Module 4 Lesson 21  Writing and Evaluating Expressions—Multiplication and Addition.notebook
1
April 13, 2015
Oct 8­8:53 AM
Monday Problem Set Lesson 21
Tuesday Problem Set Lesson 22
Wednesday Problem Set Lesson 23
Thursday Problem Set Lesson 24
Friday
Problem Set Lesson 25
Math Fun Night 6:30­8:30 HSE
Field Trip Permission Slips 
due FRIDAY
Module 4 Lesson 21  Writing and Evaluating Expressions—Multiplication and Addition.notebook
2
April 13, 2015
Nov 17­2:28 PM
Problem Set Lesson 20 Answers
Module 4 Lesson 21  Writing and Evaluating Expressions—Multiplication and Addition.notebook
3
April 13, 2015
Apr 10­10:15 AM
Module 4 Lesson 21  Writing and Evaluating Expressions—Multiplication and Addition.notebook
4
April 13, 2015
Apr 10­10:15 AM
Module 4 Lesson 21  Writing and Evaluating Expressions—Multiplication and Addition.notebook
5
April 13, 2015
Apr 10­10:16 AM
Module 4 Lesson 21  Writing and Evaluating Expressions—Multiplication and Addition.notebook
6
April 13, 2015
Aug 26­5:45 PM
 
MODULE 4 Expressions and Equations
Topic F:  Writing and Evaluating 
Expressions and Formulas 
Lesson 21:  Writing and Evaluating Expressions—
Multiplication and Addition
Student Outcomes
§ Students develop formulas involving multiplication and addition from real‐world problems.
§ Students evaluate these formulas for given values.
Module 4 Lesson 21  Writing and Evaluating Expressions—Multiplication and Addition.notebook
7
April 13, 2015
Nov 17­2:29 PM
§ Today we will model a problem that happens in restaurants every day:  
moving tables together so that everyone in a group can sit together.  
Use square tiles to represent square tables.  One person can sit along 
each edge of a table side.  (No crowding!)  Our first goal is to find how 
many people can sit at tables made of various numbers of square tables 
pushed together end‐to‐end.
§ Use the table in your student materials to record your findings.
Module 4 Lesson 21  Writing and Evaluating Expressions—Multiplication and Addition.notebook
8
April 13, 2015
Nov 17­2:29 PM
Classwork  
Exercise 1
The Italian Villa Restaurant has square tables that the servers can push together 
to accommodate the customers.  Only one chair fits along the side of the square 
table.  Make a model of each situation to determine how many seats will fit 
around various rectangular tables.
Module 4 Lesson 21  Writing and Evaluating Expressions—Multiplication and Addition.notebook
9
April 13, 2015
Nov 17­2:28 PM
Are there any other ways to think about solutions to this problem?
It is impractical to make a model of pushing 50 tables together to make a long 
rectangle.  If we did have a rectangle that long, how many chairs would fit on the long 
sides of the table?
How many chairs fit on the ends of the long table?
How many chairs fit in all?  Record it.
Module 4 Lesson 21  Writing and Evaluating Expressions—Multiplication and Addition.notebook
10
April 13, 2015
Apr 10­11:14 AM
Module 4 Lesson 21  Writing and Evaluating Expressions—Multiplication and Addition.notebook
11
April 13, 2015
Mar 23­3:08 PM
Example 2
Determine the cost for various numbers of pizzas, and also determine the expression 
that describes the cost of having  P pizzas delivered.
a. Pizza Queen has a special offer on lunch pizzas $4.00  each.  They charge $2.00 
to deliver, regardless of how many pizzas are ordered.  Determine the cost for 
various numbers of pizzas, and also determine the expression that describes the 
cost of having P pizzas delivered.
Module 4 Lesson 21  Writing and Evaluating Expressions—Multiplication and Addition.notebook
12
April 13, 2015
Mar 23­3:09 PM
What mathematical operations did you need to perform to find the total cost?
Suppose our principal wanted to buy a pizza for everyone in our class?  
Determine how much this would cost.
b.  If the booster club had $400  to spend on pizza, what is the greatest number 
of pizzas they could order?
Module 4 Lesson 21  Writing and Evaluating Expressions—Multiplication and Addition.notebook
13
April 13, 2015
Mar 23­3:09 PM
c. If the pizza price was raised to $5.00 and the delivery price was raised to$3.00, 
create a table that shows the total cost (pizza plus delivery) of 1, 2, 3, 4, and 5 pizzas.  
Include the expression that describes the new cost of ordering P pizzas.
Module 4 Lesson 21  Writing and Evaluating Expressions—Multiplication and Addition.notebook
14
April 13, 2015
Aug 26­8:21 PM
Closing
Please take out your exit ticket for Lesson 21, close your
binder, and complete the exit ticket. This will be collected.
§  Some mathematical expressions use both multiplication and 
addition.  With your partner, make up a new example of a problem 
that uses both multiplication and addition.  
Module 4 Lesson 21  Writing and Evaluating Expressions—Multiplication and Addition.notebook
15
April 13, 2015
Mar 23­3:40 PM

Mod 4 lesson 21