SlideShare a Scribd company logo
1 of 31
Множење и дељење двоцифрених и
једноцифрених бројева
Мирјана Митровић
ОШ “Нада Пурић”
23. и 24. јун 2012. године
Општи подаци:
- Датум одржавања: 9. 03. 2012. године
- Разред: трећи
- Наставна тема: Блок бројева до 1000
- Наставна јединица: Множење и дељење
двоцифрених и једноцифрених бројева
Општи циљ:
Уочавање усменог и писменог множења и
дељења двоцифреног броја једноцифреним
и примена наученог кроз текстуалне
задатке
ПОСТИГНУТ РЕЗУЛТАТ:
- Повезаност са садржајима наставе
српског језика;
- Развијање мишљења подстицањем и
постављањем загонетних питања;
- Упознавање са луткама и даља
заинтересованост ученика луткарство као
вид ваннаставних активности.
Уводни део часа
Игра “Бинго”
5 • 30 50 • 8
7 • 80 9 • 80
9 • 8 6 • 60
8 • 4 7• 9
90 : 3 40 : 2
50 : 5 80 : 2
64 : 8 42 : 6
35 : 7 27 : 3
5 10 40 72
8 20 32 150 400 720
7 9 30 63 360 560
3 10 40 72
8 25 32 150 400 720
7 9 30 63 360 580
Централни део часа
Први хамер
Објашњење множења
- У ових пет кутија се налази по 68
стикера. Којом рачунском операцијом
ћемо најбрже израчунати колико има
укупно стикера?
- Вежбање на новим примерима
Други хамер
Објашњење дељења
-На слици се налази 56 лоптица.
Четворо деце жели да подели те лоптице
на једнаке делове. Коју рачунску
операцију ћу користити у овом случају?
- Вежбање на новим примерима
Табела са пољима
-Постављање загонетних питања
пре сваког задатка;
-Тачним решењем задатка,
отварамо поље на табели које
крије одгонетку
-Текстови задатака су повезани са
текстовима које су учили
Загонетка 1
Шта то трећину губи кад на глави
дуби?
Загонетка 2
Може да значи заустављање, али и
увећавање.
Загонетка 3
Која се то једина именица средњег
рода завршава на слово а?
Загонетка 4
Савијен сам, погурен и ништа што је
испред мене не разумем.
Ко сам ја?
Табела прекривена пољима
?
•
9
ДОБА
Задаци за самосталан рад
1. Отац и син су јашући на
магарцу за један сат прешли 43
km. Колико су километара
прешли за четири сата, ако су се
кретали истом брзином?
Свијету се не може угодити
2. Свитац је тражећи пријатеља
на 7 ливада срео 98 животиња. Ако
је на свакој ливади био исти број
животиња, колико их је било на
једној ливади?
Свитац тражи пријатеља
3. Тина и Никола су на свадбеном
путовању свакодневно трошили
исту суму новца. За три дана су
потрошили 96 динара. Колико
динара су потрошили за 8 дана?
Заљубљене ципеле
4. Цар је поставио задатак змају:
„Ако непознати број увећаш за
количник бројева 96 и 2, добићеш
производ бројева 15 и 4. Одреди
непознати број.“
Чардак ни на небу ни на земљи
Наставни лист – рад у пару
1. Из два града кренули су истовремено,
у сусрет један другом, двојица
бициклиста и срели се после 9 сати.
Први се кретао брзином 25 km на час, а
други 53 km на час. Колико је растојање
између градова?
2. У цвећару је поводом 8. марта
допремљено 32 руже и два пута више
лала. Продавачица их је подједнако
распоредила у 4 букета. Колико цветова
је било у сваком букету?
3. Смисли текст задатка на основу
израза и израчунај:
(131 – 53) : 6
Додатни задатак
У једној улици има 128 кућа. На десној
страни улице има 56 кућа више него на
левој. Колико кућа има на десној, а
колико на левој страни улице?
Завршни део часа
Повратна информација – графофолија
Домаћи задатак
Резултат рада
- Ученици су веома активни и
заинтересовани за рад на часу;
-Текстови задатака су им занимљиви, јер су
познати из наставе српског језика;
-Велика пажња усмерена ка решењима
загонетних питања;
-Упознавање са луткама и каснија
заинтересованост за овај вид ваннаставних
активности је додатни резултат рада.
Мирјана Митровић
ОШ “Нада Пурић” Ваљево
mirjanin@gmail.com

More Related Content

More from nerconja

Osmaci OŠ "Nada Purić" Valjevo 2020/2021
Osmaci OŠ "Nada Purić" Valjevo 2020/2021Osmaci OŠ "Nada Purić" Valjevo 2020/2021
Osmaci OŠ "Nada Purić" Valjevo 2020/2021nerconja
 
Prvaci 2021 2022
Prvaci 2021 2022Prvaci 2021 2022
Prvaci 2021 2022nerconja
 
Maturanti OŠ "Nada Purić", generacija 2020/21.
Maturanti OŠ "Nada Purić", generacija 2020/21.Maturanti OŠ "Nada Purić", generacija 2020/21.
Maturanti OŠ "Nada Purić", generacija 2020/21.nerconja
 
Virtuelna izlozba np 2021
Virtuelna izlozba np 2021Virtuelna izlozba np 2021
Virtuelna izlozba np 2021nerconja
 
Izvestaj 14 15
Izvestaj 14 15Izvestaj 14 15
Izvestaj 14 15nerconja
 
Izvestaj 15 16
Izvestaj 15 16Izvestaj 15 16
Izvestaj 15 16nerconja
 
Izvestaj 16 17
Izvestaj 16 17Izvestaj 16 17
Izvestaj 16 17nerconja
 
Izvestaj 17 18
Izvestaj 17 18Izvestaj 17 18
Izvestaj 17 18nerconja
 
Izvestaj 18 19
Izvestaj 18 19Izvestaj 18 19
Izvestaj 18 19nerconja
 
Izvestaj 19 20
Izvestaj 19 20Izvestaj 19 20
Izvestaj 19 20nerconja
 
Dragi naši mali maturanti
Dragi naši mali maturantiDragi naši mali maturanti
Dragi naši mali maturantinerconja
 
Čestitka za sve naše učenike
Čestitka za sve naše učenikeČestitka za sve naše učenike
Čestitka za sve naše učenikenerconja
 
Od ostani kod kuce do budi odgovoran
Od ostani kod kuce do budi odgovoranOd ostani kod kuce do budi odgovoran
Od ostani kod kuce do budi odgovorannerconja
 
Kako smanjiti rizik od zaraze koronavirusom
Kako smanjiti rizik od zaraze koronavirusomKako smanjiti rizik od zaraze koronavirusom
Kako smanjiti rizik od zaraze koronavirusomnerconja
 
Ponasanje u doba korone
Ponasanje u doba koronePonasanje u doba korone
Ponasanje u doba koronenerconja
 
Bonton na internetu
Bonton na internetuBonton na internetu
Bonton na internetunerconja
 
Igrice za celu porodicu
Igrice za celu porodicuIgrice za celu porodicu
Igrice za celu porodicunerconja
 
Kreativnost
KreativnostKreativnost
Kreativnostnerconja
 

More from nerconja (20)

Osmaci OŠ "Nada Purić" Valjevo 2020/2021
Osmaci OŠ "Nada Purić" Valjevo 2020/2021Osmaci OŠ "Nada Purić" Valjevo 2020/2021
Osmaci OŠ "Nada Purić" Valjevo 2020/2021
 
Prvaci 2021 2022
Prvaci 2021 2022Prvaci 2021 2022
Prvaci 2021 2022
 
Maturanti OŠ "Nada Purić", generacija 2020/21.
Maturanti OŠ "Nada Purić", generacija 2020/21.Maturanti OŠ "Nada Purić", generacija 2020/21.
Maturanti OŠ "Nada Purić", generacija 2020/21.
 
Nas glas
Nas glasNas glas
Nas glas
 
Virtuelna izlozba np 2021
Virtuelna izlozba np 2021Virtuelna izlozba np 2021
Virtuelna izlozba np 2021
 
Izvestaj 14 15
Izvestaj 14 15Izvestaj 14 15
Izvestaj 14 15
 
Izvestaj 15 16
Izvestaj 15 16Izvestaj 15 16
Izvestaj 15 16
 
Izvestaj 16 17
Izvestaj 16 17Izvestaj 16 17
Izvestaj 16 17
 
Izvestaj 17 18
Izvestaj 17 18Izvestaj 17 18
Izvestaj 17 18
 
Izvestaj 18 19
Izvestaj 18 19Izvestaj 18 19
Izvestaj 18 19
 
Izvestaj 19 20
Izvestaj 19 20Izvestaj 19 20
Izvestaj 19 20
 
Dragi naši mali maturanti
Dragi naši mali maturantiDragi naši mali maturanti
Dragi naši mali maturanti
 
Čestitka za sve naše učenike
Čestitka za sve naše učenikeČestitka za sve naše učenike
Čestitka za sve naše učenike
 
Od ostani kod kuce do budi odgovoran
Od ostani kod kuce do budi odgovoranOd ostani kod kuce do budi odgovoran
Od ostani kod kuce do budi odgovoran
 
Kako smanjiti rizik od zaraze koronavirusom
Kako smanjiti rizik od zaraze koronavirusomKako smanjiti rizik od zaraze koronavirusom
Kako smanjiti rizik od zaraze koronavirusom
 
Ponasanje u doba korone
Ponasanje u doba koronePonasanje u doba korone
Ponasanje u doba korone
 
Bonton na internetu
Bonton na internetuBonton na internetu
Bonton na internetu
 
Igrice za celu porodicu
Igrice za celu porodicuIgrice za celu porodicu
Igrice za celu porodicu
 
Kreativnost
KreativnostKreativnost
Kreativnost
 
Internet
InternetInternet
Internet
 

Множење и дељење двоцифрених и једноцифрених бројева

  • 1. Множење и дељење двоцифрених и једноцифрених бројева Мирјана Митровић ОШ “Нада Пурић” 23. и 24. јун 2012. године
  • 2. Општи подаци: - Датум одржавања: 9. 03. 2012. године - Разред: трећи - Наставна тема: Блок бројева до 1000 - Наставна јединица: Множење и дељење двоцифрених и једноцифрених бројева
  • 3. Општи циљ: Уочавање усменог и писменог множења и дељења двоцифреног броја једноцифреним и примена наученог кроз текстуалне задатке
  • 4. ПОСТИГНУТ РЕЗУЛТАТ: - Повезаност са садржајима наставе српског језика; - Развијање мишљења подстицањем и постављањем загонетних питања; - Упознавање са луткама и даља заинтересованост ученика луткарство као вид ваннаставних активности.
  • 6. 5 • 30 50 • 8 7 • 80 9 • 80 9 • 8 6 • 60 8 • 4 7• 9 90 : 3 40 : 2 50 : 5 80 : 2 64 : 8 42 : 6 35 : 7 27 : 3
  • 7. 5 10 40 72 8 20 32 150 400 720 7 9 30 63 360 560 3 10 40 72 8 25 32 150 400 720 7 9 30 63 360 580
  • 8.
  • 10. Објашњење множења - У ових пет кутија се налази по 68 стикера. Којом рачунском операцијом ћемо најбрже израчунати колико има укупно стикера? - Вежбање на новим примерима
  • 12. Објашњење дељења -На слици се налази 56 лоптица. Четворо деце жели да подели те лоптице на једнаке делове. Коју рачунску операцију ћу користити у овом случају? - Вежбање на новим примерима
  • 13. Табела са пољима -Постављање загонетних питања пре сваког задатка; -Тачним решењем задатка, отварамо поље на табели које крије одгонетку -Текстови задатака су повезани са текстовима које су учили
  • 14. Загонетка 1 Шта то трећину губи кад на глави дуби?
  • 15. Загонетка 2 Може да значи заустављање, али и увећавање.
  • 16. Загонетка 3 Која се то једина именица средњег рода завршава на слово а?
  • 17. Загонетка 4 Савијен сам, погурен и ништа што је испред мене не разумем. Ко сам ја?
  • 19. Задаци за самосталан рад 1. Отац и син су јашући на магарцу за један сат прешли 43 km. Колико су километара прешли за четири сата, ако су се кретали истом брзином? Свијету се не може угодити
  • 20. 2. Свитац је тражећи пријатеља на 7 ливада срео 98 животиња. Ако је на свакој ливади био исти број животиња, колико их је било на једној ливади? Свитац тражи пријатеља
  • 21. 3. Тина и Никола су на свадбеном путовању свакодневно трошили исту суму новца. За три дана су потрошили 96 динара. Колико динара су потрошили за 8 дана? Заљубљене ципеле
  • 22. 4. Цар је поставио задатак змају: „Ако непознати број увећаш за количник бројева 96 и 2, добићеш производ бројева 15 и 4. Одреди непознати број.“ Чардак ни на небу ни на земљи
  • 23. Наставни лист – рад у пару 1. Из два града кренули су истовремено, у сусрет један другом, двојица бициклиста и срели се после 9 сати. Први се кретао брзином 25 km на час, а други 53 km на час. Колико је растојање између градова?
  • 24. 2. У цвећару је поводом 8. марта допремљено 32 руже и два пута више лала. Продавачица их је подједнако распоредила у 4 букета. Колико цветова је било у сваком букету?
  • 25. 3. Смисли текст задатка на основу израза и израчунај: (131 – 53) : 6
  • 26. Додатни задатак У једној улици има 128 кућа. На десној страни улице има 56 кућа више него на левој. Колико кућа има на десној, а колико на левој страни улице?
  • 27. Завршни део часа Повратна информација – графофолија Домаћи задатак
  • 28. Резултат рада - Ученици су веома активни и заинтересовани за рад на часу; -Текстови задатака су им занимљиви, јер су познати из наставе српског језика; -Велика пажња усмерена ка решењима загонетних питања; -Упознавање са луткама и каснија заинтересованост за овај вид ваннаставних активности је додатни резултат рада.
  • 29.
  • 30.
  • 31. Мирјана Митровић ОШ “Нада Пурић” Ваљево mirjanin@gmail.com