SlideShare a Scribd company logo
Annotatsiya: bu darsda o’quvchilarga yil fasllari geografik qonuniyatlar asosida
tushuntirilib, inson umrining bosqichlari, hamda hayotiy jarayonlar yil fasllariga
monand ekanligi hayotiy misollar orqali yetkaziladi
Sana: Sinf: 7
DARS SHIORI:
“ILMNI MEHNATSIZ EGALLAB BO’LMAS”
O’qituvchi dars shiorini izohlab, o’quvchilarni mehnat qilishga, bilim olishga
undaydi.
MAVZU: YIL FASLLARI.
Dars maqsadlari:
a) Ta’limiy – o’quvchilarga O’zbekistonning yil fasllari, ularning geografik
qonuniyatlari, hamda xususiyatlari haqida bilim berish;
b) Tarbiyaviy – o’quvchilarga kiyinish odobini singdirib, ularni
vatanparvarlik ruhida tarbiyalash;
c) Rivojlantiruvchi – o’quvchilarning O’zbekistonning yil fasllari, ularning
geografik qonuniyatlari haqida bilimlarini va ularning tafakkurini boyitish.
Dars turi: noan’anaviy
Dars usuli: “kichik guruhlarda ishlash, aqliy hujum, “issiq bo’g’irsoq”, zanjir,
jadval bilan ishlash” klaster
Dars jihozi: O’zbekistonning xaritasi, o’quv atlasi, yozuvsiz xarita, jadval, rasm,
test, slayd, kodaskop, kompyuter, qo’shimcha adabiyotlar
T/R DARS BOSQICHLARI VAQTI
(daqiqa)
1 Tashkiliy qism 2
2 O’tgan mavzuni so’rash 5
‘3 Yangi mavzu bayoni 23
4 Yangi mavzuni mustahkamlash 8
5 O’quvchilarni baholash va
rag’batlantirish
3
6 Xulosalash 2
7 Uyga vazifa 2
45
Darsning borishi:
I Tashkiliy qism:
- O’quvchilar bilan salomlashish;
- Navbatchi hisobotini tinglash;
- Dunyo va yurtimizdagi yangiliklar haqida so’rash;
- O’quvchilarning darsga tayyorligini kuzatish;
- O`quvchilar 3 ta guruhga bo`linib, guruh nomlari e’lon qilinadi.
I-guruh - “Farg’ona”
II-guruh - “Buxoro”
III-guruh - “Xorazm”
II O’tgan mavzuni mustahkamlash :
1. Guruhlarga klasterni to’ldirish uchun 1 daqiqa beriladi. G’olib guruh
rag’batlantiriladi.
Iqlim hosil
qiluvhchi omillar
2. O’zbekiston iqlimi qanday omillar ta’sirida vujudga keladi?
3. Quyosh radiatsiyasi qanday omillarga bog’liq?
4. O’zbekiston hududiga esuvchi mahalliy shamollarga misollar keltiring.
To’g’ri javob bergan guruhlar rag’batlantirilib boriladi.
Yangi mavzu bayoni:
Mavzu: YIL FASLLARI.
Reja:
1. Qish.
2. Bahor.
3. Yoz.
4. Kuz .
Yangi mavzuni bayon etishdan oldin o’quvchilarga quyidagi savollar beriladi.
1. Hozir yurtimizda qaysi fasl hukmronlik qilyapti?
2. Fasllar nomini qaysi tillarda bilasiz?
O’zbekistonda yil fasllari shu kenglikda joylashgan boshqa hududlardan farq
qiladi.
O’quvchilar, yurtimiz bilan bir kenglikda joylashgan davlatlarga misol
keltiring.
Taqvim bo’yicha yil fasllari uch oydan to’rt fasl davom etsa-da, respublikamiz
serquyoshdir. Quyosh uzoq vaqt yoritib, isitib turishi natijasida yoz uzoq vaqt
davom etadi va qishi qisqadir.
Qish .
O’zbekitonda qish shu kenglikda joylashgan O’rta dengiz atrofidagi hududlarga
nisbatan sovuq. Qishda ob-havo tez-tez o’zgarib turadi, havo ko’pincha ochiq
bo’ladi va sovuq kunlar ba’zan iliq bulutli va yog’inli kunlar bilan almashinib
turadi. Qishda yillik yog’inning 20-40 foizi tushadi. Qish dekabr oyining ikkinchi
yarmidan boshlanadi. Qishda eng sovuq kunlar “qish chillasi”da sodir bo’ladi.
Chunki bu davrda Arktika va Sibir sovuq havolari ko’proq yetArktika va Sibir
sovuq havolari ko’proq yetib kelib, turib qoladi. Natijada harorat pasayib, Ustyurtda
-38 0
gacha, Surxondaryoda-20 0
gacha pasayadi. Tog’larda qish davomli bo’lib, 3-4
oy davom etadi.
Dam olish daqiqasida o’quvchilarga fasllarga oid ingliz tilida qo’shiq
suratlar bilan monitorda ko’rsatiladi. Ular qo’shiqni birgalikda aytishadi.
So’ng tahlil qilishadi.
Bahor .
Taqvim bo’yicha bahor mart, aprel va may oylari hisoblansa-da, aslida aprel oyidan,
o’rtacha sutkalik harorat + 5 0
dan oshganda boshlandi. Bahorda ob-havo tez-tez
o’zgarib turadi, goh isib, goh soviydi, yog’in ko’p tushadi. Ba’zan yog’in jala
tariqasida yog’ib, tog’ va tog’ etaklarida selni vujudga keltiradi.
Bahorda aprel oyining oxiri, may oylarida harorat ko’tariladi, havo ochilib,
yog’in kamayib, haqiqiy yoz boshlanadi. Bahorda 21-martda kun va tun teng bo’ladi
va bu kun O’zbekistonda “Navro’z” bayrami sifatida nishonlanadi.
Bu faslda yana qanday bayramlarni nishonlaymiz?
Yoz .
O’zbekistonda yoz taqvim bo’yicha iyun, iyul, avgust oylari hisoblansa-da, aslida
o’rtacha sutklalik harorat 20 dan oshganda boshlanib, 20 dan pasayganda tugaydi.
Binobarin yoz uzoq, besh oy davom etadi. Yozda ob-havo juda kam o’zgarib, ochiq,
quruq, jaziramaissiq bo’ladi. Yozning issiq kunlari 25-iyundan 5-avgustgacha
davom etadi, u “yoz chillasi” deb yuritiladi. Yozda hududning tekislik qismida
iyulning o’rtacha harorati + 260
, + 320
atrofida o’zgarsa, ba’zan isib ketib, eng issiq
harorat +410
, +48 0
ga, Termizda esa 50 0
gacha ko’tarilgan.
Yoz O’zbekiston tekislik qismining shimolida 110 kungacha, janubida 160
kungacha davom etadi.tpog’larda yoz nisbatan salqin va qisqa.
Bu yerda guruhlardan bittadan o’quvchi chiqarilib, meva nomlari aytish
buyuriladi. Qaysi guruh vakili g’olib bo’lsa, rag’batlantiriladi.
Kuz .
Sentabr oyi kuz fasli hisoblansa-da, ob-havo ochiq, issiq, nisbatan quruq bo’ladi.
Shu sababli iqlimshunos olimlar kuzni o’rtacha sutkalik harorat 200
C dan
pasayganda boshlanib, 50
C dan pasayganda tamom bo’ladi, deb hisoblaydilar.
binobarin, haqiqiy kuz O’zbekiston sharoitida oktabr oyidan boshlanadi. Chunki
oktabrdan boshlanib, harorat pasayib, ob-havo o’zgara boshlaydi, kunlar qisqarib,
salqin tushadi, ba’zan tunda qirov tushib, yog’ingarchilik boshlanadi. Kuzda
o’rtacha yillik yog’inning 15-25 foizi tushadi. Tog’larda kuz barvaqt boshlanib,
sovuq kunlar erta tushib, yomg’ir qorga aylanadi. O’zbekiston kuzning birinchi
yarmi eng yaxshi fasl hisoblanadi. Chunki bu davrda kunlar issiq va quruq bo’lib,
poliz ekinlari va mevalar aynan pishgan bo’ladi.
O’tilgan mavzuni mustahkamlash
O’qituvchi guruhlardan yil fasllariga oid she’r va maqollar so’raydi. Qaysi guruh
a’zolari ko’p aytsa rag’batlantiriladi.
T/r Fasl nomi To’g’ri
javobni
belgilang.
Variant
Xususiyati
1 Qish D A Bu fasl o’rtacha sutkalik
harorat + 5 0
C dan oshganda
boshlanadi. Ob-havo tez-tez
o’zgarib turadi, goh isib, goh
soviydi, yog’in ko’p tushadi.
2 Bahor A B Bu faslda ob-havo o’zgara
boshlaydi, kunlar qisqarib,
salqin tushadi, ba’zan tunda
qirov tushib, yog’ingarchilik
boshlanadi.
3 Yoz E D Bu faslda ob-havo tez-tez
o’zgarib turadi, havo ochiq
bo’ladi, sovuq kunlar ba’zan
iliq bulutli va yog’inli kunlar
bilan almashinib turadi.
4 Kuz B E Bu fasl o’rtacha sutkalik
harorat 200
C dan oshganda
boshlanib, 200
C dan
pasayganda tugaydi. Uzoq, 5
oy davom etadi .
O’quvchilarning har biriga bu jadval tushirilgan varaqlar tarqatiladi, ular uni
to’ldirib bo’lgach, monitorda to’g’ri javov chiqadi. Har bir o’quvchi javobga qarab
o’zini baholaydi.
O’q’uvchilarni baholash va rag’batlantirish
O’quvchilar baholanib, “5” – ; “4” – ; “3”-.
g’olib guruh Samarqand shahriga sayyohat qilish yo’llanmasini kiritadi.
Darsni xulosalash
O’qituvchi o’quvchilarning yangi mavzu bo’yicha olgan bilimlarini umumlashtirib,
ularni har faslda kiyinish qoidalariga rioya qilishga, turli tuman yumushlarda
kattalarga yordam berishga, xazonlarni yoqmaslikka chorlaydi.
Uyga vazifa
Iqlim xaritasidan foydalanib, O’zbekiston va Qozog’iston Respublikalari iqlimini
taqqoslab, yozib kelish.
Foydalanigan adabiyotlar
1.P. G’ulomov, H. Vahobov, P.Baratov va M. Mamatqulov O’rta Osiyo va
O’zbekiston tabiiy geografiyasi. – Toshkent: “O’qituvchi” nashriyot matbaa ijodiy
uyi, 2013-y. 90-91-betlar.
Buxoro tuman XTMFMT va TEB ga
qarashli 49-umumiy o’rta ta’lim
maktabining geografiya fani
o’qituvchisi Aslonova Nasibaning
7-sinfda “Yil fasllari” mavzusida
tayyorlagan

More Related Content

More from Nafisa Aslonova

Demo viktorina nafisa aslonova muxammadovna
Demo viktorina nafisa aslonova muxammadovnaDemo viktorina nafisa aslonova muxammadovna
Demo viktorina nafisa aslonova muxammadovna
Nafisa Aslonova
 
такдимот
такдимоттакдимот
такдимот
Nafisa Aslonova
 
такдимот 16
такдимот 16такдимот 16
такдимот 16
Nafisa Aslonova
 
Innov loyihasi 49
Innov loyihasi 49Innov loyihasi 49
Innov loyihasi 49
Nafisa Aslonova
 
методик портфолио 49
методик портфолио 49методик портфолио 49
методик портфолио 49
Nafisa Aslonova
 
Odatlar ,odatlar, odatlar aslonova nafisa
Odatlar ,odatlar, odatlar aslonova nafisaOdatlar ,odatlar, odatlar aslonova nafisa
Odatlar ,odatlar, odatlar aslonova nafisaNafisa Aslonova
 
Kriomassaj to'grisida bilasizmi nasiba aslonova
Kriomassaj to'grisida bilasizmi nasiba aslonovaKriomassaj to'grisida bilasizmi nasiba aslonova
Kriomassaj to'grisida bilasizmi nasiba aslonovaNafisa Aslonova
 
Cho'ntakli qo'l sochiqning siri
Cho'ntakli qo'l sochiqning siriCho'ntakli qo'l sochiqning siri
Cho'ntakli qo'l sochiqning siriNafisa Aslonova
 
Nafisa aslonova 49 maktab
Nafisa aslonova 49 maktabNafisa aslonova 49 maktab
Nafisa aslonova 49 maktab
Nafisa Aslonova
 
World climates nafisa aslonova
World climates nafisa aslonovaWorld climates nafisa aslonova
World climates nafisa aslonova
Nafisa Aslonova
 
Inson qalbiga yo’l nasiba aslonova
Inson qalbiga yo’l nasiba aslonovaInson qalbiga yo’l nasiba aslonova
Inson qalbiga yo’l nasiba aslonova
Nafisa Aslonova
 
Inson qalbiga yo’l nasiba aslonova
Inson qalbiga yo’l nasiba aslonovaInson qalbiga yo’l nasiba aslonova
Inson qalbiga yo’l nasiba aslonova
Nafisa Aslonova
 
Geografik qobiqning chegaralari, xususiyatlari nasiba aslonova muxammadovna
Geografik qobiqning chegaralari, xususiyatlari nasiba aslonova muxammadovnaGeografik qobiqning chegaralari, xususiyatlari nasiba aslonova muxammadovna
Geografik qobiqning chegaralari, xususiyatlari nasiba aslonova muxammadovna
Nafisa Aslonova
 

More from Nafisa Aslonova (14)

Demo viktorina nafisa aslonova muxammadovna
Demo viktorina nafisa aslonova muxammadovnaDemo viktorina nafisa aslonova muxammadovna
Demo viktorina nafisa aslonova muxammadovna
 
такдимот
такдимоттакдимот
такдимот
 
такдимот 16
такдимот 16такдимот 16
такдимот 16
 
Innov loyihasi 49
Innov loyihasi 49Innov loyihasi 49
Innov loyihasi 49
 
методик портфолио 49
методик портфолио 49методик портфолио 49
методик портфолио 49
 
Odatlar ,odatlar, odatlar aslonova nafisa
Odatlar ,odatlar, odatlar aslonova nafisaOdatlar ,odatlar, odatlar aslonova nafisa
Odatlar ,odatlar, odatlar aslonova nafisa
 
Sportmi yoki kutubxona
Sportmi yoki kutubxonaSportmi yoki kutubxona
Sportmi yoki kutubxona
 
Kriomassaj to'grisida bilasizmi nasiba aslonova
Kriomassaj to'grisida bilasizmi nasiba aslonovaKriomassaj to'grisida bilasizmi nasiba aslonova
Kriomassaj to'grisida bilasizmi nasiba aslonova
 
Cho'ntakli qo'l sochiqning siri
Cho'ntakli qo'l sochiqning siriCho'ntakli qo'l sochiqning siri
Cho'ntakli qo'l sochiqning siri
 
Nafisa aslonova 49 maktab
Nafisa aslonova 49 maktabNafisa aslonova 49 maktab
Nafisa aslonova 49 maktab
 
World climates nafisa aslonova
World climates nafisa aslonovaWorld climates nafisa aslonova
World climates nafisa aslonova
 
Inson qalbiga yo’l nasiba aslonova
Inson qalbiga yo’l nasiba aslonovaInson qalbiga yo’l nasiba aslonova
Inson qalbiga yo’l nasiba aslonova
 
Inson qalbiga yo’l nasiba aslonova
Inson qalbiga yo’l nasiba aslonovaInson qalbiga yo’l nasiba aslonova
Inson qalbiga yo’l nasiba aslonova
 
Geografik qobiqning chegaralari, xususiyatlari nasiba aslonova muxammadovna
Geografik qobiqning chegaralari, xususiyatlari nasiba aslonova muxammadovnaGeografik qobiqning chegaralari, xususiyatlari nasiba aslonova muxammadovna
Geografik qobiqning chegaralari, xususiyatlari nasiba aslonova muxammadovna
 

дарс ишланма аслонова н

  • 1. Annotatsiya: bu darsda o’quvchilarga yil fasllari geografik qonuniyatlar asosida tushuntirilib, inson umrining bosqichlari, hamda hayotiy jarayonlar yil fasllariga monand ekanligi hayotiy misollar orqali yetkaziladi Sana: Sinf: 7 DARS SHIORI: “ILMNI MEHNATSIZ EGALLAB BO’LMAS” O’qituvchi dars shiorini izohlab, o’quvchilarni mehnat qilishga, bilim olishga undaydi. MAVZU: YIL FASLLARI. Dars maqsadlari: a) Ta’limiy – o’quvchilarga O’zbekistonning yil fasllari, ularning geografik qonuniyatlari, hamda xususiyatlari haqida bilim berish; b) Tarbiyaviy – o’quvchilarga kiyinish odobini singdirib, ularni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash; c) Rivojlantiruvchi – o’quvchilarning O’zbekistonning yil fasllari, ularning geografik qonuniyatlari haqida bilimlarini va ularning tafakkurini boyitish. Dars turi: noan’anaviy Dars usuli: “kichik guruhlarda ishlash, aqliy hujum, “issiq bo’g’irsoq”, zanjir, jadval bilan ishlash” klaster Dars jihozi: O’zbekistonning xaritasi, o’quv atlasi, yozuvsiz xarita, jadval, rasm, test, slayd, kodaskop, kompyuter, qo’shimcha adabiyotlar T/R DARS BOSQICHLARI VAQTI (daqiqa) 1 Tashkiliy qism 2 2 O’tgan mavzuni so’rash 5
  • 2. ‘3 Yangi mavzu bayoni 23 4 Yangi mavzuni mustahkamlash 8 5 O’quvchilarni baholash va rag’batlantirish 3 6 Xulosalash 2 7 Uyga vazifa 2 45 Darsning borishi: I Tashkiliy qism: - O’quvchilar bilan salomlashish; - Navbatchi hisobotini tinglash; - Dunyo va yurtimizdagi yangiliklar haqida so’rash; - O’quvchilarning darsga tayyorligini kuzatish; - O`quvchilar 3 ta guruhga bo`linib, guruh nomlari e’lon qilinadi. I-guruh - “Farg’ona” II-guruh - “Buxoro” III-guruh - “Xorazm” II O’tgan mavzuni mustahkamlash : 1. Guruhlarga klasterni to’ldirish uchun 1 daqiqa beriladi. G’olib guruh rag’batlantiriladi. Iqlim hosil qiluvhchi omillar
  • 3. 2. O’zbekiston iqlimi qanday omillar ta’sirida vujudga keladi? 3. Quyosh radiatsiyasi qanday omillarga bog’liq? 4. O’zbekiston hududiga esuvchi mahalliy shamollarga misollar keltiring. To’g’ri javob bergan guruhlar rag’batlantirilib boriladi. Yangi mavzu bayoni: Mavzu: YIL FASLLARI. Reja: 1. Qish. 2. Bahor. 3. Yoz. 4. Kuz . Yangi mavzuni bayon etishdan oldin o’quvchilarga quyidagi savollar beriladi. 1. Hozir yurtimizda qaysi fasl hukmronlik qilyapti? 2. Fasllar nomini qaysi tillarda bilasiz? O’zbekistonda yil fasllari shu kenglikda joylashgan boshqa hududlardan farq qiladi. O’quvchilar, yurtimiz bilan bir kenglikda joylashgan davlatlarga misol keltiring. Taqvim bo’yicha yil fasllari uch oydan to’rt fasl davom etsa-da, respublikamiz serquyoshdir. Quyosh uzoq vaqt yoritib, isitib turishi natijasida yoz uzoq vaqt davom etadi va qishi qisqadir.
  • 4. Qish . O’zbekitonda qish shu kenglikda joylashgan O’rta dengiz atrofidagi hududlarga nisbatan sovuq. Qishda ob-havo tez-tez o’zgarib turadi, havo ko’pincha ochiq bo’ladi va sovuq kunlar ba’zan iliq bulutli va yog’inli kunlar bilan almashinib turadi. Qishda yillik yog’inning 20-40 foizi tushadi. Qish dekabr oyining ikkinchi yarmidan boshlanadi. Qishda eng sovuq kunlar “qish chillasi”da sodir bo’ladi. Chunki bu davrda Arktika va Sibir sovuq havolari ko’proq yetArktika va Sibir sovuq havolari ko’proq yetib kelib, turib qoladi. Natijada harorat pasayib, Ustyurtda -38 0 gacha, Surxondaryoda-20 0 gacha pasayadi. Tog’larda qish davomli bo’lib, 3-4 oy davom etadi. Dam olish daqiqasida o’quvchilarga fasllarga oid ingliz tilida qo’shiq suratlar bilan monitorda ko’rsatiladi. Ular qo’shiqni birgalikda aytishadi. So’ng tahlil qilishadi. Bahor . Taqvim bo’yicha bahor mart, aprel va may oylari hisoblansa-da, aslida aprel oyidan, o’rtacha sutkalik harorat + 5 0 dan oshganda boshlandi. Bahorda ob-havo tez-tez o’zgarib turadi, goh isib, goh soviydi, yog’in ko’p tushadi. Ba’zan yog’in jala tariqasida yog’ib, tog’ va tog’ etaklarida selni vujudga keltiradi. Bahorda aprel oyining oxiri, may oylarida harorat ko’tariladi, havo ochilib, yog’in kamayib, haqiqiy yoz boshlanadi. Bahorda 21-martda kun va tun teng bo’ladi va bu kun O’zbekistonda “Navro’z” bayrami sifatida nishonlanadi. Bu faslda yana qanday bayramlarni nishonlaymiz? Yoz . O’zbekistonda yoz taqvim bo’yicha iyun, iyul, avgust oylari hisoblansa-da, aslida o’rtacha sutklalik harorat 20 dan oshganda boshlanib, 20 dan pasayganda tugaydi. Binobarin yoz uzoq, besh oy davom etadi. Yozda ob-havo juda kam o’zgarib, ochiq, quruq, jaziramaissiq bo’ladi. Yozning issiq kunlari 25-iyundan 5-avgustgacha
  • 5. davom etadi, u “yoz chillasi” deb yuritiladi. Yozda hududning tekislik qismida iyulning o’rtacha harorati + 260 , + 320 atrofida o’zgarsa, ba’zan isib ketib, eng issiq harorat +410 , +48 0 ga, Termizda esa 50 0 gacha ko’tarilgan. Yoz O’zbekiston tekislik qismining shimolida 110 kungacha, janubida 160 kungacha davom etadi.tpog’larda yoz nisbatan salqin va qisqa. Bu yerda guruhlardan bittadan o’quvchi chiqarilib, meva nomlari aytish buyuriladi. Qaysi guruh vakili g’olib bo’lsa, rag’batlantiriladi. Kuz . Sentabr oyi kuz fasli hisoblansa-da, ob-havo ochiq, issiq, nisbatan quruq bo’ladi. Shu sababli iqlimshunos olimlar kuzni o’rtacha sutkalik harorat 200 C dan pasayganda boshlanib, 50 C dan pasayganda tamom bo’ladi, deb hisoblaydilar. binobarin, haqiqiy kuz O’zbekiston sharoitida oktabr oyidan boshlanadi. Chunki oktabrdan boshlanib, harorat pasayib, ob-havo o’zgara boshlaydi, kunlar qisqarib, salqin tushadi, ba’zan tunda qirov tushib, yog’ingarchilik boshlanadi. Kuzda o’rtacha yillik yog’inning 15-25 foizi tushadi. Tog’larda kuz barvaqt boshlanib, sovuq kunlar erta tushib, yomg’ir qorga aylanadi. O’zbekiston kuzning birinchi yarmi eng yaxshi fasl hisoblanadi. Chunki bu davrda kunlar issiq va quruq bo’lib, poliz ekinlari va mevalar aynan pishgan bo’ladi. O’tilgan mavzuni mustahkamlash O’qituvchi guruhlardan yil fasllariga oid she’r va maqollar so’raydi. Qaysi guruh a’zolari ko’p aytsa rag’batlantiriladi. T/r Fasl nomi To’g’ri javobni belgilang. Variant Xususiyati 1 Qish D A Bu fasl o’rtacha sutkalik harorat + 5 0 C dan oshganda boshlanadi. Ob-havo tez-tez
  • 6. o’zgarib turadi, goh isib, goh soviydi, yog’in ko’p tushadi. 2 Bahor A B Bu faslda ob-havo o’zgara boshlaydi, kunlar qisqarib, salqin tushadi, ba’zan tunda qirov tushib, yog’ingarchilik boshlanadi. 3 Yoz E D Bu faslda ob-havo tez-tez o’zgarib turadi, havo ochiq bo’ladi, sovuq kunlar ba’zan iliq bulutli va yog’inli kunlar bilan almashinib turadi. 4 Kuz B E Bu fasl o’rtacha sutkalik harorat 200 C dan oshganda boshlanib, 200 C dan pasayganda tugaydi. Uzoq, 5 oy davom etadi . O’quvchilarning har biriga bu jadval tushirilgan varaqlar tarqatiladi, ular uni to’ldirib bo’lgach, monitorda to’g’ri javov chiqadi. Har bir o’quvchi javobga qarab o’zini baholaydi. O’q’uvchilarni baholash va rag’batlantirish O’quvchilar baholanib, “5” – ; “4” – ; “3”-. g’olib guruh Samarqand shahriga sayyohat qilish yo’llanmasini kiritadi. Darsni xulosalash O’qituvchi o’quvchilarning yangi mavzu bo’yicha olgan bilimlarini umumlashtirib, ularni har faslda kiyinish qoidalariga rioya qilishga, turli tuman yumushlarda kattalarga yordam berishga, xazonlarni yoqmaslikka chorlaydi.
  • 7. Uyga vazifa Iqlim xaritasidan foydalanib, O’zbekiston va Qozog’iston Respublikalari iqlimini taqqoslab, yozib kelish. Foydalanigan adabiyotlar 1.P. G’ulomov, H. Vahobov, P.Baratov va M. Mamatqulov O’rta Osiyo va O’zbekiston tabiiy geografiyasi. – Toshkent: “O’qituvchi” nashriyot matbaa ijodiy uyi, 2013-y. 90-91-betlar.
  • 8. Buxoro tuman XTMFMT va TEB ga qarashli 49-umumiy o’rta ta’lim maktabining geografiya fani o’qituvchisi Aslonova Nasibaning 7-sinfda “Yil fasllari” mavzusida tayyorlagan