SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 1
Урок за технологією критичного мислення та проектною технологією
6 КЛАС
Повчальне слово байки. Аналіз байок Езопа, Федра, да Вінчі, Лафонтена, Сковороди.
Мета: повторити і закріпити вивчене на попередніх уроках про байку як жанр літератури,
познайомити з байкарями різних країн,проаналізувати байки Езопа, Федра, Сковороди,
Лафонтена, притчу Леонардо да Вінчі, визначити особливості змісту та побудови їхніх
творів, з’ясувати в чому полягає повчальний зміст цих байок, чого вони вчать; розвивати
навички виразного читання, аналізу байок, монологічне мовлення; на прикладі байок
виховувати такі моральні цінності, як чесність справедливість, волелюбність, вміння
відстоювати власну думку.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: урок аналізу художнього твору з елементами мультимедійної
презентації
Види роботи: бесіда, дослідницька робота в групах, створення міні-проектів, вирішення
проблемних питань.
Методи навчання: креативні («асоціативне гроно»), критичне мислення («сенкан»,
«кубування», «діаманта», міні-проекти «Повчальне слово байкарів світу».
Обладнання: проектор, ноутбук, тексти байок Езопа, Федра, да Вінчі, Лафонтена,
Сковороди; портрети байкарів, «Мона Ліза» Л. да Вінчі, дитячі ілюстрації до байок; у
кожного учня – таблиця аналізу байок, пам’ятки
Епіграф. В Езопа вчіться, добрі люди!
Для того байка коле пір ребро,
щоб виправлять людські заблуди
І похвалять красу й добро.
Хоч розповідь коротка й жартівлива,
Мета її ясна й правдива.
Федр
Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 2
Хід уроку
І. Розминка.
Розповідь учителя казки про байку.
ІІ. Обґрунтування навчання. Повідомлення теми, мети, епіграфу уроку
1.Слово вчителя. Сьогодні ми повторимо і закріпимо вивчене на попередніх уроках про
байку як жанр літератури і познайомимося з байкарями різних країн. Ми звернемося до
байок Езопа, Федра, Сковороди, Лафонтена, познайомимося з притчами Леонардо да
Вінчі, визначимо особливості змісту та побудови їхніх творів, з’ясуємо в чому полягає
повчальний зміст цих байок, чого вони нас вчать.(показую таблицю) Ми повинні дати
відповіді на складні запитання: Якими ж нас хоче бачити байка? Що і кого висміюють
байкарі? А кого і що прославляли автори байок?
2.Робота з епіграфом: Епіграфом до нашого уроку є рядки римського поета Федра. Він
вбачав у байці велику силу. Він підкреслював, що, переповідаючи грецькі байки латиною,
зберігає в них «езопів дух».
3.Бесіда за епіграфом:
- До чого закликає. Федр своїх читачів?
- Як зрозуміти слова поета «байка коле під ребро»?
Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 3
- Яку мету вбачає в байці Федр? виправлять людські заблуди і похвалять красоту й
добро».
- Що говорить Федр про жанрові особливості байки?
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Гра “Виправ помилку”
— Байка виникла недавно, у 20 ст.( Байка виникла з фольклорних джерел – казок,
прислів’їв. )
— Байка – це фантастичний боєвик (Байка – алегоричне оповідання сатиричного і
повчального змісту )
— У байці багато метафор, епітетів, мова надто вичурна (У байці відсутні метафори, її
мова проста, невигадлива, наближена до розмовної.
— Байка - велике оповідання, складається з 4 томів (Байка – невелике, частіше віршоване
оповідання)
— Байка вас нічому не навчить, в ній немає моралі (Мораль, сила (повчальний висновок) –
головна думка байки
— Алегорія – це художнє означення предмета або явища, яке підсилює емоційність мови
(перенесення рис характеру людей на образи тварин птахів, риб)
— У байці немає ніяких натяків, мова конкретна, пряма (Езопова мова – це мова,
сповнена натяків, недомовок, в якій думка автора має замасковану форму. )
— Сатира – це схвалення всього, що ми бачимо (висміює негативні явища, людські вади)
— Іронія – це різке перебільшення якихось рис характеру (висміювання, насмішка)
2. Cтруктурa байки. (учень, коментуючи, розкладає заготовлені картинки та терміни)
Байка складається в основному з двох частин:
1.Оповідної та моралі (мораль не завжди міститься
наприкінці, може бути також і на початку).
2. Героями байок є звірі, птахи, рослини, люди.
3.Обов'язковими для байки є алегорія, іронія,
сатира.
3. Методична стратегія “Гронування”- прийом для
розвитку асоціативного нелінійного мислення, в якому
розкривається гіперзв`язок слів у асоціативних гронах.
Складання грону “Байка” – якою ми її бачимо?
( лаконічна, пізнавальна, динамічна, мудра, повчальна,
проста, жартівлива, сучасна)
4. Гронування «Байка»
Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 4
5. Словникова робота
Оптимізм – віра у краще майбутнє, життєрадісність
Песимізм – сповнений смутку, безнадії, зневірений у чомусь
Притча – невелике оповідання, що в алегоричній формі містить моральне чи релігійне повчання.
У світову літературу вона ввійшла з Євангелія.
Гуманізм – людяність, увага і любов до людини, готовність їй допомогти
Милосердя – добре, співчутливе ставлення до кого-небудь
6. Робота над пам`яткою «Особливості виразного читання байок»
1. Байки виконуються з відповідною розповідною інтонацією.
2. Виразно читаючи байку, ви не «виконуєте роль» кожного з її персонажів, а лише
інтонаційно підкреслюєте основні риси їхніх характерів. Виконавець — свідок описуваних
подій, а не їхній учасник.
1. Для байки характерні інтонації розмовно-побутового мовлення.
2. Мораль байки — відома істина, а не відкриття. Тому виконавець не проголошує її, а
ніби нагадує про її існування слухачам.
ІV.Осмислення змісту
Об’єднання учнів у групи.
І група «Повчальне слово байки Езопа «Хліборобові діти»
ІІ група «Повчальне слово байки Федра “Вівця, Пес та Вовк”»
ІІІ група «Повчальне слово байки-притчі да Вінчі “Лев та Ягня”»
ІV група «Повчальне слово байки Жана де Лафонтена “Вовк і Собака”»
V група «Повчальне слово байки Григорія Сковороди “Ворон і Чиж”»
Завдання для груп
І група «Повчальне слово байки Езопа «Хліборобові діти»
1. Розповісти цікаві легенди про Езопа
2. Виразно прочитати байку “Хліборобові діти ”
3. Скласти сенкан до образу Хлібороба
4. Скласти міні-проект «Повчальне слово байки Езопа» за планом:
- особливості форми байки;
- мораль байки;
- що засуджується у байці?
- чого вчить байка?
ІІ група «Повчальне слово байки Федра “Вівця, Пес та Вовк”»
1. Підготувати розповідь про Федра
2. Виразно прочитати байку “Вівця, Пес та Вовк”
3. Скласти діаманту до образів Вовка та Вівці
4. Скласти міні-проект «Повчальне слово байки Федра» за планом:
- особливості форми байки;
- мораль байки;
- що засуджується у байці?
- чого вчить байка?
ІІІ група «Повчальне слово байки-притчі да Вінчі “Лев та Ягня”»
1. Підготувати розповідь про Леонардо да Вінчі.
2. Виразно прочитати байку-притчу “Лев та Ягня”
3. Скласти кубування до байки
4. Скласти міні-проект «Повчальне слово байки-притчі да Вінчі» за планом:
- особливості форми байки;
- мораль байки;
- що засуджується у байці?
Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 5
- чого вчить байка?
ІV група «Повчальне слово байки Жана де Лафонтена “Вовк і Собака”»
1. Підготувати повідомлення про Жана де Лафонтена
2. Виразно прочитати байку “Вовк і Собака”
3. Скласти порівняльну таблицю до образів Вовка та Собаки
4. Скласти міні-проект «Повчальне слово байки “Вовк і Собака”» за планом:
- особливості форми байки;
- мораль байки;
- що засуджується у байці?
- чого вчить байка?
V група «Повчальне слово байки Григорія Сковороди “Ворон і Чиж”»
1. Підготувати повідомлення про Гр.Сковороду
2. Прочитати байку “Ворон і Чиж” по ролям
3. Скласти міні-проект «Повчальне слово байки “Ворон і Чиж”» за планом:
- особливості форми байки;
- мораль байки;
- що засуджується у байці?
- чого вчить байка?
Презентація роботи груп
І група «Повчальне слово байки Езопа «Хліборобові діти»
Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 6
ІІ група «Повчальне слово байки Федра “Вівця, Пес та Вовк”»
ІІІ група «Повчальне слово байки-притчі да Вінчі “Лев та Ягня”»
Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 7
ІV група «Повчальне слово байки Жана де Лафонтена “Вовк і Собака”»
Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 8
V група «Повчальне слово байки Григорія Сковороди “Ворон і Чиж”»
V. Рефлексія.
1. Слово вчителя. Ми з вами, проаналізувавши байки, можемо довести правдивість слів
Федра : В Езопа вчіться, добрі люди!
Для того байка коле під ребро,
щоб виправлять людські заблуди
І похвалять красу й добро.
Хоч розповідь коротка й жартівлива,
Мета її ясна й правдива.
Дійсно байка коле під ребро, виправляє людські заблуди, похваляє красу й добро. Ви
яскраво проявили ваші теоретичні і практичні знання, розкрили таємниці секретної
таблиці, і це нам дає можливість сприймати байку, як старшого товариша, якого дуже
поважаєш, цінуєш, до думки якого прислухаєшся.
2. Підсумкова бесіда
- Тож якими нас хоче бачити наш товариш-байка? «Байка хоче, щоб усі люди були
добрими, чесними, справедливими, працьовитими і мужніми».
- Байка цінує яких людей? Мужніх, сміливих і незламних, здатних боротись за волю,
відстоювати свої права. Вона завжди була на боці знедолених, безправних, бідних і
чесних, оспівує людину-трудівника, патріота, творця.
- Що засуджують байкарі ? У байках гостро засуджуються такі людські вади, як грубість
і тупість, пихатість і лицемірство, жорстокість і неуцтво, підступність і лукавство,
несправедливість і заздрість, скупість і дармоїдство, неробство і гультяйство.
- Що нагадують моралі байок? (Моралі байок можна порівняти з основними
християнськими законами)
- З якими байками можна співставити ці біблійні слова?
Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 9
- Чи актуальна байка у наш час? Дати відповідь на питання методом «Прес»
3. Підсумкове слово вчителя. Езоп, Федр, Лафонтен,Леонардо Да Вінчі, Сковорода,
Крилов, Глібов, Гребінка багато інших байкарів, Святе Письмо вірили в людину, в її
високе призначення на землі, в перемогу добра над злом, мріяли бачити людство кращим,
досконалішим.
Розквіт байки завжди спостерігаємо в ті історичні епохи, коли суспільство стурбоване
вихованням громадянських почуттів, громадянської моралі. Мабуть і зараз варто звертатися
частіше до моральних настанов байки, адже вона здатна виховати справжню Людину,
гідного громадянина, для якого добро і честь не тільки високі слова, але й є основою її
вчинків.
VI. Домашнє завдання: скласти власну байку; підготувати інсценівку байки
Література
Мележик В.О. Книга для вчителя. Зарубіжна література.6 клас. - К:Грамота.- С.70-102
Півнюк Н., Чепурко О., Гребницька Н. Зарубіжна література. 6 клас.-К:Освіта, 2006.- С.40-
64
Сутула О., Тригуб І. Орієнтовне планування уроків зарубіжної літератури. 6 клас. //
Всесвітня література у середніх навчальних закладах України. – 2006. - № 7. – С. 47-54
Турок А.В. Книга для вчителя. Зарубіжна література.6 клас. - К:Грамота.- С.50-69
Холодна Ю. Книга для вчителя. 6 клас. – Тернопіль: Мандрівець. – 2009. – С. 109 - 184
Хорошилова Ф. Усі уроки зарубіжної літератури. 6 клас. Харків: Основа - 2007.-С.78-96
Чередник Л. Вивчення зарубіжної літератури. 6 клас. - Харків: Ранок.-2007.-С.61-74

More Related Content

More from Adriana Himinets

Генрі Лонгфелло "Пісня про Гаявату" ("Люлька миру")
Генрі Лонгфелло "Пісня про Гаявату" ("Люлька миру")Генрі Лонгфелло "Пісня про Гаявату" ("Люлька миру")
Генрі Лонгфелло "Пісня про Гаявату" ("Люлька миру")Adriana Himinets
 
Біографія Г.Лонгфелло. "Люлька миру" (анкета)
Біографія Г.Лонгфелло. "Люлька миру" (анкета)Біографія Г.Лонгфелло. "Люлька миру" (анкета)
Біографія Г.Лонгфелло. "Люлька миру" (анкета)Adriana Himinets
 
Біографія Генрі Водсворта Лонгфелло (1807-1882)
Біографія Генрі Водсворта Лонгфелло (1807-1882)Біографія Генрі Водсворта Лонгфелло (1807-1882)
Біографія Генрі Водсворта Лонгфелло (1807-1882)Adriana Himinets
 
"Моє серце в верховині" Р.Бернс. Аналіз поезії
"Моє серце в верховині" Р.Бернс. Аналіз поезії"Моє серце в верховині" Р.Бернс. Аналіз поезії
"Моє серце в верховині" Р.Бернс. Аналіз поезіїAdriana Himinets
 
Мацуо Басьо, японський поет, майстер хайку
Мацуо Басьо, японський поет, майстер хайкуМацуо Басьо, японський поет, майстер хайку
Мацуо Басьо, японський поет, майстер хайкуAdriana Himinets
 
К. Нестлінґер "Конрад, або дитина з бляшанки"
К. Нестлінґер "Конрад, або дитина з бляшанки"К. Нестлінґер "Конрад, або дитина з бляшанки"
К. Нестлінґер "Конрад, або дитина з бляшанки"Adriana Himinets
 
Крістіне Нестлінґер. Біографія
Крістіне Нестлінґер. БіографіяКрістіне Нестлінґер. Біографія
Крістіне Нестлінґер. БіографіяAdriana Himinets
 
Біографія Крістіне Нестлінґер
Біографія Крістіне НестлінґерБіографія Крістіне Нестлінґер
Біографія Крістіне НестлінґерAdriana Himinets
 
Дж.Лондон."Жага до життя"
Дж.Лондон."Жага до життя"Дж.Лондон."Жага до життя"
Дж.Лондон."Жага до життя"Adriana Himinets
 
Презентація повісті Анни Ґавальди "35 кіло надії"
Презентація повісті Анни Ґавальди "35 кіло надії"Презентація повісті Анни Ґавальди "35 кіло надії"
Презентація повісті Анни Ґавальди "35 кіло надії"Adriana Himinets
 
А.Ґавальда "35 кіло надії"
А.Ґавальда "35 кіло надії"А.Ґавальда "35 кіло надії"
А.Ґавальда "35 кіло надії"Adriana Himinets
 
Біографія А. Ґавальди
Біографія А. ҐавальдиБіографія А. Ґавальди
Біографія А. ҐавальдиAdriana Himinets
 
Презентація біографії А.Ґавальди
Презентація біографії А.ҐавальдиПрезентація біографії А.Ґавальди
Презентація біографії А.ҐавальдиAdriana Himinets
 
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)Adriana Himinets
 
Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"
Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"
Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"Adriana Himinets
 
М.Гоголь "Ніч перед Різдвом"
М.Гоголь "Ніч перед Різдвом"М.Гоголь "Ніч перед Різдвом"
М.Гоголь "Ніч перед Різдвом"Adriana Himinets
 
А.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз твору
А.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз творуА.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз твору
А.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз творуAdriana Himinets
 

More from Adriana Himinets (20)

Генрі Лонгфелло "Пісня про Гаявату" ("Люлька миру")
Генрі Лонгфелло "Пісня про Гаявату" ("Люлька миру")Генрі Лонгфелло "Пісня про Гаявату" ("Люлька миру")
Генрі Лонгфелло "Пісня про Гаявату" ("Люлька миру")
 
Біографія Г.Лонгфелло. "Люлька миру" (анкета)
Біографія Г.Лонгфелло. "Люлька миру" (анкета)Біографія Г.Лонгфелло. "Люлька миру" (анкета)
Біографія Г.Лонгфелло. "Люлька миру" (анкета)
 
Біографія Генрі Водсворта Лонгфелло (1807-1882)
Біографія Генрі Водсворта Лонгфелло (1807-1882)Біографія Генрі Водсворта Лонгфелло (1807-1882)
Біографія Генрі Водсворта Лонгфелло (1807-1882)
 
"Моє серце в верховині" Р.Бернс. Аналіз поезії
"Моє серце в верховині" Р.Бернс. Аналіз поезії"Моє серце в верховині" Р.Бернс. Аналіз поезії
"Моє серце в верховині" Р.Бернс. Аналіз поезії
 
Мацуо Басьо, японський поет, майстер хайку
Мацуо Басьо, японський поет, майстер хайкуМацуо Басьо, японський поет, майстер хайку
Мацуо Басьо, японський поет, майстер хайку
 
К. Нестлінґер "Конрад, або дитина з бляшанки"
К. Нестлінґер "Конрад, або дитина з бляшанки"К. Нестлінґер "Конрад, або дитина з бляшанки"
К. Нестлінґер "Конрад, або дитина з бляшанки"
 
Образ Гобсека
Образ ГобсекаОбраз Гобсека
Образ Гобсека
 
Крістіне Нестлінґер. Біографія
Крістіне Нестлінґер. БіографіяКрістіне Нестлінґер. Біографія
Крістіне Нестлінґер. Біографія
 
Біографія Крістіне Нестлінґер
Біографія Крістіне НестлінґерБіографія Крістіне Нестлінґер
Біографія Крістіне Нестлінґер
 
Дж.Лондон."Жага до життя"
Дж.Лондон."Жага до життя"Дж.Лондон."Жага до життя"
Дж.Лондон."Жага до життя"
 
Презентація повісті Анни Ґавальди "35 кіло надії"
Презентація повісті Анни Ґавальди "35 кіло надії"Презентація повісті Анни Ґавальди "35 кіло надії"
Презентація повісті Анни Ґавальди "35 кіло надії"
 
А.Ґавальда "35 кіло надії"
А.Ґавальда "35 кіло надії"А.Ґавальда "35 кіло надії"
А.Ґавальда "35 кіло надії"
 
Біографія А. Ґавальди
Біографія А. ҐавальдиБіографія А. Ґавальди
Біографія А. Ґавальди
 
Презентація біографії А.Ґавальди
Презентація біографії А.ҐавальдиПрезентація біографії А.Ґавальди
Презентація біографії А.Ґавальди
 
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
Дж.Лондон "Жага до життя" (ppt)
 
Джек Лондон
Джек ЛондонДжек Лондон
Джек Лондон
 
Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"
Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"
Ч.Дікенс "Різдвяна пісня в прозі"
 
Чарльз Дікенс
Чарльз ДікенсЧарльз Дікенс
Чарльз Дікенс
 
М.Гоголь "Ніч перед Різдвом"
М.Гоголь "Ніч перед Різдвом"М.Гоголь "Ніч перед Різдвом"
М.Гоголь "Ніч перед Різдвом"
 
А.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз твору
А.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз творуА.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз твору
А.Ліндґрен "Міо, мій Міо". Аналіз твору
 

Recently uploaded

Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 

Recently uploaded (11)

Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 

Повчальне слово байки. Аналіз байок Езопа, Федра, да Вінчі, Лафонтена, Сковороди

  • 1. Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 1 Урок за технологією критичного мислення та проектною технологією 6 КЛАС Повчальне слово байки. Аналіз байок Езопа, Федра, да Вінчі, Лафонтена, Сковороди. Мета: повторити і закріпити вивчене на попередніх уроках про байку як жанр літератури, познайомити з байкарями різних країн,проаналізувати байки Езопа, Федра, Сковороди, Лафонтена, притчу Леонардо да Вінчі, визначити особливості змісту та побудови їхніх творів, з’ясувати в чому полягає повчальний зміст цих байок, чого вони вчать; розвивати навички виразного читання, аналізу байок, монологічне мовлення; на прикладі байок виховувати такі моральні цінності, як чесність справедливість, волелюбність, вміння відстоювати власну думку. Тип уроку: комбінований Форма проведення: урок аналізу художнього твору з елементами мультимедійної презентації Види роботи: бесіда, дослідницька робота в групах, створення міні-проектів, вирішення проблемних питань. Методи навчання: креативні («асоціативне гроно»), критичне мислення («сенкан», «кубування», «діаманта», міні-проекти «Повчальне слово байкарів світу». Обладнання: проектор, ноутбук, тексти байок Езопа, Федра, да Вінчі, Лафонтена, Сковороди; портрети байкарів, «Мона Ліза» Л. да Вінчі, дитячі ілюстрації до байок; у кожного учня – таблиця аналізу байок, пам’ятки Епіграф. В Езопа вчіться, добрі люди! Для того байка коле пір ребро, щоб виправлять людські заблуди І похвалять красу й добро. Хоч розповідь коротка й жартівлива, Мета її ясна й правдива. Федр
  • 2. Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 2 Хід уроку І. Розминка. Розповідь учителя казки про байку. ІІ. Обґрунтування навчання. Повідомлення теми, мети, епіграфу уроку 1.Слово вчителя. Сьогодні ми повторимо і закріпимо вивчене на попередніх уроках про байку як жанр літератури і познайомимося з байкарями різних країн. Ми звернемося до байок Езопа, Федра, Сковороди, Лафонтена, познайомимося з притчами Леонардо да Вінчі, визначимо особливості змісту та побудови їхніх творів, з’ясуємо в чому полягає повчальний зміст цих байок, чого вони нас вчать.(показую таблицю) Ми повинні дати відповіді на складні запитання: Якими ж нас хоче бачити байка? Що і кого висміюють байкарі? А кого і що прославляли автори байок? 2.Робота з епіграфом: Епіграфом до нашого уроку є рядки римського поета Федра. Він вбачав у байці велику силу. Він підкреслював, що, переповідаючи грецькі байки латиною, зберігає в них «езопів дух». 3.Бесіда за епіграфом: - До чого закликає. Федр своїх читачів? - Як зрозуміти слова поета «байка коле під ребро»?
  • 3. Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 3 - Яку мету вбачає в байці Федр? виправлять людські заблуди і похвалять красоту й добро». - Що говорить Федр про жанрові особливості байки? ІІІ. Актуалізація опорних знань 1. Гра “Виправ помилку” — Байка виникла недавно, у 20 ст.( Байка виникла з фольклорних джерел – казок, прислів’їв. ) — Байка – це фантастичний боєвик (Байка – алегоричне оповідання сатиричного і повчального змісту ) — У байці багато метафор, епітетів, мова надто вичурна (У байці відсутні метафори, її мова проста, невигадлива, наближена до розмовної. — Байка - велике оповідання, складається з 4 томів (Байка – невелике, частіше віршоване оповідання) — Байка вас нічому не навчить, в ній немає моралі (Мораль, сила (повчальний висновок) – головна думка байки — Алегорія – це художнє означення предмета або явища, яке підсилює емоційність мови (перенесення рис характеру людей на образи тварин птахів, риб) — У байці немає ніяких натяків, мова конкретна, пряма (Езопова мова – це мова, сповнена натяків, недомовок, в якій думка автора має замасковану форму. ) — Сатира – це схвалення всього, що ми бачимо (висміює негативні явища, людські вади) — Іронія – це різке перебільшення якихось рис характеру (висміювання, насмішка) 2. Cтруктурa байки. (учень, коментуючи, розкладає заготовлені картинки та терміни) Байка складається в основному з двох частин: 1.Оповідної та моралі (мораль не завжди міститься наприкінці, може бути також і на початку). 2. Героями байок є звірі, птахи, рослини, люди. 3.Обов'язковими для байки є алегорія, іронія, сатира. 3. Методична стратегія “Гронування”- прийом для розвитку асоціативного нелінійного мислення, в якому розкривається гіперзв`язок слів у асоціативних гронах. Складання грону “Байка” – якою ми її бачимо? ( лаконічна, пізнавальна, динамічна, мудра, повчальна, проста, жартівлива, сучасна) 4. Гронування «Байка»
  • 4. Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 4 5. Словникова робота Оптимізм – віра у краще майбутнє, життєрадісність Песимізм – сповнений смутку, безнадії, зневірений у чомусь Притча – невелике оповідання, що в алегоричній формі містить моральне чи релігійне повчання. У світову літературу вона ввійшла з Євангелія. Гуманізм – людяність, увага і любов до людини, готовність їй допомогти Милосердя – добре, співчутливе ставлення до кого-небудь 6. Робота над пам`яткою «Особливості виразного читання байок» 1. Байки виконуються з відповідною розповідною інтонацією. 2. Виразно читаючи байку, ви не «виконуєте роль» кожного з її персонажів, а лише інтонаційно підкреслюєте основні риси їхніх характерів. Виконавець — свідок описуваних подій, а не їхній учасник. 1. Для байки характерні інтонації розмовно-побутового мовлення. 2. Мораль байки — відома істина, а не відкриття. Тому виконавець не проголошує її, а ніби нагадує про її існування слухачам. ІV.Осмислення змісту Об’єднання учнів у групи. І група «Повчальне слово байки Езопа «Хліборобові діти» ІІ група «Повчальне слово байки Федра “Вівця, Пес та Вовк”» ІІІ група «Повчальне слово байки-притчі да Вінчі “Лев та Ягня”» ІV група «Повчальне слово байки Жана де Лафонтена “Вовк і Собака”» V група «Повчальне слово байки Григорія Сковороди “Ворон і Чиж”» Завдання для груп І група «Повчальне слово байки Езопа «Хліборобові діти» 1. Розповісти цікаві легенди про Езопа 2. Виразно прочитати байку “Хліборобові діти ” 3. Скласти сенкан до образу Хлібороба 4. Скласти міні-проект «Повчальне слово байки Езопа» за планом: - особливості форми байки; - мораль байки; - що засуджується у байці? - чого вчить байка? ІІ група «Повчальне слово байки Федра “Вівця, Пес та Вовк”» 1. Підготувати розповідь про Федра 2. Виразно прочитати байку “Вівця, Пес та Вовк” 3. Скласти діаманту до образів Вовка та Вівці 4. Скласти міні-проект «Повчальне слово байки Федра» за планом: - особливості форми байки; - мораль байки; - що засуджується у байці? - чого вчить байка? ІІІ група «Повчальне слово байки-притчі да Вінчі “Лев та Ягня”» 1. Підготувати розповідь про Леонардо да Вінчі. 2. Виразно прочитати байку-притчу “Лев та Ягня” 3. Скласти кубування до байки 4. Скласти міні-проект «Повчальне слово байки-притчі да Вінчі» за планом: - особливості форми байки; - мораль байки; - що засуджується у байці?
  • 5. Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 5 - чого вчить байка? ІV група «Повчальне слово байки Жана де Лафонтена “Вовк і Собака”» 1. Підготувати повідомлення про Жана де Лафонтена 2. Виразно прочитати байку “Вовк і Собака” 3. Скласти порівняльну таблицю до образів Вовка та Собаки 4. Скласти міні-проект «Повчальне слово байки “Вовк і Собака”» за планом: - особливості форми байки; - мораль байки; - що засуджується у байці? - чого вчить байка? V група «Повчальне слово байки Григорія Сковороди “Ворон і Чиж”» 1. Підготувати повідомлення про Гр.Сковороду 2. Прочитати байку “Ворон і Чиж” по ролям 3. Скласти міні-проект «Повчальне слово байки “Ворон і Чиж”» за планом: - особливості форми байки; - мораль байки; - що засуджується у байці? - чого вчить байка? Презентація роботи груп І група «Повчальне слово байки Езопа «Хліборобові діти»
  • 6. Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 6 ІІ група «Повчальне слово байки Федра “Вівця, Пес та Вовк”» ІІІ група «Повчальне слово байки-притчі да Вінчі “Лев та Ягня”»
  • 7. Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 7 ІV група «Повчальне слово байки Жана де Лафонтена “Вовк і Собака”»
  • 8. Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 8 V група «Повчальне слово байки Григорія Сковороди “Ворон і Чиж”» V. Рефлексія. 1. Слово вчителя. Ми з вами, проаналізувавши байки, можемо довести правдивість слів Федра : В Езопа вчіться, добрі люди! Для того байка коле під ребро, щоб виправлять людські заблуди І похвалять красу й добро. Хоч розповідь коротка й жартівлива, Мета її ясна й правдива. Дійсно байка коле під ребро, виправляє людські заблуди, похваляє красу й добро. Ви яскраво проявили ваші теоретичні і практичні знання, розкрили таємниці секретної таблиці, і це нам дає можливість сприймати байку, як старшого товариша, якого дуже поважаєш, цінуєш, до думки якого прислухаєшся. 2. Підсумкова бесіда - Тож якими нас хоче бачити наш товариш-байка? «Байка хоче, щоб усі люди були добрими, чесними, справедливими, працьовитими і мужніми». - Байка цінує яких людей? Мужніх, сміливих і незламних, здатних боротись за волю, відстоювати свої права. Вона завжди була на боці знедолених, безправних, бідних і чесних, оспівує людину-трудівника, патріота, творця. - Що засуджують байкарі ? У байках гостро засуджуються такі людські вади, як грубість і тупість, пихатість і лицемірство, жорстокість і неуцтво, підступність і лукавство, несправедливість і заздрість, скупість і дармоїдство, неробство і гультяйство. - Що нагадують моралі байок? (Моралі байок можна порівняти з основними християнськими законами) - З якими байками можна співставити ці біблійні слова?
  • 9. Химинець А.А., вчитель світ.літ. ЗОШ І-ІІІ ст.. № 20, м.Мукачева 9 - Чи актуальна байка у наш час? Дати відповідь на питання методом «Прес» 3. Підсумкове слово вчителя. Езоп, Федр, Лафонтен,Леонардо Да Вінчі, Сковорода, Крилов, Глібов, Гребінка багато інших байкарів, Святе Письмо вірили в людину, в її високе призначення на землі, в перемогу добра над злом, мріяли бачити людство кращим, досконалішим. Розквіт байки завжди спостерігаємо в ті історичні епохи, коли суспільство стурбоване вихованням громадянських почуттів, громадянської моралі. Мабуть і зараз варто звертатися частіше до моральних настанов байки, адже вона здатна виховати справжню Людину, гідного громадянина, для якого добро і честь не тільки високі слова, але й є основою її вчинків. VI. Домашнє завдання: скласти власну байку; підготувати інсценівку байки Література Мележик В.О. Книга для вчителя. Зарубіжна література.6 клас. - К:Грамота.- С.70-102 Півнюк Н., Чепурко О., Гребницька Н. Зарубіжна література. 6 клас.-К:Освіта, 2006.- С.40- 64 Сутула О., Тригуб І. Орієнтовне планування уроків зарубіжної літератури. 6 клас. // Всесвітня література у середніх навчальних закладах України. – 2006. - № 7. – С. 47-54 Турок А.В. Книга для вчителя. Зарубіжна література.6 клас. - К:Грамота.- С.50-69 Холодна Ю. Книга для вчителя. 6 клас. – Тернопіль: Мандрівець. – 2009. – С. 109 - 184 Хорошилова Ф. Усі уроки зарубіжної літератури. 6 клас. Харків: Основа - 2007.-С.78-96 Чередник Л. Вивчення зарубіжної літератури. 6 клас. - Харків: Ранок.-2007.-С.61-74