьміть склянку з чистою водою і понюхайте її. Що відчуваєте?
Висновок. Вода не має запаху.
-Який смак у води?( не має смаку)
- Коли говорять, що вода « солодка» ? ( Коли дуже хочеться пити)
Дослід 2
Налийте трохи водив тарілку і в склянку. Що спостерігаєте?
Висновок. Вода набирає формупосудини, в яку її наливають. Тобто
вода текуча.
-Чим же водавідрізняється від твердих тіл? ( Не має форми,
розтікається)
Дослід 3
Опустіть ложку в склянку з водою. Що ми бачимо?
Висновок. Вода-прозора
Дослід 4
Покладіть в один стакан чайну ложку солі, якою стала вода?
Де ми в природізустрічаємо солону воду?( моря)
Покладіть цукор, якою тепер стала вода?
5. А тепер спробуйтепокласти у воду ложечку піску. Що відбулося?
- Чи розчиняєтьсяу воді пісок?
Висновок. Цукровий пісок і сіль розчиняютьсяу воді, змінюючі смак
води. Пісок не розчиняється уводі.
Вода-розчинникдля деяких речовин.
3. Робота вгрупах.
Кожна група обговорює інформацію про воду згідно назві своєї групи.
Діти висловлюють свої думки, що дізналися про воду.
4. Фізкультхвилинка
Встала вранці Капітошка,
посміхнулася ще трошки.
Потім стала танцювати
Дивні рухи повторяти.
Ногу вліво, руку вправо
Рух на місті ! Жваво, жваво.
Нахилилася додолу
1, 2, 3 і до футболу.( показують рухи футболіста)
Забиває швидко гол
Починає волейбол.( рухи волейболиста)
Руки вгору піднімає
І тихенько вже сідає( сідають за парту)
IV. Узагальненняі систематизаціяотриманих знань.
1. Лялькова вистава історії , що відбулася одного разуз
Капітошкою.
Історія однієї Краплі (сумна казка про воду)
Прозорацівка води бігла з незакритого крана. Вода падала прямо на землю і
зникала, безповоротно усмоктуючись употріскану від палючих сонячних
променів грунт.
Важка крапля води, боязко выглянувшая з цієї цівки, з острахом подивилася
вниз. В якусь частку секунди у неї в головіпромайнула вся її довге, насичене
подіями життя.
Вона згадала, як, пустуючи і граючина сонці, з'явилася вона, Маленька
Крапелька, несміливо пробивсяз землі, юного і зухвалого Джерела. Зі своїми
сестрами, такими ж пустотливими Маленькими Крапельками, вона гуляла
серед шепочуть їм ласкаві слова берізок, серед палаючих яскравимифарбами
квітів лугів, серед запашних лісових трав. Як любила Маленька Крапелька
дивитися в чистевисоке небо, на легкі, як пір'їнка, хмари, що повільно
пливуть і відбиваються в маленькому дзеркалі Джерела.
6. Крапелька згадала, як Джерело, що став згодом зухвалим і сильним,
перетворився в гучний потік і, збиваючина своєму шляху каміння, горбиі
піщані насипи, пронісся по низині, облюбовувавшимісце для свого нового
пристановища.
Так народилася Річка, яка вилася, мов серпантин, в обхід незайманих лісів і
високих гір.
І ось, ставши зрілої і повноводною,Річка прихистила у своїхводах миня і
окуня, ляща і судака. Гуляла в її теплих хвилях дрібна рибка, а хижа щука
вела на неї полювання. По берегах гніздилося безліч птахів: качки, дикі гуси,
лебеді-шипуни, сірі чаплі. Навідувались з сходом сонця на водопій косуля,
олень, грозатутешніх лісів - кабан зі своїм виводком - був не проти
покуштувати чистоюі смачною студеної води.
Нерідко на берег приходив Чоловік, розташовувався біля Річки,
насолоджувався її прохолодою в літню спеку, милуватися світанками і
заходами, дивувався стрункому хору жаб під вечір, розчулено поглядав на
пару лебедів, які оселилися неподалік біля води.
А взимку біля Річки лунав дитячийсміх, малюки і дорослівлаштували на
Річці каток і тепер ковзали по блискучомудзеркалу льоду на санках і
ковзанах. І де вже тут було всидіти на місці! Крапельки спостерігали за ними
з-під товщі льодуі ділили разом з людьми їх радість.
Все це було. Але було, здається, так давно!
За стільки років Крапелька багато побачила. Дізналася вона і те, що
ДЖЕРЕЛА І РІЧКИ НЕ НЕВИЧЕРПНІ. А Людина, той самий Чоловік, який
так любив бувати на березі, насолоджуватися Річкою, пити холодну
джерельну воду, ця Людина бере цю водудля своїхпотреб. Та не просто
бере, а витрачає її зовсім не по-хазяйськи.
Ось і зараз вода витікала тонкою цівкою з крана, а Крапля води, заплющивши
очі, відправлялася в лячне, незвідане майбутнє.
«А ЧИ Є У МЕНЕ МАЙБУТНЄ? - з жахом подумала Крапля. - Адже я
вирушаю, здається, в НІКУДИ»
- Діти, а ви як гадаєте, чи є майбутнє у крапельки Капітошки?
V. Підсумок уроку
- Діти, що нового сьгодніми дізналися про воду? Які новини побачила
Капітошка? Де вона живе? Хто її рідня?
Гра « Вийди сончко у наше віконечко»
7. Учитель задає питання дітям, якщо діти відповідають правильно, то з
віконечка лялькового театру виглядає сонечко(помічниця учениця).
Якщо ж відповідь неправильна - сонечко не виходить.
Питання
Сонце завждигріє однаково
Вода розчиняєпісок, каміння
Вода має форму кола
Вода білого кольору
Вода тверда речовина