Bloggingul ca fenomen si promovarea blogurilor

1,868 views
1,789 views

Published on

Prezentarea sustinuta de mine la intalnirea bloggerilor in Pitesti, editia a 4-a.

Published in: Technology, Business
1 Comment
1 Like
Statistics
Notes
No Downloads
Views
Total views
1,868
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
95
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
1
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Bloggingul ca fenomen si promovarea blogurilor

  1. 2. Blogging-ul: un fenomen global!
  2. 4. Blogurile ne afecteaza pe toti … chiar si pe cei care nu le citesc 
  3. 5. <ul><li>150 de milioane de bloguri. </li></ul><ul><li>900.000 de insemnari pe zi. </li></ul><ul><li>66 tari si 81 de limbi. </li></ul><ul><li>350 de milioane de oameni citesc bloguri. </li></ul><ul><li>77% din internautii activi citesc bloguri. </li></ul>
  4. 6. de ce blogurile au devenit un fenomen in masa?
  5. 7. e gratis/ieftin!
  6. 8. e usor!
  7. 9. oricine poate s-o faca
  8. 10. from zer0 to hero.
  9. 11. e distractiv 
  10. 12. news travels fast
  11. 13. vox populi, vox blogus =)
  12. 14. relatii
  13. 15. it’s addictive - in a good way
  14. 16. banii $_$
  15. 17. and so on …
  16. 18. bloggingul – un fenomen in Romania?
  17. 19. <ul><li>>100.000 bloguri romanesti </li></ul><ul><li>~10.000 bloguri active </li></ul>
  18. 20. <ul><li>bloggerii romani apar in media </li></ul><ul><li>bloggerii romani au puterea de a promova si critica. </li></ul><ul><li>bloggerii romani sunt cititi de mii de oameni/zi. </li></ul><ul><li>bloggerii romani au un cuvant de spus. </li></ul>
  19. 21. Blogul: o unealta puternica pentru PR, marketing, branding si imagine.
  20. 22. <ul><li>Dana Rogoz - danarogoz.ro </li></ul><ul><li>Oana Cuzino - oanacuzino.ro </li></ul><ul><li>Tudor Chirila - tudorchirila.blogspot.com </li></ul><ul><li>Mihai Morar - hotnews.ro </li></ul><ul><li>Cristian Chivu - cristianchivu.ro/blog </li></ul><ul><li>Florin Grozea (HiQ) - hiq.ro/blog/florin/ </li></ul><ul><li>Mihai Sturzu (HiQ) - mihaisturzu.ro/blog </li></ul><ul><li>Vali Barbulescu - valibarbulescu.blogspot.com </li></ul><ul><li>Cabral – cabral.ro </li></ul><ul><li>Mircea Badea – mirceabadea.ro </li></ul>Blogurile celebritatilor
  21. 23. bloggingul in viitor…
  22. 24. Intrebari + Pauza ;)
  23. 25. Cum ne promovam blogurile: tips & tricks
  24. 26. Incepeti cu baza: content in king
  25. 27. comentati, comentati si comentati
  26. 28. asa nu
  27. 29. asa da
  28. 30. link it!
  29. 31. networking: on and off
  30. 32. social media
  31. 33. guerilla marketing
  32. 34. Ingrijiti-va de comunitate
  33. 35. Multumesc  blog #1: tibipuiu.ro blog #2: lostartofblogging.com where I work: zmemedia.com twitter: twitter.com/tibipuiu

×