Батлав: Сургалтын менежер..................Ч.Ганбилэг Хичээлийн сэдэв: Үүл тундас бий болох нь Хамрах хүрээ: 4д анги Хугацаа : 40 минут Бага ангийн багш М.Мөнхсоёл
Хичээлийн зорилго:  Сурагчдын мэдлэг чадвар,ой тогтоолт, сэтгэн бодох үйл ажиллагааг хөгжүүлэх Хичээлийн зорилт:  Үүл,  яаж үүсдэг вэ? Тунадас бий болох талаар таниулах Үүл тунадас бий болох нь  Ã´Ã°Ñ€Ã°Ã°
Хичээлийн явц: Анги зохион байгуулалт: 2 мин Өмнөх мэдлэгийг сэргээх: 5 мин  Шинэ мэдлэг олгох: 20 мин  Нэгтгэн дүгнэх: 10 мин Гэрийн даалгавар: 3 мин Хичээл үргэлжлэх хугацаа: 40 минут
Тэнгэрийн байдлыг ажиглаарай. Тэнгэрт үүл байна уу?  Үүл яаж үүсдэг вэ?
Үүл яаж үүсдэг вэ? Газрын гадрага дээр байгаа гол, мөрөн, нуур цөөрөм, далай тэнгисийн ус наранд халж ууршина. Ууршсан усны уур, агаарт очиж усан дусал үүсгэнэ. Усан дусал нь өтгөрч бөөгнөрөн үүлийг үүсгэнэ. Үүл нь салхиар туугдан явж буй усан дусал, усны уур юм. Үүл ингэж салхиар туугдан явахыг үүл нүүх гэнэ .
Хур тунадас гэж юу вэ? Усан дусал өтгөрөх тутам өнгө, хэлбэр өөрчлөгддөг. Үүнээс бороо, цас, мөндөр ордог. Үүнийг тундас гэж нэрлэдэг.
Өвлийн улиралд хасах хэмтэй үед цас орно .
Бороон дусал  Нэмэх хэмтэй бол бороо ордог. Зуны улиралд  бороо орох нь элбэг байдаг.
-  Бороо орохын өмнө ямар шинж тэмдгүүд илэрдэг вэ? - Өвөл, зуны улиралд алинд нь тундас их унадаг вэ? Бие даан хийх
Цасан ширхэг
Бороон дусал
Өнөөдрийн хичээлээр үүл яаж үүсдэг тухай,  хур тунадас гэж  вэ? Яаж бий болох талаар хэрхэн ойлголт авсан тухай харилцан ярилцаж, үүл хур тунадас нь байгалийн нэгэн үзэгдэл болох тухай мэдлэгийг сурагчдын сэтгэн бодох, мэдлэг чадварын онцлог дээр тулгуурлан ялгавартайгаар тайлбарлан өглөө. Нэгтгэн дүгнэх
Гэрийн даалгавар  Зуны улиралд бороо орсны дараа газрын гадрага чийгтэй нойтон байдаг. Харин нар гарсны дараа газрын гадрага хуурай болдог. Үүний учрыг тайлбарлаж ирээрэй. Эцэг эхээсээ асууж, зөвлөгөө аваад хийж ир.

Uul tunadas bii boloh n.bash.munkhsoyol,

  • 1.
    Батлав: Сургалтын менежер..................Ч.ГанбилэгХичээлийн сэдэв: Үүл тундас бий болох нь Хамрах хүрээ: 4д анги Хугацаа : 40 минут Бага ангийн багш М.Мөнхсоёл
  • 2.
    Хичээлийн зорилго: Сурагчдын мэдлэг чадвар,ой тогтоолт, сэтгэн бодох үйл ажиллагааг хөгжүүлэх Хичээлийн зорилт: Үүл, яаж үүсдэг вэ? Тунадас бий болох талаар таниулах Үүл тунадас бий болох нь Ã´Ã°Ñ€Ã°Ã°
  • 3.
    Хичээлийн явц: Ангизохион байгуулалт: 2 мин Өмнөх мэдлэгийг сэргээх: 5 мин Шинэ мэдлэг олгох: 20 мин Нэгтгэн дүгнэх: 10 мин Гэрийн даалгавар: 3 мин Хичээл үргэлжлэх хугацаа: 40 минут
  • 4.
    Тэнгэрийн байдлыг ажиглаарай.Тэнгэрт үүл байна уу? Үүл яаж үүсдэг вэ?
  • 5.
    Үүл яаж үүсдэгвэ? Газрын гадрага дээр байгаа гол, мөрөн, нуур цөөрөм, далай тэнгисийн ус наранд халж ууршина. Ууршсан усны уур, агаарт очиж усан дусал үүсгэнэ. Усан дусал нь өтгөрч бөөгнөрөн үүлийг үүсгэнэ. Үүл нь салхиар туугдан явж буй усан дусал, усны уур юм. Үүл ингэж салхиар туугдан явахыг үүл нүүх гэнэ .
  • 6.
    Хур тунадас гэжюу вэ? Усан дусал өтгөрөх тутам өнгө, хэлбэр өөрчлөгддөг. Үүнээс бороо, цас, мөндөр ордог. Үүнийг тундас гэж нэрлэдэг.
  • 7.
    Өвлийн улиралд хасаххэмтэй үед цас орно .
  • 8.
    Бороон дусал Нэмэх хэмтэй бол бороо ордог. Зуны улиралд бороо орох нь элбэг байдаг.
  • 9.
    - Борооорохын өмнө ямар шинж тэмдгүүд илэрдэг вэ? - Өвөл, зуны улиралд алинд нь тундас их унадаг вэ? Бие даан хийх
  • 10.
  • 11.
  • 12.
    Өнөөдрийн хичээлээр үүляаж үүсдэг тухай, хур тунадас гэж вэ? Яаж бий болох талаар хэрхэн ойлголт авсан тухай харилцан ярилцаж, үүл хур тунадас нь байгалийн нэгэн үзэгдэл болох тухай мэдлэгийг сурагчдын сэтгэн бодох, мэдлэг чадварын онцлог дээр тулгуурлан ялгавартайгаар тайлбарлан өглөө. Нэгтгэн дүгнэх
  • 13.
    Гэрийн даалгавар Зуны улиралд бороо орсны дараа газрын гадрага чийгтэй нойтон байдаг. Харин нар гарсны дараа газрын гадрага хуурай болдог. Үүний учрыг тайлбарлаж ирээрэй. Эцэг эхээсээ асууж, зөвлөгөө аваад хийж ир.